EU-fusieregels gaan op de helling Duitsland voorziet aanslag Eerste bekentenis in zaak aanslagen Bali Beton in joodse wijk Antwerpen Oprichter Der Spiegel Augstein (79) overleden Antiglobalisten trekken op naar Florence Dierproeven cosmetica vanaf 2009 in EU verboden Al Qaeda zou guerrilla voorbereiden tegen Isaf in Afghanistan Mogelijk twee pestgevallen in New York Aanklacht moord Thoenes Hof VS voorkomt executie Rente eurolanden onveranderd Tsjechisch EU-referendum in juni Doodstraf voor journalist in Iran Ambtenaar van spionage voor IRA verdacht Terreur komt Britse eekhoorn Britse kernonderzeeër loopt aan de grond duur te staan ANTWERPEN - Antwer pen wapent zich tegen mogelijke aanslagen op joodse doelen. Op verschillende plaatsen in de joodse wijken van de stad worden stevige be tonblokken geplaatst, die moeten voorkomen dat terroristen een bomauto parkeren voor joodse scholen of instellingen, zo maakte een politiewoord voerder gisteren bekend. In de Scheldestad geldt in de joodse buurt sinds dit voorjaar al verscherpt po litietoezicht. Pogingen tot brandstichting in synago- ges en relletjes na Israëli sche acties in de bezette gebieden vormden de aanleiding daartoe. Ant werpen is beducht dat de spanningen in het Mid den-Oosten overwaaien. In de stad wonen twintig duizend joden en dertig duizend moslims. ANP- /Belga De Britse onderzeeër vaart onder begeleiding van een marinesleepboot de Clyde op naar de thuisbasis Faslane in West-Schotland. foto Ben Curtis/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Voor de westkust van Schotland bij het eiland Skye is woensdag een Brit se kernonderzeeër aan de grond gelopen. Volgens het Britse ministerie van Defensie is er geen gevaar voor mens en milieu. Het schip is inmiddels losgekomen en keerde gis teren onder begeleiding van een sleepboot terug naar zijn basis. De HMS Trafalgar deed mee aan een militaire oefening toen de onderzeeboot de bo- DPA/AFP dem raakte. Twee van de 130 bemanningsleden liepen lichte verwondingen op. De kernreactor heeft geen schade opgelopen en ook de romp bleef intact, aldus het minis terie. Na het incident voer de 4 7 5 0 ton metende kernonderzeeër op eigen kracht terug naar zijn basis in Schotland. Een woordvoerster van het ministerie van Defensie zei dat de toedracht van het ongeluk nog niet bekend is. De HMS Trafalgar was betrokken bij de Amerikaanse acties tegen Afghanistan. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Europees Commis saris Monti (Concurrentie) wil meer oog voor de bedrijfsbelan gen bij het toestaan of verbieden van een fusie. Een 'super-eco noom' en aparte groepjes bin nen de Commissie moeten als 'advocaat van de duivel' alle Brusselse fusiebesluiten toet sen. Monti reageert hiermee op drie berispingen afgelopen maanden van het Hof van Justi tie in Luxemburg. De Commissaris sprak gisteren over de ingrijpendste hervor mingen uit de geschiedenis van de fusieregels in de Europese Unie. Dat de regels zouden wor den aangepast, stond al vast. De recente vernietiging door het Hof van drie fusieverboden hebben de wijzigingen echter aangescherpt, erkende Monti. Medio december legt hij zijn plannen aan de voltallige Com missie voor. Fusies met grensoverschrijden de effecten moeten door Brussel worden goedgekeurd. De Com missie - het dagelijks bestuur van de EU - kijkt daarbij vooral of de nieuwe combinatie geen dominante positie op de markt krijgt, wat de concurrentie zou verstoren. Verschillende lidsta ten (Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitsland) alsook de Ver enigde Staten beschuldigen Monti al jaren ervan te dogma tisch naar het marktaandeel te kijken en eventuele voordelen van fusies te negeren. van onze redactie buitenland HAMBURG - Rudolf Augstein, oprichter en uitgever van het toonaangevende Duitse week blad Der Spiegel, is gisteren op 79-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de onderneming mee gedeeld. Augstein overleed aan de gevolgen van een longontste king. De eerste Spiegel ver scheen in januari 1947. Augstein was een van de in vloedrijkste journalisten van Duitsland na de oorlog. Twee jaar geleden werd hij door zijn collega's tot 'journalist van de eeuw' gekozen. Als hoofdredac teur zag hij zijn tijdschrift als het 'stormgeschut van de demo cratie'. Door de jaren heen werd Der Spiegel gevreesd en berucht door onthullingen van schanda len en affaires. Het hoogtepunt was een publi catie in oktober 1962 over de Navo-oefening Fallex 62. Het blad, de schrijver en de uitgever werden door minister van De fensie Strauss beticht van land verraad. De redactie werd door zocht en Augstein zat 103 dagen vast. De kwestie kostte Strauss zijn ministerspost en de aan klacht verviel uiteindelijk we gens gebrek aan bewijs. Augstein werd op 5 november 1923 in Hannover geboren. Tij dens de Tweede Wereldoorlog zat hij kort in krijgsgevangen schap. Hierna keerde hij terug in de journalistiek. Al op 23-ja- rige leeftijd werd hij uitgever en hoofdredacteur van Der Spie gel, dat daarvoor verscheen on der de naam Diese Woche. Jarenlang schreef hij kr itische commentaren. Vooral bonds kanselier Adenauer moest het ontgelden. In 1972 besloot hij actief in de politiek te gaan. Hij werd voor de liberale FDP lid van de Bondsdag. Dat duurde maar drie maanden. Augstein keerde terug naar zijn oude plek en wijdde zich weer aan het uitgeven. Tot kort voor zijn dood schreef hij commenta ren en essays voor Der Spiegel, vooral over de democratie en de samenleving. Der Spiegel ver koopt wekelijks 1,1 miljoen exemplaren. ANP/DPA FLORENCE - Antiglobalisten arriveren in Flo rence waar zij willen deelnemen aan een gisteren begonnen conferentie van het Europees Sociaal Forum. In de Italiaanse stad worden ruim hon derdduizend activisten verwacht die op de vijf daagse bijeenkomst afkomen. De Italiaanse auto riteiten gaven toestemming voor de conferentie, ondanks bezorgdheid over rellen, zoals bij eerdere antiglobaliseringsbijeenkomsten in het Italiaan se Genua, het Franse Nice en het Amerikaanse Seattle. Vandaag worden massale demonstraties verwacht. foto Fabrizio Giovannozzi/AP Monti komt nu gedeeltelijk aan deze kritiek tegemoet. De Com missaris belooft meer souplesse bij het beoordelen of een fusie tot verstoring van de markt leidt. Als de betrokken bedrij ven kunnen aantonen dat de voordelen van de fusie voor de consument groter zijn dan even tuele nadelen, dan zal hij dat zwaar laten meewegen. Monti wil verder een speciale 'concurrentie-econoom' aan stellen, die de fusieambtenaren van de Commissie met bedrijfs economische analyses zal bij staan. Deze functionaris staat hoog in de hiërarchie en krijgt een aantal medewerkers. Groepjes Commissieambtena ren zullen de rol van tegenstan der spelen en voorgenomen fu siebesluiten scherp aanvallen. „Dit moet voorkomen dat het geloof in het eigen gelijk onze besluiten bepaaltaldus Monti Een aparte consumentenman bij de concurrentieafdeling van de Commissie moet de belangen van de burger behartigen. Meer tijd Bedrijven die willen fuseren krijgen ook meer tijd om con cessies te doen (bijvoorbeeld verkoop van bedrijfsonderde len), zodat samengaan alsnog mogelijk is. Nu ketsen fusies soms af omdat de periode waar in besloten moet worden te krap is. Monti wil de betrokken partijen ook eerder inzage geven in hun dossier dat Brussel opbouwt, zodat zij sneller op eventuele kritiek kunnen inspelen. Monti wil niet dat de Commissie het recht krijgt om huiszoekin gen te doen bij directeuren van fuserende bedrijven. Invallen kunnen alleen als een bedrijf wordt verdacht van illegale prijsafspraken. De verwachting is dat de Com missie Monti's voorstellen zon der problemen overneemt. Daarna zijn de lidstaten aan het woord. Van die kant wordt ste vige kritiek verwacht. GPD vrijdag 8 november 2002 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Vanaf 2009 zijn dierproeven voor cosmetica- producten in de Europese Unie verboden. Het Europees Parle ment is het daarover gisteren eens geworden. Het akkoord bevat twee sleute- lelementen: een verbod op dierproeven voor cosmetica, variërend van handcrème tot lipstick en gezichtspoeder die in de EU worden geprodu ceerd, en een verbod op de ver koop van cosmetica, ook die van buiten de Unie, die op die ren zijn uitgetest. De afspraken worden meteen na de inwerkingtreding van de richtlijn van kracht voor dier- testen waarvoor alternatieve methodes bestaan. In andere gevallen gunt Europa de indu strie overgangsperiodes van zes jaar om nieuwe, diervrije methodes te ontwikkelen. EU-voorzitter Denemarken gaat ervan uit dat de dierproe ven tegen uiterlijk 2009 tot het verleden zullen behoren, op en kele uitzonderingen na, waar voor een uitlooptijd tot 2013 geldt. Dierenactivisten vinden dit laatste een kwalijke zaak en verwerpen bij gebrek aan een totaalverbod op dierproeven daarom het akkoord. ANP NEW YORK - Twee patiënten worden in New York sinds giste ren in strikte afzondering ver pleegd, nadat ze symptomen hadden getoond van builenpest. Indien het echtpaar uit New Mexico aan de ziekte lijdt, is het voor het eerst in meer dan hon derd jaar dat de pest in de stad opduikt. Er is volgens de autoriteiten geen gevaar voor de acht mil joen Newyorkers, omdat de ziekte zich niet direct van per soon tot persoon verspreidt, maar vooral via insectenbe- van onze redactie buitenland PULLACH - Het hoofd van de Duitse inlichtingendienst waarschuwde gisteren voor de tweede keer deze week voor een nieuwe aanslag van Al Qaeda, het netwerk van Osama bin Laden. Volgens directeur A. Hanning van de Bundesnachrichten- dienst (BND) moet ook onder zoek worden gedaan naar de diepere oorzaken van het terr o risme. Hanning sprak in het Zuid- Duitse Pullach tijdens een con gres over globalisering en isla mitisch extremisme Eerder deze week zei hij in een vraagge sprek met de publieke omroep ZDF dat Bin Laden nog steeds actief is. Zijn groepering zou mogelijk spoedig proberen om een nieuwe grote aanslag te ple gen. De baas van de BND zegt geen paniek te willen veroorzaken. Maar 'het simpele feit is dat er op dit moment een verhoogde kans op een terroristische aan slag is'. Hanning: „Het publiek hiervan op de hoogte stellen is niet een poging om paniek te zaaien, maar alleen om de men sen bewust te maken." Volgens Hanning bereidt Bin Laden zich nu voor op een guerrillaoorlog in Afghanistan. Er zijn volgens hem indicaties dat Al Qaeda aanslagen wil plegen op de in ternationale troepenmacht Isaf in de hoofdstad Kaboel. Neder land neemt half februari samen met Duitsland het commando van Isaf over. Het aantal Neder landse militairen in Afghanis tan zal dan worden verhoogd. Hanning zei verder dat het ver standig zou zijn om de wortels van het terrorisme te onderzoe ken. Veel mensen in de Arabi sche wereld voelen zich 'onder drukt' door globalisering en de toenemende invloed van het westen, aldus de inlichtingen chef. Dit heeft geleid tot toene mende woede en de dreiging van geweld. AFP/ANP/DPA JAKARTA - Twee Indonesische militairen zijn in Oost-Timor aangeklaagd wegens 21 moorden ten tijde van het referen dum over de onafhankelijkheid, waaronder de moord op de Nederlandse journalist Sander Thoenes. Indonesië heeft steeds geweigerd een rechtszaak te beginnen. De Verenigde Naties deelden mee dat de Oost-Timorese justi tie Indonesië om aanhouding van de twee zullen vragen De verdachten - van wie de Verenigde Naties de namen niet noemde - verblijven vrijwel zeker in Indonesië. Een woord voerder van de Indonesische procureur-generaal wilde giste ren alleen kwijt dat Indonesië vrijwel zeker niet zal meewer ken aan uitlevering van de twee. RTR HUNTSVILLE - Het hooggerechtshof van de VS heeft woens dagavond op het laatste moment de executie van een geestes zieke tegengehouden. De 42-jarige man, James Colburn, had de doodstraf gekregen voor de moord op een liftster. Een nieuw beroep van zijn advo caten voorkwam op het nippertje de uitvoering van die straf. Colburn had een 55-jarige vrouw, die hij naar haar huis had gebracht, de keel afgesneden. Eerder had hij geprobeerd haar te verkrachten. De advocaten van Colburn zijn van mening dat hun cliënt niet bij machte was om zijn proces in 1995 bij te wonen. Hij zou in dertijd zoveel medicijnen hebben genomen, dat hij in de lopp van zijn proces in slaap viel. Colburn lijdt aan paranoïde schi zofrenie. AFP FRANKFURT - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft gis teren besloten haar rentetarieven niet te veranderen. Dat houdt in dat het belangrijkste tarief in de twaalf landen die de euro hanteren, de herfinancieringsrente, blijft staan op 3,25 procent. Woensdag verlaagden de Amerikaanse centrale banken hun rente met een onverwacht grote stap van 0,5 procentpunt om de economie te stimuleren. De president van de ECB, Duisenberg liet gisteren de moge lijkheid open voor een renteverlaging volgende maand. Ver der zei hij te geloven dat het nu genomen besluit voor politici een signaal is dat ze niet langer moeten morrelen aan het sta biliteitspact voor de euro. ANP PRAuAG - De Tsjechen kunnen zich medio juni in een referen dum uitspreken over toetreding tot de Europese Unie. Dat meldden Tsjechische media gisteren. Als bij de volksraadple ging minimaal 50 procent van de stemmers kiest voor toetre ding, dan kan het land in 2004 in principe EU-lid zijn. Volgens de jongste peilingen is 44 procent van de Tsjechen voorstander van toetreding, ongeveer 18 procent van hen is tegen. DPA HAMEDAN - Een hervormingsgezinde Iraanse journalist is ter dood veroordeeld door een rechter in de stad Hamedan. Dat heeft zijn advocaat gisteren bekendgemaakt. Journalist Hashem Aghajari werd in augustus gearresteerd na kritiek op de conservatieve religieuze leiders in zijn land. De verslaggever geldt als een sympathisant van de hervor mingsgezinde president Khatami. AFP/ANP door Patrick Selbach JAKARTA - De Indonesische politie lijkt een eerste door braak tejhebben bereikt in het onderzoek naar de bomaansla gen op Bali. Volgens een politie woordvoerder heeft een eerder gearresteerde man bekend be trokken te zijn geweest bij de aanslagen. De naam van de verdachte werd door de politie opgegeven als Amrozi. Hij zou kort voor de aanslagen ook de taken hebben verdeeld. De politie gaf eerder gisteren een compositietekening vrij van een vierde verdachte. De Indo nesische en buitenlandse onder zoekers zeggen dat deze man volgens getuigen te maken heeft met de zaak. Vorige week had de politie al drie tekeningen vrij gegeven van mannen die be trokken zouden zijn bij de aan slag op de discotheek, die meer dan 180 mensen het leven kost te. De woordvoerder van het on derzoeksteam zei dat de politie denkt dat de aanslag is gepleegd door een zes tot tien leden tel lende groep. Nuttig Woensdag hield de politie een dertigjarige man aan die de ei genaar zou zijn geweest van een busje dat bij de discotheek ont plofte Hij wordt volgens de woordvoerder van de onderzoe kers nog steeds ondervraagd. Zijn verhoor is volgens de woordvoerder van de politie 'zeer, zeer nuttig'. Volgens BBC World heeft de man bekend een van de bommen te hebben ge plaatst, maar dat is door de poli tie niet bevestigd. De Indonesische televisie meld de dat Amrozi is gearresteerd in een islamitische kostschool in de plaats Tenggulun. Volgens het hoofd van deze school heeft Amrozi er een toespraak bijge woond van Abu Bakar Bashir, de vermeende leider van de moslimgroep Jemaah Isla- miyah. Deze zou volgens onder meer de VS en Australië achter de aanslagen hebben gezeten. Al Qaeda De Amerikaanse nieuwszender CNN meldde gisteravond dat het terreurnetwerk Al Qaeda via een verklaring op internet de verantwoordelijkheid voor de aanslag op Bali heeft opgeëist. Volgens een door CNN vertaal de verklaring meldde Al Qaeda dat het aanslagen op 'nacht clubs en hoerenten ten' in Indo nesië heeft gepleegd. CNN berichtte dat Al Qaeda voor het uitgeven van de verkla ring over Bali een website heeft gebruikt, waarop eerder onder meer de aanslagen op een joodse synagoge in Tunesië en twee schepen in Jemen waren opge ëist. ANP/RTR/AFP BELFAST - De Noord-Ierse po litie heeft een ambtenaar aan gehouden die mogelijk betrok ken was bij het bespioneren van de Noord-Ierse eenheidsrege ring. Dat heeft een politie woordvoerder gisteren bekend gemaakt. De ambtenaar, wiens identiteit niet bekend is gemaakt, had vol gens de politie toegang tot het gemeenschappelijke kantoor van de protestantse premier Trimble en de belangrijkste ka tholieke vertegenwoordiger in het kabinet, Duran. Trimble verklaarde gisteren dat de aan gehouden ambtenaar inzage had in een groot aantal vertrou welijke stukken, waarvan een deel mogelijk is doorgespeeld aan het verboden Iers Republi keins Leger (IRA). In Noord-Ierland brak enkele weken geleden een rel uit toen bekend werd dat het IRA over vertrouwelijke documenten van de protestants-katholieke rege ring beschikte. Op 14 oktober nam de Britse re gering het bestuur weer tijdelijk over, nadat Trimble had gewei gerd om met de politieke tak van het IRA, verder te regeren. AP ten .RTR KNUTSFORD - Het Britse stadje Knutsford kan opgelucht ademhalen. De agressieve eek hoorn die de afgelopen dagen al verschillende mensen had aan gevallen, is gisteren door een boze opa doodgeschoten. Volgens de BBC maakte de man jacht op de 'terreur-eekhoorn' omdat het beest zijn tandjes had gezet in het gezicht van zijn kleindochter. Volgens de Britse krant The Ti mes heeft de eekhoorn in een week zes mensen aangevallen. Het beet niet alleen het meisje, het jaagde ook volwassen kerels door hun tuin en het viel in pit bull-stijl vrouwen aan. De beheerder van een lokale dierenopvang vermoedt dat het beestje vroeger mogelijk als huisdier is gehouden, maar daarna aan zijn lot is overgela ten. Als eekhoorns tam zijn en daarna worden losgelaten, dan kunnen ze agressief worden. ANP Nu bij llw eethoek de 6e stoel gratis!" actie loopt no III I In 14-12 Bi, De Jonge Hoek van Dijke in. Heinkenszand www.dejongehoekvandijke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5