Heinsbroek geeft verkiezingen op Hoge Raad houdt vast aan ontslag bij 65 jaar Harkstedenaar krijgt levenslang voor moord op drie prostituees Lijst Nieuwe Politiek vindt onvoldoende geschikte kandidaten Defensie schikt na achttien jaar in zaak-Ovaa Veiligheid bij Van der Valk vaak slecht Terugkijken naar Romeinse tijd Leerling beter dan meester in spe Uitslag enquête fileprobleem Plannen voor biografie Juliana Zorg voor naasten breekt op Oud-raadslid verdacht van ontucht Veerman wil niet in Tweede Kamer Hier wordt extra service verleend. vrijdag 8 november 2002 doorAp van den Berg DEN HAAG - Ex-minister Heinsbroek van Economische Zaken keert voorlopig niet te rug in de landelijke politiek. Zijn Lijst Nieuwe Politiek (LNP) doet niet mee aan de ver kiezingen, omdat de voorberei dingstijd tot 22 januari zijns in ziens te kort is. door Hans Leber DEN HAAG - De weduwe van mijnenspecialist Ron Ovaa heeft na een juridische strijd van 18 jaar een schikking van 2,5 miljoen euro geaccepteerd van Defensie. Haar man kwam in 1984 om het leven bij een on geluk met een mijn. Defensie deed het voorkomen alsof Ovaa fouten had gemaakt, maar wist al sinds 1970 dat het ontstekingsmechanisme van de bewuste mijn (type AP-23) niet deugde. De zaak met de andere hoofd rolspeler in de kwestie, de maat schappelijk werker Fred Spij kers die destijds bij Defensie werkte, is nog niet opgelost, Hij zou een schikkingsvoorstel van 1,5 miljoen euro naast zich neer hebben gelegd, omdat hij eerst gerehabiliteerd wil worden. Spijkers weigerde in 1984 na mens Defensie de weduwe te vertellen dat haar man was overleden door eigen falen. Spij kers kende de goede reputa tie van 'beproevingsleider' Ovaa en de discutabele reputa tie van de mijn AP-23. Hij ging op onderzoek uit, wat hem door Defensie niet in dank werd af genomen. In de loop van de ja ren raakte Spijkers zijn baan kwijt en Defensie probeerde hem zelfs krankzinnig te laten verklaren. In 1997 erkende het ministerie erkende aansprakelijkheid voor het overlijden van Ovaa. GPD DEN HAAG - De 52 vestigingen van het Van der Valk concern hebben zich slecht gehouden aan de regels. Ook het toezicht van de gemeenten was in veel gevallen onder de maat. Dat blijkt uit een rapport dat minister Kamp van Vrom giste ren aan de Tweede Kamer aan bood. Vooral de brandveiligheid kreeg te weinig aandacht en het is slecht gesteld met de naleving van de bouw- en milieuregels. Inmiddels hebben zowel ge meenten als Van der Valk actie ondernomenDaardoor is op dit moment de veiligheid van de vestigingen weliswaar niet op timaal, maar wel aanvaardbaar. Het concern heeft zich, zo stelt het rapport, in het verleden niet erg constructief opgesteld. In middels werkt het volop mee om vestigingen te verbeteren. De inspectie gaf opdracht tot het onderzoek nadat in februari een parkeerdek van motel Van der Valk in Tiel instortte. Sinds die tijd houden betrokken ge meenten meer toezicht en is bij alle vestigingen veel verbeterd aan brandveiligheid en bouw voorschriften. ANP Heinsbroek heeft onvoldoende geschikte mensen voor zijn kan didatenlijst kunnen vinden. Hij sluit niet uit dat hij over enkele jaren alsnog aan de landelijke verkiezingen meedoet. „Dat idee is niet uit mijn hoofd, maar als ik het doe wil ik het goed doen. Nu maak ik even pas op de plaats." Regeringspartijen CDA en WD vinden het besluit van Heins broek verstandig. „We hebben gezien dat je vanzelf problemen krijgt als je geen goede kandida tenlijst hebt", verwijst WD-lei- der Zalm naar de ruzies die de LPF aan de rand van de afgrond hebben gebracht. „En één partij minder is meer kans voor de an deren", vindt hij. CD A-fractie- voorzitter Verhagen onder schrijft het belang van een 'ge kwalificeerd team'. Ook Leefbaar Nederland en LPF zijn niet ongelukkig met het besluit van Heinsbroek. De Lijst Nieuwe Politiek stond in de opiniepeilingen op drie tot acht zetels. Vooral LN en de LPF vreesden de aantrekkings kracht die Heinsbroek potenti eel op de kiezers had. De voormalige minister van Economische Zaken veegde gis teren een mogelijke terugkeer naar de LPF van tafel. Die partij heeft voor hem afgedaan. „Dan hadden ze maar geen karakter moord moeten plegen", reageer de Heinsbroek op een uitnodi ging van Nawijn. Deze had onlangs gezegd er geen pro bleem mee te hebben als Heins broek weer op het oude nest zou landen. Wijnschenk Volgens de nummer twee van de LNP, oud-LPF-fractievoorzit- ter Wijnschenk, kampte de nieuwe partij met nog een ander probleem: er kwamen wel erg veel gelukzoekers op Heins broek en hem af. Het duo sprak met 'tientallen kandidaten'. Daar zaten enkele 'zware' per sonen bij, maar sommigen wa ren volgens Wijnschenk zelfs 'te zwaar'. Opvallend was ook dat veel kandidaten lonkten naar het ambt van minister en dat weinigen in staat of geschikt bleken, voor het politieke hand werk van Tweede-Kamerlid. Weer anderen, die voor een plaats op de LNP-lijst bedank ten, vreesden wellicht voor hun reputatie, aldus Wijnschenk. GPD UTRECHT - In Leidsche Rijn, bij Utrecht, zijn gisteren de opgegraven resten onthuld van een Romeinse wachttoren uit de eerste eeuw na Christus. Het is een unieke vondst, niet alleen omdat de houten funderingspalen goed bewaard zijn gebleven, maar ook omdat het één van de vroegste Romeinse wachttorens is die we in ons land kennen. De to ren maakte deel uit van de verdedigingslinie langs de grens van het Romeinse Rijk. foto Robert Vos/AN P UTRECHT - De pedagogische academie Theo Thijssen in Utrecht gaat zijn leerlingen bijspijkeren in taal en rekenen. Dat is nodig, want volgens onderzoek is een kwart van de oud ste leerlingen van de basisschool beter in die vakken dan hun juf en meester in spe. Zeventig procent van de eerstejaarsstudenten maakt een groot aantal reken- en spelfouten in de toetsen op het niveau van groep zes van de basisschool. Hoe dat komt, is volgens Jürgen Memelink, propedeuse-coör dinator van deze pabo, moeilijk te achterhalen: „De hbo-op- leidingen wijzen naar het voortgezet onderwijs en dat weer naar de basisscholen." GPD AMSTERDAM - Een grote meerderheid van de Nederlanders denkt dat verbetering van het openbaar vervoer de oplossing is voor het fileprobleem. Dat blijkt uit onderzoek van brancheorganisatie RAI, dat gis teren is gepubliceerd. Zo'n 93 procent van de zeshonderd on dervraagden vindt dat beter openbaar vervoer het filepro bleem kan oplossen. Mensen die niet of nauwelijks gebruik maken van de auto zien hier meer in dan automobilisten. Het verbreden van bestaande wegen is populair bij 73 procent van de ondervraagden. ANP AMSTERDAM - Uitgeverij Balans in Amsterdam heeft plan nen voor een biografie van prinses Juliana, geschreven door Elsbeth Etty. Etty oogstte enkele jaren terug veel waardering voor haar biografie over Henriëtte Roland Holst. Volgens Jan Geurt Gaarlandt van Balans is er nog een lange weg te gaan, omdat Etty eerst zeker wil weten of ze wel toe gang kan krijgen tot allerlei archieven. Bovendien moet er nog geld worden gevonden voor de opdracht. De publicatie zal naar schatting nog zeker vijf jaar op zich laten wachten. Etty geniet de voorkeur van Balans 'omdat zij een goede bio grafe is'. Haar republikeinse inslag is mooi meegenomen. ANP BUNNIK - Meer dan de helft van de mantelzorgers heeft het gevoel geen eigen leven te hebben. Verzorging van vrienden of familieleden neemt alle tijd in beslag. Zo'n 17 procent krijgt hulp van het Riagg om vol te houden. Dit blijkt uit een enquête onder 403 leden van De Lot, Vereniging van Mantelzorgers. Van hen zet ruim één op de vier zich meer dan tachtig uur per week in voor hun zieke partners, vrienden of familieleden. De zorg voor dezen wordt volgens hen onderschat. ANP STAPHORST - Een oud-raadslid van de SGP uit Staphorst wordt verdacht van ontucht. De raadkamer van de rechtbank in Zwolle heeft de voorlopige hechtenis van de 59-jarige man met dertig dagen verlengd. Justitie bevestigde gisteren de aanhouding van de man. Vol gens de SGP in Staphorst was de verdachte van 1974 tot 1982 lid van de gemeenteraad. Hij is volgens fractievoorzitter J Visscher nu geen lid meer van de partijHet onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van een aangifte. ANP DEN HAAG - Minister Veerman van Landbouw stelt zich niet kandidaat voor een zetel in de Tweede Kamer. Hij is niet van plan op de CD A-lijst voor de verkiezingen te gaan staan. Dat heeft zijn woordvoerder gisteren verklaard. De bewindsman sluit echter een voortzetting van zijn politie ke loopbaan niet uit. Als het CDA opnieuw deel uitmaakt van het kabinet, dan is hij beschikbaar, aldus zijn woordvoerder. Veerman is al sinds de oprichting van het CDA lid. Ook CDA- ministers De Hoop Scheffer (Buitenlandse zaken), Donner (Justitie) en De Geus (Sociale Zaken en Volksgezondheid) stellen zich niet kandidaat voor de Kamerverkiezingen. ANP C Advertentie van onze redactie binnenland GRONINGEN - De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 61-jarige man uit het Groningse gehucht Harkstede veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens het doden van drie pros tituees. De straf is overeenkom stig de eis van de officier van justitie. De politie arresteerde de man vorig jaar november op verden king van de moord op de 3 4 -j ari- ge tippelprostituee Sasja Schenker. De verdachte beken de niet alleen dat misdrijf, maar ook het wurgen van de 23-jarige Michelle Fatol en de 31-jarige Annelies Reinders, in respectie velijk 1993 en 1995. De recht bank kwalificeerde deze twee oudere zaken niet als moord, maar als doodslag. In de zaak- Schenker gaat het volgens de rechtbank wel om moord. Schenker bezocht de man vorig jaar zomer in zijn woning in het afgelegen gehucht. Nadat hij, naar eigen zeggen in een opwel ling, een bierfles op haar achter hoofd had stukgeslagen, on stond er een gevecht, waarbij Schenker tevergeefs probeerde te vluchten. De Harkstedenaar wurgde haar. Volgens de recht bank heeft de man tijdens de worsteling tijd gehad om na te denken over zijn voorgenomen gewelddaad. Juridisch vertaald komt dat neer op moord met voorbedachte raad. De man gooide zijn slachtoffers telkens geheel ontkleed in het water. Het college rekent hem ook aan dat hij de nabestaanden van de slachtoffers zeer lang in onzekerheid liet door de stoffe lijke overschotten te laten ver dwijnen. De moorden op prostituees ver oorzaakten 'grote maatschap pelijke onrust', aldus het von nis, vooral in het Groningse prostitutiecircuit. Enkele zaken zijn nog steeds onopgelost. De rechtbank duidt het de veroor deelde euvel dat hij, na de moord op Michelle Fatol, is doorgegaan met bezoeken aan hoeren, terwijl hij wist dat hij daarbij in de fout kon gaan. Advocate B. Ficq kondigde gis teren aan dat zij hoger beroep zal aantekenen. Tijdens het pro ces betoogde Ficq dat haar cli ënt niet voor moord, maar voor doodslag veroordeeld zou moe ten worden. De advocate had kritiek op de rapportage van twee gedragskundigen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Hoge Raad houdt vast aan ontslag op 65-ja- rige leeftijd. Onvrijwillig ont slag bij 65 jaar is geen leeftijds discriminatie, luidt het oordeel. Dat heeft het LBL, het experti secentrum leeftijd en maat schappij, gisteren bekendge maakt. De Hoge Raad bevestigde met de uitspraak zijn opvattingen uit 1995. De eiseres, die in 1998 tegen haar zin op haar 65e werd ontslagen, voerde aan dat er sinds 1995 zoveel is veranderd dat leeftijdsontslag niet meer gerechtvaardigd is. Maar de Hoge Raad is het daar mee niet eens.. Het hoogste rechtsorgaan van Nederland verwijst naar het in 2001 inge diende wetsvoorstel gelijke be handeling op grond van leeftijd bij arbeid dat de Tweede Kamer behandelt. Dat voorstel gaat over ontslag en dat is bij 65 jaar in dat voorstel toegestaan. Het LBL is teleurgestèld over het vonnis omdat er geen enkele juridische basis was de vrouw te ontslaan, vindt de organisatie. Het LBL vindt het vooral dubi eus omdat de maatschappelijke opvattingen juist verschuiven naar langer werken. Onderzoek van de vakcentrale FNV heeft laten zien dat elke vijfde werk nemer wil doorwerken na zijn of haar 65e. Ambtenaren Minister Remkes van Binnen landse Zaken heeft onlangs in de voorbereidingen voor een nieuwe ambtenaren-CAO een voorstel van een van de bonden overgenomen om het 65e le vensjaar als ontslaggrond te la ten vervallen, aldus zijn woord voerster. Ambtenaren krijgen volgens dat plan dan niet meer automatisch een ontslagbrief thuis, maar ze moeten zelf aan geven dat ze met ontslag willen. De bewindsman hoopt de men sen daarmee te stimuleren om langer door te werken als strijd middel tegen de 'grijze uit stroom'. Het eindbod voor de CAO ligt nu bij de bonden. De woordvoerster van Remkes kon gisteravond niet zeggen of het arrest van de Hoge Raad gevol gen zal hebben. Ondernemersorganisatie VNO- NCW noemt het juist onver standig om een werknemer niet bij 65 jaar te ontslaan. „Als je met een werknemer verder wilt, prima, maar dan moet er eerst formeel een einde gemaakt wor den aan de werkovereenkomst. Anders loopt zowel de werkne mer als werkgever vast op de in richting van ons sociale stelsel en regelgeving omtrent pensi oen", stelt een woordvoerder van VNO-NCW. De vakcentrale FNV houdt me de om dezelfde redenen vast aan de pensioengerechtigde leeftijd. „Maar wij hechten er ook erg aan dat na 65 jaar niemand ver plicht kan worden om door te werken", aldus een woordvoer der. In veel fysiek zware beroe pen, zoals in de industrie, zijn volgens hem veel mensen blij dat ze eindelijk kunnen stop pen. Motivatie De mensen die zich na hun 65e verjaardag fit genoeg voelen om te blijven werken, kunnen dat volgens de FNV-zegsman vaak heel goed zelf regelen met hun werkgever. „Aangezien het vaak om gemotiveerde krachten gaat, die de baas graag wil hou den." ANP In de komende maanden zult u in kleinere woonplaatsen steeds vaker het hierboven afgebeelde uithangbord tegenkomen. Postbank Geldservice. Bij deze winkels kunt u dan als Postbankklant contant geld opnemen. Met de persoonlijke aandacht die u van een winkel gewend bent, maar met de extra service om er tot 250 per dag op te nemen. Zonder dat u iets hoeft te kopen. Bovendien kunt u er ook terecht voor Postbankbrochures en gratis Giro-enveloppen. Via lokale kranten zullen we u informeren over openingen in uw regio. In totaal komen er maar liefst 400 Postbank Geldservicepunten en 300 extra Postbank Giromaten bi] Naast thuisbankieren, een extra service bij u in de buurt. Wel zo makkelijk. Postbank Geldservice. Contant geld opnemen op steeds meer plaatsen. onderdeel van ING Ai) hh Postbank makkelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3