Zierikzee loopt ijsbaan weer mis Cats even terug in thuishaven PZC PZC Kunstuitleen vertrekt uit Drukkerij Volkstuinders trots op hun stek 13 Ondernemersvereniging vindt te weinig sponsors voor tijdelijke schaatsbaan Vergadering ondernemers Playbackshow Extra geld voor persriolering Strandpaviljoen moet vertrekken Chauffeur rijdt door na botsing Campinghouder moet inbinden Auto's opengebroken Bijeenkomst vrouwenbond vrijdag 8 november 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Havenplein in Zierikzee wordt ook dit win terseizoen niet omgetoverd in een tijdelijke ijsbaan. De onder nemersvereniging ZOC heeft onvoldoende sponsors kunnen vinden om het initiatief financi eel van de grond te krijgen. Vol gend jaar wordt een nieuwe poging gewaagd, aldus coördi nator.!. Meerdink. Om een nieu we teleurstelling te voorkomen, worden daartoe nu al de eerste contacten gelegd. Vorige maand was ZOC-voor- zitter B. Noomen nog zeer opti mistisch over het tijdig vinden van een hoofdsponsor. Hij zei dat toen naar aanleiding van het besluit van de gemeente om vierduizend euro beschikbaar te stellen als tegemoetkoming in de kosten. Dat de praktijk nu toch anders is, komt volgens hem door het 'korte tijdsbestek' tussen het afkomen van de ver gunningen en de zoektocht naar mogelijke geldschieters. Pas in het derde kwartaal van dit jaar was de ZOC verzekerd van de steun van de gemeente, aldus Meerdink. „Dan ga je praten met sponso ren en blijkt gaandeweg dat die taart al in het eerste kwartaal is verdeeld. Wanneer je dan der tig- tot veertigduizend euro te kort dreigt te komen op de balans, kun je het beter van te voren afblazen." Avontuurtje Volgens Noomen zijn grote be drijven als Douwe Egberts en Heineken - die achter soortge lijke initiatieven in onder meer Rotterdam zitten - niet te porren voor een avontuurtje in Zierik zee. „Daar zijn wij duidelijk een paar maatjes te klein voor. Dus moeten wij op zoek naar lokale ondernemingen en binnen die markt ligt de sponsoring vaak een stuk moeilijker. Vandaar ook dat we daarmee nu alvast voor volgend jaar zijn begon nen" De aanleg en exploitatie van een tijdelijke ijsbaan in hartje Zie rikzee was door de ZOC becij- RENESSE - De Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland houdt dinsdagavond 12 november vanaf 20 uur in het Are Hotel in Renesse haar algemene leden vergadering. De agenda vermeldt onder meer de behandeling van de begro ting voor 2003. Voorzitter W. Ginjaar houdt na de pauze een jaarrede. Vervolgens zal di recteur H. van Koeveringe van recreatiecomplex De Roompot in Kamperland zijn visie geven over 'veranderingsmanage- ment' en de toekomstige rol van toerisme en recreatie. DREISCHOR - Het dorpshuis Dreischor houdt in samenwer king met de jeugdafdeling van dorpsraad zaterdagavond 23 ovember een playbackshow. Het muziekfestijn begint om 20.00 uur. Belangstellenden die willen deelnemen, moeten dit vooraf melden op telefoonnum mer 0111-401232. Iedereen mag meedoen. Bij succes overweegt beheerster B. Scheffers van het dorpshuis jaarlijks een play backshow te organiseren. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ferd op een investering van hon derdduizend euro. Minimaal zestig procent van dat bedrag moest gegarandeerd zijn uit sponsor- en reclamegelden, legt Meerdink uit. Het overige deel zou kunnen worden geput uit 'nevenop brengsten' en de kaartverkoop. Bij elkaar had de ijsbaan zes weekeinden vertier moeten bie den. Dat vergde eveneens medewer king van de ambulante handel. Na diverse gesprekken toonden de marktkooplieden zich bereid iets in te schikken en met hun kramen vijf weken achtereen op te schuiven richting café-res taurant Concordia. Vorig jaar kregen de markthan- delaren door de ZOC nog de zwartepiet toegespeeld voor het niet doorgaan van de ijsbaan plannen, omdat ze weigerden tijdelijk naar een andere locatie te verhuizen. Die vingerwijzing zit de 'ambu- lanten' nog steeds hoog, zei woordvoerder M. van Aelst gis teren in een reactie. „Toen kwa men ze een maand van tevoren aanzetten met de vraag of wij ergens anders wilden staan. Zo werkt dat natuurlijk niet! Op zich vinden wij zo'n ijsbaan he lemaal geen slecht idee, maar de markt moet wel de markt blij ven. Ook voor ons is het rond de feestdagen een drukke periode. Nu zijn we in goed overleg wél tot een oplossing gekomen en dan komen ze op het laatst met de mededeling dat er nog geen geld voor isHad daar dan eerst voor gezorgd, dan hadden wij onze tijd (een stuk of zeven ver gaderingen hebben we er als marktcommissie aan besteed) beter kunnen gebruiken." Temperatuur Die kritiek laat ook marktmees ter G. de Masier horen. Hij be twijfelt bovendien of de exploi tatie van een ijsbaan gedurende vijf weken in Zierikzee wel haalbaar is, in relatie tot het be- zoekex-spotentieel en het ver hoogde risico dat de maximale buitentemperatuur van tien graden Celsius binnen die ter mijn wordt overschreden. Bo ven die grens is schaatsen op een buitenkunstbaan niet mogelijk, weet Masier. Het ZOC heeft zijn pijlen inmid dels op de winter van 2003/2004 gericht. Dat de onderhandelin gen met de ambulante handel tevergeefs zijn geweest, bestrij den de winkeliers. Die resulta ten kunnen, evenals de vergunning, in tijd worden doorgeschoven, verwachten ze. Ook als de oogsttijd voorbij is, zijn de volkstuinders van Kaaskenshof nog druk met hun tuintjes. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het vergaderen wordt er tot een minimum beperkt. Het tuinie ren staat voorop voor de leden van Volkstuinvereniging Kaaskenshof. Als er zaken voor de tuin moeten worden geregeld, kan dat ook wel even tussen door op het terrein aan de Van Veen- laan, want daar kom je elkaar toch wel tegen. Kaaskenshof viert volgend jaar maart haar derde lustrum. Het idee voor de oprichting van de ver eniging kwam vijftien jaar geleden van J. Asselbergs, destijds burgemeester van Zierikzee en nu van Schouwen- Duiveland. Het beheer van het tuinen- complex bracht voor de gemeente veel administratieve rompslomp - en niet te vergeten kosten - met zich meeHet idee voor een eigen vereniging werd door de gebruikers van de volkstuinen enthou siast ontvangen. Tijdens een vergadering op 8 februari werd besloten tot oprichting en dik een maand later togen voorzitter G. Vink en secretaris D. Schiettekatte naar de no taris om een en ander op papier vast te laten leggen. Het complex werd, van wege de nabijheid van het Kaaskens- water en omdat het om tuinen ging, Kaaskenshof gedoopt. In 1999 ontstond enige onrust op het Kaaskenshof. In de Structuurvisie Zie rikzee werd het idee geopperd voor een campus-achtige bebouwing op de plek waar nu nog sportpark Bannink ligt. De nabijgelegen volkstuinen zouden dan mogelijk worden opgeofferd voor wo ningbouw. Of de campus er ooit komt en of dat inhoudt dat de volkstuinen ver dwijnen, is nog niet duidelijk. Wel duidelijk is dat de leden van Kaas kenshof trots zijn op 'hun' volkstuin. Door de jaren heen is stelselmatig ge werkt aan verbetering van het com plex. In 1993 werden de looppaden ver hard met tegels en een paar jaar later werden de bermen naast de hoofdin gang aan de Van Veenlaan verhard met grasbetonsteen. De paden op het com plex kregen in 1999 zelfs namen, het eerste pad de naam van de voorzitter. foto Marijke Folkertsma Het leven op Kaaskenshof verloopt doorgaans rustig. Iedereen is druk met de eigen tuin en er wordt hooguit wat gemopperd als een van de tuintjes er - in de ogen van collega's althans - niet net jes genoeg bij ligt en de kans bestaat dat er onkruid oveiwaait. En ze hebben een tij dje last gehad van vandalen die er be hagen in schepten schuurtjes in brand te steken. Met feesten vanwege het vijftienjarig bestaan wachten de volkstuinders de officiële jublieumdatum - 15 maart 2003 - niet af. Het vijftienjarig bestaan van de vereni ging wordt vrijdag 22 november ge vierd tijdens de najaarsledenvergade ring. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - De twee boeken zijn een paar uren eerder door gemeentearchivaris H. Uil ter bruikleen overgedragen aan R. Bolderman van het Brouws Museum. Nu wordt de glazen overkapping voor de vitrine kast in elkaar gezet om de kost bare werken van Jacob Cats te beschermen tegen nieuwsgieri ge vingers. „Liever had ik geen vitrine gehad. Want je moet het tastbaar maken." Gistermiddag werd de laatste hand gelegd aan de metamorfo se die het Brouws Museum deze week heeft ondergaan. In amper vier weken heeft het museum met hulp van de gemeente Schouwen-Duiveland het ma teriaal voor de speciale exposi tie bij elkaar gebracht. Voor het lenen van een orgineel portret, dat in het bezit van het Rijksmu seum is, was het ruimschoots te laat. Maar met tal van repro ducties en negen boeken is Bol derman tevreden over het resul taat. Vanaf morgen staat de komende drie weken niet zo zeer de (nautische) historie van Brouwershaven als wel het le ven en werk van 'haar zoon' Ja cob Cats centraal in het muse um. Pronkstuk van de tentoonstel ling is het boek dat Cats zelf in 1655 heeft geschonken aan de toenmalige gemeente Brou wershaven. Inmiddels in bezit R. Bolderman (links) van het Brouws Museum en gemeentearchivaris H. Uil bekijken de werken van Ja cob Cats. foto Marijke Folkertsma van de huidige gemeente, is het boek net als zes andere werken van Cats als Zinne- en Minne beelden en Het Spaens Heydin- netje, in bruikleen gegeven. Twee negentiende-eeuwse her drukken, die van particulieren zijn geleend, prijken eveneens in de vitrines. Ze laten volgens Bolderman de veranderende tijd en waardering voor het werk van Cats zien. De bekende emblamaten zijn hierin vervan gen door 'staalgravures' en de aloude spreuken zijn in het La tijn vertaald. Van rustig bladeren in de kost bare boeken is geen sprake. Om toch diverse platen en spreuken te laten zien, zijn reproducties gemaakt. Daarbij blijkt dat me nig moralistische spreuk tot op de dag van vandaag opgeld doet. Twee schapenscheerders - ZONNEMAIRE - Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen trekt 7000 euro extra uit voor aanpassing van de persriolering op de Kabbelaarsbank. In juni 2002 werd 15.000 euro be schikbaar gesteld voor het realiseren van een verzamelput met twee pompen. Door een misverstand zijn bij het opstellen van het bestuursvoorstel de kosten van plaatsing van de pompput - genoemde 7000 euro - niet in de kostenraming op genomen. Met het gisteren genomen besluit extra geld op tafel te leggen is die omissie goedgemaakt. WESTENSCHOUWEN - Strandpaviljoen De Zandsnor moet deze winter weg. Dat heeft de rechtbank in Middelburg giste ren besloten. A. Kooman krijgt tot 15 november de tijd te ver trekken. Daarna pas mag de teller van de gemeentelijke dwangsom gaan lopen. Zowel Kooman als de Vereniging Standpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) willen bij duinovergang de rotonde in Westenschouwen straks twee winterpaviljoens neerzetten. Of dat pleit is gedwarsboomd door deze uitspraak hangt volgens VSSK-secretaris P. Fie- rens af van de motivatie van de rechter, die pas volgende week bekend wordt. „Maar het is teleurstellend. Zeker voor de on dernemer." Op het gemeentehuis heerst opluchting over de uitspraak. Wethouder G. van de Velde-de Wilde ziet de uitspraak als een steun voor het gemeentelijke strandbeleid, dat nu 'de eerste juridische toets heeft doorstaan'. „Voor de gemeente is dat een opsteker." GOES - Een automobilist is gistermiddag in de Van Dussel- dorpstraat in Goes doorgereden na een aanrijding met een fietsster. De 21-jarige vrouw uit Goes werd door een buiten spiegel van de auto geraakt en kwam ten valZe hield hier een gekneusde knie en schouder aan over. DEN HAAG - Campinghouder en agrariër F. de Visser aan de Prelaatweg in Westkapelle moet zijn tien stacaravans en vijf tig kampeerplaatsen terugbrengen naar vijf stacaravans en tien kampeerplaatsen: het aantal plekken dat wordt toegewe zen aan een minicamping. De Visser is vergeefs in hoger be roep gegaan bij de Raad van State in Den Haag tegen het be sluit van B en W van Veere om hem een kampeervergunning te weigeren. Het Haagse rechtscollege stelt dat alleen grondei genaren met een perceel dat als kampeerterrein is bestemd, voor een kampeervergunning in aanmerking komen. Het feit dat het grotere aantal stacaravans en kampeerplaatsen jaren lang is gedoogd door de voormalige gemeente Westkapelle, maakt de beoordeling niet anders. Vooruitlopend op de uitspraak hebben B en W van Veere De Visser al gesommeerd om het aantal stacaravans en kampeer- plekken te verminderen. Met ingang van het nieuwe kam- peerseizoen moet De Visser voldoen aan de eisen voor een mi nicamping. KRUININGEN - In de nacht van woensdag op donderdag werden in Kruiningen twee personenauto's opengebroken. Uit beide wagens, die geparkeerd stonden aan de Edisonlaan en de Marconistraat, werd een autoradio met cd-speler gesto len. één met schaap en de ander met varken - verbeeldt het Veel ge schreeuw s en luttel wol. Ook de eigentijdse versie van Als diep verloopt, verzet men de bakens wordt nog vaak aangehaald als verklaring voor nieuwe strate gieën. Enerzijds tijdloos geven de platen anno 2002 een beeld van het leven ten tijde van Cats. Opzet Volgens Bolderman is dat ook deels de opzet van de expositie. Met een audiovisuele presenta tie worden in vogelvlucht de 82 jaren neergezet waarin Cats leefde. Het Twaalfjarig Bestand en de Reformatie komen daarbij aan bod. In een serie afbeeldin gen laat het Brouws Museum vervolgens zien, hoe Cats zelf met deze soms stormachtige ontwikkelingen is omgegaan. Zijn gebouwde boerderij in Groede, zijn inpolderingsplan nen en een politieke rede uit 1651 trekken daarbij voorbij. Op deze manier moet het werk van de beroemde zoon van Brouwershaven weer 'tot leven' komen. En dat is belangrijk vol gens Bolderman. „Want het leeft nog altijd wel, maar er wordt te weinig gedaan om het levendig te houden." De expositie over het werk en leven van Jacob Cats is vanaf morgen te bezichtigen in het Brouws Museum. Met uitzondering van maandag is het museum dagelijks geopend van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's mid- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Kunstuit leen Middelburg verlaat begin december De DrukkerijBinnen een jaar blijkt het experiment van de kunstuitleen in de multi- mediawinkel mislukt. „De for mule werkte niet", zegt Ingrid Haan van de Stichting Beelden de Kunst Middelburg (SBKM). En directeur Dick Anbeek van De Drukkerij: „De klant was niet tevreden." Vanaf 7 december is de Kunst uitleen Middelburg gevestigd in het pand op de hoek van de Bogardstraat en de Balans, op een steenworp afstand van de Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ). Tot vorig jaar waren de SKZ en de Kunstuitleen Middelburg ge zamenlijk gevestigd in een pand aan de Kuiperspoort. De Mid delburgse Kunstuitleen, die wordt bestierd door de SBKM, wilde niet meeverhuizen naar de Balans, omdat de huur daar te hoog zou zijn. In plaats daar van werd begin maart van dit jaar onderdak gevonden in De Drukkerij. De naam werd ver anderd in De Resolutie. SBKM-directeur Rutger Wolf- son verwachtte destijds dat de uitleencijfers zouden explode ren. Dat blijkt niet het geval. „We verkochten veel meer, maar we leenden minder uit", aldus Haan. „Jammer, want ik had ook hoge verwachtingen." Signalen In De Drukkerij was de collectie van de Kunstuitleen niet in zijn geheel te zien, maar in tweewe kelijkse deeltentoonstellingen. Dat bemoeilijkte het uitzoeken. Klanten konden werken die ze wilden lenen bovendien pas na afloop van de expositie in huis krijgen. Nog eerder dan de Kunstuitleen merkte De Druk kerij dat deze opzet niet werkte. „De signalen kwamen bij ons", zegt Anbeek. „Ik vind dat je goed moet luisteren naar je klanten. Dus jammer, maar ik sta er volledig achter dat De Re solutie weggaat." De Kunstuitleen Middelburg laat de naam De Resolutie val len en gaat in december verder in de Bogardstraat. „Als straks het Zeeuws Museum weer open gaat en de Stichting Kunstuit leen is omgebouwd tot een Provinciaal Centrum voor Beel dende Kunst is dat een ideale plek met een concentratie aan culturele instellingen", meent Haan. Ze vindt het niet wrang dat de Kunstuitleen een jaar geleden niet is meeverhuisd met de SKZ. „Als Centrum voor Beeldende Kunst hebben zij een presenta tieruimte nodig. Dus was er voor ons geen plek. En twee or ganisaties in één gebouw is niet ideaal." Volgens Haan is de vestiging in de Bogardstraat in het verleden een depot van de SBKM niet duurder dan in De Drukkerij. De verbouwing wordt uitge voerd door werknemers van de Vleeshal, zodat de kosten bin nen de perken blijven. Anbeek weet nog niet wat De Drukkerij gaat doen met de wanden die nu vrijkomen. „Er komt een overbruggingsperio de. We hebben wel honderd ver zoeken van mensen die daar iets willen exposeren, maar we zoe ken nog naar een goede oplos sing voor de langere termijn." BROUWERSHAVEN - De vier afdelingen van de Plattelands vrouwenbond op Schouwen- Duiveland komen woensdag avond 20 november voor de jaarlijkse ontmoeting bijeen in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. De eigentijdse naam voor de plattelandsvrouwenbond is 'Vrouwen van Nu'. De gezamen lijke bijeenkomst staat in het te ken van muziek. Het Ladies Barbershopkoor Soundwaves uit Rockanje brengt een gevari eerd programma met bekende Engelse, Ierse en Amerikaanse liedjes. Het koor telt 35 leden onder leiding van dirigent Wil Saenen. De afdeling Schouwen-Duive land van Unicef is aanwezig met een verkoopstand met kerst kaarten en geschenkartikelen. De avond begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37