Internet verkleint viswereld PZC De Bruijn voert bezoekers terug naar oeroud verleden Vier handen op de toetsen Lieve liedjes met af en toe venijn Jaar celstraf geëist voor oplichting lezers schrijven Hypotheekaftrek Recht VI SGP Competitie rolstoelhockey in Goes kunst cultuur Drumaconcours vrijdag 8 november 2002 MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 45-jarige in woner van Ovezande wegens oplichting een jaar cel geëist. Daarnaast vorderde ze een maand gevangenisstraf en 120 uur werkstraf, waarvan de man nog in zijn proeftijd zat. De verdachte maakte juli dit jaar slachtoffers in Zeeuws- Vlaanderen, nadat hij eerder was veroordeeld voor het af troggelen van duizenden euro's bij mensen op Walcheren en Zuid-Beveland. De man deed zich voor als de eigenaar van een goedlopend koeriersbedrijf, dat hij wilde uitbreiden. Hij vroeg een Oost- burger zijn partner te worden. De verdachte zei geld nodig te hebben voor acquisitie en de aanschaf van een auto voor het koeriers werk. Het slachtoffer trapte erin en 'leende' 4800 euro aan verdachte. Dat geld zag hij nooit meer terug. „Hiermee kon ik mijn schulden aflossen", ver klaarde de Ovezandenaar. Ver der had hij zich de Mercedes toegeëigend, die door het slachtoffer was betaald. Een Schoondijkse werd voor 950 euro opgelicht. De vrouw geloofde het verhaal dat de ver dachte geen geld had, omdat zijn spaarrekening nog geblok keerd was. Ook peuterde hij geld van haar los voor de kosten van pakketjes die hij voor zijn koeriersbedrijf moest ophalen. De verdachte trok al vrij snel bij haar in, omdat er andere i schuldeisers op zijn nek zaten. Hij beloofde haar het geld dub bel en dwars terug te betalen, maar ook zij kon naar haar cen ten fluiten. Verder werden in de eis meege nomen de oplichting van een pension in Breskens, waar hij zonder te betalen was vertrok ken en het tanken zonder af te rekenen bij een pompstation in Koudekerke. Hulpverlening bleek eerder geen succes. Desondanks vroeg raadsman ABals zijn cliënt een kans te geven voor een hulpver- lenigingsproject. De slachtof- fers dienden een schadeclaim in van 5860 euro. Uitspraak op 20 november. Heeft de visserij toekomst? Ja, zeiden vissers vorig jaar op een bijeenkomst in Utrecht. Maar welke dan? Visserijorganisaties houden deze maand, een tournee langs havens om daarover te praten met vissers. In een vierdelige serie komen en kele direct betrokkenen aan het woord. Vandaag: vishandelaar Adri van Hanegem. door Harmen van der Werf Zijn kantoor is helder en schoon. Weinig wijst erop dat hier in vis wordt gehandeld. Adri van Hanegem, algemeen directeur van zeevisgroot handel Noordzee in Breskens, heeft ge noeg aan zijn computer. „Internet heeft ook de wereld van de vis veel kleiner ge maakt." Hij geeft een sprekend voorbeeld. „Sinds twee weken importeren wij vis uit Australië, een gekweekte zoetwa tervis, baramundi. Ik heb de leveran cier nog nooit gesproken. Alles gaat via e-mail. Dat is ook wel nodig. Het tijds verschil met Australië is tien uur." Zeevisgroothandel Noordzee handelt al lang niet meer alleen in Noordzeevis. Slechts vijftien tot twintig procent van de vis die het bedrijf afzet in binnen- en vooral buitenland, wordt nog gekocht via Nederlandse visafslagen. De rest wordt uit een keur van Europese landen gehaald en uit verre oorden als Chili, Jemen, Indonesië en Mauretanië. Afstanden zijn onbelangrijk geworden, ook voor verse vis. „Vis uit Mauretanië kunnen wij zeker zo vers op de markt brengen als Noordzeevis", vertelt Van Hanegem, „Maandag gevangen in Mauritanië, dinsdag per vliegtuig in Parijs, dezelfde dag in Breskens en dan naar onze klanten. Noordzeevis die dinsdag is gevangen en vrijdag op de vismijn komt, is minder vers." Kweekvis De internationalisering van zelfs de verse vishandel toont aan dat de Neder landse visserij niet alleen wordt be dreigd door verlaging van visquota. De opmars van kweekvis de afgelopen tien jaar komt daar nog bij. Van Hanegem: „Over enkele jaren is het mogelijk vrij wel alle wilde vissoorten te kweken." Noordzee is zelf ook actief in viskweek. Het bedrijf heeft sinds 1998 een kweke rij voor zeebaars en zeebrasem in Tur kije, werkt samen met een tarbotkwe kerij in Yerseke en neemt deel in een proefproject voor het kweken van tong in IJmuiden. Voor de vishandel heeft het kweken van vis grote voordelen. De kostprijs is be kend en de vis is altijd beschikbaar. Met wilde vis ligt dat heel anders. Het weer kan roet in het eten gooien. Vissers we ten nooit precies hoeveel ze vangen, En de prijzen zijn ongewis. Zo waren de tongprijzen de laatste weken erg hoog. Van Hanegem prijst zich gelukkig dat hij onlangs een Franse order van tien ton tong misliep. „We moeten drie we ken van tevoren een prijsopgave doen. Met de huidige prijzen hadden we er gi gantisch naast gezeten." Ondanks dat kweekvis voor de vishan del een gemakkelijk product is en vis overal vandaan kan worden gehaald, is Van Hanegem ervan overtuigd dat er voor Noordzeevis een markt blijft. „Noordzeevis is een sterke vis en een geliefd product. En Nederland heeft de modernste kottervloot. Aan boord wordt de vis goed behandeld." Met de marktpositie van Noordzeevis is weinig mis, met de visstand des te meer, stellen biologen. Volgens Van Hanegem schie ten zij echter te ver door met hun advies de quota sterk te verlagen. „Als het scholquotum iets hoger wordt, duurt het een halfjaar langer voordat de scholstand in de Noordzee weer qp peil is. Moet je een sector daarvoor zo laten bloeden? Maar van de andere kant, er is wel iets aan de hand. Grote tongen en schollen komen steeds minder voor. En er gaat veel vis overboord, omdat die niet marktwaardig is." Van Hanegem vindt dat de hele sector, van vissersvishandel tot en met visver werking, zich moet inspannen om de bedrijfstak gezond te houden. Hij denkt aan een meer gespreide aanvoer. Dat een aantal schepen na een week vissen op woensdag aanlandt en een an der deel op vrijdag, nu de allerbelang rijkste verkoopdag. En hij zou graag zien dat er contractvisserij kwam, zo dat vishandel en vissers beter weten waar ze aan toe zijn. Zondagsrust Of dat te realiseren valt? Zondagsrust is belangrijk voor veel vissers. En con tractvisserij is met de huidige, vaak ho ge prijzen via de vrije handel niet zo in teressant. „Ik zie vissers ook nog niet met een bestelbriefje de zee opgaan", denkt Van Hanegem, „maar een iets be tere informatie-uitwisseling zou wel kom zijn. Want de vraag is: Hoe lang blijven consumenten die hoge prijzen nog pikken? En vissen moet doelmati ger kunnen, al was het maar om te voor komen dat er straks niet meer genoeg vis in zee zwemt om rendabel te kunnen vissen. Dan houdt alles op." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse! nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactief beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat' redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worj niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De, dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overv weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In de media wordt weer fel uit gehaald naar de voorstellen van de PvdA, betreffende het hete hangijzer: de hypotheekaftrek. Wat mij opvalt, is dat de media nooit precies aangeven wat het laatste voorstel van Wouter Bos behelst en wat door de partij in het verkiezingsmanifest wordt opgenomen. Wat is er op tegen dat rijken en miljonairs van 52 procent naar 42 procent aftrek terug moeten? Dezen kunnen toch wel een huis kopen zonder aftrek en mag hiervoor toch geen gemeen schapsgeld worden gebruikt? Die 42 procent vind ik nog veel te veel! Als die tien procent nu gebruikt gaat worden de minder draagkrachtigen in onze sa menleving een kans te geven om ook een huis te kopen getuigt dat van solidariteit en dus soci aal. Zou dat ook met normen en waarden te maken hebben? Het CDA met de C voorop zou beter moeten weten, of is deze C al leen maar luxe? Zet er dan maar een andere letter voor in de plaats, bijvoorbeeld een R (van rijkaards). En daarover zegt Mattheüs 19 de verzen 16-24 meer. Een huurder in onze sa menleving zit wel aan een plafond van 45.000 euro om in aanmerking te komen voor huursubsidie. Jan Hoogstrate K. Doormanstraat 14 Goes weid aangehouden dat jusfrl zich over de zaak moet buQ Een Prins spreekt. En heel» derland staat te juichen? Gd stickers. Nee. Het zijn deze dingendif] niet met elkaar combineer, spijt me. Lieve Heer, is niet altijd zinloos? Coriende Julianastrml Oost-Soi In de PZC van 1 novembertJ berichten. De SGP in Rijssen legt eenve band tussen dood van pre Claus en Pim Fortuyn én dezo: digheid van de mens; allema- gevolgen van de verbroken rei tie met God. Op bladzijde 5 van de PZCvt vrijdag weer een rampzaligfe richt: ditmaal het instorten vz een schooldak; zes kinder dood, vijftig kleuters nog one- het puin. Zou ook dit een straf van God zijn? Verwacht mag worè: dat de Staatkundig Gerefc: meerde Partij zich ondubfe zinnig van de Rijssense broed® distantieert. En dat liefst vw 22 januari 2003. Ime Ddk Den Omlo^U 's-Heer Hendrikskindm Adri van Hanegem, algemeen directeur van zeevisgroothandel Noordzee in Breskens. foto Peter Nicolai Volgens E.J.P. Izeboud PZC 4 november) spreekt Prins Bern- hard voor 99 procent van de Ne derlandse bevolking. Nou, hier dan eens een stem vanuit die ene procent die overblijft. Een jongen wordt dood gesla gen. Heel Nederland is ge schokt. En een paar dagen zie je ze dan weer overal, die stickers met die lieve-here-beesten: 'Ik ben tegen zinloos geweld'. Ie mand berooft een winkelfiliaal. Wordt daarop met zóveel ge GOES - In het Sportpunt Z« land in Goes vindt morgen hi eerste rolstoelhockeytoernof in de landelijke competitie voc Midden- en Zuidwest Neder land plaats. Vanaf 11.00 uur gaan vijftie: teams de strijd met elkaar aai Jos Bellaert, bondscoach va: het Nederlandse hockeyelftal' treedt op als coach van de diie teams van de Sportclub Gehaiv dicapten Beveland. door Ernst Jan Rozendaal BURGH-HAAMSTEDE - Beel dend kunstenaar Geert de Bruijn uit Den Bosch is duide lijk in de ban van één thema. De zevenentwintig werken - zowel schilderijen als beelden - die hij exposeert in galerie Jan Eike naar in Burgh-Haamstede ver tonen flinke overeenkomsten. Ze grijpen terug op mythologi sche verhalen over het begin van de wereld. Veel verhalen over het begin van de aarde komen overeen met de theorie van de oerknal. Het Ba bylonische scheppingsverhaal bijvoorbeeld, waarin de god Mardock uit de oeroceaan op duikt om de godin van de water- chaos, Tiamat, te doden. Hij splijt haar in tweeën. De boven ste helft wordt de hemel, de on derste de aarde. Daarmee is een - tegenstelling geschapen, die zich ook op menselijk niveau weerspiegelt, namelijk tussen man en vrouw. Harmonie Man en vrouw kunnen elkaar overheersen, ze kunnen ook in harmonie met elkaar leven. De Bruijn speelt in zijn werk met tegenstellingen als hemel en - aarde, land en water, man en vrouw. Hij zet kleuren tegen-, over elkaar en verdeelt zijn werk in contrasterende vlak ken. Letterlijk zet hij vaak man en vrouw tegenover elkaar. De figuren van De Bruijn zijn schematisch weergegeven. Zijn mensen doen nog het meest den ken aan een dolk. Vanaf de schouders lopen ze in een punt toe naar beneden, erbovenop staat een klein kopje. Het is pre cies genoeg om er een mens in te onderscheiden. De Bruijn por tretteert niemand, hij beeldt niet een mens uit, maar dé mens. Hij maakt wel een onderscheid tussen man en vrouw door de laatste van kleine borsten te voorzien. Dualiteiten heet één van De Bruijns beelden. Daarin zet hij man en vrouw tegenover elkaar, verbonden door een driehoek die ze tegelijk ook scheidt. Als hij vier windstreken wil uitbeel den, zet hij vier gelijke figuren met de ruggen naar elkaar toe. Telkens zoekt hij eenvoud om tot sterke, sprekende beelden te komen. Zijn symbolen zijn tegelijk de coratieve instrumenten. Zo is op veel van zijn assemblages - een beter woord dan schilderijen omdat De Bruijn tal van materi alen toevoegt, tot flinke stenen aan toe - water te zien. Opnieuw op de simpelste manier, als een patroon van golfjes. Maar de uitbeelding is allerminst sim pel, want dikwijls vullen de gol ven slechts één van de vlakken van een uitgebalanceerd en evenwichtig geheel. De Bruijn grijpt niet alleen in houdelijk terug op oude my then, zijn manier van weerge ven roept ook associaties op met de antieke tijd. Het zouden af beeldingen uit het oude Egypte kunnen zijn. De gedempte en aardse kleuren dragen daai*toe bij, en materialen als lood, leer, lijm en zand. Zo ontstaat een ei gen universum. De Bruijn schept een wereld waarvan de beschouwer voelt dat die naar een oeroud verleden verwijst, zonder dat het werk zelf geda teerd aandoet. Terugkijken naar het begin is natuurlijk ook vooruitkijken naar het einde. De heilige berg van de moeder godin is tevens een grafheuvel. 'Wij zijn maar passanten', lijkt De Bruijn te willen zeggen. Sommige dingen zijn eeuwig. En hij wekt de suggestie dat zijn werk daarbij hoort. Expositie: Geert de Bruijn, assem blages en objecten, t/m 7 december in galerie Jan Eikenaar in Burgh- Haamstede, woe t/m vri en zo van 13-17 uur. Mieke Smit (links) en Wilma van der Werff van de Quatre-mainsgroep Zeeland spelen samen een com positie op de piano. foto Ruben Oreel Werk van Geert de Bruijn in galerie Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede. foto Marijke Folkertsma door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Ik wou dat ik twee hondjes was, dan kon ik sa men spelen, schreef Godfried Bomans. Een variant op die ge dachte ligt ten grondslag aan het verschijnsel quatre-mains, het met vier handen bespelen van de piano. „De componist Franz Schubert was een wat zielige, introverte en contactgestoorde man. Hij was zeer verlegen en had moeite om contacten met vrouwen te leggen. Hij pakte dat probleem aan door stukken te gaan schrij ven voor vier handendie hij kon spelen met meisjes aan wie hij les gaf. Zo slaagde hij er tot op zekere hoogte in lichamelijke contacten te leggen." De anekdote komt uit de mond van Wilma van der Werff üit Middelburg. De oud-lerares Frans is voorzitter van de Qua tre-mainsgroep Zeeland, die dit jaar vijf jaar bestaat en ter gele genheid daarvan morgen een uitvoering geeft in Westkapelle. Quatre-mains is echter meer dan een sociaal smeermiddel dat voortkomt uit romantische sentimenten, benadrukken Van der Werff en de secretaris van de Quatre-mainsgroep, Mieke Smit. Het is, voor de beoefenaar ervan, ook een manier om com ponisten beter te leren kennen. „Als je alleen het solo werk van een componist kent, gaat er een wereld voor je open wanneer je je gaat verdiepen in de stukken die hij voor vier handen heeft geschreven", vertelt Mieke Smit. „Het is net alsof je op veel vertrouwelijker voet met de componist komt te staan, Quatre-mains is bovendien een probate methode voor pianisten om hun techniek te verbeteren. „Pianisten zijn natuurlijk heel vervelende mensen die nooit re kening houden met andere mu sici, waardoor ze geen maat kunnen houden", weet Wilma van der Werff. „Quatre-mains zorgt ervoor dat je maatgevoel enorm aangescherpt wordt: het is niet de bedoeling dat de één eerder klaar is dan de ander." Dertien groepen Er zijn op dit moment in heel Nederland dertien quatre- mainsgroepen. De eerste ont stond in 1975 in Amsterdam, op initiatief van Gerard Groenen- daal. De formule die deze pia nist bedacht is nooit veranderd: een paar keer per jaar bijeenko men om te musiceren en naar el kaar te luisteren. Alle genres zijn toegestaan: klassiek, mo dern en populair. De Zeeuwse groep telt 28 leden, van dertigers tot bejaarden. Van der Werff en Smit zitten daar qua leeftijd ergens tussen in, ze zijn allebei net de zestig gepas seerd. Wilma van der Werff heeft al 55 jaar pianoles (ze stu deerde onder anderen bij de on langs overleden Gerard Henge- veld), maar ook beginnende musici zijn welkom bij de groep. De secretaris: „Het is leuk om samen naar een bepaald resul taat toe te werken. Dat wil niet zeggen dat we enorm prestatie gericht zijn. Maar we willen wel graag zo goed mogelijk voor de dag komen. Het gebeurt wel eens dat je een stuk speelt en dat er iets fout gaat, waardoor je met z'n tweeën opnieuw moet beginnen. Maar we willen daar geen gewoonte van maken." De vrouwen typeren de sfeer in de Quatre-mainsgroep Zeeland als 'informeel'. Er is geen sprake van een heilig moeten, omdat de leden amateur zijn. Mieke Smit: „Na afloop van een stuk wordt er altijd wel geapplaudisseerd, of het nu goed was of niet. Tijdens het jubileumconcert speelt het tweetal een stuk van de Cubaanse componist Ernesto Lecuona (1896-1963): Malague- na uit de Suite Espagnole. Is dat hun favoriete quatre-mains- stuk? Wilma van der Werff: „Ro nald Brautigam zegt altijd: als je goed piano wilt spelen, is het stuk waar je op dat moment mee bezig bent het allermooiste dat er bestaat." De voorspeelmiddag van de Quatre- mainsgroep Zeeland begint morgen om 14.00 uur in Badmotel Westka pelle. door Ernstjan Rozendaal OOST-SOUBURG - Zanger Bert Kreeft uit Goes presenteert vanavond in Razzmatazz in Oost-Souburg zijn debuut-cd Zo lief. Een treffende titel, want het album bevat acht lieve lied jes. Maar vergis u niet, ze heb ben af en toe een venijnige of ironische ondertoon. Een album met acht liedjes, is dat niet wat weinig? Het is maar hoe je het bekijkt. „Totale speelduur: 3.03 minder dan het debuutalbum Please please me van The Beatles (je moet je plaats weten)", schrijft Kreeft achterop de prachtig vormgege ven cd. Dat is Kreeft ten voeten uit. De verwijzing naar The Beatles verraadt zijn ambitie, maar meteen relativeert hij die met een kwinkslag. En het is een volkomen onverwachte opris ping. Want wie zou nu ooit op het idee zijn gekomen Bert Kreeft op wat voor manier dan ook met The Beatles te vergelij ken? Zo gaat het in zijn teksten ook. Alle onderwerpen zijn al hon derd keer bezongen, toch weet Kreeft vaak een verrassende in valshoek te vinden. Zijn liefdes liedje 'Zwaluwen', over een ro mance in de Amsterdamse herfst, is fris en origineel. Als hij de zin 'In eikaars troost zijn we gevlucht' zou schrappen, is de tekst helemaal af. Wel erg lief, getuige de slotregels: De zwalu wen trekken naar het zuiden, wij blijven achter in de Amster damse kou, schuif de herfstbla deren maar van de stoep af, op elke tegel staat hoeveel ik van je hou. Engel Mooi zijn ook 'Klein liedje', 'Zo lief', 'De Kikker' en 'Ode'. Kreeft beseft goed dat hij regels zoals die hierboven zijn geci teerd niet al te vaak moet ge bruiken. Vandaar dat 'Zo lief', over een jongen die door ieder een als een engel wordt be schouwd, een vileine wending krijgt. Terioijl een ieder hem haast een heilige vond, droomde hij van billen, en van borsten groot en rond. Hij wilde niet als boeddha of als god worden ver eerd. Hij wilde slechts harts tochtelijk als man worden be geerd. Die zinnen komen px-ecies op tijd, net voordat het met Her man van Veen-stem gezongen liedje de luisteraar op de zenu wen begint te werken. Overi gens is de hoofdpersoon ge doemd een lieve jongen If blijven. Zelfs als hij een bordeel bezoekt, storten de hoei'en hue hart bij hem uit, zodat zijn rits dichtblijft. Kreeft haalde prijzen op ver schillende festivals en Conamus1 riep hem twee jaar geleden uit tot het meest belovende nieuwe talent in de categorie Neder landstalige popmuziek. Metzijn. oorspronkelijke teksten en klin-i kende melodieën lost Kreeft een i groot deel van de verwachting in die door zo'n uitspraak wordt geschapen. Toch moet hij ooi muzikaal waken dat hij niet te lief overkomt. Zijn liedjes zijn opgenomen in de gerenommeer de Wisseloordstudio's, maar Kreeft is vergeten een completf band en een strenge producer mee te nemen. Nu klinkt zijn muziek, vooral door het gebrul! van een drumcomputer, te inge blikt, terwijl zijn wat brave voordracht vraagt om een sme-1 rige, roots-achtige begeleiding, j Slide-gitaar Aanzetten zijn er wel, zoals de slide-gitaar aan het begin van i 'Dat ben ik'. Wellicht is het een kwestie van budget geweest Daarom is te hopen dat dit inei-1 gen beheer uitgebrachte album I de interesse wekt van een pla- tenmaatschappij. Dat verdient Kreeft, want een landelijke I doorbraak is beslist niet uitge-1 sloten. Maar dan moet hij zich niet zo lief presenteren als op deze cd. Aanvang presentatie: 20 uur. Info' haefrecords@hotmail.com of tel: j 0113-252307. HEINKENSZAND - In Sport hal De Stenge vindt op zaterdag 9 november vanaf 10.00 uur het Drumaconcours plaats. Er doen 33 groepen mee. Tijdens de marswedstrijden van de drumkorpsen wordt ondermeer I gelet op de klankverhouding, techniek, articulatie, samenspel en ritmiek bij het stilstaand i werk. Bij de majorettes wordt I gelet op de presentatie en het showelement, de choreografie( synchronisatie, timing en ba- tonbehandeling. Er wordt opge- treden in twee tijdsblokken, j aanvang 10.00 en 14.30 uur. Aan het eind van de dag is er een slot- defilé.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36