Horeca langer open in Renesse pe kavmp Beetje oorlog voeren in de klas Stichting Renesse zit er warmpjes bij LPF-Kamerlid Dekker pleit voor kleine klinieken Rotonde Zierikzee nu al bijna klaar m ii Raad akkoord met verruiming tot 3 uur 's nachts in zomermaanden Asbest komt vrij bij brand in Hengstdijk 0800 - 0231 231 (GRATIS) Schommelstoel gestolen Kleding weg van waslijn mm TAXATIEDAG zeeuwse almanak Eendvriendelijk if J, 1 g, Ttt-fl Jf* v?V.. ifes. ,vv.- i<^> ?sk. SCHOUWEN-DUIVELAIMD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 vrijdag 8 november 2002 J Hoor Marcel Modde ZIERIKZEE - Het sluitingstijd stip van de horeca in Renesse wordt in de zomermaanden mo gelijk verruimd tot drie uur 's nachts. Een ruime meerderheid in de gemeenteraad verwacht dat die maatregel een geleidelij ker weggaan van de bezoekers in de hand werkt en daarmee de overlast verder terugdringt. t Voordat tot de verruiming wordt besloten, wil het gemeen tebestuur eerst overleg met alle betrokken instanties en de om wonenden. Op basis van die ge sprekken wordt al dan niet be sloten tot een proefperiode. Afhankelijk van die resultaten wordt bekeken of de maatregel definitief moet worden doorge voerd. Hoewel het slechts om een uur- tje meer gaat, waakt de gemeen teraad ervoor al te lichtzinnig met dit verzoek van de plaatse lijke horeca om te springen. De notitie van burgemeester en wethouders was gisteren in de commissie algemene en interne zaken aanleiding voor een uit voerige discussie over de voor- en nadelen van de beoogde maatregel. SGP en Christen- Unie spraken zich als enige par tijen resoluut tegen het vooron derzoek en de uiteindelijke proef uit. Volgens SGP'er G. Houtekamer zijn er nu al in Re nesse te veel verschillende be langen die met elkaar op ge spannen voet leven. Een 'lange re verstoring van de nachtrust', is vragen om nieuwe problemen, vreest hij. Imago Die visie is ook CU-raadslid J. van den Berge toegedaan. De tijd dat Renesse werd geken merkt door grote vechtpartijen en lallende jongeren is voorbij. Het strenge beleid heeft in die zin geholpen, constateert Van de Berge tevreden. Daarentegen is het imago van de Schouwse badplaats in den lande nog als vanouds. „Stel je voor dat de door Sheila van Doorsselaer HENGSTDIJK - Bij een grote brand in twee aardappellood- sen aan de Koningsdijk nabij Hengstdijk is gisteren asbest vrijgekomen. De politie waar schuwde met geluidsinstalla ties bewoners van Hengstdijk ramen en deuren gesloten te houden. De omgeving van de Koningsdijk werd enkele uren afgesloten voor alle verkeer. Bij de brand vielen geen gewon den. De brandweer van het korps Hontenisse kreeg de brandmel ding binnen om 12.10 uur. Twee bluswagens waren vrijwel on middellijk ter plekke, later kwam er nog een derde bij. Ook de Regionaal Officier Gevaar lijke Stoffen, de politie en am bulance waren ter plaatse. In de loodsen lag zeshonderd ton aardappelen opgeslagen. Hoe de brand precies is ontstaan, is officieel nog niet bekend. Vooral de strobalen, die rondom de aardappels lagen, veroorzaak ten veel rook. De pluim was tot ver in de omtrek te zien. Zuurstoftank In de loods bevonden zich vier gasflessen die allen zijn ont ploft. Bij zo'n explosie werd een gat in het dak van een van de loodsen geslagen. De brand weerlieden waren echter meer beducht voor een zuurstoftank, die ook in een van de loodsen stond. De windrichting speelde een grote rol. De noordwestelijke wind blies de rook en kanker verwekkende asbestdeeltjes langs de kern van Hengstdijk. Omdat asbestdeeltjes zwaarder zijn, daalden zij tot enkele hon derden meters verder neer op de akkers. Deze landbouwgrond kan niet worden gebruikt tot de asbest is verwijderd. De schade wordt geschat op enkele hon derdduizenden euro's. proef mislukt en het loopt straks weer uit de hand. Dan wordt dat imago weer aan alle kanten be vestigd. Daarmee lopen wij als gemeente een behoorlijk risico. Hebben we het met z'n allen net een beetj e voor elkaar op Renes se." De overige fracties zien eerder de positieve kanten van de proef. Al waagden geen van hun vertegenwoordigers in de com missie zich gisteren op voor hand aan een uitspraak dat die er toch al moet komen. Eerst willen ze het oordeel van politie, justitie en de lokale bevolking afwachten. Die WD wil het liefst de omwonenden achteraf raadplegen, geheel in lijn met het verzoek van de horeca. Zo wordt volgens de liberalen voorkomen dat er een discussie ontstaat op basis van aannames, terwijl het om de feiten gaat, al dus fractievoorzitter A. Verse- put. Zijn standpunt op dat vlak vond echter geen weerklank. Regie Burgemeester J. Asselbergs be nadrukte dat de gemeente zelf de regie in handen wenst te hou den van het vooronderzoek, om de besluitvorming zo neutraal mogelijk te laten verlopen. De boodschap van secretaris L. Hart van de Stichting Horeca Renesse dat het voorstel lokaal wordt ondersteund door alle branches, imponeerde Assel bergs dan ook allerminst. Wel gaf de burgemeester blijk van zijn positieve ervaring met late re sluitingstijden in de strijd te gen overlast in andere recreatie gemeenten. Uiterlijk in februari moet het overleg met alle belanghebben den zijn gevoerd en zal de gemeente al dan niet besluiten de proef komend seizoen - en dan waarschijnlijk van 15 april tot 15 september - in te laten gaan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Een pion heeft zeven broertjes of zusjes", houdt voorzitter Johan Hoog- strate van schaakvereniging Zierikzee zijn jeugdig gehoor voor. „En ze hebben oogjes aan de zijkant, ze lopen recht en slaan schuin", vult een pienter ventje snel aan. Op de vraag wie er weieens van zijn vader wint met schaken, schieten al even snel minstens tien vingers de lucht in. Kinderen blijken op steeds jongere leeftijd belangstelling te krijgen voor het eeuwenou de schaakspel. „Bij ons willen nu de meeste leerlingen van circa negen jaar uit groep vijf al schaakles volgen", zegt do cent S. van Genderen van openbare basisschool 't Kof schip in Zierikzee. Die wens kan dit seizoen gehonoreerd worden dankzij de vrijwillige inzet van de leden van Schaak vereniging Zierikzee. „Het was onze bedoeling dit schooljaar wat strenger te se lecteren en alleen de echt ge motiveerde kinderen toe te la ten", zegt Hoogstrate. Hij ver wachtte wat minder toeloop te krijgen, maar tot zijn verras sing blijkt de belangstelling nu nog groter dan vorig jaar en moest er zelfs een 'wissel- dienst' worden ingevoerd voor de wekelijks schaaklessen. De ene donderdagmiddag dus de kinderen uit de groepen vijf en zes en de andere week de oud ste leerlingen uit de twee hoge re groepen. Educatief Twaalf basisscholen in de ge meente maken gebruik van het aanbod van de Zierikzeese schaakvereniging. Vrijwilli gers van deze club geven graag les aan de kinderen. Obs 't Kof schip maakte er tot nu toe ruimte voor binnen schooltijd, omdat schaken van belang wordt gehad voor de opvoe ding. „Dit seizoen hebben we toch besloten de schaaklessen na schooltijd te laten geven, omdat er binnen de lesuren geen ruimte meer voor is", zegt Van Genderen. Hij geeft een opsomming van zaken als EHBO, gymnastiek en zwem men die bovendien een tocht naar de sportzaal in de Raam straat en naar zwembad On derdak vergen. „Daar is alle maal al veel tij d mee gemoeid Schaakles na schooltijd bete kent dat alleen de echt gemoti veerde kinderen ervoor kiezen. Dat zijn er dus heel veel. Slechts weinigen laten deze kans aan hun neus voorbij gaan. „Schaken is een span nend spel. Het is een beetje oorlog voeren en je moet er goed bij nadenken", zegt de tienjarige Lennard van de Pol der. Hij heeft het schaken op school geleerd en wint echt af en toe al een partijtje van zijn vader. Het vooroordeel dat schaken alleen een sport is voor pijpro kende en een beetje saaie wijze mannen, wordt vrolijk wegge lachen door vier meisj es van elf en twaalf jaar. „Wij kunnen het ook hoor. Je moet er heel goed bij nadenken. Eigenlijk moet je drie zetten vooruit kunnen denken om te weten wat er al lemaal kan gebeuren door je eigen zet"verdedigen de meis jes het imago van de schaak sport. Na de theorie van Hoogstrate en zijn clubgenoot Stoffel Stoel spelen de leerlingen te gen elkaar. De uitslagen zijn bepalend voor de samenstel ling van de spelduo's volgende keer. „Dat bepaalt de compu ter en dan mogen de drie beste van de groepen meedoen aan het schoolschaaktoernooi", zegt Lennard. Dat wordt in het voorjaar van 2003 gehouden. Voorlopig kan er nog flink worden geoefend. Leerlingen van 't Kofschip verdiepen zich in de schaakopdrachten. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Re nesse (SR) weet met investerin gen in gronden en gebouwen een goed beleggingsresultaat te be reiken. Dat gebeurt ondanks dat bepaalde beleggingen uit ideële overwegingen worden aange houden. Waar mogelijk wil de SR zich echter ontdoen van on rendabel bezit, zoals blijkt uit de toelichting bij de begroting voor 2003. Zo leveren de Oostenrijkse wo ningen al jaren een exploitatie- verhes op. De SR voerde in het recente verleden een langdurige juridische strijd over de ver koop van deze zomerhuisjes, waarvan sommige permanent worden bewoond. De SR wilde graag af van deze voormalige watersnoodwoningen, die Oos tenrijk de gemeente na de ramp had geschonken. De structurele onderhoudskosten maakten de exploitatie onrendabel. De huurders, verenigd in de belan gengroep Luctor et Emergimus, verzetten zich daar tegen tot aan de Raad van State toe. Daar kregen zij hun gelijk. De bewoners van de toen nog vijftig Oostenrijkse woningen Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen genoten wel degelijk huurbe- scherming, oordeelde de Raad van State. Met andere woorden: de SR kon de huisjes niet zo maar aan derden verkopen. De kwestie werd in der minne ge schikt en de huurprijzen werden met terugwerkende kracht tot 1 januari 1994 vastgesteld con form de Huurprijzenwet Woon ruimte. Het is de SR de afgelopen jaren wel gelukt een fors aantal van de vakantiewoningen recht streeks te verkopen aan de betreffende huurders zelf. Eventueel vrijkomende huisjes worden aan derden doorver kocht, waarbij de onderliggen de grond in erfpacht wordt uit gegeven. Dit beleid wil de SR ook het komende begrotings jaar voortzetten. Er zijn nu nog elf Oostenrijkse woningen in bezit bij de Stichting. In de be groting wordt rekening gehou den met de opbrengst van de huur van negen huisjes en met de verkoop van twee zomerwo ningen. Tekort Negatieve invloed op de finan ciële resultaten van de SR heeft ook de exploitatie van Sport centrum Westerschouwen. Voor 2003 wordt rekening gehouden met een tekort van 178.000euro. De gemeente draagt daar echter tot en met 2006 een vast bedrag van 93.479 euro in bijDe SR wil de komende jaren zowel de ver huur van de sportzalen als de horecaomzet flink stimuleren. De aanleg van een midgetgolf- baan en de inrichting van een kinderkennis in de tennishal tijdens de zomermaanden heb ben inmiddels een gunstige in vloed op de exploitatie. Voor het buitenterrein worden plannen voor speelvoorzienin- gen met ecologische aspecten ontwikkeld. Daar is wel een be- reguliere activiteiten sluit met stemmingsplanwijziging voor nodig. De algemene reserve van de SR zal naar verwachting per 31 de cember volgend jaar circa 6 mil joen euro bedragen. De begro ting van baten en lasten uit een positief saldo van 216.796 euro. Dat is 40.000 euro minder dan het verwachte batig saldo voor dit jaar. Die daling wordt toegeschreven aan lagere in komsten uit rente en aan een verhoging van het budget dat Advertentie OOGGETUIGEN OVER DE WATERSNOODRAMP '53 wvwkiwiwbii *-» v tn k/L imiknvKv TEVENST/M20NOV* Tl CINECITY - VLISSINGEN DAG 1345 EM 16.15 UUR V|#l Ir T/M 13 NOV. OOK W W W 'S AVONDS 19.00 UUR I RESERVEREN 0118 418810 TEVENS T/M 20 NOV" T BEEST - GOES 0113-233285 door Steffan ter Maat GOES - De zorg teruggeven aan de burger. Dat was gisteravond het motto dat LPF-Kamerlid F. Dekker verkondigde, tijdens de openbare ledenvergadering van de Zeeuwse afdeling van de LPF in Sportpunt Zeeland in Goes. Dekker, die cardioloog is, heeft een plan opgesteld voor de gezondheidszorg dat wachtlijs ten moet verkorten en de kwali teit moet verbeteren. De Zeeuwse LPF-leden kwa men niet in grote getale opda gen: er waren maar zo'n vijftien toehoorders. Dekkers plannen werden door de leden bekeken en vertaald naar Zeeuwse situa ties, maar het gaat in principe om landelijke plannen. Het ka merlid wil onder andere dat zie kenhuizen, doktoren en de zorg in het algemeen weer letterlijk dicht bij de burgers komt. „De zorg moet om de hoek zitten en niet op grote afstand, waar alles bij elkaar zit in een groot com plex. Kleine gespecialiseerde klinieken hebben de voorkeur. MIDDELBURG - Dieven zijn er gistermiddag in Middelburg vandoor gegaan met een schom melstoel. De stoel, met een waarde van enkele honderden euro's, stond voor een winkel pand in de Segeerstraat. VROUWENPOLDER - Aan de Dorpsdijk in Vrouwenpolder zijn in de nacht van woensdag op donderdag kledingstukken van een waslijn gestolen. De ei genaars zijn voor enkele hon derden euro's gedupeerd. Vanuit die optiek zijn we tegen een fusie van de streekzieken huizen van Walcheren en Goes" legde Dekker uit. Volgens hem zijn de plannen te realiseren door de kosten in de gezondheidszorg omlaag te brengen. De grote ziekenhuisin stellingen zouden te duur zijn omdat er bijvoorbeeld veel te veel kosten in de behuizing en het materiaal zitten. Gespecia liseerde klinieken kunnen vol gens Dekker veel meer op maat werken. Een ander kostenbe sparend punt is dat artsen be loond worden naar prestatie. Daarnaast zouden doktoren zelf het zorgproces moeten aanstu ren, omdat zij het beste weten ,wat er wordt gevraagd. Dure managers zijn dan overbodig. Behoefte In Dekkers plannen moet het aantal gespecialiseerde klinie ken aangepast worden aan de vraag en de behoefte van de re gio. Dit leidde bij de voorzitter van de LPF Zeeland, H. Smits, tot de vraag hoe de situatie om trent de kinderafdelingen in Vlissingen en Goes dan moeten worden ingevuld. „Het is non sens om te denken dat er geen kinderartsen naar Vlissingen willen komen en dat daarom al les geconcentreerd moet worden in Goes. Als je beloont naar prestatie, is dat een prikkel voor de artsen en dan komen ze ook naar Vlissingen", antwoordde Dekker. Kinderafdelingen Smits vroeg zich af of het niet beter is om in één ziekenhuis een gespecialiseerde kinderafde ling te hebben dan in twee zie kenhuizen te werken met halve middelen. Volgens Dekker kan dit hoogstens gelden voor cou veuses. Andere apparatuur verschilt volgens hem niet noe menswaardig van de appara tuur die voor volwassenen wordt gebruikt, dus dat hoeft, geen belemmering te zijn. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De nieuwe roton de aan de Laan van Saint Hilai- re net buiten Zierikzee is bijna klaar. De klus is enkele weken sneller geklaard dan verwacht. Vanaf maandag 11 november hoeft het autoverkeer niet lan ger gebruik te maken van de omleiding dwars door woon wijk Poortambacht. Het werk is zeer vlot verlopen, constateert wethouder openba re werken van de gemeente Schouwen-Duiveland G. van de Velde-de Wilde vergenoegd. Half augustus begon het karwei en toen werd de verwachting uitgesproken dat het wel eens tot begin december zou kunnen duren eer het verkeer weer de normale route zou kunnen vol gen. Van de Velde: „Ik ben heel blij dat het nu eerder klaar is, want zo'n omleiding is toch een hele toestand." Bushaltes De wethouder voegt er in één adem aan toe dat het nog wel even duurt eer alle puntjes op de i zijn gezet. Aan weerszijden van de Laan van Saint Hilaire komen vlakbij het gemeente huis bushaltes. Deze kunnen naar verwachting echter pas be gin december in gebruik worden genomen. Ook moet er nog een en ander gebeuren aan de open bare verlichting ter hoogte van de rotonde. Dat heeft te maken met lange levertijden van de be nodigde materialen. De rust voor het verkeer is waarschijnlijk van korte duur. Rijkswaterstaat wil in het voor jaar van 2003 beginnen met de aanleg van de rotonde op het kruispunt van de N59/nieuwe Kooiweg en de Laan van Saint Hilaire. De rotonde - kosten 820.000 euro - vervangt de ver keerslichteninstallatie waar mee de kruising nu beveiligd is. Verder is het de bedoeling van de gemeente om op het kruispunt van de Laan van Saint Hilaire met de Scheldestraat een roton de aan te leggen. Dat plan is ech ter nog niet verder gekomen dan de tekentafel. Om de rotonde mogelijk te maken dient het be stemmingsplan aangepast te worden en de procedure die daarvoor nodig is moet nog in gang gezet worden. „En dan ben j e zo een j aar verder"aldus wet houder Van de Velde. Advertentie Kunst Antiek Watertoren Oostburg ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-15.00 uur. Tevens taxatie van boeken. Meubelen evt. dmv. foto's. Taxaties zijn geheel kosteloos en ook thuis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680. Het lukt de Stichting Renesse goed zich geleidelijk van het onrendabele bezit aan Oostenrijkse wonin gen te ontdoen. foto Marijke Folkertsma voor subsidies aan derden be schikbaar wordt gesteld. Diver se politieke partijen in de ge meenteraad kijken wel eens met een scheef oog naar de rijkdom van de stichting. Sommige ge meentebestuurders zouden dat geld liever in de gemeentekas zien vloeien. Voorafgaand aan de herindeling is echter duide lijk gekozen voor het zelfstan dig voortbestaan van de stich ting. Op 3 juni 2003 zal het vijftig jaar geleden zijn dat de Stichting Renesse werd opgericht. Er wordt op gepaste wijze aan dacht besteed aan dit gouden jubileum, waarbij de bevolking wordt betrokken. Sinds enige tijd beschikt die Middelburger over een auto van merk en type dat in de te levisiereclame op het laatste moment een overstekend ge zin eenden weet te ontwij ken. Dankzij de zelfdenken de vierwielaandrijving en de progressieve stuur- en nood stopbekrachtiging blijft de schade beperkt tot wielspo ren in het zojuist door de een den verlaten grasveld. Het reclamespotje kan wat hem betreft niet vaak genoeg wor den herhaald, want hij laat zich graag voorstaan op het eendvriendelijke karakter van zijn automobiel - en op dat van zichzelf natuurlijk. Laatst vertoonde de linker flank van zijn auto een ern stige beschadiging. Iets te ver uitgeweken voor een overstekende eend?" wilden meelevende collega's weten. Hij moest het met een enigs zins verwrongen glimlach toegeven. Eenden omzeilen gaat hem prima af. Maar met paaltjes heeft hij meer moei te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35