Begroting Borsele ongeschonden PZC PZC Stavenisse is hechte gemeenschap Het rijke leven in Oud-Vossemeer LPF-Kamerlid pleit voor kleine klinieken b 13 Alleen bezuiniging op ontwikkelingssamenwerking geschrapt Weer geen ijsbaan in Zierikzee Scheldemond in Vlissingen begint sportklas Chauffeur rijdt door na botsing Strandpaviljoen moet vertrekken Campinghouder moet inbinden Goes bereidt publieksbalie voor Geld weg uit bedrijfspand Informatieavond jeugdbeleid Oud-Vossemeer agenda vrijdag 8 november 2002 doorMieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele heeft gisteravond ruim de tijd geno men om de begroting voor 2003 vast te stellen. Vrijwel ongewij zigd op één puntje na: de bezui niging van 5.000 euro op het terrein ontwikkelingssamen werking werd geschrapt. Hoewel de meerderheid van de raad tegen die schielijk opge voerde bezuiniging was, dreig de die toch nog door te gaan. De fractie van Groen Links diende een motie in waarin ontwikke lingssamenwerking én emanci patie overeind bleven. Voor emancipatie stelde het college voor 3.000 euro te schrappen. Pas toen de standpunten een paar keer waren uitgewisseld en P. Vollaard (PvdA) de CDA- fractie, die voor ontwikkelings samenwerking en tegen eman cipatie was, had uitgedaagd zelf een motie in te dienen, bleek ge- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meentelijk geld voor onwikke- lingssamenwerking gered. WD, SGP en LPB waren voor beide bezuinigingen. Over de motie van het CDA kon niet meer worden beraadslaagd. Onduidelijk is nu of de werk groep BOOT, die al jaren een re latie onderhoudt met Tanzania, gered is of niet. In de haastig in elkaar geflanste motie heeft het CDA het over: 'nog bezien hoe het geld moet worden besteed.' Al in de eerste termijn noemde P. van den Dries Zeeland helpt Zambia als mogelijk te onder steunen partij Een motie van de PvdA, waarin een poging werd gedaan wat meer en wat eerder greep te krijgen om de algemene middelen, haalde het niet. De raad moet wachten tot de vol gende voorjaarsnota om nieuw beleid te kunnen maken. Hoofdlijnen De programmabegroting, die Borsele vaststelde, is nieuw in het duale bestel. Het college en de raad moeten het nog leren. Ook in Borsele bleek het moei lijk niet van de hoofdlijnen af te wijken. WD'er R. Boekholt kreeg het er zelfs over of de ka tholieke vrouwen nu wel of geen subsidie wilden. Het grootste deel van het aan vankelijk talrijke publiek was toen al weggelopen. Alleen de mensen van de Molen de Vijf Gebroeders bleven zitten, om dat de overdracht van het mo nument nog niet aan de orde was geweest. De stichting had nog speciaal ingesproken om het agendapunt naar voren te krij gen, maar net na een inspreker wiens punt na de begrotingbe handeling kwam. Die smeerde hem overigens al halverwege. De molenbeheerders moesten tot na half twaalf wachten op zekerheid omtrent hun project, die ze overigens wel kregen. Bij de inspraak werd een beleids plan ingediend, wat nauw aan sluit op de financiële steun die de gemeente bereid is te geven als de stichting zelf fondsen werft. ZIERIKZEE - Het Havenplein in Zierikzee wordt ook dit win terseizoen niet omgetoverd in een tijdelijke ijsbaan. De onder nemersvereniging ZOC heeft onvoldoende sponsors kunnen vinden om het initiatief financi eel van de grond te krijgen. Vol gend jaar wordt een nieuwe poging gewaagd, aldus coördi nator J. Meerdink. Om een nieu we teleurstelling te voorkomen, worden daartoe nu al de eerste contacten gelegd. Vorige maand was ZOC-voor- zitter B. Noomen nog zeer opti- mistisch over het tijdig vinden van een hoofdsponsor. Hij zei dat toen naar aanleiding van het besluit van de gemeente om vierduizend euro beschikbaar te stellen als tegemoetkoming in de kosten. Dat de praktijk nu toch anders is, komt volgens hem door het 'korte tijdsbestek' tussen het afkomen van dé ver gunningen en de zoektocht naar mogelijke geldschieters. Pas in het derde kwartaal van dit jaar was de ZOC verzekerd van de steun van de gemeente, aldus Meerdink. „Dan ga je praten met sponso ren en blijkt gaandeweg dat die taart al in het eerste kwartaal is verdeeld. Wanneer je dan der tig- tot veertigduizend euro te- L kort dreigt te komen op de balans, kun je het beter van te voren afblazen." VLISSINGEN - Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen komt volgend schooljaar met een sportklas. De brugklassers in deze speciale klas krijgen in plaats van drie uur Lichamelijke Opvoeding, zes uur sport in de week. Daar naast worden er ook buiten schooltijd extra sportactivitei ten gehouden voor deze leerlin gen. De klassen zijn bedoeld voor al le leerlingen die gek zijn op sporten. De scholieren hoeven geen topsporters te zijn. Wel moeten ze gemotiveerd zijn. Naast sporten leren ze samen werken, organiseren en elkaar helpen. Ze moeten bijvoorbeeld ook elkaar les geven. Verder krijgen ze theorielessen over onder meer gezondheid, blessu repreventie, hygiëne en EHBO. Scholieren kunnen niet zomaar deelnemen aan de klas. „Ze moeten eerst een toelatingstest doen en we houden intake-ge- sprekken", legt afdelingsdirec teur E. Fagg uit. .Daaruit moet blijken hoe gemotiveerd de scholieren zijn." Stavenisse en Oud-Vossemeer. Twee dorpen die van de gemeente Tholen amper mogen groeien. In Stave nisse is weinig tamtam ontstaan rond de toekomstvi- De inwoners lijken het voor lief te nemen en doppen hun eigen boontjes wel. In Oud-Vossemeer is de situa tie heel anders. Daar maken de meesten zich juist heel druk over 'Bestemming Tholen'. Oud-Vossemerena- ren zijn trots op hun rijke verenigingsleven en vinden j dat de gemeente de dynamiek uit hun dorp haalt. Een tweeluik over dorpen met dezelfde status en een uit eenlopende identiteit. Stavenisse staat voor rust en ruimte. door Marjet Bakker STAVENISSE - Rust en ruim te. Dat vind je in Stavenisse. Het is een klein dorp op het ei land Tholen. Dat Stavenisse de komende jaren niet fors mag groeien, daar liggen de bewo ners niet wakker van. Sterker nog, ze willen alleen maar bou wen voor de eigen bevolking. „We zitten niet te wachten op import, zegt J. Koster, be drijfsleidervan de Meermarkt. „Die zijn niet zo winkeltrouw. Koster heeft nu een hechte klantenkring. Tachtig procent van de inwoners koopt bij de Meermarkt. „Ze willen dat de supermarkt blijft en dus doen ze hier hun boodschappen. De mensen gunnen je dat ge woon." Wel moeten er woningen bij komen in Stavenisse. En rap, meent Koster. Maar voor de ei gen bevolking. „Dat is echt noodzakelijk, want de jeugd wil hier blijven en zoekt wo ningen." Stavenisse is een hechte ge meenschap. Veel mensen blij ven er hun leven lang. En gaan ze weg dan is het meestal tijde lijk, Familiebanden zijn ste vig. Stavenisse heeft veel jeugd. Problemen zijn er niet met de jongeren. Niet dat Sta venisse zoveel uitgaansvertier heeft voor de jeugd. „Ze staan op zaterdagavond vaak bij het bushokje of de friettent. Dat is kennelijk genoeg." De bushalte is echt een trek pleister, vindt ook J. Oosdijk. „Maar er wordt niets vernield, er zijn nooit klachten. Natuur lijk is er ook een groep die naar Sint Annaland gaat in het weekeinde. Maar de rest heeft daar geen behoefte aan." Bang 'Bestemming Tholen', daar hebben Koster en Oosdijk wel van gehoord. Druk maken ze zich er niet over. Hooguit over de komst van een Aldi naar Sint Maartensdijk. Koster is bang dan veel klanten te ver liezen. Oosdijk wil de huidige voorzieningen in stand houden in Stavenisse. Zelf heeft ze het afgelopen voorjaar het ca deauwinkeltje overgenomen. 't Wienkel-Uus prijkt er op de voorgevel. Het is een winkeltje zoals je dat nergens meer te genkomt. Een grote huiskamer met boeken, baby-artikelen, textiel en cadeaus. Achter de toonbank staat Oosdijk. Daar achter is de echte woonkamer. Een baby staat in de box en twee andere kinderen lopen rond. De andere zes kinderen zijn op school. „Dit winkeltje is een hobbyen ik doe het voor het dorp. Ik ben niet altijd open maar als mensen aanbellen help ik altijd." Voor een deel komt de hechte gemeenschap voort uit een zelfde geloofsovertuiging. Dat denkt N. Prooijen, beheerder van dorpshuis De Stove. „Het foto'sThom van Amsterdam zijn vooral de Oud-gerefor meerden die blijven hangen in het dorp. Het geloof bindt de mensen." Stavenisse staat voor rust en ruimte. Maar dat is niet het zelfde als saai. „Stavenisse kan feesten als de beste", zegt Prooijen. „Zaterdag zat het dorpshuis nog vol. 250 mensen bij de playbackshow. Dan ko men ze ook uit Poortvliet en Sint Maartensdijk." In De Stove worden ook veel bruiloften en partijen gehou den. „En toen Stavenisse 400 jaar bestond liep het hele dorp uit.Het is duidelijk. Stavenis se is een dorp op zichzelf. De bewoners zijn tevreden en vra gen niet om bemoeienis van buitenaf. Ze willen niet meer maar ze willen ook niet minder. En daar zorgen ze zelf wel voor. door Sanne Schelfaut OUD-VOSSEMEER - De mannen van de Vogelvrienden drinken tussen de middag een borreltje in dorpshuis de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. In de grote zaal tjielpen de vogels er lustig op los. De groep wacht op de bejaarden die 's middags naar hun vogelshow komen kijken. „Ja, ja, dat vinden die mensen leuk hoor. En morgen komen ze van de scho len. Het is hier volle bak. En dat moet vooral zo blijven." Die laatste woorden komen er wat ve nijnig uit bij de mannen. Het heeft te maken met de toekomstplannen voor het dorp. De gemeente Tholen wil niet dat Oud-Vossemeer de komende kwart eeuw fors gaat uitbreiden. Bouwen van woningen is alleen bedoeld voor op vang van de eigen bevolking, uitbrei ding van bedrijven aan de dorpsrand is amper mogelij k. De gemeente voorspelt dat voorzieningen als bibliotheken niet behouden kunnen blijven vanwege het gebrek aan vrijwilligers. Dat laatste steekt in Oud-Vossemeer. Het Thoolse dorp telt ruim 2500 inwo ners en heeft meer dan dertig verenigin gen. Van toneel tot carnaval, van bil jartclub tot zangkoor. Van alle gezindten. Want dat is het bijzondere van Oud-Vossemeer. Het enige dorp op het eiland waar zich een uitgebreide mengelmoes van katholieken, gerefor meerden en protestanten bevindt. „Dat gebrek aan vrijwilligers is klets koek. Er zijn voldoende mensen en het lijkt ons sterk dat dat over tien jaar he lemaal is weggevallen. Als mensen met pensioen gaan, zijn ze juist blij nog wat om handen te hebben. Vooral in een dorp. Nee hoor, de bieb en de verenigin gen kunnen nog jaren vooruit. En dat geldt ook voor de VossenkuilHier moet een grote keuken en een bar blijven. We willen ons borreltje niet missen! Op de weekmarkt is de bijeenkomst van woensdag in Sint Annaland gesprek van de dag. Bijna alle toehoorders kwa men uit Oud-Vossemeer. De mensen zijn trots op het rijke culturele leven. „Vosmeer is de culturele bakermat van het eiland. Hier gebeurt het", zo stelt B. Quist. Iedereen beaamt die woorden. Overal hangen pamfletten van de 11- 11-viering. En in de plaatselijke super markt mag eigenaresse H. Roggeband niet klagen over klandizie. „De burge meester heeft het over een halfje wit of een fotorolletje dat in de toekomst via de pc kan worden besteld en vervolgens kan worden opgehaald bij het dorps huis. Ach, denk ik dan. De mensen bel len ons hun boodschappenlijstje door en wij brengen het keurig langs. Dat werkt al tijden zo. We krijgen hier steeds meer onder één dak, een post- steunpunt, drogisterij en slijterij. Alles apart kan bijna niet meer in een dorp, dat brengt te weinig op. Dat beginnen de meesten steeds meer te beseffen. In deze vorm kunnen we het echt nog j aren uitzingen." De klanten van Roggeband laten zich ook horen. „Het is niet de eerste keer dat Vosmeer op de achterste benen staat. We waren zo'n beetje de enige plaats dat weerstand bood tegen de herindeling, ruim dertig jaar geleden. We hadden toen ons vele geld moeten opmaken voordat we samen met Tholen gingen", aldus F. Verheer. De uitbrei ding van het Thoolse bedrijventerrein ligt volgens hem op Vossemeers grond gebied. „Net als de bruggen", zo vult een dorpsgenoot hem aan. De voorzieningen spreiden over het he le eiland is het algemene credo. Niet al leen voor de drie grote kernen. „Als de winkels hier wegtrekken, verdwijnt te vens de financiële motor van de vereni gingen. Moet je ook niet onderschatten. Vandaar dat de gemeente ook hier goe de randvoorwaarden moet creëren", zo stelt W. Lange van modewinkel Daniël- le. „Dynamiek vind je in Vosmeer en dat zal niet zomaar verdwijnen. En dat zal de gemeente weten ook. Zijn ze nou he lemaal besodemieterd", zo vatten de vogelvrienden de mening van hun dorp nog eens krachtig samen. GOES - Een automobilist is gistermiddag in de Van Dussel- dorpstraat in Goes doorgereden na een aanrijding met een fietsster. De 21-jarige vrouw uit Goes werd door een buiten spiegel van de auto geraakt en kwam ten val. Ze hield hier een gekneusde knie en schouder aan over. WESTENSCHOUWEN - Strandpaviljoen De Zandsnormoet deze winter weg. Dat heeft de rechtbank in Middelburg giste ren besloten. A. Kooman krijgt tot 15 november de tijd te ver trekken. Daarna pas mag de teller van de gemeentelijke dwangsom gaan lopen. Zowel Kooman als de Vereniging Standpaviljoenhouders Schouwse Kust (VSSK) willen bij duinovergang de rotonde in Westenschouwen straks twee winterpaviljoenen neerzetten. Of dat pleit is gedwarsboomd door deze uitspraak hangt vol gens VSSK-secretaris P. Fierens af van de motivatie van de rechter, die pas volgende week bekend wordt. „Maar het is te leurstellend. Zeker voor de ondernemer." Op het gemeentehuis heerst opluchting over de uitspraak. Wethouder G. van de Velde-de Wilde ziet de uitspraak als een steun voor het gemeentelijke strandbeleid, dat nu 'de eerste juridische toets heeft doorstaan',Voor de gemeente is dat een opsteker." DEN HAAG - Campinghouder en agrariër F. de Visser aan de Prelaatweg in Westkapelle moet zijn tien stacaravans en vijf tig kampeerplaatsen terugbrengen naar vijf stacaravans en tien kampeerplaatsen: het aantal plekken dat wordttoegewe- zeri aan een minicamping. De Visser is vergeefs in hoger be roep gegaan bij de Raad van State in Den Haag tegen het be sluit van B en W van Veere om hem een kampeervergunning te weigeren. Het Haagse rechtscollege stelt dat alleen grondei genaren met een perceel dat als kampeerterrein is bestemd, voor een kampeervergunning in aanmerking komen. Het feit dat het grotere aantal stacaravans en kampeerplaatsen jaren lang is gedoogd door de voormalige gemeente Westkapelle, maakt de beoordeling niet anders. Vooruitlopend op de uitspraak hebben B en W van Veere de Visser al gesommeerd om het aantal stacaravans en kampeer- plekken te verminderen. Met ingang van het nieuwe kam- peerseizoen moet De Visser voldoen aan de eisen voor een mi nicamping. GOES - De gemeente Goes heeft een coördinator aangesteld die zich de komende jaren zal bezighouden met de komst van een centrale publieksbalie. Dat wil zeggen dat er één loket komt waar mensen terecht kunnen met al hun klachten, pro blemen, vragen en verzoeken. De publieksbalie wordt één van de belangrij kste onderdelen van het nieuwe stadskantoor aan het Hollandiaplein. Dat nieuwe onderkomen moet eind 2004 in gebruik worden genomenOverigens is het de bedoeling dat de publieksbalie, als voorbereiding op de definitieve versie, al in het huidige stadskantoor van start gaat. WISSENKERKE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een bedrijfspand aan de Voorstraat in Wissenkerke. Er werd een geldbedrag van ruim duizend euro meegenomen. Expositie in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer door Steffan ter Maat GOES - De zorg teruggeven aan de burger. Dat was gisteravond het motto dat LPF-Kamerlid F. Dekker verkondigde, tijdens de openbare ledenvergadering van de Zeeuwse afdeling van de LPF in Sportpunt Zeeland in Goes. Dekker, die cardioloog is, heeft een plan opgesteld voor de ge zondheidszorg dat wachtlijsten moet verkorten en de kwaliteit moet verbeteren. De Zeeuwse LPF-leden kwa men niet in grote getale opda gen: er waren maar zo'n vijftien toehoorders. Dekkers plannen werden door de leden bekeken en vertaald naar Zeeuwse situa ties, maar het gaat in principe om landelijke plannen. Het ka merlid wil onder andere dat zie kenhuizen, doktoren en de zorg in het algemeen weer letterlijk dicht bij de burgers komt. „De zorg moet om de hoek zitten en niet op grote afstand, waar alles bij elkaar zit in een groot com plex. Kleine gespecialiseerde klinieken hebben de voorkeur. Vanuit die optiek zijn we tegen een fusie van de streekzieken huizen van Walcheren en Goes", legde Dekker uit. Volgens hem zijn de plannen te realiseren door de kosten in de gezondheidszorg omlaag te brengen. De grote ziekenhuisin stellingen zouden te duur zijn omdat er bijvoorbeeld veel te veel kosten in de behuizing en het materiaal zitten. Gespecia liseerde klinieken kunnen vol gens Dekker veel meer op maat werken. Een ander kostenbe sparend punt is dat artsen be loond worden naar prestatie. Daarnaast zouden doktoren zelf het zorgproces moeten aanstu ren, omdat zij het beste weten wat er wordt gevraagd. Dure managers zijn dan overbodig. In Dekkers plannen moet het aantal gespecialiseerde klinie ken aangepast worden aan de vraag en de behoefte van de re gio. Dit leidde bij de voorzitter van de LPF Zeeland, H. Smits, tot de vraag hoe de situatie om trent de kinderafdelingen in Vlissingen en Goes dan moeten worden ingevuld. „Het is non sens om te denken dat er geen kinderartsen naar Vlissingen willen komen en dat daarom al les geconcentreerd moet worden in Goes. Als je beloont naar prestatie, is dat een prikkel voor de artsen en dan komen ze ook naar Vlissingen", antwoordde Dekker. Smits vroeg zich af of het niet beteris om in één ziekenhuis een gespecialiseerde kinderafde ling te hebben dan in twee zie kenhuizen te werken met halve middelen. Volgens Dekker kan dit hoogstens gelden voor cou veuses. Andere apparatuur verschilt volgens hem niet noe menswaardig van de appara tuur die voor volwassenen wordt gebruikt, dus dat hoeft geen belemmering te zijn. OUD-VOSSEMEER - Het co mité Jeugdbegeleiding Oud- Vossemeer houdt volgende week dinsdag een informatie avond voor ouders over het jeugdbeleid in het dorp. Het co mité wil ingaan op de vragen die er zijn over de aanpak van de overlast die door de jeugd wordt veroorzaakt. Jeugdbegeleiding Oud-Vosse- meer is ontstaan omdat de pro blemen die zich voordeden steeds meer leken te escaleren. Er zijn - ook in samenwerking met de politie - gesprekken ge weest met verschillende instan ties en er is onder andere gere geld dat het jeugdhonk op meerdere tijdstippen is ge opend. Tijdens de informatieavond, om 20.00 uur in de Vossekuil in Oud-Vossemeer, zijn er naast het comité ook vertegenwoordi gers van politie, maatschappe lijk werk, gemeente en het op- voedbureau aanwezig die vragen kunnen beantwoorden. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-Café, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen; De Pit, 20.00-22.00 uur: Bingo; HANSWEERT Mariaoord, 11.30-14.00 uur: Afsluiting feestweek, KAPELLE - Gebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; Clubgebouw Biezelingse- straat, 19.30 uur: Bijeenkomst aquarium vereniging DeVuurneon; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; WAARDE - Dorpshuis, Najaarsverkopinc vrouwenvereniging Rhodé; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.3C uur: Vertrek rondvaart Oosterschelde. mmum «WC' Om iio vu I,m Vt*2}Ê!&0A*nVlftS H, **CmKtMAAKOBlAO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33