Emerton moet een stapje omhoog Van Bronckhorst is weer terug Salarisplafond G14 stelt geen bal voor Australiër is in gedachten niet bij Feyenoord weggeweest Chivu weer geblesseerd Hertha BSC in derde ronde 21 AZ en Van Stee praten verder Feyenoord treft het bij loting Ono hoeft niet naar Japan Lazio Roma wacht uitverkoop De Canio nieuwe trainer Reggina vrijdag 8 november 2002 Zijn transfer naar Leeds United of Newcastle had deze zomer de grootste klapper moeten worden in de geschiedenis van Feyenoord. Brett Emerton was klaar voor een verhuizing naar de Premier League, Feyenoord was bereid mee te werken omdat er een kapitale vergoeding - meer dan 11 miljoen euro - tegenover zou staan. Op het moment suprème stortte de trans fermarkt echter met donderend geraas in elkaar. Voor de Au stralische international betekende het niet het einde van de wereld. „Als ik over thuis praat, praat ik over Rotterdam. Dat zegt toch alles?" door Marcel van der Kraari ROTTERDAM - De suggestie dat hij gefrustreerd zou rondlo pen in de Kuip, omdat zijn transfer in het water is gevallen, wijst hij met een wuivend hand gebaar naar het rijk der fabelen. „Gefrustreerd? Dat woord ken ik niet." De lichte vormcrisis die hij de .afgelopen maand doormaakte, mag daarom in geen geval wor den uitgelegd als een vorm van sabotage of nukkigheid. „Op mijn instelling en mentaliteit zal nooit een trainer aanmer kingen kunnen hebben. Ik ben een loyale voetballer, die meer dan honderd procent van zich zelf eist en het dubbele wil ge ven voor het elftal. Voor dit Fey enoord heb ik nog steeds alles over." Dat hij een overstap naar een Engelse topclub deze zomer met plezier zou hebben begroet, staat buiten kijf. Emerton zegt 'slightly disappointed' te zijn geweest. Niet meer dan dat. En neem het hem eens kwalijk. Maandenlang gonsde het van de geruchten. Arsenal, Liverpool, Leeds United en Newcastle be keken hem bijna wekelijks. De vraag was niet óf hij naar een van die clubs zou gaan, maar wanneer. Zijn Australische vriendin Sa rah had zich ook al ingesteld op een nieuw avontuur. In Enge land waren haar kansen op de arbeidsmarkt groter; in Rotter dam was er geen mogelijkheid om een werkkring te vinden. Alles bij elkaar zou het een leu ke stap in mijn carrière zijn ge- weest. Maar niet alleen voor mij was het interessant, hè. Ook AMSTERDAM - Chivu is weer eens geblesseerd. De Roemeense verdediger van Ajax liep tijdens de training tegen een elleboog op en heeft opnieuw last van zijn ribbenkast. Of hij vanavond tegen Roda JC speelt is nog onzeker, maar - zo ontzenuwde Ronald Koeman - dat heeft niets te maken met een laatste échte test voor de jonge Nigel de Jong. Chivu is volgende week dinsdag in het beslissende Champions League-treffen te gen Inter geschorst en De Jong is de meest geschikte kandidaat op de aanvoerder te vervangen. „Ik stel altijd het sterkste team op", zei Koeman. „Omdat het duel met Roda ook ontzettend belangrijk is; met een goed re sultaat kunnen we een klap uit delen aan de concurrentie. Als Chivu fit is; speelt-ie." Hoewel Maarten Stekelenburg weer volledig meetraint, zit Henk Timmer nog op de bank en gaat Joey Didulica het doel ver- 1 dedigen in Kerkrade. Ook Jari Litmanen speelt niet. De Fin kamp nog altijd met een ham- stringblessure en dat valt Koe man erg tegen. Vooral omdat hij zijn spelverdeler graag had wil len gebruiken tegen Inter. Om dat Litmanen niet speelt tegen Roda, is een optreden tegen de Italianen vrijwel uitgesloten. „Dan kan ik alleen honderd pro cent fitte spelers gebruiken." Ook Van der Meijde speelt niet vanavond. De aanvaller heeft een scheenbeenblessure. GPD BERLIJN - Hertha BSC heeft zich gisteren geplaatst voor de derde ronde van de Uefa Cup. De pioeg van trainer Huub Ste vens ontdeed zich met speels ge mak van Apoel Nicosia. In Berlijn werd het 4-0, waar de eerste wedstrijd slechts met 1-0 werd gewonnen door cle Duit sers. Preetz, Marcelinho, Bein- lich en Luizao scoorden. Luizao raakte ernstig geblesseerd aan zijn rechterkuitbeen, terwijl Al- ves een schouderkwetsuur op liep. Nicosia staat onder leiding van de Limburger Eugene Ge- rards. Hij miste zes basisspelers en vreesde een afstraffing. Met de 4-0 kon hij dan ook redelijk I tevreden zijn. Herlha BSC (Dui) - Apoel Nicosia (Cyp) 4-0 (2-0). 8 Preetz 1-0, 13. Marcelinho 2-0, 60. Beinlich 3-0, 66. Luizao 4-0. Scheidsrechter: Vol- I Iquartz (Den). Aantal toeschou wers: 10.080. Feyenoord zag het zitten om mij te verkopen, want het was voor de club een geweldige mogelijk heid om een grote financiële slag te slaan. Maar toen het hele verhaal niet doorging, was ik er gauw ovei'heen. Dit soort din gen gebeurt in het leven van een profvoetballer. Ik ben op vakan tie gegaan naar Australië en naar Amerika, daar heb ik het van mij afgezet." Kritiek De 23-jarige krachtpatser bleef intern de afgelopen periode niet verschoond van kritiek. Hij be grijpt waarom. „Ik zit hier nu 2,5 jaar en de verwachtingen zijn alleen maar hoger gewor den. Ik heb hier, bij Feyenoord, een bepaalde ontwikkeling doorgemaakt. De trainer vindt dat ik nu ook voorop moet gaan in de strijd. Ja, hij heeft letter lijk gezegd dat het niet alleen Paul Bosvelt of Pierre van Hooijdonk moeten zijn die de weg wijzen voor de rest van het elftal. Het moet dit seizoen ook van Shinji, van Bona (Kalou) en van mij komen. I have to show other players the ivay. Ik reali seer me dat ik ook een stapje omhoog moet." Het is vooral een mentale ont wikkeling. Bosvelt en Van Hooijdonk hebben binnen en buiten het veld een natuurlijk overwicht op de groep. Ze zijn verbaal veel sterker dan jongens als Kalou, Ono en Emerton, die worden beschouwd als de nieu we generatie. Op de vraag of hij met de routiniers van Feye noord praat over onderwerpen als leiderschap en verantwoor delijkheid, schudt de Aussie het hoofd. „Nee, zover is het nog niet gekomen. Ik praat wel meer met Paul als ik naast hem op het middenveld moet spelen. Het blijft in mijn ogen ook iets on grijpbaars. Ik zie het meer als een natuurlijk proces. Je kunt het niet forceren." Emerton zegt na meer dan twee seizoenen Feyenoord nog net zo leergierig te zijn als op de eerste dag. „Ik leer zo veel als ik kan. Dit is voor mij een prachtige club. Ik heb ook geen greintje spijt dat ik voor Feyenoord heb gekozen als m'n eerste Europese club. Als ik mijn carrière mocht overdoen, zou ik precies dezelf de beslissingen nemen." „Wat ik hier in die paar jaar al lemaal heb meegemaakt, is van onschatbare waarde. Bij Feye noord ben ik in staat een be paald niveau te halen. Alleen geloof ik wel dat er nog een level bovenzit. Er is in mij een be paalde ambitie om ook dat ni veau te halen. Maar daarvoor hoeft niet alles te wijken. Ik leef van dag tot dag. Als het juiste bod op tafel komt voor mij én voor de club, zal ik pas weg gaan." Aan de andere kant sluit hij niet langer uit dat hij bij Feyenoord gewoon zijn contract zal uitdie nen. Emerton: „Mijn contract loopt tot de zomer van 2004. Dat is niet meer zo ver weg. Boven dien heb ik het beter dan ooit naar mijn zin. Rotterdam is mijn stad geworden. Ik heb hier vrienden gemaakt en ik voel me hier thuis. Ook in de spelers groep vind ik het toffer dan voorheen. Er is een vorm van kameraadschap, die je niet zo vaak ziet. Shinji en Bona zijn mijn kameraden. Die vriend schap maakt het makkelijk om 's morgens in je auto te stappen en naar de training te gaan. Je u sffiÜK flHP^ ziet het ook als we bij elkaar zijn. We have fun!" De enige echte teleurstelling die hij heeft meegemaakt, was het missen van de Uefa Cup-finale. „Weet je, voor een Australiër die naar Europa komt en meteen de kans heeft om een Europese be ker te winnen, was dat een ge weldig moment. Ik weet heus wel dat het ook mijn Uefa Cup is, maar ik kan je niet uitleggen hoe kapot ik was dat ik de finale vanaf de tribune moest bekij ken." Karakter Tegen Juventus speelde ik met een gele kaart op zak. Ik. was me daar goed van bewust, al heb ik niet anders gespeeld. Ik zou het erg hebben gevonden als ik de thuiswedstrijd tegen Newcastle had moeten missen. Woensdag wordt weer echt zo'n avond dat Feyenoord onder grote druk een topprestatie moet leveren. Ik denk dat het elftal dan op z'n best is. Zelf vind ik het heerlijk, hoe groter de druk, hoe beter ik speel. Het zit ook een beetje in het karakter van deze ploeg." Er is een zekere hang naar per fectie. „De eisen die hier aan je worden gesteld, zijn hoog. Dat mag, daarvoor is Feyenoord een topclub in Nederland. Probleem is alleen dat we nogal wat crea tieve spelers hebben tegen woordig. Kalou, Shinji en ik houden van dribbelen en pinge len. Dat gaat wel eens fout, maar als het op de helft van de tegenstander gebeurt, vind ik dat het moet kunnen. Als je zul ke spelers niet volgens hun na tuur laat spelen, krijg je in de Kuip nooit het attractieve voet bal dat de mensen willen zien." GPD M JH De G14 heeft besloten tot een 'salary cap'. Leiders van de veertien (inmiddels achttien) grote clubs zijn een zogenaamd herenak koord overeengekomen: vanaf 2005 bestaat een be groting nog maar voor 7 0 procent uit spelerssalaris sen, met een maximum van 30 miljoen euro. Het is een afspraak van niks. door Henri van der Steen DEN BOSCH - Een salary cap in het topvoetbal is om verschil lende redenen een flutmaatre gel, op de eerste plaats omdat er geen juridische onderbouwing is. Alleen in een gesloten sys teem, zoals de Verenigde Staten kent, zijn afspraken als deze mogelijk. Dan bestaan er im mers ook sanctie-mogelijkhe den. De afgesproken cijfers (70 procent en 30 miljoen) zijn ook ridicuul. Elke verstandige voet balonderneming zou uit zich zelf al een grens van 70 procent moeten hanteren. Maximaal! Voetbalclubs zijn de laatste ja ren echter even geil (op interna tionaal succes) als dom geweest met het betalen van obscene be dragen - aan transfersommen en salarissen - als gevolg. Een halfjaar geleden werd Roy Keane de eerste voetballer in Engeland die 100.000 pond per week ging verdienen, netto. Dat is 8.509.000 miljoen euro per jaar. Manchester United kan dat betalen, met een omzet van ruim 210 miljoen euro. Gegeven de afspraken mag ook LTnited van af 2005 dus nog maar 30 miljoen euro aan de spelers overmaken. Gaan die dan met zeven leer lingprofs spelen? Geen zorg: de voetballerij is ge specialiseerd in het ontwijken van regels. De verslaggever die vorig jaar in Sevilla met ex- RKC'er Gudjohnsen meereed, ontdekte allemaal envelopjes in het dashbord-kastje: in Spanje worden de premies nog gewoon handje-contantje betaald... Het herenakkoord van de G14 is niet meer dan een wassen neus, waarschijnlijk bedoeld om het publiek - dat zich langzaam af keert van de perverse riten in het topvoetbal - gunstig te stem men. Voetbal werd de laatste ja ren steeds meer een religie, waarbij de beleidsmakers hoop ten dat betaal-televisie de mo derne variant van de kerkbelas ting zou worden. Dat is de heren tegengevallen. Het publiek heeft genoeg van de idiote voet balagenda die elke avond wel voorziet in een live uitgezonden wedstrijd, in een competitie zo als de Champions League, die zich nog meer heeft ontwikkeld tot een gedrocht dan aanvanke lijk al het geval was. Niet alleen het eeuwigdurende heil van betaal-televisie is een idéé fixe gebleken, zelfs de pu blieke omroepen zijn tegen hun grenzen aangelopen - en daar mee de voetbalclubs. Dat is een gunstige ontwikkeling, die voetballeiders dwingt weer nor maal te doen. Jorien van den Herik klaagde vorig jaar nog dat de spelerssa larissen bij Feyenoord liefst 89 percent van het budget op snoepten. Wie dwong Van den Herik tot het betalen van zo veel geld? En wie dwong Harry van analyse Raaij om praktisch de gehele transfersom voor Ruud van Ni- stelrooij te herinvesteren? Het antwoord: domme eerzucht en de misvatting dat er geen andere weg was om Europees mee te doen. Leo Beenhakker hield vorig jaar ook nog enthousiast vol dat er voor Ajax niks anders op zat dan hoe dan ook proberen aan te pikken bij de internationale top, maar inmiddels hoor je ook vanuit Amsterdam, bij monde van directeur Van Eijden, dat voetbal toch vooral een 'local business' is. Ook bij Ajax zijn ze er inmiddels achter gekomen dat Europese competities niet zo logisch en zaligmakend zijn als ze lijken. Maar een herenakkoord stelt niks voor; regels zijn geen regels in de voetballerij, ook in Neder land niet. Feyenoord krijgt het voor elkaar een satellietclub in de eredivisie te laten spelen. De (zogenaamd?) vrijwillig werk loze Jean-Paul van Gastel wordt buiten de transferperiode om door De Graafschap vastge legd. Schops, Korneev en straks Abdellaoui spelen officieel voor niks betaald voetbal. Dat laat ste is natuurlijk wel weer han dig als je een salary cap af spreekt... GPD Brett Emerton: „De eisen die bij Feyenoord aan je worden gesteld, zijn hoog." foto Robert Vos/ANP ALKMAAR - De vorige week bij AZ ontslagen trainer Henk van Stee heeft nog geen duidelijkheid over zijn toekomst in de voetballerij. De oefenmeester sprak gisteren samen met zijn advocaat uitvoerig met de Alkmaarse clubleiding. Beide par tijen praten binnenkort verder. Henk van Stee zegt in het bezit te zijn van een contract dat hem tot de zomer van 2007 aan AZ verbindt. De overeenkomst is ook geldig wanneer hij zoals nu het geval geen hoofdtrainer meer is. Hij zou dan als directeur technische zaken aan de slag kunnen. AZ zegt dat er geen sprake is van een overeenkomst. De Alkmaarders beweren dat ze Van Stee een aanbieding hebben gedaan. De oefen- meester zou die echter hebben geweigerd. ANP RIJSWIJK - Feyenoord heeft het bij de 'doorloting' voor het toernooi om de Amstel Cup getroffen. De Rotterdamse club, die evenals de andere Nederlandse clubs die dit seizoen Euro pacupverplichtingen hebben of hadden pas in de derde ronde meedoet, kreeg louter thuiswedstrijden toebedeeld. Deeerste is tegen VW of AGOW. De eindstrijd is ook in De Kuip. Ajax is op zijn vroegst tegenstander in de halve finale. Er staat voor de tweede ronde (3 en 4 december) een aantal aantrekkelijk wedstrijden op de rol. Daaronder de derby's Excelsior - Spar ta, SC Joure - FC Groningen, RBC Roosendaal - NAC, FC Zwolle - De Graafschap en Stormvogels/Telstar - AZ. Wotte moet met Willem II naar de Ajax-reserves. De Amsterdamse hoofdmacht komt in de achtste finale (4 of 5 februari) thuis in actie tegen Roda JC of NEC. De winnaar van het afgelast duel ADO Den Haag - De Treffers krijgt bezoek van RKC Waal wijk. De winnaar van die confrontatie wacht PSV. ANP ROTTERDAM - Feyenoord hoeft Shinji Ono niet vrij te geven voor de vriendschappelijke interland die Japan woensdag 20 november tegen Argentinië speelt. Bondscoach Zico liet de Rotterdamse club weten dat hij de middenvelder vanwege zijn vele clubverplichtingen niet oproept. Ono is daardoor op zondag 17 november inzetbaar voor de uitwedstrijd van zijn club tegen PSV. Ono keerde de laatste maanden vaak ver moeid terug van een interland in Japan. Plij klaagde over de lange vlucht en ondervond lang hinder van een jetlag. ANP ROME - Lazio Roma moet wellicht tijdens de winterstop op nieuw afstand doen van enkele topspelers. Die mogelijke uit verkoop is het gevolg van financiële problemen waarmee voedingsproducent Cirio kampt. Dat bedrijf heeft een meer derheidsbelang in de Italiaanse voetbalclub waarvoor Jaap Stam uitkomt. De handel in aandelen Cirio werd gisteren voor de tweede maal stopgezet, omdat het bedrijf een tweede deadline voor uitbetaling aan obligatiehouders had laten ver- strijken. Sergio Cragnetti, zowel grote baas van Cirio als van Lazio, verkocht afgelopen zomer al de topspelers Crespo en Nesta, hetgeen hem 48 miljoen euro opleverde. RTR ROME - Reggina heeft gisteren met trainer Bortolo Mutti ge broken. De coach van de nieuwkomer in de Italiaanse Serie A wordt verantwoordelijk gehouden voor de slechte resultaten van de club. Zijn vervanger is Luigi de Canio, oud-speler van Udinese, en zelf in maart ontslagen als trainer van Napoli. SID Arsenal-speler hunkert naar grote werk na acht maanden blessureleed door Marcel van der Kraan LONDEN - Na acht maanden afwezig heid maakte Giovanni van Bronckhorst woensdagavond zijn rentree op High bury in de League Cup tegen Sunder land. Hij kreeg een ovationeel applaus van de 20.000 fans. The Gunners kunnen wel een beetje versterking gebruiken, want ze mor sten na een recordrace van 46 ongesla gen partijen de afgelopen weken achter elkaar punten in de competitie en de Champions League. De Nederlander, die in het voorjaar in Amerika werd ge opereerd aan zijn afgescheurde knie band, kon niet voorkomen dat Arsenal op eigen veld met 2-3 onderuit ging te gen Sunderland. Belangrijker voor de voormalige Feyenoorder en Oranje-in ternational was dat hij voor het eerst sinds maart weer negentig minuten in het veld stond. Is er vaart gezet achter je rentree? „Nee, het is precies volgens plan verlo pen. Volgende week is het exact acht maanden geleden dat ik die blessure opliep. Samen met fysiotherapeut Rob Ouderland van de KNVB had ik een route uitgestippeld. Complicaties zijn er niet geweest en vorige maand ben ik teruggekeerd van Nederland naar Lon den. Alle maanden daarvoor zat ik in Zeist. November was ongeveer het richtpunt. Ikheb twee wedstrijdjes met het tweede elftal gespeeld en woensdag kon ik eindelijk in het eerste terugke- Hoe spannend was dat? „Nou eigenlijk niet. Ik wist dat mijn knie er klaar voor was. Ik ben fantas tisch afgeleverd door Rob Ouderland. Je mag best stellen dat hij een specialist is geworden in het terugbrengen van topspelers met ernstige blessures. Wat Arsenal betreft had ik me na de zomer al mogen melden op ons trainingscom plex. Maar ik wilde liever in Zeist blij ven werken aan mijn herstel, omdat ik vond dat daar de juiste kennis voor mij was. De club vond het goed, Arsène Wenger is daar heel professioneel in. Toen ik weer bij de club binnenkwam, onderwierpen ze me aan allerlei tests. De uitslag deed de hele medische staf versteld staan. Fysiek ben ik zelfs ster ker dan vóór mijn blessure. Dat komt omdat ik de afgelopen acht maanden ontzettend veel krachttraining heb ge daan." Je was ook veel verder dan je Franse medespeler Robert Pires. „Hij stroomde eerder clan ik terug in de groep, maar vervolgens bleek dat hij niet zo fit was als ik. Pires heeft dezelf de blessure achter de rug en was al eer der geholpen maar moest eerst weer met de fitness-trainers aan de slag. Te gen Sunderland stonden we samen in het veld en dat was mooi om mee te ma ken. Een jaar geleden stonden we im mers ook samen op het middenveld van het team dat uiteindelijk de dubbel won." Speel je nu ook de volgende Champions League-wedstrijd tegen PSV? „Dat is wel mijn cloel. Ik heb de afgelo pen maand heerlijk getraind. Ik voelde me vanaf de eerste dag dat ik met de jongens in de groep was heel sterk en zelfverzekerd. Ik heb de tackles niet gemeden en ben er vol in gegaan. En ik kan je verzekeren dat een trainingspar tij bij Arsenal een hoger niveau heeft dan een wedstrij d van het tweede elftal. Nu voel ik dat ik heel dicht tegen het eerste elftal aanzit voor de grote wed strijden Mijn kansen stijgen natuurlijk omdat een paar jongens rust zullen krijgen tegen PSV." Of omdat het in Eindhoven al zo ge makkelijk ging? „Ik wist al dat het niveau van Arsenal hoger was dan dat van Nederlandse clubs. Alleen durfde ik voor de uitwed strijd niet te beweren dat Arsenal PSV wel even zou verslaan. Ondanks hele goede prestaties in de competitie en in de beker, deed Arsenal het vorig sei zoen in alle uitwedstrijden in Europa dramatisch. Dit jaar is dat anders. Ik denk dat wij wel indruk hebben ge maakt in Eindhoven. Toch vonden onze spelers, toen ik ze in Londen weer sprak, PSV beslist geen zwakke ploeg. Denk je dat Mark van Bommel bij Arse nal naast je op het middenveld komt te spelen? „Er is interesse geweest voor hem en ik denk dat hij Arsenal nog steeds een mooie club vindt. Hij zal zich ongetwij feld meer van zijn wedstrijd tegen Ar senal hebben voorgesteld. Ik zag in Eindhoven dat hij niet gelukkig was. Zijn lichaamstaal sprak boekdelen en verraadde hoe hij baalde. Pas toen hij achterin ging spelen, kwam hij wat be ter uit de verf. Ik denk dat hij volgende week in Londen daarom graag revan che wil nemen." GPD Giovanni van Bronckhorst en de Fransman Robert Pires speelden woensdag voor het eerst sinds maanden weer zij aan zij voor Arsenal. foto Dan Chung/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21