Euro nekt veel huishoudens [S Minister Na wijn blijft bij plan uitzetten criminele allochtonen nwp r 9° poggen pohl Studenten protesteren tegen bezuinigingen Zwaargewonden door ontploffing bij Total Gibraltar zegt nee tegen bestuur door Madrid en Londen België is drukproef verdrag kwijt Jeugdbende chanteert oude vrouw Consument heeft moeite met inschatten hoogte van prijzen Heinsbroek doet niet mee 40% DE NOBELER Beste leerling-hotelreceptionist Spaar Select wordt overgenomen Moderne vrouwen in verwarring Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J Wij maken de keuken inspirerend. f 9° ZW 6 ///J Onstuimig Eerst droog met opklaringen, maar gelei delijk toenemende bewolking, tegen de avond gevolgd door fikse regen. 245e jaargang no. 265 vrijdag 8 november 2002 los nummer 1,10 YY raabkarcher >0 bouwstoffen Waldammeweg 2. Middelburg. Telefoon (0118) 625 055 door Harmen van der Werf BRUSSEL - Het nieuwe Neder lands-Belgische belastingver drag dreigt niet op 1 januari 2003 te kunnen ingaan, omdat een drukproef van het verdrag ergens tussen de drukkerij en het Belgische kabinet is zoekge raakt. Christen-democratisch senator en oppositielid L. Calu- wé meldt dit. Hij had in de Belgische Senaat wagen willen stellen over de in voering van het belastingver drag, maar kreeg geen toestem ming. Volgens Caluwé heeft dat alles te maken 'met de pijnlijke en beschamende reden' waarom de behandeling is vertraagd: het zoekraken van de drukproef. In België kan pas een stemming plaatsvinden over het verdrag als er een gedrukt exemplaar van is. Tot op heden is dat er niet, aldus Caluwé. Voor Neder landse grensarbeiders heeft uit stel geen gevolgen. Caluwé voorziet wel financieel nadeel voor Belgische grensar beiders en voor Belgische ge meenten die straks nog geen aanvullende gemeentelijke per sonenbelasting kunnen innen van Nederlanders die in België wonen. Wil het verdrag 1 janua ri 2003 ingaan, dan moet het zo wel in België als in Nederland voor 15 december afgehandeld zijn. De Eerste Kamer in Den Haag beslist er waarschijnlijk 10 de cember over. Wanneer de Belgi sche Senaat erover spreekt, is nog niet bekend. BERGEN OP ZOOM - Een 77-jarige vrouw uit de wijk De Blokkendoos in Bergen op Zoom is gedu rende ruim een half jaar stelselmatig opgelicht door een groep jongeren van elf tot negentien jaar. Ze hebben met diefstal, chantage en bedreiging ongeveer twintigduizend euro buitgemaakt. De po litie heeft vijftien jonge ren aangehouden. De alleenstaande vrouw is volgens de politie nogal vergeetachtig en vrijge vig. Begin dit jaar gaf ze een groepje jongeren een behoorlijk bedrag voor een sponsorloop. De jeugd besloot toen de vrouw va ker te bezoeken. Zo begon een lange reeks van dief stallen, chantage en be dreigingen. Van maart tot en met september kreeg de vrouw bijna wekelijks jongeren over de vloer. Steeds in wisselende sa menstelling. De vrouw liet hen zelf binnen. Tegen de politie heeft ze verklaard dat ze dat niet altijd wil de, maar dat de jongeren met een smoesje toch bin nen wisten te komen. Een van hen glipte dan naar boven en nam geld en spullen mee. Soms waren er volgens de vrouw zo veel jongelui in de woning dat ze het overzicht kwijt raakte. Dezelfde jongens brachten de gestolen spullen enkele dagen latei- weer terug. Ze vertelden dat ze de goederen hadden gevonden en vroegen om een beloning. Die varieer de van vijftig euro tot en kele honderden euro's. Als ze het geld niet in huis had, moest ze het gaan ha len bij de bank. De vrouw had niet door dat de jon geren de spullen eerst zelf hadden gestolen. De politie schat dat in een half jaar tijd twintigdui zend euro is buitgemaakt. Het balletje is gaan rollen toen een 16-jarige jongen spijt kreeg èn naar de poli tie stapte. De verdachten lopen weer vrij rond. De minderjarigen zijn in con tact gebracht met de jeugdreclassering en de Raad voor de Kinderbe scherming. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De euro brengt 150.000 huishou dens met een laag inko men in de financiële pro blemen. Vooral ouderen, jongeren en alleenstaande moeders worden de dupe. Veel mensen blijken moei te te hebben met het reke nen in euro's en weten daardoor niet of een aan koop goedkoop of duur is. Het ministerie van Financiën peinst niet over een nieuwe voorlichtingscampagne. Die is drie jaar lang intensief gevoerd. Tweede-Kamerlid S. Noorman- Den Uyl (PvdA) vraagt van de overheid desondanks de consu ment budgettair te begeleiden. De Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NWK), de opvolgers van de vroegere 'bank van lening', kwam gisteren met de cijfers naar buiten. De koepel van kredietverleners, schuld hulpverlening en budgetbeheer liet het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) on derzoek doen naar de gevolgen van de nieuwe munt. Het afgelopen jaar is meer uit gegeven, niet alleen aan brood nodige dagelijkse boodschap pen, maar ook aan luxe zaken, zoals uitgaan. Niet de gestegen prijzen zijn daarvan de oorzaak, maar de consument zelf die moeilijk kan beoordelen of een prijs in euro's hoog of laag is en het geld daardoor makkelijker uitgeeft. Vooral jongeren geven meer 'fun-geld' uit; in de horeca vliegt het geld uit de zak. Thuis Ruim 80 procent van de consu menten rekent bijna een jaar na de invoering de euro nog altijd om naar naar guldens. Pas thuis dringt het besef door hoeveel werkelijk is uitgegeven. Vooral ouderen hebben daar last van; vaste lasten gaan nog wel, maar boodschappen doen is een pro bleem. In de winkel lijkt het al lemaal zo goedkoop. In totaal zijn 350.000 huishou dens er naar eigen zeggen op achteruit gegaan. Een direct ge vaar dreigt volgens het Nibud voor 150.000 huishoudens die dit jaar voor het eerst, of steeds vaker, rood staan. Ook bevin den 28.000 mensen die onbe taalde rekeningen hebben liggen of een nieuwe lening heb ben afgesloten, zich op glad ijs. Het CBS heeft nog nooit zoveel mensen in het rood geteld als in augustus dit jaar. De tekorten op de betaalrekeningen waren toen opgelopen tot totaal 5,8 miljard euro. Volgens professor A. Bakker, onderdirecteur van De Neder- landsche Bank, ligt het niet aan de euro maar aan de economi sche teruggang. „We moeten ervoor Waken de euro als zondebok te zien." Vol gens Bakker nam de totale rood stand begin jaren negentig veel sneller toe dan nu. En net als toen lijkt ook de ver traging in de groei van de econo mie de meest voor de hand liggende verklaring. „In ieder geval niet de introductie van de euro, want de toename van de roodstand begon al ver voor ja nuari en is in de loop van dit jaar nauwelijks verder versneld." ANP Advertentie wegens verbouwing vanaf zat. 9 nov. korting tot tijdelijke adres; weststraat 8 domburg tel. 0118-582121 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zware allochtone beroepscriminelen met een dubbele nationaliteit moet het Nederlanderschap worden ont nomen en ze dienen na het uit zitten van hun straf te worden teruggestuurd naar het land van herkomst. Ondanks een golf van kritiek heeft LPF-minister Nawijn door Miriam van den Broek NIEUWDORP - Drie mensen zijn gisterochtend gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval bij Total Raffinaderij Nederland in Vlissingen-Oost. Ze liepen om streeks tien uur verwondingen op door een steekvlam in een olie-destillatietoren. Twee ge wonden waren er zeer slecht aan toe, maar alle slachtoffers ver keerden buiten levensgevaar. Eén persoon is per helikopter naar het ziekenhuis in Gent ge bracht. De andere twee zijn naar de ziekenhuizen in Vlissin- gen en Goes gebracht. De steekvlam ontstond toen de drie bezig waren met onder houdswerkzaamheden. Zij werkten voor een Engelse firma. De firma was ingehuurd voor een onderhouds- en schoon maakbeurt van de raffinaderij. Voor deze tweejaarlijkse beurt ligt de fabriek van 25 oktober tot 25 november stil. Waardoor de steekvlam kon ontstaan, is nog niet bekend. De arbeidsinspectie en de techni sche recherche hebben een on derzoek ingesteld. Vier maanden geleden brak op een andei-e plaats in dezelfde destillatietoren een felle brand uit. Ook dat gebeurde tijdens onderhoudswerkzaamheden. Volgens woordvoerster M. van de Linde van Total staan beide voorvallen los van elkaar. (Vreemdelingenbeleid en Inte gratie) dit plan nog steeds niet laten varen. Hij stelde dat giste ren met nadruk in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Justitie. Ruim vóór de jaarwisseling kan het parlement een notitie van Nawijn over dit onderwerp te gemoet zien. De maatregel zou vooral Marokkaanse allochto nen treffen, omdat die meestal een dubbele nationaliteit heb ben. Het is echter onwaar schijnlijk dat de Kamer vóór de verkiezingen van 22 januari toekomt aan een debat over de plannen. Nu kunnen alleen mensen die in vreemde krijgsdienst zijn ge weest hun Nederlanderschap verliezen". D66-Kamerlid Dit- trich zou wel graag zien dat al lochtone terroristen met een Nederlandse paspoort dit docu ment wordt ontnomen, zo be toogde hij gisteren. Nawijn om armde deze suggestie, maar maakte duidelijk dat hij nog steeds een flinke stap verder wil gaan. Nawijn erkende dat de integra tie van allochtonen in Neder land niet goed verloopt. „Het is allemaal veel te vrijblijvend." Wat hem betreft 'loopt alles vast op de illegalen in Nederland, de onveiligheid en de toestroom van immigranten'. Het probleem moet dus bij de bron worden aangepakt, en dat is wat Na wijn betreft aan de Ne derlandse grens. Hij reageerde hiermee op het verwijt van on der meer de fracties van Groen- Links en PvdA dat hij zich alleen richt op het vreemdelin genbeleid, en de integratie en inburgering van allochtonen laat versloffen. Gemeenten Gemeenten die voor inburge- ringscursussen zorgen, moeten worden afgerekend op resulta ten. Alleen bij goede prestaties krijgen zij geld. Het moet van Nawijn allemaal strakker en minder vrijblijvend. Vreemde lingen die zich in Nederland willen vestigen, moeten ver plicht naar inburgeringscursus- sen en Nederlands leren. Nawijn overweegt dit ook te verplichten voor allochtonen die hier al een tijdje wonen. Ver der gaat hij de subsidies tegen het licht houden aan allochtone belangenorganisaties. Als zij zich niet nadrukkelijk met inte gratie bezighouden, dan gaat de geldkraan dicht. De WD wil dat nieuwe immi granten bij hun toelating tot Nederland een contract onder tekenen waarin staat dat zij de Nederlandse waarden en nor men respecteren en dat zij zich het Nederlandse staatsrecht en de geschiedenis eigen maken, Een goed idee, vindt Nawijn. „Maar alleen met de onderteke ning van een contract komen we er niet." Nawijn liet nog eens weten So malische asielzoekers voor wie Oud-minister Heinsbroek doet niet mee aan de Ka merverkiezingen met zijn Lijst Nieuwe Politiek. De voorbereidingstijd tot 22 januari is te koit. Hij is er naar eigen zeggen niet in geslaagd een kandidaten lijst samen te stellen met voldoende ge- kwalificeerde mpn?pn De beste leerling-hotelre ceptionist van Europa komt uit Oostkapelle. Jer ry Troy won de eerste prijs 'hotelreceptie' tijdens een internationale wedstrijd voor studenten van de Eu ropese scholen voor Hotellerie "<j tK en Toerisme. De Sponsorbingo Loterij (SBL) neemt de schaatsploeg van Spaar Select over. Beide bedrijven zijn het eens over de over name, de SBL moet met de schaatsers nog tot overeenstem ming komen. Gisteren hebben gesprekken plaatsgevonden tussen de SBL, de vakbond NL-Sporter en enkele zaakwaarnemers van schaatsers, onder wie Orlando DJ Ce van den Bosch en Conrad Alleblas. Ton Vorstenbosch schreef een toneelstuk voor vrouwen boven de veertig. De leeftijd mag met nadruk genoemd worden, want het betreft een categorie actrices die in het tijdsgewricht van strak en jong moeilijk aan de bak komt. Het stuk, dat in Middelburg te zien is, gaat over moderne vrouwen in verwar ring, hun zekerheden wankelen. De titel'Niet eens in de gaten dat het De Mooiste Tijd was' is veel-, zo niet Ey 1^ alleszeggend. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19,21,22 en 23; kunst cultuur: 25,26,27,29 en 30 BHH door Henk van den Boom BARCELONA - De bevolking van het belastingparadijs Gi braltar heeft zich gisteren vrij wel unaniem uitgesproken te gen een gedeeld bestuur door Spanje en Groot-Brittannië. Het referendum onder de twin- tiduizend stemgerechtigde in woners van de Zuid-Spaanse rots was tevens een pleidooi voor zelfbestuur. De regeringen in Londen en Ma drid hebben de volksraadple ging afgedaan als 'onwettig en zonder politieke betekenis'. De eerste minister van Gibral tar, Caruana, schreef het refe rendum uit nadat in juli bekend werd dat de regeringen van Blair en Aznar tot een princi peakkoord waren gekomen om de macht over het vijf vierkante kilometer metende schiereiland samen te delen. Gibraltar kent een grote mate van zelfstandig heid, maar is formeel nog altijd een kolonie van Groot-Brittan nië. Spanje wil de zuidpunt van het Iberisch Schiereiland inlijven, vooral vanwege de strategische ligging. De regering in Madrid schildert Gibraltar af als een vluchtplaats van drugssmokke laars en witwassers van zwart geld. Mede onder druk van de Europese Unie proberen Lon den en Madrid tot een oplossing van het eeuwenoude conflict te komen. De Gibraltezen zelf wil len de grootst mogelijke vorm van onafhankelijkheid met de mogelijkheid om terug te vallen op hun oude moederland, want ze voelen zich Brits. De deelname aan het referen dum gisteren was groot. GPD het onmogelijk blijkt reispapie- ren te regelen, opvang te bieden. Die mensen kunnen niet weg, alhoewel zij wel willen, aldus Nawijn. Gemeenten die uitgeprocedeer de asielzoekers opvangen, ter wijl dat regelrecht indruist te gen beleid van Nawijn, hoeven niet te vrezen voor sancties. „Overheden moeten elkaar on derling niet gaan bedreigen, maar uitgaan van goede wil." GPD/ANP Advertentie Zeelands GROOTSTE Otcasion Spektakel NOVEMBER 14.00 TOT 14.00 TOT 10.00 TOT 21.00 UUR 21.00 UUR 17.00 UUR (Advertentie) I Ar voorletters; m/v II noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: Ik geef daarbij éénmalig nr toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: D Keuie uit meer dan 400 auto's van alle merken Zonder inruil hoge kortingen Auto's vanaf €4500," BOVAG-Gorontlepas* Diverse Company Cars mot bi|ionder voordoel Veriokorings- en flnanclerlngsspcdaliston aanwezig zeelandhallen goes NOBELWEG 6 TE GOEWtnnrraror.nl handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 "713214"000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50), per kwartaal met automatische Incasso (€55,10). j per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlïssingen (postzegel niet nodig) NIJMEGEN - Studenten protesteren op de Waalbrug Haag. De Tweede Kamer behandelt dan de onderwijs- bij Nijmegen tegen de voorgenomen bezuinigingen op begroting waarop een bezuiniging van 358 miljoen euro het hoger onderwijs.'Platform 12 november', een actie- voor het hoger onderwijs staat. De studentenactie groep van duizenden studenten gaat dinsdag naar Den wordt gesteund door de besturen van alle universiteiten in Nederland. Het actiecomité is er op tegen dat de over heid zich als financier steeds verder terugtrekt en het bedrijfsleven een van de belangrijkste investeerders in het hoger onderwijs wordt, foto Theo va n Zwa m/G PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1