PZC Dolfing is buitenbeentje op EK Tennisstrijd tussen jong en oud Schaatsteam Spaar Select uit problemen Van der Akker bedwingt topper 19 Groninger is na een nederlaag een week van streek Gadzuric waardevol voor Bucks Coach Baker weg bij Giants Verlies hockeysters in Zuid-Afrika Eenmalige terugkeer Otxoa Eerste verlies Oranje handbalsters Sportmuseum zit in zwaar weer Davenport klaagt over de Masters Olympische Spelen lonken voor golfsport vrijdag 8 november 2002 Hnor Rob Kramp DOMBURG - Voor Martin Dolf ing is dammen meer kunst dan sport. De schoonheid van het spel fascineert hem vrijwel con stant. Maar hij is niet zo kunst minnend dat hij een nederlaag mooier vindt dan een overwin ning. „Verlies werkt verplette rend. Ik voel me een week niet goed." Dolfing (24) debuteert in Dom burg op het EK dammen. De Groninger werd in Velp bij ver rassing nationaal kampioen en verdiende daarmee een startbe wijs in de Walcherse badplaats, bp het EK is hij een outsider. |„Dit is mijn eerste grote inter nationale toernooi", weet hij. ,1k speel weinig. Hooguit drie toernooien per jaar en in de [competitie." Meer wil Dolfing niet. „Het wordt me al gauw te weel." Dolfing is een buitenbeentje in het dammen. Met zijn iele pos tuur- (49 kilo, 1,73 meter), het brilletje, nerveuze trekken ach ter het bord, wereldvreemde bukken lijkt hij op een reïncar natie van de legendarische Jan- jnes van der Wal. Hij werkt niet, jstudeert niet en heeft moeite jzijn draai te vinden in het leven. „Na de middelbare school kon ik het leven niet aan. Ik probeer mijn draai te vinden door een rustig leven te leiden." Telefoon, auto, radio, computer, kranten heeft hij niet. Zijn brie venbus leegt hij eens in de maand. Een televisie bezit hij wel. „Ik tracht zo weinig moge lijk tv te kijken." Het apparaat gaat alleen aan voor het acht uurjournaal en soms zwicht hij voor sport. „Geen voetbal", be zweert hij. „Dat is een te ge welddadige sport." Hij gruwt sowieso van teamsporten. Atle tiek en zwemmen, vooral zwem men, zijn zijn sporten. Dclfing zoekt naar zijn weg in een maatschappij die hem niet lie: is. „Ik ben bang de straat op te gaan. Elke dag weer. De maatschappij wordt steeds ge welddadiger, steeds individua- listischer." Een zwartkijker, een pessimist is hij absoluut niet. „Ikheb er jaren aan gewerkt om geen wrok te koesteren tegen de maatschappij. Oké, ik ben af wijkend, als mensen in mij een zonderling zien, heb ik daar vre de mee." Dammen betekent voor Dolfing geen vlucht uit de werkelijk heid. „Het maakt juist deel uit van de werkelijkheid. Alleen heb ik moeite me er structureel op toe te leggen. Het is een com binatie van gebrek aan zelfdis cipline en luiheid." Op het EK bereidde hij zich niet voor. „Ik heb mijn hoofd tot rust laten ko men", vertelt Dolfing. „Ik wil positief verrast worden in Dom burg." Die aanpak werkte won derwel bij het NK in Velp. „Daar verraste ik mezelf. Ik speelde le vendiger en agressiever dan ooit." Een naam in de damwereld is Dolfing niet. Op de wereldrang lijst staat hij 36e met 131 rating- punten minder dan koploper Sijbrands. Op de geschoonde nationale ranglijst staat hij 11e, op de lijst met in de competitie spelende buitenlanders 25e. Hij is nationaal meester, twee stap pen af van het hoogste niveau als grootmeester. Ambities in die richting zijn hem vreemd. Dertig minuten „Ik vermoed wel", peinst hij, „dat ik een natuurtalent ben. Met weinig onderhoud heb ik me toch in de top genesteld." In de Amsterdammer Kees Thijs- sen heeft hij een vaste trainings maat. „Maar zes tot acht uur dammen per dag is voor mij on mogelijk." Na enig rekenwerk denkt hij dat hij dagelijks maxi maal dertig minuten aan dam men besteedt. „Soms heb ik het op mijn heupen en zit ik uren aan het bord gekluisterd. Maar soms doe ik er ook weer weken niets aan." Bij DC Apeldoorn debuteerde hij dit jaar in de ereklasse. „Ik moet aan het niveau wennen", geeft hij toe. „Van hoofd- naar ereklasse is een hele omschake ling." Het EK is voor hem een bonus. Een beloning voor zijn nationale titel. „Als ik tijdens de partijen mijn hoofd kan zuive ren van de negatieve gevoelens, ben ik op de goede weg." Het nederlaag een week van streek teren voorbeeldig van zijn uit- Scholma. In de herkansing won knock-outsysteem vindt hij be- ben." schakeling (na barrage) in de Dolfing met zwart van de Tsjech angstigend. „Omdat ik na een Niettemin herstelde hij zich gis- eerste ronde tegen invaller Auke Kristek. ANP Martin Dolfing (links): „Ik ben bang de straat op te gaan. Elke dag weer." foto Robert Vos/ANP door Jan-Jaap Corré DOMBURG - De derde dag van het Euro pees kampioenschap dammen in Domburg is succesvol verlopen voor de Nederlandse deelnemers. Geen enkele landgenoot ver loor gisteren. De opvallendste prestatie kwam van Jeroen van der Akker, die met zwart favoriet Alexander Schwarzman op remise hield. In de tweede ronde van het EK stonden gis teren de winnaars van de eerste ronde tegen elkaar, maar ook de verliezers uit de eerste ronde kregen tegen elkaar nog een kans. In het winnaarsgedeelte hield de verrassing van de eerste ronde Auke Scholma (hij had als invaller Martin Dolfing verslagen) de Rus Alexander Georgijev met zwart in be dwang. De andere twee Nederlanders die hun eerste tweekamp winnend hadden af gesloten, Rob Clerc en Ron Heusdens, hiel den elkaar in de eerste partij van tweede ronde in evenwicht. Slechts één dammer in het winnaarsgedeelte behaalde gisteren een overwinning: Anatoli Gantwarg uit Wit- Rusland klopte de Rus Vladimir Milshin. In het verliezersgedeelte vielen daarente gen slechts twee remises te noteren. De Ne derlanders in dat gedeelte, Martin Dolfing en Jos Stokkel, revancheerden zich voor de eerdere nederlaag. Dolfing versloeg de Tsjech Ivo Kristek en Stokkel was de meer dere van de jonge Oekraïner Yuri Lagoda. De enige vrouw in het gezelschap, de Letse Zoja Golubeva, versloeg in de herkansing verrassend haar landgenoot Raimond Vipu- lis. Vandaag worden in beide speelhelften de tweede partijen gespeeld. De acht winnaars uit het winnaarsgedeelte plaatsen zich bij de beste zestien. De acht verliezers krijgen een herkansing tegen de acht winnaars uit het verliezersgedeelte. Die partijen worden zaterdag en zondag gespeeld. MILWAUKEE - Mede dankzij de inbreng van nieuwkomer Dan Gadzuric heeft Milwaukee Bucks gewonnen van New Jersey Nets in de Amerikaanse basketbalcompetitie NBA. Het duel eindigde in 99-93. De 24-jarige center uit Den Haag droeg tien punten aan en bracht bovendien tien rebounds op zijn naam. Ray Allen (29 punten) en Toni Kukoc (26) waren eveneens goed op schot bij de Bucks, die de Nets de eerste ne derlaag van het seizoen bezorgden. RTR/ANP SAN FRANCISCO - Honkbalcoach Dusty Baker heeft gebro ken met San Francisco Giants. De 53-jarige Amerikaan voel de zich ondergewaardeerd bij de finalist van de World Series. Hij was tien jaar in functie bij de Giants, die vorige maand in de eindstri j d van de Maj or League van Anaheim Angels verlo ren. Baker, drievoudig coach van het jaar in de National Lea gue, is de eerste coach in dertig jaar die zijn club verlaat na het bereiken van de World Series. RTR JOHANNESBURG - De Nederlandse hockeyvrouwen heb ben gisteren in Johannesburg de oefeninterland tegen Zuid- Afrika verloren met 1-0. In de vijftigste minuut scoorde Pietie Coetzee vanuit een straf corner. De Oranje-vrouwen verloren eerder al van Zuid-Afrika met 4-3. ANP VALENCIA - Ruim twintig maanden na het zware ongeval waarbij zijn broer Ricardo overleed, keert de Spaanse wiel renner Javier Otxoa zondag terug op de fiets. Het internatio nale criterium van Valencia wordt meteen zijn afscheid als renner. De 28-jarige Otxoa, ritwinnaar in de Tom- van 2000, werd in februari 2001 samen met zijn broer aangereden door een auto tijdens een training. Zijn broer overleefde de botsing niet, Javier lag weken in coma. Zijn fysieke staat maakt een comeback in het profpeloton onmogelijk. AFP STORD - De Nederlandse handbalsters hebben gisteravond hun tweede wedstrijd in het toernooi om de Möbelringen Cup verloren. Frankrijk was met 33-23 (rust 10-9) te sterk voor het team van bondscoach Bert Bouwer. Nederland bereidt zich bij het Noorse vijflandentoernooi voor op het EK dat volgen de maand in Denemarken wordt gehoudenWoensdag verras te de ploeg met een gelijkspel tegen Denemarken. Nederland speelt vandaag tegen Zweden. ANP LELYSTAD - Het Nationaal Sportmuseum Olympion in Le lystad wordt met sluiting bedreigd. Als voor 1 december geen duidelijkheid is over de toekomst en een nieuwe vestigings- plek, dan vreest directeur Wilko van der Valk dat het einde museum is. „Dan moeten we er een streep onder zetten en dat zou doodzonde zi jn.Zijn hoop is gevestigd op de nieuwe top sportaccommodatie in Rotterdam of het Olympisch Stadion in Amsterdam. Het noodlijdende museum wil zich graag in één van de twee vestigen. Het Sportmuseum heeft sinds de opening in 1995 nooit goed gedraaid. Twee jaar geleden werd al duidelijk dat het afgelegen Lelystad geen geschikte locatie was om financieel te kunnen overleven. GPD LOS ANGELES - Dollars spe len geen rol in de Masters, het V/K tennis voor vrouwen. In het Staples Center van Los Angeles ligt 3 miljoen dollar klaar voor I de zestien beste speelsters van (het jaar. Maar toeschouwers zijn er ondanks de sterke Ame rikaanse inbreng amper in het prestigieuze toernooi met het lioogste prijzengeld in het jaar. Pe Californische toeschouwers veten de weg naar het Staples Center wel te vinden. Voor de basketballers van de Lakex-s of Clippers of de ijshockeyers van de Kings, maarniet voor de ten nissters. Lindsay Davenport is niet verrast door de absentie van het publiek. „Niemand weet waar het om gaat", aldus Davenport die om de hoek woont in Newport Beach, zo'n vijftig kilometer buiten Los An geles. ,Het is onze vijfde Gx-and Slam, maar dat zegt de mensen niets. Bovendien loopt de WTA con stant te leuren met het toernooi. Van New York naar München, van München weer naar Los Angeles. Madison Square Gar den in New York is de beroemd- jste sporttempel van de wereld, een begrip, daar trok de Masters bijna elke avond een uitver kocht huis. Desondanks wilde de WTA meer. Het had alles en wilde nog meer. Onbegrijpe lijk", verzuchtte Davenport, die al in de eerste ronde werd uitge- I schakeld door de als zesde ge- plaatste Monica Seles (3-6 7-6 6-3). Davenport verwijt haar mede- I speelsters een chronisch gebrek aan belangstelling voor en pro motie van het evenement. Top- favoiiete Serena Williams arri veerde een dag voor de opening in Staples Center. Trainen op het tapijt deed ze niet. Ze had er geen tijd voor door acteer-ver- plichtingen in Hollywood. België is in elk geval vertegen woordigd in de halve eindstrijd. Zowel Justine Henin als Kim Clijsters bereikte op het sloteve- nement van het WTA-seizoen, met de beste zestien speelsters van de ranglijst, de kwartfinale. Daarin staan ze tegenover el kaar. Henin bereikte als eerste de volgende ronde. De als vierde geplaatste Belgische won met ftweemaal 6-3 van de Russin Elena Dementjeva. Clijsters, vijfde geplaats, had nog minder moeite met de Amerikaanse Ru bin: 6-1 6-2, Het ongelijke duel /duurde nog geen uur. RTR Hewitt en Agassi knokken in Sjanghai om toppositie door Gertjan van Geen DEN HAAG - De oudste en de jongste deelnemer aan de Ten nis Masters Cup in Sjanghai strijden volgende week om de eerste plaats op de wereld ranglijst. Lleyton Hewitt heeft een niet al te zeker lijkende voorsprong op Andre Agassi. De overige zes spelen slechts voor spek en bonen mee; nou ja, voor een hoop geld en de of ficieuze titel van wereldkam pioen. De tennisogen priemen vanaf dinsdag slechts op Hewitt en Agassi. De 32-jarige Ameri kaan heeft een achterstand van 88 punten in de Cham pions Race. In Sjanghai zijn in totaal 150 punten te verdienen. Drie keer twintig in de poule, veertig voor een finaleplaats en vijftig voor de eindzege. Een simpel rekensommetje leert dat Hewitt minimaal de eind strijd moet halen, tenzij Agassi al voor de finale struikelt. De eiwaring van dit jaar leert dat Agassi juist in de grote eve nementen schittert. Hij won weliswaar geen Grand Slam, maar hij had slechts vijftien toernooien nodig om tot de tweede positie te geraken. He witt speelde er negentien, de overige deelnemers in Sjang hai waren allen in 21 of nog meer evenementen actief. Precies een jaar geleden werd Hewitt in Sydney de jongste tennisser die het jaar als num mer één afsloot. Hij won het of ficieuze WK in Sydney en pas seerde Gustavo Kuerten op de valreep. De 21-jarige Austra liër heeft sindsdien gemerkt dat aan de top blijven zwaar der is dan er te komen. Met de enorme concurrentie hijgend in zijn nek beleefde Hewitt niet het super jaar dat van hem ver wacht werd. De man die door zijn snelheid, techniek en on geëvenaarde winnaarsmenta liteit geacht werd minimaal twee Grand-Slamtoernooien en misschien wel meer te win nen, bleek kwetsbaar. Zie de nederlaag tegen Raemon Slui ter in Stockholm drie weken geleden. Grootste tegenstander voor Hewitt is zijn gezondheid. Na zijn succesvolle ren naar de top werd hij geveld door een kin- dei-ziekte: waterpokken. De voorbereiding op de Austra- Lleyton Hewitt strijdt volgende week met Andre Agassi om de eerste plaats op de wereldranglijst. foto Xavier Lhospice/RTR lian Open liep in de soep en hij verloor in de eerste ronde. Ook na zijn Wimbledon-titel kreeg hij een terugslag. „Ik heb me daar volledig uitgeput", zei Hewitt vorige week in Parijs. „Ik leek wel een cactus en wil de twee of drie weken alleen maar in bed liggen. Tot na de US Open heb ik geworsteld met mijn immuunsysteem en mijn mate van fitheid." Daarbij kwamen lichte moti vatieproblemen. Hewitt: „Wimbledon betekende zo veel voor me. Daarna voelde het alsof ik tegen een muur opliep. Het was moeilijk om weer week in week uit toernooien te spelen. Moeilijker dan vorig j aar toen ik de US Open won en op de golven verder gleed." Op doktersadvies nam hij veel rust. „Het was niet echt mijn keuze. Maar als ik meer had ge speeld had ik deelname aan de Masters Cup en zelfs de Au stralian Open op het spel gezet. En ik weet hoe slecht ik me be gin dit jaar gevoeld heb en daar wilde ik even niet aan denken. Minder Als het aan Hewitt ligt speelt hij volgend jaar nog veel min der. Dat heeft alles te maken met een rel in Cincinnatti be gin augustus. De Australiër weigerde om vlak voor de fina le voor de camera's van sport zender ESPN te komen. De ATP gaf hem een boete van 200.000 euro. Hewitt, ver maard om zijn relletjes die zij delings met tennis te maken hebben, beloofde de spelers vakbond aan te klagen. Hij noemde de ATP een circus en dreigde in 2003 zich slechts te concentrei'en op de Davis Cup en de Grand Slams. Het was een nogal lompe reactie van ie mand die ruim 15 miljoen euro aan prijzengeld heeft verdiend en een veelvoud daaxwan aan sponsorcontracten en startgel- den. Het zal ook wel bij groot spraak blijven. Landgenoot Ken Rosewall, achtvoudig Grand-Slamwin- naar en een van de opx'ichters van de ATP, riep hem openlijk op het matje. De snuiter moest maar eens gaan beseffen dat het tennis hem meer oplevert dan kost en dat de vele miljoe nen die Hewitt verdient zijn te danken aan de invloed van de spelersorganisatie en de me dia. „Hij moet zich iets waardi ger gaan gedragen en zich rea- lisex'en dat de nummer één van de wereld verplichtingen heeft", zei Rosewall in de Syd ney Morning Herald. Maar de eigenzinnige Hewitt heeft niet zo veel op met auto riteiten en trekt zijn eigen planDe Wimbledon-kroon heeft zijn jaar al goedgemaakt. Als hij Agassi van het lijf kan houden, wordt het een gouden jaar. „Een Wimbledon-titel gaat boven alles. Als ik num mer één blijf, is dat fantas tisch. Laat daar geen twijfel over bestaan. Maar als Andre te goed blijkt en me inhaalt, dan kan ik daar alleen maar mijn petje voor af nemen." GPD van onze sportredactie HAMAR - Sponsor Bingo Lote rij heeft de intentie uitgespro ken om op korte termijn de schaatsploeg van Spaar Select over te nemen. Jan-Willem van Dijk, directeur van Spaar Se lect, heeft dit gisteravond be vestigd. „Dit is de beste deal die ik voor de schaatsers kan ma ken", aldus Van Dijk. De belangenbehartigers van de acht schaatsers en coach Jac Orie hebben gistermiddag met Spaar Select en Sponsor Bingo Loterij de voorwaarden van de voorgenomen overname be sproken. De financiële dienst verlener Spaar Select maakt economisch slechte tijden door. Het bedrijf wil van de langlo pende contracten met de schaatsers af om tot 2006 maan delijks 200.000 euro te kunnen |lesparen. Gianni Romme laat zich verte genwoordigen door Orlando van den Bosch en Annamarie Thomas door Conrad Alleblas. Yves Kummer van de jonge atle- tenvakbond NL-Sporter behar tigt de belangen van de overige zes schaatsers en van coach Jac Orie. Kummer spreekt van een ar- beidsi-echterlijke zaak die veel vragen oproept. „Desondanks hebben we een redelijk beeld ge kregen", aldus de oud-nigbyin- ternational. „Het was een posi tief gesprek. Maar omdat het om langlopende contracten gaat, zullen we de komende dagen be nutten om goed uit te zoeken wat wel en niet kan." De schaatsers van Spaar Select krijgen maandag, na terugkeer van de wedstrijden in het kader van cle World Cup in Hamar, uit leg en advies. Kummer: „Ver- volgens willen we woensdag' met een standpunt over de over name door een nieuwe partij naar buiten treden." Sponsor Bingo Loterij wil ge lijktijdig met de overname be zuinigen op het budget (2,5 mil joen euro) van de schaatsploeg. Dit heeft gevolgen voor de sala rissen van de schaatsers, onder wie wereldtoppex-s als Gianni Romme, Marianne Timmer en Erben Wennemars. Kummer: „In het licht van de onderhan delingen, kan ik over die details niets prijsgeven." Sponsor Bingo Loterij is sinds 1998 onderdeel van de Nationa le Postcode Loterij. De op brengst wordt verdeeld over cultuur, welzijn en sport. In 2001 bedroeg de netto op brengst 72 miljoen gulden, waarvan 8 miljoen gulden werd geschonken aan de Johan Cruyff Welfare Foundation. GPD LAUSANNE - Golf maakt een goede kans als olympische sport te worden toegelaten op de Spe len van 2008 in Peking. In de Duitse krant Welt ain Sonntag zegt voorzitter Jacques Rogge van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) dat bespre kingen hierover met de inter nationale golffederatie verge vorderd zijn. „Van beide kanten bestaat er in teresse. We hebben ook al over de data gesproken. Voor 2004 zal het nog te vroeg zijn. De Spe len van 2008 vallen tussen Bri tish Open en PGA Champion ships, maar dat hoeft geen probleem te zijn. Golfers heb ben aan vier dagen genoeg voor hun wedstrijden. Tiger Woods is jong genoeg om dan nog mee te kunnen doen", aldus Rogge. De interesse van het IOC voor golf wordt vooral gestimuleerd door de grote sponsors en tv- concerns die grote belangen hebben en hoge verwachtingen hebben van de aanwezigheid van toppers als Tiger Woods op de Spelen. Het IOC beslist ko mende maand over aanpassing van het programma. Teamspor ten als honkbal en softbal staan ter discussie om plaats te maken voor sporten met minder deel nemers, zoals golf. Rogge keert zich tegen de voor stellen om een Formule 1-race in het programma op te nemen. Rogge: „Wij houden vast aan de regel dat de menselijke factor in de sport het belangrijkst blijft." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19