PZC Delta mag bod doen op Remu Niet de eerste de beste receptionist Dijk verbetering verstoort rust op platen 15 Meerderheid van aandeelhouders steunt overnameplan Bijeenkomst mishandeling van ouderen Patiënt moet niet zeuren maar meedenken Henk op weg naar Vilejka Genomineerden Onderwijsprijs Zorgen over aftrek hypotheekrente Kaaskenswater schoon Proefproject GGD voor sociaal-medische hulp vluchtelingenkinderen Hulde aan mantelzorgers deV vrijdag 8 november 2002 doorMaurits Sep MIDDELBURG - Delta NV krijgt maandag groen licht van haar aandeelhouders om een overnamebod uit te brengen op Remu. Provinciale Staten zul len daar, als de voortekenen niet liegen, vandaag mee instem men. Ook onder de gemeentelij ke aandeelhouders is steun te vinden voor een poging het Utrechtse energiebedrijf in te lijven. De provincie Zeeland bezit de helft van de aandelen in Delta. Haar standpunt is dus van emi nent belang. Provinciale Staten zijn het in meerderheid eens met het overnameplan. Weliswaar uitten zij vorige week in een commissievergade ring nog enige twijfel, vanwege onder meer de gevolgen voor ta rieven en werkgelegenheid, maar de houding was al positief. Na een informatiebijeenkomst is daar niks aan veranderd. De WD heeft de bevestiging ge kregen die zij zocht, zegt frac- KOUDEKERKE - Het Provin ciaal Overleg- en Samenwer kingverband Ouderenorganisa- ties (POSO) in Zeeland en het provinciaal instituut voor zorg, welzijn en cultuur Scoop hou den donderdag 21 november een bijeenkomst over ouderenmis- handeling in sportcentrum Couburg in Koudekerke. De themamiddag is bedoeld voor bestuurders van de Zeeuw se Ouderenbonden, bestuurders en beroepskrachten van de stichtingen Welzijn Ouderen, Walcherse hulpverleners en Walcherse ouderen. Vanaf 13.30 uur spreekt M. Quax van het Maatschappelijk Werk Walche ren over dit onderwerp. Ook is er gelegenheid voor het stellen van vragen. De toegang is gra tis. MIDDELBURG - Chronisch zieken en patiëntenverenigin gen moeten hun verongelijkte houding laten varen, vindt Het Klaverblad. De organisatie voor patiënt- en consumentbelangen wil een mentaliteitsverande ring teweeg brengen bij de le den. Minder zeuren en meer meedenken is het motto. „Nu worden veel klachten geuit met de houding 'er zal toch wel niets van terecht komen.' Men sen moeten inzien dat ze met die negatieve aanpak niet verder komen", zegt Mieke van Maris- sing, consulent van Het Klaver blad. „De lijdzaamheid moet er uit." Dat geldt volgens haar ook voor de lidorganisaties van Het Klaverblad. „Onze leden moe ten inzien dat je met oplossin gen moet komen wil je iets ge daan krijgen." Met een constructieve houding wil Het Klaverblad ook beter voldoen aan de opdracht tot een pro-actieve houding, die het kreeg opgelegd van het provin ciebestuur. De boodschap tot een positieve insteek is het hoofdthema van de twee bijeenkomsten die het Klaverblad houdt in het kader van de Week voor de Chronisch zieken. De eerste, op donderdag 14 no vember, inventariseert de erva ringen van chronisch zieken met zaken als vervoer, voorzieningen, medische hulp verlening en uitkeringen. Het Klaverblad vraagt in die bijeen komst oplossingen van de aan wezigen. Die oplossingen moe ten in een tweede bijeenkomst besproken worden met medisch specialisten, zorgverzekeraars, beleidsmakers, vervoerders en arbo-deskundigen. Vorig jaar hield Het Klaverblad eveneens zulke 'hoorzittingen' over de ervaringen van wao'ers, mensen met een handicap en chronisch zieken. Het is tot op heden niet gelukt om uit die klachtinventarisatie concrete verbeteringen te bewerkstelli gen, erkent Van Marissing. „Er wordt aan gewerkt." Maar zulke klaagzangen wil Het Klaverbad nu vermijden door de nadruk te leggen op het meedenken over oplossingen. De bijeenkomst op donderdag 14 november en het vervolg op woensdag 11 december vindt plaats in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Voorzitter van het Klaverbladbestuur Jik- kie van der Giessen leidt de dis cussies, die steeds beginnen om 14.15 uur. tievoorzitter J. Suurmond. „De insteek was positief en dat blijft zo." Ook zijn CD A-collega L. Neder- hoed-Zijlstra schat in dat de provincie maandag op de extra aandeelhoudersvergadering van Delta een 'positief geluid' zal laten horen. Zij houdt for meel nog een slag om de arm. „Het financieel rendement van een overname moet goed zijn." Maar zij vertrouwt erop dat dat zo is. „Anders zou Delta ons dit voorstel niet doen." Slechts twee fracties, Groen- Links en ChristenUnie, gaven vorige week een negatief sig naal af. „Wij zijn nog steeds te gen", bevestigt M. Wiersma (GroenLinks). De Partij voor Zeeland toonde zich wispelturig door voor de bewuste commissievergadering zeer kritisch en negatief over het overnameplan te oordelen, maar tijdens de vergadering aanmerkelijk positiever voor de dag te komen. Formaliteit Delta mag ervan uitgaan dat in elk geval een meerderheid van Provinciale Staten vandaag zal instemmen met een overname bod. Dan is de teerling eigenlijk al geworpen en de extra algeme ne aandeelhoudersvergadering van aanstaande maandag een formaliteit. Theoretisch bestaat de mogelijkheid dat de stemmen maandag staken. Dat kan in dien alle andere aandeelhou ders - de Zeeuwse gemeenten, de provincie Noord-Brabant, de provincie Zuid-Holland en zes gemeenten in die twee provin cies: Bergen op Zoom, Woens- drecht, Dirksland, Middelhar- nis, Goedereede, Oostflakkee - tegen een overname stemmen. Zij bezitten samen ook vijftig procent. Dat zal echter niet gebeuren. De gemeente Vlissingen zal in elk geval haar fiat geven, zegt wet houder P. van der Maden. De continuïteit van Delta is beter gewaarborgd als een overname van Remu slaagt, vindt hij„Het is eten of gegeten worden. Zee land is een dunbevolkt gebied, dus de schaalgrootte is een pro bleem voor Delta. Bovendien vullen beide bedrijven elkaar precies aan." Ook Terneuzen heeft inmiddels besloten Delta toestemming te verlenen een bod uit te brengen. De gemeente Veere 'kauwt nog steeds' - „We laten het van de al lerlaatste informatie afhan gen", verduidelijkt wethouder W. van Tatenhove -, maar vindt het 'in principe wel een mooie kans'. Stilzwijgen Van Middelburg wordt bij Delta op basis van eerdere signalen eveneens steun verwacht, maar wethouder P. Bruinooge hult zich in stilzwijgen. .Maandag is de aandeelhoudersvergadering. Dat is een besloten bijeenkomst, dus ik vertel niet vooraf wat we daar gaan zeggen." De beslotenheid van de verga dering is ingegeven door tacti sche overwegingen. De aandeel houders moeten zich eveneens uitspreken over de hoogte van het bod óp Remu. Zou dat pu bliekelijk bekend worden, dan weten de concurrenten - in elk geval Eneco en naar verluidt ook Nuon - wat zij moeten bie den om Delta uit te schakelen. Delta wil met netwerkbeheer der TenneT een bod uitbrengen op Remu, Zij hebben daaiwoor tot komende woensdag de tijd. Remu wenst voor het einde van het jaar in andere handen te ver keren. Vv De Hoge Platen, één van de belangrijkste vogelgebieden in de Westerschelde. door Rinus Antonisse GOES - De waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen hou den bij de dijkverbeteringen langs de Westerschelde te weinig rekening met natuur en landschap. Ze weigeren voor hun plannen milieueffectrapporten op te stellen. Ook de regels van de Europe se Vogel- en Habitatrichtlijnen worden met de voeten getreden. In het bijzonder de vogels en hun hoog- water-vluchtplaatsen staan zwaar on der druk. Vogelbescherming N ederland heeft daarom bij de waterschapsbestu ren protest aangetekend tegen de uit voering van dijkverbeteringsplannen voor de Paulinapolder (Zeeuws-Vlaan deren) en voor de Everinge-, Zuid- en Baarlandpolder (Zeeuwse Eilanden) Vogelbescherming vindt het onjuist dat de waterschappen de door het Rijk be taalde aanpassing van de dijkglooiin- gen langs de Westerschelde aangrijpen om de zeeweringen via een luxueus uit gevoerd onderhoudspad (asfaltbeton) riant toegankelijk te maken voor recre anten/bezoekers. Daardoor treedt zeer grote verstoring op van de voor vogels onmisbare hoogwatervluchtplaatsen, die zich onder meer voor de Paulinapol der en op de Plaat van Baarland bevin den. Een dergelijke handelwijze is in strijd met de Vogel- enHabitatrichtlijnen van de Europese Unie. De betreffende ge bieden zijn aangewezen als Speciale Beschermingszone op grond van de Vo gelrichtlijn en zijn aangemeld voor be scherming volgens de Habitatrichtlijn. Daar komt nog bij dat voor uitvoering van de werkzaamheden gebruik wordt gemaakt van grote oppervlaktes slik en schor, die hierdoor ernstige schade op lopen. Vogelbescherming Nederland maakt duidelijk dat de waterschapsbesturen ten onrechte proberen voor de werken een milieueffectrapportage te ontlo pen. Ze beroepen zich op een uit 1999 daterende brief van Gedeputeerde Sta ten. Wijziging of uitbreiding van een zeedijk staat op de lijst van activiteiten waarvoor een milieueffectrapportage is vereist, stelt Vogelbescherming. Ge deputeerde Staten kunnen daarvan afwijken, maar hebben dat, in tegen stelling tot wat de waterschappen be weren, (nog) niet gedaan. Als de milieu-effecten goed worden on derzocht, zal ook blijken dat de plan nen de toets der kritiek niet kunnen doorstaan, meent Vogelbescherming. Er is door het Rijksinstituut Kust en Zee een rapport Nieuwe dijkbekleding Westerschelde en vogels opgesteld. Dat geeft het belang van de slikken en schorren (en zelfs een deel van de dijk) als hoogwater-vluchtplaats (HVP) voor de vogels - vooral steltlopers - nadruk kelijk aan. De Plaat van Baarland is foto Peter Nicolai zelfs gekwalificeerd als 'zeer tot ex treem belangrijke' HVP. Dit komt vol gens Vogelbescherming op geen enkele wijze tot uitdrukking in de water schapsplannen. Schapen Er is nadrukkelijk sprake van een ver slechtering van de huidige situatie, doordat de toegankelijkheid van de dijk aanmerkelijk verbetert en daar mee neemt de verstoring van de vogels fors toe. Nu is een aanzienlijke lengte onaantrekkelijk en slecht toegankelijk voor recreanten, vanwege inrichting en beheer doormiddel van schapenbegra- zing. Vogelbescherming erkent dat aanpas sing van de glooiingen een groot open baar belang is, maar verbetering van de toegankelijkheid en mogelijk actieve openstelling van de dijk voor recreatie zijn dat bepaald niet, aldus Vogelbe scherming. door Britta Janssen MIDDELBURG - Jerry Troy (18) uit Oostkapelle is de beste leerling-hotelreceptionist van Europa. Hij heeft de eerste prijs 'hotelreceptie' gewonnen tijdens een wedstrijd voor studenten van Europe se scholen voor Hotellerie en Toerisme. Deze wed strijd vond plaats in het Italiaanse San Remo en werd georganiseerd door de Association Europ- éenne des Ecoles d'Hötellerie et de Tourisme (AEHT). De AEHT houdt deze wedstrijden jaarlijks met het doel de contacten tussen de Europese scholen voor Hotellerie en Toerisme te versterken. Het Re gionaal Opleidings Centrum (ROC) Zeeland in Middelburg doet elk jaar mee. „Belangstellenden konden zich opgeven en de leraren kozen uitein delijk de twee gelukkigen uit. Een meisje van de toerisme-opleiding MTRO en ik." Jerry vindt het al een compliment dat hij werd uit gekozen. Hij wilde graag meedoen en dacht ook wel een goede kans te maken. „De vakken die be langrijk zijn voor de wedstrijd, Engels en mana gement bijvoorbeeld, kan ik best goed. Maar ik had nooit verwacht dat ik zou winnen." Toen bekend was dat Jerry naar San Remo af mocht reizen, bereidde hij zich serieus voor. „Ik werk al twee jaar in het Badhotel Domburg. Daar heb ik toen bewust op alle a fdelingen meegelopen zodat ik overal iets van afwist. Ook heb ik wat boeken doorgeplozen." Vorige week maandag vertrok Jerry naar San Re mo en afgelopen zaterdag was hij weer thuis. „Ik heb eenhele leuke tijd gehad. Naast de wedstrijd, hadden we veel vrije tijd. Je kon aan excursies meedoen, of zelf iets ondernemen. Ik ben naar Monaco geweest. Verder heb ik ook veel opgetrok ken met andere studenten." De wedstrijd bestond uit twee rondes. In de eerste ronde moest Jerry samenwerken met een Grieks meisje.,We moesten een gast helpen die bij ons in het hotel achttien kamers wilde boeken, terwijl wij er maar veertien hadden. De jury beoordeelde hoe wij de gast hielpen en welke alternatieven we aanboden." Aan die eerste ronde deden zo'n twintig koppels uit vijftien landen mee. „Niet één koppel had de zelfde nationaliteit, dus je moest wel Engels of Frans praten. Wij praatten Engels." De tien beste koppels gingen naar de tweede ron de. „Dat was een individuele ronde. De jury deed zich voor als een Duits echtpaar en dat moest ik helpen. Die opdracht kreeg ik pas een paar minu ten van tevoren, dus je moest wel een beetje im proviseren." RILLAND - De Stichting Henk (Hulp en Nazorg Kinderen) uit Rilland heeft gisteren opnieuw een vrachtwagen naar het internaat in het Wit-Russische Vilejka gestuurd. De inhoud bestond dit keer uit onder meer kinderkoeken, kleding, speel goed en meubilair voor de keuken en de eetzaal. Deze zijn on langs helemaal opnieuw betegeld. De vrachtwagen komt waarschijnlijk maandag aan. De Stichting Henk zet zich al jaren in voor het noodlijdende internaat. MIDDELBURG - Vijf basisscholen en twee middelbare scho len strijden om de Onderwijsprijs Zeeland 2002. De prijs wordt woensdag 13 november uitgereikt door onderwij sge- deputeerde L. Coppoolse. De winnaars gaan door naar de landelijke finale op 20 januari 2003. In de categorie voor ba sisscholen dingen mee: Schuttevaer uit Hansweert, De Re- genboog-Hoedekenskerke/De Regenboog-Nieuwdorp, 't Honk uit Kapelle, Prinses Margrietschool uit Kats en De Wissel uit Vlissingen. Uit het voortgezet onderwijs komen twee kandidaten: prak tijkschool Het Bolwerk en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW), beide uit Middelburg. Schuttevaer heeft 'landkaarten' ontwikkeld. Die maken het mogelijk on derwijs toe te spitsen op de vaardigheden van elk kind. De twee Regenboogscholen zijn genomineerd voor de manier waarop ze als kleine dorpsscholen samenwerken, 't Honk heeft een cd-rom gemaakt waarmee ouders thuis de school kunnen 'bekijken'. De leerlingen van de Prinses Margriet- school maakten een eigen versie van het toneelstuk Daan Zonderling. Dat maakt nu deel uit van het lesprogramma. De Wissel ontwikkelde 'sociokampen'. waar kinderen sociale vaardigheden krijgen aangeleerd. Het Bolwerk maakt kans op de onderwijsprijs voor voortgezet onderwijs omdat het de enige school voor praktijkonderwijs in Nederland is die zich ontwikkelt tot brede school. De andere kandidaat in deze ca tegorie is de CSW. Die school heeft een waterproject opgezet, waarin met dertig bedrijven en instellingen wordt samenge werkt. VLISSINGEN - De PvdA Vlissingen wil voorkomen dat men sen met een laag inkomen de dupe worden van veranderingen in de hypotheekrente-aftrek. Zij stelt daarom voor te onder zoeken of het mogelijk is de hypotheekrente die van de in komstenbelasting mag worden afgetrokken, voor iedereen gelijk te schakelen. Dat maakt het ook voor mensen met een inkomen onder de 28.000 euro per jaar aantrekkelijk een huis te kopen. De Vlissingse afdeling zal dit zaterdag voorstellen op een partijcongres van de drie zuidelijke provincies. Daar wordt het verkiezingsmanifest van de PvdA voor de komende Kamerverkiezingen besproken. De PvdA in Vlissingen bena drukt dat de wijzigingen in de hypotheekrente-aftrek geen bezuiniging zijn maar bedoeld zijn om een rechtvaardiger systeem te krijgen voor alle inkomens. ZIERIKZEE - Met het water van het Kaaskenswater bij Zie- rikzee is niets mis. Dat blijkt uit de analyse van na klachten over stankoverlast genomen watermonsters. Bewoners van een vlakbij het water gelegen nieuwbouwwijk hadden vorige week bij beheerder waterschap Zeeuwse Eilanden geklaagd over stank. Volgens het waterschap werd die veroorzaakt door het omwoelen van modder op de bodem door de storm van zondag 27 oktober. door Claudia Sondervan GOES - Het GGD-plan om spe ciale sociaal-medische teams (SMT's) op te richten voor scho len met vluchtelingenkinderen mag een eenmalig proefproject worden. Maar van harte onder steunen de Zeeuwse gemeenten het GGD-initiatief niet. „We moeten oppassen dat we deze groep niet doodknuffelen", waarschuwde de Veerse wet houder W. van Tatenhoven gis teren in de algemeen-bestuurs vergadering in Goes. Structureel geld voor de teams krijgt de GGD niet van het be stuur. De gemeentelijke verte genwoordigers uitten vrees voor overlapping met andere onder steunende initiatieven, voor vluchtelingenkinderen. Het geld is een groot struikel blok. De oprichting van de Leerling-hotelreceptionist Jerry Troy won de eerste prijs tijdens een wedstrijd voor studenten van Europese scholen voor Hotellerie en Toerisme. foto Lex de Meester GOES - Mensen die zorgen voor een zieke naaste worden ko mende week uitgebreid dankge zegd voor hun goede zorgen door het Steunpunt Mantelzorg in de Oosterschelderegio. Vrij willigers van het steunpunt sta ken in het kader van de Dag van de Mantelzorg een toneelvoor stelling, een ontmoetingsmid dag en een lezing in elkaar. Dinsdag 12 november wordt de 'Ode aan de Mantelzorger, Ode aan Annie M.G. Smidt' voorge dragen an het Sint Willibrordco- lege in Goes. De theatervoor stelling voor mantelzorgers begint om 19.30 uur. Plaatsen kunnen gevraagd worden op te lefoon 0113-221576. Aan het Hollandiaplein 1 in Goes is woensdag een koffie-in- loopmiddag waar mantelzor gers elkaar kunnen ontmoeten en verhalen uitwisselen. De bij eenkomst duurt van 14.00 tot 15.30 uur. De Nederlandse Hartstichting geeft woensdag 20 november een lezing bij Sportpunt Zee land in Goes onder de titel 'Een beroerte raakt je leven'. De le zing licht voor over oorzaken en gevolgen van beroertes en be handeling ervan. De lezing is vrij toegankelijk en duurt van 19.30 tot 21.30 uur. teams is kostbaar: ruim 192.000 euro. Daarvan wil de provincie Zeeland de helft betalen. De an dere helft, 96.000 euro, moeten de gemeenten opbrengen. Die toonden daar gisteren weinig zin in. De scholen zullen wat hen be treft in elk geval moeten meebe talen, net zoals ze bij de regulie re sociaal medische teams doen. Er moeten andere financiers ge vonden worden, zoals het MOA, de opvangorganisatie voor min derjarige asielzoekers. De GGD heeft sociaal-medische teams die kinderen met proble men in het voortgezet onderwijs ondersteunen. De speciale SMT's moeten de circa vijfhon derd Zeeuwse vluchtelingen kinderen bijstaan in de verwerking van trauma's en de frustraties van de asielprocedu res om problemen in hun oplei ding te voorkomen. De leerlin gen zitten op drie scholen in Zeeland: Het Molenwater in Middelburg, het Scheldemond College in Vlissingen en het ROC in Terneuzen. Vanwege de specifieke proble men van de kinderen is extra ex pertise in de teams nodig. Bor- sele wil de SMT-hulp reserveren voor statushouders, die een ver blijfsvergunning hebben, ver klaarde wethouder A. van Opdorp. A. Verb ree van Rei- merswaal vond dat te streng Ook met niet-statushouder.' hebben gemeenten bemoeienis vond hij. Advertentie voaï \a<3eï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15