Bomen wijken toch voor fietspad Cats even terug in thuishaven PZC PZC Klachten over toestand Beciusstraat Ovezande is drukte meer dan zat Oecumenische dienst ter gelegenheid van Walcheren Mozaïek LPF-Kamerlid pleit voor kleine klinieken 13 Gemeente zet kap langs Hogelandseweg door agenda Discussie-avond met GroenLinks Campinghouder moet inbinden Chauffeur rijdt door na botsing Kleding van waslijn gestolen Politie rolt hennepkwekerij op Goes bereidt publieksbalie voor Geld weg uit bedrijfspand Jongerendienst in Middelburg J vrijdag 8 november 2002 door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - Al jaren ijvert Oost-Souburger Z. van Norden voor een opknapbeurt voor de Beciusstraat, de straat waarin hij al circa dertig jaar woont. De Beciusstraat zit vol met putten, stoeptegels zijn ge scheurd. Dat schrijft hij in een brief aan de gemeente Vlissin- gen. „De straat golft en de stoepen zijn kapot gereden en de putjes in de weg en stoep zijn ver zakt", vindt ook medestraat- bewoner A. Crucq. De Oost- Souburger is boos. „Zwaar vrachtverkeer en leveranciers rijden door deze smalle straat voor de bevoorrading van de winkels in de Kanaalstraat. Het wegdek, stoepbanden, al les is kapot. Ik heb al heel wat mensen zien struikelen over de scheefliggende stenen. En de uitrit voor mijn huis is ook veel te smal." Van Norden wil 'wel eens een stratenmaker in zijn straat zien,Ik kan net zo goed tegen de straatstenen praten", mop pert hijTelkens hoor ik dat de klacht is doorgegeven." Maar de twee Oost-Souburgers mer ken er niets van. „We zijn het stiefkindje van de gemeente Vlissingen", zegt Crucq. „Er zijn heel wat straten in Oost- Souburg in slechte staat." Van Norden heeft de indruk dat Oost-Souburg voor Vlissingen niet bestaat. „Het geld gaat naar dure projecten in Vlissin gen, zoals de Paul Kruger- straat, Scheldestraat." Wat Van Norden nog meer steekt, is dat de verbouwing van het Vlissingse stadhuis een begroting van circa 18 miljoen euro heeft. „Dat geld moet de gemeenschap opbrengen. Zou het niet een beetje minder kun nen?" De gemeente Vlissingen erkent het probleem. „De Becius straat moet hersteld worden", schrijft de gemeente in een re actie. „Aansluitend aan de her inrichting van de Kanaalstraat volgt de opknapbeurt in de Be ciusstraat. In verband met de voorberei ding zal dit nog enige tijd op zich laten wachten." Het colle ge van B en W heeft onlangs aangekondigd dat er een sa menhangende visie voor de ou de kern van Oost-Souburg op gesteld moet worden, voordat de herbestrating aangepakt wordt. door Miriam van den Broek BIGGEKERKE - De bomen aan de Hogelandseweg tussen Mid delburg en Biggekerke worden toch gekapt. Het Veerse college van burgemeester en wethou ders heeft besloten de verleende kapvergunning in stand te hou den. De enige aanpassing aan de vergunning is dat die beter met argumenten onderbouwd wordt. Het gemeentebestuur moest zich opnieuw beraden over de kapvergunning omdat de Stich ting Tuin van Zeeland bezwaar had gemaakt tegen het kappen van ruim 250 bomen en struiken aan de Hogelandseweg. De stichting werd in het gelijk ge steld. Een van de mogelijkheden die het college had, was besluiten de berm te versmallen. Daar door kon het vrijliggend fiets pad worden aangelegd zonder dat alle bomen weg moesten. Dit voorstel van de gemeente werd na overleg met het waterschap Zeeuwse Eilanden afgeschoten. „Het waterschap vond het geen haalbaar plan", zegt wethouder L. Wisse van de gemeente. „Ons voorstel was, met het oog op de verkeersveiligheid, niet verant woord volgens het waterschap. Daarnaast waren er nog bezwa ren van technische aard. Door het verleggen van het fietspad zou men niet meer makkelijk bij de kabels in de grond kunnen komen. Gezien de noodzaak van het fietspad, hebben we beslo- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten de kapvergunning te hand haven en die beter te motive ren." Als het plan voor het fietspad er niet was geweest, had de be planting langs de Hogelandse weg toch nog weg gemoeten, zegt S. van 't Westeinde, gezwo rene van het waterschap. Dat staat volgens haar in het Groen structuurplan dat een paar jaar geleden is vastgesteld. „Daarin staat dat de beplanting langs de Hogelandseweg niet in het streekbeeld past. We zouden de beplanting over een paar jaar vervangen door struikvormige planten. Door de plannen voor het fietspad, is slechts de uit voering naar voren gehaald. Daar komt nog bij dat de kwali teit van de beplanting veel slechter is dan wordt aangeno men. Een deel van de iepen is niet vrij van ziekten." Bezwaar Wanneer begonnen wordt met het rooien van de planten is nog niet bekend. Het nieuwe besluit wordt ter inzage gelegd zodat mensen weer de mogelijkheid krijgen bezwaar aan te tekenen. De Stichting Tuin van Zeeland heeft al laten weten zich niet neer te leggen bij het besluit. „Laat ik voorop stellen dat onze stichting niet tegen het fietspad is", zegt P. Fraanje, voorzitter van de stichting. „Maar er zijn eenvoudigere oplossingen waarbij de beplanting behou den kan blijven en het fietspad er toch kan komen. En dat is, door de berm te versmallen. Wij vinden het heel jammer dat het waterschap hierin niet wil mee gaan met de gemeente en met ons. We gaan in ieder geval be zwaar aantekenen." STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 MELISKERKE - Centrum dorp, 19.00 uur: Lampionoptocht met muziek; Ons Huis, 20.00 uur: Feestavond met optreden band After Eight; OOST-SOUBURG Razzmatazz, 20.00 uur: Optreden Bert Kreeft; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 - 11.30 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - In het kader van Walcheren Mozaïek 2002 is er donderdag 14 november een discussie-avond van Groen Links in de Walk-Inn aan de Bo- nedijkestraat in Vlissingen. Vanaf 19.30 uur praten belang stellenden over Integratie in een multiculturele samenleving. Sprekers zijn onder andere A. Elkharbouchi van Cool FM, C. Romney van het Platform In spraak Allochtonen, M. Labal van Walk-Inn, Vlissings raads lid A. Soplantila van Groen Links en J. Tahitu van welzijns- stichting Palladium. De toegang is gratis. DEN HAAG - Campinghouder en agrariër F. de Visser aan de Prelaatweg in Westkapelle moet zijn tien stacaravans en vijf tig kampeerplaatsen terugbrengen naar vijf stacaravans en tien kampeerplaatsen: het aantal plekken dat wordt toegewe zen aan een minicamping. De Visser is vergeefs in hoger be roep gegaan bij de Raad van State in Den Haag tegen het be sluit van B en W van Veere om hem een kampeervergunning te weigeren. Het Haagse rechtscollege stelt dat alleen grondei genaren met een perceel dat als kampeerterrein is bestemd, voor een kampeervergunning in aanmerking komen. Het feit dat het grotere aantal stacaravans en kampeerplaatsen jaren lang is gedoogd door de voormalige gemeente Westkapelle, maakt de beoordeling niet anders. Vooruitlopend op de uitspraak hebben B en W van Veere de Visser al gesommeerd om het aantal stacaravans en kampeer- plekken te verminderen. Met ingang van het nieuwe kam- peerseizoen moet De Visser voldoen aan de eisen voor een mi nicamping. GOES - Een automobilist is gistermiddag in de Van Dussel- dorpstraat in Goes doorgereden na een aanrijding met een fietsster. De 21-jarige vrouw uit Goes werd door een buiten spiegel van de auto geraakt en kwam ten val. Ze hield hier een gekneusde knie en schouder aan over. VROUWENPOLDER - Aan de Dorpsdijk in Vrouwenpolder zijn in de nacht van woensdag op donderdag kledingstukken van een waslijn gestolen. De eigenaars zijn voor enkele hon derden euro's gedupeerd. HULST - De politie van Hulst heeft gisteravond in een wo ning in de Kleine Bagijnestraat in Hulst twee hennepkweke rijtjes opgerold. De politie viel even voor half zeven het pand binnen. In de ene ruimte werden 145 planten aangetroffen, in de andere ruimte 132 planten. Ook werden enkele zakken met nieuwe planten aangetroffen. Alle planten en de apparatuur werden in beslag genomen. Een verdachte wordt verhoord en zal na verhoor in vrijheid worden gesteld. De politie had de Kleine Bagijnestraat aan de kant van de Houtmarkt met een politiewagen afgesloten. GOES - De gemeente Goes heeft een coördinator aangesteld die zich de komende jaren zal bezighouden met de komst van een centrale publieksbalie. Dat wil zeggen dat er één loket komt waar mensen terecht kunnen met al hun klachten, pro blemen, vragen en verzoeken. De publieksbalie wordt één van de belangrijkste onderdelen van het nieuwe stadskantoor aan het Hollandiaplein. Dat nieuwe onderkomen moet eind 2004 in gebruik worden genomen. Overigens is het de bedoeling dat de publieksbalie, als voorbereiding op de definitieve versie, al in het huidige stadskantoor van staxi; gaat. WISSENKERKE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een bedrijfspand aan de Voorstraat in Wissenkerke. Er werd ruim duizend euro meegenomen. Het drukke doorgaande verkeer is de inwoners van Ovezande al jaren een doorn in het oog. foto Willem Mieras door Ab van der Sluis door Ingrid Huibers OVEZANDE - De dorpsraad van Ovezande wil in heel het dorp een dertig- kilonieterregime invoeren. Verder zou de maximaal toegestane snelheid op alle toegangswegen tot het dorp moeten wor den verlaagd tot zestig kilometer per uur. Dat voorstel werd gisteravond door de dorpsraad aan de Borselse gemeente raad gepresenteerd. Het verkeersplan Ovezande kan op de instemming rekenen van het merendeel van de inwoners van het dorp. De grote hoeveelheid door gaand verkeer dat het dorp dagelijks passeert is de bewoners al jaren een doorn in het oog. Om Ovezande veiliger te maken wil de dorpsraad dat sluipverkeer dat op de A58 de afslag 's-Gravenpolder neemt en vervolgens via Ovezande naar het Sloe- gebied rijdt, zoveel mogelijk wordt ont moedigd. Dat kan volgens de dorpsraad het best door het hele dorp in een dertigkilome- terzone om te toveren. Verder pleit de raad voor snelheidsremmers als marke ring van de grens van de bebouwde kom op zowel de Plataanweg als de Oud Ovezandseweg. Ook zouden er op de Hoofdstraat drie extra zebrapaden moe ten worden aangebracht, ter hoogte van de Plataanweg, de rooms-katholieke kerk en de Strobbelhoek, Voor de ingang van de school aan de Mauritsstraat zou eveneens een zebrapad moeten komen. De dorpsraad vindt verder dat de fiets strook op de Hoofdstraat weer kleur moet krijgen en dat er bij de supermarkt nieuwe parkeervakken moeten worden aangelegd. Daar zou om schade te voor komen haaks geparkeerd moeten wor den. Blij is de dorpsraad met het voorstel uit het 'Masterplan op weg naar een ver keersveiliger Zuid-Beveland' om van de doorgaande weg van Ovezande richting 's-Heerenhoek een zestigkilometerweg te maken. De raad pleit er echter voor om ook voor de N666 tussen de afslag Kwa- dendamme en Ovezande een zestigkilo- meterregime in te voeren. Het verkeersplan Ovezande is gebaseerd op een enquête onder de dorpsbewoners en gesprekken met onder meer vereni gingen scholen, ondernemers, kerken en de brandweer. De uitkomsten van die ge sprekken zijn uitgebreid bediscussieerd door de dorpsraad en vervolgens met het hele dorp besproken. De dorpsbewoners willen nu dat er snel iets gebeurt, omdat ze vrezen dat de ver keersonveiligheid in het dorp met de opening van de Westerscheldetunnel en de aanleg van de Westerschelde Contai ner Terminal alleen maar zal toenemen. OOST-SOUBURG - Ter gele genheid van Walcheren Moza- iek 2002 (voorheen Vlissingen- /Middelburg Mozaïekstad) wordt zondag een oecumeni sche dienst gehouden in Beth Cherem, het kerkgebouw van de Molukse gemeenschap. De kerk is te vinden op de hoek van de Stemerdinglaan/M. A. van de Puttestraat in Oost-Souburg. Het thema van de dienst is Fun damenteel Geloven. Een verte genwoordigervan zowel de ker ken als de moslimgemeenschap gaat in op de vraag of over- draagzaamheid en fundamen talisme kenmei'kend zijn voor godsdienst. De dienst begint om 19.00 uur. Het Molukse koor Sion en het gospelkoor van verpleegkundi gen uit Ambon verlenen mede werking aan de dienst. Op donderdagavond 14 novem ber houdt de gespreksgroep van moslims en christenen in Oost- Souburg Open Avond. Thema van de bijeenkomst is De mos lims hun ramadan... en wat heb ben christenen? Het thema komt voort uit de vraag van moslims naar de godsdienstige geboden, leefregels en rituelen die chris tenen in acht nemen. Tijdens de bijeenkomst wox'dt ook stilge staan bij de ramadan die begin deze maand is begonnen. De thema-avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in gebouw Irene achter de Goede Aaide, het kerkgebouw van de Samen op Weg Gemeente van Oost-Souburg aan de Kanaal straat. door Famke van Loon BROUWERSHAVEN - De twee boeken zijn een paar uren eerder door gemeentearchivaris H. Uil ter bruikleen overgedragen aan R. Bolderman van het Brouws Museum. Nu wordt de glazen overkapping voor de vitrine kast in elkaar gezet om de kost bare werken van Jacob Cats te beschermen tegen nieuwsgieri ge vingers. „Liever had ik geen vitrine gehad. Want je moet het tastbaar maken." Gistermiddag werd de laatste hand gelegd aan de metamorfo se die het Brouws Museum deze week heeft ondergaan. In amper vier weken heeft het museum met hulp van de gemeente Schouwen-Duiveland het ma teriaal voor de speciale exposi tie bij elkaar gebracht. Voor het lenen van een orgineel portret, dat in het bezit van het Rijksmu seum is, was het ruimschoots te laat. Maar met tal van repro ducties en negen boeken is Bol derman tevreden over het resul taat. Vanaf morgen staat de komende drie weken niet zo zeer de (nautische) historie van Brouwershaven als wel het le ven en werk van 'haar zoon' Ja cob Cats centraal in het muse um. Pronkstuk van de tentoonstel ling is het boek dat Cats zelf in 1655 heeft geschonken aan de toenmalige gemeente Brou wershaven. Inmiddels in bezit R. Bolderman (links) van het Brouws Museum en gemeentearchivaris H. Uil bekijken de werken van Ja cob Cats. foto Marijke Folkertsma van de huidige gemeente, is het boek net als zes andere werken van Cats als Zinne- en Minne beelden en Het Spaens Heydin- netje, in bruikleen gegeven. Twee negentiende-eeuwse her drukken, die van particulieren zijn geleénd, prijken eveneens in de vitx-ines. Ze laten volgens Bolderman de veranderende tijd en waardering voor het wex-k van Cats zien. De bekende emblamaten zijn hierin vexwan- gen door 'staalgravures' en de aloude spreuken zijn in het La tijn vertaald. Van rustig bladeren in de kost bare boeken is geen sprake. Om toch diverse platen en spreuken te laten zien, zijn reproducties gemaakt. Daarbij blijkt dat me nig moralistische spreuk tot op de dag van vandaag opgeld doet. Twee schapenscheerders - één met schaap en de ander met varken - verbeeldt het Veel ge- schreeuws en luttel tooi. Ook de eigentijdse versie van Als diep verloopt, verzet men de bakens wordt nog vaak aangehaald als verklaring voor nieuwe strate gieën. Enerzijds tijdloos geven de platen anno 2002 een beeld van het leven ten tijde van Cats. Opzet Volgens Bolderman is dat ook deels de opzet van de expositie. Met een audiovisuele presenta tie worden in vogelvlucht de 82 jaren neergezet waarin Cats leefde. Het Twaalfjarig Bestand en de Reformatie komen daarbij aan bod. In een serie afbeeldin gen laat het Bx-ouws Museum vervolgens zien, hoe Cats zelf met deze soms stormachtige ontwikkelingen is omgegaan. Zijn gebouwde boerderij in Groede, zijn inpolderingsplan nen en een politieke rede uit 1651 trekken daarbij voorbij Op deze manier moet het werk van de beroemde zoon van Brouwershaven weer 'tot leven' komen. En dat is belangrijk vol gens Bolderman. „Want het leeft nog altijd wel, maar er wordt te weinig gedaan om het levendig te houden." De expositie over het werk en leven van Jacob Cats is vanaf morgen te bezichtigen in het Brouws Museum. Met uitzondering van maandag is het museum dagelijks geopend van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's mid- door Steffan ter Maat GOES - De zorg teruggeven aan de burger. Dat was gisteravond het motto dat LPF-Kamerlid F. Dekker verkondigde, tijdens de ledenvergadering van de Zeeuwse afdeling van de LPF in Sportpunt Zeeland in Goes. Dekker, die cardioloog is, heeft een plan opgesteld voor de ge zondheidszorg dat wachtlijsten moet verkorten en de kwaliteit moet verbeteren. De Zeeuwse LPF-leden kwa men niet in grote getale opda gen: er waren maar zo'n vijftien toehoordei's. Dekkers plannen werden door de leden bekeken en vertaald naar Zeeuwse situa ties, maar het gaat in principe om landelijke plannen. Het Ka merlid wil dat ziekenhuizen, doktoren en de zorg in het alge meen weer letterlijk dicht bij de burgers komt. „De zorg moet om de hoek zitten en niet op grote afstand, waar alles bij elkaar zit in een groot complex. Kleine ge specialiseerde klinieken hebben de voorkeur. Vanuit die optiek zijn we tegen een fusie van de streekziekenhuizen van Wal cheren en Goes", legde Dekker uit. Volgens hem zijn de plannen te realiseren door de kosten in de gezondheidszorg omlaag te brengen. De grote ziekenhuisin stellingen zouden te duur zijn omdat er bijvoorbeeld veel te veel kosten in de behuizing en het materiaal zitten. Gespecialiseerde klinieken kunnen volgens Dekker veel meer op maat werken. Een an der kostenbesparend punt is dat artsen beloond worden naar prestatie. Daarnaast zouden doktoren zelf het zorgproces moeten aanstu ren, omdat zij het beste weten wat er wordt gevraagd. Dure managers zijn dan niet meer no dig. MIDDELBURG - De jongeren groep van de Evangeliegemeen te De Wijngaard in Middelburg houdt zondag een jongeren- dienst. Spreker J. Van der Oever zal het hebben over het thema Stappen met Jezus. Daarnaast wordt er ook gezongen. De dienst begint om 15.30 uur en wordt gehou den in gebouw De Fontein aan de Kruitmolenlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13