Speciale sportklas Scheldemond vertrekt uit Kunstuitleen Drukkerij 11 Grote brand bij UVW-GAK in Goes Gemeente wil meer jeugd op Borselse sportvelden zien Justitie wil ruim zes ton terug van Hulster koffieshophouder Nieuw aangezicht stadhuis Asbest komt vrij bij brand in Hengstdijk Extra uren sport voor brugklassers 0800 - 0231 231 (GRATIS) Sint komt aan in Middelburg TAXATIEDAG! zeeuwse almanak Eend vriendelij k r, IX MM/1 W T/M 13 NOV OOK WALCHEREN vrijdag 8 november 2002 Hoor Miriam van den Broek VLISSINGEN - Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen komt volgend schooljaar met een sportklas. De brugklassers in deze speciale klas krijgen in plaats van drie uur Lichamelijke Opvoeding, zes uur sport in de week. Daar naast worden er ook buiten schooltijd extra sportactivitei ten gehouden voor deze leerlin gen. De klassen zijn bedoeld voor al le leerlingen die gek zijn op sporten. De scholieren hoeven geen topsporters te zijn. Wel moeten ze gemotiveerd zijn. Naast sporten leren ze samen werken, organiseren en elkaar helpen. Ze moeten bijvoorbeeld ook elkaar les geven. Verder krijgen ze theorielessen over onder meer gezondheid, blessu repreventie, hygiëne en EHBO. Scholieren kunnen niet zomaar deelnemen aan de klas. „Ze door Steffan ter Maat HEINKENSZAND - Wet houder M. Vermue-Vermue van de gemeente Borsele en H. Kienhuis van Sport Zee land, de voormalige Zeeuwse Sportraad, hebben gister middag in het gemeentehuis in Heinkenszand het conve nant voor het 'whoznext'- project Borsele ondertekend. Het project maakt deel uit van het totale breedtesport project 'Borsele Beweegt'. Het doel is om jeugdpartici- patie binnen de sport te be vorderen. Whoznext is opgezet om jeugd van veertien tot en met achttien jaar de gelegenheid te geven om zelf sportactivi teiten te organiseren en die aansluiten bij de wensen en behoeften van de eigen doel groep. Het is de bedoeling dat er in de komende maanden in meerdere kernen van de ge meente een whoznextteam wordt samengesteld. De teams zullen vervolgens worden gekoppeld aan be staande sportverenigingen in deze kernen. Op dit mo ment is er ook al een team ge vormd dat niet aan een sport vereniging is verbonden. De ze teamleden waren bij het ondertekenen aanwezig. Om hun meer herkenbaarheid als whoznextteam te geven, kre gen de teamleden materiaal zoals sporttassen en sweaters overhandigd. Het project duurt twee jaar, In deze tijd krijgen de teams de opdracht om drie activi teitenper j aar te organiseren Daarnaast moet er een keer per jaar één grootschalige sportactiviteit komen voor alle jongeren in de gemeente. Begeleiding Het geld voor de activiteiten is beschikbaar gesteld dooi de gemeente Borsele en de provincie. De teams krijgen ook nog voor een deel bege leiding van Gerben Schram die door de gemeente is aan gesteld als projectbegeleider van 'Borsele Beweegt'. moeten eerst een toelatingstest doen en we houden intake-ge- sprekken", legt afdelingsdirec teur E. Fagg uit. „Daaruit moet blijken hoe gemotiveerd de scholieren zijn. Ze moeten ook een contract ondertekenen. Het is de bedoeling dat de leerlingen later, als ze dat graag willen, vrijstelling kunnen krijgen voor onderdelen van de sportoplei- ding Cios. En misschien, maar dat is nog toekomstmuziek, kunnen ze ook versneld instro men op de sportopleiding op hbo-niveau." Scheldemond wil de leerlingen uit de sportklas niet klaarsto men voor een succesvolle sport- carrière,Het is natuurlijk mee genomen als er ooit iemand van onze school ver komt in de sport, maar de sportklas is breder be doeld", zegt Fagg. Belangstelling Uit een sportonderzoek van de gemeente Vlissingen blijkt dat de belangstelling onder jonge ren voor sport erg groot is. Voor al kinderen op de basisschool doen graag aan sport. Maar als de jongeren naar de middelbare school gaan, neemt de interesse af. „Uit het onderzoek bleek ook dat veel jongeren 'zappen' van de ene vereniging naar de ande re", vertelt Fagg. „Ze weten niet goed wat ze willen. Daar kan deze klas verandering in bren gen." De sportklas vloeit niet alleen voort uit de interesse van de j on- geren. „Eensin de zoveel tijd be zinnen wij ons over de toekomst van onze school. De afgelopen jaren hebben we ons gericht op cultuur in het onderwijs. Nu is sport aan de beurt. Daarnaast is er een herziening van de basis vorming van het onderwijs in aantocht", aldus Fagg. „Vanaf 1 augustus 2004 is nog maar vijf achtste deel van de huidige lesstof verplicht. Scho len krijgen de mogelijkheid die andere uren zelf in te vullen. Wij willen daar nu al op vooruitlo pen." Komend jaar gaan de extra sportlessen nog wel ten koste van andere vakken. Welke dat zijn, is nog niet bekend. „Na tuurlijk hebben we daar al wel ideeën over", zegt Fagg, „maai er zijn nog geen besluiten over door Aector Dooms MIDDELBURG - Jusitite wil 623.000 euro aan drugswinst vorderen van een 29-jarige (ex-)houder van een koffieshop in Hulst. Die eis werd gisteren bij de Middelburgse rechtbank fel aangevochten door raads man M. van der Want. „Mijn cli ënt is slechts in naam behulp zaam geweest. Hij had geen sleutel van de kluis en heeft nooit drugs ingekocht. Hij haal de geen enkel voordeel uit de verkoop van de softdrugs." De weinig spraakzame ver dachte uit Wolphaartsdijk voel de zich een katvanger. „Ik had alleen het bedrijf op mijn naam staan. Ik heb niets gekregen van de drugswinst." Als hij het geld niet terugbetaalt, kan hem 46 maanden gevangenisstraf wor den opgelegd. Volgens officier van j ustitie Jeu ken was er voldoende overtui gend bewijs dat de man vanaf mei 2000 tot 27 september vorig jaar de koffieshop in café Cen traal Station in Hulst had ge rund. Hij eiste naast de vordering an derhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Tegen een 31-jarige inwoner van Middelburg, die als be drijfsleider in dienst was, eiste Jeuken 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De officier liet in zijn eis meewe- genomen. De lessen gaan in ie der geval niet ten koste van exa menvakken." Het Scheldemond is niet de eer ste school met een sportklas. Er is al ervaring opgedaan in Rot terdam, Arnhem en Alphen aan den Rijn. Het Scheldemond heeft Alphen aan den Rijn als voorbeeld genomen. Daar be staat de sportklas inmiddels vier jaar. gen dat de Middelburger open heid van zaken had gegeven. De voormalig bedrijfsleider had verteld dat er circa 1400 klanten per week kwamen. Op hoogtij dagen werd er zevenduizend eu ro omgezet. De totale omzet over die periode bedroeg 1,5 miljoen euro. Tijdens de inval op 2 7 september waren er in de kof fieshop 25 klanten aanwezig. Er werd drie kilo aan hennep en hasj aangetroffen. „Uit 21 pro cessen-verbaal van de Belgische politie bleek dat er die dag soft drugs in Hulst was gekocht. Er kwamen veel zuiderburen in de koffieshop", gaf de officier aan. Bij het duo werd thuis zeshon derd gram softdrugs gevonden. De man uit Wolphaartsdijk had ook een pistool. Op de gevel is een levensgrote afbeelding aangebracht van de nieuwe, doorzichtige voorkant van het stadhuis. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met een knip oog naar wethouder C. de Keij- zer stelde de Vlissingse burge meester A. van Dok-van Weele voor om het gerenoveerde stad huis een nieuwe naam te geven: Het keizersbolwerk. De Keijzer is projectleider van de ingrij pende renovatie van het Vlis singse stadhuis. Gisteren gaf hij daarvoor het startsein door een doek voor de voorpui weg te trekken. Een afbeelding van de nieuwe, doorzichtige voorkant van het stadhuis kwam aan het licht. Voor de restauratie is 12.400.000 euro gereserveerd. Daarmee worden de bouwkos ten, de architect- en adviseurs- kosten bedoeld. Daar komt naar schatting 5 miljoen euro bij voor de inrichting, de opknapbeurt van de toren en de aanleg van ICT-voorzieningen. Rijksbouwmeester W. Patijn is verantwoordelijk voor de res tauratie. Patijn zei gistermid dag: „Het is een mooie opdracht. We gaan heel veel ver anderen. Het gebouw wordt lichter, transparanter." Lichter en transparanter zijn de sleutel woorden voor de verbouwing. Patijn zei dat hij zich klein en nederig voelde toen hij voor de eerste keer het stadhuis binnen kwam. „Ik was onder de indruk van de immense ruimte. Maar vroeg me wel af wie dit toch ver zonnen heeft." Patijn heeft met die opmerking niet de bedoeling zijn ex-colle- ga af te vallen. Architect Roo senburg - die ook het Wooldhuis op de boulevard heeft ontwor pen - was de bedenker van het ontwerp van het huidige stad huis. In de oorlogsjaren werkte hij het eerste concept uit. „Daarna hebben anderen zijn werk overgenomen. Roosen burg zou deze uitvoering nooit hebben goedgekeurd. Dit ge bouw is te zwaar geworden, het doet aan een kerk denken. Roo- senburgs andere gebouwen zijn alle van een grotere lichtheid." Het stadhuis werd uiteindelijk tussen 1961 en 1965 gebouwd. Het architectenbureau, Verha- ge, Luyt en De Iongh, ging ver der met Roosenburgs concept. „De uitwerking past in het tijdsbeeld van de jaren zestig. In die tijd werd opgekeken tegen autoriteiten en dat kwam tot ui ting in de architectuur", merkte Patijn op. Het stadhuis ademt voornaamheid uit, is streng en in zichzelf gekeerd. „Misschien zullen we door de ingrijpende ingreep dichterbij de oorspron kelijke bedoeling van Roosen burg komen." Tijdens de verbouwing van het stadhuis verblijven de mede werkers op verschillende loca ties in de stad. De afdeling pu- bliekszaken is aan de Coosje Buskenstraat 200. De verwach ting is dat rond mei 2004 de ver bouwing is afgerond. Advertentie De brand richtte een grote ravage aan. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat GOES - Een brand in het gebouw van UVW- GAK aan het Schuttershof in Goes heeft gisteren voor veel schade gezorgd. Een deel van de begane grond brandde uit en er is vrijwel in het gehele gebouw schade door rook en roet. De brand werd omstreeks half zes 's ochtends ontdekt door een passerende postbesteller die vervolgens de brandweer alarmeerde. _De brandweer was in korte tijd met drie wa gens ter plekke en had het vuur redelijk snel onder controle. Daarna heeft de technische recherche het gebouw onderzocht. Volgens een woordvoerster van het UVW-GAK in Amsterdam zouden getuigen aan de politie hebben gemeld dat er een brandbom was gegooid. De woordvoerster benadrukt wel dat de po litie dit niet wil bevestigen. De afdeling voorlichting van de politie meldde dat het nog niet bekend is waar en hoe de brand in het gebouw is ontstaan. R. Kole, manager van het UVW-GAK in Goes, kan nog geen exact schadebedrag noemen, maar de schade is aanzienlijk: „De centrale ontvangsthal is uitgebrand en dat geldt ook voor het callcenter en de wacht ruimtes. Daarnaast is er ook nog de rook- en roetschade, dus al met al ziet het er niet best uit." Het personeel werd 's ochtends, voor zover nog niet onderweg naar kantoor, gebeld dat ze thuis konden blijven. Het UVW-GAK gaat mogelijk het personeel tijdelijk bij collega-instellingen onderbren gen' Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG De Kunstuit leen Middelburg verlaat begin december De Drukkerij. Binnen een jaar blijkt het experiment van de kunstuitleen in de multi- mediawinkel mislukt. „De for mule werkte niet", zegt Ingrid Haan van de Stichting Beelden de Kunst Middelburg (SBKM). En directeur Dick Anbeek van De Drukkerij: „De klant was niet tevreden." Vanaf 7 december is de Kunst uitleen Middelburg gevestigd in het pand op de hoek van de Bogardstraat en de Balans, op een steenworp afstand van de Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ). Tot vorig jaar waren de SKZ en de Kunstuitleen Middelburg ge- zamenlij k gevestigd in een pand aan de Kuiperspoort. De Mid delburgse Kunstuitleen, die wordt bestierd door de SBKM, wilde niet meeverhuizen naar de Balans, omdat de huur daar te hoog zou zijn. In plaats daar van werd begin maart van dit jaar onderdak gevonden in De Drukkerij. De naam werd ver anderd in De Resolutie. SBKM-directeur Rutger Wolf- son vernachtte destijds dat de uitleencijfers zouden explode ren. Dat blijkt niet het geval. „We verkochten veel meer, MIDDELBURG - Sinterklaas komt naar Middelburg. Zater dag 16 november om 13.30 uur meert de pakjesboot aan bij de Beatrixbrug bij de Rouaanse- kaai. Daarna trekt Sinterklaas, met zijn pieten, door de stad. Om half drie verwelkomt burge meester K. Schouwenaar de. Sint op de Markt. maar we leenden minder uit", aldus Haan. „Jammer, want ik had ook hoge verwachtingen." In De Drukkerij was de collectie van de Kunstuitleen niet In zijn geheel te zien, maar in tweewe kelijkse deeltentoonstellingen. Dat bemoeilijkte het uitzoeken. Klanten konden werken die ze wilden lenen bovendien pas na afloop van de expositie in huis krijgen. Nog eerder dan de Kunstuitleen merkte De Druk kerij dat deze opzet niet werkte. „De signalen kwamen bij ons", zegt Anbeek. „Ik vind dat je goed moet luisteren naar je klanten. Dus jammer, maar ik sta er volledig achter dat De Re solutie weggaat." Bogardstraat De Kunstuitleen Middelburg laat de naam De Resolutie val len en gaat in december verder in de Bogardstraat. „Als straks het Zeeuws Museum weer open gaat en de Stichting Kunstuit leen is omgebouwd tot een Provinciaal Centrum voor Beel dende Kunst is dat een ideale plek met een concentratie aan culturele instellingen", meent Haan. Ze vindt het niet wrang dat de Kunstuitleen een jaar ge leden niet i s meeverhuisd met de SKZ. „Als Centrum voor Beel dende Kunst hebben zij een pre sentatieruimte nodig. Dus was er voor ons geen plek. En twee organisaties in één gebouw is niet ideaal." Volgens Haan is de vestiging in. de Bogardstraat niet duurder dan in De Drukkerij. De ver bouwing wordt uitgevoerd door werknemers van de Vleeshal. Anbeek weet nog niet wat De Drukkerij gaat doen met de wanden die nu vrijkomen. „Er komt een overbruggingsperio de. We hebben wel honderd ver zoeken van mensen die daar iets willen exposeren, maar we zoe ken nog naar een goede oplos sing voor de langere termijn." door Sheila van Doorsselaer HENGSTDIJK - Bij een grote brand in twee aardappellood- sen aan de Koningsdijk nabij Hengstdijk is gisteren asbest vrijgekomen. De politie waar schuwde met geluidsinstalla ties bewoners van Hengstdijk ramen en deuren gesloten te houden. De omgeving van de Koningsdijk werd enkele uren afgesloten voor alle verkeer. Bij de brand vielen geen gewonden. De brandweer van het korps Hontenisse kreeg de brandmel ding binnen om 12.10 uur. Twee bluswagens waren vrijwel on middellijk ter plekke, later kwam er nog een derde bij. Ook de Regionaal Officier Gevaar lijke Stoffen, de politie en am bulance waren ter plaatse. In de loodsen lag zeshonderd ton aardappelen opgeslagen. Hoe de brand precies is ontstaan, is officieel nog niet bekend, hoe wel gezegd werd dat kortslui ting in de bedrading van een tractor de oorzaak was. Vooral de strobalen, die rondom de aardappels lagen, veroorzaak ten veel rook. De pluim was tot ver in'de omtrek te zien. In de loods bevonden zich vier gasflessen die allen zijn ont ploft. Bij zo'n explosies werd een gat in het dak van een van de loodsen geslagen. De brand weerlieden waren echter meer beducht voor een zuurstoftank, te gebruiken bij laswerkzaam- heden, die ook in een van de loodsen stond. Als die zou ont ploffen, zou dat volgens de brandweercommandant een grote vuurzee tot gevolg heb ben. Het publiek werd daarom op grote afstand gehouden. De zuurstoftank werd met bluswa ter koel gehouden en hiermee veiliggesteld. Het sein brand meester werd gegeven om twee uur 's middags. De brandweer lieden zijn nog wel enige tij d be zig geweest met nablussen. De windrichting speelde een grote rol. De noordwestelijke wind blies de rock en kanker verwekkende asbestdeeltjes langs de kern van Hengstdijk. Omdat asbestdeeltjes zwaarder zijn, daalden zij tot enkele hon derden meters verder neer op de akkers. Deze landbouwgrond kan niet worden gebruikt tot de asbest is verwijderd. De schade wordt geschat op enkele hon derdduizenden euro's. Advertentie) Kunst Antiek Watertoren Oostburg ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-15.00 uur. Tevens taxatie van boeken. Meubelen evt, dmv. foto's. Taxaties zijn geheel kosteloos en ook thuis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680. OOGGETUIGEN OVER DE WATERSNOODRAMP '53 D CINECITY - VLISSINGEN 110 K IA A ffl DAG. 13.45 EN 16.15 UUR W V p V^vV>f 'SAVONDS 19.00UUR 1 RESERVEREN 0118-418810 TEVENS T/M 20 N0V.1 'T BEEST - GOES 0113-233285 Sinds enige tijd beschikt die Middelburger over een auto van merk en type dat in de te levisiereclame op het laatste moment een overstekend ge zin eenden weet te ontwij ken. Dankzij de zelfdenken- de vierwielaandrijving en de progressieve stuur- en nood stopbekrachtiging blijft de schade beperkt tot wielspo ren in het zojuist door de een den verlaten grasveld. Het reclamespotje kan wat hem betreft niet vaak genoeg wor den herhaald, want hij laat zich graag voorstaan op het eendvriendelijke karakter van zijn automobiel - en op dat van zichzelf natuurlijk. Laatst vertoonde de linker flank van zijn auto een ern stige beschadiging. „Iets te ver uitgeweken voor een overstekende eend?" wilden meelevende collega's weten. Hij moest het met een enigs zins verwrongen glimlach toegeven. Eenden omzeilen gaat hem prima af. Maar met paaltjes heeft hij meer moei te.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11