Promoveren op je liefhebberij Embryoscreening tegen miskramen ifi^A Ruimtehond leefde heel kort Grote meteorenstorm verwacht Boomkikker maakt geen gif aan Utrecht viert heropening Academiegebouw met hobby-examens Voorkomen depressie postzegels W LONDEN - De Russische hond Laika, het eerste levende we zen dat in een baan om de aarde draaide, leefde veel korter dan de Sovjet-autoriteiten destijds vertelden. Dit heeft de Britse omroep BBC gemeld. Destijds, in november 1957, werd verteld dat de hond een week na de geruchtmakende lance ring in de Spoetnik 2 pijnloos was gestorven. Maar nu blijkt dat Laika al enkele uren na de lancering stierf aan oververhit ting en paniek. Laika was een zwerfhond die van de straten van Moskou was geplukt. De sensoren die op Laika waren aangebracht, gaven aan dat de hartslag van het dier tijdens de lancering met een factor drie toenam. Toen gewichtsloosheid intrad daalde de hartslag weer, maar dat duurde drie keer zo lang als tijdens proeven in een centrifuge op aarde. Daaruit bleek de geweldi ge stress waar Laika onder leed. Tot nu toe werd aangenomen dat het dier zeker vier dagen en mogelijk zelfs zeven dagen had geleefd. De Spoetnik 2, met Laika aan boord, draaide 2570 maal om de aarde en verbrandde op 4 april 1958 toen het terugkeerde in de dampkring. ANP LEIDEN - Astronomen verwachten in de nacht van maandag 18 op dinsdag 19 november een grote meteorenstorm over Eu ropa en Noord-Amerika. Het aantal vallende sterren kan op lopen tot zo'n zesduizend per uur. In Nederland bereikt de storm zijn hoogtepunt tussen 4.30 en 5.00 uur 's morgens, maar ook eerder die nacht al kan het aantal lichtstrepen aan de nachtelijke hemel zeker 500 tot duizend per uur bedragen. De vallende sterren staan bekend als de Leoniden. Het gaat in feite om gruis en stof dat af dwarrelt van de komeet Tempel- Tuttle. Deze komeet draait in 33 jaar een rondje om de zon.Elk jaar in november kruist de aarde de baan van de komeet. De stofdeeltjes, die meestal niet meer dan een millimeter groot zijn, verbranden dan in de aardatmosfeer en veroorzaken daarbij een karakteristiek lichtspoor. Doorgaans geven de Leoniden geen spectaculaire effecten. Dit jaar doorkruist de aarde echter twee stofwolken die af komstig zijn van eerdere passages van Tempel-Tuttle. Europa krijgt in de nanacht van 18 op 19 november te maken met de eerste stofwolk, Noord-Amerika 6,5 uur later met de tweede. GPD ISLA BASTIMENTOS - Dat boomkikkers uit de Midden- en Zuid-Amerikaanse oerwouden giftig zijn is bekend, maar het gif maken ze alleen niet zelf. Ze halen het uit hun voedsel en slaan het vervolgens in hun huid op, blijkt uit een studie van Amerikaanse en Panamese onderzoekers. In gevangenschap opgekweekte boomkikkers zijn niet giftig Waar halen de in het oerwoud levende boomkikkers dan hun gif vandaan? Uit hun voedsel schrijven Amerikaanse en Pa namese onderzoekers in het vakblad Proceedings of the Na tional Academy of Sciences. Op het tropische eiland Isla Bas- timentos, aan de noordkant van Panama zochten ze in de geleedpotige prooidieren van de boomkikkers naar giftige stoffen, die ook in de huid van boomkikkers voorkomen.De in de boomkikkers voorkomende gifstoffen vonden ze vooral in gemengde groepen met mieren, spinnen, torren en duizend poten. De giftige stoffen bleken niet beperkt tot één specifieke soort. Soms werden ze wél in een verzameling met mieren of torren gevonden, maar soms ook niet. De onderzoekers vermoeden nu, dat de giftige stoffen gepro duceerd worden door een organisme, dat met deze ongewer velde dieren vreedzaam samenleeft. Ze denken daarbij onder meer aan een bacterie, maar ook een microscopisch kleinmij- tje staat hoog op hun tiplijst. GPD donderdag 7 november 2002 doorFlorien van Rees UTRECHT - Wetenschap, daar draait het allemaal om in het Academiegebouw, aan de voet van de Dom in Utrecht. Het sta tige gebouw stamt uit 1894 en is onlangs in oude luister hersteld. Om de heropening te vieren, 'promoveerden' vijf hobbyisten op hun favoriete onderwerp. Jimi Hendrix, vooroorlogse bui tenboordmotoren, pakezels en de spoorwegen in Nederlands- Indië haalden het niet. Dino saurussen, bijnamen in volks buurt Wijk C en voetbalclub D.O.S. wel. „Er waren rond de 200 aanmel dingen. Belangrijk voor de se lectie was onder meer dat er een link met Utrecht is. Ofwel via het onderwerp, dan wel via de kandidaat," zegt Bas Nugteren, verantwoordelijk voor het rei len en zeilen in het Academiege bouw. „Bovendien moet de kan didaat echt iets hebben gedaan om zijn kennis te vergaren en moeten we er een promotor met kennis van zaken bij hebben." Het idee achter de hobbypro moties is de bevolking te laten zien dat in het Academiege bouw wordt gepromoveerd en hóe dat gebeurt. Bas Nugteren: „Bij de hobbypromoties gaat het bijna net als bij echte pro moties. Alleen hebben we de kandidaten niet op kosten wil len j agen door ze in een kostuum te laten komen. Maar verder is het echt: de promovendus doet publiekelijk examen van ver worven kennis. Met een promo tor die de onderzoeker heeft begeleid en vragen stelt, en op ponenten die de kennis van de promovendus dieper toetsen." Als de promovendus de proef doorstaat, krijgt hij een diplo ma. Verschil met een 'echt' di ploma: die van de hobbyist heeft geen academische status. Een aantal hobby-promovendi met hun onderwerp op een rij DINO'S WAREN SLIM Promovendus: Mark Vlug (14) uit Utrecht Onderwerp: dinosaurussen Achtergrond: 3 havo Promotor: Prof. dr. G. van der Zwaan Toen Mark 7 was, kocht hij op een rommelmarkt een boekje over dino's. Sindsdien is 'ie niet meer opgehouden met kennis vergaren over de prehistorische dieren. Boeken, films, musea, internet: bronnen genoeg. En hij heeft ook een paar stukjes bot. „Ik ben zo geïnteresseerd omdat het zulke oude en slimme dieren zijn. Ze hebben goede hersens en waren enorm goed in het be lagen van hun prooi. En sommi ge waren ook onvoorstelbaar groot. De seismosaurus bijvoor beeld was 52 meter lang en met z'n 21 meter hoog had 'ie nu een flatgebouw in kunnen kijken. Ik vind vooral de vleeseters in teressant. Omdat er erg veel ver schillende soorten van waren, en om hoe ze zich gedroegen. Niet iedereen weet dat ik er zo mee bezig ben. Ik wil paleonto loog worden, oude botten op graven, maar dan moet ik wel wat beter worden in natuurkun de. Ik weet niet wat je daar voor moet studerenIk vraag het even aan m'n moeder." LIEFDE VOOR D.O.S. Promovendus: Willem Brakkee (65) uit Zwolle Onderwerp: de Utrechtse voet balclub D.O.S. Achtergrond: gepensioneerd provincie-ambtenaar Promotor: prof. dr. P. Verweel Als 9-jarig jochie, stond Willem Brakkee al langs de lijn als 'het le' van voetbalclub D.O.S. (door oefening sterk) trainde. En de liefde bleef totdat de club in 1970 met Velox en Elinkwijk opging in FC Utrecht. „Toen ben ik opgehouden met sparen, ik heb niks met FC Utrecht. D.O.S. was een echte volksclub. Bij Kampong en Her cules speelden de kakkers, bij D.O.S. de eenvoudige straatjon gens. Mijn hele familie was be smet met de clubliefde. Een oom van me speelde in het 2e. Zelf ben ik nooit verder gekomen dan het 3e. Ik weet het meeste over de jaren vijftig en begin ja ren zestig, de tijd dat ik zelf bij D.O.S. speelde. Ik was er kind aan huis, kende de trainers, ging mee met uitwedstrijden. En ik heb altijd alles gespaard: kran tenknipsels, brochures, speld jes, fotootjes, programmaboek jes. Ik heb voetbalkaartjes van af 1953:40 cent staat er op. Mijn vrouw vindt het wel leuk. We hebben een vrij royaal huis en ik heb een eigen hobbykamer. Daar ligt alles van D.O.S. en van mijn twee andere hobby's: prentbriefkaarten van de stad Utrecht voor 1960 en grammo foonplaten met populaire mu ziek uit de jaren vijftig." BIJNAMEN IN VOLKSBUURT Promovendus: Evert van der Zouw (26) uit Nieuwegein Onderwerp: Bijnamen uit de Utrechtse volksbuurt wijk C Achtergrond: Software-ont- wikkelaar Promotor: G. Jansen, gepensio neerd hoogleraar sociologie en deskundige op het gebied van Utrechtse volksfeesten Als kind hing hij aan de lippen van zijn opa als deze verhaalde over vroeger, toen hij in wijk C woonde. Vanaf zijn twaalfde nam de interesse van de kleine Evert serieuzere vormen aan en begon hij door te vragen. „Wijk C was een wijk met kleine han delaren en minderbedeelden. Doordat er veel mensen op een klein oppervlak leefdenwist ie dereen alles van elkaar. De om gang was informeel, een kweek vijver voor bijnamen, ook al om de mensen, die vaak dezelfde namen hadden, van elkaar te onderscheiden. Eindeloos heb ik mijn opa en andere 'Wijk- C'ers' er over uitgehoord. Van de periode 1811 tot ongeveer 1950, toen de wijk leegliepheb ik zo'n duizend bijnamen achterhaald. De mooiste? 'Jan-koken-de- erwtjes' heette de man die altijd een snottebel had. En 'Haphap- hap' voor meneer Rijnsoever. Hij had astma, maar was ook ei genaar van een café waar veel werd gerookt. Hij hapte kenne lijk voortdurend naar adem. De Jacobskerksteeg in Wijk C waar de bijnamen voor het on derzoek van Evert van der Zouw vandaan komen. door Roelf Reinders LEIDEN - Depressiviteit bij ouderen en burnout kan voor een groot deel worden voorkomen door een simpel gehoorappa- raatje. Dat zegt hoogle raar keel-, neus- en oor heelkunde J. Grote van het Leidsch Universitair Medisch Centrum. Volgens Grote liggen ge hoorproblemen vaak aan de basis van depressiviteit bij ouderen en uitval door burnout en overspannen heid. Grote, vice-voorzit- ter van de Nationale Hoorstichting, stelt dat depressiviteit en burnout voor een belangrijk deel kan worden voorkomen door wat aan de gehoor problemen te doen. „Maar dat is juist het probleem. Veel mensen doen hele maal niks aan hun slechte gehoor." Tien procent van de be volking heeft gehoorpro blemen. „Dat zijn ander half miljoen mensen", zegt Grote. „Een klein miljoen mensen hoort zo slecht dat ze een gehoor apparaat zouden moeten hebben, maar twee op de drie slechthorenden heb ben dat niet." Het suffe imago van een gehoorapparaat speelt daarbij een rol, aldus de hoogleraar. „Verder den ken mensen dat slechtho rendheid gewoon bij het ouder worden hoort, maar dat is niet zo. En hoe lan ger je wacht met er wat aan te doen, hoe kleiner de kans dat oorrevalidatie nog helpt." Grote noemt slechtho rendheid een 'groot maat schappelijk probleem'. „Het is één van de meest voorkomende handicaps. Maar het is wel juist de handicap die het minste compassie opwekt. Een slechthorende wekt slechts irritatie op." Hij wil dat een voorlich tingscampagne het ge hoorapparaat van het duffe imago afhelpt. „De overheid heeft het pro bleem echt verwaarloosd. Maar ook bij de gehoor- winkels kan nog veel ver beteren. Het kan allemaal wel wat modieuzer. door Henk Hellema GRONINGEN - Vruchtbaarheidsklinie ken in de Verenigde Staten, Italië, België en Engeland testen reageerbuisembryo's van paren die daarom vragen, reeds op afwijkingen van het aantal chromoso men. Op deze manier is men in staat al leen normale embryo's terug te plaatsen. In ons land is men nu ook zover. Vanaf be gin volgend jaar hopen het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en het Academisch Ziekenhuis Groningen een onderzoek naar de baten en kosten van deze test te starten. Steeds meer vrouwen beginnen laat aan kinderen. Vooral in Nederland. Wellicht goed voor hun loopbaan, maar ze hebben op oudere leeftijd wel steeds meer moeite om zwanger te raken. Wanneer dat na een jaar onbeschermde geslachtsgemeen schap niet lukt, zoeken velen hun toe vlucht tot een reageerbuisbevruchting. Vorig j aar werden in Nederland veertien- duizend van dergelijke in-vitro fertilisa ties (IVF) uitgevoerd. Bij een reageerbuisbevruchting of IVF wordt in het laboratorium in een kweek- bakje een eicel met tienduizenden zaad cellen bij elkaar gebracht in de hoop dat één van de zaadcellen met de eicel ver smelt en een embryo vormt. Een groot aantal van de embryo's die in het labora torium ontstaan, blijkt echter afwijkin gen in het aantal chromosomen te heb ben. De chromosomen zijn de dragers van de erfelijke eigenschappen. Normaal bevat een cel 22 paar chromosomen en twee ge slachtschromosomen. In totaal dus 46. Het relatief grote aantal embryo's met een niet-normaal aantal chromosomen heeft onder meer te maken met de leef tij d van de, vrouw. Al haar eicellen worden immers al vóór de geboorte aangelegd. Embryo's met chromosomale afwijkin gen hebben veel minder kans zich in de baarmoederwand in te nestelen. Gebeurt dat wel dan leidt dit in veel gevallen toch tot een miskraam. Gelukkig maar, zou je zeggen. Op deze manier komen er maar relatief weinig kinderen met een ernstige erfelijke afwijking ter wereld. Maar voor vrouwen die een belastende behandeling voor een reageerbuisbevruchting moe ten ondergaan, en gezien hun leeftijd meestal ook enige haast hebben, lijkt het voorkómen van een miskraam een aan trekkelijke optie. Het opsporen van reageerbuisembryo's met chromosomale afwijkingen is echter niet eenvoudig. Aan de buitenkant van deze embryo 's is maar weinig te zien. Em bryo's die niet regelmatig delen, waarvan niet alle cellen even groot zijn of waarin kernloze fragmenten voorkomen, wor den liever niet teruggeplaatst. „Maar bij zestig procent van de op het oog normale embryo's vinden we toch te veel of te wei nig chromosomen," aldus De Vries. Voor het vaststellen van het juiste aantal chromosomen wordt van een achtcellig embryo één cel verwijderd. Vervolgens worden de chromosomen gekleurd en on der de microscoop gelegd. In zowel het AMC als in het Groninger AZ heeft men zich deze technieken eigen gemaakt. Nog niet alle 46 chromosomen kan men aan- kleuren, maar wel de beide geslacht schromosomen X en Y en zes andere, die bij embryo's de meeste afwijkingen ver tonen. Dit jaar hebben het AMC en het AZG van de Centrale Commissie Mensgebonden Onderzoek (CCMO) toestemming gekre gen om bij 50 vrouwen een voorstudie naar embryoscreening uit te voeren. Tot nu toe zijn 47 van hen gescreend. Acht van hen zijn zwanger. De Vries: „Geble ken is dat de screening in elk geval niet tot een kléinere kans op zwangerschap leidt. Het weghalen van één cel uit het achtcellige embryo heeft, lijkt het, geen nadelige gevolgen Naar verwachting begin volgend jaar zal in een groter onderzoek naar de kosten en baten van de embryoscreening worden gekeken. Over een periode van drie jaar willen beide ziekenhuizen 186 vrouwen van 35 jaar en ouder, die voor IVF in aan merking komen, deze screening aanbie den. Het aantal gezonde kinderen dat bij deze vrouwen wordt geboren, zal verge leken worden met dat bij eenzelfde aan tal vrouwen van tussen de 35 en 41 jaar, van wie de embryo's niet worden ge screend. De onderzoekers hopen het per centage doorgaande zwangerschappen na IVF - nu zo'n 40 procent na drie be handelingen - op te kunnen schroeven naar 55 procent. Ook op de afdeling voortplantingsge- neeskunde van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam wordt in onder zoeksverband bij embryo's na een rea geerbuisbevruchting naar het aantal chromosomen gekeken. Niet bij één, maar bij twee cellen van het achtcellige embryo. „Bij heel jonge embryo's komt het namelijk vrij vaak voor, dat niet alle cellen hetzelfde aantal chromosomen hebben," zegt hoogleraar gynaecologie Tot nu toe kennen we in Ne derland vijf zegels, alle zelf klevend, met een ingebouwde prioritytab. Dat zijn de 110 c.-Nachtwachtzegel (1/8 2000), de 110 c.-Landschapszegel met een schilderij van Jeroen Krab bé (1/8 2000), de 110 c.-zegel Rotterdam 2001 (14/3 2001) en de twee Eurozegels in dubbele waarden die vorig jaar 2 juli uitkwamen: 1,20/0,54 (strand met viskraam) en 1,65/0,75 (Ja- va-eiland met fietsers). Daar komen 2 januari, zoals ge meld, twee Van-Goghpriori- tyzegels van 059 en 07 5 bijGe zien de zegel van 0,59 lijkt het er op dat het tarief voor brieven- binnen Europa per 1 januari met 0,05 wordt verhoogd. Want wat heeft zo'n zegel anders voor zin. Bovendien verschijnt 2 ja nuari een bijplakzegel van 0,05. Wat priorityzegels betreft, ook België (waar ze priorzegels wor den genoemd) gaat meer en meer op die tour. Zo krijgen en kele prinses-Elisabethzegels van 0,49, die 4 november uitko men ook een priortab. Enkele, inderdaad, want wel staat er zo wel in de bovenste als in de on derste rand van het velletje vijf keer prior, alleen de priortekst in de onderste rij maakt door middel van een perforatie deel uit van de zegel. V u H*3 5 s. a a H Afname van en cel van een zeer jonge embryo. Links de punt van het pipet waarmee het embryo wordt vastgehouden. Met de rech ter pipet wordt een cel van het embryo afgezogen. Deze cel bevindt zich al voor een deel in het pipet. foto Fertiliteitslaboratorium AMC prof. Bart Fauser. De reden voor het Rot terdamse onderzoek is overigens een an dere dan in Amsterdam en Groningen. Fauser: „Vrouwen die voor een reageer buisbevruchting in aanmerking komen, worden met hormonen gestimuleerd om zoveel mogelijk eicellen te kunnen oog sten. Op deze manier hoopt men met zaadcellen van de partner zoveel moge lijk embryo's te doen ontstaan. Dan is er immers meer keus om de op het oog beste twee in de baarmoeder terug te plaat sen." „Maar wat is het effect van de hormonale behandeling op de kwaliteit van de em bryo's? Ontstaan er na het toedienen van een relatief hoge dosis hormonen meer embryo's met een afwijkend aantal chro mosomen? Dat is niet goed bekend. Ons onderzoek is er nu op gericht om dat uit te zoeken." Het door het CCMO goedge keurde onderzoek dat in totaal 200 vrou wen tot 38 jaar zal omvatten, is ongeveer een maand geleden van start gegaan. kamphaan (5,00). Frankrijk start 12 november een nieuwe serie getiteld Capitales europ- éennes, de hoofdsteden van Eu ropa. De zegels, 4 x 0,46 zitten in velletjes. Op het eerste, Rome, o.a. het Colloseum en de Sint Pieter. Tweede in de rij wordt volgend jaar Stad Luxemburg. Daarnaast op 12 november: de Jesus Rafael 0.75€ jaarlijkse Rode-Kruis- tevens kerstzegel (0,46 0,09 ook in boekjes) met het schilderij Le sommeil de l'enfant Jésus van de Italiaan Giovanni Battista Sal- vi (1609-1685) en een zegel (0,75 in de serie eigentijdse kunst met het werk Sphère Con corde van Jésus Rafael Soto (geb. 1923). Op 28 oktober werd de eerste vlucht met de Airbus A 300 herdacht (1972-2002) met een luchtpostzegel (3,00 Ook krijgen drie van de vier per manente Albertzegels, die 4 no vember verschijnen, een prior- rand. Dat zijn een zegel van 0,07 (donkerblauwgroen en rood), één van 0,49 (rood) en één van 0,79 (marineblauw en rood). Al le in een formaat van 38,4 x 27,66. Daarnaast komt nog een blauwe 0,59-zegel uit in het ge wone formaat (24 x 27,66). Verder wordt in de serie 'Bloe men' een boekje uitgebracht met tien zelfklevende priorze gels zonder waardeaanduiding waarop twee crocussen staan en zal bij postkantoren (van 4/11 31/12) de 10-12-2001 uitgege ven rouwzegel te koop zijn, maar nu met priorrand. Tot slot wordt de inmiddels door velen verzamelde permanente vogelserie met niet minder dan zes zegels aangevuld. Afgebeeld worden: een turkse tortel (0,41), een zwarte stem (05 7)een ture luur (0,70), een tapuit (1,00), een bontbekplevier (2,00) en een Luxemburg viert dit jaar, net als Nederland, het 150-jarig be staan van zijn postzegels. Dit feit werd 14 september geme moreerd met de uitgifte van een velletje waarin vier 0,45 -ze- gels. Deze tonen beelden uit he den en verleden en de portretten van koning Willem IH (detail van een zegel uit 1852), groot hertog Adolph (1902), groother togin Charlotte (1952) en groot hertog Henri (uit de huidige permanente serie). Verder op 14 september: een boekje met acht zelfklevende zegels met de waardeaandui ding A (0,45 en bloemen, vruchten en dieren om de aan dacht te vestigen op het natuur kundig museum en een 0,74 -ze gel waarmee het 750-jarig bestaan van Grevenmacher wordt herdacht. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9