Timmer is de onschuld voorbij Groningen wint weer eens PZC Scholma heeft barrage nodig Peter Bosz kan kerst nog halen Patty Schnyder sluit bizarre periode af Olympische droom komt weer tot leven Chivu krijgt één wedstrijd Mark Huizinga zes weken out Anni Friesinger niet naar Hamar Los Angeles Lakers van slag Voorzitter KV Mechelen weg Safin-Moya opening Masters Cup Schaatsster is na jaar vol ellende volwassen geworden Wielerbaan en atletiekarena in Apeldoorn Schakers gelijk op olympiade donderdag 7 november 2002 door Rob Kramp DOMBURG - Vijf van de zeven Neder landse deelnemers aan het EK dammen hebben zich direct geplaatst voor de twee de ronde. Rob Clerc deed dat overtuigend door zijn Israëlische opponent Pomera- nez in de mini-match twee keer te ver schalken. Daarin slaagden ook de Rus Ge- orgiev en de Fransman Cordier. Ron Heusdens en Gérard Jansen wonnen een partij en speelden de tweede remise. Invaller Auke Scholma en Jeroen van den Akker hadden een barrage nodig. Schol ma versloeg in de partijen met verkorte speelduur de Nederlandse kampioen Martin Dolfing met 3-1. Van den Akker presteerde het om de Wit-Rus Nasevitsj met 3-1 aan de kant te schuiven. Alleen Jos Stokkel kwam in de barrage te gen de Oekrainer Kirzner te kort. Hij ver loor met 3-1 en moet zich in de herkansing zien te handhaven tegen de Oekrainer La- goda, die oud-wereldkampioen Valneris twee keer remise afdwong, maar in de barrage onderuit ging. Dolfing heeft goe de kansen tegen de Tsjech Kristek. Voor de grootste verrassing zorgde de jon ge Let Aleksejevs. Hij won de tweede par tij van de Rus Getmanski, die zich onlangs superieur kwalificeerde voor het WK. Oud-wereldkampioene Zoja Goloebjeva, de enige vrouw in dit toernooi, moest in de tweede partij buigen voor de Litouwse grootmeester Boezinski. In de herkansing speelt ze tegen haar landgenoot Vipoelis, die op rating bij de sterkste acht spelers van dit toernooi behoort. ANP AMSTERDAM - De Europese voetbalbond heeft Ajacied! Christian Chivu voor één wedstrij d geschorst naar aanleidins van diens rode kaart in het championsleagueduel met Oly®,: pique Lyon in Frankrijk (0-2). De Griekse scheidsrechter Vassaras bestrafte de Roemeens! verdediger zwaar, volgens velen te zwaar, wegens het neer- leggen van Vairelles. Chivu, die de belangrijke wedstrijd te. gen Inter mist, was vier dagen eerder in Waalwijk tegen RK( ook al uit het veld gestuurd. ANP ROTTERDAM - Mark Huizinga is in Rotterdam geopereerd! aan een gebroken wijsvinger. De olympisch kampioen liepdti breuk op in de finale van de nationale titelstrijd tegen Thierrv Mastenbroek op 26 oktober in Amsterdam. Na die gewonnen partij dacht Huizinga dat de pijnlijke vinger werd veroorzaakt door een losgescheurde nagel. Zijn huisarts, bevestigde dat, maar maandag bleek dat de vinger ook gebro- ken was. Chirurg Hofman heeft een metalen pin in de vinger aange- bracht. Over drie weken wordt die pin verwijderd, waarna nog drie weken revalidatie volgen. ANP ERFURT - De Duitse schaatsster Anni Friesinger doet ko mend weekeinde niet mee aan de start van het wereld!» kerseizoen in Hamar. De 25-jarige wereldkampioene all round is niet voldoende hersteld van buikgriep. Ze melddt zich vorig weekeinde al af voor de Duitse afstandskampioen schappen. Haar rentree heeft ze tijdens de WB-wedstrijd van 15 tot en met 17 november in Erfurt gepland. DPA CLEVELAND - De Los Angeles Lakers zijn van slag. De ploeg die de vorige drie seizoenen ka mp ioen werd van de NBA verloor met 89-70 van Cleveland Cavaliers. Aanvallend was het team onmachtig zonder de geblesseerde ster Shaquille i O'Neal. Het schotpercentage was maar 32 procent (28 uit 881 De nederlaag heeft weinig gevolgen, omdat de competitiepas net is begonnen. RTR MECHELEN - Willy van den Wijngaert heeft zijn ontsla; aangeboden als voorzitter van KV Mechelen. Dat heeft diens advocaat bekendgemaakt. KV Mechelen, waar Aad de Mosii september werd ontslagen, bevindt zich in een financieel ha chelijke positie en staat aan de rand van het faillissement. De spelers worden al enkele maanden niet meer betaald. Ook op sportief vlak wil het niet vlotten. KV Mechelen staat op de zestiende plaats in de hoogste Belgische divisie. Belga 1 PARIJS - De Russische tennisser Marat Safin opent de Mas ters Cup in Sjanghai dinsdag tegen de Spanjaard Carlos Moya. De twee zijn ingedeeld in de rode groep met de Austra liër Lleyton Hewitt en de Spanjaard Albert Costa. De andere gouden groep bestaat uit Andre Agassi (VSt), Juan Carlos Ferrero (Spa), Roger Federer (Zwi) en Jiri Novak (Tsj). De bes te acht spelers van dit seizoen strijden van 12 tot en met 17 no vember om een prijzenpot van 3,7 miljoen euro. AFP van onze sportredactie LOS ANGELES - Van de zestien tennissters die een startbewijs verdienden voor het WTA-kam- pioenschap van deze week is Patty Schnyder zonder twijfel de gelukkigste. De Zwitserse speelster is terug aan de top na een van de meest bizarre episo des in het vrouwentennis. „Ik ben ontzettend blij", zei de 23-jarige Schnyder, die in de eerste ronde favoriete Venus Williams treft. „Ik heb moeilij ke tijden gehad, maar ik houd weer van het leven als tennis- prof en geniet van het spelen en trainen." Vier jaar geleden was Schnyder een snel rijzende ster in het vrouwentennis. Ze won in 1998 vijf toernooien, was finaliste bij de Grand Slam Cup en haalde de nummer acht-positie op de wereldranglijst. Het ging hele maal mis toen de dan 20-jarige Schnyder in de ban raakte van de 42-jarige Duitse goeroe en gebedsgenezer Dr. Rainer Har- necker. De man had geen diploma's als dokter en geen achtergrond in het tennis, maar hij betoverde Schnyder volledig. Harnecker werd geliefde en coach van het talentvolle meisje. Hij legde haar een Spartaans regime op. Ze mocht maar vijf uur per nacht slapen en alleen fruit en groente eten. Schnyder verliet haar ouderlijk huis, brak met haar familie en vrienden en dumpte haar oude Nederlandse coach Eric van Harpen. Haar prestaties gingen in rap tempo achteruit. Na verlies in de kwartfinale van Amelia Is land tegen Anna Koernikova dook Schnyder zelfs onder. Toen haar vrienden en familie samen met de politie ingrepen en een einde maakten aan de relatie van vijf maanden, was de ten nisster er slecht aan toe. Ze had geen zelfvertrouwen meer en moest het zonder de steun van sponsors en fans doen. Donkere periode Schnyder besloot terug te vech ten. In de Calif ornische zon pro beerde ze de donkere periode te vergeten en toe te werken naar haar doel: een Grand Slam win nen. Dit seizoen is de oude Sch nyder af en toe weer te herken nen. Twee weken geleden won ze de met 1 miljoen euro gedot eerde SwissCom Challenge, door in de finale Lindsay Da venport te kloppen. „Ik ben terug bij de beste twin tig van de wereld", zei ze na die zege. „Mijn leven en mijn tennis kloppen weer, ik voel me heel gelukkig." RTR door Vincent Ronnes DEN HAAG - De droom over het organiseren van de Olympi sche Spelen blijkt toch weer te leven in Rotterdam. Binnenkort gaat een delegatie van het Rot terdamse gemeentebestuur aan tafel zitten met vertegenwoor digers van Antwerpen. Die twee steden zouden zich kandidaat willen stellen voor de Spelen van 2016. In de euforische stemming ten tijde van de Spelen in Sydney twee jaar geleden werd ook al door een enthousiaste enkeling geopperd om Rotterdam kandi daat te stellen. De algehele reac tie was toen echter dat Neder land nog lang niet rijp zou zijn voor dat gigantisch evenement. En volgens velen ook nooit groot genoeg zou worden om zo'n or ganisatie aan te kunnen. „Er wordt binnenkort wel degelijk over gesproken", wist WD-ka- merlid Jan Rijpstra gistermid dag in Den Haag te vertellen. Daar vond voor de derde keer een debat plaats voor de verte genwoordigers uit de politieke en sportwereld. Rijpstra is zelf met het idee op de proppen gekomen. „De gees ten beginnen er misschien toch wel weer rijp voor te raken NOCNSF-voorzitter Hans Blanker reageerde gistermid dag, net als twee jaar geleden met de nodige scepsis: „Je moet wel reëel zijn. Ik denk dat 2016 veel te snel is. Als ik eerlijk ben zou ik veel eerder inzetten op het organiseren van een EK of WK voor diverse sporten. Of het plan om de Universiade (Spelen voor studenten) in 2011 te orga niseren is al iets geweldigs. GPD door Job van Schaik ZUIDLAREN - Marianne Tim mer werd vorig jaar geschokt in haar bestaan. Ze maakte kennis met het fenomeen deurwaar ders, kreeg allerhande claims aan de broek en vond zichzelf terug in de rechtszaal. Het was de nasleep van Team Timmer, een mislukte poging tot het op zetten van een eigen schaats ploeg. Maar het was nog niet alles. Er was ook nog de geruchtmaken de overstap naar Spaar Select, de ploeg van haar echtgenoot Peter Mueller. Er waren proble men met haar ouders. En zoals altijd waren er de argusogen van de buitenwereld. Maar nu is de lach terug, de wal len onder haar ogen zijn ver dwenen. Timmer heeft een jaar vol ellende achter zich gelaten. „Ik heb nu zelf de touwtjes in handen. Ik ben groot gewor den." Ze heeft voor het eerst in haar carrière kennis gemaakt met onmacht. „Mijn fundering was verdwenen. Alles was weg. Ik dacht, waar sta ik? Ik was zwe vende, privé, met schaatsen, met alles." Nu heeft Timmer rust gevonden, ondanks de strubbelingen rond haar ploeg. Ondanks de nog lopende rechts zaak met Wopke de Vegt, de ex- coach van Team Timmer. Mari anne Timmer is domweg geluk kig in Zuidlaren. Met Peter Mueller, niet langer haar coach, maar haar man. „Ik heb nu mijn eigen leven. Ik voel me meer volwassenIk deed bijvoorbeeld nooit mijn eigen administratie. Ik wist absoluut niet hoeveel geld ik had. Einde lijk ben ik nu zelf met mijn eigen rekeningen en dat soort dingen bezig." Maar nog niet alle won den zijn geheeld. Timmer: „Met mijn moeder heb ik heel goed contact." Over haar vader zwijgt ze. Team Timmer was als een schip dat uit varen ging. „In het begin is het: we gaande zee op, leuk! Ik was ook enthousiast. Maar o wee als het schip water maakt en dreigt te zinken... Dan veran dert er heel veel. Iedereen klau tert op elkaar. Om zelf maar luchtte krijgen. Mensen met wie je bevriend was, veranderen in monsters. Dat doet in je hart heel veel pijn... Mensen willen wat van je, terwijl je het gevoel hebt dat ze daar het recht niet toe hebben. Mijn grootste pro bleem is dat ik te goed van ver trouwen ben geweest." „Er zijn zoveel dingen ge weest... Zo veel afspraken ge maakt waar ik niks van wist. Er waren dingen besteld, waarvan ik biet wist dat ze besteld waren, terwijl ik wel de rekening kreeg. Ik was veel te goedgelovig." Kreng Ook de verhalen die over haar in de media verschenen hebben Timmer geraakt. „Soms werd ik als een kreng afgeschilderd. Ik voel me geen kreng. Ik probeer vragen altijd zo eerlijk mogelijk te beantwoorden. Ik heb het verhaal verteld zoals het naar mijn gevoel was. Er is een soap van gemaakt." Ze heeft inmiddels afstand kun nen nemen van Team Timmer. „Ik weet nu wat er gaande is en wie wat wil." Er komen geen ou de lijken meer uit de kast. Met oud-teammanager Bert van der Tuuk is een regeling getroffen. Alleen de zaak met Wopke de Vegt speelt nog. Hoe die uitpakt is afwachten. „Ikheb gehandeld naar eer en geweten." Dit seizoen staat het schaatsen weer centraal. Bij het WK sprint in Calgary moet het gaan gebeu ren. Het is een oude droom: we reldkampioen worden. „In Cal gary wil ik winnen, in vorm zijn. Ik heb een goede zomer gehad. Maar nu de wedstrijden begin nen kun je dat pas echt testen. De zoektocht naar het goede ge voel, de vorm is weer begonnen. „Als ik in vorm ben kan ik ook winnen. Omdat ik toevallig dat talent heb. Ik denk dat in vorm zijn voor mij de kick van het schaatsen is. Datje zo hard kunt gaan dat je niet eens moe wordt, dat vlieggevoel, dat je vleugels hebt." Timmer voelt zich goed bij haar nieuwe trainer, Jac Orie. Dat er thuis in Zuidlaren 's avonds op Marianne Timmer heeft een jaar vol ellende achter de rug, maar kan nu weer lachen. „Ik heb de touwtjes weer in handen, ik ben groot ge worden." foto Dennis Beek de bank nog een trainer naast haar zit, zorgt niet voor proble men. „Peter wil niets met de programmering te maken heb ben die Jac schrijft. Als ik me er gens goed bij voel, voelt hij zich ook goed. Natuurlijk hebben we het wel eens over schaatsen. Maar niet van: goh, wat ben jij goed bezig, of slecht bezig. Peter is druk met zijn ploeg en ik met de mijne." Zaterdag en zondag, tijdens het NK afstanden in Utrecht, vond Timmer na lange tijd de grote vorm weer terug. Vorm is er als geest en lichaam één worden. Dat ze kan dansen op het ijs. Ze won de 500 en 1000 meter, over tuigend. „De laatste keer was alweer twee jaar geleden. Nor maal gesproken heb ik dat ieder jaar wel een keer, behalve de af gelopen twee jaar. Het seizoen bij DSB was ik ver, ver van mijn vorm. Vorig jaar was ik heel erg fit. Alleen de andere dingen hebben zoveel energie gekost. En dan word ik op de Olympi sche Spelen toch nog vierde op de 1000 meter." Over vier jaar volgt mogelijk de revanche. „Ik bekijk het van jaar tot jaar. Mijn gevoel zegt dat ik nog wel doorga tot de Olympische Spelen in Turijn in2006." Het leven uit de koffer duurt dus nog wel even voort, maar ook dat begint te knagen. „Ik zou toch wel ergens een leuk huis willen hebben. Peter en ik zijn bezig om een huisje te bou wen in Amerika, maar dat is niet echt het huis waar we gaan wo nen. Ik wil in het noorden blij ven. Ik ben trots op het noor den." Toen ze laatst bij een wedstrijd in Groningen was, zag ze al die mensen weer uit de begintijd van haar carrière, toen de ijs baan nog in het Stadspark lag. „Dan is het van: moi, hoe is't? Goud. Dan denk ik: mooi eigen lijk. Ik hou van de Groningers. Hier op de ijsbaan ben ik groot geworden." En na het schaatsen? „Dat zie ik dan wel weer. Misschien word ik wel moeder. Er moeten weer nieuwe schaatsertjes komen hè. De eer van Groningen moet toch wel hoog worden gehouden." GPD heerste gisteravond rond het be droevende bekerduel met Argon beslist geen grimmige sfeer. Al leen shirtsponsor Gerard San- derink veroorzaakte onrust. Hij haalde de afgelopen dagen uit naar Bosz, die als coach debu teert in het betaalde voetbal, en veroorzaakte daarmee een heu se dorpsrel. Bosz, het bestuur, de spelers en, de supporters reageerden woe dend. Er hing een spandoek in het stadion met de tekst 'Sande- rink exit'. Sanderink kreeg intussen een boze brief van de leiding en heeft vanmiddag een gesprek met algemeen directeur Jacco Swart. De suikeroom zelf was niet bij de bekerwedstrijdj aanwezig. „Ik ga dat gesprek in met een tandenborstel tussen mijn tan den", zei Swart. „Ik wil de spon sorrelatie niet onder druk zetten door te zeggen: bekijk het maar, we hoeven je geld niet. Ik wil al leen het ongenoegen over zijn uitspraken kenbaar maken. Ga ranties dat hij het niet meer doet, hebben we niet. Ja, hij zegt dat hij stopt bij degradatie, maar dat roept hij al vier jaar,' ANP DEN HAAG - De multifunctio nele sporthal in Apeldoorn, die de thuishaven wordt voor de in ternationaal atletiek en het baanwielrennen, komt er Staatssecretaris Ross (Welzijn en Sport) maakte gisteravond bekend dat de accommodatie een subsidie krijgt van tien mil joen euro uit de onlangs opge richte Accommodatie- en Eve nementenregeling. Voor het betreffende fonds, door NOCNSF-voorzitter Hansj Blankert van de grond gekregen na de successen van Sydney 2000, is de Apeldoornse hal de eerste concrete maatregel. For-1 meel gaat het om een bijdrage: van vijf miljoen aan de atletiek- unie en vijf miljoen aan de wie- lerunie. Beide bonden hebben' toegezegd voortaan hun grote evenementen in Apeldoorn te zullen organiseren. Bovendien heeft de KNAU zich inmiddels kandidaat gesteld voor het EK indooratletiek in deze stad. ANP BLED - De mannenschaak- ploeg heeft in de elfde ronde van de olympiade gelijk gespeeld te gen Frankrijk: 2-2. Kopman Van Wely verloor, Ti- viakov won en Sokolov en Nij- boer kwamen remises overeen. Door het gelijke spel is Oranje na elf van de veertien ronden praktisch kansloos voor een ho ge eindklassering in Bied. ANP door Anton Lippold Marcio Junqueria (Emmen) treurt om de tegengoal van FC Groningen. foto Jasper Juinen van onze sportredactie RIJSWIJK - Ron Jans heeft zijn eerste succesje binnen als coach van FC Groningen. Dat behaal de hij uitgerekend tegen zijn ou de werkgever Emmen. De hek kensluiter uit de eredivisie drong ten koste van de topper in. de eerste divisie door tot de tweede ronde van het toernooi om de Amstel Cup. Groningen won in Drenthe met 1-0 dooreen doelpunt van Joost Broerse een kwartier voor tijd. Emmen speelde voor bijna 4600 toeschouwers ruim een uur met tien man. De Groot kreeg in de 29e minuut rood van scheids rechter Bossen. In de slotfase stuurde deze ook Groninger Kristev en match winner Broerse uit het veld met een tweede gele kaart. SC Joure bereikte na AGOVV als tweede amateurclub de volgende ronde, die voor 3 en 4 december op het programma staat. De Friese eersteklasser, als bekerwinnaar van het district Noord tot het toernooi toegelaten, won voor eigen publiek met 2-1 van Vites se 2, met de A-spelers Martel en Van Beukering in de gelederen. Haanstra scoorde tweemaal. Willem II schakelde in Tilburg FC Twente uit: 2-1. Mourad maakte een kwartier voor tijd de winnende treffer. Hij kopte raak na een voorzet van Land zaat. Trainer Mark Wotte van Willem II posteerde Cedric van der Gun demonstratief op de bank om dat de voormalige Ajacied te laat in het stadion arriveerde. ANP DOETINCHEM - Peter van Vos sen schoot De Graafschap gis teravond in de eerste ronde van de beker tegen hoofdklasser Ar gon uit Mijdrecht naar de be vrijdende 2-0. Daarna rende hij naar Peter Bosz en omhelsde de geplaagde trainer. De aanvaller liet blijken dat de spelers inder daad achter hun coach staan, zoals ze steeds zeggen. Met acht opeenvolgende neder lagen in de competitie heeft De Graafschap de slechtste sei zoenstart in de historie van de club. Van paniek en crisis is op vallend genoeg geen sprake, al thans vooralsnog niet. „Het is opvallend rustig", stelt Derk Haank, voorzitter van de club die voorlaatste is in de eredivi sie met drie punten. Er was al leen winst tegen RBC. „Maar van lanterfanten door de spelers is geen sprake. Als we rond de kerst nog maar drie punten hebben, neem ik aan dat de trainer er geen zin meer in heeft, of de voorzitter of de tech nisch directeur. Maar wij heb ben een van de beste trainers van Nederland, dat moet zich een keer vertalen in resultaten", denkt Haank. Bosz zelf zegt steeds voldoende perspectief te zien voor betere tijden. Opstappen zal hij zelf niet doen. „Ik ben een vechter. Er wordt gesuggereerd dat ik opstap als we zaterdag verlie zen van Excelsior, onzin! Bosz wist waar hij deze zomer aan begon. Dit seizoen is hij blij als zijn ploeg de nacompetitie ontloopt, daarna begint de Apeldoorner een nieuwe ploeg op te bouwen. Het voordeel daarbij is dat van negen spelers het contract afloopt. Op De Vijverberg, waar zo'n tweeduizend mensen waren,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 48