Kenniscentrum begint in januari \z Kessen is wildgroei van verkiezingsborden zat 11 Even flink zijn voor een prikje Wethouder Hulst stelt overname kerktorens voor Een klapzoen van Vader Abraham Gemeenten kunnen woonwagencentra voorlopig niet afstoten ROC en hogescholen ontwikkelen onderwijsmodules voor bedrijven Kanaalzone Wietkwekerij ontmanteld zeeuwse almanak Groot STORT IE OP BETONSTAAL! Eerste bewoners nemen intrek in Zoutvliet II PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 7 november 2002 door Sheila van Doorsselaer HULST - Als je in de rij van De Efteling staat, weet je dat aan het eind van de rij iets spannends volgt of iets leuks. Het vooruit zicht dat aan het eind van de rij bij Den Dul- laert in Hulst een naald wacht, zorgde bij sommige kinderen gisteren voor zeer be drukte gezichten. In de tweede en laatste in entingsronde tegen meningokokken wacht te voor 2833 6 tot en met 14-jarigen uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen een prikje. „Hhhnéééééé!Wil niet!Marissa Lou- renssen (6) uit Hulst zag haar broer Jordy (10) de, in haar ogen, martelpraktijk onder gaan en besloot meteen dat zij dat niet van plan was. Helaas voor Marissa had haar moeder haar stevig vast, dus vluchten zat er niet in. Eén van de 'prikmevrouwen' wist Marissa een beet j e af te leiden met een mini - uitgave van de Donald Duck die ieder kind als troost meekreeg. De ouders van Jordy en Marissa hadden erger verwacht. ,,Die kin deren zitten elkaar op school allemaal bang te maken." In de sportzaal van Den Dullaert stonden zes priktafels opgesteld, waarvan één ach ter een scherm, de zogenaamde VIP-tafel genoemd. Deze tafel was speciaal bestemd voor bange kinderen en zij werden al in de rij geselecteerd. Wie roodbehuilde oogjes had of een pips gezichtje werd met extra flu welen handschoenen aangepakt. „En als dat niet helpt, weten we nog wel een goede houdgreep", aldus een van de sociaal ver pleegkundigen van de Zeeuwse GGD. Michael Wegman (13) uit Hulst had die spe ciale tafel niet nodig. Breeduit lachend ont ving hij zijn prik en ook Jens Andriessen (8) uit Lamswaarde gaf geen kik. „En dat is best opvallend", zegt verpleegkundige E. de Block. „Hoewel je dat misschien niet zou denken, zijn meisjes over het algemeen veel flinker. Jongens piepen al voordat je ze hebt aangeraakt." De grootscheepse inentings acties tegen meningokokken C zijn opgezet omdat deze infectie steeds vaker voorkomt. Jens Andriessen (8) uit Lamswaarde krijgt een inenting tegen me ningokokken. foto Wim Kooyman door Jan Jansen HULST - Als het bisdom het on derhoud van de kerktorens in het Land van Hulst blijft traine ren, moet de gemeente ze, voor een symbolisch bedrag, maar overnemen. „Dan knappen we ze zelf wel op. Er is geld voor", zegt de Hulster wethouder Paul Weemaes. Het bisdom is, hoewel boos over de verwijten, wel in voor een deal: „Hij mag ze heb ben." Weemaes brengt het plan te ber de in reactie op een oproep van de groepering Algemeen Belang in Hontenisse. Die bepleitte vo rige week dat de gemeente het onderhoud van kerktorens op zich neemt. De torens zijn beeldbepalende bakens in het land, maar ze dreigen door geld gebrek van de kerken in verval te raken. Een mooi karwei voor de ge meente na de herindeling? 'Ze ker', zegt Weemaes, „temeer omdat wij sinds een jaar daar al een regeling voor hebben. Zo wel voor gewone torens als voor de monumentale zijn forse sub sidies beschikbaar, Bij de monu menten bijvoorbeeld nemen wij de kosten die niet door anderen worden gesubsidieerd, dat is meestal zo'n dertig procent, vol ledig voor onze rekening." Maar dan kaart hij ook meteen het probleem aan: Rode cijfers weerhouden het bisdom - dat het laatste wooi'd heeft over alle kerkgebouwen - ervan te profi teren. „Plaatselijke kerkbestu ren zijn meestal welwillender dan het bisdom. Dat aarzelt, stelt andere prioriteiten. Verko pen ze bijvoorbeld een pastorie, dap gaat de opbrengst toch weer grotendeels naar andere zaken dan het onderhoud." Geduld Volgens de wethouder raakt het geduld van de gemeente zoetjes aan op. „Als ze geen spijkers met kop- VLISSINGEN - In een pand aan de Vrouwestraat in Vlissingen is dinsdagmiddag een hennep kwekerijtje aangetroffen en ontmandel d. De politie heeft dat gisteren pas bekendgemaakt. Alle 130 plantjes en de benodigde appa ratuur werd meegenomen. De huurder van het pand meldde zich vrijwillig op het politiebu reau. Hij kreeg een dagvaar- ding. Advertentie Gewijzigd treinverkeer I Werk aan het spoor I i van 8-14 november In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur Breda-Roosendaal 8 t/m 10 nov Den Haag C-Gouda 9 nov Nijmegen-Venlo 9 en 10 nov Tilburg-Eindhoven 9 en 10 nov Hengelo-Oldenzaal 9 en 10 nov Utrecht C-Ede-W igeningen Utrecht C-Rhenen Utrecht C-Arnhem-Nijmegen 9 op 10 nov 's-Hertogenbosch-Nijmegen 10 nov Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. pen willen slaan, moeten ze de torens maar overdragen aan de gemeente, We hebben er trou wens al een paar, die in Clinge en Sint Jansteen. Die beeldbe palende torens wil je inderdaad niet kwijt. Bovendien hebben ze, met het uurwerk en de gsm- masten in top, ook nog een pu blieke functie." Hoofd afdeling bouwzaken van het bisdom, F. van der Linden is not amused. „Heel kwalijk dit zo te moeten horen. Als het fi nancieel haalbaar is, werken wij altijd mee. Maar dat is het probleem. Het eigen aandeel van het parochiebestuur in de kosten is meestal nog zo groot dat het toch niet op te brengen is." Mensen Hij wil het beeld van boven de bebouwing uitrijzende torens niet bederven, al erkent Van der Linden dat ze voor het bisdom niet de hoogste prioriteit heb ben. Dat zijn de kerkgebouwen zelf. En zelfs die benadering staat de laatste tijd op de tocht. Bisdombeleid is om eerder in mensen en activiteiten te inves teren dan in stenen. Als Hulst dus torens wil overnemen, vindt Van der Linden het best. „Ons fiat heeft 'ie. Hij mag ze heb ben." Advertentie bij aankoop van 12,50 aan boeken het geschenk: ECHOES VAN HET WATER door Jan Kuipers en Cees Maas Hier was eens Capelle 10,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Boerengroentesoep en Zeeuws stoofvlees of Wrap spinazie-geitenkaas en kaneelpap voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vandaag vanaf 11.00 uur taxatie munten en waardepapieren en van 19.30-20.30 uur lezing Zeeuws water op de penning door drs. Wil van Moll zaterdag 9 november 11.00-16.00 uur Oude Zeeuwse ansichtkaarten ruilen, kopen en advies met de heren A. Roose, J. Leijnse en C. Sohier 15.00-16.30 uur Finito 'Fresh, Fruity Tasteful' dinsdag 12 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek lezing Martin de Haan over de SfSsS KERY Winkel Beeld Geluid Belangstellend keek Fréde- rique onlangs toe hoe haar moeder een stripje van de ivastafel ter hand nam, daar een pilletje uit drukte en dat met een slok waterwegspoel- de. Het Middelburgse meisje is vier jaar en meisjes van vier jaar willen altijd veel weten. „Waar is dat voor, mam?" vroeg ze. „Dat is om geen nieuwe ba by's geboren te laten wor den", zei haar moeder. De reactie van Fréderique klonk kordaat. „Bewaar er eentje voor mij, voor als ik groot ben." Grand Hotel Arion Tel.: OU8-410502 door Frank van Cooten HULST - Burgemeester A. Kes- sen van Hulst is de wildgroei aan verkiezingsborden in zijn gemeente beu. Hij schrijft een brief aan de politieke partijen met het verzoek de borden die op gemeentegrond staan, weg te halen. Zijn de partijen daartoe niet be reid, dan haalt de gemeente ze weg. „In onze algemene plaatse lijke verordening staat duide lijk dat partijen alleen mogen plakken op borden van de ge meente. Dit is speciaal bedoeld om uitwassen tegen te gaan. We constateren nu echter dat par tijen zich niet aan de verorde ning houden. Her en der staan weer verkiezingsborden. Dat is tegen de afspraak en daarom moeten ze weg." De borden staan nu op gemeen tegrond en op particuliere grond zoals in tuinen en op landbouw- percelen. „Tegen de borden op particuliere grond mogen we niet optreden. Anders tasten we het grondrecht van de vrije me ningsuiting aan. Maar tegen borden op gemeentegrond mo gen we wel optreden. We maken er geen heksenjacht van maar we vragen van de partijen wel deze borden weg te halen. Partijen wachten eerst de brief van de burgemeester af alvorens te handelen. „De meeste van on ze borden staan met toestem ming van de grondeigenaar op particuliere grond", zegt lijst trekker P. Weemaes van de PvdA. „Het kan zijn dat een aantal borden van de PvdA op gemeentegrond staat. Ik wacht rustig de brief van de burge meester af." Particuliere grond Ook lijsttrekker L. Reijns van de VVD wacht de brief van Kessen af. „Maar ook de meeste van on ze borden staan op particuliere grond. We hebben de eigenaren van de' grond uiteraard eerst keurig om toestemming ge vraagd. Wij konden het echter niet nalaten ook langs de invals wegen van Hulst ook verkie zingsborden neer te zetten. Dat deden we de vorige keer ook." De WD heeft in Kloosterzande en Terhole naast een aantal ge meentelijke verkiezingsborden ook eigen borden geplaatst. „Op de gemeentelijke borden was geen plaats meer voor onze pos ters. Wij plakken niet over pos ters van andere partijen heen." Verkiezingsposters van de VVD zijn overigens het doelwit van vandalisme. Twee borden zijn uit de grond gehaald en verdwe nen en op zeven plaatsen zijn posters van de borden ge scheurd Deposters van de WD op de ge meentelijke borden blijven ove rigens keurig hangen. Advertentie OPEN DAG ZATERDAG 9 NOVEMBER Zaterdag 9 november 2002, van 10.00 tot 13.00 uur. Nijverheids straat 18 te 's-Heer Arendskerke (bedrijventerrein Eindewege). GEELHOED f Advertentie door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - 's Neerlands para- depaardjes van het levenslied, Vader Abraham en Corry Konings, waren giste ren te gast in woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande. Met hun optreden wa ren ze het hoogtepunt van de festiviteiten in het kader van het eeuwfeest van Anto nius. Mooi was die tijd in dat kleine café aan de haven... De grote zaal van Antonius was afgeladen vol grijze hoofden en de witte schorten van het verplegend personeel. Rolstoelers zaten eerste rang. Fototoestellen flitsten en videocamera's snorden. Vader Abra ham liet zich menigmaal assisteren bij zijn liedjes, zo mocht een aantal vrijwil ligsters bij hem op schoot om een deuntje mee te zingen. Zij kregen als dank een klapzoen en een potje mosterd, want ie dereen weet immers waar Abraham die haalt. Ook zong hij een duet met Antoni- us-directeur M. van den Kieboom. Met zijn zangkwaliteiten oogstte Van den Kie boom groot applaus uit de zaal. DJ Patrick zorgde in de pauze voor gezel lige muziek. Daarna betrad Corry Ko nings het podium. De zaal was inmiddels behoorlijk opgewarmd en dat was niet al leen te danken aan de podiumverlichting en de stem van Vader Abraham. Ook in Antonius draait de cv overuren. Alle gou we ouwes kwamen aan bod en de zaal wiegde lekker mee. De bewoners van het woonzorgcentrum mochten kiezen hoe zij het eeuwfeest van hun zorgcentrum wil den vieren, een uitje met een etentje of toch liever bezoek van een Bekende Ne derlander. Zij kozen vol enthousiasme voor het laatste. academisch onderwijsniveau wordt gehaald, moet het verbre de onderwijspakket er voorzor gen dat de Zeeuws-Vlaamse be drijven in de toekomst de concurrentie het hoofd bieden met blijvend goed geschoold personeel. TERNEUZEN - In het woon zorgcentrum Zoutvliet II in Ter- neuzen worden vanaf deze week de 52 nieuwe senioren-apparte menten opgeleverd en nemen de eerste bewoners er hun intrek. De appartementencomplexen Zoutvliet I en II grenzen aan het woonzorgcentrum de Blide en de bewoners kunnen een beroep doen op zorg vanuit de Blide. De Zoutvliet I heeft 36 apparte menten en met de bouw van Zorgvliet II komen er dus 52 wo ningen bij. In Zoutvliet II is ook plaats ingeruimd voor verschil lende algemene ruimten, zoals een Grand Café. De appartementen van de Zout vliet zijn eigendom van de Stichting Zoutvliet. Wonen en zorg zijn in financiële zin ge scheiden. Dit betekent dat de bewoners zelf de huur betalen met daarnaast een eigen bijdra ge voor de zorg- en dienstverle ning. De officiële opening van Zoutvliet is naar verwachting begin volgend jaar. NR 1 LIJST 3 TERNEUZEN, Bewoners van woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande genieten van een optreden van Vader Abraham, foto Wim Kooyman doorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Van uitstel komt deze keer geen afstel. Het Regionaal Innovatief Trai nings- en Opleidingennetwerk (RITON) begint in januari vol gend jaar met de eerste cursus sen, verwacht voorzitter A. Huijsmans van het college van bestuur van het Regionaal Op leidingen Centrum (ROC) Wes- terschelde. Het ROC Westerschelde zet het kenniscentrum samen op met twee Vlaamse onderwijsinstitu ten: de Hogeschool Gent en de rooms-katholieke hogeschool Sint-Lieven. De drie onderwijs instellingen inventariseren het kennisaanbod bij bedrijven in de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone en vertalen die kennis in onderwijsmodules. De gezamenlijke kennis komt zo ter beschikking van alle bedrij ven in de Kanaalzone en leidt tot hoogwaardiger en meer op maat gesneden onderwijs. Het idee voor een Regionaal In novatief Technologisch Oplei dingencentrum (RITOC) dat het onderwijsniveau in de Kanaal zone zou opkrikken, is afkom stig van professor Allaert. Het kenniscentrum had augus tus vorig jaar al van start moe ten gaan, maar wijzigingen van de subsidievoorwaarden zorg den voor vertraging. Na de zo mer dit jaar bleek de naam niet te mogen worden gebruikt van wege te verwachten verwarring met een ander opleidingsinsti tuut. Bovendien werd de subsidie aanvraag in eerste instantie af gewezen. Het RITON kon alleen een Europese bijdrage rekenen als naast de provincie Zeeland, de gemeente Terneuzen en het ROC ook het bedrijfsleven geld wilde investeren. Brussel „Het bedrijfsleven is overtuigd van het nut van het RITON en is uiteindelijk akkoord gegaan. Ik verwacht dan ook dat we begin volgende maand groen licht krijgen van Brussel. Mocht die verwachting uitkomen, dan be ginnen we in januari direct met de eerste basiskennis-opleidin gen op het gebied van techniek en transport en logistiek", kon digde Huijsmans gisteren aan na een symposium over 'samen scholen' in Terneuzen. Tijdens het symposium spraken verte genwoordigers van een groot aantal bedrijven met onder- wijsaanbieders af dat ze vraag en aanbod op de Zeeuws- Vlaamse onderwijsmarkt beter op elkaar afstemmen. De be drijven geven eind dit jaar, be gin volgend jaar aan, aan welke soorten opleidingen zij het ko mende jaar behoefte hebben en het ROC en andere onderwijs- aanbieders laten weten welke cursussen en lessencycli zij aan bieden. Op een 'virtueel loket', op te zetten door het ROC Wes terschelde, kunnen bedrijven snel zien voor welke onderwijs projecten zij kunnen inschrij ven, terwijl de onderwijsinstituten makkelijk kunnen inventariseren aan wel ke opleidingen nog behoefte is. Door vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen, hoeft per soneel van regionale bedrijven minder vaak elders in den lande (bij)scholing te volgen. Samen met de uitbreiding met het nieu we RITON, waar een (bijna) door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten kunnen hun woonwagencentra voorlo pig nog niet afstoten naar de landelijke Stichting In Poste- Het is nog wachten op een defi nitief overzicht van de vermo genswaarde en de toekomstige baten en lasten van de verschil lende woonwagencentra. Als dat er is, kunnen de defintieve onderhandelingen beginnen. Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling Budgetbeheer Woningegebon den Subsidies (BWS) schrijft dat aan het algemeen bestuur. De BWS is het samenwerkings verband van de gemeenten en woningcorporaties, dat verant woordelijk is voor de verdeling van het geld dat de gemeenten van het rijk krijgen voor sociale woningbouw. De BWS heeft zich opgeworpen om een bemid delende rol te spelen bij de over dracht van de woonwagencen tra. Aanvankelijk hadden de ge meenten het idee om de centra over te doen aan de regionale woningcorporaties. Die zagen daar echter geen brood in en (Advertentie) verwezen naar de Stichting In Posterum. Deze landelijke stichting richt zich uitsluitend op de exploitatie en het beheer van woonwagencentra. In Pos terum heeft wel oren naar een overname van de woonwagen centra. Een regionale werk groep heeft de afgelopen tijd ge werkt aan een plan van overdracht. Allereerst is er een inventarisa tie van alle centra uitgevoerd. De gegevens van de in totaal 139 huurstandplaatsen en 45 huur- woonwagens, verdeeld over 16 centra, zijn aan de Stichting In Posterum aangeleverd. Om een groot onderhoudsplanning te kunnen maken, is bovendien al les getaxeerd. De werkgroep wil een zo volledig mogelijk beeld schappen van de vermogens waarde en de exploitatie van centra en woonwagens. Op dit moment is het beeld nog niet volledig. Er kan volgens het dagelijks bestuur van de BWS in zijn algemeenheid wel uit wor den afgeleid dat vrijwel alle centra een negatief exploitatie resultaat laten zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41