Kamer tegen korten op vervoer It met Duitsland Isaf Nederland leidt met Duitsland Isaf PZC Donner staat enig geweld toe om geweld te stoppen PvdA komt maar niet af van Korthals Partijen nog oneens over compensatie schrappen bezuinigingen 3 Minder werk Vluchtelingenwerk Man rijdt 42 jaar zonder rijbewijs Meldpunt klachten over taxi's Nep-personeel Telegraaf Duizenden viagra-pillen gestolen Drie doden door ongeval op A15 Nawijn wil illegalen in uitzetcentra vastzetten Echt superrijken hebben geen last van tegenwind SNS bank ontketent een revolutie in hypotheekland: de SNS Plafondrente. Altijd profiteren van rentedalingen met de zekerheid van een renteplafond. Ramadan in huiselijke sfeer ~naar tlen<3jS|IPd donderdag 7 november 2002 AMSTERDAM - Vluchtelingenwerk Nederland moet dertig medewerkers ontslaan. Er is minder werk in de onderzoeks centra door de geringere toestroom van asielzoekers. Een woordvoerder van de organisatie heeft dit gisteren beves tigd. In totaal heeft Vluchtelingenwerk Nederland zevenhon derd betaalde medewerkers in dienst. Het aantal asielzoekers is in de afgelopen maand met 60 pro cent gqdaald. Meer asielzoekers dan voorheen worden on middellijk afgewezen. ANP HARMELEN - De politie heeft in Harmeien een automobilist van de weg gehaald die al 42 jaar zonder rijbewijs reed. De 60- j arige inwoner van Gouda viel door de mand tij dens een routi necontrole. De man werd aangehouden, omdat hij aanvankelijk weigerde zijn identiteit bekend te maken. Bovendien was zijn auto niet verzekerd en de APK verlopen. Op het politiebureau gaf de Gouwenaar toe dat hij al sinds zijn achttiende zonder rijbe wijs achter het stuur zat. Hij mocht met een serie bekeurin gen, maar zonder auto, naar huis. ANP DEN HAAG - Ontevreden taxi-klanten kunnen met ingang van 2003 hun klachten kwijt bij een telefonisch meldpunt. De klachten worden behandeld door een landelijke geschillen commissie. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bevestigd. Het departement kondigde tevens aan dat de in spectie scherper zal controleren of taxi-bedrijven zich wel aan de regels houden. Sinds de taxi-markt twee jaar geleden is geliberaliseerd, zijn er veel klacht binnengekomen over hoge ritprijzen en onnodi ge omwegen. Elk bedrijf moet een eigen klachtenregeling hebben. ANP AMSTERDAM - De Telegraaf waarschuwt adverteerders voor oplichters die zich uitgeven als werknemers van De Tele graaf. Die zouden onder dat voorwendsel aanbieden een ad vertentie die eerder in de krant stond, tegen betaling op inter net te zetten. De mensen die opbellen, wekken 'minimaal' de suggestie dat ze voor De Telegraaf werken, stelt de woordvoerder van de krant. Ze bieden aan een Speurder, een kleine advertentie, te gen betaling op internet te zetten. De Telegraaf zet deze ad vertenties echter in alle gevallen gratis op internet, voor een periode van twee weken. ANP DEN HAAG - Het ziekenfonds Azivo verdenkt een mede werkster van diefstal van enkele duizenden Viagra erectie pillen. Het in Den Haag gevestigde bedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan tegen de vrouw, die inmiddels op het politie bureau is verhoord over de kwestie. Dat heeft de politie giste ren meegedeeld. De 41-jarige vrouw werkte in de apotheek van Azivo. De ver zekeraar ontdekte de diefstal van de pillen in de zomer. De zegsvrouw vermoedt dat de erectie-pillen hun weg hebben gevonden naar het uitgaanspubliek. „Ik heb begrepen dat viagra-pillen in combinatie met andere drugs zeer populair zijn op bijvoorbeeld dance-feesten." ANP door Harmen van der Werf en Hans Van Soest DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil de be zuinigingen op het stad- en streekvervoer terugdraaien. De partijen zijn het onderling ech ter nog niet eens over waar dat geld vandaan moet komen. Dat bleek gisteren tijdens de begro tingsbehandeling van het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Het kabinet heeft voorgesteld het budget voor 'het stad- en streekvervoer voor de komende vier jaar fors terug te schroeven: met 57 miljoen euro volgend jaar, oplopend tot ruim 120 mil joen, euro in 2006. De grootste regeringspartij CDA wil deze bezuiniging halveren. Daar naast zou er volgens de chris ten-democraten extra geld ROTTERDAM - Een ver keersongeval gisteravond op de Al5 bij het knoop punt Vaanplein tussen Rotterdam en Baren- drecht heeft drie mensen het leven gekost. Elf mensen moesten wor den afgevoerd naar zie kenhuizen. Een van hen is er ernstig aan toe, aldus de politie. Bij het ongeval op de rij baan in de richting Euro poort waren een vracht wagen, een busje en vier personenauto's betrok ken. Door nog onbekende oorzaak botste de truck tegen het busje, dat op zijn kant terechtkwam. Vier auto's reden op de ravage in. In het busje zaten de men sen die om het leven kwa men. De autosnelweg werd afgesloten. ANP DEN HAAG - Illegalen en uit geprocedeerde asielzoekers moeten wat minister Nawijn (Vreemdelingenzaken en Inte gratie) betreft voortaan moeten worden vastgezet in speciale uitzetcentra. Er moeten twee centra komen, met plaats voor in totaal zeshonderd mensen. Vanuit die centra kunnen de uit geprocedeerde asielzoekers en illegalen onder begeleiding worden teruggestuurd naar hun land van herkomst. Dit heeft Nawijn gisteren de Tweede Ka mer in een brief laten weten. De centra moeten het ook over bodig maken dat gemeenten uitgeprocedeerden zelf onder dak gaan geven. De LPF-bewindsman wil be staande celcomplexen voor vreemdelingenbewaring zoda nig verbouwen dat er meerdere illegalen in één cel kunnen. ANP moeten komen voor de invoe ring van de chipknip in het openbaar vervoer. Met deze elektronische variant van de strippenkaart wordt al geëxpe rimenteerd in enkele regio's. Het benodigde geld zou volgens het CDA kunnen worden gehaald uit het korten op de budgetten voor regionale luchthavens. Oppositiepartijen PvdA, GroenLinks en SP willen de be zuiniging op het openbaar ver- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland neemt half februari samen met Duits land de leiding over van de In ternationale Veiligheidsmacht (Isaf) in de Afghaanse hoofd stad Kaboel. Dat heeft het kabi net gisteren besloten, nadat eerder op de dag ook de Duitse regering formeel het groene licht voor de gezamenlijke ope ratie had gegeven. Minister Korthals van Defensie wil de klus aan Nederlandse kant klaren met in totaal 640 militairen; vierhonderd man- voer helemaal ongedaan ma ken. Hiervoor willen de eerste twee partijen het reservepotje van 1 miljard euro gebruiken dat het ministerie opzij heeft ge zet voor tegenvallers bij de aan leg van de Betuwelijn en de HSL. Eerder deze week waar schuwde minister De Boer van Verkeer en Waterstaat dat de kosten van deze projecten fors hoger dreigen uit te vallen. De LPF sloot zich bij monde van schappen van het hoofdkwar tier van het Duits-Nederlandse Legerkorps en 240 militairen van de infanterie-eenheid die nu al binnen Isaf actief is. Duits- landzetzo'n 1200 manschappen in. Beide landen benadrukken het commando niet langer dan een half jaar te willen voeren, aldus de bewindsman in een brief aan de Tweede Kamer. Korthals raamt de kosten op 45 tot 50 miljoen euro voor de extra inzet die nodig is voor het com mando, plus nog eens 12 tot 18 miljoen euro voor de verlenging van het verblijf van de huidige infanterie-eenheid aangevuld woordvoerder Alblas aan bij de plannen van PvdA en Groen Links. T unneltarief Alblas wees minister De Boer op de tarieven voor de Wester- scheldetunnel, waarvan een aantal hoger uitvalt dan die voor de huidige veerboten. Zeeuws-Vlaamse partijgenoten hadden hem getipt. Duyvendak (GroenLinks) vroeg opnieuw aandacht voor het op een kier zetten van de Haring- vlietsluizen, dat door geldge brek vertraging dreigt op te lo pen. GroenLinks had dinsdag uitleg gevraagd, maar die was er gisteren niet. Hij vroeg alsnog duidelijkheid. Rijstroken Tijdens het debat pleitten CDA en PvdA ervoor meer rijstroken te reserveren voor het vracht- door Joyce Veekman DEN HAAG - Burgers die te maken krijgen met geweld van een ander mogen 'enig geweld' gebruiken om deze persoon te stoppen. Maar een verdachte die zich niet meer verzet, mag niet meer worden geschopt en geslagen. „De fysieke dwang moet ophouden als een verdach te zich overgeeft of weerloos is." Dat heeft minister Dormer van Justitie gisteren in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Plet is, zo schrijft de CDA-be- windsman, begrijpelijk dat bur gers bij zo'n 'schermutseling of enerverende achtervolging meer dwang gebruiken dan on der normale omstandigheden', Maar onnodig geweld mag niet. Donner gaat hiermee in op de vervolging van twee personeels leden van een Amsterdamse su permarkt. De twee worden door het Openbaar Ministerie ver volgd wegens openlijke geweld pleging en mishandeling van een overvaller van de winkel. Wat burgers doen als zij te ma ken krijgen met een overval die een ander treft ligt volgens Don ner aan de omstandigheden van de situatie, en het karakter en verstand van de betrokkene. Die factoren bepalen wat in zo'n situatie moet en kanIn principe verkeer om de files te bestrij den De WD wil een versoepeling van de periodieke keuring van personenauto's. WD'er Oplaat: „De Europese richtlijn zegt dat nieuwe auto's na de eerste vijf jaar gekeurd moeten worden en daarna iedere twee jaar. Als wij dat ook doen, dan scheelt dat de automobilist veel geld en een hoop rompslomp." Minister de Boer reageert vandaag op de plannen van de Kamer. GPD 'moet niets', tenzij iemand in le vensgevaar is en die persoon zonder risico hulp kan krijgen. Niet helpen is dan strafbaar als het slachtoffer aan de verwon dingen overlijdt. Donner vindt niet dat het OM meer had moeten vertellen over de supermarktzaak. Er is veel aan gedaan in diverse nieuws rubrieken, zo zegt Donner. Meer kon wat hem betreft niet. De on afhankelijke rechter moet de strafbare feiten beoordelen. Dat moet niet gaan 'via de media in een publiek debat', zo besluit Donner. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - PvdA'er Wolfsen heeft het echt geprobeerd. Hij wilde koste wat kost WD-mi- nister Korthals naar huis stu ren. Maar hij moest daarvoor gisteren zulke rare draaien ma ken dat hij het mikpunt van spot werd van de hele Tweede Ka mer. Het was 'een rommeltje', oordeelde WD'er Cornielje. Waardoor Korthals weer eens bewees dat hij vooral 'minister- van-blijven-zitten' is. De uitgangspositie leek mooi. Een meerderheid van LPF, CDA, PvdA, GroenLinks en Leefbaar Nederland was het er over eens dat Korthals in juli de Kamer verkeerd had geïnfor meerd. Een politieke doodzon de. Korthals had toen als minis ter van Justitie in het debat over de bolletjesslikkers eerlijk moe ten zeggen dat de bouw van ex tra cellen was stilgelegd. In plaats daarvan bleef hij volhou den dat er nieuwe cellen bij kwamen. Dus diende Wolfsen dinsdag een motie van afkeuring in. Gericht tegen de minister van Justitie. Het probleem is echter dat Kort hals sinds augustus minister van Defensie is en CDA'er Don ner inmiddels op zijn plaats op Justitie zit. En de Tweede Ka mer - regerings- én oppositie partijen - wil de onkreukbare Donner absoluut niet kwijt. Treurnis In een poging toch zoveel moge lijk fracties in zijn kamp te krij gen maakte Wolfsen er gisteren een 'motie van treurnis' van. „Als ik als minister zo'n motie aan mijn broek zou krijgen zou ik wel weten wat ik zou doen", zo zette hij Korthals onder druk toch op te stappen. Maar de mo tie bleef gericht tegen degene die nu op Justitie zit: Donner. D66'er De Graaf oordeelde hard: 'een laffe motie'. „Een fractie moet zeggen wat ze denkt en geen omtrekkende be wegingen maken." De LPF was door al het gedoe het spoor bijs ter. „Het is niet duidelijk waar de motie nu voor of tegen is. Dus stemmen we tegen." Dat deden ook alle andere fracties, behalve die van PvdA, GroenLinks en Leefbaar Nederland. Waarmee Korthals de zoveelste motie van wantrouwen die fei telijk tegen hem was gericht, overleefde. GPD AMSTERDAM - De allerrijk sten in Nederland hebben wei nig last gehad van de kwakke lende economie. In de eerste tien van de jaarlijkse lijst van het za- kentijdschrift Quote is maar weinig verandering gekomen ten opzichte van de voorgaande editie. De rijkste familie van Neder land, goed voor 8 miljard euro, is nog altijd Brenninkmeijer van de C&A-winkels. Nummer twee bleef Heineken met 4,2 miljard, in de persoon van Alfreds doch ter Charlene de Carvalho. Quote schat het vermogen van het ko ningshuis op 2,7 miljard euro, goed voor de derde plaats. Er zitten in de toptien wel twee wat opvallende verschuivingen De familie De Rijcke van de dro gisterijketen Kruidvat gaat met een vermogen van 1,6 miljard euro van plaats 12 naar 5. De fa milie Pon, importeur van onder meer Volkswagen en Audi, is goed voor een miljard euro maar gaat daarmee van 5 naar 10. Reservebank Dankzij zijn succes met Nijntje in Japan is tekenaar Dick Bruna terug in de Quote 500-lijst, op nummer 460. Ook voetballer Marc Overmars is van de reser vebank gekomen en staat op 441. De lijst loopt overigens wel al tijd een jaar achter de economi sche ontwikkelingen aan. ANP kaanse familie vrijen, maar in de avonduren doen ze zich te goed aan feestelijke maaltijden. De mos- aand ramadan lims zien het vasten als een teken van dankbaarheid jegens Allah en als een uiting van solidariteit met de armen. Er wordt overdag meerdere keren gebeden in de moskee, nken, roken of foto Robin Utrecht/ANP met een medisch team. Het geld moet uit de pot komen voor de buitenlanduitgaven van Neder land. Voor het geval de veiligheids macht in de problemen raakt en voortijdig het land moet verla ten, kan de Duitse commandant van de Isaf een beroep doen op 'brede Amerikaanse steun'. De algehele leiding van Isaf komt in handen te liggen van de Duitse luitenant-generaal Van Heyst. De Nederlandse brigade generaal Bertholee wordt zijn plaatsvervanger. Op dit mo ment telt de vredesmacht zo'n vijfduizend militairen uit ver- Advertentie schillende landen. Het is vol gens het kabinet echter nog on duidelijk welke landen er straks na de verlenging van het man daat met een half jaar nog blij ven meedoen, of welke nieuwe landen aan de veiligheidsmacht willen deelnemen. De opdracht van Isaf is het scheppen van een relatief veili ge en stabiele situatie in de Af ghaanse hoofdstad en directe omgeving om de overgangsrege ring in staat te stellen zijn werk te doen. Daarnaast helpt de vei ligheidsmacht bij de opleiding en opbouw van een Afghaanse leger- en politiemacht. ANP SNS Plafondrente': de hypotheekrentevariant die alle andere overbodig maakt. Bel gratis 0800-18 80 of vraag het de hypotheekadviseur van uw intermediair of SNS bank. SNS bank UTRECHT - Het is net vijf over vijf, de zon is onder gegaan en de Marokkaanse familie vrijen, maar in de avonduren doen ze zich te goed aan feestelijke maaltijden. De mos- Elboujouf in Utrecht begint aan het avondeten. Gisteren is de vastenmaand ramadan lims zien het vasten als een teken van dankbaarheid jegens Allah en als een uiting van begonnen. solidariteit met de armen. Er wordt overdag meerdere keren gebeden in de moskee. Van zonsopgang tot zonsondergang mogen moslims dan niet eten, drinken, roken of foto Robin Utrecht/ANP Advertentie van eigen I I "fWN ontwerpen I I lli 'Puur f ersooftiijk Di-vrij 9-12.30 en 13 -11,3» KM?«n op dfiptÉl Naast het postkantoor: L. Noordstraat 46, 4331 CE Middelburg - tel. 0118-681112

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3