Visafslag bouwt aan stevige basis PZC PZC Trammuseum wil Belgische rijtuigen uit 1963 weer terug Strandtenthouder wil continu blijven staan Betho verdeeld over sluiting Thoolse sociale werkplaats Peuterspeelzaalwerk hamert op meer uren administratieve hulp 13 Grootaandeelhouder gemeente Goedereede vertrouwt op veerkracht bedrijf Kabelnetwerk Zierikzee plat Streep onder Ambu Tholen Vuurwerkklanten naar HALT Wielen gestolen Hennepkwekerijtje ontmanteld agenda CDA krijgt steun voor Fiets Veilig-project donderdag 7 november 2002 door Piet Kleemans STELLENDAM - United Fish Auctions (UFA), waarin de vis- afslagen van Stellendam, Sche- veningen en Colijnsplaat hun krachten gebundeld hebben, houdt rekening met een daling van de omzet in 2 003 met 10 pro cent ten opzichte van 2002. UFA-directeur J. van Nieuwen- huijzen werkt druk aan plannen om de toekomst van het bedrijf veilig te stellen. UFA kan reke nen op de steun van de gemeente Goedereede, die 63 procent van de aandelen bezit. De visafslag in Stellendam fu seerde in 1999 met die van Co- lijnsplaat en Scheveningen. UFA werd daarmee de op één na grootste visafslag van Neder land. Toenmalig directeur H. Venema kwam een jaar later met ambitieuze plannen voor de bouw van twintig geriefloodsen en bouw van twee veertig meter hoge kantoorflats tegenover de visafslag in Stellendam. Kantoorflats De loodsen staan er inmiddels en ze zijn ook allemaal ver kocht. Of de geplande kan toorflats er ooit komen, is vol gens huidig UFA-directeur J. van Nieuwenhuijzen nog maar de vraag. „Die plannen zijn de cember vorig jaar in de ijskast gezet. Ik sluit niet uit dat ze ooit uitgevoerd worden, maar voor lopig gaat mijn prioriteit daar niet naar uit. Ik richt mij volle dig op de vis, want dat is ons product. De visserij zit - onder meer door vanuit Brussel opge legde vangstbeperkingen - in zwaar weer en dat mist zijn uit werking op de UFA niet. De con clusie dat de visafslag in de knel zit gaat Van Nieuwenhuijzen echter veel te ver. Wat niet weg neemt dat hij zoekt naar manie ren om de kosten fors in te dam men. „Ik kijk bijvoorbeeld of diensten waar wij gebruik van maken wel voldoende op maat gesneden zijn of dat daar in ge schrapt kan worden." Gedwon gen ontslagen zijn volgens Van Nieuwenhuijzen niet aan de or de. De UFA-directeur weet zich ge- ruggesteund door de gemeente Goedereede. „De huidige direc tie is bezig het bedrijf zodanig om te vormen dat het ook in de huidige omstandigheden ten dienste van de visserij^kan blij ven vervullen. Het bedrijf ver dient daarbij een eendrachtige steun van de aandeelhouder Goedereede", antwoordt het college op vragen van CDA, WD en ChristenUnie naar aan leiding van de gemeentebegro ting voor 2003. Op langere termijn wil men toe naar privatisering van de UFA. „Maar dat heeft geen blinde haast", zegt burgemeester C. Sinke van Goedereede. De bur gemeester blijft redelijk opti mistisch over de toekomst van visserij én visafslag. „We heb ben nog steeds een stevige vloot. Na de vette jaren zijn nu de ma gere jaren aangebroken, maar ik denk dat de bedrijfstak vol doende veerkracht heeft om de ze te boven te komen. De gemeente Goedereede heeft méér economische peilers dan alleen de visserij. Toerisme en recreatie brengen ook aardig wat geld op de plank. Volgens Sinke echter absoluut geen re den de handen af te trekken van de visserij en de visafslag. „Tot nu toe hebben we daar als ge meente eendrachtig achter ge staan. ZIERIKZEE - In verband met ombouwwerkzaamheden door het nutsbedrijf Delta in het kabelnetwerk waren er gisteren onderbrekingen voor alle kabeldiensten verspreid over diver se Zierikzeese wijken. Van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags werd de apparatuur in het netwerk vervangen. Bewoners van de wijk Poortambacht en de wijken rond het centrum van Zierikzee hadden enkele uren last van signaal onderbreking voor radio, televisie en internet. De ombouw werkzaamheden vinden regelmatig plaats om de consument een 'optimale ontvangstzekerheid' te bieden, aldus een woordvoerder van Delta. OUDDORP - Het faillissement van Ambu Tholen BV is op geheven. Het faillissement van de in 2000 ter ziele gegane dochteronderneming van ambulancedienst Delta Noord was afgelopen voorjaar aangevraagd. Ambu Tholen was een 'lege vennootschapeind 19 9 9opgericht als poging om een ambu lancevergunning te bemachtigen voor Delta Noord. De dienst, die Tholen en Goeree-Overflakkee bediende, kwam niet in aanmerking voor de vergunning die het Rode Kruis Tholen in bezit had en waarvan ooit verzuimd was deze over te schrijven. Met de oprichting van Ambu Tholen BV werd via een juridisch trucje geprobeerd de vergunning alsnog te bemach tigen. Die poging liep op niets uit, waardoor de BV in de prak tijk nooit werd ingevuld. De enige schuldeiser die bij het fail lissement om de hoek kwam kijken, was dan ook de Kamer van Koophandel. Om een streep onder de vennootschap te zetten, heeft de curator in Ouddorp zelf de faillietverklaring aangekaart. Het faillissement van Delta Noord is overigens nog niet tot een einde gebracht. Nog altijd hoopt de curator geld los te krijgen bij de zorgverzekeraar om schulden af te betalen. Ook is onderzocht of Delta Noord voor een sane ringsvergoeding in aanmerking komt. Dat laatste blijkt niet zo te zijn. i ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdagmiddag twee dertien jarige jongens uit Zierikzee en een één jaar oudere knaap uit Burgh-Haamstede aangehouden in verband met het afsteken van vuurwerk. Ze veroorzaakten overlast op de Vol- kerakstraat in Zierikzee. De jongens moeten zich voor een werkstraf melden bij het Bureau HALT.. De 'geriefloodsen' bij visafslag in Stellendam. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - Van een auto in de Grevelingenstraat in Zierik zee werden in de nacht van dinsdag op woensdag alle vier de wielen gestolen. De wagen werd achtergelaten op blokken. De siervelgen zijn enkele honderden euro's waard. Ook werd er in die zelfde straat ingebroken in een bedrijf. De dader ver trok daar met lege handen. VLISSINGEN - In een pand aan de Vrouwestraat in Vlissin- gen is dinsdagmiddag een hennepkwekerijtje aangetroffen en ontmandeld. De politie heeft dat gisteren pas bekendge maakt. Alle 130 plantjes en de benodigde apparatuur werd meegeno men. De huurder van het pand meldde zich vrijwillig op het politiebureau. Na verhoor, kon hij met een dagvaarding op zak weer naar huis. door Piet Kleemans OUDDORP - Rijden met Belgi sche rijtuigen, net zoals dat ge beurde in 1963. Dat hoopt de Museum Stichting RTM Oud dorp over niet al te lange tijd te kunnen doen. De rijtuigen staan nu nog -grotendeels overwoe kerd met groen - op een opslag terrein in de omgeving van Brussel. Het opslagterrein in kwestie is via een tip van één van de mede werkers van de museumstich- STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Algemene Interne Zaken; Geref. Kerk sint Domusstraat 35, 19.45 uur: Informatieavond Nieuwe Bijbel Ver taling. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ting gevonden, zo blijkt uit een artikel in De Tramkoerier, het periodiek van de stichting. Om dat de eigenaar van het terrein verschoond wil blijven van las tige fotografen of al dan niet goedwillende tramfans, wordt de exacte locatie van de oude rijtuigen niet prijsgegeven. Op de foto's is wel duidelijk te zien dat het nog een flinke klus zal zijn de bejaarde tramwa gons van het terrein bij Brussel naar de remise in Ouddorp te krijgen. In de eerste plaats dient stevig gesnoeid te worden, waarna de met de onderstellen in de grond gezakte rijtuigen opgehesen moeten worden om vervolgens te kunnen worden verplaatst. Onderdelen De stichting is met de Belgen overeengekomen dat de rijtui gen niet overgenomen worden. Het is de bedoeling dat één van de drie rijtuigen gebruikt wordt als onderdelenleverancier voor de andere twee te restaureren rijtuigen. Wanneer de rijtuigen 'uitgegraven' worden en over gebracht naar een tijdelijke stalling bij het trammuseum in Ouddorp is nog niet bekend. De stichting heeft reeds een Bel gisch rijtuig in bezit hetgeen in houdt dat als de nieuwkomers straks gerestaureerd zijn het mogelijk wordt met een tram bestaande uit drie Belgische rij tuigen te gaan rijden. door Famke van Loon WESTENSCHOUWEN - Vijf aangewezen strandtenten worden door de gemeente Schouwen-Duiveland deze winter gedoogd langs de kust. De andere ondernemers moe ten vertrekken. A. Kooman van De Zandsnor vindt dat geen gelijke behandeling en heeft daarom zijn paviljoen la ten staan. Aan de rechtbank in Middelburg heeft de onderne mer gevraagd de door de ge meente opgelegde dwangsom op te schorten. Volgens advocaat U. Hoekstra van de gemeente is de huidige twist het gevolg van een uit spraak van de Middelburgse rechter van vorig jaar. Daar door mochten ondernemers C. van der Wekken (De Schaar) en J. Kristelijn (De Zomerzon) vooruitlopend op toekomstig beleid toch overwinteren. De gemeente is het nog altijd niet eens met die uitspraak. In het kader van de gelijke behande ling bepleit de raadsman daar om alle ondernemers van het strand te sturen, in plaats van opnieuw een extra paviljoen te gedogen. Schouwen-Duiveland wil straks op vijf plekken langs de kust zomer en winter een strandtent toestaan. Het be stemmingsplan dat hiervoor nodig is, is nog niet definitief vastgesteld. Vooruitlopend hierop kregen De Schaar en De Zomerzon vorig jaar wél toe stemming van de rechtbank in de wintermaanden open te Aan de ontmanteling van het paviljoen de Zandsnor is al begonnen. blijven. Hoewel de gemeente dit jaar nog het liefst alle pa viljoens van het strand zou willen halen, heeft het college eieren voor zijn geld gekozen. De vijf ondernemers, die nu op de beoogde plekken voor de jaarrondvergunning vertoe ven, worden ook komende winter op strand gedoogd. Volgens de advocaat van Koo man, A. Cornelissen, is nu sprake van een 'schending van het gelijkheidsbeginsel'. Ook De Zandsnor staat (net als De Schaar) bij de duinovergang bij de rotonde in Westenschou- wen en kan op grond van be staand rijks-, provincie en wa- terschapsbeleid aanspraak maken op het jaarrondver- blijfHet feit dat de gemeente per duinovergang slechts één winterpaviljoen wil toestaan, is wat Cornelisse betreft nog niet geldig en 'te mager gemo tiveerd'. Hoekstra is het eens met Cor nelissen dat de ondernemers nog geen aanspraak kunnen maken op het komende ge meentebeleid. Ten eerste om dat dat nog niet is vastgesteld. Weliswaar zijn de vijf plekken aangewezen, maar is nog niet bepaald aan welke onderne- foto Marijke Folkertsma mers die vergeven worden. Een idee van de gemeente om deze permanente plaatsen te veilen, is volgens de advocaat haast onmogelijk geworden door de uitspraak van 2001. Om de gemeentelijke plannen en een gelijke behandeling voor alle ondernemers niet verder te doorkruisen drong de advocaat er gisteren bij de rechter op aan de gemeente op te dragen alle strandtenten - ook De Schaar en De Zomer zon - alsnog van het strand te halen. De rechter doet vandaag uit spraak. door Steffan ter Maat GOES - De sluiting van de Thoolse afdeling van de sociale werkplaats De Betho is nog niet definitief. Gisterochtend bleek bij de vergadering van het dage lijks bestuur en het algemeen bestuur van het bedrijf in Goes dat er nog veel vragen omtrent de sluiting zijn. Besloten werd om de vragen te inventariseren en op hoofdlijnen eventuele al ternatieven te onderzoeken. De directie van De Betho, waar Tholenaren en Bevelanders werken, liet in september weten dat de Thoolse afdeling moet sluiten omdat deze niet vol doende rendabel is. Door deze afdeling bij de werkplaats in Goes te plaatsen kunnen kosten worden bespaard. De Thoolse werknemers willen echter niet iedere dag naar Goes op en neer reizen. De gemeente Tholen steunt de werknemers en wil de mogelijkheid van het behoud van de werkplaats on derzoeken. De Goese wethouder M. 't Hart zat de vergadering voor en hij bracht het algemeen bestuur op de hoogte van het standpunt het dagelijks bestuur. „De meerder heid van ons bestuur is er voor om de locatie te sluiten. Het zou namelijk een slechte ontwikke ling voor cle Betho in z'n geheel zijn als Tholen wordt gehand haafd. Een minderheid is hier tegen omdat zij niet voldoende^ zekerheid hebben om nu te kun nen zeggen dat de afdeling dicht moet", verklaarde 't Hart. Opdrachtgevers De Thoolse wethouder M. Velt huis, die deel uitmaakt van het dagelijks bestuur, was duidelijk tegen het voorstel en zij wees nog maar eens nadrukkelijk op de sociale aspecten waar in haar ogen te veel aan voorbij werd gegaan. De verdeeldheid in het dagelijks bestuur kwam de kracht van het voorstel richting het algemeen bestuur om de Thoolse afdeling te sluiten niet ten goede. M. Ligtendag van het algemeen bestuur - en vertegen woordigster van Tholen - noem de ook het te kort aan informa tie om tot een verantwoorde keuze te komen. Ze wees daar naast op de eventuele mogelijk heid om met de Thoolse afdeling aan te sluiten bij de sociale werkplaats in Bergen op Zoom. Volgens De Betho directeur A. Leenhouts lag dit niet zo een voudig, omdat de Thoolse werk zaamheden voor enkele op drachtgevers niet zomaar te vervangen zijn. Nadat nog meer leden van het algemeen bestuur hun beden kingen toonden en daarbij voor namelijk wezen op het gebrek aan informatie en aan de tekort koming van volledig onderzoek naar alternatieven, schorste voorzitter 't Hart de vergade ring om het dagelijks bestuur opnieuw te laten overleggen. Na de schorsing werd voorgesteld om alle vragen te inventariseren en hier later antwoord op te ge ven. Daarnaast werd voorge steld om Leenhouts met een Thoolse vertegenwoordiger op hoofdlijnen nader te laten on derzoeken wat de alternatieven voor een sluiting zijn. 't Hart wees daarbij op het belang van een snelle besluitvorming om onrust en onzekerheid zoveel mogelijk te voorkomen. Het al gemeen bestuur ging hiermee akkoord en er werd besloten om op 18 december verder te praten en om dan ook tot een definitie ve beslissing te komen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Peuterspeelzaalwerk Schou wen-Duiveland blijft hameren op de noodzaak het aantal ad ministratieve uren uit te brei den. De gemeente subsidieert nu vier uur voor administratieve ondersteuning, maar volgens directeur C. van der Vliet van de Stichting Peuterspeelzalen zouden dat er in de praktijk twintig moeten zijn. Het dagelijks gemeentebestuur wees een eerder verzoek om 10.000 euro extra subsidie in september dit jaar af omdat daar geen geld meer voor be schikbaar zou zijn. Wel werd een tussentijdse subsidieverho ging van 30.000 euro toegekend om de lonen van de leidsters op het peil te brengen van de CAO- Welzijn. ,Denk nou voor uitbreiding van die administratieve uren alsnog aan ons bij de vaststelling van de begroting voor 2003", luidt de hartekreet van Van der Vliet tot de verschillende fracties in de gemeenteraad. J. Koopman van Alert! zei i de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden van september al toe op deze kwestie terug te komen bij de begrotingsbehandeling. Ook de fracties van PvdA en Chris tenUnie uitten toen al hun voor keur voor het subsidiëren van een administratieve kracht voor twintig uur per week. Van der Vliet hoopt dat de ande re partijen er ook zo over denken en dat ze bij de begrotingsbe handeling ruimte bepleiten voor die extra 10.000 euro. Volgens haar biedt het huidige budget maar ruimte voor vier uren administratieve onder steuning. „Daar redden we het niet mee. Er blijft nu heel veel administratief werk liggen. Al leen het hoognodige wordt gedaan en dat doe ik dan hoofd zakelijk zelf, waardoor ik na tuurlijk weer minder beleids matig werk kan doen", aldus de directeur. Welzijnshuis Het bestuur van de Stichting Peuterspeelzaalwerk toonde zich kort geleden positief over de mogelijke vorming van een welzijnshuis op Schouwen- Duiveland. Van der Vliet hoopt echter niet dat een nader onder zoek naar die bundeling van or ganisaties het subsidieverzoek onnodig gaat ophouden. Bun deling van krachten op termijn behoeft in haar ogen, een tus sentijdse uitbreiding bij de nu nog afzonderlijke instanties niet in de weg staat. „Peuterspeelzalen worden ook nadrukkelijk betrokken bij nieuwe ontwikkelingen als Voor- en Vroegschoolse Educa tie. Om daar goed op te kunnen inspelen, is uitbreiding van ad ministratie ondersteuning ex tra hard nodig", vindt Van der Vliet. ZIERIKZEE - De fractie van het CDA kan rekenen op steun van de meeste overige partijen in de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland bij een voorstel tot invoering van de actie 'Fiets Veilig'. Het gaat om een campagne voor het keuren van fietsen van mid delbare scholieren. Gemeente, politie en de veiligverkeersor- ganisatie 3VO zouden daarin samen moeten werken. CD A-woordvoerder N. de Dan- schutter verwijst als voorbeeld naar de gemeente Den Haag, waar de Fiets Veilig ook wordt uitgevoerd. Volgens hem gaat het om het aanbod aan middel bare scholieren hun fietsen te gen gereduceerd tarief te laten keuren en zo nodig in orde te la ten brengen. De plaatselijke fietsenmakers worden daar nauw bij betrokken. „Een sympathiek plan", vindt H. de Vries van GroenLinks. Ze betwijfelt echter of de actie echt zin heeft. „Ze laten hun fiets keuren, maar zodra ze de hoek om zijn, slopen ze zelf hun dyna mo ervan af. Jongeren vinden het helemaal niet stoer om met licht op te rijden." De fracties van WD, Alert!, Leefbaar Schouwen-Duiveland en ChristenUnie toonden zich ook positief. Zij nodigden De Danschutter dan ook in de eerstvolgende commissie Maat schappelijke Aangelegenheden met een uitgewerkt voorstel te komen. Die toezegging deed de CDA-woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35