PZC Vier variaties op verdeelweg 4 Bouw rolbrug oplossing voor verkeersproblemen Bruinisse 11 Luieren op eb en vloed 5 Christelijk Zeeland dankt voor gewas Rondweg voor Scharendijke e WH Agressieveling veroordeeld Boete voor slaan in burenruzie STORT JE OP BETONSTAAL! GEELHOED Sloeweg wordt over vijf jaar vierbaansweg Slachtoffer neemt deel schuld op zich zeeuwse almanak Groot waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 7 november 2002 door Marcel Modde SCHARENDIJKE - Gedepu teerde Staten hebben vier mo gelijke routes aangewezen voor de loop van de toekomstige noordtak (fase 2) van de recrea- tieverdeelweg tussen Renesse en de N57 bij Scharendijke. De varianten hebben met elkaar gemeen dat ze het gebied tussen de Ramp weg en de Kuijderdam- seweg boven Ellemeet over dwars doorkruisen. Het oude plan om de route gedeeltelijk te laten verlopen via de Helleweg, is daarmee definitief van de baan, zo blijkt uit de tracénota van de provincie. De noordtak moet aansluiten op de route (fase 1) die momenteel tussen Haamstede en Renesse wordt aangelegd. De verbin ding staat al vast: de bestaande rotonde in de Stoofweg. Die is destijds zo ontworpen dat de poot in de richting van de Helle- weg reeds als het begin van de verdere route geldt. Het tracé komt eveneens in alle varianten uit bij het halve klaverblad bij Scharendijke, waar in de vorm van een rotonde de aansluiting met de N57 richting Ouddorp en Rotterdam is voorzien. Of het traject in een later stadi um ook nog wordt doorgetrok ken naar de bestaande rondweg om Brouwershaven, is afhanke lijk van de uitkomst van een drukte-onderzöek eind dit jaar. Provincie, gemeente en water schap willen weten of daar ook vooral veel recreatieverkeer over rijdt. Is dat het geval, dan krijgt de recreatieverdeelweg een vervolg in een derde fase. Blijkt de verkeersstroom vooral plaatselijk van aard, dan zal de gemeente op haar beurt zoeken naar passende maatregelen, al dus wethouder G. van de Velde- de Wilde. In beide gevallen ziet het er evenwel gunstig uit voor Scha rendijke, geeft de wethouder aan. Want of de provincie dan- wel de gemeente uiteindelijk verantwoordelijk wordt voor de verdere uitvoering, een rond weg om de druk op het dorp te verminderen, moet er volgens haar sowiezo komen. Anders is dat voor het doortrekken van die snelverbinding naar Brou wershaven. „Daarmee zou toch ook behoorlijk wat agrarisch gebied worden doorsneden. Dus als uit de onderzoeken niet blijkt dat het echt nodig is, zul len wij zeker niet zeggen: we doen het toch." Fietstunnel De vier varianten lopen ieder dwars door het agrarisch gebied in de driehoek Helleweg, Ramp- weg en Kuijerdamseweg naar de aansluiting met de N57 bij Scharendijke. Daarbij wordt zowel de Lange Moermonds weg als de Nieuweweg gekruist. In het eerste geval voorzien de plannen in de aanleg van een ro tonde. De Nieuweweg is een smalle plattelands weg, met na me bedoeld voor ontsluiting van percelen. Dat blijft zo. Om de veiligheid van fiets- en voetgan gers uit Ellemeet richting strand op dat weggetje te waar borgen, staat een fietstunnel in- - «gi- De recreatieverdeelweg sluit aan bij Scharendijke. getekend. De voorkeur van GS gaat uit naar 'alternatief 2'. De ze variant volgt zo veel mogelijk de bestaande kavelgrenzen en waterlopen, zodat er aanzien lijk minder aanvullende maat regelen noodzakelijk zijn voor ontsluiting van de percelen in het plangebied. Ombouw van de bestaande Hel leweg en Ramp weg is volgens de provincie geen optie (meer). Twintig jaar geleden werd dat ontwerp door belanghebbenden reeds getorpedeerd voor de Raad van State. Terecht, zo oor delen GS nu. De ruimte tussen de bebouwing is te beperkt voor een 'gebiedsontsluitende func tie' en bovendien zal in een der gelijk geval niet aan de wettelij ke geluidsnormen kunnen worden voldaan. „Een nieuwe tracéligging is daarom ge wenst." Cruciaal in het herlei den van de verkeersstroom, is de afsluiting van het stuk Ramp- weg in de driehoek voor door gaand verkeer. GS beschouwen die 'knip'aan weerszijden als 'een harde randvoorwaarde'. De aanleg van de noordtak kost foto Marijke Folkertsma ruim 3,2 miljoen euro. Eind deze maand wordt het plan bespro ken in de Statencommissies, waarna een informatie-avond wordt georganiseerd. Die bij eenkomst is tevens de aftrap voor een vier weken durende in spraakprocedure. Juni volgend jaar volgt dan de definitieve keuze voor één van de varian ten. De aanleg moet in 2006/ 2007 worden gerealiseerd. De ge meente heeft op voorhand nog geen voorkeur bepaald voor een tracé, aldus Van de Velde. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gis teren een 24-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad tot 109 dagen gevangenisstraf, zes maanden voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De man ging 20 juli dit jaar in een Middelburgse flatwoning onder invloed van alcohol en pillen over tot agressief gedrag. De Middelburger mishandelde een kennis, vernielde een aantal ruiten en gooide bij zijn arresta tie een buis richting politie. Het projectiel miste op een haar na een agent. MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Oosterland is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor mishandeling ver oordeeld tot 400 euro boete. Daarnaast moet hij 250 euro schadevergoeding aan het slachtoffer betalen. De ver dachte bemoeide zich 1 septem ber vorig jaar in Oosterland met een burenruzie tussen twee fa milies. Hij schoot zijn broer te hulp en sloeg met een stok een man. Het slachtoffer liep daar bij rode striemen op. De Ooster- lander vond de beschuldiging belachelijk, maar twee getuigen hadden hem zien slaan. Advertentie Gewijzigd treinverkeer Wmk aan bet spoor ,11 va» 8 - 14 november In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal Den Haag C-Gouda ZIERHtZEE - Lekker lui achterover leunen in een wereld die beweging uitdrukt. De maart dit jaar geïnstalleerde, roestvrijstalen sculptuur van de Velper kunstenaar Piet Siegers bij de Dikke Toren in Zierikzee is niet alleen om naar te kijken. Kinderen hebben in het drie meter grote object, dat de titel 'eb en vloed' draagt, een dankbaar klimrek gevonden. En als je even geen zin hebt om druk te doen, dan maak je er toch gewoon je eigen hangplek van! foto Marijke Folkertsma 9 nov Nijmegen-Venlo 9 en 10 nov Tilburg-Eindhoven Hengelo-Oldenzaal 9 en 10 nov Utrecht C-Ede-Wageningen Utrecht C-Rhenen Utrecht C-Arnhem-Nijmegen 9 op 10 nov 's-Hertogenbosch-Nijmegen 10 nov Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. door Famke van Loon BRUINISSE - Een 'echte Zeeuwse oplossing', speciaal uitgedokterd voor Bruinisse. Dat moet de tweede brug over de Grevelingensluis inclusief bypass worden. De voorkeur van de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat gaat uit naar de aanleg van een zogeheten rol brug. Hiermee moet de ver keersveiligheid bij dit knelpunt én op de N59 verhoogd worden, zonder dat het silhouet van Bruinisse wordt aangetast. Met een zomer lang ervaringen bij de Zandkreeksluis zijn pro- Advertentie OPEN DAG ZATERDAG 9 NOVEMBER Zaterdag 9 november 2002, van 10.00 tot 13.00 uur. Nijverheids straat 18 te 's-Heer Arendskerke (bedrijventerrein Eindewege). jectleider J. Geleijnse (Rijkswa terstaat) en provinciemedewer ker J. Bakx erg gemotiveerd de verkeersproblemen bij Bruinis se op te lossen'Tot bijna veertig procent' van al het autoverkeer, dat in het hoogseizoen over de Zandkreekdam denderde, is volgens Bakx via de nieuwe, tweede brug gereden. Voor de Grevelingensluis wordt een zelfde soort oplossing ge zocht. Staat de brug open om de jachten op het water te laten doorvaren, dan moeten de auto's via een om weggetje en tweede brug toch door kunnen rijden. Op die manier moet het veiliger worden op de N59: het verkeer stroomt beter door, zodat het gevaar op kettingbotsingen door file-vorming minder wordt. Aanzicht Provincie en Rijkswaterstaat willen de oplossing' van de Zandkreekdam niet klakkeloos kopiëren naar Bruinisse. Naast de bochten in de bypass, die bij de Grevelingensluis ronder en geleidelijker moeten zijn, en een omgelegde route voor cle paral lelweg, krijgt het Duivelandse dorp een ander soort brug. Een ophaalbrug, zoals op de Zand kreekdam, past niet, omdat op dit moment al een ophaalbrug over de sluis ligt. Die is inmid dels veertig j aar oud, zo legt Ge leijnse uit; de tweede brug zal nooit hetzelfde zijn. Daarnaast zal een dergelijke brug door zijn opbouw en contragewichten het aanzicht van Bruinisse 'vervui len'. Op dit moment wordt daarom het plan uitgewerkt om hier een rol-brug aan te leggen. Moet de brug open, dan rolt deze het wegdek naar achteren, in plaats van omhoog te kantelen. Voor Bruinisse lijkt dit de beste oplossing: een basculebrug is te duur voor het budget van 12 miljoen euro, terwijl een draai brug lastig is voor de schepen. De komende maand moeten de technische zaken en de voor- en nadelen voor bijvoorbeeld het onderhoud van de brug op een •rijtje gezet worden. Begin de cember hopen Rijkswaterstaat en provincie een definitief be sluit over de brug te nemen. „Maar voor de rolbrug ziet het er goed uit", aldus Geleijnse. Bestekken Is die keuze definitief, dan komt de uitvoering van het plan in zicht. Voor de wegen van de by pass, de verkeersborden en de brug moeten drie aparte bestek ken worden gemaakt. Dat zal naar verwachting ruim een half jaar in beslag nemen. Ondertussen moeten tal van vergunningen aangevraagd worden en loopt nog altijd het overleg met enkele bewoners, die zonder verhuizing vlak langs de nieuwe weg komen te wonen. Vooralsnog blijft het streven van provincie en Rijkswater staat het werkbij Bruinisse op 1 juli 2004 klaar te hebben. Bakx: „De provincie heeft als doel dit knelpunt op te lossen en zo snel mogelijk. Maar de techniek zal bepalen hoe lang het uiteinde lijk duurt." door Marqritta van den ZIERIKZEE - Een groot deel van christelijk Zeeland vouwde gisteren de handen op de jaar lijkse dankdag voor gewas en arbeid. Christelijke en reforma torische basisscholen, winkels en bedrijven sloten de deuren om leerlingen en personeel de gelegenheid te geven een kerk dienst bij te wonen. Met name leden van behouden de kerkgenootschappen lieten hun dagelijkse arbeid rusten op de eerste woensdag van de maand. Volgens secretaris L. Wüllschle- ger van de Provinciale Synode van de Samen op Weg-kerken is er echter een verschuiving zichtbaar van de christelijke ge denkdag naar de zondag. De dankdag, van oudsher een Germaanse traditie, is in meer christelijke kerken niet meer gebonden aan één vaste dag. Oogstdienst Dankdagdiensten worden ver spreid over de maand november in verschillende kerkgenoot schappen gehouden. Om prak tische redenen combineren veel Nederlands Hervormde Ker ken, Gereformeerde Kerken en Evangelisch Lutherse Kerken de dankdag met de zondag- dienst. Deze diensten op de eer ste zondag van november zijn bekend onder de naam 'oogst dienst'. Volgens Wüllschleger maakt het traditionele karakter van de dankdag plaats voor een meer hedendaagse invulling van de kerkelijke samenkom sten. Thema's als 'omgang met wel vaart' krijgen bijvoorbeeld een prominentere plaats binnen de gangbare zondagdienst. Wüll schleger: „Hoewel er landelijk een duidelijke teruggang te con stateren i s i n het kerkeli j k leven is er juist binnen de kerken een grote interesse om dankbaar heid te uiten. Er is behoefte aan nieuwe bezinning. Vragen als: 'Hoe gaan wij om met rijkdom in welvarend Nederland?' komen bijvoorbeeld in een oogstdienst aan bod. HEINKENSZAND - De ver dubbeling van de Sloeweg van een twee- naar een vierbaans- weg kan in 2007 worden aange pakt. Dat meldt het college van Gedeputeerde Staten in een brief aan burgemeester en wet houders van Borsele. De Borselse bestuurders dreig den eerder dit najaar bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal (WCT) als er geen harde garan ties zouden worden gegeven over de verdubbeling van de Sloeweg. Het Borselse college verwacht grote verkeersproble men op de Sloeweg als gevolg van de de komst van de WCT en de opening van de Westerschel- detunnel. Gedeputeerden D. Bruinooge en G. van Zwieten beloofden het Borselse college 21 oktober al dat de verdubbeling van de Sloeweg niet op de lange baan geschoven zou worden. Daarop zagen de Borselse bestuurders af van een gang naar de rechter. Voor G. Houtekamer, raadslid voor de SGP op Schouwen-Dui- veland, vormt de dankdag on derdeel van zijn persoonlijk en maatschappelijk functioneren. „In zijn algemeenheid wordt er in de Zeeuwse samenleving be grip getoond voor de instand houdingvan kerkelijke feest- of gedenkdagen. Er is niemand die zich erover verbaast dat ik mijn gezicht vandaag niet laat zien op het gemeentehuis. Dat is he laas niet overal in Nederland vanzelfsprekend Als fruitteler wijst Houtekamer op het belang voor een dankdag voor het gewas. „Aan het begin van het seizoen past het ons God om een zegen te vragen. Wan neer de opbrengst binnen is, willen we God daarvoor dan ken." Veel christelijke en reformatori sche scholen gingen gisteren dicht om kinderen en personeel in de gelegenheid te stellen naar de kerk te gaan. Directeur J. Maliepaard van de Vereniging voor Basisonderwijs op Refor matorische grondslag maakt zich sterk om de christelijke ge denkdag te handhaven. In te genstelling tot Houtekamer, vreest hij dat christelijke dagen als dank- en biddag steeds meer in het gedrang zullen komen. „Wij wijzen de leerlingen van de Ds. J. Bogermanschool in Oos terland op de betekenis van dankdag en vertellen de kinde ren waarom zij een dagje vrij zijn", aldus Maliepaard. Advertentie Week van het Zeeuwse boek t/m 9 november bij aankoop van 12,50 aan boeken het geschenk: ECHOES VAN HET WATER door Jan Kuipers en Cees Maas MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 39-ja- rige man uit Kapelle voor mis handelingen in de relatiesfeer veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenis straf. Verdachte kreeg twee weken celstraf opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat. De Kapelle- naar zit een straf uit voor handel in harddrugs. Daarmee werd re kening gehouden bij het opleg gen van een nieuwe straf. Uit de aangiftes van het slachtoffer bleek dat hij vorig jaar in okto ber en december haar drie keer had mishandeld. Zijn vriendin kwam gisteren getuigen dat ze zelf ook schuld had aan het ge weld. „Ik heb hem geestelijk mishandeld." Ze vond ook dat ze hem had vernederd. Ook ver telde de vrouw dat ze vaak dron ken was en haar vriend eerst klappen gaf. Van de aangiftes wist ze niet veel meer te herin neren, omdat ze doorgaans niet nuchter was. Officier van justitie G. Ooster- veld eiste zes weken gevange nisstraf. Advertentie Hier was eens Capelle 10,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul Boerengroentesoep en Zeeuws stoofvlees of Wrap spinazie-geitenkaas en icaneelpap voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vandaag vanaf 11.00 uur taxatie munten en waardepapieren en van 19.30-20.30 uur lezing Zeeuws water op de penning door drs. Wil van Moll zaterdag 9 november 11.00-16.00 uur Oude Zeeuwse ansichtkaarten ruilen, kopen en advies met de heren A. Roose, J. Leijnse en C. Sohier 15.00-16.30 uur Finito 'Fresh, Fruity Tasteful' dinsdag 12 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek lezing Martin de Haan over Grand Hotel Arion Tel.: OU8-410502 Belangstellend keek Fréde- rique onlangs toe hoe haar moeder een stripje van de wastafel ter hand nam, daar een pilletje uit drukte en dat met een slok water wegspoel de. Het Middelburgse meisje is vier jaar en meisjes van vier jaar willen altijd veel weten. „Waar is dat voor, mam?" vroeg ze. „Dat is om geen nieuwe ba by's geboren te laten wor den", zei haar moeder. De reactie van Fréderique klonk kordaat. Bewaar er eentje voor mij, voor als ik groot ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33