Tweede leven Zeevaartschool Bond Heemschut pleit voor status van monument Qidex Jansen "Diabetes. Behoor ik tot een risicogroep?" lezers schrijven RIO Waterschap Rommelmarkt Studenten bouwkunde zien toekomst voor Vlissings gebouw ,+ner hoort? slechthorende P£,ag! Weet u hoeuw^ zelf Tijdens de "Week van het Oor" houdt Hoortoestelhuis Jansen op vrijdag 8 november een open dag. Deze dag staat in het teken van de Senso Diva, het jongste hoortoestel van Widex dat ga rant staat voor topprestaties in horen. Door middel van een speciale opstelling kunt als partner zelf ervaren wat het Senso DivA-hoortoestel voor uw slechthorende partner kan bete kenen. Tevens presenteren wij de Microlink en de Conversor. Dé mobiele microfoonsystemen die u het beste resul taat bieden tijdens situaties waarin bijgeluiden overheer sen. Nieuwsgierig geworden? U bent vrijdag van harte wel kom van 09.00 tot 17.30 uur. Adverteren? In de PZC natuurlijk! Intrekking Lozingsvergunning v Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch* nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactielij. beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat éi redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wordej niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Deif dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overgj weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In een artikel in de PZC van 1 november komt naar voren dat democratisch handelen binnen het bestuur van het RIO (Regio naal Indicatie Orgaan, voor on der andere thuiszorg of opna men in verzorgingshuizen) iets is dat men of niet kent of ne geert. Afgezien van het feit dat er mensen zijn met inzicht in de gezondheidszorg die zeggen dat het RIO een overbodige schakel is, gaat het hier (weer) om falend beleid. Gut, zitten we nu vast aan dit extra personeel? Zade len we de deelnemende gemeen ten weer op met extra kosten zonder voorgaand overleg? Dat het RIO personeel tekort kwam, zal wellicht zo zijn, maar dan moet er wel democratisch over besloten kunnen worden. De voorzitter geeft toe dat er in de affaire met de verhuizing wel wat achter zat; ik heb daar na 2000 niets meer over in de krant gelezen, is dit nu zijn eerste uit spraak daarover? Het bestuur had staande de vergadering en kan dit nog steeds, de voorzitter moeten schorsen om verder on derzoek te kunnen doen en dan de verantwoordelijken functio neel en financieel aanpakken. De burgers krijgen de bestuur ders die ze verdienen, zo luidt een gezegde, maar ik denk niet dat de inwoners iets in de melk te brokkelen hebben in deze zaak. Ze stonden erbij en keken naar de puinhopen en de hen ge dicteerde hogere lasten. Hans Rentmeester Hoofdstraat 56 Ovezande Waterschap moet tarieven ver hogen (PZC 2-11). Nee, het schap moet bezuinigen, dat schijnt ook mogelijk te zijn! De tering naar de nering zetten. De nering zijn de betalenden. Maar waar kun je nu de gekozenen op aanspreken of op afrekenen, zo als bij de laatste kamerverkie zingen is geschied? Voor de functionering van de democrat tie is rivaliteit belangrijk en dl is er nu nog niet bij het water- schap. Ieder voor zich. De kiezer weet toch niet wie ze gekozei hebben, na die paar regeltjes! het zogenaamde verkiezing pamflet van het 'schap'. Ove snijden (bezuinigen) in investe ringen gesproken: op A- en li- wegen van de Zeeuwse Eilan den rijzen de snelheidsremmer- als paddestoelen uit de grondir o.a. 60-km-zones. Ze steller niets voor, kosten veel, en geve: hooguit een schrikreactie voo: onbekenden. Moet dat zoved kosten, hobbels waax-over jewt met 100 kilometer overheer. kunt racen? Wat te denken ove de kosten van de doseerM lanceer-)installatie? Als het dl! bedoeling is om het sluipver- keer te beteugelen is er een hee! goedkope oplossing, zoals dit bijvoorbeeld in Overijssel- wordt toegepast. Onder een ver bodsbord voor personenauto) een bord met de tekst 'Ma-t/n vrijdag van 7.00 tot 9.00 uuret van 16.00 t/m 18.30 uur' Schoolgaande fietsende jeugc en fietsend woonwerkverkee heeft vrij baan. De rest vanè dag is de weg vrij voor iedereen Pas dit ook toe voor de weger rond Hoogelande - het hart van Walcheren - in plaats van demi geldende afsluiting voor perso nenauto's. R. J. Burgman Halve Maanstraal Oostkapê GOES - Het Leger des Heil houdt op zaterdag 9 en dinsdag 12 november rommelmarkter met kledingverkoop in haar ge bouw aan de Leliestraat in Goes. De opbrengst is bestemt voor een kindertehuis in het In donesische Denpasar. De rom melmarkt duurt zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en dinsdag van 9.00 tot 15.00 uur. Mensen die spullen willen aanbieden, kunnen bellen met 0113- 228235. donderdag 7 november 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Zeevaart school in Vlissingen is een flexi bel gebouw dat met eenvoudige ingrepen een nieuwe bestem ming kan krijgen. Vierdejaars studenten bouwkunde van de Hogeschool Zeeland (HZ) onderzochten de sterke en zwakke punten van het gebouw en oordeelden dat het 'gemak kelijk een tweede leven aan kan'. Het complex is geschikt voor studentenhuisvesting; zelfs een dansschool kan er een onderko men vinden, net als kantoren en horeca. Eén groep studenten was duidelijk: verbouw het tot ult-ramodei'n schoolgebouw waar tot in lengte van dagen maritiem onderwijs gegeven kan worden. Marjan van den Bos van Ingeni eurs Associatie Van den Bos De Iongh uit Zierikzee bege leidde de onderwijsopdracht voor de HZ. Zij staat bekend als hoeder van historische, karak- tervolle gebouwen. Van den Bos vindt dat gebouwen als de Zee vaartschool niet alleen een cul tuur-historische betekenis heb ben, ze bezorgen omwonenden ook een vertrouwd beeld. ,,En als gebouwen niet meer ge schikt zouden zijn voor de func ties waar ze ooit voor bedoeld waren, bedenk dan een herbe stemming. Pand en ontwerpei- laat je op die manier in hun waarde." Van de opmerking dat nieuw bouw goedkoper is dan renova tie en dat daardoor gebouwen maar beter gesloopt kunnen worden, wordt ze telkens wre velig. „Er zijn zoveel voorbeel den te bedexxken van gebouwen die een waardevol tweede leven hebben gekregen. Het entx-epot- gebouw in Rotterdam, de oude HBS in Vlissingen, de Holland- Amerika Lijn in Rotterdam, Ca fé Stad Rotterdam, Magna Pla za in Amsterdam. Het gaat om de wil om karaktervolle gebou wen te behouden." De studenten gingen aan de slag met hun praktijkopdracht 'Plananalyse, onderhoud en be heer van de Zeevaartschool'. Zij oordeelden dat de constructie van het gebouw het toestaat met de ruimten te variëren. In een groep werd de discussie gevoerd over een grand-café en restaurant in combinatie met onderwijs. De Zeevaartschool, vinden de studenten, is vijftig jaar geleden gebouwd met het idee dat er ondêi-wijs gegeven moet worden. Die sfeer zit in het gebouw. „De voortzetting van de schoolfunctie is dan ook ons uitgangspunt geweest", geven de vierdejaars aan. „Want waar spreekt maritiem onderwijs meer tot de verbeelding dan hier aan de boulevard in Vlissingen, waar schepen dichtbij voorbij trekken?" Steviger band Naast het onderwijs zou de bo venste verdieping dienst kun nen doen als café-restaurant. Die etage kan afzonderlijk ver huurd worden aan een uitbater. De studenten veronderstellen dat daardoor de band wordt verstevigd tussen de school en de Vlissingers. „De Zeevaart school wordt met de uitbreiding van grand-café en x-estaux-ant toegankelijk voor iedereen." De studenten begonnen aan hun opdracht in de wetenschap dat het maar weinig had gescheeld of de Zeevaartschool aan de Boulevard Bankert 156 in Vlis singen was gesloopt. „Afbraak van het complex zou jammer zijn geweest", schrijven ze. De discussie over sloop speelde drie jaar geleden, toen gesproken werd over een vex-plaatsing van het maritieme onderwijs van de boulevard naar de Edisonweg. Het orxroerend goed en de grond zouden voor veel geld verkocht kunnen worden aan projectont wikkelaars als deze de zeker heid zouden hebben dat er ge sloopt en opnieuw gebouwd mocht worden. Grondeigena ren, in het geval van de Zee vaartschool zijn dat de HZ, wa terschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Vlissingen, zagen het grote geld. De gemeente stelde vast dat er voor sloop te weinig draagvlak zou zijn en besloot het gebouw via een beeldkwaliteitsplan voor de boulevards te bescher men. Begin volgexxd jaar wordt het beeldkwaliteitsplan gepre senteerd aan de gemeenteraad. J. Mandos, voorzitter van het College van Bestuur van de HZ, zegt nog steeds te werken aan een clustering van het onderwijs aan de Edisonweg. „We hebben daar de kans om er iets moois van te maken. We houden reke ning met de emoties van de ma ritieme studenten, die zeggen niet graag weg te gaan van de boulevard. We willen aan de Edisonweg een mooi, maritiem gebouw neerzetten. Hij verwacht dat de vierde jaarsstudenten bouwkunde 'creatieve herbestemmingen voor de Zeevaartschool hebben ontdekt'. „We hopen ook dat het gebouw een mooie tweede functie krijgt, als de HZ er financieel maar geen schade van ondervindt. We hebben een zakelijk belang. El ke cent hebben we nodig voor het onderwijs." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Bond Heemschut en twee vertegen woordigers van de werkgroep Behoud Zeevaartschool pleit ten er gisteren voor om de Zee vaartschool in Vlissingen de monumentenstatus te verlenen. „We willen dat het een monu ment wordt omdat het gebouw op deze manier het best wordt beschermd", verklaarde I. Her- bers van de Bond Heemschut. De Rijksdienst Monumenten zorg wil over de kwaliteiten van het gebouw Boulevard Bankert 156 geïnformeerd worden. Zij vraagt daarvoor advies aan de Vlissingse gemeenteraad. Wet houder C. de Keijzer zei gisteren in de hoorzitting dat het advies van het college van B en W in de commissie grondgebied van 11 december wordt behandeld. Het gebouw met het torentje heeft het predikaat 'beeldbepa lend'. De Bond Heemschut en N. Kloet en M. van Es van de werk groep Behoud Zeevaartschool beklemtonen dat Vlissingen ju ridisch veel sterker staat wan neer het complex een monu ment is. „Want sloop ligt op de loer. De boulevard is voor pro jectontwikkelaars aantrekke lijk", zei Herbers. De Keijzer beaamde dat: „De economische waarde van een lapje grond op de boulevard is groot. Iedex'e verdieping meer levert aanzienlijk meer geld op." Het is de tweede keer dat er ge sproken wordt over de monu mentenstatus voor het gebouw. Van Es: „Drie jaar geleden werd in de besluitvorming meegewo gen dat het monument nog geen vijftig jaar oud was. Dit is een nieuwe procedure." Het gebouw van de Zeevaartschool is in sep tember vijftig jaar geworden. Volgens studenten bouwkunde van de HZ kan de Zeevaartschool een nieuwe functie krijgen. foto Lex de Meester high definition hearing Hoortoestelhuis VOORSTAD 5 4461 KK GOES TEL. 01 13-25 37 95 Dierenpension De Ellewout Op 23 november 1994 heeft het voormalige waterschap Noord- en Zuid-Beveland aan P.J. van Houte, toenmalige eigenaar van Dierenpension De Ellewout rechtsvoor- ganger van W.G.N. Strookappe, een vergunning ver leend op grond van de Wet verontreiniging oppervlakte wateren voor het lozen van afvalwater op de zuidelijke wegsloot langs de Zwinweg te Ellewoutsdijk. Het afvalwater is afkomstig van het dierenpension en de woning aan de Zwinweg te Ellewoutsdijk. Door beëindiging van het dierenpension is de lozing gestopt, de vergunning zal daarom per 1 november 2002 worden ingetrokken. Ter inzage Het besluit en andere bijbehorende stukken liggen vanaf 8 november 2002 tot en met 20 december 2002 ter inzage: bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur en na afspraak (tel. 0113-241360) buiten de werkuren van 18.00 tot 21.00 uur. Op verzoek, met uitzondering van de avonduren, kan een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen; bij de afdeling Interne Zaken van de gemeente Borsele, elke werkdag van 8.30 tot 12.30 uur en op donderdag ook van 17.00 tot 20.00 uur. Beroep/voorlopige voorziening Ingevolge artikel 20.1, eerste lid Wet milieubeheer in samenhang met artikel 20.6 Wet milieubeheer staat tot het einde van bovenvermelde termijn beroep open bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State voor: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn ingebracht; d, belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. Het besluit wordt van kracht met ingang van de dag na de dag waarop de beroepstermijn afloopt tenzij gedu rende de beroepstermijn, met toepassing van artikel 20.3 Wet milieubeheer en artikel 36 Wet op de Raad van State in samenhang met titel 8.3 Algemene wet bestuursrecht, bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. Goes, 7 november 2002 Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden W.A. Gosselaar, dijkgraaf mr.drs J.A. de Visser, secretaris-directeur Piet Heinstraat 77 Postbus 114, 4460 AC Goes Telefoon (0113)241000 Fax (0113)227528 info@wze.nl www.wze.nl Diabetes Mellitus is een nieuwe volksziekte. Meer dan een half miljoen Nede- landers heeft diabetes (sui kerziekte). De helft van hen weet nog altijd niet dat zij diabetes hebben. DIABETES VEROORZAAKT ERNSTIGE COMPLICATIES Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Diabetes kan (ernstige) complicaties tot gevolg hebben. Op termijn kun nen bloedvaten, zenuwen en organen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nie ren, ledematen, hart- en bloedvaten. Tijdig ontdek ken van diabetes is belan grijk. Hoe beter en sneller de behandeling, hoe min der kans op complicaties. LOOPT U EEN VERHOOGD RISICO OM DIABETES TE KRIJGEN? Er zijn bepaalde risico groepen, waarin een aan tal factoren de kans op dia betes vergroot: "Mensen, met name na hun 40e, met overge wicht, vooral rond de buikstreek. Mensen met een gestoor de vetstofwisseling Mensen met familieleden die diabetes hebben (de aanleg voor type 2 dia betes is erfelijk) Mensen met een (lang durig) hoge bloeddruk -Vrouwen die zwanger schapsdiabetes hebben gehad. Behoort u tot een risico groep (en bent u ouder dan 40)? Laat u zich dan eens, als u toch bij de huisarts moet zijn, testen op dia betes. Met een simpele bloedtest (met 1 druppel tje bloed) kan uw huisarts vaststellen of u diabetes heeft. Een tijdige behan deling kan de kans op ern stige complicaties aan zienlijk verkleinen. MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mo gelijk een uitgebreide gra tis brochure met meer in formatie over diabetes, de behandeling en de gevol gen. De brochure is be stemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Giro 5766. Diabetes jO Fonds in Amers- \J foort. J£» Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30