Werkloosheid Zeeland stijgt snel Port Zélande strijdt om de klant 21 Redactie bladen Agrio kijkt door de bril van boer Industrie, vervoer en zakelijke dienstverlening staan onder druk Voorzitter waakhond beurs VS stapt op Chinezen dichten laatste sluitgat Drieklovendam het bedrijf Geld voor beginners profijt donderdag 7 november 2002 Hoor Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De werkloos heid in Zeeland loopt snel op. In het afgelopen jaar steeg het aantal werklozen met 787 tot 9626; dat is stijging van 9 pro cent. In West-Brabant en Rijn mond groeide het aantal werk zoekenden respectievelijk met 22 en 16 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), district Zuidwest (Zee land, West-Brabant en Rijn mond). Naar verhouding steeg de werkloosheid het hardst op Noord-Beveland (43 procent), gevolgd door Tholen (21 procent en Schouwen-Duiveland (19,3 procent). In absolute cijfers springen Middelburg (+105), Tholen (+97), Schouwen-Dui veland (+94) en Terneuzen (+84) eruit. Vlissingen telt nog altijd de meeste werkzoekenden (1795), gevolgd door Middel burg (1446) en Goes (1006). Onderzoekers zeggen nog geen verband te kunnen leggen met de door bonden voorspelde ont slaggolf. Vooral de industrie, het vervoer en de zakelijke dienstverlening staan onder druk. In de periode juni tot september groeide het aantal werklozen in het district Zuid-West van 97.600 tot 103.300; een stijging van bijna zes procent. Toch is de toestand op de arbeidsmarkt in Zeeland minder dramatisch dan in West-Brabant en Rijnmond. Gunstiger Het afgelopen jaar groeide de werkloosheid in Zuidwest met 16 procent. Per regio zijn er gro te verschillen. De sterkste groei vertoonde West-Brabant (22 procent), gevolgd door Rijn mond (16 procent) en Zeeland (9 procent). Zeeland scoort wat lager, omdat er minder indu strie is. En daar vallen de klap pen", zegt M. Wennekes van het CWI. Door het Centraal Planbureau was voor 2001 een groei voor WASHINGTON - De omstreden voorzitter van de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC, Har vey Pitt, is gisteren opgestapt. In een brief aan president Geor ge Bush zei Pitt te vertrekken vanwege het tumult dat rond zijn voorzitterschap en de SEC is ontstaan. „Het is in het belang van iedereen dat ik nu opstap", aldus Pitt in een vrijgegeven verklaring aan het Witte Huis. Bush heeft zijn ontslag aan vaard. Pitt stond zwaar onder druk we gens zijn rol bij de recente be noeming van William Webster tot voorzitter van een orgaan dat toezicht moet houden op de accountancysector, die wordt geplaagd door grote boekhoud schandalen. Webster bleek commissaris te zijn geweest bij een bedrijf dat zelf van fraude wordt verdacht. Pitt wist van het verleden van de oud-direc teur van FBI en CIA, maar ver zweeg dat tegenover zijn vier medebestuursleden van de SEC en het Witte Huis. Naar de benoeming van Web ster wordt nog onderzoek ver richt, maar de afgelopen dagen was al duidelijk dat de positie van de 57-jarige Pitt onhoud baar was. Medebestuursleden van de SEC, de Securities and Exchange Commission, uitten kritiek op zijn rol als voorzitter. De twee Democratische leden stelden de benoeming van Web ster openlijk aan de kaak. De stemming van Webster ver liep langs de partijlijnen. De drie Republikeinse leden -onder wie Pitt- stemden voor, de De mocraten tegen. Gewoonlijk handelt de SEC eenstemmig. speld van bijna drie procent. Uiteindelijk bedroeg de groei 1,1 procent. Voor dit en komend jaar ging het CWI-zuidwest uit van een groei van respectieve Pijnlijk lijk één en twee procent. Dat scenario lijkt te wankelen, er kent het CWI. Want het Cen traal Planbureau ging uit van een groei van 0,5 procent voor dit jaar en van 1,5 procent in 2003. Komen die prognoses uit, dan voorziet het CWI ernstige gevolgen voor de werkgelegen heid in Zeeland, West-Brabant en Rijnmond. Dan staan er in 2003 circa 120.000 werkzoeken den ingeschreven, tienduizend meer dan waarvan het CWI nog uitgaat. Bijna alle bedrijfstak ken hebben last van de econo mische dip. Alleen in de secto ren horeca, zorg en overheid verwacht het CWI dit en vol gend jaar een redelijke groei. SANDOUPING - Arbeiders dichtten gisteren het laatste sluitgat in de Chinese Drieklovendam. Deze wordt aangelegd in de Yangtze in de provincie Wuhan. De dam is bedoeld om overstromingen tegen te gaan en om energie op te wekken. Voor het project is omge rekend 24 miljard euro uitgetrokken, maar dat blijkt niet toereikend te zijn. Het karwei staat bloot aan kri tiek. Een miljoen mensen moet verhuizen door de aan leg van de dam. Milieu-organisaties voorzien nadeli ge gevolgen voor de natuur. Het is de bedoeling dat er met de dam vanaf volgend jaar stroom wordt opge wekt. Pas in 2009 is het werk voltooid. foto AP door Jeffrey Kutterink OUDDORP - De markt van de kortdurende vakanties ('short break holidays' in goed Neder lands) staat onder druk. On danks de populariteit van het 'weekendje weg', is het voor Port Zélande in Ouddorp steeds moeilijker om de 722 woningen vol te boeken. Renoveren en re clame maken zijn de wapens in de felle concurrentiestrijd. Het 'gevecht om de gast' is scherper geworden. De twee grote aanbieders, Center Pares Europe en Landal GreenParks, en een reeks kleinere ketens, zo als Roompot Recreatie, lonken allemaal naar dezelfde gast. Ne derland telt ruim vierhonderd parken (al dan niet gecombi neerd met een camping), samen goed voor dik 32.000 huisjes. Alaam: Port Zélande Plaats: Ouddorp Opgericht: 1990 Werknemers: 370 (vast), 170 (ingeleend) Omzet: 35 miljoen euro De vakantiehuisjes zijn in mediterrrane kleuren geschilderd. Pitts rol was al dubieus, omdat hij tot voor kort iemand anders steunde als voorzitter van het nieuwe accountancyorgaan, het Public Company Accounting Oversight Board. De persoon in kwestie, de alom gerespecteerde pensioenmanager John Biggs, lag echter vanwege zijn hervor mingsdrift niet goed bij de ac countants, waarna Pitt zijn me ning wijzigde. Dat Pitt vroeger als advocaat voor de accoun tancysector opkwam maakte de omslag extra pijnlijk. Zijn ver trek is ook een nederlaag voor Bush. De president steunde de SEC-voorzitter riamelijk door dik en dun. ANP/A'FP/RTR Center Pares Europe beschikt over vijftien parken, waaronder Port Zélande. Center Pares ('Even helemaal weg') is in Ne derland de bekendste exploi tant van bungalowparken. Het bedrijf moet in één adem wor den genoemd met voormalig concurrent Gran Dorado ('Zo- veel.vakantie zo dichtbij'). Sinds vorig jaar opereren beide groot-vakantiemakers name- lij k onder de vlag van het Franse vakantie- en moederbedrijf Pierre et Vacances. In 2000 verkocht de Britse brou werijgroep Scottish and New castle (S&N) de toen nog tien bungalowparken van Center Pares op het Europees continent aan Pierre et Vacances en DB Capital Partners; de participa tiemaatschappij van Deutsche Bank. Een jaar later besloot kartel waakhond NMa dat Pier re Vacances Center Pares mag overnemen en mag samenvoe gen met Gran Dorado. Voorwaarde was dat een deel van de parken werd verkocht, omdat Gran Dorado en Center Pares (het voormalige Sport- huis Centrum) samen een te groot deel van de markt in han den zouden krijgen. Pierre et Vacances heeft daarop 33 van de 38 vakantieparken van Gran Dorado verkocht. Met het samenvoegen van Cen ter Pares en de resterende grote Gran Dorado-parken, volgt nu een internationale reorganisa tie. Port Zélande moet het voortaan doen zoncler de merk naam Gran Dorado. Center Pares gaat zijn vijftien parken (9586 huisjes) in drie categorie- en onderverdelen. De oorspron kelijke centra onder deze naam gaan Center Pares Original he ten. De twee kustparken bij Zandvoort en Ouddorp krijgen de toevoeging SeaSpiritDe overige voormalige Gran Dora do-parken krijgen de submerk naam FreeLife. De volledige nieuwe naam van Port Zélande wordt: Port Zélande Seaspirit from Center Pares. „Op Center Pares Original hoeft de gast niet meer van het park af", legt di recteur O. Dapper van Port Zé lande de verschillen uit. „Bij de andere twee soorten worden gasten, ondanks de aanwezig heid van veel faciliteiten, wel gestimuleerd in de omgeving rond te kijken. De toevoeging SeaSpirit staat uiteraard voor de ligging aan zee." De doelgroep is dezelfde als die waarop alle parken zich richten: van 8 tot 80-jarigen en gezinnen met kinderen. Ondanks de po pulariteit van 'er even tussen uit', is het continu een strijd om mensen te lokken. Behalve de andere parken, zijn ook Londen en Parijs concurrenten van Port Zélande Dapper: „Mensen die een stedentrip maken, hadden ook een huisje kunnen huren." Klanten Jaarlijks rijden 225.000 mensen door de poort van het park. De klanten komen uit Nederland (60 procent), Duitsland (30 pro cent) en België en het Verenigd Koninkrijk (10 procent). Bijna iedereen komt met de auto (98 procent). De doelgroep bevindt zich in een straal van vier uur rijden met de auto (in Duitsland tot aan het Ruhrgebied). Binnen 14 maanden komt 30 procent van de mensen nog een keer te rug. Binnen twee jaar is dat cir ca 65 procent. Elk jaar moet het park dus op zoek naar minstens 30 procent nieuwe klanten. Dat gebeurt vooral door in te spelen op de vraag naar 'beleving'. Dapper: „De huisjes zijn in de twaalf jaar niet zo gek veel ver anderd. In de jaren zeventig was een kleurentelevisie bijzonder. Nu zijn alle huisjes voorzien van breedbeeldtelevisies. En de douche is in luxere huisjes ver vangen door een sauna. Zaken die je thuis niet hebt. Maar dat bieden al die andere parken ook. Om Port Zélande te onderscheiden van de rest, kiest de directie voor het creëren van een 'mediterrane sfeer'. „Dat betekent niet dat we overal vis netten ophangen. Ook moet je niet als roestvrij staal en high tech in is, alle huizen daarmee optrekken en inrichten. Wat nu in is, kan over een paar jaar uit zijn. De investeringen zijn te groot om het park om de paar jaar te veranderen. Wel schilde ren we bijvoorbeeld alle huisjes in kleuren die je in Zuid-Europa ook zietBehalve renovatie van doorCor Kootstra 's-HEERENBERG - Een lande lijk concept, een regionale aan pak en een onafhankelijke re dactie. Daarmee scoort Agrio Uitgeverij uit 's-Heerenberg. Moeten landelijke bladen als De Boerderij en het Agrarisch Dag blad de laatste jaren veren la ten, het kwartet van Agrio ziet de oplage alleen maar groeien. „Wij nemen persberichten en nieuwsfeiten niet zo maar in on ze bladen op", legt uitgever Ben van Uhm uit. „De acht redactie leden, een stel jonge honden dat elkaar niet spaart, kijken dooi de bril van de agrariër naar het nieuws. Berichten die wij bin nenkrijgen worden niet klakke loos opgenomen. We gaan onze verantwoordelijkheid niet uit de weg. Dat kost af en toe wel een boze adverteerder. Maar met die afwijkende, onafhanke lijke invalshoek scoren wij wel. Van Uhm kwam, na een periode als aardrijkskundeleraar, vijf tien jaar geleden, terecht bij een uitgeverij in Nijmegen waar hij zich bezighield met een land bouwblad. „Ik heb er veel ge leerd, zowel hoe het moet als hoe het niet moet." In de periode 1988-1989 zette hij met enkele partners een regionaal land bouwblad op voor de Achter hoek en de Liemers. Dat sloeg aan door de regionale benade ring. Spoedig volgden bladen voor andere regio's. De zaken partners verlieten het bedrijf en Van Uhm kwam twaalf jaar ge leden uiteindelijk alleen te staan. Toen begon hij met Uitge verij Agrio. Inmiddels verschijnen vier re gionaal gerichte bladen: Stal Akker (oplage 15.900) voor Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, Veldpost (oplage 15.350) voor Groningen, Fries land, Drente en Flevoland; Vee Gewas (oplage 15.350) voor Gelderland en Overijssel; en tot slot Agraaf (oplage 12.000) voor Noord- en Zuid-Holland plus Utrecht. De gezamenlijke opla ge van de vier bladen van Agrio is dus 58.600 stuks. Concurrent Oogst heeft een oplage van 113.000, Boerderij (voor vee houders en akkerbouwers) ruim 89.000. Van Uhm gelooft heilig in zijn opzet: „De landbouw verschilt per regio. In Oost-Ne derland heb je weinig akker bouw en in het noorden weinig varkenshouders. Iedere regio krijgt door onze opzet op de be drijven toegesneden onafhan kelijke vakbladen." Betrokkenheid De voordelen daarvan zijn vol gens Van Uhm legio. „De lezers zijn daardoor veel meer betrok ken bij het blad, omdat veel ver halen worden geschreven over regionale bedrijven. Dus heel herkenbaar. Voor adverteerders biedt deze aanpak ook grote voordelen, doordat ze lezers be reiken die tot hun doelgroep be horen. In feite veel persoonlij ker en laagdrempelig." De vier bladen die nu worden uitgegeven sluiten op elkaar aan en geven een landelijke dek king. Vorig jaar groeide de opla ge van de vier Agriobladen met 12 procent. Dit jaar wordt gere kend op 20 procent. „En daar vechten we niet eens als waan zinnigen voor. We luisteren ech ter wel naar de klant.Die krijgt jaarlijks een leuke klantenbin der aangereikt: één gratis ad vertentie, ongeveer ter waarde van het jaarabonnement. Dat bindingssysteem blijkt te wer ken. Van Uhrh: „Vrijwel iedere abonnee maakt daar gebruik van. Iedere agrariër heeft wel eens wat te verkopen of wat op te scharrelen." Het succes is reden om een nieuw blad in de markt te zet ten: Melkvee Magazine. Met landelijke dekking en landelij ke invulling. En met de nieuws- benadering die Agrio volgens Van Uhm kenmerkt.,,Het blad gaat in een oplage van 30.000 vier keer per jaar verschijnen. En voorlopig gratis." GPD foto Marijke Folkertsma alle woningen, worden ook de overige gebouwen aangepakt. Nieuwe wegen en parkeerplaat sen worden aangelegd om het park autovrij te maken. Alleen bij aankomst en vertrek mogen gasten nog met de auto naar hun huisje. Om te zorgen dat mensen met slecht weer of in de winter ook terecht kunnen, bouwt Port Zé lande een 'adventure factory' met indoor- en midgetgolfbaan en muziektempel. De renovatie kost zo'n twintig miljoen euro en moet in juni klaar zijn. In to taal is met de vernieuwing van de Center Parcs-formule in Ne derland, Duitsland, België en Frankrijk een uitgave van hon derd miljoen euro gemoeid. Behalve bieden wat de vakan tievierende gasten vragen, is een geoliede marketingmachine van levensbelang. Miljoenen brochures vallen in het hele land op de mat van mogelijke klan ten. De bewoners van Schou wen-Duiveland, Goeree Overflakee en Voorne en Putten krijgen huis-aan-huis een fol der. Want wie een dag op Port Zélande wil doorbrengen kan er gebruik maken van de facilitei ten. De gemiddelde bezetting van het park is 80 procent. door Brenda van Dam Een bezorgde moeder vraagt zich af of die hoge huur wel verantwoord is als haar zoon het ouderlijk huis verruilt voor een eigen flat. Wie voor het eerst zelfstan dig gaat wonen zou financi eel al aardig van wanten moeten weten. Dat valt te gen. Liefst 16 procent van de jon geren tot 25 jaar heeft te gro te leningen of betalingsach terstanden. Vandaag dan ook een stoomcursus omgaan met geld voor beginners. Tip 1Je bepaalt zelf waar je je geld aan uitgeeft. Er zijn verplichte uitgaven, die je met een vaste regel maat moet betalen. Denk aan huur, energie, telefoonreke ning, verzekeringen en der gelijke. Verder zijn er dage lijkse uitgaven in de super markt, tijdschriftenwinkel of de kroeg. Die slippen mak- keiij k door j e vingersTot slot zijn er grote uitgaven waar je regelmatig geld voor opzij moet zetten. Je koopt immers niet elke maand een winter jas, schoenen, meubels of dvd-speler. Tip 2. Betaal eerst jezelf! Bijna iedereen kan zonder al te veel moeite vijf of tien pro cent van zijn netto inkomen sparen. Dat kun je aan het begin van de maand (auto matisch) overboeken naar een spaar- of beleggingsre kening. Zo bouw je aan een potje voor onverwachte uit gaven. Voor een vakantie, een auto of wasmachine, een verhuizing of ziektekosten die niet door de verzekering gedekt zijn. Idealiter moet er in zo'n potje drie keer je maandelijkse uitgaven zit ten. Geef je elke maand 800 euro uit, dan zou je 2400 euro achter de hand moeten heb ben. Eindejaarsuitkering of vakantiegeld ontvangen? Ook hier geldt: betaal eerst jezelf! Tip 3. Er zijn slimme schul den en er zijn domme schul den. Met een hypotheekschuld die je maandelijks goed kunt op brengen, is niks mis. Met consumptieve leningen is het oppassen geblazen Lukt het je niet om te sparen, dan lukt aflossen waarschijnlijk evenmin. Houd rekening met de looptijd van een product. Twee jaar aflossen voor een vakantie is onhandig. Een vuistregel; als het totaal aan schulden hoger is dan 15 pro cent van je netto jaarinko men, dan zijn je geldzaken aan een grondige herziening toe. Dat is ook het geval als je maandelijks steeds meer in het rood komt te staan. Kom je er zelf niet uit, neem dan contact op met de gemeente. Daar kunnen ze je vertellen welke instanties je kunnen helpen om de zaken weer op orde te krijgen. Tip 4. Neem voldoende risi co. Verzekeringen zijn buitenge woon nuttig, maar je hoeft niet alles te verzekeren. Ga na of je de financiële gevol gen van een risico zelf kunt dragen of niet. Zo is een ziek tekostenverzekering onmis baar; hetzelfde geldt voor een aansprakelijkheids- en een inboedelverzekering. Een verzekering voor je fiets of voor een begrafenis is niet voor iedereen een must. Vaak scheelt het in de premie wan neer je voor een eigen risico kiest. Dat bedrag moet je dan wel achter de hand hebben. Het kan geen kwaad om eens op internet aanbiedingen van verzekeraars met elkaar te vergelijken. Bijvoorbeeld op www.independer.nl of www. ki j ken vergeli j knl Tip 5. Beheers de kunst van het uitgeven. Als je het gevoel hebt dat het geld je door de vingers glipt, betaal dan eens vaker met contant geld. Je voelt dan meer dat je geld uitgeeft, dan wanneer je met je pinpas of creditcard betaalt. Stel voor jezelf een bedrag per week vast dat je mag uitgeven. Een spannende manier om min der uit te geven is onderhan delen. Vlak voor sluitingstijd zijn winkeliers daar vaak best voor in Zorg ervoor dat je goed geïnformeerd bent en noem prijzen van concurren ten. Blijf beleefd en wees niet al te gretig: succes verzekerd GPD Praktische boekjes: Geldzaken voor starters: www.consumen- tenbond.nl Op jezelf en je finan ciën: www.nibud.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21