Partij Bush verovert Congres Zeeland toch Nationaal Landschap Grieks hof spreekt vliegtuigspotters vrij Goese roofmoord bestraft met 14 en 10 jaar plus tbs Perry's actiepakkers! A Republikeinen beheersen na verkiezingen Huis en Senaat Stroom valt uit in Amsterdam I HR-Dubbelglas j Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? AutoTrack.nl Brandveiligheid trein onvoldoende Timmertje wordt groot Werkloosheid Zeeland stijgt snel Helly Hansen winterjacks HH' t ixm 10° §7 W 4 Later buien Vanochtend tijdelijk droog, vanmiddag talrijke buien met onweer en hagel. Matige westenwind bij 10 graden. 245e jaargang no. 264 donderdag 7 november 2002 los nummer 1,10 van onze redactie buitenland WASHINGTON - Presi dent Bush en zijn Republi keinse partij hebben een historische zege geboekt bij de tussentijdse verkie zingen voor het Ameri kaanse Congres. De 'Grand Old Party' her overde de meerderheid in de Senaat en behield een comfortabele meerder heid in het Huis van Afge vaardigden. Het is pas de derde keer in meer dan een eeuw dat de partij van de zittende president erin slaagt zijn positie in het Congres te versterken. Alleen de Democra ten Franklin Roosevelt in 1934 en Bill Clinton in 1998 waren daar in geslaagd. Nog niet alle resultaten waren gisteravond binnen, maar in het nieuwe Huis van Afgevaardig den krijgen de Republikeinen zeker 227 zetels (+4), de Demo craten 204 (-4) en er is één zetel voor een onafhankelijke afge vaardigde. Drie zetels waren nog niet bekend. In de Senaat (34 van de 100 ze tels verkiesbaar) krijgen de De mocraten 47 senatoren (-2), de Republikeinen 51 (+2). Er is één onafhankelijke senator. In South Dakota liggen beide kan didaten echter zo dicht bij el kaar dat er waarschijnlijk op nieuw geteld móet worden. In Louisiana viel geen beslissing. Begin december volgt hier een tweede ronde. De Democrati- AMSTERDAM - In Amsterdam is kort voor tien uur gisteravond in een groot deel van de stad de stroom uitgevallen. Tachtig procent van de huizen zat zon der elektriciteit. De storing was rond 22.45 uur grotendeels over. Volgens de politie is in Amster dam-Noord een transformator huisje ontploft. De oorzaak is onbekend. ANP Advertentie sche kandidaat is hier favoriet. Het Witte Huis betitelde nog voordat de omvang van de over winning duidelijk was de uit slag als 'historisch'. Door de ac tieve opstelling van Bush, die in de laatste campagneweek nog vijftien staten bezocht, leek de president bijna zijn persoonlij ke lot te hebben verbonden aan de uitslag. Door de controle van de Repu blikeinen over beide kamers van het Congres kan hij zijn conservatieve beleid met kracht doorzetten met nieuwe belas tingmaatregelen. Dreiging De overwinning is in niet gerin ge mate te danken aan het feit dat Bush de agenda voor de ver kiezingen kon dicteren. Door te hameren op het internationale terrorisme en de dreiging van Irak wist hij kiezers in het Repu blikeinse kamp te houden. Hij wist het heikele punt van 's lands economische toestand op het tweede plan te houden. De Democraten, traditioneel de hoeders van de kleine man, pro beerden zich te richten op zaken als stijgende werkloosheid, on derwijs en goedkopere medicij nen voor ouderen. Het lukte ze echter niet het Bush echt moei lijk te maken. Staten Op het niveau van de staten de den de Democraten het iets be ter. In 36 van de 50 staten ston den gouverneursposten op het Vreugde bij Patrick Dirksen en Frank Mink (r) na de uitspraak van het gerechtshof in Kalainata. /y\ Glashandel W MELIESTE Bezoek onze showroom! van onze redactie buitenland KALAMATA - Het hof in het Griekse Kalamata heeft de Nederlandse vliegtuigspotters Frank Mink en Patrick Dirksen gisteravond in hoger beroep vrijgesproken. Ook de twaalf Britten gaan vrijuit. De groep werd verdacht van spionage. De veertien brachten in november vorig jaar op uitnodiging een be zoek aan een militaire basis in de buurt van Kalamata. Zij noteerden daar gegevens van vliegtuigen. Volgens de Griekse justitie hadden de vliegtuigspotters zich schuldig gemaakt aan spionage. Zij verdwenen voor 37 dagen in de cel en kwamen op borgtocht vrij, na betaling van bijna 15.000 euro ieder. De Griekse procureur-generaal eiste eerder op de dag in hoger beroep drie jaar cel tegen de twee Nederlanders. Hij stelde aan het eind van zijn betoog vast te houden aan de al eerder door de rechtbank in Kalamata vastge stelde strafmaat. Ook voor zes Britse spotters die eerder door die rechtbank tot drie jaar waren veroordeeld, vroeg de pi-ocureur-generaal dezelfde straf. De eerste rechtszaak tegen de veertien verdachten dien de in april dit jaar. De rechtbank veroordeelde Dirksen (28) en Mink (29) en zes Britten toen tot drie jaar cel we gens 'eenvoudige spionage'. Ze zouden hebben gepro- door Aector Dooms MIDDELBURG - De twee da ders van de roofmoord op de Goese pomphouder Gilles Brouwer zijn gisteren veroor deeld tot gevangenisstraffen van veertien jaar en tien jaar met tbs en dwangverpleging. De rechtbank in Middelburg achtte bewezen dat de Goesena- ren (22 en 24 jaar) op 8 novem ber vorig jaar in het BP-tank- station in de Goese Polder het slachtoffer opzettelijk met mes steken van het leven hebben be roofd. De onrust en de grote angstgevoelens die de overval lers onder de Zeeuwse bevol king hebben veroorzaakt en het onherstelbare leed dat ze de na bestaanden hebben aangedaan werden hun zwaar aangere kend. In de uitspraak werd ver der de conclusie van het Pieter Baan Centrum, die de overval lers verminderd toerekenings vatbaar acht, meegenomen. Buit De jongste dader, die veertien jaar kreeg, had zich al eerder schuldig gemaakt aan afpersin gen en diefstallen met geweld. De overval op BP-tankstation was tot in de details voorbereid. De oudste Goesenaar stak op de bewuste avond de pomphouder met het mes in de rug. Zijn me dedader had de eigenaar nog ge dwongen de sleutels van de kluis af te geven, terwijl het slachtoffer in een doodsstrijd verkeerde. De buit was uitein delijk een paar pakjes sigaret ten. Beide mannen hadden elkaar de schuld in de schoenen proberen te schuiven, maar de camera's in het pompstation registreerden precies hoe de daders te werk waren gegaan. De overval vol trok zich in amper veertig se conden. Aan de nabestaanden moeten de Goesenaren 10.434 euro schadevergoeding betalen. De vrouw van het slachtoffer reageerde na het vonnis teleur gesteld. „Ik had verwacht dat de rechtbank de eis van de officier van justitie zou overnemen", zei ze. Officier van justitie R. Jeu ken had tegen de daders acht tien jaar en vijftien jaar met tbs en dwangverpleging geëist. Gedenktegel De familie van cle vermoorde pomphouder wil een gedenkte gel bij het pompstation plaat sen. Aanstaande vrijdag is het precies een jaar geleden dat de overval plaatsvond. Mogelijk zal de familie op deze dag de ge denktegel gaan plaatsen, maar ze weten dit nog niet zeker. De tegel komt voor de shop van het pompstation. Advertentie leelands GROOTSTE Octasion Spektakel 8 NOVEMBER 14.00 TOT 14.00 TOT 10.00 TOT 21.00 UUR 21.00 UUR 17.00 UUR Bij aankoop kans op 2250,- Keuze uil meer dan 400 auto's van alle merken Zonder inruil hoge kortingen Auto's vanal €4500," •BOVAG-Goranliopas* Diverse Company Cars mol bi|zonder voordeel •Vcrzekerings- en (inancicringsspecialisten aanwezig zeelandhallen goes NOBELWEG 6 TE GOESUKO iwrtmroam Advertentie De autosite voor heel Nederland door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een groot deel van Zeeland krijgt toch de sta tus van Nationaal Landschap. Dat blijkt uit een brief die de missionair minister Kamp van Ruimtelijke Ordening gisteren aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Kamp (VVD) wil aan die status echter niet al te zware be perkingen voor woningbouw en andere activiteiten koppelen. Het kabinet-Balkenende leek tijdens de formatie afscheid te hebben genomen van het Natio naal LandschapZo werd het al thans door een CDA-woord- voerder voorgesteld, maar mi nister Kamp is daar blijkbaar op teruggekomen. Al geeft hij aan het Nationaal Landschap een andere uitleg dan de beden ker ervan, oud-minister Pronk (PvdA). Zo moet er, vindt Kamp, ook in Nationale Landschappen ruim te blijven voor woningbouw om de eigen bevolkingsgroei op te vangen. De gemeenten in die ge- spel. Leverden de Republikei nen voor de stembusgang nog in 27 staten de gouverneur, nu staan ze vooralsnog op 26. De Democraten krijgen zeker 20 gouverneurs. Van vier staten is de uitslag nog niet bekend. Bush behaalde in Florida een persoonlijke zege door de her verkiezing van zijn jongere broer Jeb. ANP/RTR/AFP/DPA De Europese regelgeving over de brandveiligheid van treinen moet worden aangescherpt. De huidige veiligheidseisen die Brussel stelt zijn onvoldoende, aldus het Nederlands Insti tuut voor Brandweer en Rampenbestrijding naar aanleiding van de brand in een internationale trein bij het Fran se Nancy. Hierbij kwamen gisteren twaalf mensen K om, vermoedelijk allen door rookvergiftiging. Marianne Timmer heeft een jaar vol ellende achter de rug, maar is hard op weg om terug te vechten. De sprintster heeft haar lach terug. „Ik ben groot gewor- ft I den." De werkloosheid in Zeeland loopt snel op. In het afgelopen jaar steeg het aantal werkzoekenden met negen procent. Pro centueel was de toename het grootst op Noord-Beveland (43 procent), gevolgd door Tholen (21 procent) en Schouwen- Duiveland (19,3 procent). In absolute cijfers sprin- gen Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Goes er- V i uit. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; wetenschap: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; economie: 21 en 23 Advertentie foto Juan Vrijdag/ANP beerd toegang te krijgen tot 'nationale geheimen'. De rechter bepaalde dat ze op vrije voeten mochten blijven. De zes overige Britten kregen een jaar gevangenisstraf opgelegd, maar ook zij mochten Griekenland verlaten. Dirksen en Mink hebben altijd volgehouden onschuldig te zijn en alleen hun hobby te hebben uitgeoefend. De Nederlandse raadsman van de twee, C. Korvinus, had voor het hoger beroep een aantal deskundigen opgeroe pen onder wie Mat Herben. De LPF-f ractievoorzitter en defensiespecialist is zelf jarenlang fervent vliegtuig spotter geweest. Hij betoogde dat het in Nederland een erkende hobby is en niets met spionage te maken heeft. ANP Advertentie bieden moeten wel aangeven hoever de bouwactiviteiten kunnen doorgaan door het trek ken van grenzen, van rode con touren. De status Nationaal Landschap gaat ook iets oplever ren.. De rijksoverheid is van plan geld uit te trekken om de 'groene kwaliteiten' te verbeteren en de 'noodzakelijke wateropvang' te garanderen. Balans Hoe groot een Nationaal Land schap moet worden, is in de ogen van Kamp een kwestie van over leg met de provincies. Hij wil veel overlaten aan gemeenten en provincies. Zo vindt hij dat provincies het beste 'de precieze invulling' kunnen geven aan de balans tussen stedelijke en lan delijke gebieden. Hij zal van alle provincies daar om een voorstel vragen voor de verdeling van de woningbouw over stedelijke netwerken (in Zeeland is dat Vlissingen-Mid- delburg-Goes-Temeuzen) en het landelijk gebied. pagina 2: commentaar Stance - heren donkerblauw matenS-XXL Flakes - dames lichtblauw maten: XS-XL voor Per jack www.perrysport.nl SLAAP OP HET ALLERBESTE SLAAPSYSTEEM Advertentie Ergosleep, het meest persoonlijke slaapsysteem. We spreken hier echt over uw eigen bed. Ga dus langs bij Sleepy, dé slaapwinkel met advies! TMC Woonwinkels Marconistraat 13 Goes Tel (0113) 22 41 13 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1