Zeereservaat niet tegen te houden Eerste Dance Tour wordt echt feest PZC Boomwortels kwellen buurt Woningzoekers Randstad ontdekken Zeeuwse huizen Brugge werkt aan ij ssculp turenfes ti val Dierckx waarschuwt voor minder inzet politie op platteland 15 Vissers somber over gevolgen Vergadering LPF EEN VOETZORG MINDER Berkhout schoenmodes Verhulst Gewelddadige man krijgt 2,5 jaar Illegale vissers in de kraag gevat Laatste loodjes politiehuisvesting Politiechef Dierckx vertrekt Young Ones in Scheldetheater Schiedammer veroordeeld voor fraude mm donderdag 7 november 2002 van onze regioredactie STAVENISSE - Boomwortels hebben bezit genomen van de tuin van Huib en Toos de Vos in de prinses Beatrixstraat in Sta- venisse. Tuinieren gaat niet meer. En de bestrating komt omhoog. Echtpaar De Vos wordt er gek van. Al jaren. „Die bomen moeten weg." De bomen zijn van de gemeente. En die heeft geen haast met kappen. Het verhaal gaat terug tot 1995. Toen heeft De Vos het probleem van de bomen voor het eerst aangekaart bij de gemeente Tholen. Bij Huib de Vos gaat het om drie esdoorns die hem het le- Toos en Huib de Vos in hun van wortels vergeven tuin aan de Prinses Beatrixstraat in Stave- nisse. foto Ben Steffen ven zuur maken. Ze staan er al sinds 1954. De bomen zijn oud en de wortels bevolken inmid dels de hele tuin van De Vos. Met alle narigheid van dien. „De rio lering raakte steeds verstopt. De wortels drongen door de pij pen heen. Ik heb zelf nu pvc-buizen gelegd." Een stuk van de oude riolering doet dienst als bloempot. Aardbei plantjes groeien er goed in. Meer huizen in de Prinses Bea trixstraat kampten met hetzelf de probleem. Via een handteke ningenactie is in 1995 al ge vraagd de bomen te kappen. De gemeente Tholen wilde daar niet aan. Wel heeft de gemeente de oprit naar de garage een keer op nieuw bestraat. De tegels ko men inmiddels weer omhoog. In de tuin heeft De Vos zelf de be strating ei-uit gehaald. Vorig jaar aan de zijkant van het huis, nu aan de voorkant. Onder de tegels is het vergeven van de boomwortels. Sommige met een diameter van zeker tien centi meter. „En dan vragen ze bij de gemeente nog of we zeker weten of het wortels van de bomen zijn", schampert Toos de Vos. „Nee, het komt van de kamer plantjes, heb ik toen boos geroe pen." Het echtpaar De Vos voelt zich niet serieus genomen. En dat roept agressie op. „Woest zijn we." Toos de Vos tuiniert graag. Maar het gaat echt niet meer. „Ik vloek meer dan dat ik werk. Spitten is niet om te doen. Ik stuit steeds weer op wortels." Met de storm van twee weken geleden hoopte De Vos geluk te hebben. „Ik heb echt met gevou wen handen bij de boom ge staan. Val alsjeblieft om, dacht ik." Maar het mocht niet baten. En dus heeft De Vos weer con tact gezocht met'de gemeente Tholen. „Op een zaterdag heb ik de burgemeester zelf gebeld. Of hij onder het genot van een kop je koffie wilde komen kijken naar de situatie. Om zo tot een oplossing te komen. Hij had geen tijd", zegt Huib de Vos. Wel belde de maandag erop wethou der L. van Doorn. En er is een groenspecialist van de gemeen te Tholen komen kijken. „Ze zijn nu met plannen bezig." Wethouder L. van Doorn erkent het probleem van de bomen in de Prinses Beatrixstraat. „Maar ik snap niet waarom De Vos nu naar de krant stapt. Hij moet blij zijn dat we nu aandacht aan het probleem schenkenEr komt een plan voor de hele straat. De Vos wordt op zijn wenken be diend." door Harmen van der Werf STELLENDAM - Het Product schap Vis probeert te redden wat er te redden valt voor de vis serij in een toekomstig zeereser vaat in de Voordelta. Dat het zeereservaat ter compensatie van de Tweede Maasvlakte er komt, staat buiten kijf. Minister De Boer van Verkeer en Water staat laat daarover in een recen te brief aan de Tweede Kamer geen misverstand bestaan. Enkele weken geleden trok het Productschap Vis aan de bel, omdat het zeereservaat komend voorjaar al zou worden inge steld. De rijksoverheid loopt wel erg hard van stapel, vond het Productschap, omdat er nog onduidelijkheid bestaat over de aanleg van de Tweede Maas vlakte. In zijn brief aan de Tweede Ka mer probeert minister De Boer de onrust weg te nemen, maar hij is daar slechts ten dele in ge slaagd, vindt Productschap medewerker H. van den Heuvel. „In de brief staan mooie woor den", aldus Van den Heuvel, „maar voorjaar 2003 moet er al een uitvoeringsplan klaarlig gen. In de zomer moet een rijks- besluit volgenHet gaat dus nog behoorlijk snel." Minister De Boer schrijft dat de visserij in het overleg over het zeereservaat is betrokken. Van den Heuvel: „De inbreng van de visserij is zeer beperkt. Dat zee reservaat is een gegeven en voor de visserij ziet het er somber uit. Visserijactiviteiten zullen be perkt worden. Het gevolg is fei telijk dat de huidige vormen van visserij, zoals sleepnetvisserij, worden verboden." Visserijactiviteiten die de bo dem minder beroeren, zoals met het elektrisch vistuig dat nog in ontwikkeling is, worden waar schijnlijk wel toegestaan. Van den Heuvel wil zich ook sterk maken voor viskweek en schelpdiercultures. „Wij zullen het echter vooral moeten heb ben van een goede schaderege ling." Het zeereservaat moet uiteindelijk een omvang krijgen van ruim 31.000 hectare, waar bij met name wordt gekeken naar de monding van het Ha ringvliet. Veel kustvissers zijn daar actief GOES - De Zeeuwse Afdeling van de Lijst Pim Fortuyn houdt vanavond vanaf half acht een openbare ledenvergadering in Sportpunt Zeeland in Goes. LPF-Kamerlid Fred Dekker zal onder meer uitleggen waarom de LPF gekant is tegen fusie van de twee streekziekenhuizen in Midden-Zeeland. door Emile Calon VLISSINGEN - Zeeland is echt ontdekt door de inwoners van de Randstad, aldus makelaar P. Verburg van Orisant Makelaar dij in Middelburg. Een kwart van de kopers van een woning in het Hof Weyde Line in de Veer- sche Poort komt van buiten de provincie. Zijn collega P. Willems van Kindt en Biesbroeck in Hulst ziet ook dat er in het land van Hulst volop woningen worden verkocht aan mensen die van el ders komen. In bouwplannen wordt volgens Verburg ook steeds meer rekening gehouden met die toestroom van vooral 55-plussers. „Er worden meer appartementen gebouwd." Die toestroom van nieuwe Zeeuwen zorgt er ook voor dat de prijzen van woningen flink is gestegen. Volgens het Kadaster zijn prijzen van eengezinswo ningen in een jaar tijd met ge middeld 17,3 procent gestegen. Als gekeken wordt naar de an dere provincies is de prijsstij ging van de Zeeuwse woningen zeer opvallend. Gemiddeld zijn de woningen in Nederland, als gekeken wordt naar het 3 e kwartaal 2001 en 2002, met 6,3 procent toegenomen. Gronin gen en Flevoland, met stijgin gen van 10,9 en 14,4 procent, hebben ook te maken met wo ningen die fors in waarde zijn toegenomen. Dure provincies als Zuid-Holland en Utrecht kenden slechts stijgingen van 3,3 en 4,5 procent. Als gekeken wordt naar het tweede en derde kwartaal van dit jaar zijn de eengezinswonin gen in Zeeland gemiddeld met 5,8 procent. Alleen in Gronin gen zijn de woningen in drie maanden tijd meer gestegen. Daar namen ze maar liefst met 9,2 procent toe, zo blijkt uit een overzicht van het Kadaster. Stilstand Verburg en Willems geven wel aan dat het lijkt of de tijd van forse prijsstijgingen nu voorbij is. Willems ziet momenteel zelfs een stilstand. Huizen staan vol gens hem steeds langer te koop en van de kant van makelaars wordt regelmatig geadviseerd de vraagprijs maar wat te verla gen omdat de kopers anders wegblijven. Hij ziet dat als ge volg van de mindere economi sche tijden er ook veel minder risico's worden genomen. Een jaar terug durfden mensen nog wel een woning te kopen als het eigen huis nog niet was ver kocht. Dat gedrag ziet hij niet meer. Willems merkt ook dat jongeren zeer terughoudend zijn bij het kopen van een woning. Ze huren liever dan zich nu in de schulden te steken, aldus de makelaar. Als gevolg van dat gedrag moeten huurders tot negen maanden wachten eer ze een woning bij de Hulster woningbouwvereni ging kunnen betrekken. Dat is volgens hem voor Oost- Zeeuws-Vlaanderen ongekend lang. door René van Stee BRUGGE - Op het Stations plein in Brugge zijn deze week de voorbereidingen voor het tweede Sneeuw- en IJssculptu- renfestival Brugge begonnen. Het festival vindt plaats van 29 november tot en met 6 januari in een grote thermische tent die in middels op het plein is neerge zet. Om te voorkomen dat de sneeuw- en ijskunst wegsmelt, heerst in de tent ruim een maand een temperatuur van min tien graden. Advertentie Heeft u: VOETPROBLEMEN? LOSSE STEUNZOLEN? Wij hebben een uitgebreid assortiment in verschillende breedte maten. Nieuw: wijdte K Zuidstraat 6 Sas van Gent Tel. 0115-451562 Ganzepoortstraat 19 Goes Tel. 0113-221430 De expositie die ruim 1350 vier kante meter beslaat heeft als thema Wereldreis door Sneeuw en IJs. Het ijs wordt in de loop van de week aangevoerd vanuit Ingelmunster. Daar is deze zo mer begonnen met de productie van 145 ijsblokken van twee meter lang, een meter breed en zestig centimeter dik en met een gewicht van 1700 kilo per stuk. Het internationale gezelschap van 35 professionele ijs- en sneeuwkunstenaars uit onder meer België, Finland, Canada, Nederland en Venezuela zal in twee weken tijd vierhonderd ton sneeuw en bijna een kwart miljoen kilo ijs verwerken. Wereldreis De Wereldreis door Sneeuw en IJs voert de bezoeker langs alle continenten. De reis begint in het hoge noorden met stoere Vi kingen als gastheren. Via het Vrijheidsbeeld in New York gaat het vervolgens naar Japan en China waar onder meer geis ha's en een zes meter hoog Boed dhabeeld staan. Het Sneeuw- en IJssculpturen- festival Brugge is dagelijks ge opend van vrijdag 29 november tot en met maandag 6 januari van 10.00 tot 21.00 uur. Op 24 en 31 december zijn de openings tijden van 10.00 tot 18.00 uur. Op 25 december en 1 januari zijn de deuren open van 13.00 tot 21.00 uur. Organisator Reza Geleedst draait zelf ook tijdens de Dance Tour in Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Anita Hoekman GOES - Het moet Goes vrijdag op zijn kop zet ten: de eerste editie van Dance Tour Goes 2002. In acht cafés zijn er die avond vanaf 21 uur ver schillende dj's aan het werk te zien en te horen. Dat het een groot feest gaat worden, staat vol gens organisator Reza Geleedst uit Heinkens- zand al vast. Want bij dance horen feestgan gers. Mensen die zich helemaal willen laten gaan. Reza verwacht er dan ook veel van. „Het moet zo succesvol worden, dat het een jaarlijks terugkerend evenement wordt." Met het idee om een dergelijk evenement te or ganiseren loopt dj Reza al langer rond. „Als je kijkt naar wat er in allerlei steden wordt geor ganiseerd, dan komt Goes er slecht vanaf. Vlis- singen heeft het Bevrijdingsfestival en het straatfestival. Ook in Middelburg wordt wel eens wat gedaan. In Goes heb je een perfecte ruimte, namelijk de Markt, maar die staat al tijd vol auto's. Dat vond ik zonde. Er is gewoon te weinig te doen hier. Daar wil ik verandering in brengen. Niet dat ik de Dance Tour wil ver gelijken met zoiets groots als het Bevrijdings festival. Maar je moet toch ergens beginnen." Om ervoor te zorgen dat er zoveel mogelijk mensen op het evenement afkomen, is de entree gratis. Je kan gewoon de kroeg van je keuze binnenlopen en genieten van de muziek. Over al wordt andere muziek gedraaid. Het is dance, maar met verschillende stijlen. Reza' „Ieder een wil natuurlijk zijn eigen identiteit behou den. Daarom heb ik met alle eigenaren gespro ken over wat ze ongeveer wilden. Ik ben zelf dj en ik organiseer wel vaker feesten, dus ik had alle contacten en ik ben aardig op de hoogte van de dancewereld. Zo hebben we het voor het elkaar gekregen dat er m elk café een andere stijl dance te horen is. Het is dus gewoon een kwestie van smaak, waar je naar binnen stapt. Maar het leukste is natuurlijk als je overal even gaat kijken en luisteren." Lokale dj's De eigenaars van de acht deelnemende cafés waren vanaf het begin erg enthousiast. „Ik heb alleen positieve reacties gekregen. Ze moesten wel allemaal een dj of act van een bepaald ni veau boeken, dus met hun eigen vaste dj laten draaien. De Dance Tour moet natuurlijk wel goed zijn. We hebben wat lokale dj's uitgeno digd die erg goed bezig zijn, maar ook landelij ke. In Nationaal, is hardhouse te horen en die wordt gedraaid door ff Kees en dj Torment. De laatste komt uit Vlissingen en heeft ook op het Bevrijdingsfestival gedraaid. In La Strada is Beats op je fiets te beluisteren. Dat zijn vier dj's uit de regio die ondertussen zelfs in Amerika bekend zijn. Zelf draai ik samen met een lokale dj Jens inLambik. Onze stijl is Groove en Tran ce. Verder wordt er gefeest in Matisse met dj Lars, Ronny-D en Danny V. Mid City wilde nog iets verder gaan en daarom hebben we daar een dresscode 'White Angels Night'. Iedereen die wil mag in het wit komen. Daar gaat namelijk wat gebeuren met lichteffecten. In Bolle Ed staat een hele goede Belgische dj Bountyhun- ter en Scorpion, Plof en Nils. In Pubbles komen de disco dance classics aan de beurt met Ken neth en Jordy en tenslotte is er van 2 tot 4 uur nog een spetterende afterparty met dj José in El Toro." Laagdrempelig Hoeveel mensen er zullen komen, kan Rezaniet inschatten. „Je moet ook altijd maar afwach ten of het weer meewerkt. Een plensbui kan er al voor zorgen dat er minder mensen naar de stad komen. We zullen het wel zien. Ik heb in elk geval mijn best gedaan om het feest zo aan trekkelijk en laagdrempelig mogelijk te hou den. Daarom heffen we ook geen entree. Het is toch raar dat je elke vrijdag in je stamkroeg zit en dat je daar dan ineens voor moet betalen. Het is nu ook weer niet dat dit evenement zo heel erg speciaal is, hoor Zoiets wordt wel in meer steden georganiseerd. Het is voor Goes alleen weer eens wat anders. Het is zeg maar een bluesroute, maar dan met dance." ,Ik ben altijd al dol op muziek geweest. Muziek is voor mij heel belangrijk. Ik was al dj toen ik voor het eerst in aanraking kwam met dance. Ik wist echt niet wat ik zag. Ik dacht 'wat staan die mensen allemaal stom te springen'. Nu weet ik dat het erbij hoort. Je kan er helemaal bij uit je dak gaan als er een goede dj voor je staat. Geen mens die daar nog vreemd van op kijkt. En weet je wat.dance is echt voor ieder een. Het heeft een heel breed draagvlak. Dat geloof je misschien niet, maar je kan werkelijk alle soorten muziek met dance vermengen. Van rock tot klassiek. Dance is echt voor iedereen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 43-jarige inwoner van Heinkenszand wegens poging tot doodslag, vrijheidsberoving en bedreiging veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. De man pleegde dit jaar in juli op een camping in Heinkenszand de geweldsdelicten. Zo had hij zijn vrouw geprobeerd van het léven te beroven door zijn knie op het strottenhoofd van het slachtoffer te zetten, door haar met haar haren over de grond te sleuren en haar meermalen met zijn knie in haar gezicht te stompen. De geweldpleger be dreigde in dezelfde periode twee jongens van zestien jaar met een mes en beroofde ze van hun vrijheid door de slachtoffers in zijn sta-caravan vast te houden. Toen een man de jongens wilde helpen werd een pistool onder zijn neus gedrukt. THOLEN - Twee vissers uit Urk, een 68-jarige en 35-jarige man, zijn in de nacht van dinsdag op woensdag rond half vier in het haventje van Tholen aangehouden omdat ze illegaal op snoekbaars visten. De vissers uit Urk maakten gebruik van staande netten, die ze vermoedelijk al in de nacht van maan dag op dinsdag met een bootje hadden uitgevaren. De twee mannen uit Urk zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. Hun boot en de twintig kilo illegaal gevangen snoek baars zijn in beslag genomen. MIDDELBURG - De politie Zeeland is bezig met de laatste loodjes voor de herhuisvesting van het personeel. Eind dit jaar vindt de technische oplevering plaats van de nieuwbouw in Terneuzen. De ingebruikname vindt plaats in maart vol gend jaar. In Vlissingen zijn nog aanpasssingen nodig voor de publieksopvang en de agenten wacht. Het regiohoofdkantoor aan de Vrijlandstraat in Middelburg krijgt een ander soort ontsluiting. Ook wordt de beveiliging verbeterd. Het regionaal college van Zeeuwse burgemeesters had giste ren weinig tijd nodig om akkoord te gaan met de begroting van de politie Zeeland voor 2003. Die sluit af met een tekort van 1,6 miljoen. Het tekort wordt gedekt uit de algemene re serve. „Maar de bodem is nu wel in zicht", verkondigde plaatsvervangend korpschef F. Goudswaard. Hij gaf tevens aan dat de nu vastgestelde begroting niet dezelfde is als waar mee uiteindelijk zal wox-den gewerkt. Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissingen veiwoordde de bezorgdheid van collega's over de verdwijning van een aantal formatie plaatsen. Dat heeft, volgens Goudswaai'd, voor een deel te maken met interne verschuivingen. MIDDELBURG - M. Dierckx (57) treedt terug als hoofd van de regiopolitie Zeeland. Hij maakt gebruik van de tijdelijke oudereni'egeling. Zijn officiële afscheid vindt eind januari volgend jaar plaats. Binnenkoxt valt de aanwijzing van een opvolger te verwachten. Dierckx zal de banden met het korps niet volledig verbreken; hij blijft nog enige tijd als adviseur aan de politie Zeeland verbonden. F. Goudswaai'd is plaats vervangend korpschef van de politie Zeeland. Magchiel Dierckx volgde in 1999 A. Smeels op als korpschef. Korpsbe heerder K. Schouwenaar denkt niet dat het korps lang 'stuur loos zal ronddobberen'. Hij hoopt dat ruim voor de tijd van het vertrek van de korpsleider de opvolging bekend zal zijn. Het betreft hier een benoeming bij Koninklijk Besluit. De korps beheerder zegt i'uimschoots gebruik te hebben gemaakt van het recht om over de opvolging een advies uit te brengen. Daai'bij is zowel intern als extern goed rondgekeken. door Jacques Cats MIDDELBURG - Korpschef M. Dierckx van de politie Zeeland heeft zich geschaard in de rij van prominenten die waarschu wen voor een 'ontblauwing' van het platteland. Hij vindt dat er te veel accent wordt gelegd op het politietoezicht in de grote steden. Het platteland heeft een eigen problematiek. Daar wordt vol gens de Zeeuwse korpschef in Den Haag te veel aan voorbijge gaan. Dierckx reageeirt met zijn kri tiek op het jaai*vei'slag van het landelijk Openbaar Ministerie. Daarin wordt een pleidooi ge houden om de factor criminali teit te laten meewegen in het budgetverdeelsysteem. Zeeland wordt getypeerd als een 'crimi- naliteitsluwe' omgeving met een optimale opsporingspresta tie. Op basis daax-van zou Zee land in de toekomst minder budget toebedeeld moeten krij gen. De Zeeuwse korpschef erkent dat de veiligheidsproblematiek in de grootstedelijke samenle ving om aanpak en oplossing schreeuwt. Daar moeten meer mensen en middelen voor be schikbaar komen. Maar Diex'ckx is er mordicus tegen als dat ten koste zou gaan van het platteland. De korpschef vindt dat het platteland te veel wordt bekeken als een gebied waar minder problematiek, minder zorgbehoefte en minder veilig heidsproblemen zouden be staan. Diei'ckx stelt daar tegen over dat door de uitgestrektheid van het te bewerken gebied de aanrijtijden in Zeeland lang zijn, voor het verlenen van as sistentie zelfs te lang. Wateren Ook de aanwezigheid van een lange buitenwatergx-ens en aan zienlijke binnenwateren vergt veel politietoezicht, wat ook het geval is als in het zomerseizoen Zeeland volstroomt met toeris ten. Als voorbeeld van de problema tiek waarmee Zeeland te maken kan krijgen, noemt de korpschef de zware storm die onlangs ook de provincie teisterde. Als er bij Breskens iets zou zijn gebeurd, had de politie voor het verlenen van assistentie vanaf Walcheren of Beveland een grote omweg moeten maken via Antwerpen omdat de veerboten eruit lagen. Datzelfde gold het Schouwse gebied, dat voor het verlenen van assistentie van eldex-s uit de provincie ontoegankelijk was vanwege de afsluiting van de stormvloedkering en de Zee- landbrug. Dierickx: „Ik vind dat de specificiteit van Zeeland niet woi'dt erkend." TERNEUZEN - Het Zeeuws- Vlaams jeugdorkest The Young Ones verzorgt op zaterdag 9 no vember, voor het eerst sinds hun concert vorig jaar, weer een op treden verzorgen in het Schel detheater in Terneuzen. The Young Ones hebben hun harmoniebezetting aangevuld met drums, keyboard, piano, basgitaar en gitaar. Ze brengen muziekstukken uit diverse gen- x'es zoals filmmuziek, klassiek en Nederpop. Trompettist Theo Mertens speelt als gastmuzikant mee. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Schiedam is gisteren in Middelburg voor het plegen van valsheid in geschrifte en poging tot oplichting veroordeeld tot anderhalf.jaar gevangenisstraf De rechtbank achtte bewezen dat de Schiedammer in februari dit jaar met gestolen credit- cax-ds, door de handtekening te vervalsen, telefoonkaarten bij benzinestations in Zeeland had aangeschaft. De man maakte deel uit van een bende die zich bezighield met de creditcard- fraude. De daders werden 1 maart opgepakt, nadat een at tente pomphoudster uit Ooster- land het kenteken van hun auto hadden genoteerd. Bij doorzoe king van de auto vond de politie creditcards en telefoonkaarten. Eerder werden mededaders van de Schiedammer tot soortgelij ke straffen verooi'deeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15