Pleidooi voor monumentenstatus PZC Vismijn UFA bouwt aan stevige basis PZC Al zestig jaar een bos rozen cadeau Tweede leven voor Zeevaartschool Verdubbeling Sloeweg in 2007 aangepakt Vijftig jaar oude Zeevaartschool opnieuw voorgedragen voor rijksbescherming 13 Rijverbod voor automobilisten Hennepkwekerijtje ontmanteld Kabelnetwerk Zierikzee plat Vuurwerkklanten naar HALT Wielen gestolen Automobilisten beboet bij controle Wandeltocht door Walcheren Kerstkinderkoor Open dag bij Gasthuis in Middelburg J donderdag 7 november 2002 Volgens studenten bouwkunde van de HZ kan de Zeevaartschool een nieuwe functie krijgen. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee automobilisten aangehouden voor rijden on derinvloed. Op de Veerseweg in Middelburg moest een 19-ja- rige bestuurder uit de gemeente Veere blazen. Hij bleek ruim twee maal de toegestane hoeveelheid te hebben gedronken. De politie legde hem een rijverbod van vier uur op en schreef een proces-verbaal uit. Op de Vlissingsestraat in Koudekerke liep een 30-jarige Vlis- singer tegen de lamp. Hij kreeg een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal. VLISSINGEN - In een pand aan de Vrouwestraat in Vlissin- gen is dinsdagmiddag een hennepkwekerijtje aangetroffen en ontmandeld. De politie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Alle 130 plantj es en de benodigde apparatuur werd meegeno men. De huurder van het pand meldde zich vrijwillig op het politie bureau. Na verhoor kon hij met een dagvaarding op zak weer naar huis. ZIERIKZEE - In verband met ombouwwerkzaamheden in het kabelnetwerk door het nutsbedrijf Delta hadden diverse Zierikzeese wijken gisteren last van onderbrekingen in alle kabeldiensten. Van acht uur 's morgens tot vijf uur 's middags werd de apparatuur in het netwerk vervangen. Bewoners van de wijk Poortambacht en de wijken rond het centrum van Zierikzee hadden enkele uren last van signaal onderbreking voor radio, televisie en internet. De ombouw werkzaamheden vinden regelmatig plaats om de consument een 'optimale ontvangstzekerheid' te bieden, aldus een woordvoerder van Delta. ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdagmiddag twee dertien jarige jongens uit Zierikzee en een één jaar oudere jongen uit Burgh-Haamstede aangehouden in verband met het afsteken van vuurwerk. Ze veroorzaakten overlast in de Vol- kerakstraat in Zierikzee. De j ongens moeten zich voor een werkstraf melden bij het Bu reau HALT. ZIERIKZEE - Van een auto in de Grevelingenstraat in Zierik zee werden in de nacht van dinsdag op woensdag alle vier de wielen gestolen. De wagen werd achtergelaten op blokken. De siervelgen zijn enkele honderden euro's waard. Ook werd er in diezelfde straat ingebroken in een bedrijf. De dader ver trok daar met lege handen. KORTGENE - Bij een verkeerscontrole op de Oost Westweg bij Kortgene heeft de politie gistermorgen achttien automo bilisten op de bon geslingerd. Elf bekeuringen werden uitge schreven voor het door rood licht rijden bij wegwerkzaamhe den. Andere boetes waren voor onder meer het niet dragen van de gordel en het rijden over de doorgetrokken streep. De politie controleerde in totaal 120 voertuigen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Bond Heemschut en twee vertegen woordigers van de werkgroep Behoud Zeevaartschool pleit ten er gisteren voor om de Zee vaartschool in Vlissingen de monumentenstatus te verlenen. „We willen dat het een monu ment wordt omdat het gebouw op deze manier het best wordt beschermd", verklaarde I. Her- bers van de Bond Heemschut. De Rijksdienst Monumenten zorg wil over de kwaliteiten van het gebouw Boulevard Bankert 156 geïnformeerd worden. Zij vraagt daarvoor advies aan de Vlissingse gemeenteraad. Wet houder C. de Keijzer zei gisteren in de hoorzitting dat het advies van het college van B en W in de commissie grondgebied van 11 december wordt behandeld. „Dan moet het standpunt van het college duidelijk zijn. De ge meenteraad kan op 19 december een besluit nemen. Het gebouw met het torentje heeft het predikaat 'beeldbepa lend'. Drie jaar geleden vond een meerderheid van de Vlis singse gemeenteraad het niet nodig de Zeevaartschool de jon- ge-monumentenstatus te geven. De raad nam genoegen met een beeldkwaliteitsplan, waarin de waardevolle gebouwen zouden worden vastgelegd en beschre ven. De uitvoering van dat VLISSINGEN - Wandelsport vereniging Willen is Kunnen uit Vlissingen houdt zaterdag 9 no vember de tweede Herfstwan- deltocht. Er kan gewandeld worden over 5,10,15 of 30 kilometer. De rou tes voeren over de b innen wegen van Walcheren.. De start is van- uit het welzijnscentrum aan de A. Coortelaan. Wandelaars van de 30 kilometer kunnen starten tussen 9 en 10 uur. De overige af- standen kunnen starten van 10 tot 13.30 uur. MIDDELBURG - Kinderen van zeven tot en met elf jaar kunnen zingen in een kerstkinderkoor, dat medewerking zal verlenen aan het kerstconcert van het Grootkoor Zeeland. De repetities zijn vandaag (don derdag 7 november), donderdag 28 november en op dinsdag 3 de cember van 18 tot 19 uur in De Hoeksteen in Middelburg. Het concert wordt gegeven op woensdag 18 december in de Nieuwe Kerk in Middelburg. zodat ze ook thuis kunnen oefe nen. door Inprid Huibers HEINKENSZAND - De ver dubbeling van de Sloeweg van een twee- naar een vierbaans- weg kan in 2007 worden aange pakt. Dat meldt het college van Gedeputeerde Staten in een brief aan burgemeester en wet houders van Borsele. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl beeldkwaliteitsplan heeft ver traging opgelopen. Dit voorjaar zal het aan de gemeenteraad worden voorgelegd. De Bond Heemschut en N. Kloet en M. van Es van de werkgroep Behoud Zeevaartschool be klemtonen dat Vlissingen juri disch sterker staat wanneer het complex een monument is. „Want sloop ligt op de loer. De boulevard is voor projectont wikkelaars aantrekkelijk", zei Herbers. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Zeevaart school in Vlissingen is een flexi bel gebouw dat met eenvoudige ingrepen een nieuwe bestem ming kan krijgen. Vierdejaars studenten bouwkunde van de Hogeschool Zeeland (HZ) on derzochten de sterke en zwakke punten van het gebouw en oor deelden dat het 'gemakkelijk een tweede leven aankan'. Het complex is geschikt voor studentenhuisvesting; zelfs een dansschool kan er een onderko- De Borselse bestuurders dreig den eerder ditnajaar bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal (WCT) als er geen harde garan ties zouden worden gegeven over de verdubbeling van de Sloeweg. Het Borselse college verwacht grote verkeersproble men op de Sloeweg als gevolg van de komst van de WCT en de opening van de Westerschelde- tunnel. Gedeputeerden D. Bruinooge en G. van Zwieten beloofden het Borselse college 21 oktober al dat de verdubbeling van de Sloeweg niet op de lange baan geschoven zou worden. Daarop zagen de Borselse bestuurders af van een gang naar de rechter. Nu is duidelijk geworden dat het college van GS met spoed een tracénota en een Milieu Ef fect Rapportage wil opstellen om verdubbeling van de Sloe weg mogelijk te maken. In 2004 zou het definitieve tracé kunnen worden vastgelegd. Daarna zal er een bestemmings planprocedure moeten worden gevoerd. Door gelijk met die procedure al te beginnen met de ver-werving van de grond zou de aanleg van een bredere Sloeweg in 2007 kunnen beginnen. Dat is vol gens de Borselse bestuurders ruim voordat de Sloeweg vol gens een eerder uitgevoerd ver- keersonderzoek helemaal dichtslibt. De financiering van het project is overigens nog niet rond. Het Borselse college zal er daarom op moeten vertrouwen dat het volgende college van Gedepu teerde Staten zijn best zal doen om voldoende geld te vinden om het project uit te kunnen voeren. De Keijzer beaamde dat: „De economische waarde van een lapje grond op de boulevard is groot. Iedere verdieping meer levert aanzienlijk meer geld op. Geld kan voor mensen en insti tuten belangrijk zijn." Vijftig jaar Het is de tweede keer dat er ge sproken wordt over de monu mentenstatus voor het gebouw. Van Es: „Drie jaar geleden werd in de besluitvorming meegewo- men vinden, net als kantoren en horeca. Eén groep studenten was duidelijk: verbouw het tot ultramodern schoolgebouw waar tot in lengte van dagen maritiem onderwijs gegeven kan worden. Marjan van den Bos van Ingeni eurs Associatie Van den Bos De Iongh uit Zierikzee bege leidde de onderwijsopdracht voor de HZ. Zij staat bekend als hoeder van historische, karak tervolle gebouwen. Van den Bos vindt dat gebouwen als de Zee vaartschool niet alleen een cul tuur-historische betekenis heb ben, ze bezorgen omwonenden ook een vertrouwd beeld. „En als gebouwen niet meer ge schikt zouden zijn voor de func ties waar ze ooit voor bedoeld waren, bedenk dan een herbe stemming, Pand en ontwerper laat je op die manier in hun waarde." Van de opmerking dat nieuw bouw goedkoper is dan renova tie en dat daardoor gebouwen maar beter gesloopt kunnen worden, wordt ze telkens wre velig. „Er zijn zoveel voorbeel den te bedenken van gebouwen die een waardevol tweede leven hebben gekregen. Het entrepot- OOSTKAPELLE - Hartstikke kwiek zijn ze allebei nog, J. Job- se (83) en M. Jobse- de Kam (81) uit Oostkapelle. „Zaterdag is het feest voor de hele familie, maar vandaag zijn we écht zes tig jaar getrouwd", aldus een stralende M. Jobse- de Kam. In het bos kregen ze verkering. Ze kenden elkaar al langer, maar toen ze elk met een groep wekelijks een boswandeling maakte, gebeurde het. „Op een gegeven moment zei hij tegen mij dat ik geen afscheid mocht nemen zonder een kusje. Zo is het gekomen." M. Jobse- de Kam was toen zeventien, maar ze weet het nog precies. „Tuur- lijk, zoiets vergeet je toch nooit." „Hij had pikzwart haar en dat vond ik zo mooi.Zij viel als een blok voor hem, maar hij weet niet meer precies wat hem zo aantrok in haar. „Ze deed me ge woon wat." Na het huwelijk ging het echt paar in Oostkapelle wonen en kreeg twee dochters, vier klein kinderen en negen achtei'klein- kinderen. J. Jobse ging bij de Schelde in Vlissingen werkén en gen dat het monument nog geen vijftig jaar oud was. Dit is een nieuwe procedureIn de monu mentenwet staat dat een ge bouw pas voor bescherming doorhet rijk in aanmerking komt, als het ten minste vijftig jaar is. Het gebouw van de Zee vaartschool is in september vijf tig jaar geworden. De vertegenwoordigers van de huidige eigenaar en gebruiker van de Zeevaartschool, de Ho geschool Zeeland (HZ), waren gebouw in Rotterdam, de oude HBS in Vlissingen, de Holland- Amerika Lijn in Rotterdam, Ca fé Stad Rotterdam, Magna Pla za in Amstei'dam. Het gaat om de wil om karaktervolle gebou wen te behouden." De studenten gingen aan de slag met hun praktijkopdracht 'Plananalyse, onderhoud en be heer van de Zeevaartschool'. Zij oordeelden dat de constructie van het gebouw het toestaat met de ruimten te variëren. Sfeer In een groep werd de discussie gevoerd over een grand-café en restaurant in combinatie met onderwijs. De Zeevaartschool, vinden de studenten, is vijftig jaar geleden gebouwd met het idee dat er onderwijs gegeven moet worden. Die sfeer zit in het gebouw. „De voortzetting van de schoolfunctie is dan ook ons uitgangspunt geweest", geven de vierdejaars aan. „Want waar spreekt maritiem onderwijs meer tot de verbeelding dan hier aan de boulevard in Vlissingen, waar schepen dichtbij voorbij trekken?" Naast het onderwijs zou de bo venste verdieping dienst kun- M. Jobse- de Kam zorgde voor de kinderen en deed het huis houden. „Ik heb ruim veertig jaar bij de Schelde gewerkt. En ze zijn ons nog niet vergeten, verhinderd. J. Mandos, voorzit ter van het College van Bestuur van de HZ, zei na afloop van de hoorzitting: „De HZ vindt het merkwaardig dat een instelling, kort nadat er over de monumen tenstatus is gesproken, opnieuw hetzelfde verzoek indient." Mandos vindt dat de HZ vooral rekening heeft te houden met het verzorgen van goed onder wijs. „Als het een monument wordt, willen we dat het onder wijs er financieel-zakelijk geen nen doen als café-restaurant. Die etage kan afzonderlijk ver huurd worden aan een uitbater. De studenten veronderstellen dat daardoor de band wordt verstevigd tussen de school en de Vlissingers. „De Zeevaart school wordt met de uitbreiding van grand-café en restaurant toegankelijk voor iedereen." De studenten begonnen aan hun opdracht in de wetenschap dat het maar weinig had gescheeld of de Zeevaartschool aan de Boulevard Bankert 156 in Vlis singen was gesloopt. „Afbraak van het complex zou jammer zijn geweest", schrijven ze. De discussie over sloop speelde drie jaar geleden, toen gesproken werd over een verplaatsing van het maritieme onderwijs van de boulevard naar de Edisonweg. Het onroerend goed en de grond zouden voor veel geld verkocht kunnen worden aan projectont wikkelaars als deze de zeker heid zouden hebben dat er ge sloopt en opnieuw gebouwd mocht worden. Grondeigena ren, in het geval van de Zee vaartschool zijn dat de HZ, wa terschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Vlissingen, zagen het grote geld. want we hebben vandaag een bloemetje van ze gekregen." De huiskamer van het echtpaar staat vol met boeketten, maai de prachtige bos rozen brengt last van ondervindt." Tussen de HZ en de gemeente Vlissingen is eerder de afspraak gemaakt dat de gemeente de eerste partner zal zijn waarmee de HZ zaken voor mogelijke verkoop zou doen. De Zeevaartschool is een archi tectonisch voorbeeld van de we- deropbouwstijl. Het is gebouwd onder architectuur van A. Rot huizen en vertoont overeen komsten met de Delftse en Am sterdamse school. De gemeente stelde vast dat er voor sloop te weinig draagvlak zou zijn en besloot het gebouw via een beeldkwaliteitsplan voor de boulevards te bescher men. Begin volgend jaar wordt het beeldkwaliteitsplan gepre senteerd aan de gemeenteraad. Emoties J. Mandos, voorzitter van het College van Bestuur van de HZ, zegt nog steeds te werken aan een clustering van het onderwijs aan de Edisonweg. „We hebben daar de kans om er iets moois van te maken. We houden reke ning met de emoties van de ma ritieme studenten, die zeggen niet graag weg te gaan van de boulevard. We willen aan de Edisonweg een mooi, maritiem gebouw neerzetten." Hij verwacht dat de vierde jaarsstudenten bouwkunde 'creatieve herbestemmingen voor de Zeevaartschool hebben ontdekt'. „We hopen ook dat het gebouw een mooie tweede functie krijgt, als de HZ er financieel maar geen schade van ondervindt. We hebben een zakelijk belang. El ke cent hebben we nodig voor het onderwijs." foto Ruben Oreel M. Jobse- de Kam nog eens ex tra onder de aandacht. „Drie keer raden van wie ik die gekre gen heb. En dat doet 'ie nog ie der jaar, de lieverd." door Piet Kleemans STELLENDAM - United Fish Auctions (UFA), waarin de vis- afslagen van Stellendam, Sche- veningen en Colijnsplaat hun krachten gebundeld hebben, houdt rekening met een daling van de omzet in 2003 met 10 pro cent ten opzichte van 2002. UFA-directeur J. van Nieuwen- huijzen werkt druk aan plannen om de toekomst van het bedrijf veilig te stellen. UFA kan reke nen op de steun van de gemeente Goedereede, die 63 procent van de aandelen bezit. De visafslag in Stellendam fu seerde in 1999 met die van Co lijnsplaat en Scheveningen. UFA werd daarmee de op één na grootste visafslag van Neder land. Toenmalig directeur H. Venema kwam een jaar later met ambitieuze plannen voor de bouw van twintig geriefloodsen en bouw van twee veertig meter hoge kantoorflats tegenover de visafslag in Stellendam. De loodsen staan er inmiddels en ze zijn ook allemaal ver kocht. Of de geplande kan toorflats er ooit komen, is vol gens huidig UFA-directeur J. van Nieuwenhuijzen nog maar de vraag. „Die plannen zijn de cember vorig jaar in de ijskast gezet. Ik sluit niet uit dat ze ooit uitgevoerd worden, maar voor lopig gaat mijn prioriteit daar niet naar uit. Ik richt mij volle dig op de vis, want dat is ons product. De visserij zit - onder meer door vanuit Brussel opge legde vangstbeperkingen - in zwaar weer en dat mist zijn uit werking op de UFA niet. De con clusie dat de visafslag in de knel zit gaat Van Nieuwenhuijzen echter veel te ver. Wat niet weg neemt dat hij zoekt naar manie ren om de kosten fors in te dam men. „Ik kijk bijvoorbeeld of diensten waar wij gebruik van maken wel voldoende op maat gesneden zijn of dat daar in ge schrapt kan worden." Gedwon gen ontslagen zijn volgens Van Nieuwenhuijzen niet aan de or de. Steun De UFA-directeur weet zich ge- ruggesteund door de gemeente Goedereede. „De huidige direc tie is bezig het bedrijf zodanig om te vormen dat het ook in de huidige omstandigheden ten dienste van de visserij kan blij ven vervullen. Het bedrijf ver dient daarbij een eendrachtige steun van de aandeelhouder Goedereede", antwoordt het college op vragen van CDA, WD en ChristenUnie naar aan leiding van de gemeentebegro ting voor 2003. Op langere termijn wil men toe naar privatisering van de UFA. „Maar dat heeft geen blinde haast", zegt burgemeester C. Sinke van Goedereede. De bur gemeester blijft redelijk opti mistisch over de toekomst van visserij én visafslag. „We heb ben nog steeds een stevige vloot. Na de vette jaren zijn nu de ma gere j aren aangebrokenmaar ik denk dat de bedrijfstak vol doende veerkracht heeft om de ze te boven te komen. De gemeente Goedereede heeft méér economische peilers dan alleen de visserij. Toerisme en recreatie brengen ook aardig wat geld op de plank. Volgens Sinke echter absoluut geen re den de handen af te trekken van de visserij en de visafslag. „Tot nu toe hebben we daar als ge meente eendrachtig achter ge staan. En dat blijven we in moeilijke tijden ook doen." MIDDELBURG - Verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg laat zaterdag 9 november zien hoe het er toegaat in het verpleeg huis. Doel is mensen een beeld te ge ven van het werk in een ver pleeghuis en hen te interesseren voor werk in de zorg. Er zijn elk half uur rondleidingen. In de oe fenzaal van fysiothreapie wor den demonstraties gegeven. Ook wordt informatie gegeven over de plannen die de SVRZ, moederorganisatie van het Gasthuis, heeft voor kleinscha lige zorg en huisvesting voor verpleeghuisbewoners. De deu ren staan open van 14.00 tot 17.00 uur. J. Jobse en M. Jobse- de Kam waren gisteren 60 jaar getrouwd. door Britta Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13