Raad verdeeld over speelplekken brunch 11 Een Donald Duck voor een prikje Facelift voor verlopen pleintje 5 Eenmalige uitkering voor Veerse minima Veel telefoontjes bij GGD na ontdekking legionellabacterie Middelburgs college wil liever betere dan meer terreintjes voor kinderen Kessen is wildgroei van verkiezingsborden zat Agressieve Middelburger veroordeeld Slachtoffer neemt deel schuld op zich STORT IE OP BETONSTAAL! GEELHOED Boete voor slaan in burenruzie zeeuwse almanak Groot PZC "ifev-' -ii/.v:::--' WALCHEREN donderdag 7 november 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg is ver deeld over het plan van de PvdA-fractie om meer speelter- reintjes in te richten. Dat bleek gisteravond tijdens een verga dering van de commissie Maat schappelijke Zaken. Opsteller R. Bielok kreeg alleen de steun van de ChristenUnie en de SP. De VVD vindt dat het gemeente bestuur eerst de evaluatie moet afwachten van het onlangs uit gevoerde speelruimteplan, dat voorzag in het terugbrengen van het aantal terreintjes van 132 naar 83. Volgens Bielok bestaat in Mid delburg grote behoefte aan meer speelplekken voor kinderen. Als voorbeeld noemde hij zijn eigen door Frank van Cooten HULST - Burgemeester A. Kes sen van Hulst is de wildgroei aan verkiezingsborden in zijn gemeente beu. Hij schrijft een brief aan de politieke partijen met het verzoek de borden die op gemeentegrond staan, weg te halen. Zijn de partijen daartoe niet be reid, dan haalt de gemeente ze weg. „In onze algemene plaatse lijke verordening staat duide lijk dat partijen alleen mogen plakken op borden van de ge meente. Dit is speciaal bedoeld om uitwassen tegen te gaan. We constateren nu echter dat par tijen zich niet aan de verorde ning houden. Her en der staan weer verkiezingsborden. Dat is tegen de afspraak en daarom moeten ze weg." De borden staan nu op gemeen- wijk, de Veersche Poort. „Een wijk zonder spelende kinderen is een dode wij k.Hij stelt in zijn discussienota dat het vorige col lege van B en W een verkeerd uitgangspunt heeft gehanteerd: niet de behoefte, maar het be schikbare geld bepaalde hoe speelterreinen eruit moesten zien. „Met speelruimte ben je nooit klaar. Het Middelburgse speelruimtebeleid is in drie woorden samen te vatten: om te huilen." De WD vond het niet zo treurig gesteld met de speelruimte in Middelburg. A. Damman wees zijn PvdA-collega op het speel- Advertentie Week van het Zeeuwse boek t/m 9 november Gratis bij aankoop van 12,50 aan boeken het geschenk: ECHOES VAN HET WATER door Jan Kuipers en Cees Maas Hier was eens Capelle 10,00 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Boerengroentesoep en Zeeuws stoofvlees of Wrap spinazie-geitenkaas en .kaneelpap voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vandaag vanaf 11.00 uur taxatie munten en waardepapieren en van 19.30-20.30 uur lezing Zeeuws water op de penning door drs. Wil van Moll zaterdag 9 november 11.00-16.00 uur Oude Zeeuwse ansichtkaarten ruilen, kopen en advies met de heren A. Roose, J. Leijnse en C. Sohier 15.00-16.30 uur Finito 'Fresh, Fruity Tasteful' dinsdag 12 november 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek lezing Martin de Haan over •drukken i m iddelbu rg. n I Advertentie) ruimteplan dat in samenspraak met de wijktafels, de politie, scholen en ouders tot stand is gekomen„Het is de mensen niet door de strot geduwd." Hij vroeg de commissieleden eerst een evaluatie af te wachten van het inmiddels uitgevoerde speelruimteplan. „Dan weten we ook of we het goed gedaan hebben. Laten we het plan na vijf jaar eens tegen het licht houden. Als we nu alles op de schop gooien, komen we niet ge loofwaardig over bij de burger." Het idee van het CDA om schoolpleintj es open te stellen voor spelende kinderen, ontving kritische bijval. Volgens R. Ko per (Leefbaar Middelburg) en Damman zijn die pleintjes na schooltijd niet voor niets afge sloten met hekwerken. „Ik vind 't een leuk idee, maar het is niet zomaar te realiseren." Ook Damman zette kanttekeningen. Je moet je met recht eens afvra gen, waarom er hekken rond de schoolpleinen zijn geplaatst." Kwaliteit Wethouder A. de Vries nam af stand van de woorden van zijn partijgenoot dat het speelruim tebeleid in Middelburg om te huilen is. „Het speelruimteplan is juist buitengewoon zorgvul dig tot stand gekomen." Volgens De Vries is het de PvdA-fractie vooral te doen om meer speel terreinen, terwijl het college juist heeft gekeken naar de kwaliteit van de overgebleven plekken. De wethouder stelde voor de discussie uit te stellen tot de evaluatie gereed is. Dat is naar verwachting over enkele weken het geval. Hij erkende dat in de Veerse Poort sprake is van een achterstandssituatie. De Vries beloofde dat hij bin nenkort met bewoners gaat pra ten over speelgelegenheden in de nieuwe wijk. tegrond en op particuliere grond zoals in tuinen en op landbouw - percelen. „Tegen de borden op particuliere grond mogen we niet optreden. Anders tasten we het grondrecht van de vrije me ningsuiting aan. Maar tegen borden op gemeentegrond mo gen we wel optreden. We maken er geen heksenjacht van maar we vragen van de partijen wel deze borden weg te halen." Partijen wachten eerst de brief van de burgemeester af alvorens te handelen. „De meeste van on ze borden staan met toestem ming van de grondeigenaar op particuliere grond", zegt lijst trekker P. Weemaes van de PvdA. „Het kan zijn dat een aantal borden van de PvdA op gemeentegrond staat. Ik wacht rustig de brief van de burge meester af." Ook lijsttrekker L. Reijns van de WD wacht de brief van Kessen af.,Maar ook de meeste van on ze borden staan op particuliere grond. Wij konden het echter niet nalaten ook langs de invals wegen van Hulst ook verkie zingsborden neer te zetten. Dat deden we de vorige keer ook." Lijsttrekker E. de Deckere van Groot Hulst/Gemeenschappe lijke Belangen zegt dat zijn par tij alleen op gemeentelijke bor den plakt. „Want dat is zo afge sproken." MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gis teren een 24-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad tot 109 dagen gevangenisstraf, zes maanden voorwaardelijk en 24 0 uur werkstraf. De man ging 20 juli dit jaar in een Middelburgse flatwoning onder invloed van alcohol en pillen over tot agressief gedrag. De Middelburger mishandelde een kennis, vernielde een aantal ruiten en gooide bij zijn arresta tie een buis richting politie. Het projectiel miste op een haar na een agent. De gevangenisstraf heeft hij tij dens de voorlopige hechtenis in middels uitgezeten. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 39-ja- rige man uit Kapelle voor mis handeling veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf. Uit aangiftes van zijn vriendin bleek dat de Kapellenaar haar vorig jaar in oktober en decem ber drie keer had mishandeld. De vrouw kwam gisteren getui gen dat ze zelf ook schuld had aan het geweld. „Ik heb hem geestelijk mishandeldZe vond ook dat ze hem had vernederd. Ook vertelde de vrouw dat ze vaak dronken was en haar vriend eerst klappen gaf. Van de aangiftes wist ze zich niet veel meer te herinneren, omdat ze doorgaans niet nuchter was. Officier van justitie G. Ooster- veld eiste zes weken gevange nisstraf. De politierechter sprak de verdachte nog vrij van twee winkeldiefstallen en van een bedreiging. „Wellicht is het een en ander uitgelokt door uw dronken partner", zei hij tijdens de uitspraak. Voor sommige kinderen is de inenting geen pretje. foto Ruben Oreel door Britta Janssen OOST-SOUBURG - Er staat al een lange rij ouders en kinde ren voor de deur van de sport hal aan het Koopmansvoetpad in Oost-Souburg wanneer die om 13.00 uur haar deuren opent. Walcherse kinderen van zes tot en met veertien jaar krijgen hier vandaag een prik tegen meningokokken C. De sfeer onder de wachtenden is wat gespannen. „We staan liever in de rij voor De Efteling", zegt een moeder. Achteraan sluiten in de rij gaat bij de meeste mensen gepaard met een diepe zucht. Toch gaat het snel en opeens staan ze dan in de grote gymzaal. Poeh, da's toch wel indrukwekkend. Al die mensen in bonte unifor men en witte schorten, soms zelfs met portofoons. Je ziet de ogen van dat jongetje groter worden. Het komt nu allemaal wel heel dichtbij... Zo'n mevrouw in wit schort controleert de oproepkaart van de kinderen. Als alle gege vens juist zijn verwijst ze het kind, al dan niet met ouder, door naar een van de 'prik kers'. Voor specifieke medi sche vragen zit een arts klaar en mensen met onjuiste op roepkaarten kunnen bij mede werkers van de gemeente te recht. „Zo'n grote prik in mijn arm, dat doet toch pijn?" Franklin (7) vindt het allemaal maar eng. Hij kijkt zijn moeder hoopvol aan. Zij geeft hem een bemoedigende knuffel. „Beter nu een prikje, dan straks een enge ziekte", legt ze Franklin uit. De vaccinatie is niet ver plicht, maar voorkomen is be ter dan genezen. Wanneer Franklin dan eindelijk aan de beurt is en plaats mag nemen op de stoel, kijkt hij een beetje bedrukt. „Ik wil bij mama op schoot", zegt hij terwijl de tra nen in zijn ogen prikken. Een van de 'priksters' ontfermt zich over hem. „Niet naar de prik kijken en samen met mij tot tien tellen. Tel je mee?" Franklin is nog maar bij zes, als de 'prikster' roept dat ze klaar is. „Klaar? Maar ik voel helemaal niets!" Opgelucht springt Franklin uit de stoel. Hij laijgt een Donald Duck mee, omdat hij zo dapper is ge weest. Daphne (8) blijft nuchter on der alle commotie. Wanneer ze haar mouw opstroopt en de spuit ziet, kijkt ze wel even angstig. Maar na een paar keer diep in- en uitademen is het al achter de rug. Bij haar broer tje Rick (6) gaat het helaas niet zo soepel. Hij verzet zich zo he vig, dat zijn moeder overweegt een andere keer terug te ko men. Toch besluit ze na een tijdje om het nog één keer te proberen. Uiteindelijk zit Rick helemaal ontdaan op schoot bij zijn moeder, maar wel mét pleister. OPEN DAG ZATERDAG 9 NOVEMBER Zaterdag 9 november 2002, van 10.00 tot 13.00 uur. Nijverheids straat 18 te 's-Heer Arendskerke (bedrijventerrein Eindewege). door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Het plein voor het oude schoolgebouw aan de Gravenstraat in Middelburg wordt heringericht. De Stich ting Geloof, Hoop en Liefde die in het gebouw exposities, film-, muziek- en boekpresentaties houdt, gaat het plein herbestra- ten en inrichten met een grote sokkel, zodat er beelden ten toongesteld kunnen worden. „Het voorplein is in een deplo rabele staat", zegt K. de Valk van de stichting. „Voor ouderen is het een crime om hier te ko men. De stenen liggen schots en scheef en zijn spiegelglad ge worden. Wij willen het plein op nieuw bestraten. Daarnaast was het altijd al onze wens om beelden tentoon te stellen. Bin nen wordt dat wat lastig, van daar dat we dat buiten willen doen. De firma Natuursteen Van Dalen uit Vlissingen heeft ons een sokkel geschonken van an derhalf bij anderhalve meter. Daarop willen we eens per jaar een 'prestigieus' beeld neerzet ten." De herinrichting van het plein kost ongeveer 4500 euro. Het VSB-fonds draagt hieraan 2000 euro bij. De gemeente Middel burg neemt de rest van de aan- legkosten voor haar rekening. Wanneer de aanleg begint, is nog niet bekend. „Als het aan mij ligt, beginnen we morgen", zegt De Valk. „We wilden eerst 1 september - het begin van het culturele seizoen - klaar zijn met de herinrichting, maar voordat zo'n aanvraag door de ambtelijke molen is, ben je weer een tijd verder. We hadden een offerte binnen voor de herin richting, maar die is inmiddels verlopen. We zullen een nieuwe aanvragen." De Valk heeft nog geen datum geprikt waarop het eerste beeld op het plein ont huld wordt. Het pleintje aan de Graven straat krijgt onder meer een sokkel voor wisselende kunst- wèrken. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DOMBURG - Inwoners van de gemeente Veere met een mini mum inkomen kunnen een een malige uitkering aanvragen bij de gemeente. Alleenstaanden zonder kinderen krijgen een toelage van zestig euro, samen wonenden zonder kinderen krijgen negentig euro en voor huishoudens met kinderen wil len B en W136 euro uittrekken. De uitkering is eenderde lager dan vórig jaar. Dat komt door dat het inkomensbeleid van het Rijk verandert. Mensen die al drie jaar of langer van een mini mum inkomen leven en die geen vooruitzicht hebben op een baan, zouden vanaf januari 2004 een hogere uitkering moe ten krijgen. Eenmalige uitke ringen of eindejaarsuitkeringen behoren dan tot het verleden. Uitbreiding Een tweede ontwikkeling is dat de gemeente de speciale bijdra gen voor de minima heeft uitge breid. Zo zijn er onder meer fietsvergoedingen gekomen en bijdragen in de kosten voor het voortgezet onderwijs, peuter speelzalen en computers. Bur gemeester en wethouders van Veere vinden het hierdoor ge rechtvaardigd de eenmalige uit kering af te bouwen. In de prak tijk komt het er op neer dat de minima dit jaar tweederde krij gen van het bedrag van vorig jaar. Eind 2003 krijgen de mini ma nog maar eenderde van de bedragen die in 2001 zijn vast gesteld. MIDDELBURG - Een 35-jarige man uit Oosterland is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor mishandeling ver oordeeld tot 400 euro boete. De verdachte bemoeide zich 1 september vorig jaar in Oos terland met een burenruzie. Hij schoot zijn broer te hulp en sloeg het slachtoffer met een stok. De eenmalige uitkering wordt nog gegeven omdat voor veel mensen het minimum inkomen te laag is om van rond te komen. Bovendien stijgen niet alleen de vaste lasten, maar zijn met de introductie van de euro ook de prijzen in het midden- en klein bedrijf verhoogd. Ook dit pakt negatief uit voor de minima, stelt het gemeentebestuur. In verband met de euro krijgt de eenmalige uitkering de bena ming Euro-toelage. Voor de bijdrage komen mensen in aanmerking die 21 jaar of ou der zijn. Ze moeten op 1 oktober van dit jaar ingeschreven staan als inwoner van de gemeente. Daarnaast dienen ze van 1 okto ber vorig jaar tot dezelfde da tum dit jaar, een netto inkomen te hebben van hooguit 110 pro cent van het sociaal minimum. Mensen die voor de uitkering in aanmerkihg denken te komen, kunnen een aanvraagformulier invullen. Bijstandsgerechtig den die aan de criteria voldoen, hoeven geen afzonderlijke aan vraag in te dienen. Zij krijgen de uitkering automatisch gestort. De overige gegadigden moeten voor 1 december de aanvragen indienen bij de afdeling Sociale Zaken. Volgens het gemeente bestuur komen zo'n honderd- veertig mensen in in aanmer king voor de uitkering. Advertentie met zeezicht Een overvloed aan warme en koude gerechten - VI F Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 door Ab van derSluis VLISSINGEN - Bij de GGD Zeeland zijn gisteren tientallen telefoontjes binnengekomen na de ontdekking van de legionel labacterie in de douches van het zwembad in Vlissingen. Het zwembad bracht dinsdag naar buiten dat er in de douches een legionellabacterie is aange troffen. In overleg met de GGD en de provincie werd besloten de doucheruimte voorlopig te slui ten en telefoonnummers open te stellen waar mensen met vragen terecht konden. Nader onder zoek moet uitwijzen van welke soort bacterie sprake is. De re sultaten daarvan zijn volgende week bekend. De waterleiding is inmiddels doorgespoeld met waterstofperoxide om de bacte rie te doden. Bij de GGD in Goes kwamen 's ochtends 78 telefoontjes binnen met vragen over de legionella bacterie. Van paniek of onge rustheid was volgens arts infec- tieziektebestrijding E. van Dijk geen sprake. „Vooral veel vol wassenen belden met vragen over hun kinderen. Ze wilden weten waar ze ip moesten let ten. Op dit moment heeft elk kind wel wat klachten met de luchtwegen, maar dat hoort bij de tijd van het jaar. Mensen vin den het moeilijk om die klach ten en symptomen van de le- gionella uit elkaar te trekken." Geen paniek De GGD heeft de bellers uitge legd wat de verschijnselen zijn van een besmetting van de le gionellabacterie. Volgens Van Dijk is het risico dat kinderen besmet zijn niet bijster groot. Mensen moeten zich tot de huis arts wenden als hun kinderen hoge koorts hebben en erg veel hoesten. „Als je het de mensen uitlegt, maken ze zich maar een beetje zorgen. Je merkt niet echt iets van paniek. Mensen zijn er heel redelijk onder. Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Breda-Roosendaal 8 t/m 10 nov Den Haag C-Gouda 9 nov Nijmegen-Venlo 9 en 10 nov Tilburg-Eindhoven 9 en 10 nov Hengelo-Oldenzaal 9 en 10 nov Utrecht C-Ede-Wageningen Utrecht C-Rhenen 9 en 10 nov Utrecht C-Arnhem-Nijmegen 9 op 10 nov 's-Hertogenbosch-Nijmegen 10 nov Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Belangstellend keek Fréde- rique toe hoe haar moeder een stripje van de wastafel ter hand nam, daar een pille tje uit drukte en dat met een slok water wegspoelde. Het Middelburgse meisje is vier jaar en meisjes van vier jaar willen altijd veel weten. „Waar is dat voor, mam?" vroeg ze. „Dat is om geen nieuwe ba- by's geboren te laten wor- i den", zei haar moeder. De reactie van Fréderique klonk kordaat. „Bewaar er eentje voor mij, voor als ik 1 groot ben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11