Advocaten Volkert kleuren rood Russisch gas boezemt angst in m Jezus was volgens scriptie een terrorist Kantoor maakt naam door verdedigen van idealisten 6 november 1952 Herinnering aan gruwelen in Eerste Wereldoorlog nog levendig Nederland kan leren van Slowakije Het advocatenkantoor dat Volhert van der G. ver dedigt, heeft onmisken baar rode wortels. Steeds weer weten vermeende terroristen, maar ook kra kers en milieu-activisten, het Amsterdamse kantoor te vinden. „Maar we doen niet alleen relschoppers en activisten." door Ferdi Schrooten Juanra Rodriguez, zanger van een radicale rockband met contacten in de Amsterdamse krakerswereld en vermeend handlanger van ETA-terroris- ten. Mullah Krekar, een Iraakse schriftgeleerde, verdacht van banden met terreurnetwerk Al Qaeda en dictator Saddam Hoessein. Zo maar twee recente, promi nente cliënten van Böhler, Franken, Koppe, De Feijter Ad vocaten. Die komen niet vanzelf aanwaaien bij het Amsterdamse kantoor, nog niet zo lang geves tigd in een statig pand aan de Keizersgracht. Het kantoor stond maandag weer volop in de schijnwerpers tijdens de tweede pro-formazit- ting tegen Nederlands bekend ste verdachte: Volkert van der G., de vermoedelijke moorde naar van Pim Fortuyn. Weer een cliënt in de categorie 'overtui gingsdader'. Meteen al bij zijn aanhouding, luttele minuten na de moord op 6 mei, vroeg de Harderwijker om bijstand van Britta Böhler. De Duitse brak in 1999 defini tief publicitair door als advoca te van de Koerdenleider Öcalan, Turkijes staatsvijand nummer één. Meer recentelijk baarde ze opzien door haar pogingen om Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima, te vervolgen wegens misdaden tegen de menselijk heid. Greenpeace Internationaal (mensen)recht is een specialisme van het kantoor aan de Keizersgracht. Maar ook in milieukringen is het kantoor gekend. Victor Koppe, één van Van der G.'s advocaten, verde digde vijf jaar geleden Paul Watson. De radicale milieuacti vist, een van de oprichters van Greenpeace, had een walvis vaarder tot zinken gebracht. Namens Wakker Dier, waarmee Van der G. banden had, maakte het advocatenkantoor eind 2001 lawaai over het dierenwel zijn in de varkenshouderij. Een van de ondertekenende advoca ten was Britta Böhler, tot voor kort voorzitter van Greenpeace. Die functie heeft ze neergelegd toen ze de verdediging van Van der G. op zich nam. Voor een groot deel is de linkse signatuur van het kantoor een erfenis van gereputeerde advo caten die inmiddels elders wer ken. Zoals Ties Prakken, nu hoogleraar strafrecht aan de Universiteit Maastricht. De 'moeder der krakers' heeft ja renlang milieu-activisten, kra kers en antimilitaristen bijge staan als die weer eens botsten met de autoriteiten. Phon van den Biesen, gerenommeerd mi lieuadvocaat van tegenstanders van Schiphol, heeft er eveneens naam gemaakt. Net als Pieter Bakker Schut, die in de jaren ze ventig landelijke bekendheid kreeg als verdediger van de ex treem-linkse terreurgroep Rote Armee Fraktion (RAF), die dood en verderf zaaide met gijzelin gen en aanslagen. Idealisten Ook na de omvorming van Van den Biesen Prakken Böhler tot Böhler Franken Koppe De Feij ter staat het kantoor nog steeds te boek als specialist in bijstand voor politiek geëngageerde mensen en andere idealisten. Onder de kantoormedewerkers zitten experts op het gebied van asielrecht, milieurecht en inter nationaal recht. De mensenrechten staan hoog in het vaandel. Diverse leden van het kantoor zijn aangeslo ten bij verenigingen in binnen- en buitenland die zich hard ma ken voor de belangen van de verdachte. Stijn Franken, leider van het door Jan Meulemeesters Thijs Voskuilen (28) zegt in zijn doctoraalscriptie dat Paulus een Romeinse spion was die in een duivels com plot de joodse verzetsstrijder Jeshua (Jezus) veranderde in een gekruisigde Messias, die herrees om pacifisme te pre diken. Voskuilen: „Ik heb het voor gelegd aan theologen en his torici. Velen gaven toe dat het een serieuze mogelijkheid is, hoewel niet bewijsbaar, maar dat is de bijbelse visie ook niet." De Groningse hoogleraar geschiedenis F. Ankersmit schreef bij de scriptie: 'Zeer overtuigend, een prachtig betoog van een literair talent'. Mede-bege leiderprof. J. Bremmer sprak van een 'serieuze mogelijk heid'. „Het is veel logischer dan de visie van de bijbel. Saulus, de christenvervolger uit Tarsus, is niét bekeerd door een visi oen op weg naar Damascus, maar deze Romeinse staats burger heeft als meesterspi on een meesterlijk plan be dacht om de joodse verlosser (Messias) letterlijk dood te verklaren: gekruisigd aan het kruis, herrezen met een pacifistische boodschap, uit gedragen door Paulus, wat de Romeinen natuurlijk goed uitkwam." Hoe onlogisch de bijbelse vi sie is, toont Voskuilen, die af studeerde in geschiedenis en journalistiek, met een Ne derlands oorlogsvoorbeeld aan: „Stel je voor, dat Seyss- Inquart zegt een Nederland se verzetsstrijder te zijn ge worden en dat Wilhelmina herrezen is om vrede te bren gen. Ik zeg gewoon, Saulus is gebleven die hij was, een christenvervolger. Bekend is dat de eerste christenen Pau lus wantrouwden, terecht dus. Ook de eerste christenen blijven in mijn visie zichzelf: joden die teleurgesteld wa ren dat hun Messias, hun ver losser (van het Romeinse juk) gestorven was." Als belangrijkste bewijs voert Voskuilen aan dat Pau lus door een Romeinse pa trouille werd beschermd toen hij door joden werd aan gevallen, omdat hij niet-jo- den in de tempel van Jeruza lem wilde toelaten. „Van Caesarea is hij overgebracht naar Rome, zogenaamd voor een proces. Dat is er nooit ge komen. Hij kreeg huisarrest, maar logischer is dat hij be scherming kreeg tegen jood- j se moordplannen." Maar Paulus is toch door de Romeinen onthoofd? „Dat is er later van gemaakt. In de Handelingen van de apostelen staat slechts dat hij huisarrest kreeg." Waarom maak je van Jeshua een verzetsstrijder, volgens de huidige opvattingen een terrorist? „Ik geloof niet dat de Romei nen iemand kruisigden, om- dat joodse hogepriesters dat vroegen. Zij kruisigden op standelingen, zoals Jeshua, En joden waren buitenge- j woon opstandig omdat ze ge loofden in een Messias. Dat geloof kon alleen onder-1 mijnd worden door de Messi- as dood te verklaren, zo zag Paulus in. Hem te laten ver rijzen en te veranderen in een pacifist, gehoorzaam aan de I autoriteiten, was volgens mij een meesterlijke toevoeging van Paulus zelf." Voskuilen overhandigde het i eerste exemplaar van zijn ge- boekstaafde studie aan de Leidse historicus Thomas von der Dunk. Die bedankte door het fundament onder het boek uit te halen: „Ge schiedenis hoeft niet logisch te zijn, en is het ook zelden. Bovendien, heeft Paulus, heeft Jezus wel bestaan? Was Paulus de joodse geschied schrijver in Romeinse dienst Flavius Josephus en de Je- zus-cultus bedoeld voor de Romeinse keizer Julius Cae sar, zoals ook al is beweerd?" Historici vinden vragen stel len leuker dan antwoorden geven. GPD Alias Paulus. Uitgeverij Ambo. Prijs 24,90. woensdag 6 november 2002 Britta Böhler doet voor de pers uit de doeken hoe PKK-leider Öcalan met geweld naar Turkije werd overgebracht. foto Marcel Antonisse/ANP advocatenteam van Van der G., wordt wat dat betreft als een topper omschreven. Hij staat er om bekend extreem diepgra vend te werk te gaan en alle re gelgeving, tot aan de Hoge Raad en het Europese Hof, uit de kast te trekken die zijn cliënt ook maar enigszins kan helpen. Illustratief is dat de aanklager in de zaak van Van der G. Fran ken bij de eerste pro-formazit- ting begin augustus al een 'fi shing-expedition' verweet. Met een soort 'sleepnetmethode' wil Franken door aanvullende ge tuigenverhoren en zo veel mo gelijk documenten elk nuttig snippertje informatie zien te be machtigen. Dat maakt het ad vocatenkantoor niet bij ieder een even populair. Beveiliging Cliënten in de categorie 'over tuigingsdaders' zijn niet altijd zonder risico 's, weet het kantoor inmiddels uit ervaring. Bij nieu we gevoelige zaken, zoals die van Volkert van der G., wordt daarom standaard een vergade ring voor alle medewerkers be legd. Daarbij wordt niet alleen gepolst of mensen achter de zaak staan, maar ook wat de ri sico's zijn. Het zal niet de eerste keer zijn dat een omstreden cli ënt negatieve reacties losmaakt, bijvoorbeeld in de vorm van be dreigingen. Daar wordt met be veiligingsmaatregelen nadruk kelijk op geanticipeerd, laat het kantoor weten. Wat en hoe, dat blijft binnenskamers. „Maar je moet altijd goed voor je mensen zorgen", is het enige wat Britta Böhler hierover kwijt wil. Mix Zij en haar collega's willen niet louter het beeld van een 'links', 'progressief' of 'geëngageerd' kantoor uitdragen. „Natuur lijk, er zijn niet veel kantoren in Nederland met onze mix van ex pertises. Maar we doen niet al leen rellers en activisten. We hebben ook veel arbeidszaken, civiele procedures en fraudeza ken, zoals de Clickfonds-affai re." Het kantoor zoekt een prettige balans tussen leuk werk en een prettig salaris voor de mede werkers, klinkt het elders van uit het kantoor. Maar Böhler benadrukt dat het niet zo is, dat het kantoor 'niet- leuke' zaken doet om daarmee minder lucratieve, maar zeer opmerkelijke processen als die van Van der G. te financieren. Deze verdachte staat, zoals wel meer cliënten van het kantoor, nou niet echt te boek als vermo gend. GPD EISENHOWER - Dwight Ei senhower wordt de nieuwe president van de Verenigde Staten, De Republikeinse kan didaat heeft de verkiezingen met een overweldigende meer derheid gewonnen ZEEROVERS - De Neder landse kustvaarder Combina tie is in de Straat van Gibral tar overvallen door zeerovers, die het schip hebben ontdaan van een partij Amerikaanse si garetten. De Franse autoritei ten hebben inmiddels beslag gelegd op het wrak van een ou de Engelse mijnenveger die in de buurt aan de grond was ge lopen. Aan boord was onder meer een lading sigaretteix. De Fransen vermoeden dat dit he! schip is waarmee de overvali' gepleegd; het zou nadien aan de grond zijn gelopen, waarna de zeerovers zijn gevlucht. TOREN - De Gasthuiskerk in Zierikzee krijgt een nieuwe to ren. Het gevaarte, dat geheel van hout wordt gemaakt, wordt in eerste instantie in het kerkgebouw in elkaar gezet, om de constructie te testen, DAMMEN - Het Wereldkam pioenschap Dammen wordt in Nederland gehouden. De deel nemers komen uit zeven lan den, De verwachting is dat een van de Nederlandse deelne mers zal winnen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax, (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon^: zondag' van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW 1 Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65,597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren I worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De dooru aan ons versirekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|: PZC. afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. 8 ehodii: tot UJEQEnSf Eva Lutovska door Mick Salet Moet de Eui'opese Unie in 2004 worden uitgebreid met tien nieuwe landen? Hoe denken in Nederland wonende mensen uit de kandidaat-lid staten daarover? Vandaag het wooi'd aan Eva Lutovska uit Slowakije. UITBREIDING EU „Nederlanders zouden wel wat kunnen leren van de Slowaken. Nedeiianders zijn vaak zo ge sloten. Slowaken laten him ge voelens eerder zien." Eva Luto vska, 54 jaar, woont al bijna de helft van haar leven in Neder land, maar mist nog altijd een beetje de spontaniteit van haar gebooi'teland. Maar als Slowa kije lid van de Europese Unie wordt gaat het allereerst na tuurlijk om andere zaken, weet de Slowaakse uit Zoetermeer. „Economisch gezien lijkt het mij goed voor Slowakije om lid van de EU te worden. De afzet markt zal groeien en bedrijven zullen het aanti-ekkelijk vinden zich in Slowakije te vestigen, omdat ai-beid er goedkoper is. Maar er is meer Ik denk dat de DEU-landen ook op andere ma- nierer naar elkaar toe gi'oeien. Soms is dat wel jammen Vooral als de oorspronkelijke sfeer van een land verdwijnt. Maar de meeste Slowaken zullen gauw geïntegreerd zijn. Zij staan open voor andere mensen en sluiten snel vriendschap." GPD Het hoge woord is er uit: de Rus sische autoriteiten gebruikten een afgeleide van het narcose- middel fentanyl om het gijze lingsdrama in Moskou te beëin digen. De angst dat een geheim militair gas ivas ingezet, bleek ongegrond. Voor zover bekend tenminste, want niet alle twij fels zijn weggenomen. Het ge bruik van gas als strijdmiddel stuit op diepe gevoelens van angst en afkeer. De oorzaak ligt in de gruwelen door strijdgas tijdens de Eerste Wereldoorlog. door Ankode Jong De veronderstelling dat bij de actie tegen de terroristen in Moskou een narcosemiddel was gebruikt, won de afgelopen week sterk aan kracht. Het Pen tagon bevestigde dinsdag al de suggestie van de Amerikaanse ambassadeur Vershbow in Mos kou dat waarschijnlijk een af geleide van fentanyl was inge zet. Met een zekere opluchting stel de de Verenigde Staten vast dat - als het inderdaad een narcose middel is geweest - de Russen met dit gas waarschijnlijk geen inbi-euk hebben gemaakt op de internationale afspraken over het gebruik van chemische wa pens. Het nai'cosemiddel fentanyl moet doorgaan voor een 'niet- dodelijk' gas. Fentanyl is een opiaat en verwant aan morfine, maar dan honderd keer zo sterk. Het is het meest gebruikte anes- thesiemiddel ter wereld en der tig jaar geleden ontwikkeld door Janssen Farmaceutica in België. Eigenlijk is het een sterke pijn stiller die voor een diepe narco se zorgt voor bijvoorbeeld hax-t- ti-ansplantaties. Het stopt bij een bepaalde dosis de ademha ling, die dan tijdens een operatie door beademingsmachines wordt overgenomen. Bij veel van de slachtoffers in Moskou stopte eveneens te ademhaling. Mogelijk was de dosis te hoog of is onvoldoende rekening gehou den met de inmiddels sterk ver slechterde fysiek conditie van de slachtoffei's. Discussie Toen duidelijk werd dat behalve de vijftig Tsjetsjeense terroris ten ook inmiddels 119 onschul dige burgers waren gedood, laaide de discussie op over de Geallieerde soldaten in de loopgraven rond Hollebeke bij leper, waar de Duitsers 22 april 1915 een grootscheepse gifgasaanval uitvoerden. foto archief ANP aard van het gas. Zelfs de moge lij kheid van zenuwgas w erd n iet uitgesloten. Zenuwgas hoort tot de meest dodelijke strijdgassen die er bestaan. Het waren de op volgers van de bijtende gassen, die in de Eerste Wereldoorlog voor zoveel slachtoffers zorg den. De eerste grootscheepse aanval met strijdgas werd uitgevoerd door de Duitsers, bij leper, de grootste stad in het niet ver overde stukje België achter de IJzerlinie. Op 22 april 1915 lie ten de Duitsers uit bijna zesdui zend gascilinders zo'n 160.000 liter chloorgas met de, wind meedrijven naar de vijand.vDe onbeschermde Franse en Alge rijnse divisies werden volkomen veiTast door de geelgroene wolk bijtend gas. Bij deze aanval alleen al stier ven vierduizend soldaten een vreselijke dood, verstikt door gas dat hun longen verteerde en met een gelige vloeistof vulde. Bovendien werden vijftiendui zend andere soldaten door het gas buiten gevecht gesteld. La ter in de oorlog volgden aanval len met fosgeen - een soortgelijk gas, maar tien keer dodelijker dan chloox-gas. En in 1917 intro duceerden de Duitsers het be i-u chte mosterdgas, eveneens bij leper, en daarom ook wel Ype- riet genoemd. Het tast naast de longen ook de huid aan. De on handige gasflessen waren toen al lang vervangen door met gas gevulde granaten Maskers De Engelsen en Fransen haal den de achtei'stand in deze wre de manier van oorlogvoeren snel in. Al na tien maanden de den ze door hun eigen productie van strijdgassen de vooi-sprong van de Duitsers teniet. Aan het eind van de oorlog was een op de vier afgevuurde granaten ge vuld met gas. Door gasaanval len stierven in de Eei'ste Wereld oorlog ruim 90.000 mensen en raakten 1,3 miljoen gewond. Desondanks bleef het effect van gas gering, dankzij het gebruik van steeds betere gasmaskers en doordat het gas vaak snel ver waaide. Ook in de Tweede Wereldoorlog liepen de Duitsers voorop bij de productie van strijdgassen, nu met de veel gevaarlijker zenuw gassen als tabun en sarin. Ze nuwgas tast het zenuwstelsel aan en verhindexl zenuwcellen nog langer met elkaar te com municeren. Spieren trekken zich ongecontroleerd samen en het slachtoffer sterft uiteinde lijk door vei-stikking. Uit angst voor vergelding is in de Tweede Wereldoorlog echter door geen van de partijen strijdgas inge zet. In de jaren vijftig produceerde de Verenigde Staten een ex treem dodelijke variant van mosterdgas, VX genoemd. Het werd zoals veel van dit soort gassen, ontdekt bij de ontwik keling van een nieuwe insectici de. Een milligram VX op de huid leidt al tot de dood en met een kilo van dit spul kunnen 50.000 mensen worden gedood. Golfoorlog Ongelukken bij tests en opslag- px-oblemenleidden er in de jax-en tachtig toe dat vooral in de VS veel chemische wapens zijn ver nietigd. Begin jaren tachtig is sarin daadwerkelijk ingezet te gen burgers door het regime in Irak. Ook tijdens de Golfoorlog moet door Irak gifgas zijn gebruikt, gezien de vele slachtoffers van het zogenoemde Golfooiiog Syndroom. Inmiddels is dit door het Pentagon ook toegegeven. In 1995 gebruikte een Japanse sekte het gas bij een aanslag in de metro van Tokio, waarbij elf doden vielen en 5500 gewonden. Het Genève Protocol, dat het ge bruik van chemische en biologi sche wapens in een oorlog ver biedt, dateert al uit 1925. Het is inmiddels door 152 landen on dertekend. Maar de tekst van het protocol is nogal vaag en het verbiedt bovendien niet de pro ductie van de giftige stoffen. Het zwijgen van de Vei-enigde Staten over de drastische me thodes van de Russen heeft een goede reden: ook de Amerika nen werken aan zulke 'niet-do- delijke' wapens. Zo onderzoekt de universiteit van Pennsylvania in opdracht van het ministerie van Justitie of een kalmerende drug kan worden toegevoegd aan pepper- spray. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4