Hoek in schoonheid ten onder PZC Nijskens geniet, Neeskens ergert zich kapot 21 Schaatsploeg wordt overgenomen FC Basel op weg naar unicum Europese clubs bereiken akkoord over salarisplafond McCarthy weg als bondscoach Ierland Bekerthriller tegen NEC beslist door dubieuze strafschop: 1-2 Ajax-reserves na verlenging langs Huizen Nederland tennist in Gelredome Chievo Verona in de verkoop Heister stijgt op ranglijst Rivaldo bedankt voor interland Charleroi stuurt trainer weg woensdag 6 november 2002 door Frits Bakker HOEK - Het sportpark schudde op zijn grondvesten. De thriller tussen Hoek en NEC was tien seconden onderweg in blessuretijd. De Leidse scheidsrechter Siebert had net aangegeven dat hij twee minuten ging bijtellen en het sco rebord stond op 1-1. Tien tellen onder weg naar een prachtige eindstand, nog geen winnaar op het bord en een wed strijd die nog alle kanten opkon. Tot die ene snelle tegenstoot die Hoek uitein delijk fataal werd. Patrick de Guchteneixe ging op de rand van het strafschopgebied het duel aan met Gorgi Hristov. De jonge Hoekse verdediger, die net als het hele elftal een briljante wedstrijd speelde, wilde de bal wegtikken, maar kreeg tot zijn eigen verbijstering een strafschop te gen. Het ongeloof was groot, in het veld, op de bank en bij de twaalfhon derd toeschouwers rond het veld. Danny Hesp mocht onder schrille fluit concerten aanleggen van elf meter voor het dodelij ke schot. Voor de allesbeslis- sende goal. JürgenBelpaire moet de bal niet eens hebben gezien, zo genadeloos hard sloeg hij tegen de netten. En op slag werd de hoop van alles wat Hoek was de grond ingeslagen. Weg was ineens de bekerstunt die zo dichtbij was geweest. Weg waren in eens de kansen op verlengingen en een golden goal. De sensatie van een over winning op NEC had zo lang in de lucht gehangen, maar glipte de boven zich zelf uitgegroeide amateurs toch nog door de vingers. Dubieus Hoek ging natuurlijk nog even verhaal halen bij de arbiter voor de dubieuze beslissing, maar de missie was kans loos. Johan Neeskens schudde aan de zijlijn nog even het getergde hoofd, want een grotere afgang werd de trai ner van de duur betaalde profs be spaard. Met dank aan de scheidsrech ter, die voor een onbenullige overtre ding de zwaarste sanctie uitdeelde. Het bekeravontuur, dat voor de thuis club zo mooi was begonnen, eindigde in een deceptie die nog lang zal natrillen. Toegejuicht door honderden suppor ters zocht Hoek na afloop de kleedka mers op. Vermoeid, letterlijk uitgeteld en ongetwijfeld met een wrange na smaak. Wat Hoek in de milde avondlucht, te gen de toch gerenommeerde profclub AMSTERDAM - De reserves van Ajax hebben gisteravond dankzij enkele krachten uit het eerste elftal de tweede ronde van de Amstel Cup bereikt. In Amsterdam won de ploeg van John van 't Schip in de verlenging van de ama teurs van Huizen: 3-2. Van Halst, Wamberto, Yakubu, Bouk- hari en Machlas, zomaar enkele spelers die gisteravond him opwachting maakten in het basiselftal van Ajax 2. Toch bleek dat een surplus aan kwali teit niet vanzelfsprekend leidt tot een duidelijke overwinning. Sterker, de Amsterdammers keken bij rust tegen een 0-2-achterstand aan. De amateurs Klein en Kos verschalkten doelman Timmer. In de tweede helft deden de 'reserves' van Ajax een stapje extra. Wamberto scoorde al vrij snel 1-2, waarna vlak voor tijd Boukhari zijn ploeg op geüjke hoogte bracht. De ver lenging was amper begonnen of die zelfde Boukhari tekende voor de gol den goal. Ook het duel AGOW - Volendam werd beslist door een golden goal. Ditmaal was het geluk wel aan de kant van de amateurs. Nadat in de reguliere speel tijd geen doelpunten waren gemaakt, scoorde Pater in de verlenging. Daar mee is AGOW voorlopig de enige ama teurclub die zich plaatste voor de twee de ronde van de Amstel Cup. Onder leiding van de nieuwe trainer Co Adriaanse won AZ, na een 0-3-voor- sprong, in Deventer met 2-3 van Go Ahead Eagles. ANP liet zien, was van een zeldzame klasse. Het sneed met vloeiende aanvallen door de verdediging van NEC en schiep zich kansen in overvloed om voor de rust al afstand te nemen van de tegen stander. Met Arjan Human en Björn Langeveld als gangmakers en met snelle, flitsende demarrages van Wesley de Smet en Mare Minnaert op de flanken werd NEC bij vlagen massaal onder druk ge zet. De openingsgoal lag op de voeten van Björn Langeveld, van Arjan Hu- man, na een razendsnelle aanval over links, maar altijd zat er weer een voet van een verdediger of een vinger van de keeper tussen. Het overwicht was bijna ontluisterend voor NEC, dat met de half geblesseerde Dennis de Nooijer (die na ruim veertig minuten werd vervangen), de onzicht bare Frank Demouge en de zelden ge vaarlijke middenvelders Ax, Simr en Govedarica tegen de mandekkers van Hoek geen schijn van kans had. Dat beeld veranderde na de rust. Johan Neeskens trakteerde zijn spelers in de pauze op een donderspeech die zijn uit werking niet miste. Want eindelijk kreeg NEC in die tweede helft ook een paar kansen. Gorgi Hristov stuitte bij een doorbraak op Belpaire en Wisger- hof zag een inzet uit een hoekschop door Wesley de Smet van de lijn ge haald. Het was uitstel van executie, want na een prachtige aanval van Hoek, opge zet op rechts, scoorde NEC uit de tegen stoot. Hristov ontsnapte op rechts en schoot de bal met een lob over de uitlo pende Belpaire: 0-1. Maar in een ver woede poging, met aanvallen uit het boekje, kwam Hoek even later terug in de wedstrijd. Human schoof een hoge bal voor de voeten van Langeveld, die van dichtbij keihard inschoot: 1-1. Het gejuich over de zuur verdiende treffer verstomde toch nog, in het zicht van de finish. Patrick de Guchteneire, een van de vele uitblinkers bij de thuis club, stopte een rush van Hristov. Vol gens alles wat Hoek was een reglemen taire tackle op de bal, maar niet voor de scheidsrechter. En zo kreeg het avon tuur van Hoek in de Amstel Cup toch nog een onbevredigend einde. Hoek-NEC 1-2 (0-0). 61. Gorgi Hristov 0-1, 68. Björn Langeveld 1-1, 90. Danny Hesp 1- 2 (strafschop). Scheidsrechter N. Siebert (Leiden). Gele kaart: Patrick de Guchtenei re. Aantal toeschouwers: 1200. Hoek: Jiirgen Belpaire; Johan Mücher, Gunther de Meyer, Patrick de Guchteneire, Franky Standaert; Wesley de Smet (65. Tho mas Ragut), Björn Langeveld, Djamei Buy- se, Mare MinnaertArjan Human, Rieno van Oost (70. Leon van den Ouden). NEC: Dennis Gentenaar; Peter Wisgerhof, Rob Wielaert, Danny Hesp, Mike Zonneveld; Resit Schuurman, Jarda Simr, Dejan Gove darica, Patrick Ax (62. Youssouf Hersi); Frank Demouge, Dennis de Nooijer (42. Gorgi Hristov). Aanvaller Patrick Ax van NEC wordt de voet dwarsgezet door Arjan Human (liggend) en Wesley de Smet. foto Charles Strijd door Barry van der Hooft HOEK - Het verschil in de achter naam is slechts twee letters. Maar het verschil tussen het humeur van Ange- lo Nijskens en dat van Johan Nees kens was na afloop van Hoek - NEC (1-2) vele malen groter. De man in het trainingspak had genoten van zijn ploeg, de trainer in het maatpak had zich kapot geërgerd. Natuurlijk vond Angelo Nijskens het jammer dat zijn ploeg in de laatste minuut had verloren door een straf schop. „Nu is iedereen enorm teleur gesteld", zei Nijskens. „En een paar fases waren betwistbaar, dus dat maakt het extra sneu. Maar we heb ben heel degelijk vanuit de organisa tie gespeeld en dat vind ik het belang rijkst. De jongens zijn heel diep ge gaan. We moeten nu op krachten ko men en dan weer naar Kozakken Boys toewerken." Johan Neeskens was over zijn ploeg helemaal niet te spreken. „Ik vind het onbegrijpelijk dat ze zo aan een wed strijd beginnen", zei Neeskens. „De tweede bal was telkens voor Hoek, die jongens speelden met 120 procent in zet. Dan moeten mijn spelers dat zelf ook doen. Maar als ik dit dan zie... Daar begrijp ik dus helemaal niets van. Sommige spelers zijn echt bedui dend onder de maat gebleven." De oud-international had in de eerste helft al verschillende spelers naar de kant kunnen halen. Het bleef echter bij één noodgedwongen wissel, drie minuten voor rust. Dennis de Nooijer, die een onopvallende rol speelde, moest door een opspelende spier in het linkerbeen het veld verlaten. „Ik heb tegen De Graafschap een knietje op mijn stuitje gehad en daar heb ik hier nu al een tijdje last van", vertelde de Zeeuwse aanvaller tijdens de rust. „Ik slik al een paar weken pijnstillers en voelde het al tijdens de warming- up. Na twintig minuten wist ik al dat ik de wedstrijd niet uit zou spelen." Maar had hij het duel dan niet beter aan zich voorbij kunnen laten gaan? „Ik vond dit een heel belangrijke wedstrijd. Als je verliest, lig je eruit. En ik ga er niet zomaar uit als ik een beetje pijn voel." De oorzaak van het slechte spel in de eerste helft lag volgens De Nooijer in het te lage baltempo. „En vanachter staat het goed bij Hoek. Maar we moeten nu niet in paniek raken", zei hij tijdens de rust. „Als het goed is scoren we in de tweede helft een keer. Als we 1-0 maken is het denk ik klaar." Die voorspelling kwam niet uit. NEC kwam dan wel op voorsprong, maar Björn Langeveld schoot Hoek zeven minuten later weer naast de Nijmege- naren. De middenvelder verwoordde het tweeslachtige gevoel binnen tien seconden. „Dit is schitterend." Vijf seconden later gevolgd door: „En dit is écht klote." Buitenspel Met die laatste opmerking doelde Langeveld op de strafschop in bles suretijd. „Het was er één, maar toen ze Hristov inspeelden stond-ie bui tenspel." Langeveld speelde zijn bes te wedstrijd voor Hoek tot nu toe. „Maar dat mag ook wel, want het wordt al bijna winter", zei hij spot tend. „We kregen ruimte om te voet ballen en dan zijn we sterk. Dan zie je dat we supergoed kunnen voetballen. Maar misschien was het ook omdat er geen druk op zat. Deze groep is men taal in ieder geval ijzersterk en we weten wat we kunnen." Langeveld speelde goed, Arjan Hu- man was ijzersterk aan de bal en de verdediging stond als een huis. Maar de grote smaakmaker was Wesley de Smet. Hij speelde linksback Mike Zonneveld een keer achteloos door de benen en met zijn acties en voorzetten stichtte De Smet meerdere keren ge vaar. Het einde van de wedstrij d haal de hij echter niet, omdat de inspan ningen hun tol eisten. „Ik had kramp", vertelde de Belgische flank speler. „Maar ik houd een goed gevoel over aan vanavond. Ik vond het het grote Hoek tegen het kleine NEC." Dennis de Nooijer had gezien dat zijn ploeg de tweede helft wél goed was begonnen. „Hristov maakte een mooie goal, al vond ik het wel een fout van de keeper. Daarna maakten we het onszelf door een communicatie fout tussen Hesp en Govedarica weer moeilijk. Voor Hoek was het heel sneu om zo te verliezen. Dan kun je beter met 5-0 of 6-0 verliezen, dan weet je tenminste waar je aan toe bent." De Nooijer erkende dat Hoek de com plimenten verdiende. Hij vond ook dat Björn Langeveld een knappe goal maakte. „Heeft ie toch nog wat ge leerd van mijn trainingen bij RCS..." door Gijs van Oosten DEN HAAG - De schaatsploeg van Spaar Select wordt op korte termijn overgenomen door een nieuwe sponsor. De naam van het bedrijf wordt over twee we ken, enkele dagen voor het begin van de wereldbekerwed strijden, bekendgemaakt. Spaar Select is in gesprek met twee overnamekandidaten, die beiden niet eerder actief waren in het schaatsen. Spaar Select bevindt zich mid den in een reorganisatie als ge volg van de verslechterde eco nomische marktsituatie voor spaar- en beleggingsproducten. De financiële dienstverlener wil af van de lasten die de sport ploeg met zich meebrengt. „Het doet me rationeel gezien geen pijn de schaatsploeg van de hand te doen", aldus directeur Jan-Willem van Dijk gister avond. „Het belang van 550 ge zinnen is groter dan dat van een kleine groep schaatsers. De ver koop levert ons bedrijf een enor me kostenbesparing op." Spaar Select richtte in 1998 een commerciële ploeg op met twee rijders, Gianni Romme en Bob de Jong, en Ingrid Haringa als coach. Een jaar later werd bijna de complete sprintploeg van de KNSB overgenomen, aange voerd door de Amerikaanse coach Peter Mueller. Het budget van de schaatsploeg bedroeg een jaar geleden 3,5 miljoen euro. Met het vertrek van de dure Mueller en vier schaatsers (Kibalko, Klevtsjen- ja, Van Goozen en Brusche) in het voorjaar is de begroting te ruggebracht tot 2,5 miljoen euro op jaarbasis. De nieuwe sponsor, hardnekki ge geruchten wijzen op Campi- na, wil echter met een nog lager jaarbudget werken en dient daartoe te onderhandelen over de contracten, die in bijna alle gevallen doorlopen tot 2006. De schaatsers zijn van de overname en de voorgenomen bezuiniging op de hoogte gebracht. „Ik ben nog niet op de hoogte van de details, maar in beginsel is het zo dat de contracten er niet voor niets zijn. Ze dienen dus nagekomen te worden", meent Orlando van den Bosch, zaakwaarnemer van Gianni Romme. „Een nieuwe sponsor neemt, lijkt mij, met de aande len ook de verplichtingen over." De schaatsers zullen volgens in siders worden gevraagd onge veer dertig procent van hun salaris in te leveren. Grootver dienerbij Spaar Select is Gianni Romme met een geschat basis salaris van 500.000 euro per jaar. Romme wordt gevolgd door Marianne Timmer (300.000 euro), Erben Wenne- mars (250.000 euro), Jakko-Jan Leeuwangh, Mark Tuitert en Annamarie Thomas (125.000 euro). GPD van onze sportredactie MOSKOU - FC Basel blijft ver bazen in de Champions League. De Zwitserse ploeg versloeg gis teravond Spartak Moskou in ei gen stadion: 2-0. Daarmee houdt het team de kansen in ei gen hand om zich te plaatsen voor de tweede groepsronde. Maxim Kalynychenko van Spartak Moskou (rechts) gaat sierlijk onderuit na een duel met Mario Cantaluppi van Basel. foto Alexander Zemlianichenko/AP FC Basel kwam op voorsprong dankzij een doelpunt van Her- nan Rossi. Vlak voor tijd stelde Gimenez met een fraai stiftje de zege veilig. Het thuisduel met Spartak Moskou was ook al ge ëindigd in een zege voor Basel. Het duel werd in Moskou een week geleden afgelast vanwege het recente gijzelingsdrama in de Russische hoofdstad. Een punt De Zwitsers staan nu tweede in groep B, achter het al geplaatste Valencia. De ploeg heeft één punt voorsprong op Liverpool. Volgende week treffen beide clubs elkaar in Basel. Wanneer de thuisploeg gelijkspeelt of wint, plaatst het zich voor de tweede groepsfase. Dat zou een unicum zijn. Sinds de invoering van de Champions League wist nog nooit een Zwitserse voet balclub zich te kwalificeren voor de tweede ronde. ANP/DPA ARNHEM - De Nederlandse tennissers werken het DaviseuJ duel met Zwitserland, van 7-9 februari, af in het Gelredoif Dat heeft de Koninklijke Nederlandse Lawn en Tennisbon (KNLTB) gisteren bekendgemaakt. Het is voor eerst dat eej tenniswedstrijd in het Arnhemse stadion wordt gespeel: Oranje strijdt met Zwitserland, waar Federer kopman is,o: een plek in de tweede ronde in de wereldgroep. ANP VERONA - Voetbalclub Chievo Verona uit de Italiaanse Seri! A is voor 20 miljoen euro te koop. Eigenaar Luca CampedeL heeft gisteren gezegd dat zijn koekjesbedrijf de verliezen va de voetbalclub niet meer kan dragen. „De koper moet mijnt losofie hebben, maar wel veel meer geld dan ik bezitten."D; 35-jarige Campedelli erfde de club van zijn vader. Onderzit leiding steeg Chievo van de tweede liga naar de Serie A, wa; het vorig seizoen als zesde eindigde en deelname aan de Uefa beker afdwong. De ploeg zal dit seizoen ongeveer 500.000e, ro verlies draaien. Een schijntje vergeleken bij andere Ital aanse topploegen, zoals Inter Milan (97 miljoen euro inl min). „Maar die clubs kunnen zich dat veroorloven. Ik nie: aldus de jongste voorzitter van een Serie A-club. DPA ZOETERMEER - Tafeltennisser Danny Heister is opnieir. een plaats gestegen op de wereldranglijst. Begin oktoberV reikte de Nederlander zijn hoogste positie ooit (21e), nu is! de toptwintig binnengekomen. Trinko Keen, dubbelpartnt van Heister, steeg van 31 naar 28. Zijn hoogste positie ooil; 18e. Heister en Keen danken hun progressie op de rankingaJ hun prestaties tijdens het Duits Open en het Nederlanc Open. In Duitsland haalden Keen en Heister de halve finale van het dubbelspel, in Nederland de kwartfinales. In hete. kelspel werden ze in Nederland in de achtste finales uiig schakeld, in Duitsland sneuvelden ze al in de tweede rond Kalun Yu uit Middelburg, die zijn topsportcarrière op e laag pitje heeft gezet, is van de 211e naar de 226e posit gezakt. ANP RIO DE JANEIRO - Rivaldo is eigen verzoek niet opgenoK, in de Braziliaanse voetbalselectie voor de oefeninterland gen Zuid-Korea, op 20 november in Seoul. De Brazilia&sj voetbalbond ontving begin deze week een bericht van de sm maker van AC Milan. „Daarin liet hij weten dat hij perso»! lijke problemen heeft en daarom liever niet werd opgero! pen", aldus teammanager Faria. Oudgediende Mario Zagal die maandag als bondscoach voor één wedstrijd werd aang steld, selecteerde negentien spelers uit buitenlandse compet ties. Afgezien van Rivaldo zijn alle grote namen van dew: reldkampioen van de partij. RTR CHARLEROI - Het bestuur van de Belgische eersteklass: Charleroi heeft trainer Etienne Delangre gisteren ontslage wegens de slechte resultaten. Na elf duels staat de club opa laatste plaats met vier punten. Charleroi wacht nog op de eer ste zegeD e hulptrainers Khalid Karama en Mario Notaro ne men voorlopig de taken van de weggestuurde Delangre ovei Hij is na Robert Waseige (Standard Luik) en Harm Van Veld hoven (Lommei) de derde trainer die dit seizoen in de Belgi sche eerste klasse op non-actief is gezet. Belga door Anton Lippold BRUSSEL - De G14, het ver bond van Europese clubs waar onder Ajax en PSV, heeft giste ren in Brussel een collectief salarisplafond afgesproken. Dat houdt in dat de salarispost niet meer mag bedragen dan 70 procent van de totale omzet van een club, of een bedrag van 30 miljoen euro. „De bedoeling is de kosten beter te kunnen be heersen", zegt PSV-voorzitter Harry vanRaaij. De afspraken over kostenbe heersing moeten ingaan in het seizoen 2005/2006 om clubs tijd te geven hun zaken op orde te krijgen, aldus Van Raaij. „Dit is een eerste stap. Alle clubs in de G14 zijn het ermee eens en we gaan er vanuit dat iedereen zich eraan zal houden. Dit is een he renakkoord." Ook vindt de G14 dat spelerscontracten flexibeler moeten worden. Clubs willen voortaan voorkomen dat ze in de problemen komen door te ri ante verbintenissen. „Daarom moet het salaris meer afhanke lijk worden van de prestatie", legt Van Raaij uit. „Dat wil zeg gen: een minder vast salaris en meer premies." De G14 is een lobbyorgaan. Van Raaij: „Maar uiteindelijk hopen we dat de Europese voetbaM unie Uefa onze afspraken za overnemen en vast legt in de li centieregels. De Uefa is hier zé ook wel mee bezig. Door 4 soort afspraken moet er harmo nisatie ontstaan in de licentie systemen in Europa. Per land: dat systeem nu verschillend." Het nieuwe kantoor van de Gl! in Brussel werd gisteren offici eel geopend. Er werden ook vie nieuwe leden begroet (Valencii Arsenal, Bayer Leverkusen e Olympique Ly on) maar de naai G14 blijft gehandhaafd. Een ander groot discussieput was de afstemming van de inte: nationale speelkalender op 4 van de nationale bonden. Dj Europese clubs zijn het me dan beu dat zij hun dure spek regelmatig voor een week me ten afstaan aan het vertegal woordigende elftal. Ajax i PSV hebben daarmee ook gro'. problemen. Beide clubs hebba een aantal Afrikaanse en Brat: liaanse spelers in hun team. Van Raaij: „De afstemming .va de kalenders in Europa isji probleem niet. Het gaat om j bonden en confederaties buit! Europa. Spelers uit die land! zijn vaak te laat terug voor ee wedstrijd met hun club, das moeten afspraken over worde gemaakt." ANP van onze sportredactie DUBLIN - De Ierse voetbal bond moet op zoek naar een nieuwe bondscoach. Mick McCarthy trad gisteren te rug, na goed overleg met het Ierse bondsbestuur. Zijn contract tot februari 2004 wordt afgekocht. De 43-jari- ge Ier was sinds maart 1996 in functie. Daarmee was de opvolger van Jack Charlton de langst dienende bonds coach in Europa. McCarthy kwam eerder dit jaar vlak voor het begin van het WK in Azië hard in bot sing met vedette Roy Keane. Hij stuurde de middenvelder van Manchester United daarop naar huis, waarna een storm van kritiek los barstte. Doordat Ierland bij het WK toch nog tot de acht ste finales doordrong, mocht McCarthy aanblijven. De positie van de 57-voudig international wankelde ech ter opnieuw door slechte re sultaten in de EK-kwalifica- tiestrijd. Ierland verloor in de afgelopen maanden zowel van Rusland (2-4) als van Zwitserland (1-2). Mogelijke opvolgers van Mc Carthy zijn oud-internatio nal David O'Leary en Welsh man John Toshack, de voor malige trainer van onder meer Real Madrid. AFP/SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 46