Walsoorden is prettigste dorp 8 ORTUYN HULST 11 Lijsttrekkers hekelen tarieven fiets-voetveer LIJST U Ga ook Rabo Internetbankieren en maak kans op een reis naar Thailand. Gemeente Terneuzen begint met beperkt aantal vacatures Snel helderheid over kosten hulp in tunnel Man slaat om zich heen in Axel en Terneuzen Presentatie eerste conclusies leefbaarheidsonderzoek Hardrijder moet meteen betalen Kerkje van Noten is verkocht Dorcas houdt voedselactie Auto vliegt in brand 0800 - 0231 231 (GRATIS) KIES LPF-HULST LIJST 8 zeeuwse almanak Virtueel cadeautje ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 6 november 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Maastricht heeft vorig jaar flink huisgehouden in Axel en Terneuzen. De Middel burgse politierechter veroor deelde hem gisteren tot 120 uur taakstraf voor het plegen van openlijk geweld en vernielin gen. De man vormde 25 november vorig jaar in de binnenstad van Terneuzen het middelpunt van een caféruzie. Bezoekers had den de man met glazen en ka potgeslagen flessen zien gooien en slaan. De aanleiding was dat de verdachte naar een vriendin van een van de slachtoffers bleef staren. Toen haar vriend hem hierop aansprak, sloegen de stoppen door bij de man. De verdachte zei door zijn bela ger fors te zijn beetgepakt. Hij ontkende daarop met flessen en glazen geslagen te hebben. Maar een disjockey en enkele bezoekers getuigden het tegen deel. Een viertal jongeren liep snijwonden op aan hoofd en ar men. Een half jaar eerder, op 4 april, ontspoorde hij als doelman tij dens een zaalvoetbalwedstrijd in de Axelse sporthal, door gro ve taal te uiten tegen de keeper van de tegenpartij. De tegen stander schold hij uit voor fas cist. Voor de scheidsrechter, die het ook moest ontgelden, waren de belediging en bedreigingen aanleiding om de wedstrijd te staken. De man bleek een fles whiskey te hebben gedronken. Zijn agressie was niet te beteu gelen: hij gooide een elektro nisch tijdwaarnemingsbord te gen de grond en sloeg in de kleedkamer een spiegel aan gruzelementen. Officier van justitie A. Flik- weert had maar één verklaring: „U was stomdronken. Het was absurd om te voetballen en het was nog absurder hoe u zich heeft misdragen." De officier repte over ernstige geweldsmis drijven en eiste 180 uur werk straf. De politierechter kwam uit op 120 uur taakstraf. Verder moet de verdachte 133 euro schade vergoeden aan de gemeente Ax el. door Sheila van Doorsselaer HULST - Walsoorden is volgens het leefbaarheidsonderzoek Burgers in de Nieuwe Gemeen te, het prettigste dorp in Oost- Zeeuws-Vlaanderen om in te wonen. Het dorp is het minst vergrijsd en er wonen veel jonge gezinnen. De Walsoordenaren zijn heel tevreden over hun dorp. Dat is één van de conclu sies van het onderzoek, uitge voerd door Scoop, het Zeeuws Instituut voor Zorg, Welzijn Cultuur. De afgelopen maanden zijn in alle dorpen in de huidige ge meente Hontenisse dorpsschou- wen gehouden, waarbij de dor pen in al hun facetten werden opgetekend. Deze concept kernbeschrijvingen werden aangevuld door de bewoners. Zij werden uitgenodigd hun wensen voor de toekomst ken baar te maken en de plus- en minpunten van hun woonplaats te benoemen. In de huidige ge meente Hulst zijn de dorpsplan nen nader onder de loep geno men. Het uitschrijven van de uiteindelijke kernbeschrijvin gen bevindt zich inmiddels in de eindfase en ze worden binnen kort gepubliceerd. In het stad huis van Hulst werden gisteren de belangrijkste conclusies ge presenteerd. Over Zeeuws-Vlaanderen wordt gezegd dat het een zeer vergrijsd gebied is, maar deze reputatie is volgens J. van den Boomgaard, projectleidster van TERNEUZEN - Een 21-jarige man uit Terneuzen moet 340 eu ro aan bekeuringen betalen voor rijden op een opgevoerde bromfiets en rijden zonder rij bewijs op een scooter. Kantonrechter A. Melens voel de er gisteren op de rechtszitting in Terneuzen niets voor de Ter- neuzenaar tegemoet te komen en hem een betalingsregeling toe te staan. „U bent een hard nekkige overtreder en moet maar op de blaren zitten", vond Melens. De jonge Temeuzenaar had zoveel onbetaalde bekeu ringen op zijn naam staan, dat hij die via de deurwaarder moetaflossen. Inmiddels had hi] zelf ingezien dat hij niet op het juiste pad is. ,,Ik doe het niet meer, want het wordt me te duur." Officier van justitie R. Ramme- loo eiste een boete van 163 euro voor te hard rijden op de brom mer en een boete van 177 euro voor te hard en zonder rijbewijs rijden op de scooter. Melens nam die eis over. Scoop, te wijten aan Oostburg en Sluis, waar de meeste senio ren wonen. In Oost-Zeeuws- Vlaanderen wonen de meeste ouderen in Kloosterzande. Alle dorpen zijn volgens het onder zoek gebrand op woningbouw, maar, anders dan men zou ver moeden, trekt dat volgens Van den Boomgaard geen jonge mensen aan. Daarom moet de nieuwe gemeente Hulst inzicht krijgen in het vestigings- en ver- trekpatroon in de kernen. Op die manier kan ook een passend voorzieningenniveau worden gerealiseerd. Een goeddraaiend gemeen- schapscentnrm of dorpshuis is een belangrijke basis voor een goed kernenbeleid, maar dan moeten er wel meer activiteiten voor jongeren worden opgezet. Uit een jongerenenquête, ge- linkt aan het leefbaarheidson derzoek, blijkt dat de jeugd niet tevreden is over activiteiten voor hun doelgroep. Zo missen zij bijvoorbeeld een ontmoe tingsplaats. De jeugd in Honte nisse is minder tevreden dan hun leeftijdgenoten in Hulst. Over het aantal speeltuintjes voor jonge kinderen heerst wel tevredenheid. Wil de nieuwe gemeente een so ciaal geziht tonen, dan moet volgens de eindconclusie van het onderzoek een vrij willigers- beleid worden opgezet. Het is steeds moeilijker vrijwilligers te weiven. De gemeente moet onderzoeken waarom en moeite doen het tij te keren. Op het ge bied van recreatie en toerisme concludeert Scoop dat het Toe ristisch Ontwikkelingsplan van Hulst en de Recreatievisie van Hontenisse naast elkaar moeten worden gelegd om daar een eensluidend beleid uit te halen. Onder de bevolking van Oost Zeeuws-Vlaanderen is een breed draagvlak voor de uit breiding van recreatie-moge lijkheden. De kernbeschrijvin gen kunnen voor de nieuwe gemeente Hulst dienen als blauwdruk voor het te voeren beleid. Een Brabander heeft het kerkje van Noten in Othene gekocht. De bestemming is nog niet bekend. door Jan Jansen OTHENE - Het 'kerkje van Noten' gaat over in particuliere handen. Omdat het geen functie meer had en in verval raak te, heeft de hervormde gemeente Zaamslag het gebouwtje verkocht aan een Brabander die in de buurtschap, pal naast het kerkje, een tweede woning heeft. Wat de nieuwe eigenaar ermee gaat doen, is momenteel nog onduidelijk. De man was gisteren niet bereikbaar voor nadere uitleg. Volgens een andere buurman, de al jaren in Othene wonende Wim Petiet, komt het in ieder geval niet tot sloop. „Hij zal het eerder een beetje opknappen en als op slagruimte gaan gebruiken." Toch houdt de heemkundige vereniging Terneuzen een oogje in het zeil. „Aan het gebouwtje op zich liechten we niet zoveel waarde, maar de gedenkplaat erop is wel bijzonder, die willen we graag behou den", zegt woordvoerder E. Hamelink van de heemkundige vereniging. De pla quette is aangebracht op de voorgevel. Onder het godsvruchtige opschrift Soli Deo Gloria staat er dat de vijfjarige Jan Huijssen Jac. zn op 23 april 1897 de eer ste steen heeft gelegd. De heemkundige vereniging heeft er het kerkbestuur in een brief op geattendeerd en die boodschap is overgekomen. „We hebben in het koopcontract de voor waarde opgenomen dat bij eventuele sloop van het gebouw die gedenksteen naar de heemkundige vereniging gaat", zegt kerkbestuui-der C. Dekker. 'Fantas tisch', reageert Hamelink. Opknapbeurt Maar de kans is dus groter dat heel het gebouwtje, inclusief gedenksteen, intact blijft. Een opknapbeurt kan in dat geval niet uitblijven. Met kapot glas, afbladde rende verf en in de goten groeiend gras, ma a let het gebouw een vervallen indruk. Laatste gebruiker was, nog tot vorig jaar, de inmiddels opgeheven hervormde vrouwengroep Tabitha. Het kerkje van Noten werd in 1897 ge sticht door de Zondagsschoolvereniging. Advertentie Een miljoen mensen ervaren inmiddels hoe simpel, handig en veilig internet bankieren is bij de Rabobank, de grootste internetbank van Europa. Als u vóór 16 november bij ons gaat internetbankieren, dan maakt u kans op een reis naar Thailand. Vraag een Rabox® aan bij uw Rabobank, via rabobank.nl of bel 0900-0907 0,10 p/m). Rabobank door Raymond de Frel SLUIS - De West-Zeeuws- Vlaamse politieke partijen he kelen het tarief voor het toe komstige fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens. Als er geen andere mogelijkheden zijn moet de nieuwe gemeente Sluis uit de gemeentekas bijspekken, om zo de kosten voor West- Zeeuws-Vlamingen te drukken. Op een politieke avond in Sluis lieten de lijsttrekkers van de ze ven West-Zeeuws-Vlaamse par tij en er geen misverstand over bestaan: de tarieven voor het fiets-voetveer zijn veel te hoog. Een vervoersbewijs kost min stens twee euro per overtocht, vergelijkbaar met een trein kaartje eerste klasse over de zelfde afstand. Het meenemen van een fiets kost zeventig euro cent extra, bromfietsers leggen 1,15 euro extra neer. WD/Gemeentebelangen-lijst trekker J. Provoost, voorstan der van een kortingskaart voor Zeeuws-Vlamingen, vond dat met name studenten gratis moe ten kunnen oversteken. PvdA'er L. Wille beloofde zich eveneens voor deze groep in te zetten. „En ook voor de werkende mensen, die dagelijks naar de overkant moeten. Ik ben het ermee eens dat we desnoods met geld uit de gemeentekas moeten bijsprin- TERNEUZEN - De stichting Dorcas houdt vrijdag een voedselinza- meling in verscheidene plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen. De hulporganisatie is die dag onder andere te vinden in supermark ten in Hulst, Axel, Breskens en Sas van Gent. De voedselpakketten zijn bestemd voor de allerarmsten in Oost-Europese landen. „We hopen zo'n duizend pakketten in te zamelen. Dan hebben we vol doende om in december een vracht naar Roemenië te verzenden", aldus C. Simons van Dorcas. Aan de actie doen ook diverse kerken en acht basisscholen mee. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De nieuwe ge meente Terneuzen begint met amper dertig vacatures, een be duidend lager aantal dan in eer ste instantie door de bestuur ders van de fusiegemeenten in de Kanaalzone werd aangeno- Dat het aantal lager uitvalt, heeft er vooral mee te maken dat de fusiegemeente te weinig fi nanciële middelen voor handen heeft om oudere ambtenaren functioneel leeftijdsontslag te verlenen. Gevolg is dat die ou dere krachten vooralsnog nog twee jaar moeten blijven wer ken. Buxgemeester P. van den Baar van Sas van Gent, die namens de gemeenten Sas van Gent, Axel en Terneuzen maanden inten sief bezig is geweest met de in vulling van het zogenaamde functieboek, betreurt het dat van rijkswege te weinig geld be schikbaar is gesteld om oudere ambtenax-en bij de herindeling af te laten vloeien. De stuur groep herindeling (de colleges van B en W) keux-de dinsdag de functie-indeling van de ruim vijfhonderd medewerkers van de nieuwe gemeente goed. Deze week kregen vervolgens alle medewei'kers een brief waarin vermeld wordt welke functie voor hen binnen de nieuwe or ganisatie is weggelegd. Gelijkertijd gaat de toet singcommissie na of de plaat singscommissie op juiste wijze invulling gegeven heeft aan het functieboek. Het personeel kan de komende week bedenkingen opperen tegen de voorgestelde functie-indeling. Deze beden kingen hebben overigens niet het karakter van een formeel beroep. Beroep aantekenen te gen de functie-indeling kan pas begin volgend jaar, nadat het bestuur van de nieuwe gemeen te de ambtenaren formeel heeft benoemd. Dat nieuwe bestuur wacht ove rigens nog een moeilijke taak. Doordat het aantal oudere werknemers dat afvloeit vrij laag is, wordt het moeilijk om de doelstelling om de uiteindelijke formatie van de nieuwe ge meente met tien fulltime-een heden terug te brengen, te ha len. TERNEUZEN - In de Ju- lianastraat in Terneuzen is gisterochtend rond half zeven een auto uitge brand. De auto vloog tij dens het rijden spontaan in brand. De bestuurder kon de auto op tijd verla ten. De bi'andweer heeft de brand geblust. Vermoe delijk is de oorzaak van technische aard. (Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen foto Camile Schelstraete Geldschieter was de vader van de eerste- steenleggei', de rijke, gereformeerde boer Ko Huijssen. De zondagsschool trok er uiteraard in en ook hielden hei-vormden en gereformeerden er ieder afzonderlijk hun kerkdiensten. Na opheffing van de Zondagsschoolver eniging in 1979 nam de hervormde ge meente Zaamslag het gebouw voor een gulden over. Sindsdien maakten onder meer de to neelvereniging Zaamslag-noord en de vrouwengi'oep er gebruik van. Vorig jaar vertrok de laatste. Gezien de staat van onderhoud en het ontbi-eken van gas, water en een toilet, besloot het kerkbestuur dit jaar het ge bouw bij inschrijving te verkopen. door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Voor het eind van dit jaar moet er duidelijk heid zijn over de rampenhulp verlening in de Westerschelde- tunnel en de bekostiging ervan. In opdracht van het Zeeuws Vei ligheidscollege wordt momen teel een notitie gemaakt waarin alle aspecten van de hulpverle ning bij incidenten in de tunnel in beeld worden gebracht. De betrokken besturen en de brandweerkorpsen krijgen de notitie naar verwachting half december. Het ministerie van Binnenland se Zaken vindt rampenbestrij ding in de tunnel geen rijkszaak. De gemeenten Borsele en Ter neuzen zouden verantwoorde lijk zijn voor de hulpverlening en opdraaien voor de extra kos ten, zo'n 1,6 miljoen euro per jaar. De gemeenten tekenden bezwaar aan. Voorlopig is nog geen andere bekostigingsrege ling gevonden. Het ministerie laat onderzoeken of de extra kosten gedekt kun nen worden door opcenten te heffen op het tunneltarief. Dat zou een tunnelrit duurder ma ken. Advertentie prt yoW ser^ce.' gen", aldus Wille. GroenLinks- voorman W. de Houck, die een persoonlijk voorbeeld aanhaal de ,Mijn zoon woont in Vlissin gen") was ook al niet te spreken over het huidige kostenplaatje. „De tarieven moeten betaal baar blijven", aldus De Houck. LPF-lijsttrekker F. Babijn en C. Bolijn-Hertzberger van Dorps belangen en Toerisme (D&T) maakten korte metten met de tariefstelling. Foetsie „Het is echt belachelijk wat ze vragen. Absurd gewoon, we moeten daarom op naar Den Haag!", aldus Bolijn-Hertzber ger, die gekschex-end over het 'foetsieveer' sprak. „De prijzen van het fiets-voetveer rijzen werkelijk de pan uit. Het wordt tijd dat de gemeente en provin cie worden wakker geschud", zei Babijn. CDA'ér R. Leentfaar hield als enige eerst de boot af. „Of de ge meente moet bijspijkeren, daar zijn wij nog niet uit." Nog geen minuut later nam hij echter dui delijk stelling. „De tarieven zijn absurd hoog. Eén euro, dat is toch echt het maximum." VOOR OPENHEID EN DAADKRACHT!" WORDT NU LID 0900-4004500/WWW.LIJSTPIMFORTUYN.NL Ze hadden het er maar moei lijk mee, die raadsleden. Ie der krijgt straks een compu ter om zijn of haar taak nog beter uit te kunnen voeren. Gezeten achter de keukenta fel zijn raadsstukken en be stuurlijke informatie dan 'just one click aivay'. Die Noord-Zeeuwse gemeen te kreeg echter al snel te ma ken met ongewenste e-mail. Raadsleden zouden zichzelf met Jaguar-achtige machi nes een cadeautje doen, ter wijl de minima al lange tijd reikhalzend uitkijken naar de komst van afgedankte beestjes. Dat misverstand moest maar eens snel de we reld uit. Publiekelijk wordt de moderne computer snel ontdaan van alle opsmuk: geen Jaguar, maar een door snee Opeltje komt op tafel te staan. En voor alle duidelijkheid: het is ook géén cadeautje. Sinds vorig jaar wordt de ge meente geacht haar college- en raadsleden te voorzien van de benodigde appara tuur. En wie zijn kiezers niet weet te overtuigen, moet als bur ger deze gift gewoon weer in leveren. Een virtueel cadeau tje dus. Wel benieuwd wat er straks met die afgedankte Ja guars gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41