Ambulancedienst moet verhuizen PZC Dirigent Peter Wildeman jubileert Discriminatie op school doet pijn 13 Standplaats Dirksland verder naar het oosten om aanrijtijden te halen Vragen over Haringvlietsluizen Bromfietsster breekt pols Subsidie werkgroep watersnood Gewonde bij ongeluk Danskoppel wint kampioenschap College in beroep tegen inperken tijdelijke extra plaatsen minicampings Jaarfeest Kunst en Eer agenda Expositie van sculpturen Bijeenkomst over afasie Concert in kerk TAXATIEDAG Agent moet getuigen over boete hardrijden ra woensdag 6 november 2002 DEN HAAG - GroenLinks in de Tweede Kamer wil duidelijk heid over de financiering van het op een kier zetten van de Ha<- ringvlietsluizen. Volgens Natuurmonumenten, ANWB en andere natuur- en recreatieorganisaties dreigt dit natuurpro ject vast te lopen door gebrek aan geld. Kamerlid A. van den Brand heeft staatssecretaris Schultz van Haegen gisteren ge vraagd daarover vandaag uitleg te geven in een brief. Hij heeft haast, omdat vandaag de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat begint. Er zou op een budget van 32 miljoen euro een tekort zijn van ongeveer dertig miljoen euro. Door de Haringvlietsluizen op een kier te zetten moet de nu zoete Haringvliet weer een brakwatergebied wordenwat on der meer voor trekvissen gunstig is. KRUININGEN - Een zestienjarige bromfietsster uit Kapelle heeft gisterochtend haar pols gebroken toen ze op de Zand dijk bij Kruiningen werd aangereden door een bedrijfsauto, die werd bestuurd door een 48-jarige Yersekenaar. Het onge luk ontstond doordat de vrouw ter hoogte van de Oude Rijks weg verzuimde voorrang te verlenen aan de auto. De brom mer werd volledig vernield. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland stelt 2500 euro beschikbaar als subsidie voor de activiteiten van de werkgroep 'Strijd tegen het water'. De werkgroep bestaat uit mensen die betrokken zijn bij de initiatieven en activiteiten die op Schouwen-Duiveland worden georganiseerd in ver band met de vijftigjarige herdenking van de watersnoodramp 1953. Behalve een inventarisatie van de uiteenlopende ideeën brengt het platform ook een activiteitenkalender uit. Daar naast kan, aldus burgemeester en wethouders in hun voorstel, de bijdrage ook worden gebruikt om een verkorte versie van het historisch openluchtspel Dijkval op toernee te 'sturen' langs scholen, verzorgingshuizen en andere instellingen. Te vens ziet het college ruimte om drie themavoorstellingen van 10 tot 14 jaar van theatergroep Kwark te bekostigen. Eerder dit jaar besloot het gemeentebestuur voor een gelijksoortig project Delta 2003 van de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant 4663 euro beschikbaar te stellen. SEROOSKERKE - Een 29-jarige vrouw uit de gemeente Ka pelle is maandagavond gewond geraakt bij een ongeluk op de N57 bij Serooskerke. De vrouw raakte door onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt. Via het talud belandde de Kapelse met haar auto op de kop in de sloot. Zij wist ondanks het bij het ongeluk opgelopen schouderletsel op eigen kracht uit de auto te komen. Uit een blaastest bleek dat de vrouw te diep in het glaasje had gekeken, wat haar op invordering van het rijbewijs kwam te staan. OOST-SOUBURG - Dick en Andrea van Liere uit Oost-Sou burg van dansschool Bras uit Middelburg zijn kampioen Mid dle Age Hobbyisten van Zuid-Nederland geworden. Zij won nen in de categorieën Ballroom en Latin America. Voor het echtpaar Van Liere was het de eerste wedstrijd van het sei zoen. Over 14 dagen volgen de Europese kampioenschappen in het Duitse Meppen. Behalve het danskoppel Van Liere doen ook Jan en Mary van Sabben uit Middelburg mee. door Marqritta van den Berge THOLEN - Als hij dirigeert, beweegt Peter Wildeman bijna al zijn ledematen. De orga nist en dirigent staat bij zijn koorleden be kend om zijn uitzonderlijke dirigeer- kunsten. Binnenkort zwaait de 29-jarige Tholenaar twaalfenhalf jaar de dirigeer stok over negen koren, waaronder het Christelijk Zeeuws jongerenkoor Matthan- ja uit Goes, het Christelijk Gemengd Eilan denkoor uit Zierikzee en het christelijk kin derkoor Jedaja uit Nieuwerkerk. Om het jubileum te vieren, houden de sa menwerkende koren op zaterdag 16 novem ber een Israëlconcert in de Grote Kerk in Dordrecht. Wildeman begon zijn muzikale carrière op zestienjarige leeftijd als orga nist. Hij volgde de opleiding koordirectie en de HBO-muziekvakstudie aan de Schu- mann-academie in Amsterdam. In deze pe riode werd hij steeds vaker gevraagd voor het begeleiden van koren. Het groeide uit tot de negen koren die hij nu onder zijn hoede heeft. „Ik dirigeer nog steeds met veel plezier." Naast het geijkte repertoire van psalmen en geestelijke liede ren, componeert Wildeman ook zelf koor muziek. ,,Ik probeer bestaande klassieke muziek een verrassend hedendaags jasje te geven. Op deze manier kan een bekend gees telijk lied een 'jazzy' tintje krijgen. Ik hou van die uitdaging, iets unieks te maken dat gewaardeerd wordt door het publiek." Evangelie De achterliggende doelstelling van Wilde man is met zijn muziek 'een stuk evangelie uit te dragen'. „De optredens van de christe- Peter Wildeman met het christelijk kinderkoor Jedaja in Nieuwerkerk. foto Marijke Folkertsma lijke koren krijgen daarom altijd een chris telijk of bijbels thema mee. Op deze manier hoop ik het publiek meer mee te geven dan een gezellig avondje uit." Het is met die ge dachte in het achterhoofd dat Wildeman zo veel voldoening haalt uit de optredens voor verstandelijk gehandicapten. „Deze men sen reageren zo puur en onbevangen op de evangelieboodschap. Met eenvoudige liede ren kun je deze mensen goed bereiken", al dus de musicus. Voor het komende kerstconcert op 21 de cember in de Nieuwe Kerk in Zierikzee componeerde Wildeman een eigen repertoi re aan kerstliederen. „Het komt vaak voor dat ik een eigen melodie bij een bestaande tekst verzin. In dit geval zijn tekst en melo die van eigen hand." De concertavond ter ere van het twaalfen half j arig jubileum van Peter Wildeman is op zaterdag 16 november om half acht in de Grote Kerk in Dordrecht. Tijdens deze mu ziekavond treden de negen koren op onder leiding van het Symfonieorkest Sjaloom uit Amsterdam. Kaarten zijn te koop in de Gro te Kerk. door Arjan Schuiling ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland dreigt in het hoogseizoen een serieus ca paciteitsprobleem te krijgen. De bestuursrechter in Middel burg heeft in februari bepaald dat de periode waarin minicam pings op Schouwen-Duiveland vijf extra kampeerplekken mo gen benutten, beperkt blijft tot zes weken. Namens B en W van Schouwen-Duiveland waar schuwde M. van den Berge gis teren voor de gevolgen van die uitspraak. Dat gebeurde tijdens de behan deling van een hoger beroep bij de Raad van State in Den Haag. Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland en L. Dijksman, omwonende van de minicamping van W. Knol aan de Ringdijk in Scharendij- ke, zijn beiden bij het Haagse rechtscollege in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de bestuursrechter in Middel burg. De Zeeuwse rechter oor deelde dat de ontheffing die B en W hebben verleend aan Knol voor zijn minicamping wel door de beugel kan, met uitzondering ZIERIKZEE - Koninklijke Har monievereniging Kunst en Eer uit Zierikzee geeft zaterdag avond 9 november een jaarfeest in gebouw de Harmonie in de Kaersemakerstraat in Zierik zee. De bijeenkomst staat in het te ken van de huldiging van twee jubilerende musici die respec tievelijk vijfentwintig en vijftig jaar aan de muziekvereninging verbonden zijn of in de muziek wereld actief zijn. Om negen uur worden E. de Looff en H. Koper door voorzit ter De Vries van de KNFM Zee land in het zonnetje gezet. van de zogenaamde 'negentig- dagenregeling'. Volgens die regeling mag Knol, net als al zijn honderd collega eigenaren van minicampings op Schouwen-Duiveland, negen tig dagen in het hoogseizoen vi jf extra kampeerplekken gebrui ken. De Middelburgse bestuurs rechter leidt uit de behandeling in de Tweede Kamer af dat de regeling bedoeld is voor 'een korte periode van ten hoogste zes weken' om de grootste druk te tijdens feestdagen en vakan ties op te vangen. Gemeentewoordvoerder Van den Berge wil dat de Raad van State dit deel van de uitspraak van de Zeeuwse rechter vernie.- tigt. Voor het overige kan de uit spraak wat betreft Van den Ber ge in stand blijven. Dijksman, die in het verleden regelmatig heeft geklaagd over overlast van de minicamping van Knol, kwam zijn hoger beroep niet op de hoorzitting in Den Haag toe lichten. De Raad van State zal binnen zes weken bekendmaken of de ontheffing voor de minicam ping van Knol rechtmatig is. THOLEN - De Thoolse kunste naar Jan Kettelerij heeft van za terdag 16 november tot en met zondag 1 december zijn eerste eigen expositie. De tentoonstelling is in de gale rie van Hans Westerweel aan Rosarium 13 in Tholen. Kettelerij was eerder betrokken bij groepstentoonstellingen van de Thoolse kunstroute. Hij maakt sculpturen en werkt voornamelijk met steen. De ex positie is op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur te be zichtigen. Door de week kan de tentoon stelling op afspraak worden be zocht. 1 STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Sporthal Onderdak Groene Weegje 7, 13.00-20.00 uur: Start tweede vaccinatieronde meningokokken C; ZIERIKZEE - De Afasiesoos Schouwen-Duiveland bestaat vijftien jaar. In dat kader wordt van maandag 11 november tot en met vrijdag 15 november in het Zierikzeese verpleeghuis Cornelia nadrukkelijk stilge staan bij de behandelingsme thoden voor mensen die een be roerte hebben gekregen. De opening is maandagmiddag om half drie in de recreatiezaal van de Arcus-zorglocatie. Tij dens de bijeenkomst worden be langstellenden geïnformeerd over de resultaten van het nog relatief nieuwe Neurodevelop- mental treatment (NDT). Doel van deze behandeling is de aan gedane lichaamshelft zoveel mogelijk te stimuleren bij de da gelijkse handelingen en bewe gingen. Tijdens de bijeenkomst wordt een presentatie gegeven van dit zogeten Kompro-taal- programma en het fotoproject Zeeuwse Eilanden. De middag wordt muzikaal afgesloten met een optreden van het koor De Duivelandse Noten. NOORDGOUWE - In de Drie- koningenkerk in Noordgouwe klinkt op zaterdag 16 november muziek van Ensemble l'Esprit Musical. Onder de titel 'Bekende Klassie kers?' speelt het ensemble wer ken van Joseph Haydn, Luigi Boccherini, Ignatius Raimondi en Mozart. De concertavond, die georganiseerd wordt door de culturele commissie Brouwer shaven, begint om acht uur. Advertentie Kunst Antiek Watertoren Oostburg ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-15.00 uur. Tevens taxatie van boeken. Meubelen evl. dmv. foto'^. Taxaties zijn geheefkostëloos en ook thuis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wethouder A. van der Wouden in gesprek met asielzoekersmeisjes. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Ga toch terug naar je eigen land' is zo'n op merking die tranen in de ogen doen schieten bij asielzoekers meisjes op de middelbare school in Zierikzee. Twee van hen hebben zelfs scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman verlaten en hun heil gezocht op een school in Vlissingen. Daar blijkt veel minder sprake te zijn van discriminatie. „In Vlissingen zijn ze meer gewend aan buitenlanders, in Zierik zee zijn we een uitzondering", constateren de meisjes. Wethouder A. van der Wouden schrikt van hun verhaal. Hij wil niet direct de beschuldi gende vinger richting Pontes wijzen, maar denkt wel dat de gemeente een initiatief moet nemen deze situatie bespreek- baar te maken. De wethouder heeft de deelnemers van het project Wereldmeiden (geor- ganiseerd door het COS in sa menwerking met Sociaal-Cul tureel Werk De Lichtboei) uitgenodigd hem eens over him ervaringen te vertellen. Het pesten op school is één van de onderwerpen die aan de orde komen. „Beschouw niet alles direct als discriminatie omdat je asielzoeker bent. Neder landse kinderen worden ook gepest", houdt hij de jeugdige bezoeksters voor. „Maar het doet extra zeer, om dat je uit je eigen land bent ge vlucht omdat je daar niet wel kom was. Dan krijg je te horen dat ze je hier ook niet willen", zegt Sara met een diepe zucht. Volgens een ander meisje ma ken leraren ook weieens nare opmerkingen als er in de les een fout wordt gemaakt. 'Zo, heb je dat in je eigen land ge leerd?', geeft ze als voorbeeld. De reactie van Van der Wou den: „Maar tegen Nederlandse kinderen zeggen ze: 'doe je dat thuis ook?" Coördinator A. Klein van De Lichtboei pareert de wethou der: „Al wordt er in breder ver band gepest, wil dat nog niet zeggen dat het goed is." Vol gens Klein komt het bovendien bij deze vluchtelingenmeisjes extra hard aan. Dromen Het project Wereldmeiden is bedoeld om meisjes in de pu berleeftijd een hart onder de riem te steken. Zij durven nau welijks nog dromen of plannen te koesteren. De verharde standpunten ten opzichte van allochtonen sinds de terroristi sche aanslag in New York op 11 september vorig jaar en het aangescherpte vreemdelin genbeleid in Nederland zijn daar debet aan. Opzet van het COS was even veel allochtone als Nederland se meisjes aan het project te la ten deelnemen. „Dat is niet echt gelukt. Er doen maar twee Nederlandse meisjes mee", zegt Marjolein Meier van het COS. Zij is overigens blij met de groep van negentien en thousiaste deelneemsters. Hun geestdrift om zelf iets te doen aan het kweken van meer be grip voor asielzoekers is aan leiding het project Wereldmei den uit te breiden van drie naar acht bijeenkomsten. Wethouder Van der Wouden nodigde op eigen initiatief de meisjes uit voor een gesprek. Zij dienden voorafgaand daar aan een lijst met vragen bij hem in. „Op veel daarvan kan ik als wethouder geen ant woord geven. Wij hebben daarom het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) gevraagd deze groep ook te foto Dirk-Jan Gjeltema ontvangen en voor die ontmoe ting tevens vertegenwoordi gers van de IND en Vluchtelin genwerk uit te nodigen", zegt Van der Wouden. Het COA heeft inmiddels toegezegd aan dat verzoek te voldoen. De wethouder acht het van groot belang dat mensen uit andere culturen elkaar beter leren kennen. Hij houdt de meisjes voor dat onwetendheid vaak aanleiding is voor discri minerend gedrag. Volgens hem draagt een project als Wereld meiden bij aan het kweken van meer begrip voor elkaar. Me dewerkster J. Stein van De Lichtboei dringt daarop me teen aan op extra geld zodat het Sociaal-Cultureel Werk een vervolggroep kan starten. Zonder direct toezeggingen te doen, nodigt Van der Wouden haar uit een goed onderbouwd verzoek daartoe in te dienen bij de gemeente. TERNEUZEN - De agent die een 52-jarige man uit Bras- schaat in augustus 2000 in Schoondijke bekeurde voor te hard rijden, moet volgende maand op de zitting van de kan tonrechter in Terneuzen getui gen. Kantonrechter A. Melens be sloot dat gisterochtend tijdens de rechtszitting over de snel heidsovertreding. De verdachte was gevolgd door de agent. Die constateerde dat de man 130 kilometer per uur had gereden. Volgens de ver dachte was dat onmogelijk. Niet alleen had hij die snelheid niet gereden, de agent reed boven dien drie tot vier auto's achter hem. „De agent heeft nooit di rect achter mij gereden. Hoe kan hij dan vastgesteld hebben dat ik 130 kilometer per uur- heb ge reden? Dan moeten al die auto's die tussen mijn auto en die van de agent zaten ook 130 kilome ter per uur hebben gereden. En waarom ben ik dan de enige die bekeurd is?" Volgens de verdachte had de agent ook toegegeven dat hij niet direct achter hem had gere den nadat hij hem had aange houden. Alleen bleek dat niet uit het door de politieman opge maakte proces-verbaal. door Esme Soesman DIRKSLAND - Om tot accepta beler aanrijtijden te komen van de ambulance in het oostelijk deel van Goeree-Overflakkee moet de standplaats Dirksland opgeschoven worden in ooste lijke richting. Dat is de voorlo pige conclusie van onderzoek dat verricht is vooruitlopend op de totstandkoming van het spreidingsplan Zuid-Holland. Silo Ambulancezorg pleit op zijn beurt voor uitbreiding tot drie standplaatsen. Deze organisatie is na het ter ziele gaan van voorganger Delta Noord - medio 2000 - ambulan cevervoerder geworden op Goe ree-Overflakkee. De dienst heeft twee standplaatsen op dit eiland, in Dirksland en Goede reede. De voorlopige 'eindrap portage analyses provinciaal spreidingsplan Zuid-Holland' wijst uit dat voor een optimale ambulancevoorziening ver plaatsing van de post Dirksland nodig is. De analyses zijn ge maakt door het Tympaan Insti tuut in opdracht van de Regio nale Ambulancevoorzieningen (RAV) in oprichting. Vanuit Dirksland komt, conclu deren de onderzoekers, Oolt- gensplaat in de problemen. De gemiddelde rijtijd tussen deze twee plaatsen ligt op 13,5 minu ten. De landelijke norm is op 12 minuten vastgesteld. Het ooste lijk deel van Goeree-Overflak kee geldt in z'n algemeenheid als kwetsbaar gebied, terwijl er wel meer dan duizend huishou dens leven. Door de ambulancestandplaats te verplaatsen in oostelijke richting naar de N59 nabij Oude Tonge zou de problematische si tuatie bij de kop gepakt kunnen worden, is de redenering. De analyses vormen een eerste aan zet om te komen tot een provin ciaal spreidingsplan voor Zuid- Holland. Ook knelpunten in het overig deel van de provincie zijn op een rijtje gezet. Silo Ambulancezorg, die naast Goeree-Overflakkee Rotterdam bedient, mikt op een andere op lossing. Er moet, stelt deze orga nisatie in een reactie op het rapport, een post bij. Naast Goedereede en Dirksland zou er een standplaats in Achthuizen gevestigd moeten worden. Tweebaanswegen „Het is een uitgestrekt eiland met een, in onze ogen, slechte infrastructuur. Overal twee baanswegen. Het is een moeilijk gebied", constateert Silo-ma nager R Verduijn. Een derde standplaats betekent echter dat er meer geld op tafel moet ko men. Of dat er in zit, weet Ver duijn niet. Silo heeft in totaal vijftig ambulancemedewerkers in dienst. De ambulancetak maakt deel uit van een holding waar ook zorgvervoer, taxiver voer en een meldkamer onder deel van uitmaken. Advertentie NR.1 LIJST 3 t TERNEUZEN,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37