8 ORTUYN HULST Gemeente achter met onderhoud 11 LIJST Bezemkruiskruid verovert Neeltje Jans Larven vreten nu ook al aan Ga ook Rabo Internetbankieren en maak kans op een reis naar Thailand. sportvelden in Kerkwerve rlipi njtii J A CE Jl JU' Voorstelling Jeugdcircus PvdA en D66 willen lokale rekenkamer Onbegrepen asielzoeker koelt woede op ruiten KIES LPF-HULST LIJST 8 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Virtueel cadeautje Door boktor aangetaste Nobelpoort is zorgenkindje Eilandelij ke VVV PZC SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 6 november 2002 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland kampt met een enorme achterstand in onderhoud aan gemeentelijke gebouwen. Het gemeentebe stuur wil op korte termijn helder hebben wat het allereerst aangepakt moet worden. Eén van de monumenten die de gemeente zorgen baren, is de Nobelpoort in Zierikzee. De constructie ervan is ernstig aangetast door de boktor. De Nobelpoort is lang niet de enige zorg van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het dak van het monumentale Graven steen in Zierikzee verdient aandacht, bij verschillende dorpshuizen moet buitenschil derwerk gedaan worden en het onderhoud van sportaccom modaties vergt eveneens veel geld. Alles bij elkaar - schoolge bouwen, kerktorens, peuter speelzalen en dergelijke - heeft de gemeente meer dan honderdtachtig gebouwen in haar bezit. Projectgroep Adviesbureau Asset becijferde in 2001 in opdracht van de ge meente dat voor het onderhoud aan de gemeentelijke gebouwen in tien j aar tij d een slordige 13,6 miljoen euro op tafel gelegd GOES - Het Jeugdcircus Hoger op houdt op zaterdag 9 novem ber de laatste voorstelling van dit jaar in het clubgebouw van het circus aan de Bergweg in Goes. De voorstelling begint om 14.00 uur. De zaal is drie kwartier eer der al open. In de pauze kunnen kinderen nader kennismaken met de artiesten en met de spul len die ze gebruiken. VLISSINGEN - De Vlissingse fracties van de PvdA en D66 pleiten voor de invoering van een lokale rekenkamer op korte termijn. Daarmee verwachten de partij en dat ze meer inzicht kunnen krijgen in de geldstromen die het college en het ambtenaren korps behandelen. „Juist in het duale stelsel past een lokale rekenkamer", merkt N. Peters van D66 op. De PvdA vult aan dat de ge meenteraad met de invoering van de voor- en najaarsnota meer inzicht krijgt in de behaal de resultaten op inhoud en geld. „Maar daarmee weten we nog niet altijd of het juiste middel op de juiste manier is ingezet en of dat het geld waard was. Daarom willen we op korte termijn een rekenkamer invoeren" aldus Peters. dient te worden. Op korte ter mijn - om het meest dringende achterstallig onderhoud uit te kunnen voeren - is anderhalf miljoen euro nodig. Om op een rij te zetten wat er allemaal moet gebeuren en in welke volg orde, werd een projectgroep in het leven geroepen. Die is nu druk bezig een en ander in kaart te brengen. Omdat de fi nanciële middelen beperkt zijn, worden er prioriteiten gesteld. Is er sprake van onderhoud dat absoluut niet uitgesteld mag worden - bijvoorbeeld een ern stig lekkend dak - krijgt het ge bouw in kwestie urgentie '1' of '2' toebedeeld. Kan het achter stallig onderhoud uitgesteld worden, dan geldt urgentie '3' en voor zaken die technisch ge sproken niet per se noodzakelijk zijn, maar esthetisch wel mooi er, geldt urgentie '4' of '5'. Als voorbeeld van het laatste noemt A. Drübers van de ge meente molen De Lelie in Eiker zee. Het molenlichaam heeft een schilderbeurt nodig, maar dat kan ook best volgend jaar. Drübers tekent daar wel bij aan dat als de molen een belangrijke toeristische attrac tie zou zijn, de urgentie hoger wordt. Als de staat van onderhoud van alle gemeentelijke gebouwen op Schouwen-Duiveland in kaart is gebracht, wordt een onder- houdsschema gemaakt. Daar mee is de basis gelegd voor een procesmatige aanpak van het onderhoud van de gemeentelij ke gebouwen. „Het zal echter nog veel tijd en inzet kosten om theorie en praktijk goed op el kaar aan te laten sluiten", wordt gesteld in de eindrapportage van project. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Het bezem kruiskruid rukt op. Vier jaar geleden werd het oorspronke lijk uit Zuid-Afrika afkomsti ge plantje voor het eerst op Neeltje Jans aangetroffen, en inmiddels heeft het zich via wegbermen verder over Zee land verspreid. Een leek zal het geelbloeiende plantje aanzien voor een boter bloem. Maar die bloeit allang niet meer in oktober, en toch zag IVN-gids J. Midavaine uit Burgh-Haamstede vorige week een brede strook van uit bundig geel bloeiende planten aan de Noordzeekant van de geasfalteerde dijk op voorma lig werkeiland Neeltje Jans. Midavaine dacht eerst aan an dere geelbloeiende planten als Kippengaas. Wat speurwerk bracht hem tot de conclusie dat het Bezemkruiskruid ofwel Senecio inaquidens moest zijn. Het kruid is in Zuid- en Mid den-Limburg massaal te vin den en ook in Noord-Gronin- gen en Noordwest-Twente is het inmiddels een bekende ver schijning. Bezemkruiskruid geeft de voorkeur aan open, voedselrij ke grond. Liefst zandgrond, zavel of löss. Het is vooral te vinden langs spoorwegen, ri vier- en kanaaloevers en weg bermen. Midavaine vermoedt dat het bezemkruiskruid via vogels op Neeltje Jans terecht is gekomen. Bodem Goed mogelijk, volgens I. van de Ven van de plantenwerk- groep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. „Het kan ook best zijn dat het zaad al heel lang in de bodem zit, in het geval van Neeltje Jans al sinds de aanleg van de keringen nu pas tot wasdom is gekomen. Dat kan heel goed, want het zaad is oliehoudend en blijft heel lang goed." P. Maas van Stichting Land schapsbeheer Zeeland beves tigt het vermoeden van Mida vaine dat het bezemkruiskruid steeds vaker opduikt in Zee land. „Het plantje is hier in Zeeland niet zo massaal aan wezig als in Limburg, en op zware kleigrond zul je het ook niet snel zien, maar op zavel welEn het is een plant die zich zeer explosief kan verspreiden, mits de groeiomstandigheden goed zijn. En dat zijn ze kenne lijk op Neeltje Jans." Het bezemkruiskruid heeft een vaste plaats veroverd op Neel tje Jans. foto J. Midavaine Advertentie) Een miljoen mensen ervarên inmiddels hoe simpel, handig en veilig internet bankieren is bij de Rabobank, de grootste internetbank van Europa. Als u vóór 16 november bij ons gaat internetbankieren, dan maakt u kans op een reis naar Thailand. Vraag een Rabo/ aan bij uw Rabobank, via rabobank.nl of bei 0900-0907 0,10 p/m;. Rabobank door Marcel Modde ZIERIKZEE - De larven van de langpootmug, die sinds eind september de voetbalvelden in Zierikzee teisterden, zijn nu ook opgedoken in Kerkwerve. De twee wedstrijdvelden van WIK zijn gisteren met gif bespoten tegen verdere aantas ting door deze emelten. Als gevolg van die chemische be handeling is het terrein tot na het weekeinde buiten gebruik gesteld. De velden van WIK vertonen de zelfde symptomen als het sport complex Den Hogen Blok in Zierikzee, aldus projectmana ger openbare werken P. Berre- voets. „Zij het op kleinere schaal, dus hopen we ook dat we het probleem hier sneller kun nen tackelen. In zekere mate is dat afhankelijk van de weers omstandigheden. Een beetje vochtig en hogere temperaturen vinden die beestjes heerlijk." Het trainingsveld in Kerkwerve is volgens Berrevoets nog niet aangetast en kan daarom ge woon worden gebruikt. Dat geldt ook voor het trai ningsveld van Zierikzee en Me- vo, dat gisteren weer werd vrij gegeven. De velden vier en vijf van Den Hogen Blok zijn even eens weer goed bespeelbaar. Het hoofdveld was dat eerder al. Naar het zich nu laat aanzien, aldus Berrevoets, is de derde be handeling in rij goed aangesla gen en de plaag ter plekke be streden. De velden twee en drie vergen nog wel enige nazorg. Dat komt vooral doordat kraaien de in to taal tweehonderd vierkante me ter grasmat naast de doelen hebben omgewoeld op zoek naar de emelt. „Er moet in dat kader nog heel wat werk wor den verricht om ook die velden voor het weekeinde weer speel- klaar te krijgen. Of dat lukt, we ten we vrijdag." Berrevoets heeft inmiddels uit contacten begrepen dat de C Advertentie door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - On dernemers en stichtingsbestuur zullen snel spijkers met koppen moeten slaanwillen ze de eilan- delijke VW overeind houden. Tijd voor een bestuurscrisis bij de Stichting WV-Info Schou wen-Duiveland is er niet. Op 1 december móeten de beleidslij nen op papier staan en bij de ge meente zijn ingeleverd. Het lot van de organisatie hangt volgens voorzitter C. Geluk af van de resultaten die in de ko mende drie weken geboekt wor den. Daarbij draait het om twee 'hoofdzaken': er moet geld op tafel komen om 'de lopende za ken' te bekostigen, en het be leidsplan moet worden geschre ven. In de aanloop daar naar toe moet zo snel mogelijk het over leg tussen stichtingsbestuur en brancheverenigingen plaats vinden. Elementaire kwesties als het lidmaatschap van de overkoepelende ANW (Alge mene Nederlandse Vereniging van VW's) zullen niet over een maand beklonken zijn. „Dat is een fundamentele discussie, die niet in drie weken te voeren is." Gezien de geluiden op de parti cipantenvergadering deze week is het de vraag of de onderne mers daarmee akkoord gaan. Weliswaar is wat betreft de om zet van de winkels en de provi sies vooruitgang geboekt, maar de stichting kampt met een te kort van ruim 57.000 euroOp de bijeenkomst klonk duidelijk door dat ondernemers nu de on derste steen boven willen halen. Niet de toekomst van de toeris- tendienst zelf maar de manier waarop staat ter discussie. Campinghouder H. van Oost vindt dat die 'principiële keuze' bovenaan de agenda moet staan: verder met de VW, zoals het stichtingsbestuur voorstaat, de stekker eruit of omvormen tot een eigen Schouwen-Duive- landse toeristenorganisatie. Maar het is - zo lijkt het - té kort dag voor die discussie. De afge- sproken deadline met de ge meente is 'keihard', zo bevestigt wethouder G. van de Velde-de Wilde. E. Troost van de Stichting Pro motie Schouwen-Duiveland in de 21ste eeuw verwijt het VW- bestuur dit gebrek aan ruimte. „Het is een hele kwalijke zaak dat ze er nu mee komen, terwijl de financiële puinhoop al langer bekend is." Zelfs zonder com mentaar van de ondernemers heeft het vierkoppige stich tingsbestuur al een stevige klus in handen om vóór 1 december de plannen om te zetten in een gedegen beleidsplan met meer jarenbegroting. „Ik ben redelijk teleurgesteld door wat er nu op tafel ligt. Ik had verwacht: zo gaan we het doen. Maar er staan wat punten op papier; geen be leidslijnen", aldus M. Ruijten- berg, die dit najaar uit het stich tingsbestuur stapte. VW-bestuur en ondernemers moeten daarom de komende drie weken aan de bak. Voor ru zie of een bestuurscrisis is vol gens Troost geen tij d:Want dan hebben we straks geen VW meer." Ook de Federatie Onder nemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS) hecht aan het in stand houden van de toeristenorganisatie, maar op een andere manier dan het stichtingsbestuur wil. Want minder personeel dat meer werk moet verzetten, zoals de plan nen en de begroting voor 2003 voorstaan, past niet. „Er is een harde ingreep nodig, maar de geesten zijn daar nu wel rijp voor", aldus FOS-voorzitter W. Ginjaar. Informatiezuilen Vooralsnog wil niemand écht een schot voor de boeg geven, mocht de deadline zonder de be nodigde resultaten verstrijken. De Promotiestichting maakt plannen voor de installatie van interactieve informatiezuilen, maar volgens Troost kunnen die de VW niet vervangen. Geluk wil zich de komende maanden sterk maken voor één VW. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 27-jarigeman uit Burgh-Haamstede conform de eis veroordeeld tot vier we ken cel. De verdachte vernielde op 12 augustus dit jaar zeven ruiten van het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede. Toen hij op het punt stond gear resteerd te worden, bedreigde hij de politie. Agenten zagen zich genoodzaakt pepperspray te gebruiken. Volgens raads vrouw C. Kouijzer heeft haar cliënt, die niet op de zitting ver scheen, grote moeite om zich aan te passen aan de Nederland se samenleving. „Het is bij hem onmacht en onbegrip. Verder heeft hij problemen met de com municatie." Volgens officier van justitie A. Flikweert stelt de man zich agressief op en is hij in asielzoe kerscentra niet te handhaven. Zo bleek uit het dossier dat hij op drie andere plaatsen heeft gezeten, maar telkens is wegge stuurd. Ook door de leiding van het AZC in Burgh-Haamstede is de uit Angola afkomstige man op straat gezet. Nu heeft hij het asielzoekerscentrum in Helle- voetsluis als nieuw domein. Advertentie emelt niet alleen op Schouwen- Duiveland een probleem vormt, maar her en der in den lande zich kwistig tegoed heeft ge daan aan de grasmatwortels. De bestrijding is lastig, omdat van wege mileurichtlijnen bepaalde middelen niet meer zijn toege staan. In dat perspectief wacht Berrevoets belangstellend de resultaten af van een proef met een nieuw biologisch bestrij dingsmiddel. De eerste tests van dat landelijk opererende bedrijf zijn bemoe digend, aldus de gemeentelijk projectmanager. „Maar de beste oplossing is nog altijd: meer wedstrijden spelen. Getrappel boven hun kop vinden die beest jes niet prettig." PA yoMf service: "VOOR OPENHEID EN DAADKRACHT!" WORDT NU LID 0900-4004500/WWW.LIJSTPIMFORTUYN.NL Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Ze hadden het er maar moei lijk mee, die raadsleden. Ie der krijgt straks een compu ter om zijn of haar taak nog beter uit te kunnen voeren. Gezeten achter de keukenta fel zijn raadsstukken en be stuurlijke informatie dan 'just one click away' Die noord-Zeeuwse gemeen te kreeg echter al snel te ma ken met ongewenste e-mail. Raadsleden zouden zichzelf met Jaguar-achtige machi nes een cadeautje doen, ter wijl de minima al lange tijd reikhalzend uitkijken naar de komst van afgedankte beestjes. Dat misverstand moest maar eens snel de we reld uit. Publiekelijk wordt de moderne computer snel ontdaan van alle opsmuk: geen Jaguar, maar een door snee Opeltje komt op tafel te staan. En voor alle duidelijkheid:- het is ook géén cadeautje. Sinds vorig jaar wordt de ge meente geacht zijn college- en raadsleden te voorzien van de benodigde appara tuur. En wie zijn kiezers niet weet te overtuigen, moet als burger deze gift gewoon weer inleveren. Een virtueel ca deautje dus. Wel benieuwd wat er straks met die afgedankte Jaguars gebeurt. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35