Brabantse Wal hoort bij Schelde PZC L r j "jjp JIhIbroekhuysen Dirigent Peter Wildeman jubileert PZC VVV Sch-Duiveland heeft geen tijd voor een bestuurscrisis Slecht weer bracht ons geen ongeluk 13 Gedeputeerde Poppelaars corrigeert uitspraken Brabantse collega Hardnekkige drankrijder is rijbewijs kwijt Vragen over Haringvlietsluizen Bromfietsster breekt pols Zonnepanelen voor scholen Gewonde bij ongeluk Tholen wil 216 cypressen kappen Bezemkruiskruid verovert Neeltje Jans Soldaat krijgt taakstraf na veroorzaken ongeluk Voorstelling Jeugdcircus TAXATIEDAG agenda woensdag 6 november 2002 door Ben Jansen MIDDELBURG - De Brabantse gedeputeerde L. Verheijen moet zijn geografische kennis bijspij keren. Het is hem blijkbaar ont gaan dat het Volkerak-Zoom- meer via de Bathse Spuisluis verbonden is met de Wester- schelde. Dit betekent dat de delen van Noord-Brabant die afwateren MIDDELBURG - Een 19-jarige inwoner van Wolphaartsdijk is gisteren door de Middelburgse poilitierechter R. Reinarz voor een record-aantal drankritten veroordeeld tot een jaar rijont zegging, veertig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Officier van justitie A. Flik- weert heeft al heel wat strafza ken aangebracht bij de politierechter, maar deze ten lastelegging wekte zijn verba zing. „Vier alcoholzaken op één dagvaarding: dat is compleet nieuw voor mij", zei hij. De offi cier vond dan ook een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor anderhalf jaar en zestig uur taakstraf een passende straf. Vier keer was de drankrijder binnen drie maanden gepakt met een overschrijding van de alcohollimiet van 220 micro gram. Drie keer in Goes, te we ten 18 mei met een score van 395 microgram, 7 juni met 470 en 25 augustus met 675 microgram. In Terneuzen werd hij 28 juni aan gehouden met 360 microgram. Daarnaast was de man recente lijk veroordeeld voor rijden on der invloed. Hij wist niets tegen de verwijten in te brengen. Wel wilde hij het liefst zo snel mogelijk zijn rijbe wijs terug, omdat een langdurig rijverbod problemen gaf bij het uitoefenen van zijn werk. op het Volkerak-Zoommeer, tot het stroomgebied van de Schel de behoren. Gedeputeerde T. Poppelaars, verantwoordelijk voor de wa terhuishouding in Zeeland, heeft zich verbaasd over de uit spraken van zijn Brabantse col lega die gisteren in de PZC ver schenen. Verheijen beweerde dat er geen verbinding is tussen het Zoommeer en de Schelde, maar wel tussen het Zoommeer en de Maas. De Brabantse Wal hoort daarmee in zijn ogen tot het stroomgebied van de Maas. Poppelaars heeft geamuseerd kennisgenomen van het beeld dat Verheijen van de kaart van Zuidwest-Nederland heeft. „Het water van de West-Bra bantse rivieren en beken gaat via het Volkerak-Zoommeer door het Bathse Spuikanaal naar de Westerschelde en niet naar de Maas." Nog meer verwonderd was Pop pelaars over de conclusies die Verheijen verbond aan de even tuele indeling van de Brabantse Wal bij het stroomgebied van de Schelde. Volgens de Brabantse gedeputeerde zou dat uiteinde lijk de consequentie kunnen hebben dat dit gedeelte van Noord-Brabant Zeeuws grond gebied wordt. Poppelaars: „Dat is helemaal niet aan de orde. We kermen in Nederland vier stroomgebie den: van Schelde, Maas, Rijn en Eems. Het gaat erom vast te stel len welk deel van het land bij welk stroomgebied hoort, zodat daar bijvoorbeeld de water huishouding en het grondwa- terbeheer op kunnen worden af gestemd. Er is geen sprake van dat de stroomgebiedsgrenzen de provinciegrenzen zullen wor den." Advertentie NR.1 LIJST 3 TERNEUZEN, Peter Wildeman met het christelijk kinderkoor Jedaja in Nieuwerkerk. foto Marijke Folkertsma door Marqritta van den Berge THOLEN - Als hij dirigeert, be weegt Peter Wildeman bijna al zijn ledematen. De organist en dirigent staat bij zijn koorleden bekend om zijn uitzonderlijke dirigeerkunsten. Binnenkort zwaait de 29-jarige Tholenaar twaalfenhalf jaar de dirigeer stok over negen koren, waaron der het Christelijk Zeeuws jon gerenkoor Matthanja uit Goes, het Christelijk Gemengd Eilan denkoor uit Zierikzee en het Christelijk kinderkoor Jedaja uit Nieuwerkerk. Om het jubileum te vieren, hou den de samenwerkende koren op zaterdag 16 november een Is- raëlconcert in de Grote Kerk in Dordrecht. Wildeman begon zijn muzikale carrière op zes tienjarige leeftijd als organist. Hij volgde de opleiding koordi rectie en de HBO-muziekvak- studie aan de Schumann-aca- demie in Amsterdam. In deze periode werd hij steeds vaker gevraagd voor het begeleiden van koren. Het groeide uit tot de negen ko ren die hij nu onder zijn hoede heeft. „Ik dirigeer nog steeds met veel plezier." Naast het ge ijkte repertoire van psalmen en geestelijke liederen, compo neert Wildeman ook zelf koor muziek. „Ik probeer bestaande klassieke muziek een verras send hedendaags jasje te geven. Op deze manier kan een bekend geestelijk lied een 'jazzy' tintje krijgen. Ik hou van die uitda ging, iets unieks te maken dat gewaardeerd wordt door het publiek." Evangelie De achterliggende doelstelling van Wildeman is met zijn mu ziek 'een stuk evangelie uit te dragen'. „De optredens van de christelijke koren krijgen daar om altijd een christelijk of bij bels thema mee. Op deze manier hoop ik het publiek meer mee te geven dan een gezellig avondje uit." Het is met die gedachte in het achterhoofd' dat Wildeman zoveel voldoening haalt uit de optredens voor verstandelijk gehandicapten. „Deze mensen reageren zo puur en onbevangen op de evangelieboodschap. Met eenvoudige liederen kun je deze mensen goed bereiken", aldus de musicus. Voor het komende kerstconcert op 21 december in de Nieuwe Kerk in Zierikzee componeerde Wildeman een eigen repertoire aan kerstliederen. „Het komt vaak voor dat ik een eigen melo die bij een bestaande tekst ver zin. In dit geval zijn tekst en me lodie van eigen hand." De concertavond ter ere van het twaalfenhalf jarig jubileum van Peter Wildeman is op zaterdag 16 november om half acht in de Grote Kerk in Dordrecht. Tij dens deze muziekavond treden de negen koren op onder leiding van het Symfonieorkest Sja- loom uit Amsterdam. Kaarten zijn te koop in de Grote Kerk. DEN HAAG - GroenLinks in de Tweede Kamer wil duidelijk heid over de financiering van het op een kier zetten van de Ha ringvlietsluizen. Volgens Natuurmonumenten, ANWB en andere natuur- en recreatieorganisaties dreigt dit natuurpro ject vast te lopen door gebrek aan geld. Kamerlid A. van den Brand heeft staatssecretaris Schultz van Haegen gisteren ge vraagd hierover uitleg te geven. Hij heeft haast, omdat van daag de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat begint. Er zou op een budget van 32 miljoen euro een tekort zijn van ongeveer 30 miljoen euro. Door de Haring vlietsluizen op een kier te zetten moet de nu zoete Haringvliet weer een brakwatergebied worden, wat onder meer voor trek- vissen gunstig is. KRUININGEN - Een zestienjarige brommerrijdster uit Ka- pelle heeft gisterochtend haar pols gebroken toen ze op de Zanddijk bij Kruiningen werd aangereden dooreen bedrijfs auto, die werd bestuurd door een 48-jarige Yersekenaar. Het ongeluk ontstond doordat de vrouw ter hoogte van de Oude Rijksweg verzuimde voorrang te verlenen aan de auto. KRUININGEN - Vier basisscholen in de gemeente Reimers- waal krijgen binnenkort zonnepanelen, Dat gebeurt in het kader van het project Zon op School van het Zeeuws Platform Duurzame Energie. Door het plaatsen van de panelen op ba sisscholen zouden deze niet alleen energie besparen, maar worden scholieren ook vertrouwd gemaakt met duurzame energie. De kosten voor het aanbrengen van de panelen be dragen vierduizend euro per school. Dat bedrag wordt gro tendeels betaald door Delta, maar ook de scholen zelf betalen vijfhonderd euro. De gemeente Reimerswaal wil dat geld ech ter voor de basisscholen betalen. Voor maximaal vier scholen wordt geld beschikbaar gesteld. Welke Reimerswaalse scho len zonnepanelen op hun dak krijgen, is nog niet bekend. SEROOSKERKE - Een 29-jarige vrouw uit de gemeente Ka- pelle is maandagavond gewond geraakt bij een ongeluk op de N57 bij het Schouwse Serooskerke. De vrouw raakte door on bekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Via het talud belandde de Kapelse met haar auto op de kop in de sloot. Zij wist ondanks het bij het ongeluk opgelopen schouderletsel op eigen kracht uit de auto te komen. Uit een blaastest bleek dat de vrouw te diep in het glaasje had gekeken. THOLEN - De gemeente Tholen wil 216 cypressen kappen in de wijk Buitenzorg in Tholen. De wortels van de bomen druk ken de bestrating omhoog. Er komen 108 bomen terug.De cy pressen zijn geplant in de eerste helft van de jaren negentig in de Meanderlaan, de Pergola en in de Orangerie. De 216 bomen zijn geplant in de bestrating. Nu blijkt dat de straat daar niet tegen kanDe bestrating komt omhoog en dat zal door verdere groei van de bomen in de toekomst alleen maar erger worden voorspelt het college van de gemeente Tholen. Dat betekent dat reparaties aan de orde van de dag zullen zijn als er nu niets wordt gedaan.Het college wil de 216 bomen kappen en er trompetbomen voor terugplaatsen. Deze boomsoort blijft kleiner en is beter bestand tegen bestrating. Het kost de ge meente bijna 85.000 euro. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - On dernemers en stichtingsbestuur zullen snel spijkers met koppen moeten slaan, willen ze de eilan- delijke VW overeind houden. Tijd voor een bestuurscrisis bij de Stichting WV-Info Schou- wen-Duiveland is er niet. Op 1 december móeten de beleidslij nen op papier staan en bij de ge meente zijn ingeleverd. Het lot van de organisatie hangt volgens voorzitter C. Geluk af van de resultaten die in de ko mende drie weken geboekt wor den. Daarbij draait het om twee 'hoofdzaken': er moet geld op tafel komen om 'de lopende za ken' te bekostigen, en het be leidsplan moet worden geschre ven. In de aanloop daar naar toe moet zo snel mogelijk het over leg tussen stichtingsbestuur en brancheverenigingen plaats vinden. Elementaire kwesties als het lidmaatschap van de REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl overkoepelende ANW (Alge mene Nederlandse Vereniging van VW's) zullen niet over een maand beklonken zijn. „Dat is een fundamentele discussie, die niet in drie weken te voeren is." Gezien de geluiden op de parti cipantenvergadering deze week is het de vraag of de onderne mers daarmee akkoord gaan. Weliswaar is wat betreft de om zet van de winkels en de provi sies vooruitgang geboekt, maar de stichting kampt met een te kort van ruim 57.000 euroOp de bijeenkomst klonk duidelijk door dat ondernemers nu de on derste steen boven willen halen Niet de toekomst van de toeris- tendienst zelf maar de manier waarop staat ter discussie. Campinghouder H. van Oost vindt dat dfe 'principiële keuze' bovenaan de agenda moet staan: verder met de VW, zoals het stichtingsbestuur voorstaat, de stekker eruit of omvormen tot een eigen Schouwen-Duive- landse toeristenorganisatie. Maar het is - zo lijkt het - té kort dag voor die discussie. De afge sproken deadline met de ge meente is 'keihard', zo bevestigt wethouder G. van de Velde-de Wilde. Puinhoop E. Troost van de Stichting Pro motie Schouwen-Duiveland in de 21ste eeuw verwijt het VW- bestuur dit gebrek aan ruimte. „Het is een hele kwalijke zaak dat ze er nu mee komen, terwijl de financiële puinhoop al langer bekend is." Zelfs zonder com mentaar van de ondernemers heeft het vierkoppige stich tingsbestuur al een stevige klus in handen om vóór 1 december de plannen om te zetten in een gedegen beleidsplan met meer jarenbegroting. „Ik ben redelijk teleurgesteld door wat er nu op tafel ligt. Ik had verwacht: zo gaan we het doen. Maar er staan wat punten op papier; geen be leidslijnen", aldus M. Ruijten- berg, die dit naj aar uit het stich tingsbestuur stapte. VW-bestuur en ondernemers moeten daarom de komende drie weken aan de bak. Voor ru zie of een bestuurscrisis is vol gens Troost geen tijd: „Wantdan hebben we straks geen VW meer." Ook de Federatie Ondernemers verenigingen Schouwen-Dui veland (FOS) hecht aan het in stand houden. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Het be zemkruiskruid rukt op. Vier jaar geleden werd het oor spronkelijk uit Zuid-Afrika afkomstige plantje voor het eerst op Neeltje Jans aange troffen, en inmiddels heeft het zich via wegbermen ver der over Zeeland verspreid. Een leek zal het geelbloeien- de plantje aanzien voor een boterbloem. Maar die bloeit allang niet meer in oktober, en toch zag IVN-gids J. Mi- davaine uit Burgh-Haamste- de vorige week een brede strook van uitbundig geel bloeiende planten aan de Noordzeekant van de geas falteerde dijk op voormalig werkeiland Neeltje Jans. Midavaine dacht eerst aan andere geelbloeiende plan ten als Kippengaas. Wat speurwerk bracht hem tot de conclusie dat het Bezem kruiskruid ofwel Senecio in- aquidens moest zijn. Het kruid is in Zuid- en Midden- Limburg massaal te vinden en ook in Noord-Groningen en Noordwest-Twente is het inmiddels een bekende ver schijning. Bezemkruiskruid geeft de voorkeur aan open, voedsel rijke grond. Liefst zand- groen, zavel of löss. Het is vooral te vinden langs spoor wegen, rivier- en kanaaloe vers en wegbermen. Mida vaine vermoedt dat het be zemkruiskruid via vogels op Neeltje Jans terecht is geko men. Goed mogelijk, volgens I. van de Ven van de plantenwerk- groep van de Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duive land. „Het kan ook best zijn dat het zaad al heel lang in de bodem zit, in het geval van Neeltje Jans al sinds de aan leg van de kering, en nu pas tot wasdom is gekomen. Dat kan heel goed, want het zaad is oliehoudend en blijft heel lang goed." P. Maas van Stichting Land schapsbeheer Zeeland be vestigt het vermoeden van Midavaine dat het bezem kruiskruid steeds vaker op duikt in Zeeland.,Het plant je is hier in Zeeland niet zo massaal aanwezig als in Limburg, en op zware klei grond zul je het ook niet snel zien, maar op zavel wel. En het is een plant die zich zeer explosief kan verspreiden, mits de groeiomstandighe- den goed zijn." Het bezemkruiskruid heeft een vaste plaats veroverd op Neel tje Jans. foto J. Midavaine Het echtpaar Goovers foto Dirk-Jan Gjeltema door Steffan ter Maat GOES - Het was gisteren een bijzondere dag voor het echt paar Goovers uit Goes. Bij het opstaan keek mevrouw Goovers (81) naar buiten en dacht ze aan hun trouwdag van precies zestig jaar geleden. „Het was toen ont zettend slecht weer en het re gende", vertelt ze. „Maar het slechte weer heeft ons geen on geluk gebracht", vult haar man (83) aan. „Ik werkte in 1941 als dienstbo de in Hilversum, maar het was oorlog en daarom ging ik terug naar Zeeland", vertelt mevrouw Goovers. „Ik kwam uit Zierik zee, maar mijn ouders waren verhuisd naar Goes dus kwam ik er ook terecht. Ik ging in Goes bij het korfballen en daar kwa men we elkaar voor het eerst te gen." Tijdens een dansavond sloeg de vonk over. „Ik vroeg hem of hij me buiten naar de stoep wilde brengen." „Ik heb haar toen gezegd dat ik dat alleen wilde als ik haar tot de stoep van haar ouders mocht brengen. Dat vond ze een goed ideeen eigenlijk zijn we sinds dien samen", vertelt mijnheer Goovers. Ze trouwden in 1942, maar een woning was niet snel gevonden. Ze woonden in bij een zus van mijnheer Goovers en later nog bij kennissen. In 1946 konden ze een stenen noodwoning betrekken. Ze woonden er negen jaar en daar na hadden ze meerdere andere woningen in Goes. Inmiddels woont het paar al 33 jaar in de Sparrenstraat. Goovers had in de loop der jaren verschillende banen, Hij werkte bij een verzekeringsmaatschap pij een zaadhandel en de laatste zeven jaar - voordat hij op zijn 63e met pensioen ging - bij een slopersbedrijf. Zijn wouw werkte ook tot haar 63e en deed dit onder andere in de gezins zorg. Het echtpaar kreeg drie zonen, vier kleinzonen en twee achter kleinzonen. Mijnheer Goovers: „De kleinkinderen en achter kleinkinderen houden ons jong. We doen graag dingen met ze sa men en daar beleven we erg veel plezier aan. Voor de rest fietsen we veel en iedere maandag ma ken we samen het huis schoon. Zo doen we heel veel samen en dat hebben we altijd gedaan. Wat dat betreft lam je zeggen dat we al zestig jaar een hele hechte band hebben." ARNHEM - Een 21-jarige sol daat uit Heinkenszand, die eind vorig jaar een auto-ongeval zou hebben veroorzaakt, krijgt als het aan justitie in Arnhem ligt een werkstraf van honderd uur. Bij het ongeluk raakte een van de inzittenden van de wagen ge wond. Daarnaast is tegen de mi litair een rijverbod geëist van achttien maanden, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Bij een mislukte manoeuvre op de Bimmelsweg in 's Heer Abts- kerke raakte de automobilist van de weg af, ramde een hek en reed vervolgens de sloot in. De bestuurder en een inzittende kwamen met de schrik vrij, maar een andere man die in de auto zat was niet zo fortuinlijk: hij liep een gecompliceerde armbreuk op. Het openbaar ministerie stelt dat de man uit Heinkenszand veel te hard heeft gereden. Hij zou met bijna honderd kilome ter per uur op de t-splitsing zijn GOES - Het Jeugdcircus Hoger op houdt op zaterdag 9 novem ber de laatste voorstelling van dit jaar in het clubgebouw van het circus aan de Bergweg in Goes. De voorstelling begint om 14.00 uur. De zaal is drie kwartier eer der al open. In de pauze kunnen kinderen nader kennismaken met de artiesten en met de spul len die ze gebruiken. Advertentie Kunst Antiek Watertoren Oostburg ZEEUWS VEILINGHUIS Zaterdag a.s., 10-15.00 uur. Tevens taxatie van boeken. Meubelen evt. dmv. foto's. Taxaties zijn geheel kosteloos en ook thuis mogelijk. Voor meer info: 0118-650680. afgereden, terwijl een bord aan geeft dat er daar maar dertig ki lometer is toegestaan. „De ver dachte heeft zich gedragen als een dolle stier", gaf de officier van justitie zijn mening over het rijgedrag van de soldaat. Om die reden vond de aanklager niet al - leen een werkstraf maar ook een rijverbod op zijn plaats. De militaire rechtbank doet uit spraak op 18 november. (APA) STREEKACTIVITEITEN 1 GOES - De Spinne, 13.00-16.45 uur: Se nioren biljart competitie; 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; 14.00-16.00 uur: Jeugdactiviteit 'Herfstpad' voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar door MEC De Bevelan- den; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO-ers; Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingo; Openbare bibliotheek, 14.00 uur: Voorle zen voor kinderen van 4 t/m 8 jaar; Balletschool, 19.00-20.00 uur: Instap- cursus Line Dance; 20.00-22.00 uur. Line Dance voor gevorderden door Country Club The Sounthern Riders; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate. 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Clubavond Bridgeclub Kapel- le-Biezelinge; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 14.00 uur: Bingomiddag voor senioren door de Sociaal Culturele Werkgroep Senio ren; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; 14.30 uur Optreden seniorenorkest; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Financiën en Welzijn; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHERPENISSE - Holland Huis, 14.00 uur: 50-plus middag Dorpsgemeen schap; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Openbare bibliotheek, 14.00 14,30 uur: Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; Achter het havenmeesterkantoor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gym nastiekvereniging VZOS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33