Politiek tegen bouw sporthal Vlissings hotel dicht voor asielzoekers 8 ORTUYN HULST LIJST Ga ook Rabo Internetbankieren en maak kans op een reis naarThailand. Raad Kapelle blijft tegen hogere ozb Plan Yerseke-West Gemeente Vlissingen stopt geld in toeristisch ontwikkelingsbedrijf Kap van Vijf Gebroeders gelicht 0800 - 0231 231 (GRATIS) Binnenstad Middelburg moet levendiger worden Prt your serVvceJ KIES LPF-HULST LIJST 8 zeeuwse almanak Virtueel cadeautje BEVELANDEN/THOLEN woensdag 6 november 2002 door Rob Paardekam YERSEKE - Er komt geen grote sporthal aan de westkant van Yerseke. Tijdens de vergadering van de commissie welzijn werd gisteren duidelijk dat daar geen politiek draagvlak voor bestaat. De meeste partijen willen wél dat sportschool Myoides in het multifunctionele centrum komt. De commissie sprak gisteren over het plan Yerseke-West. Dat i behelst de komst van onder meer twee basisscholen, de peu- terspeelzaal, de kinderopvang, zorgcentrum Vredelust en het dorpshuis naar de Hogeweg. Een grote meerderheid van de politieke partijen wil doorgaan met het proj eetmaar over enke le punten ontstond discussie. Zo vindt een meerderheid dat er geen behoefte is aan een sport hal in Yerseke. Op WD en BBR na vinden alle partijen dat en kele kleinere gymzalen vol staan. ,,Wat is er mis met de sporthal ih Kruiningen?", vroeg C. Jasperse (CDA) zich af. Dat vond ook Leefbaar Reimers- waal. „Het zou nadelig zijn voor de sporthal daar", aldus A. Ver burg. Voor de SGP zijn ook de hoge kosten aanleiding om te gen een sporthal te zijn. „Het kan niet zo zijn dat we straks de ozb moeten verhogen om dit prestigeproject te kunnen fi nancieren", aldus V. Janszen. Nu een meerderheid heeft aan gegeven geen grote sporthal te willen, is de vraag of er twee of drie gymzalen moeten komen. Burgemeester en wethouders willen met het oog op de toe komst drie zalen bouwen, maar veel partijen zetten daar vraag tekens bijBurgemeester A. Ver- bree beloofde met een onder bouwing van beide varianten te komen, zodat partij en tijdens de raadsvergadering aan het eind van de maand een goed besluit kunnen nemen. Er bleek gisteren nog hoop te zijn voor sportschool Myoides. Het college besloot onlangs dat deze toch maar niet in het multi functionele complex moest ko men, maar CDA, BBR, VVD en PvdA lieten gisteren weten dat ze daar anders over denken. De ze partijen vinden de sport school een meerwaarde voor Yerseke-West en hamerden op het ruimtegebrek dat Myoides nu heeft in de Noordzandstraat. De SGP liet als enige weten te gen de komst van de sportschool te zijn. Leefbaar Reimerswaal en de ChristenUnie namen nog geen standpunt in en daarom zal tijdens de raadsvergadering pas duidelijk worden of de sport school mee mag doen of niet. Mozart Burgemeester Verbree maakte nog eens duidelijk dat het dorpshuis in het multifunctio nele centrum alleen voor cultu rele activiteiten bestemd is. Vol gens hem hoeft de gemeente geen bruiloften en partijen te fi nancieren middels een dorps huis. Hij liet ook weten dat hij muziekvereniging Mozart het liefst naar de Hummelsoos ziet verhuizen en dus niet naar Yers eke-West. Daar verwacht hij problemen, omdat de vereni ging gebruik moet maken van het speellokaal, waar het dan ook haar instrumenten moet op slaan. wm ÈaMtmÊBËSBm door Ab van derSluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen zijn bereid financieel deel te nemen in het Toeristisch Ontwikkelingsbedrijf Vlissin gen (TOV), een initiatief van Vlissinger Frans van de Velde. Het college wil 8800 euro in het startkapitaal storten. Uiteinde lijk moet de gemeentelijke bij drage honderdduizend euro be dragen. Van de Velde is lid van het Stra tegisch Overleg Vlissingen, een groep van ondernemers en par ticulieren. Die vinden dat te veel kansrijke ideeën en initiatieven blijven liggen om Vlissingen toeristisch aantrekkelijker te maken. Het ontwikkelingsbedrijf on derzoekt of projecten bestaans recht hebben en zoekt eventueel een partner die het karwei kan klaren. Een aantal leden van het Strategisch Overleg Vlissingen heeft inmiddels een BV opge richt en 18.000 euro risicodra gend kapitaal ingebracht. Om allerlei toeristische plannen voor elkaar te krijgen, kan de BV andere ondernemingen op richten, er de directie over voe ren of deze financieren. Het is niet de bedoeling dat de ven nootschap winst uitkeert aan de aandeelhouders. Winsten wor den gebruikt om de doelstellin gen van het Toeristisch Ontwik kelingsbedrijf te realiseren. De gemeente en de BV zullen regel matig met elkaar overleggen om te voorkomen dat beide dezelf de ideeën en plannen gaan uit voeren. De komende jaren moet de BV kunnen werken met een budget van driehonderddui zend euro. De gemeente Vlissin gen doet daar voor een derde in mee. Onder het toeziend oog van vrijwillige en beroepsmolenaars is de kap van de Vijf Gebroeders getakeld. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De kap is eraf! De mo len de Vijf Gebroeders in het stations buurtje in Heinkenszand is klaar om gerestaureerd te worden. Nog voordat het monument officieel is overgegaan in han den van de stichting Molen De Vijf Gebroe ders, heeft een kraan van de firma Melis de kap er gisteren afgehesen. Dat gebeurde met veel gekraak en gepiep onder het toe ziend oog van vrijwillige en beroepsmole naars uit de buurt die het spektakel niet wil den missen. De kop is er ook af: die van het bedrag dat de stichting zelf bijeen moet krijgen om de du re restauratie rond te krijgen. De buurtver- enging Watervliet uit Heinkenszand, die inmiddels wegens gebrek aan leden is opge heven, gaf het batig saldo van de club (2000 euro) aan de stichting. Jo Hoondert-Rijk, de dochter van de vroegere molenaar, en Dinie Schout, die het geld overhandigden, legden uit dat het opknappen van een molen goed past in de doelstellingen van de vroegere wijkvereniging. Die streefde immers de leefbaarheid van Heinkenszand na. Pas donderdag, tijdens de gemeenteraads vergadering van Borsele, wordt de molen officieel eigendom van de stichting. Dan komt een voorstel aan de orde, waaruit vol doende garanties voortvloeien dat de molen ook werkelijk kan worden gerestaureerd. Weliswaar betaalt het Rijk een groot deel omdat het om een Rijksmonument gaat, maar dan blijft er nog een hoop geld over die de stichting bij elkaar moet sprokkelen. Om de gang erin te houden wil de gemeente Bor sele, telkens als een flinke duit bijeen is ge bracht, een aanzienlijk bedrag erbij doen. Als de raad akkoord gaat met het voorstel van het college, kan de restauratie in 2004 werkelijk beginnen. Het wegtakelen van de kap - de wieken zijn al eerder weggehaald - moest zo snel moge lij k gebeuren om alles wat nog goed is aan de molen, beter te kunnen conserveren. Advertentie Een miljoen mensen ervaren inmiddels hoe simpel, handig en veilig internet bankieren is bij de Rabobank, de grootste internetbank van Europa. Als u vóór 16 november bij ons gaat internetbankieren, dan maakt-u kans op een reis naarThailand. Vraag een Rabox aan bij uw Rabobank, via rabobank.nl of bel 0900-0907 0,10 p/m). Rabobank door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hotel Dix in Vlissingen sluit eind januari zijn deuren voor asielzoekers. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) beëindigt de huurovereenkomst. In het hele land wordt deze vorm van aanvullende opvang opgehe ven. Ook de asielzoekerscomplexen in Koudekerke, het Walcherse Serooskerke, Zoutelande, Zierikzee en Goes gaan binnen een jaar dicht. Reden voor deze maatregel is dat het COA het aantal bedden landelijk wil terugbrengen van 80.000 naar 40.000. Door de strengere controles bij de gren zen komen minder mensen dan voorheen Nederland in. „De uitstroom daarentegen is groot; rond de 550 mensen per week. Daardoor komen er bed den leeg te staan. De opvang plaatsen met kortlopende huur contracten worden vrijwel allemaal gesloten. De asielzoe kers worden nu ondergebracht in de grote asielzoekerscentra", verklaart H. van der Aa, direc teur van het COA, cluster Zee land. Alle bewoners van hotel Dix hebben laten weten niet te wil len vertrekken uit Vlissingen. Dat blijkt uit een petitie, die het COA Zeeland gisteren ontvan gen heeft. Sommige bewoners wonen van af 1995 in Vlissingen. Zij heb ben een leven in Vlissingen op gebouwd. We hebben Vlissingse vrienden en kennissen en door hen heb ben wij kennisgemaakt met de Nederlandse cultuur, waarden en normen", staat er in de peti tie. „Onze kinderen gaan graag naar de Ravenstein basisschool. Wij willen hier in Vlissingen verder leven en onze asielproce dure in een rustige omgeving af wachten." Eens Van der Aa is het eens met de in houd van de petitie. „Natuurlijk heeft iedereen na zoveel jaar so ciale contacten in eigen omge ving opgebouwd en wil je die blijven onderhouden. Maar wij hebben uit te voeren wat het door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het dagelijks ge meentebestuur van Kapelle heeft een paar dagen om nog eens goed naar de begroting voor 2003 te kijken en naar het meerjarenprogramma tot 2006. Tijdens een eerste behandeling van de begroting, gisteren, bleek dat het de raad ernst is met de weigering om een verho ging van de onroerende-zaak- belasting (ozb) met acht procent door te voeren. Hoeveel er dan wél bij mag ko men in het enige belastingin strument dat de gemeente heeft, werd niet duidelijk. De ene frac tie vond helemaal niks, de ande re alleen de inflatiecorrectie en het CDA kwam met een voorstel van vijf procent inclusief 2,25 procent inflatiecorrectie. De meeste fracties vonden in ie der geval dat het college moet bezuinigen en dat al te gemak kelijk naar het instrument van lastenverhoging wordt gegre pen. Vooral de uitbreiding van het aantal ambtenaren vonden veel raadsleden onnodig en ook aan de voorgestelde uitbreiding van het gemeentehuis werd ern stig getwijfeld. Personeel Het college hield de raad voor dat er gewoon geen geld genoeg is voor de dingen die de raad zelf zegt te willen. Zo heeft de raad een poosje terug de mond vol ge had over handhaving en veilig heid. Aan handhaving op het gebied van bouwen en wonen en milieu- en gebruiksvergunnin gen komt Kapelle niet toe, zo lang er een achterstand is in de vergunningverlening. De ach terstand werd al opgelopen doordat er te weinig personeel voor is. Toch beloofde burgemeester S. Kramer dat het collegé seri eus een aantal bezuinigingen te gen het licht zat houden. Dat moet snel want volgende week, dinsdag 12 november, wordt het tweede deel van de begrotings behandeling gehouden. Kapelle moet op 15 november een vast gestelde, sluitende meerjaren begroting bij de provincie heb ben liggen. De burgemeester verwachtte dat er wel een compromis uit zou komen: minder verhoging van de ozb en hier en daar een bezuiniging, waarvan hij hoop te dat die dan ook raadsbreed zou worden gedragen. Geharrewar Over de procedure van behan deling ontstond telkens een beetje geharrewar. P. Ganseman van Gemeentebelang vond dat hij op zijn vragen in de algeme ne beschouwingen geen ant woord had gekregen. Hij stelde ze daarom allemaal nog eens. Kramer stelde dat er wel ant woorden waren gegeven, maar misschien niet antwoorden die Ganseman zinden. Overigens vond de burgemeester dat, nu duidelijk is dat de raad zijn pad je in het dualistisch bestel ook nog moet vinden, het college ook de kans moet krijgen om er in te groeien. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op elk plein een fontein, veel kleine winkel tjes, wonen boven winkels en meer straatartiesten. De raadscommissie stadsont wikkeling discussiéerde gister avond over de toekomst van de Middelburgse binnenstad. Die moet vooral levendiger worden, was de conclusie. De gemeente wil een visie op de binnenstad ontwikkelen. Be woners moeten er prettig kun nen wonen, ondernemers moe ten er voldoende omzet halen en bezoekers naar hun zin hebben. „De WD wil dat je ineens iets tegenkomt wat je niet ver wacht", zei E. de Visser. „In Middelburg moet je op onver wachte plekken onverwachte dingen kunnen vinden." R. Dreesens (SP) stelde voor om eens op een zondag in Brugge te gaan kijken. „Op iedere hoek, op ieder pleint j e vind j e daar iets verrassends."D66 kwam met het 'fonteinenpleinenplan'. Op ieder Middelburgs plein moet een fontein komen, aldus R. van Eijkelenburg. „Middelburg is een waterstad, fonteinen passen daarbij." H. Akdag (Leefbaar Middelburg) pleitte voor over dekte terrassen. Advertentie hoofdkantoor ons oplegt. Wij doen wat binnen onze mogelijk heden ligt en dat is om de men sen zo goed mogelijk te herhuis vesten. Ze kunnen niet allemaal in deze regio blijven. Het asiel zoekerscentrum in Middelburg heeft daar te weinig ruimte voor." Enkele bewoners in hotel Dix reageerden ontdaan op het nieuws. Zij willen in Vlissingen blijven, 'omdat Dix een kleine, menselijke opvang is'. „In die grote asielzoekerscentra woon je met anderen dicht bij elkaar. Daar wordt snel ruzie gemaakt. En als er iemand ziek is, duurt het lang voordat de dokter komt. Hier hebben we onderling nooit problemen gehadWe heb ben respect voor elkaar", zeg gen ze. M. Dix gelooft er niet meer in dat hij nog langer dan januari open zal blijven: „Achtenhalf jaar hebben we dit werk met plezier gedaan. Ik ken iedereen en ik geloof dat de mensen wis ten dat ze altijd op ons konden rekenen. We zullen ze missen. Straks zijn we weer een gewoon hotel. Vreemd." "VOOR OPENHEID EN DAADKRACHT!" WORDT NU LID 0900-4004500/WWW.LIJSTPIMFORTUYN.NL Ze hadden het er maar moei lijk mee, die raadsleden. Ie der krijgt straks een compu ter om zijn of haar taak nog beter uit te kunnen voeren. Gezeten achter de keukenta fel zijn raadsstukken en be stuurlijke informatie dan 'just one click aioay'. Die noord-Zeeuwse gemeen te kreeg echter al snel te ma ken met ongewenste e-mail. Raadsleden zouden zichzelf met Jaguar-achtige machi nes een cadeautje doen, ter wijl de minima al lange tijd reikhalzend uitkijken naar de komst van afgedankte beestjes. Dat misverstand moest maar eens snel de we reld uit. Publiekelijk wordt de moderne computer snel ontdaan van alle opsmuk: geen Jaguar, maar een door snee Opeltje komt op tafel te staan. En voor alle duidelijkheid: het is ook géén cadeautje. Sinds vorig jaar wordt de ge meente geacht zijn college- en raadsleden te voorzien van de benodigde appara tuur. En wie zijn kiezers niet weet te overtuigen, moet als bur ger deze gift gewoon weer in leveren. Een virtueel cadeau tje dus. Wel benieuwd wat er straks met die afgedankte Ja guars gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31