Brussel wint slag om luchtruim VAN DE FISCUS MAG 'T! PZC Kritiek op steun aan Afghaanse krijgsheren EU blijft slordig omgaan met geld Zwerfhond bepaalt mode in Thailand Verkeersramp op Franse snelweg bij Poitiers Fans bewijzen lid Run-DMC laatste eer Europese Hof haalt streep door afzonderlijke akkoorden lidstaten met VS Britse ex-spion Shayler krijgt zes maanden CIA zat achter aanslag Jemen Israël vervroegd naar de stembus Poetin toch naar EU-top Brussel Opnamestop vluchtelingen Calais China pakt activist op Doden door bompakketjes Spanje Bomaanslag op bus in Nepal woensdag 6 november 2002 van onze redactie buitenland BANGKOK - Een zwerfhond is iedereen een doorn in het oog, totdat het dier wordt geadop teerd door niemand minder dan de koning. Dan is de ver stotene ineens uiterst populair. Thailands koninklijke straat hond, in 1998 door koning Bhumibol Adulyadej geadop teerd in de straten van Bang- kok, blijkt modieus genoeg om shirts te sieren die vervolgens volledig uitverkocht raken. Er wordt nu een tweede kleding lijn aan het dier gewijd. Dit maal is het een stijlvol polo shirt met de afbeelding van de hond op de plaats waar bij an dere shirts bijvoorbeeld het be kende alligatormerkje staat. De Thaise Kamer van Koop handel is van plan het nieuwe kledingstuk zondag te introdu ceren onder de merknaam Su- varnachad. De naam van de hond is Thongdaeng Suvarna- chad, wat 'rood-goud' bete kent. De koning lanceerde het kle- dingproject om zijn bevolking aan te moedigen meer Thaise producten en merken te kopen, aldus de voorzitter van de KvK, Phornpinit Phornpra- pha. Het shirt zal verkrijgbaar zijn in rood, wit, donkerblauw, zwart en beige en zal 500 baht (11,60 euro) kosten, waarbij 10 procent van de winst naar de koning gaat en de rest wordt gebruikt voor koninklijke pro jecten. Eerder dit jaar verscheen de hond in zeefdruk op 250.000 T-shirts, die allemaal de deur uitvlogen voor 300 baht (6,90 euro) per stuk. Ze werden ra zend populair nadat in februa ri een plaatselijke krant foto's plaatste van de koning in het T-shirt. De koning heeft een zwak voor honden. Hij gebruikte afgelopen de cember in zijn verjaardags- speech het verhaal van de straathond in zijn pleidooi voor een vriendelijker behan deling van de dieren. AP door Hetty van Rooij BRUSSEL - In de slag om het transatlantische luchtruim heeft 'Brussel' de strijd met de Europese lidstaten gewonnen. Acht EU-landen handelden il legaal toen zij op eigen houtje luchtvaartovereenkomsten slo ten met de Verenigde Staten, zo oordeelde gisteren het Europese Hof in Luxemburg. Nederland was niet gedaagd, maar Europees Commissaris van Transport De Palacio ver wacht dat de rechter zo nodig ook het Nederlands-Ameri kaanse luchtvaart verdrag on geldig zal verklaren. Door de uitspraak kunnen de EU-landen de Amerikaanse be langen van hun luchtvaart maatschappijen niet langer beschermen. Alle Europese maatschappijen krijgen het recht om uit ieder willekeurig EU-land op de VS te gaan vlie gen; ze zijn niet langer gebon den aan vliegvelden in het land waar ze gevestigd zijn. Commis saris De Palacio sprak gisteren van 'een mijlpaal in de geschie denis van de Europese lucht vaart'. Volgens haar is de weg vrij voor een verdere integratie en samenwerking van de grote luchtvaartmaatschappijen. Lagere prijzen „Straks zijn er geen vijftien be voorrechte nationale kampioe nen meer, maar één luchtvaart op waarlijk Europees niveau." Dat moet volgens haar voor de consument op den duur leiden LONDEN - De Britse ex-spion David Shayler is gisteren ver oordeeld tot zes maanden cel wegens het verkopen van staatsgeheimen aan een krant. Dat hebben juridische bronnen gisteren gemeld. Shayler zou bijzonderheden van activiteiten van de contra spionagediensten hebben ge lekt. De ex-spion beweerde onder meer dat de Britse bin nenlandse inlichtingendienst MI5 dossiers bijhield van La- bour-politici en John Lennon. Ook zou MI5 hebben gepoogd een aanslag te plegen op de Li bische leider Khadaffi. AFP van onze redactie buitenland KABOEL - De vredesmacht in Afghanistan, die nu alleen in Kaboel is gestationeerd, zou in heel Afghanistan actief moeten worden om de krijgsheren in het land onder de duim te houden. Dit heeft de mensenrechtenor ganisatie Human Rights Watch (HRW) gisteren verklaard. Vooral het leger van krijgsheer WASHINGTON - De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft de raket afgevuurd waar mee zondag in Jemen zes ver moedelijke leden van Al Qaeda werden gedood. Dat hebben di verse Amerikaanse media op basis van anonieme regerings functionarissen in Washington gemeld. Voor de raketaanval zou een on bemand Predator-vliegtuig zijn ingezet. In Afghanistan is de Predator meermaals gebruikt voor aanslagen op Al-Qaeda- terroristen, maar het is de eerste keer dat de Verenigde Staten el ders op deze manier toeslaan. De CIA had het gemunt op al- Harthi, alias Abu Ali, die door Washington wordt verdacht van de aanslag op het marineschip Cole in Jemen in 2000. GPD tot meer mogelijkheden, betere service en lagere prijzen. De uitspraak van het Hof maakt een einde aan de 'open skies'- verdragen waarin afzonderlijke EU-landen met de VS gunstige landingstarieven en -rechten hebben geregeld voor hun 'ei gen' luchtvloot. Brussel vindt die aparte overeenkomsten in strijd met de Europese concur- Ismail Khan, gouverneur van Herat, maakt zich volgens HRW schuldig aan mensenrechten schendingen als marteling, af persing en willekeurige arresta ties. Khan is een bondgenoot van het Amerikaanse leger. In het rap port wordt hij ervan beschul digd persoonlijk opdracht te hebben gegeven voor politiek gemotiveerde arrestaties en af ranselingen, waarbij doornige takken, stokken, kabels en ge weerkolven worden gebruikt. In de ernstigste gevallen werden gevangenen ondersteboven op gehangen en gegeseld of met elektroshocks bewerkt. Omgekeerd „De internationale gemeen schap zegt dat zij de macht van de krijgsheren wil inperken en rechtszekerheid in Afghanistan wil terugbrengen", zei J. Sifton, een van de opstellers van het rapport. „Maar in Herat heeft zij precies het omgekeerde ge daan. De vriend van de interna tionale gemeenschap in West- Afghanistan is de vijand van mensenrechten Omdat de 4800 leden tellende internationale vredesmacht Is- af alleen Kaboel en omgeving kan bewaken wordt daarbuiten voorlopig gesteund op de krijgs heren om de veiligheid te hand haven. Het is volgens HRW de zwakste plek in de strategie van de VS en hun coalitiepartners. De veiligheid wordt zo in han- rentieregels, en wilnamens alle EU-landen praten met de VS. De Europese rechter geeft de Commissie nu gelijk. De Palacio wil voor het einde van het jaar de toestemming van de vijftien lidstaten om daarover met de VS te onderhandelen. Tegen de uitspraak van het Luxemburgse Hof is geen beroep mogelijk. De juridische strijd dateert van den gelegd van degenen die haar het meest bedreigen. In Herat bestaan geen onafhan kelijke media. Khan en zijn mannen hebben journalisten en drukkers geïntimideerd en an dere maatschappelijke organi saties onderdrukt. Bang Niemand durft er meer over po litiek te praten, terwijl Herat eeuwenlang een open cultureel centrum is geweest. „De Tali ban hadden daar al een eind aan gemaakt, en nu zet Ismail Khan hun werk voort", zei Sifton Khans woordvoerder Alawi verwierp de beschuldigingen. „We nodigen iedereen uit om zelf te komen kijken", zei hij. Khan, een etnische Tadzjiek die nauwe banden onderhoudt met Iran, staat aan het hoofd van een 30.000 man tellende militie die behoort tot de best getrainde en uitgeruste van Afghanistan. Sinds hij aan de macht is geko men wordt de Pathaanse min derheid in Herat geterroriseerd. HRW zei dat zowel Iran als de VS troepen in Herat hebben, dat beide hebben geholpen Khan groot te maken en dat zij nu ook moeten zorgen dat er een eind komt aan de bestaande situatie. De groep riep internationale geldschieters, die 4,5 miljard dollar hebben toegezegd voor de wederopbouw van Afghanis tan, op ervoor te zorgen dat er geen hulp wordt verspreid via Khan. AP 1998, toen het dagelijks bestuur van de Unie een zaak aanspande tegen Oostenrijk, Duitsland, Luxemburg, Zweden, België, Denemarken, Finland en Groot-Brittannië. Het Neder landse 'open skies'-akkoord met de VS bestond al vóórdat er een Europese interne markt was. Dankzij dat Nederlands-Ame- van onze redactie buitenland NEW YORK - Duizenden fans hebben gisteren in New York de laatste eer bewezen aan Jam Master Jay, lid van de hiphop- groep Run-DMC, die vorige week werd vermoord. Bandgenoot D.M.C. MacDa- niels verzorgde in de Allen A.M.E kathedraal een rap van de groepMcDaniels zei dat J am Master Jay geen crimineel was, 'maar een uniek persoon'. Jam Master Jay werd vorige week woensdag in een opname studio in New York doodge schoten. Hij werd in zijn hoofd geraakt en stierf ter plaatse. De gemaskerde dader van de schietpartij vluchtte en is nog rikaanse akkoord mag de KLM onbeperkt vanaf Nederland op de VS vliegen, en Amerikaanse maatschappijen hebben het recht om ongehinderd op Schip hol te landen. Bovendien kan de KLM in alle vrijheid prijs- en capaciteitsafspraken maken met zijn Amerikaanse partner Northwest Airlines. Een woordvoerder van De Pala- steeds niet gevonden. De politie vermoedt dat Jam Master Jay het slachtoffer is geworden van een bendeoorlog tussen rivali serende rappers. Jason Mizell (zijn echte naam) vormde samen met Run (Joseph Simmons) en D.M.C. Run-DMC, die binnen de hiphop een pio niersrol vervulde. De groep was de eerste in het genre met een platina plaat. In 1984 scoorde Run-DMC sa men met de rockband Aeros- mith een grote hit met het num mer Walk this way. Het laatste album van de groep heet Crown Royal en werd in het voorjaar van 2001 uitgebracht. DPA pagina 24: horen rap en geweld bij elkaar cio zei gisteren dat Nederland desnoods afzonderlijk voor het Europese Hof kan worden ge daagd, wanneer het niet bereid is om zich te schikken naar de uitspraak van de rechter. Volgens de KLM betekent de uitspraak van het Europese hof niet dat er op korte termijn iets verandert voor de Nederlandse uchtvaart. GPD JERUZALEM - Op 28 januari worden in Israël vervroegde verkiezingen gehouden, omdat premier Sharon er niet in is ge slaagd een nieuwe regeringsco alitie te vormen na het vertrek van de Arbeiderspartij. Sharon zei 'een verantwoorde keus' te hebben gemaakt en de 'minste van twee kwaden' te hebben ge kozen. Het besluit komt zes dagen na het opstappen van de ministers van de Arbeiderspartij. Offici eel was de reden daarvoor dat de partij niet kon instemmen met het besluit van Sharon over de financiering van joodse neder zettingen. De regering had daardoor nog maar steun van 55 parlementariërs in het 120 ze tels tellende parlement. Sharon trachtte de ultra-nationalisti sche partijen in het parlement over te halen zijn regering te steunen. Maar die stelden zulke hoge eisen dat Sharon daar niet op wilde ingaan, zei hij gisteren. Voormalig premier Netanyahu accepteerde het aanbod om tot de verkiezingen minister van Buitenlandse Zaken te zijn. Hij benadrukte echter Sharon te zullen uitdagen in de strijd om het leiderschap van de Likoed- partij. Sharon scoort weliswaar hoog in de peilingen, maar ook Netanyahu is populair De partij lijkt het bij de volgen de verkiezingen goed te zullen doen, zo blijkt uit de peilingen. Veel Israëliërs zijn sinds de golf zelfmoordaanslagen naar rechts opgeschoven en willen harde maatregelen. Ook in de Arbeiderspartij lijkt een hevige strijd om het leider schap van de partij te zullen uit breken. RTR/ANP/DPA door Hetty van Rooij BRUSSEL - Slechte planning, fouten, onnauwkeurige decla raties en een gebrekkige boek houding: de EU lijkt onverbe terlijk als het gaat om het verspillen van belastinggeld. Weliswaar constateert de Euro pese Rekenkamer dat de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, haar uiter ste best doet om haar leven te beteren, maar er is in Brussel nog steeds veel te veel mis. Het gisteren gepubliceerde rap port van de rekenkamer over het boekjaar 2001 meldt geen grote fraudegevallen meer, maar van een solide financieel beheer is geen sprake. De Europese boek houding schiet schromelijk te kort op het gebied van het land bouwbeleid en bij de steun aan de arme regio's. Die twee be leidsterreinen zijn samen goed voor 80 procent van de totale begroting van de Europese Unie (94 miljard euro). Vanwege de vele fouten en de gebrekkige controle krijgt slechts twintig procent van de EU-administra- tie over 2001 de goedkeuring van de rekenkamer. Verantwoordelijk Commissaris Schreyer geeft toe dat er nog een lange weg te gaan is, maar zij wijst de beschuldigende vinger ook in de richting van de lidsta ten: tachtig procent van de EU- uitgaven lopen via de leden. Het probleem zit volgens de Europe se Rekenkamer voor een deel in de ingewikkelde financiële af spraken tussen de Commissie en de lidstaten. Schreyer wijt de achterstand en de onnauwkeu righeden in de boekhouding aan de gebrekkige werking van een computersysteem, dat overi gens al vijf jaar gebruikt wordt. „Het wordt hoog tijd dat die si tuatie eens en voor altijd wordt opgelost", zei F. Valles, presi dent van de Rekenkamer, giste ren in het Europese Parlement. Uit het rapport blijkt dat de kandidaat-lidstaten van de EU amper in staat zijn om gebruik te maken van het geld dat voor hen beschikbaar is. GPD Advertentie De nieuwe Toyota Celica v.a. 28.490,-/€ 570,- p. mnd. De nieuwste versie van de Toyota sportwagenlijn. Als je wilt, laat je al die anderen vèr achter je. Ervaar het zelf. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. 'N WERELD VAN VERTROUWEN. Leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. full operational lease, 48 mnd. en LoüwiwwRuwu 20.000 km p.| excl. BTW en brandstof Gecalculeerd met 75% no daim. Prijs ind. BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brand- stofverbrulk vaneert van 7,7 L7100 km (13,0 km/L) tot 8,4 L/100 km (11,9 km/l), TOYOTA CO2 185-200 gr/km. Wijzigingen voorbehouden Distr.. Louwman 6 Parqul B.V VjL' - MOSKOU - Het Kremlin heeft gisteren bevestigd dat de Rus sische president Poetin op 11 november de top van de Europe se Unie in Brussel bijwoont. Zijn komst was onzeker door hét conflict over de enclave Kaliningrad. Rusland vreest dat zijn burgers niet meer vrij naar Kalinin grad kunnen reizen als de omliggende landen Litouwen en Polen een strenger visumbeleid gaan hanteren om zich bij de EU te kunnen aansluiten. De ontmoeting is verplaatst van Kopenhagen naar Brussel. Rusland is boos op Denemarken omdat Tsjetsjeense vertegen woordigers daar mochten congresseren vlak na de gijzelings actie in een theater in Moskou. AFP PARIJS - Het Franse opvangcentrum voor vluchtelingen in Sangatte bij Calais neemt geen nieuwe vluchtelingen meer op. Volgens de Franse autoriteiten gaat de maatregel zo'n tien dagen eerder in dan was voorzien. Sangatte, dat in april 2003 volledig wordt gesloten, staat gezien de ligging nabij de Ka naaltunnel bekend als een belangrijke 'springplank' voor ille gale immigratie naar Groot-Brittannië. Londen en Parijs lagen geregeld met elkaar in de clinch over het centrum, dat onder toezicht staat van het Rode Kruis. De Franse en de Britse regering kwamen eerder dit jaar overeen dat het wordt gesloten. AFP/ANP PEKING - De Chinese politie heeft maandagavond de acti vist Fang Jue in zijn huis in Peking opgepakt. Ook zijn Fangs telef obn en computer in beslag genomen. Dat heeft zijn zuster gisteren gemeld. De autoriteiten willen er niets over zeggen. Ook een andere dissident is opgepakt. De wetenschapper Fang riep in 1998 op tot rechtstreekse ver kiezingen, persvrijheid en het recht om politieke partijen en onafhankelijke vakbonden op te richten. Kort daarop arres teerde de politie hem en werd hij veroordeeld wegens illegale handel in olie. RTR/AFP MADRID - Twee explosies in Galicië, in het noordwesten van Spanje, hebben aan twee mensen het leven gekost en een jon gen van twaalf en diens vader verwond. De explosies deden zich voor toen de slachtoffers een pakket oppakten, zo maak ten de autoriteiten van Galicië bekend. Zij sloten niet uit dat de aanslagen het werk waren van de Baskische afscheidings beweging. De eerste ontploffing deed zich gisterochtend voor in de ha venstad Vigo toen de twaalfjarige jongen met zijn vader naar buiten liep en hij een pakje oppakte dat bij het hek lag. Een uur later kwam in het nabijgelegen dorp Vilar de Lnfesta een echtpaar van in de vijftig om toen de vrouw een pakket op pakte. AP/ ETA KATHMANDLT - Bij een vermoedelijk door maoïstische re bellen gepleegde bomaanslag op een bus zijn maandag in het zuiden van Nepal twee mensen omgekomen en veertien ge wond geraakt. Dat maakte de politie gisteren bekend. De maoïsten strijden sinds 1996 voor afschaffing van de con stitutionele monarchie en de vestiging van een communisti sche staat in Nepal. De strijd heeft intussen aan meer dan vijf duizend mensen het leven gekost. AP POITIERS - Door een grote kettingbotsing in het westen van Frankrijk zijn gisteren personenwagens en zeven vrachtwagens op elkaar op de AIO bij Poitiers. Een aantal zeker zes mensen gedood. Bijna veertig mensen raakten gewond, van wie zes ernstig, voertuigen vloog na de botsing in brand, waaronder een tankwagen met stikstof. De Mogelijk door mist en door dikke rook van een nabijgelegen fabriek botsten dertig snelweg blijft tot vandaag afgesloten in beide richtingen, foto Nicolas Bohbot/AP Het lichaam van Jason Mizell komt per koets aan bij de kerk. foto Peter Morgan/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29