Horen rap en geweld bij elkaar? Holiday on parket Blijfe sitte ken ik nie, je kun nie alles kenne dE jOHGrE OndCRZ-DEKER ui Takkenbezem erg populair in Engeland 'Imvta. own. ^iAcru £n. ItnujUeiwOaïc «uwn^cuvL Illustraties Saskia Vanderheyden, uit Honderd keer moet ik dit schrijven. woensdag 6 november 2002 De moord op Jam Master Jay, vorige week, heeft de kwestie weer actueel ge maakt: Zijn geweld en rap synoniem? Snelle auto's en schaars geklede dames ge noeg in de videoclips, maar zijn rappers daarom ook au tomatisch misdadigers? Rap en misdaad zijn niet het zelfde, maar ze komen al te vaak uit hetzelfde nest. Veel Amerikaanse rappers leven in de zwarte getto's en hebben da gelijks te maken met drugsge bruik, prostitutie, roof, moord en doodslag. Hierover gaan dan ook hun teksten. Een kleine greep daaruit doet de argeloze muziekliefhebber op zijn minst opkijken: 'I had enough I put a hit upon them basters' of 'I blow your fuckin mother out' en 'I keep my hand on my gun'. Maar niet alleen deze 'poëzie van de straat' draagt het geweld uit. Nogal wat rappers koeste ren een crimineel imago. Ze doen er ook alles aan hun uiter lijk daarmee in overeenstem ming te brengen. Met veel goud behangen en tatoeages over het hele lichaam doen de (al dan niet kaalgeschoren) rappers je denken aan alles behalve braaf oppassende burgers. Het geldt zeker niet voor alle maal, maar op het gedrag van nogal wat rappers is ook een hoop aan te merken. Het is niets bijzonders om te zijn veroor deeld voor illegaal wapenbezit, verkrachting of ernstige mis handeling. Bovendien zijn er in de wereld van de rappers inmid dels heel wat moorden en schietpartijen geweest. De afge lopen jaren zijn naar schatting zo'n tien rappers een geweldda dige dood gestorven, van wie 2Pac, Notorius B.I.G. en de vori ge week woensdagnacht ver moorde Jam Master Jay (Run DMC) de bekendste zijn. Al valt bij laatstgenoemde juist op dat hij een keurig gezinsleven leid de. Sommige rappers zijn lid van een 'gang', een bende. Bekend is dat 2Pac en Notorius B.I.G alle bei bij een gang waren aange sloten. Een veel gehoorde theo rie is dan ook dat B.I.G. werd vermoord door de East-Coast- gang waartoe 2Pac behoorde, omdat men zijn West-Coast- gang ervan verdacht 2Pac te hebben doodgeschoten. Maar ligt die geweldsexplosie nu aan het gangsterwereldje waar 2Pac en Notorius deel van uit maak ten? Of is het iets dat simpelweg bij de rapscene hoort? Volgens de Nederlandse rapper E-life hebben dat soort moor den niets te maken met de rap scene. ,Het is gewoon een maat schappelijk probleem en een gevolg van de enorme gewelds- uitbreiding. Je kunt dit niet neerleggen bij een bepaalde muzieksoort. Collega Def P. is het met E-life eens dat geweld niet onlosmakelijke hoort bij de rapmuziek. „Er zijn wel rappers in Amerika die banden hebben met gangsters. Oftewel er zijn gangsters die rappen. Maar die gangstarap is slechts een klein onderdeel van een veel groter geheel. De Marokkaanse rapper Ali-B is zelfs van mening dat het ge weld meer met geld heeft te ma ken dan met muziek. De Neder landse rappers zijn het er allemaal over eens dat het raar is dat nu juist Master Jay is doodgeschoten. Volgens de Ne- derhoppers hield Jay zich altijd afzijdig van geweld en had hij helemaal niets te maken met de gangsterscene. Rapper Def P. is ervan overtuigd dat de gangsta rap binnen Nederland helemaal niet bestaat, althans niet echt. „Er zijn misschien een paar pu bers die het romantiseren, maar dat is eigenlijk alleen maar zie lig." Jacqueline Lantain In Nighttown in Rotterdam wordt zaterdag een herdenking gehouden voor Jam Master Jay. Diverse MC's, breakers en ande re artiesten treden dan op. Bij de studio in New York waar vorige week J lay werd vermoord, hangen bloemen en kaarten. foto Matt Campbell/EPA De takkenbezem is zo popu lair geworden in Groot- Brittannië dat de traditionele bezemmaker Brian Eddon een overheidssubsidie heeft gekre gen om zijn zaak uit te breiden. Eddon schrijft de populariteit van zijn bezems geheel toe aan de Harry Potterboeken en de film. Kinderen die de film ge zien hebben willen zelf ook een heksenbezem. Eddon (34) maakte zijn eerste takkenbezem toen hij dertien was en nam later het generaties oude bezembedrijf van zijn fa milie over. Het bedrijf is geves tigd in Pickering, niet ver van de North Yorkshire Moors Railway die in de film figureert als de spoorlijn naar de tovenaars- school waar Harry Potter leert bezemvliegen. Het familiebe drijf maakte de bezems oor spronkelijk voor de staalfabrie ken in Yorkshire. Snorrende wieltjes. Glitter en glamour. Show en spekta kel. Kortom: een feest voor oog en oor. Het sprankelende optre den van de kunstrolschaatsers van Rolling '90 lijkt in grote lij nen op een voorstelling van Ho liday on Ice. Nee, geen spiege lende ijsvloer, maar in hun geval een vloer van parket. Solo en in groepen wervelen de kunstrol schaatsers uit het Brabantse Moerkapelle in hoog tempo van links naar rechts over het podi um. 'Holiday on Parket' in opti ma forma „Dit kost maanden voorberei ding", vertelt Elise Hoogen- doom(19). „We zijn volop in training voor de show, die we deze winter zullen geven. Die shows hebben altijd een thema en een verhaallijn. Zo hebben we al eens Out of Africa en Las Vegas Christmas gehad. Dit jaar is het thema Magie. Bij de shows maken we zelf bijpassende kos tuums. Vervolgens zoeken we de muziek uit en ontwerpen een choreografie voor de korte en lange kür. Net als bij het ijsdan- sen." Eind september deed de Cios- studente uit Goes in het Duitse Wuppertal met haar club een gooi naar de wereldtitel kunst- rolschaatsen. „Een fantastische ervaring. Deelnemers uit Ame rika, Mexico, China. De hele were.dtop was aanwezig. Rol ling '90 deed voor de eerste keer mee. Met een vijfde plek in het eindklassement waren we hart stikke tevreden. Weet je hoe de jury ons noemde? Een 'ruwe dia mant, die nog wat gepolijst moest worden'. Mooi toch?" Voor het publiek oogt het optre den van de kunstrolschaatssters soepeitjes, maar schijn be driegt. Elise weet als geen an der, dat het behalve show ook topsport is. „Ik sta nu tien jaar op de wieltjes, maar je moet blij ven schaven aan je techniek. Een enkelvoudige of een dubbe le sprong geeft geen problemen. Maar of ik ooit een dubbele axel zal springen, da's maar de vraag. Die sprong is zóóó moei lijk." Cirkelen, raderen, een lopende cirkel; het kunstrolschaatsen kent veel patronen. Maar het ge lijktijdig uitvoeren door een he le groep vereist techniek en con centratie. „In de show zitten vaak ook veel tilelementen. Doe je dat fout, dan zit je met een rugblessure." Kunstrolschaatsen wordt een trend weet Elise. „Er zit zoveel in deze sport. Lekker bewegen op muziek, solo of in een groep. Naast de sportieve inspanning is er ook het showelement. De kostuums, het optreden voor publiek. En natuurlijk de wed strijden. Afgelopen weekend hebben we meegedaan aan het NK in Gouda. Haalden we mooi vijf keer de eerste plaats met on ze shows. Daarom mogen we volgend jaar in Frankrijk mee doen aan de Europese kampi oenschappen. Eindigen we dan in Nantes bij de eerste tien, dan gaan we naar het WK in Argen tinië. Dat zou helemaal Wow! zijn." Hans Segboer Kunstrolschaatsster Elise Hoogendoorn: „Naast de sportieve in spanning is er ook het showelement." foto Willem Mieras Wie in staat is van zichzelf te zeggen 'Ik weet niet veel./ Ik weet veel niet./ Dat ik dat weet/ is al heel veel.' kan met re den iemand van veel kennis ge noemd worden, een wonder van geleerdheid zelfs. 'Knap' van Bies van Ede is een van de honderd gedichten over school in Honderd keer moet ik dit schrijven. Frank Eerhart, die de bundel samenstelde, koos voor zijn verzameling een of meer gedichten uit ruim zestig bundels van bijna veertig dich ters. Het oudste gedicht in de bloemlezing dateert uit 1968, enkele gedichten vond hij in re cent verschenen bundels en en kele waren niet eerder ergens te lezen. Als je alle gedichten en versjes in deze bloemlezing zou moeten omschrijven met slechts een paar woorden, dan kan dat het gemakkelijkst door er van te zeggen dat het stuk voor stuk kleine verhaaltjes zijn. 'Ver haaltjes' over hoe je ooit klein begon en op rijm leerde rekenen met 'Zeven zoete zuurtjes zaten in een fles,/ maar ééntje rolde in de goot. Nu zijn er nog maar. gedichten over spijbelen, te laat komen, smoesjes ('Zo stom, het begon/ met die rotknoop in mijn veter/ en toen mijn rits, zat vast/ wou niet meer naar beneden/ bijna in mijn broek geplast...'); over de liefste van de klas en de grootste klier; over ouders, meesters en juffen die je is het niet met het een dan is het wel met het ander lastigvallen; over dictees ('A-o, o-u, a-u-w,/ o-u- w of dubbel ee,/ d of t of een dt-/ stop ermee! Stop ermee!'); over natüürlijk - want daarvoor ga je tenslotte naar school - over de vakantie. Naast werk van een paar dich ters voor volwassenen en enke len van wie je misschien voor het eerst een gedicht leest vind je in deze bundel vooral namen van bekende en populaire dichters zoals Johanna Kruit, Nannie Kuiper, Wiel Kusters, Annie M.G. Schmidt, Shel Silverstein, Willem Wilmink. Een versje dat in een bundel over school niet mag ontbreken is 'blijfe sitte' van Joke van Leeuwen: blijfe sitte ken ik nie je kun nie alles kenne aan stilsitte wen ik nie ik ben wel goet in renne ik ren de heele sooi volbij ik ben een super snelle nou en daffin ik mooi vammij maar ja ik kennie telle en ik ken nie sgrijfe ik ik sal wel sitte blijfe ik. stapje voor stapje leren kijken, leren spelen, leren lopen en le ren lezen mee rond: 'o, denkt men er zo overzei het j ongetj e/ dat de wet van newton gelezen had// en hij steeg als een leeu werik/ in de dampige najaars hemel/ en geen sterveling op aarde/ heeft hem ooit nog terug gezien'. Dat ventje, dat heeft het begre pen. Net als Saskia Vanderhey den die met allerhande letters, vormen, tekeningen, fotootjes en computerprints deze bundel voor lezers van 6 tot 16 tot een feest voor het oog maakte. Haar illustraties over van alles in hun schoolleven kennen zulke fan tastische kleuren, dat je er niet eens verbaasd van zult opkijken als ze in het donker zouden op lichten. Over de Wetten van Newton kun je in Knappe koppen van Kate Petty en Jennie Maizels lezen dat die nog steeds worden ge bruikt. Ze gaan over waarom dingen onder invloed van een kracht bewegen en hoe de En gelse 'Held der Wetenschap 'Isa- ac Newton ruim driehonderd jaar geleden eerst een appel op zijn hoofd moest krijgen om de werking van de zwaartekracht te kunnen begrijpen. Misschien frons je nu bij zoveel bollebozigs je wenkbrauwen. Probeer dan het fantastische pop-upboek in handen te krij gen van Kate Petty en Jennie Maizels. Wie van hen 'Taalver- haal' (over ontleden), 'Tafelma nieren' (over de tafeltjes van 1 tot en met 12) en 'Wereldwon der' (over een ontdekkingsreis langs hemel en aarde) kent, die weet het wel: zes dubbele blad zijden vol grappige tekeninge tjes in vrolijke prenten met trek- strookjes, draaischijfjes, flapjes, miniboekjes en meer be weegbaars over allerlei we tenswaardigs uit de na tuur- en scheikunde. Je komt aanvankelijk ogen en vingers te kort om meteen te snappen dat al opwindends bedoeld is om van te leren. En dan nog het spektakel op de laatste bladzij de als j e voorzich tig aan het puntje trekt van wat een flatje lijkt! Jan Smeekens Frank Eerhart: Hon derd keer moet ik dit DiVers, iate Petty en Jennie Maizels: Knappe koppen, eenvoudige na tuur- en schei kunde. Zir koon, 21,50. Het laatste gedicht in Honderd keer moet ik dit schrijven is (niet toeval lig) 'Natuurkunde' van C. Buddingh. Frank Eer hart maakt er de cirkel die in ieders schoolleven begint met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24