Ruzie in Kamer van Koophandel Spaanse linies als toeristentrekkers Leuk en een beetje vies Archeologische bodemschatten worden bedreigd De beste bestemming voor uw vermogen vindt u bij Fortis Bank. 15 Vakbonden boos over afwijzen kandidaat voor bestuur Kweker mag kar met naam laten staan Tiende kerntransport ongehinderd Steun voorbehoud afdeling OU Rouwprocessie SP op het Wad Sluiting Vlaamse kustwateren Wethouder pleit voor behoud busverbinding Wij stippelen graag de route voor u uit. De bank van vandaag. woensdag 6 november 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - In het alge meen bestuur van de Kamer van Koophandel Zeeland is een knetterende ruzie uitgebroken. De vakbonden FNV en de Unie zijn eruit gestapt. Ze vinden dat het bestuur 'niets voorstelt' en spreken van 'een schaamteloze vertoning'. MKB Zeeland ver wijt de FNV de wet te omzeilen. De Kamervoorzitter zegt de si tuatie te betreuren, maar denkt dat die geen consequenties heeft voor het werk van de Ka mer. De eerste tekenen dat het niet botert tussen de bestuursleden werden in januari al zichtbaar. In het net gekozen bestuur ont stond onenigheid over de proce dure voor het kiezen van een nieuwe voorzitter. Het vuurtje leek te zijn geblust, maar blijkt nu te zijn omgeslagen in een uit slaande brand. De ruzie gaat over een vacature die is ontstaan in het dagelijks bestuur na het terugtreden van R. Schuurman (lid namens de Unie). Hij heeft elders een func tie aangeboden gekregen en vertrekt uit de regio. De bonden hebben een nieuwe kandidaat (C. Ollebek) voorge steld, maar een meerderheid van het algemeen bestuur ziet hem niet zitten. De meerderheid geeft de voorkeur aan C. de Jon ge (FNV), maar die zegt niet beschikbaar te zijn voor de functie. De bonden vinden dat Ollebek, die op De Jonge na de meeste stemmen heeft gekre gen, alsnog in het dagelijks be stuur zitting mag nemen. Maai de meerderheid heeft dat alsnog in een nieuwe stemming geblok keerd. Steunen FNV-regiobestuurder J. Breen: „Voor de stemming is met de Brabants Zeeuwse Werkgevers vereniging (BZW) en het Mid den- en Kleinbedrijf (MKB) afgesproken dat ze onze kandi daat zouden steunen. De MKB- bestuursleden hebben dat niet gedaan. MKB Zeeland heeft, niet voor het eerst, haar be- TERNEUZEN - Graszod- enkweker Verhelst uit Westdor- pe heeft op 11 juni dit jaar de Landschapsverordening van de provincie niet met voeten getre den door een gierkar met daarop de naam van het bedrijf te laten staan op landbouwgrond aan de Tractaatweg. C. Meeuwse (42), de echtgenote van eigenaar P. Verhelst, is gis teren door kantonrechter A. Melens vrijgesproken van over treding van deze verordening tijdens de rechtszitting in Ter- neuzen. Het echtpaar Verhelst is het al lang niet eens met de actie van de provincie om het landschap vrij te maken van allerlei recla meborden langs de wegen.'De eigenaren van de graszo- denkwekerij met akkerbouw bedrijf moesten van de provin cie hun reclamebord aan de Tractaatweg verwijderen. De familie Verhelst bedacht daarop een list. Bij het bedrijf ligt een perceel graszoden. Dat moet in de periode maart tot en met oktober regelmatig bere gend worden en daar gebruikt Verhelst de giertank voor. Door de tank te beletteren met de naam van het bedrijf, kon de graszodenkweker toch reclame maken. De provincie en justitie zagen dat anders en vonden dat de giertank daar stond met de be doeling reclame te maken. Ver helst negeerde echter de aan schrijving van de provincie om de tank weg te halen. „Als u daar met de tank werkt is er niks aan de hand", leidde offi cier van justitie R. Rammeloo zijn eis in. „Maar het wordt an ders als de tank daar zomaar nutteloos staat. In mijn ogen is het een reclameuiting." Hij eiste dan ook een boete van 200 euro. Het verweer van Meeuwse was erop gericht, dat de giertank een werktuig is en geen reclame bord. „Als daar geen naam op mag staan, is er heel veel werk aan de winkel. Loonwerkers en transportbedrijven rijden ook rond met voertuigen waar de bedrijfsnaam op staat. Als wij het werktuig op die plaats ge bruiken, zie ik niet in waarom het er niet mag blijven staan." De kantonrechter kwam na uit voerige behandeling van de zaak tot de slotsom dat er geen strafbaar feit was gepleegd. „Er zijn sterke aanwijzingen dat u op dat moment, of kort ervoor of kort erna met de tank aan het werk was." stuursleden niet in de hand. De Kamervoorzitter heeft door de gekozen procedure bijgedragen aan de situatie." Secretaris W. van der Linde van MKB-Zeeland vindt dat de FNV zelf in de spiegel moet kijken. „De voorgestelde FNV-kandi- daat is langer dan acht jaar be stuurslid geweest. Vorig jaar is hij afgetreden om nu opnieuw door de FNV te worden opge voerd. Daarmee lijkt de FNV de wet te willen omzeilen. We heb ben de FNV op voox-hand een aantal keer gewaarschuwd het daarmee oneens te zijn. Toch komt de bond met dezelfde kan didaat. Een andere hadden we wel gesteund." FNV en de Unie zijn uit het be stuur gestapt. Breen: „We gaan overleggen met onze landelijke centrales hoe nu verder te gaan. Zeeland is klein en we komen el kaar in allerlei gremia tegen. Maar dit heeft grote consequen ties. Bovendien willen we de af gelopen tien maanden in het Kamerbestuur evalueren. Er is alleen gesteggeld en nauwelijks over de inhoud gesproken." Kamer-voorzitter L. van Gelder zegt dat is gehandeld in de ka ders van het bestuursreglement en de wet op de Kamers van Koophandel. „Het bestuur heeft uitgesproken dat de voor gestelde kandidaat niet aan de wettelijke eisen voldoet. Ie mand mag niet langer dan acht jaar aaneengesloten in het be stuur zitten." Van Gelder zegt als onafhanke lijk voorzitter de situatie zeer te betreuren. „Voor de werkzaam heden van de Kamer van Koop handel heeft dit geen conse quenties. Tweederde van het bestuur zit nog. Leerlingen proberen uit de braakballen herkenbare deeltjes te peuteren. door Britta Janssen OOSTKAPELLE - „Ooeeh, le vende muizen!" De leerlingen van basisscholen De Octopus uit Nieuwdorp en Het Molen- bolwerk uit IJzendijke leven helemaal op bij het zien van de kleine knaagdiertjes. Stiekem waren de 23 kinderen een beet je ingedut. Ook al is het nog zo interessant wat K. de Kraker van de Zoogdier Werkgroep Zeeland allemaal vertelt over uilen en muizen, een half uur aandachtig luisteren is best De kinderen van groep zes, ze ven en acht doen in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle mee aan de landelijke braakbalpluisweek. De Kra ker vertelt de kinderen eerst van alles en straks begint dan het echte werk: braakballen uitpluizen. Zover is het nog niet, want eerst mag iedereen de muizen van dichtbij bekijken en dat is niet tegen dovemansoren ge zegd. De kinderen vliegen bij na over de tafels om de diertjes zo goed mogelijk te kunnen zien. Ondertussen probeert De Kraker het verschil tussen een spitsmuis en een veldmuis uit te leggen, maar dat lijkt volle dig langs zijn publiek heen te gaan. Het is goed zoeken naai de muis in het potje. „Waar zit hij dan, ik zie niks." De muis zit verscholen tussen het hooi en stro. Na flink heen en weer be wegen, komt hij in actie. „Ja, daar is hij. Echt klein." Naast de levende muizen laat De Kraker ook een dood exem plaar zien. „Als jullie willen, mogen jullie deze muis vast houden. Of durven jullie niet?" De meeste kinderen schrikken niet terug van het lijkje. Een paar willen het ook wel vast houden. Maar als even later een wesp door één van de open ramen naar binnen vliegt, is het grote paniek. „Iiiiiiiiiixii!" Met de demonstratie van de muizen, komt er een eind aan het verhaal van De Kraker. Het wordt tijd om de handjes te la ten wapperen. Nu zijn de kin deren helemaal niet meer te houden. Op alle tafels komt een complete 'pluisuitrusting' te staan. Zo'n uitrusting be staat uit onder meer een pin cet, loep en een kwastje. Daar- naast krijgt iedereen twee op ga veformulieren, want er wordt niet voor niets gepluist. „Op de formulieren kunnen de kinderen invullen wat ze alle maal gevonden hebben. De school die de meeste muizen- schedeltjes vindt, wint een pluisuitrusting. De prijs wordt op 15 november uitgereikt. Bo vendien krijgen alle deelne mers een pluisdiploma", aldus M. Wedts de Swart van het mu seum. Satéstokjes Gewapend met pincet, loep, satéstokjes en kwastje gaan de leerlingen de braakballen te lijf. „Wel leuk, maar ook een beetje vies", is zo'n beetje de mening van alle speurders. Toch wint de nieuwsgierigheid het van het ongemak van vieze vingers. Weg pincet en aan de slag met je handen, want dat gaat veel sneller. „Oh kijk, een foto Ruben Oreel botje", roept Martine (9) uit IJ zendijke verrast. Met de loep bekijkt ze het botje nauwkeu rig. Met het kwastje maakt ze het botje schoon. Martine ziet zo'n braakbal niet voor het eerst. „Wij hebben wel eens een uil in de tuin gehad en dan vonden we ook braakbal len." Mark (10) uxt Nieuwdorp hoeft niet lang na te denken over de vraag wat hij liever doet: plui zen of op school zitten. „Dit natuurlijk, wat denk je zelf." De Vereniging voor Zoogdier- kunde en Zoogdierbescher ming (VZZ) heeft deze braak balpluisweek ter ere van het 50-jarig bestaan georgani seerd. Zij deed dit samen met het Natuurmuseum Rotter dam en de Vrije Vogel Club (WC). door Frank van Cooten HULST - De Zeeuws-Vlaamse kust dreigt de strijd met de Spaanse costa's te verliezen. Daarom is het noodzakelijk na te denken over nieuwe toeristische trek kers. Zoals de cultuur-historie en dan in het bijzonder de eeuwenoude verdedi gingslinies. Dat is de mening van landschapsarchi tect Dirk Sijmans van het bureau H+N +S. Dit bureau maakt in opdracht van de provincie een plan om de Staats-Spaan- se linies op te waarderen. Dat is belang rijk om onder andere het toerisme in Zeeuws-Vlaanderen op te krikken. Het rapport is in januari klaar, maar Sij mans presenteei'de gistei'en in Hulst al Twee toeristische routes kruisen elkaar bij Zuiddorpe. foto Wim Kooyman een tussenrapportage. Een aantal verde digingswerken is in het Zeeuws-Vlaamse landschap nog duidelijk zichtbaar zoals wallen, grachten en poorten. Maar het merendeel van de restanten is oveirwoe- kerd door onkruid en braamstruiken of zijn pas herkenbaar na archeologisch on- derzoek of vanuit de lucht. Het bureau vroeg advies aan een aantal specialisten op het gebied van onder an dere toerisme en op het gebied van res tauratie. „Historisch materiaal zal deel gaan uit maken van het toeristisch-recreatief product", zegt Sijmans. „De vraag is daarom niet óf we een plan moeten ma ken, maar hóe we het doen. We xdchten ons op strandtoeristen die iets anders willen en uiteraard op geïnteresseerden in cultuurhistorie." Wandelroute Volgens Sijmans is nog veel met de oude verdedigingswerken te doen. Zoals bij voorbeeld een fiets- en/of wandeh-oute langs de diverse linies. Hij noemde giste ren als voorbeeld Breda. Deze stad heeft ter gelegenheid van het 750-jarig be staan de Spinolaroute samengesteld, een wandeling en fietstocht langs de verde digingswerken en restanten daarvan. „Zeeuws-Vlaandei'en kent veel routes met talloze thema's zoals de Smokkel route en Reynaert de Vos route. Het zou te overwegen deze thema's te vervangen door de linieroute. De Staats-Spaanse li nie als zenuw- en ruggengraat van Zeeuws-Vlaanderen." Want dan kan Zeeuws-Vlaanderen volgens de land schapsarchitect ook meespelen op het in ternationale toneel. Engeland kent veel routes langs cultuur-historische be zienswaardigheden en op de grens van Spanje en Portugal voert de tocht langs BORSSELE - Het tiende kerntransport van Borssele naar Cap la Hague in Frankrijk sinds januari 2001 is gisteren pro bleemloos vertrokken. De trein werd niet gehinderd door ac tievoerders van Greenpeace of andere milieubewegingen. Een eerder door de rechtbank in Middelburg opgelegd actie verbod tegen Greenpeace liep begin dit jaar af. Een nieuw verbod is nimmer aangevraagd. Bovendien had de milieuor ganisatie in hoger beroep wel degelijk het recht gekregen te gen transporten actie te mogen voeren. Sindsdien heeft Greenpeace slechts sporadisch gebnxik gemaakt van dat x-echt. De kerncentrale Borssele voert ongeveer elke maand een container met gebruikte splijtstofstaven af naar de op werkingsfabriek Cogéma in Frankrijk. MIDDELBURG - Scoop en de besturen van de Roosevelt Aca demy en de Maatschappij van Nijverheid en Handel vinden dat de Zeeuwse vestiging van de Open Universiteit behouden moet blijven. In een brief aan het bestuur van de OU stellen de drie dat een kwalitatief en kwantitatief voldoende ruim aan bod van opleidingen voor zowel de inwoners als het bedrijfs leven van grote betekenis is. Een sluiting per 1 januari van die Vlissingse vestiging is volgens hen dan ook ongepast. De Open Universiteit is volgens hen een gewilde voorziening voor die Zeeuwen die een universitaire studie willen volgen. De be schikbare tijd naast werk en gezin kan door deze voorziening besteed worden aan studie, zonder dat er al te ver gereisd moet worden. HARLINGEN - De SP houdt vandaag een rouwprocessie op het Wad uit protest tegen de vei-gunning die staatssecretaris Odink van Visserij heeft afgegeven voor het vissen op kokkels in gesloten visgebieden in de Waddenzee. Ook leden van de actiegroep Wilde Kokkels, de Wadden vereniging en Vogelbe- scherming doen eraan mee. Wilde Kokkels tekende vorige week bezwaar aan tegen de vergunning, tex-wijl de Wadden vereniging en Vogelbescher ming daarmee hadden ingestemd. Het was voor hen kiezen uit twee kwaden, zeiden zij. In de gesloten gebieden zouden min der kokkels worden gevist dan in de open gebieden. De kok kelschepen hebben hun activiteiten sinds vorige week weer verlegd naar open gebieden. Vrijdag buigt de Raad van State zich over het bezwaar van de actiegroep Wilde Kokkels. De kokkelsector wil een voorlopige uitspraak om weer te kunnen vissen volgens de vergunning van Odink. BRUSSEL - De Vlaamse regering beslist vrijdag over een vol ledige sluiting van de driemijlszone voor de eigen kust voor alle vissersschepen die meer dan zeventig brutoton meten. Staatssecretaris Odink heeft gisteren geprobeerd de Vlaamse minister Dua ex-van te overtuigen dat dit geen goed idee is. De biologische ondei-bouwing is volgens hem niet eenduidig en vissers dreigen volgend j aar al klappen op te lopen door lageits visquota. In de Vlaamse driemijlszone is de visserij op schol en tong al beperkt tot kleine schepen van minder van zeventig brutoton Het Vlaamse parlement heeft aangedrongen op een uitbrei ding van de beperking tot alle vissoorten. „Onze minister moet kiezen", aldus een woordvoerder van Dua, „of zij geeft gehoor aan de bezwaren van Nederland of aan de wensen van het Vlaams parlement." De nieuwe maatregel moet 1 januari 2003 ingaan. veel grensfoi-ten. Ook in Hulst kan de be staande wandelroute worden uitgebx-eid tot een tocht van anderhalf uur langs wa ter en langs de Staats-Spaanse linies. Sijmans is gecharmeex-d van de Bredase route, maar markeringspunten in de vorm van lansen hoort niet thuis in het landschap. Daar moet Zeeuws-Vlaande- i-en dus niet aan beginnen. Hij pleit voor een cultuur-historisch museum waar alle informatie over de verdedigingswerken te krijgen is. Een dergelijke museum zou in de buurt van Axel of bij IJzendijke kunnen komen maar Sijmans spreekt een lichte voorkeur uit voor Sas van Gent. „Stop met infoi-matiepanelen. Mensen kunnen via het GPS-systeem op hun mo biele telefoon relevante informatie uit het museum over een bepaalde beziens- waax-digheid krijgen." door Emile Calon VLISSINGEN - Veel archeolo gische schatten in Nederland dreigen verloren te gaan door bouwactiviteiten. Volgens de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) worden 1100 archeologische schatten uit de Steentijd, Ro meinse tijd of Middeleeuwen bedreigd. De ROB schrijft dit in de eerste uitgave van de Archeologieba- lans, die gisteren aan staatsse cretaris Van Leeuwen van cul tuur werd gepresenteerd. In Zeeland valt het met de be dreigde sites nog mee, aldus voorzitter R. Swiers van de af deling Zeeland van de Archeo logische Werkgemeenschap. Vooral omdat er hier geen groot schalige werken woi'den uitge voerd zoals de Betuwelijn. Desondanks zijn er wel bedrei gingen, aldus Swiers. Elke ruil verkaveling, elke uitbreiding kan het bodemarchief aantas ten. Volgens hem wordt er niet altijd even voorzichtig met dat archief omgesp rongen. Hij wijst naar de Prins van Oranje in Goes waar men te laat ontdekte dat er in de bodem een schat aan archeologische gegevens zat. Oudheidkundig Het overzicht van het ROB dient om te beooi-delen in welke mate ruimtelijke plannen gevolgen kunnen hebben voor oudheid kundige bodemschatten. Ruim 28.000 hectare gebied waar zich in de grond zeer waarschijnlijk interessante archeologische waarden bevinden, dx-eigt op de schop te gaan. Van de archeolo gische schatten in ons land die al wel wettelijk zijn beschermd, verkeert zestig pi-ocent in mati ge of slechte staat. Veertig pro cent wordt slecht beheerd. Het ROB constateert dat van be paalde periodes uit de geschie denis weinig bekend is. Het ROB wil samen met andere par tijen er voor te zorgen dat Ne derland niet verandert in 'een landschap zonder verleden'. KLOOSTERZANDE - Wethou der B. Pauwels van Hontenisse pleit voor behoud van de bus verbinding van Hulst via Kloos- terzande en Vogelwaarde naar Terneuzen. Hij maakte dat gisteren duide lijk in een gesprek met Connex- xion. „Ook na het verdwijnen van de veerdienst moet deze busverbinding blijven", aldus Pauwels. Dat geldt volgens hem ook voor het kleinschalig ver voer langs de dorpen en de Bre- dabus. Pauwels heeft ook goede hoop op de komst van een fiets-voet- veer vanaf Walsoorden. „Zo is er veel belangstelling van particu lieren die deze verbinding wil exploiteren. Ik ben daar vrij op timistisch over." Voor meer informatie of voor het maken van een afspraak met een van onze deskundige adviseurs kunt u bellen naar 0900-8176 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl. FORTIS BANK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15