Fracties op bres voor Melkertbaan 8 ORTUYN HULST 11 Oorverdovende stilte rond Spuikom LIJST Ga ook Rabo Internetbankieren en maak kans op een reis naar Thailand. Binnenstad van Middelburg moet levendiger worden Vlissingse wethouder vindt in dienst nemen stadswachten te duur Nieuwe kazerne brandweer loopt vertraging op Iets te jong iè i li ral 'W Gemeente Vlissingen stopt geld in toeristisch ontwikkelingsbedrijf Prt your secvTce.' KIES LPF-HULST LIJST 8 Nieuw internetcentrum voor Dauwendaele in P 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Virtueel cadeautje J WALCHEREN woensdag 6 november 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen (LPV) wil dat de gemeente Vlissingen mensen met een Melkertbaan in dienst neemt. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de eerste ronde van de Algemene Beschouwin gen van de gemeente Vlissingen. VLISSINGEN - De nieuwe huisvesting van de stadsgewes telijke brandweer aan de Stro menpoort laat op zich wachten. In het voorjaar van 2003 kan er wel in Vlissingen begonnen worden met de bouw van de ne- venposten. Maar wanneer de eerste paal voor de hoofdpost wordt geslagen is nog volslagen onbekend. „Zo snel mogelijk", zei wethou der P. van der Maden gister avond in de eerste ronde van de Algemene Beschouwingen. Hij reageerde op vragen van de RPCU. „Op de beoogde locatie voor de Stromenweg (bij industrie terrein Vrijburg) lopen nog de schaapjes", zei C. Kapaan. Van der Maden zei dat de vertraging voor een groot deel veroorzaakt wordt door de stadsgewestelijke partner Mid delburg. „Ik heb destijds met de raad een bedrag yan 4,5 miljoen euro voor de Stromenweg afgespro ken. Middelburg was het daar ook mee eens. Maar in de loop van dit jaar maakte Middelburg bekend ook sterke sterke eisen aan de allure van het gebouw te stellen. Er moest een andere ar chitect uigenodigd worden. Die kon niet binnen het budget blij ven. De kosten werden met bij na 50 procent overschreden. Dat is te gortig." ■■HMi PvdA en D66 willen lokale rekenkamer VLISSINGEN - De Vlissingse fracties van de PvdA en D66 pleiten voor de invoering van een lokale rekenkamer. Daarmee verwachten de partij en dat ze meer inzicht kunnen krijgen in de geldstromen die het college en het ambtenaren korps behandelen. „Juist in het duale stelsel past een lokale re kenkamer", merkt N. Peters van D66 op. De PvdA vult aan dat de gemeenteraad met de invoering van de voor- en najaarsnota meer inzicht krijgt in de behaal de resultaten op inhoud en geld. WISSENKERKE - Een 15-jari- ge jongen uit de gemeente Noord-Beveland is gisteren in Wissenkerke bekeurd, omdat hij een auto bestuurde. Zijn moeder zat naast hem. Wethouder H. de Haas rekende voor dat dat de gemeente jaar lijkse 5,3 miljoen euro extra zou kosten. De rijkssubsidie voor deze ar beidsvoorziening staat op de tocht. „Met of zonder over heidssubsidies zullen we toe zichthouders en stadswachten in de gemeente Vlissingen moe ten behouden", stelde de LPV. Meer partijen maakten zich zor gen over de jongste kabinets plannen. Ook de SP riep het col lege van B en W op zich sterk te maken voor deze arbeidsplaat sen. Die moeten desnoods om gezet worden in reguliere ba nen. GroenLinks vroeg zich af of de gemeente Vlissingen bereid is geld beschikbaar te stellen als het Rijk zich daad werkelijk als subsidiegever te rugtrekt. De driehonderd ge subsidieerde banen, die vooral voorkomen in de zorg, het on derwijs en toezicht, zijn 'zeer waardevol'. „Wil de gemeente de schade voor betrokkenen en de gemeenschap beperken?", vulde A. Soplantila van Groen Links aan. De PvdA merkte op dat de ge meenteraad volgende maand spreekt over de stand van zaken van de Melkertbanen. De partij wil de gevolgen voor het dien stenaanbod in zorg, onderwijs, veiligheid en welzijn in Vlissin gen bespreken. „We zien dat de welzijnsorganisatie Palladium deze banen wil omzetten in re guliere arbeid", zei E. Walrave- Troost van de PvdA. „Wij willen verder bekijken hoe dat gereali seerd kan worden." Niet haalbaar De WD vatt samen: „Melkert weg, zijn banen weg.De libera len signaleren dat er een groot aantal maatschappelijke voor zieningen door deze bezuini ging in Vlissingen op de tocht komt te staan. „De mensen in het blauw (de stadswachten) dragen bij aan het veiligheids gevoel." De WD wil echter niet zover gaan dat de gemeente een financieel offer brengt door de arbeidskrachten zelf in dienst te nemen. „Dat is voor de WD geen haalbare kaart." Wethouder De Haas (sociale za ken) reageerde dat de huidige kabinetsplannen er mogelijk toe zullen leiden dat het aantal Melkertbanen - oftewel de WIW en I/D-banen - terugloopt van 31.000 naar zo'n 27.000. „Er is dus geen sprake van volledige afschaffing", zei hij. De Haas legde uit dat gesubsidi eerde arbeid in de eerste plaats een instrument is om mensen te jSg Ma t r 'YVj Over de bouwplannen voor de Spuikom wordt al ruim een jaar gezwegen. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een aantal Vlissingse raadsfracties vindt dat het college van Burgemees ter en Wethouders meer daad kracht moet tonen bij de uit voering van zijn plannen. Rond de invulling van de Spui-kom bijvoorbeeld is het al ruim een jaar stil. „De meer derheid van de raad heeft het college haar fiat gegeven om dat bouwplan verder te ontwikkelen. We houden u daar ook aan. Er heerst een overdovende stilte", schrijft de Partij Souburg Ritthem (PSR) in haar algemene beschou wing. „We zijn uitvoerig geïnfor meerd over de bouwplannen, de meubelboulevard en de hoogte van de woontorens in de Spuikom. We hopen toch niet dat alle plannen weer er gens in een la zijn verdwenen", stelt de PSR. Vorig jaar leek de weg vrij te zijn voor de uitvoering van het ontwerp van de Spuikom van de hand van stedenbouwkun dige A. Bhalotra. Het plan be vat 206 appartementen/stads woningen en onder een van de twee torens is 2000 vierkante meter commerciële ruimte voorzien. Het biedt ook ruimte aan een woon-themacentrum van 8000 vierkante meter. Naast parkeervoorzieningen voor de nieuwe bewoners komt er een parkeerkelder voor 200 auto's extra. De RPCU vraagt in haar be schouwingen op 2003 naar de stand van zaken over de proce dures van 'al die bouwplan nen'. De partij doelt op de her structurering rond het Mid dengebied, de ontwikkelingen rond het terrein van de Ko ninklijke Schelde én de Spuik om. „En zo zijn er nog meer projecten en plannen op te noemen, waar al veel over is gezegd." Het CDA heeft haar beschou wingen in een virtueel verhaal verpakt, tn een powerpoint- presentatie reisde het CDA tien jaar vooruit in de tijd. De christen-democraten spraken daarin de hoop uit dat de Spui kom over tien jaar 'een open baring' is. C. Seijbel: „Wonen in een om geving met veel groen en als ik het in de verte goed zie, is er (in de Kleine Spuikom) een beel den- en kruidentuin ont staan." D66 stelt in haar beschouwin gen dat enkele leden van het college een 'extra steuntje in de rug nodig hebben'. „De lijst van openstaande punten wordt steeds langer", merkt N. Peters van D66 op. Voor de fracties van de SP en Groen Links komt de stilte rond de Spuikom niet slecht uit. Zij keerden zich vorig jaar tegen het bouwplan. De SP spreekt de verwachting uit dat wet houder H. de Haas 'tot bezin ning is gekomen'. „Ziet hij als nog in dat ook de bewoners van de binnenstad recht hebben op parkgroen in hun directe woonomgeving? Kiest de wet houder nog steeds voor een be tonnen Spuikom?" Vrijdag (8 november) volgt de tweede ronde van de Algemene Beschouioingen op 2003. De fracties komen vanaf 10.00 uur aan het woord. Na de lunch pauze antwoordt het college in tweede termijn. Advertentie Een miljoen mensen ervaren inmiddels hoe simpel, handig en veilig internet bankieren is bij de Rabobank, de grootste internetbank van Europa. Als u vóór 16 november bij ons gaat internetbankieren, dan maakt u kans op een reis naar Thailand. Vraag een Rabox aan bij uw Rabobank, via rabobank.nl of bel 0900-0907 0,10 p/m). Rabobank door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op elk plein een fontein, veel kleine winkel tjes, wonen boven winkels en meer straatartiesten. De raads commissie stadsontwikkeling discussieerde, gisteravond over de toekomst van de Middel burgse binnenstad. Die moet vooral levendiger worden, was de conclusie. De gemeente wil een visie op de binnenstad ontwikkelen. Be woners moeten er prettig kun nen wonen, ondernemers moe ten er voldoende omzet kunnen halen en bezoekers moeten het er naar hun zin hebben. Het is niet de bedoeling dat er eerst jaren over een visie wordt gediscussieerd. De raadscom missie stadsontwikkelingwerd daarom gevraagd wat ze in de stad willen veranderen. Onverwacht „De WD wil dat je ineens iets tegenkomt wat je niet ver wacht", zei E. de Visser. „In Middelburg moet je op onver wachte plekken onverwachte dingen kunnen vinden." Als voorbeeld noemde hij de ten toonstelling over skateboards die afgelopen zomer in de Vlees hal te zien was. R. Dreesens (SP) stelde voor om eens op een zon dag in Brugge te gaan kijken. „Op iedere hoek, op ieder plein tje vind je daar iets verrassends. In de Lange Delft zitten negen parfumerieën, dat zie je in Brugge niet, daar zijn de win kels verspreid." D66 kwam met het 'fonteinen- pleinenplan'. Op ieder Middel burgs plein moet een fontein ko men, aldus R. van Eijkelenburg. „Middelburg is een waterstad, fonteinen passen daarbij." H. Akdag (Leefbaar Middel burg) stelde voor om de fontein op de Markt te verplaatsen naar een andere plek. Verder pleitte hij voor overdekte ter rassen. „Dat willen de mensen Acquisitiebeleid In de straten rond de Lange Delft moeten meer kleine win keltjes komen, betoogde P. Cas- tenmiller (CDA). Vooral begin nende ondernemers moeten worden gestimuleerd om een zaak te beginnen. J. van Dijk- Sturm (VVD) sloot zich daarbij aan. „Het publiek wil vergelij ken. Ln het betere genre is de spoeling de laatste j aren erg dun geworden." Castenmiller pleitte verder voor laten doorstromen naar regulie re arbeid. „Slechts voor een zo klein mogelijk aantal mensen moet de gesubsidieerde arbeid het eindstation zijn." „De gemeente", steldehij, „gaat in overleg met de Walcherse buurgemeenten en werkvoor zieningschap Lété. We moeten hiervoor nieuw beleid bepalen. De Haas had een berekening ge maakt hoe groot het gemeente lijk budget moet worden om de I/D-banen en WIW-banen in re guliere arbeid om te zetten. „Opgeteld komt dat neer op jaarlijks 3,4 miljoen euro voor de ID-banen en 1,9 miljoen euro voor de WIW-banen." door Ab van derSluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen zijn bereid financieel deel te nemen in het Toeristisch Ontwikkelingsbedrijf Vlissin gen (TOV), een initiatief van Vlissinger Frans van de Velde. Het college wil 8800 euro in het startkapitaal storten. Uiteinde lijk moet de gemeentelijke bij drage honderdduizend euro be dragen. Van de Velde is lid van het Stra tegisch Overleg Vlissingen, een groep van ondernemers en par ticulieren. Die vinden dat te veel kansrijke ideeën en initiatieven blijven liggen om Vlissingen toeristisch aantrekkelijker te maken. Het ontwikkelingsbedrijf on derzoekt of projecten bestaans recht hebben en zoekt eventueel een partner die het karwei kan klaren. Nieuwe BV Een aantal leden van het Strate gisch Overleg Vlissingen heeft inmiddels een BV opgericht en 18.000 euro risicodragend kapi taal ingebracht. Om allerlei toe ristische plannen voor elkaar te krijgen, kan de BV andere on dernemingen oprichten, er de directie over voeren of deze fi nancieren. Het is niet de bedoe ling dat de vennootschap winst uitkeert aan de aandeelhouders. Eventuele winsten worden ge bruikt om de doelstellingen van het Toeristisch Ontwikkelings bedrijf te realiseren. De ge meente en de BV zullen regel matig met elkaar overleggen om te voorkomen dat beide dezelf de ideeën en plannen gaan uit voeren. Storting De drie oprichters van het ont wikkelingsbedrijf hebben sa men 18.000 euro gestort. Als de vennootschap zich verder ont wikkelt, zal er meer geld in ge stopt worden. De komende ja ren moet de BV kunnen werken met een budget van driehon derdduizend euro. De gemeente Vlissingen doet daar voor een derde in mee. De portefeuillehouder toerisme zal plaatsnemen in de Raad van Commissarissen in het Toeristisch Ontwikkelingsbedrijf om de re latie tussen overheid en particu lieren te benadrukken. Advertentie "VOOR OPENHEID EN DAADKRACHT!" WORDT NU LID 0900-4004500/WWW.LIJSTPIMFORTUYN.NL dag zijn drie vrijwilligers aanwezig om te helpen. Het is mogelijk om een cursus te vol gen of om onder begeleiding iets op internet op te zoeken. „Het is de bedoeling om zo laagdrem pelig mogelijk internet aan te bieden", zegt Baltus. „Mensen vinden het vaak een bezwaar om een hele cursus te volgen." Het wijkinternetpunt helpt ménsen bij hun eerste stapjes op de digitale snelweg. „Ouderen krijgen vaak de oude computer van hun kinderen. Ze weten ver volgens niet wat ze ermee moe ten Mensen die een vraag heb ben over hun computer, kunnen daarmee bij het centrum te recht. „We hebben zelfs iemand die websites kan bouwen", ver telt Baltus. Het wijkinternet punt is het tweede in Middel burg. Het eerste staat in de Ma- gistraatwijk. Wethouder A. de Vries opent het wijkinternet punt maandag officieel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van Dauwendaele kunnen vanaf deze week tegen een kleine ver goeding internetten. In het acti viteitencentrum aan de Vrijlan- straat staan vier computers met een internetverbinding. Het is ook mogelijk om een korte cur sus te volgen. Mensen die willen internetten, moeten zeventig cent per half uur betalen. „Om de kosten voor de verbinding eruit te krijgen", zegt Monique Baltus van de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM). De stichting heeft de computers aangeschaft met steun van een liefdadigheidsfonds. Belang stellenden kunnen gewoon naar binnen lopen. Het wijkinternetpunt is op maandag-, dinsdag- en donder dagmiddag geopend. Elke mid- ■MT* Advertentie een 'trekker', een winkel die veel publiek naar de stad haalt. „Ik denk dat de gemeente een goed acquisitiebeleid moet voe ren." Leegstand De PvdA vroeg aandacht voor de leegstand boven de winkels, vooral in de Lange Delft. „Die ruimte kun je geschikt maken voor wonen voor jongeren, die locaties zijn daar bij uitstek voor geschikt", zei A. Harwijne. Eigenaren van winkelpanden moeten financieel gestimuleerd worden om bijvoorbeeld een ex tra toegang te maken, vond ze. Volgens Van Dijk-Sturm is dat niet haalbaar. „We spreken al twintig jaar over wonen boven winkels. In de Lange Delft lopen de ontsluitingen van de boven verdiepingen door de winkels", zei ze. Als elke winkelier subsi die krijgt voor een verbouwing, is dat volgens haar onbetaal baar. Harwijne vroeg het college van Burgemeester en Wethouders om de bewoners van de binnen stad te betrekken bij het maken van nieuwe plannen. Het ge meentebestuur voert nu overleg met een stuurgroep waarin geen bewoners zijn vertegenwoor digd. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Ze hadden het er maar moei lijk mee, die raadsleden. Ie der krijgt straks een compu ter om zijn of haar taak nog beter uit te kunnen voeren. Gezeten achter de keukenta fel zijn raadsstukken en be stuurlijke informatie dan 'just one click away'. Die noord-Zeeuwse gemeen te kreeg echter al snel te ma ken met ongewenste e-mail. Raadsleden zouden zichzelf met Jaguar-achtige machi nes een cadeautje doenter wijl de minima al lange tijd reikhalzend uitkijken naar de komst van afgedankte beestjes. Dat misverstand moest maar eens snel de we reld uit. Publiekelijk wordt I de moderne computer snel ontdaan van alle opsmuk: j geen Jaguar, maar een door- j snee Opeltje komt op tafel te j staan. En voor alle duidelijkheid: het is ook géén cadeautje. Sinds vorig jaar wordt de ge meente geacht zijn college- en raadsleden te voorzien van de benodigde appara tuur. En wie zijn kiezers niet weet te overtuigen, moet als burger deze gift gewoon weer inleveren. Een virtueel cadeautje dus. j Wel benieuwd wat er straks met die afgedankte Jaguars j gebeurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11