Argentinië is eisen van IMF beu Israël legt beschuldiging van Amnesty tegen defensie-minister Mofaz terzijde Britse oud-spion schuldig aan lekken geheimen Opwaarderen telefoonkaart als steekpenning Hoger beroep vliegtuigspotters begint dag later Regering dreigt terugbetaling aan buitenlandse banken te stoppen Mogelijk lid Rode Brigades gepakt China executeert zeventien mensen Zeven doden in Kashmir Maori-monster hindert wegenbouw Kiribatiërs trappen in satire Veerboot bij Ambon vergaan Vermoedelijke leden Al Qaeda in Jemen gedood Inbouwen en wegwezen. dinsdag 5 november 2002 HoorGert-Jan Broere PEKING - Als het om omkoperij gaat, dan zijn Chinezen erg in ventief. In reactie op een groot scheepse campagne tegen frau de onder ambtenaren is de lust in de publieke sector om geld en geschenken aan te nemen in ruil voor bepaalde diensten afgeno- Maar volgens een krant in Pe king is er een nieuwe manier ontdekt om ambtenaren gunstig te stemmen: het opwaarderen van telefoonkaarten. Het is in China, dat 176 miljoen mobiele-telefoongebruikers kent en daarmee de VS als grootste markt voor mobiele telefonie is voorbijgestreefd, eenvoudig om de prepaidkaart van een ander op te waarderen. Daarvoor is alleen het nummer en de naam van de gebruiker en een gang naar een van de gespe cialiseerde banken nodig. Het opwaarderen blijkt voor de gulle gever een veilige methode. Achteraf is nooit te achterhalen wie het geld gestort heeft, mocht een ambtenaar die niet gediend is van steekpenningen naar de politie willen stappen. Voor de ambtenaar zelf zijn er voor- en nadelen, al naar gelang zijn omkoopbaarheid. De correcte ambtenaar wordt in een lastige situatie geplaatst, want behalve dat de herkomst van het smeergeld moeilijk te achterhalen is, kan het ook niet worden teruggestort. Maar de overheidsdienaar die de gift dankbaar in ontvangst neemt, kan zich juist achter dat gegeven verschuilen, mocht zijn driftig belgedrag ooit het on derwerp van een controle wor den. GPD door Frans Lindenkamp BUENOS AIRES - Argentinië zet de betalingen van de buiten landse schulden aan multilate rale bankinstellingen stop als het Internationaal Monetair Fonds (IMF) blijft weigeren een overbruggingskrediet af te spreken voor een lening die vol gende week afloopt. Minister Lavagna van Economie heeft dit dreigement geuit nadat hij in het weekeinde met lege handen uit Washington was terugge keerd. Volgens de bewindsman kan de Argentijnse Centrale Bank het zich niet permitteren om de spaarzame dollars te gebruiken om een lening aan de Wereld bank terug te betalen. Die loopt over anderhalve week af. Ar gentinië heeft de 850 miljoen dollar naar zijn zeggen nodig om de koers van de peso te on dersteunen. Als de Argentijnse munt op nieuw onderuit gaat, dan staat de stabiliteit op de tocht terwijl het net wat beter gaat met de economie. „Helaas is er bij de onderhande lingen met het IMF een achter uitgang opgetreden", aldus de bewindsman. Regeringswoord voerder Amadeo liet zich min der diplomatiek uit en zei dat de regering haar buik vol heeft van het IMF. Lavagna was vorige week naar Washington afgereisd in de stel lige overtuiging dat hij met het IMF tot een vergelijk zou kun nen komen over een overbrug gingskrediet van 16 miljard dol lar. Het fonds weigert tot dusver een handreiking, omdat Argen tinië op een aantal terreinen de eisen nog niet heeft ingewilligd. Ook wil het IMF dat toegezegde hervormingen sneller worden uitgevoerd. Een van de belangrijkste breek punten is het resolute weigering van Lavagna geprivatiseerde nutsbedrijven toe te staan hun tarieven met 30 procent te ver hogen. De regering heeft de ta rieven bevroren sinds de crisis begin dit jaar een kookpunt be reikte. De nutsbedrijven in Ar gentinië zijn praktisch allemaal in buitenlandse handen en hun tarieven zijn in dollars zoals contractueel is afgedwongen. Lavagna is bang dat buitenspo rige prijsverhogingen van pu blieke diensten de getemde in flatie opnieuw aanwakkeren en leiden tot sociale onrust. Ook eist het IMF dat belastingen voortaan niet meer betaald worden met noodgeld, waarmee veel failliete provincies him ambtenaren en leveranciers be talen. Machtsstrijd Na de nieuwe weigering over heerst in Buenos Aires de over tuiging dat het IMF eigenlijk helemaal geen zaken wil doen met de zittende regering. Er heerst een onzeker politiek kli maat met een machtsstrijd tus sen president Duhalde en zijn aartsvijand ex-president Me nem. Beiden eisen het leider schap van de dominerende Peronistische Rechtvaardigs Partij (PJ) op. Argentinië gaat in maart naar de stembus om een opvolger te kiezen voor Duhal de. Voorafgaand vinden voor verkiezingen binnen de partijen plaats. Menem gooit binnen de machtige PJ de hoogste ogen en wordt steeds vaker getipt als opvolger van Duhalde. Duhalde werd in januari door het Con gres tot president gekozen na weken van politieke beroering. GPD BUENOS AIRES - Een vermoedelijk lid van de linkse ter reurbeweging Rode Brigades dat al lange tijd door de Itali aanse politie gezocht werd, is in Buenos Aires opgepakt. Dat heeft de Argentijnse politie gisteren bevestigd. De 51-jarige Leonardo Bertulazzi werd zondag samen met zijn Duitse vriendin gearresteerd op een parkeerplaats in de Argentijnse hoofdstad. Het stel zou bezig zijn met een wereld reis. Volgens de politie is Bertulazzi enkele maanden geleden met valse papieren Argentinië binnengekomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Italië om zijn uitlevering vragen. AP PEKING - In de Chinese provincie Henan zijn zeventien ver oordeelden geëxecuteerd, meldde gisteren het persbureau China News. De misdadigers kregen een dodelijke injectie toegediend nadat in het openbaar hun vonnis was voorgele zen. De mannen waren opgepakt bij een grote politieactie tegen criminelen. De aanklacht is niet duidelijk, maar één van de verdachten stond terecht wegens de moord op drie mensen na een echtelijke ruzie. AFP SRINAGAR - Confrontaties tussen het leger en militante moslims in de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir hebben de afgelopen twee dagen aan zeven mensen het leven gekost, zo heeft de politie gisteren gemeld. Gisteren werden twee militanten gedood toen zij een legerba sis in Sopore, 60 kilometer ten noorden van de Srinagar, pro beerden binnen te dringen. Zondag schoten militairen drie mannen dood die vanuit het Pakistaanse deel van Kashmir de grens met India wilden oversteken en werden in het noorden van de afvallige deelstaat twee soldaten om het leven ge bracht door vermoedelijke moslimmilitanten. AP WELLINGTON - De bouw van een nieuwe snelweg door Nieuw-Zeeland is tijdelijk stilgelegd, omdat de weg volgens Maori's te dicht in de buurt van een moeras komt waar de tani- wha leeft, een mythisch monster dat fatale verkeersongeluk ken veroorzaakt. Projectleider Chris Allen zei gisteren dat de aanleg van de weg, waarmee omgerekend miljoenen euro's zijn gemoeid, pas zal worden voortgezet als er een gesprek heeft plaatsge vonden met de Maori's. „We gaan onderzoeken of het wel of geen serieuze kwestie is", zei Allen. Taniwha's zijn voor de Maori's belangrijke spirituele schepsels. Ze bewaken belang rijke plekken, zoals in de rivier de Waikato. De legende wil dat in elke bocht van de rivier een andere taniwha zit. AP WELLINGTON - De regering van Kiribati heeft de 100.000 bewoners van de atolketen in de Stille Oceaan in het weekein de gerust moeten stellen dat de Verenigde Staten niet op het punt staan de eilanden te bezetten. De bevolking was in rep en roer nadat een satirische website in Nieuw-Zeeland bij wijze van grap had gemeld dat de Ame rikaanse marine opstoomde naar Kiribati, omdat president Teburoro Tito bezig was massavernietigingswapens te ont wikkelen 'en bovendien verdraaid goede krabbensoep'. Tito zag er de humor niet van in en liet via de publieke omroep bekendmaken dat niets waar was van het invasie verhaal. AP JAKARTA - Voor de kust van het Indonesische eiland Ambon is zondag een veerboot met meer dan tweehonderd opvarenden gezonken. Zeker vijf mensen zijn omgekomen en tientallen worden nog vermist, aldus de autoriteiten gisteren. Meer dan honderd passagiers zijn gered en worden in het zie kenhuis behandeld. Reddingswerkers hebben een zoekactie op touw gezet. Een woordvoerder van de regering zei dat de oorzaak van het onge luk nog niet bekend is. Wel wist hij te melden dat alle opvaren den moslims waren. Hij voegde eraan toe dat de ramp niets te maken heeft met het politieke geweld dat drie jaar geleden in de regio uitbrak. Gewelddadigheden tussen mos lims en christenen op de Moluk se eilanden hebben zo'n vijfdui zend mensenlevens geëist. RTR van onze redactie buitenland KALAMATA - De behandeling van het hoger beroep in de zaak tegen de twee vliegtuigspotters Patrick Dirksen en Frank Mink in het Griekse Kalamata is verdaagd tot vanochtend. Volgens de advocaat van het tweetal, C. Korvinus, heeft het hof beloofd de strafzaak morgen te zullen afhandelen, zoals van tevoren ook was afgespro ken. Het hoger beroep zou eigenlijk gisteren beginnen. Kor vinus heeft de tijd benut om zijn contacten in Grieken land te verdiepen. „En we hebben Mat Herben beter kunnen instrueren. Hij is onze belangrijkste getuige." De LPF-fractievoorzitter en defensiespecialist Herben is zelf jarenlang fervent vliegtuigspotter geweest. Hij moet het hof er vandaag van overtuigen dat spotten in Nederland een erkende hobby is en niets met spionage heeft te maken. Dirksen en Mink werden in november vorig jaar gear resteerd, samen met twaalf Britten. Ze werden tijdens een spottersdag opgepakt op een mi litaire vliegbasis in de buurt van Kalamata, omdat ze zouden hebben geprobeerd toegang te krijgen tot 'na tionale geheimen'. De rechtbank in Kalamata veroor deelde het tweetal in april van dit jaar tot drie jaar cel straf, maar bepaalde tevens dat ze op vrije voeten mochten blijven. ANP Advertentie business DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Knesset heeft gisteren de benoeming goedge keurd van luitenant-generaal Mofaz tot minister van Defen sie. Mofaz, die de vorige week afgetreden Ben-Eliezer op volgt, was chef van de generale staf toen het Israëlische leger in het voorjaar Operatie Verdedi- gingswal uitvoerde. Amnesty International consta teert in een gisteren verschenen rapport dat het Israëlische leger in de loop van die operatie oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid heeft be gaan. Vertegenwoordigers van de liberale oppositiepartij Me- retz drongen er in het Knesset- debat vergeefs op aan de benoe ming van Mofaz uit te stellen tot de nationale ombudsman een onderzoek heeft ingesteld naar de mate waarin de generaal ver antwoordelijk was voor wanda den. Mofaz heeft enkele maanden geleden zijn functie als stafchef overgedragen. Hij is inmiddels lid van de Likoed. Ook binnen die partij bestaat weerstand te gen de benoeming van een net opgestapte hoge legerofficier. Martelen Het rapport van Amnesty Inter national gaat over het optreden van het Israëlische leger in de Palestijnse steden Jenin en Na bloes in de periode van april tot juni van dit jaar. Volgens de or ganisatie hebben militairen zich schuldig gemaakt aan het doden van vrouwen en kinde- Leden van de Knesset feliciteren de nieuwe minister van Defensie Mofaz (m). ren, het zonder duidelijke aan leiding verwoesten van huizen, het martelen van gevangenen en foto Menahem Kahana/RTR het gebruiken van Palestijnse burgers als menselijk schild. Amnesty stelt vast dat bij de ge vechten in Jenin 54 Palestijnen zijn gedood, van wie zeventien vrouwen, kinderen en oudere mannen. Er sneuvelden 23 Isra ëlische militairen en vierdui zend mensen raakten dakloos. In Nabloes kwamen tachtig Pa lestijnen om, onder wie zestien vrouwen en kinderen. Zelfmoord Operatie Verdedigingswal volg de op een reeks Palestijnse ter reuraanslagen in Israël. De di recte aanleiding was de actie van een zelfmoordterrorist in het Park Hotel in Netanya, waarbij op 27 maart 29 mensen omkwamen. Een woordvoerder van het Isra ëlische ministerie van Buiten landse Zaken zei gisteren dat Amnesty de redenen voor de mi litaire inval in de Palestijnse ge bieden negeert. Volgens hem ge bruikten Palestijnse militanten woonwijken en ziekenauto's als dekking. Peres, tot vorige week Israëls minister van Buiten landse Zaken, gaf gisteren de raad niet te veel waarde toe te kennen aan het rapport. Netanyahu De kans dat oud-premier Ne tanyahu Peres zal opvolgen, lijkt uiterst klein. Premier Sha ron zei gisteren dat hij het uit schrijven van vervroegde ver kiezingen onverantwoord vindt. Daarmee haalde hij een streep door de belangrijkste voor waarde die Netanyahu stelde aan zijn deelname aan de recht se regering die Sharon wil vor men. GPD/RTR/AFP door Harm Harkema LONDEN - Een oud-spion van de Britse binnenlandse geheime dienst MI5 is gisteren door een rechtbank in Londen schuldig bevonden aan het openbaar ma ken van geheime informatie. De rechter bepaalt vandaag de straf voor David Shayler (36), die kan oplopen tot zes jaar cel. Shayler verliet in 1996 de dienst, naar eigen zeggen uit er gernis over haar incompetentie en gebrek aan respect voor de wet, die regelmatig met voeten zou worden getreden. Hij nam 24 dossiers mee en nog eens vier met het stempel 'top secret'. Al snel kon het publiek meege nieten, want Shayler stapte met een deel van informatie naar de zondagskrant Mail on Sunday, die er gretig uit publiceerde. De ex-spion zei zichzelf niet als verrader van de geheime dienst te beschouwen, maar als klok kenluider die misstanden aan de kaak stelt, al liet hij zich door de Mail on Sunday wel 40.000 pond (65.000 euro) betalen. De krant onthulde in 1997 dat MI5 dossiers had aangelegd van liefst een half miljoen Britten, onder wie enkele Labour-mi nisters die in hun studententijd als linkse rakkers werden be schouwd. Ook de Conservatieve oud-premier Edward Heath zat in het archief omdat hij verzoe ning met het Oostblok zou heb ben nagestreefd, hetgeen door de geheime dienst verdacht werd gevonden. IRA-bom men Shayler bleef strooien met ge heimen. De onthulling dat bij MI5 het drankgebruik alle per ken te buiten gaat, was nog tot daaraan toe, maar de dienst raakte pas echt over haar toeren toen Shayler bekend maakte dat MI5 op de hoogte was ge weest van enkele geplande IRA- bomaanslagen in Engeland in het begin van de jaren negentig. Door een gebrekkige interne or ganisatie was niets met die in formatie gedaan. Bij de bom aanslagen vonden verscheidene mensen de dood. De Britse grond was nu zo heet onder Shaylers voeten gewor den dat hij naar Frankrijk vluchtte vanwaar hij zijn ern stigste beschuldiging lanceer de. Hij beweerde dat de buiten landse geheime dienst MI6 achter de mislukte bomaanslag op de Libische leider Khadaffi zat, waarbij in 1996 enkele men sen om het leven kwamen. Frankrijk weigerde Shayler uit de leveren aan Groot-Brittan- nie, maar de oud-spion kreeg heimwee en keerde vorig jaar terug naar zijn land nadat hij van het Hooggerechtshof de verzekering had gekregen dat hij voorafgaand aan zijn recht zaak op borgtocht vrij zou kun nen blijven. Op grond van Shaylers beschul digingen waagde Scotland Yard zich nog aan een onderzoek naar de MI6-agenten met code naam PT16 en PT16B, die be trokken zouden zijn geweest bij de aanslag op Khadaffi. Maar vorig jaar werd het dossier we gens het ontbreken van bewijs gesloten. GPD SANA'A - In Jemen zijn zes ver moedelijke leden van de ter reurorganisatie Al Qaeda om het leven gekomen doordat de auto waarin zij zaten explo deerde. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren bevestigd. Ooggetuigen melden dat de auto geraakt werd door een raket, maar volgens de woordvoerder kwamen er in de auto voortijdig explosieven tot ontploffing die de vermoedelijke terroristen vervoerden. Het incident deed zich zondag voor in de olierijke provincie Marib, zo'n 200 kilometer ten oosten van de hoofdstad Sana'a. In de resten van het voertuig zou de politie sporen van explosie ven, wapens, munitie en com- municatie-apparatuur hebben gevonden. Een van de doden zou Qaed Se- nyan al-Harthi, alias Abu Ali, zijn, die werd gezocht in ver band met de aanslag op het Amerikaanse marineschip Cole in Jemen, ruim twee jaar gele den. Ook zou hij mogelijk be trokken zijn bij de aanslagen op 11 september 2001RTR/DPA foto Juan Vrijdag/ANP Frank Mink (r) en Patrick Dirksen wachten op hun hotelkamer in Kalamata tot eindelijk hun zaak in hoger beroep dient. Maak vóór 15 november een afspraak in een Business Center van KPN Telecom. Aanbiedingen onder andere in combinatie met een tweejarig Flexibel Allround abonnement van KPN Mobile. Prijswijzigingen, spel- zet- en drukfouten voor behouden. Rijklaarpakket Sony Ericsson T68i Van: 767,66 Voor: 399,- (exd. BTW/incl.BTW C 474,81) Rijklaarpakket Nokia 63lOi Van: 539,- Voor: 399,- (exd. BTW/tncl. BTW 474,81) Kom ook kijken naar al onze overige Rijklaarpakket aanbiedingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5