Strijd in Senaat gaat om één zetel Hft De angst zit nog diep op Ambon PZC PZC André Rouvoet wil de draad weer oppakken Bush rent zich rot om Republikeinen aan meerderheid te helpen Waar draait het om bij de congresverkiezingen? Slovenië wordt vaak verward met Slowakije iU Turkse islampartij vaak verboden 5 november 1952 ÉH dinsdag 5 november 2002 •door Ans Bouwmans President Bush heeft alles uit de kast gehaald. Kris kras reisde hij door de VS. Alle staten waar ook maar een beetje ver kiezingsstrijd gaande is, zijn verblijd met een gehaaste visite. De Republikeinen hopen op de vleugels van Bush' populariteit de teugels in het Congres in han den te krijgen. Maar het land 'lijkt nog steeds in twee nage noeg even grote kampen ver deeld. Als vandaag een opnieuw te leurstellend laag aantal Ameri kanen naar de stembus gaat, is de president in vijf dagen tijd in veertien staten geweest. Dat hij "South Dakota daarbij maar liefst twee keer heeft bezocht, is geen toeval. In die staat vecht Bush een soort schaduwstrijd uit met meerder heidsleider van de Senaat Tom Daschle. Bush wil dat de Repu blikeinse kandidaat John Thu- ne als senator wordt gekozen, terwijl Daschle (ook uit South Dakota) zijn Democratische collega Timothy Johnson wil te rugzien. De Democraten doen er alles aan om hun minimale voordeel in de Senaat (één zetel) te behouden, terwijl Bush af wil van deze hinderlijke blokkade. Blokken Net als twee jaar geleden, toen de verkiezingsuitslag na een lange juridische strijd in het voordeel van president Bush uitviel, is Amerika politiek ge zien in twee blokken van onge veer vijftig procent verdeeld. Dat maakt de strijd in het be perkte aantal staten waar kan didaten dicht op elkaar zitten door Ans Bouwmans De Amerikanen mogen van daag naar de stembus. De mocraten en Republikeinen ge ven elkaar in de peilingen niet veel toe. De opkomst zal laag zijn. Enkele feiten op een rijtje: Wie worden er gekozen Een derde van de Senaat (34 van de honderd senatoren), het 'voltallige Huis van Afgevaar digden (435 zetels) en 36 gou verneurs. Senatoren worden voor zes jaar gekozen, Afge vaardigden zitten twee jaar. Waar gaat het om? De controle over het Congres, de wetgevende macht in de VS. De Republikeinen zijn in de meerderheid in het Huis van Af gevaardigden, en de Democra ten hadden één Senator meer. -De kans dat de Republikeinen ;de controle over het Huis moe ten afgeven, is niet erg groot. In "het Huis van Afgevaardigden is slechts in 44 kiesdistricten spra- 'ke van een echte verkiezings strijden het lijkt er op dat de Re- ongemeen spannend. De Repu blikeinen willen in de Senaat winnen en de macht in het Huis van Afgevaardigden houden. In het Huis hoeven de Democraten 'maar' zes zetels te winnen om de Republikeinen te overvleu gelen, Dat wordt een moeilijke klus. De tussentijdse verkiezingen gaan vooral over de machtsver houding in het Congres, maar ook minstens één van de 36 gou- verneursraces, die in Florida, is interessant. President Bush is er al twaalf keer op bezoek ge weest. Florida is niet alleen be langrijk voor Bush omdat zijn broer Jeb er nu gouverneur- is en dat ook wil blijven, de zuidelij ke staat is tevens het gevechts terrein voor het presidentschap in 2004. Het was de uiteindelijk door het Supreme Court - voïgens som migen met hulp van het Repu blikeinse staatskabinet - vast gestelde neuslengte voorsprong in Florida die Bush het Witte Huis opleverde. De Democraten willen wraak én het voordeel van een Democraat op de post van gouverneur. Traditioneel gezien verliest de partij van een president bij tus sentijdse verkiezingen. Deze zo mer waren de Republikeinen ervan overtuigd dat zij het te gendeel zouden bewijzen op 5 november. Ze leken de wind in de zeilen te hebben. Ook al is Bush niet meer zo populair als direct na 11 september; nog steeds vindt 61 procent van de Amerikanen dat hij zijn werk goed doet. De Republikeinen profiteerden ervan dat de Democraten maan den moeite hadden hun thema's voor het voetlicht te brengen. Om niet onvaderlandslievend over te komen, durfde de Demo cratische partij geen vuist te maken tegen de president inza ke Irak. De zorgen over de eco nomie waarmee de Democraten dachten te scoren, zijn onderge sneeuwd door het debat over Irak. Maar het vertrouwen in een po sitieve stembusuitslag lijkt flink gedaald. En de furieuze eindspurt van de president is niet zonder gevaar. Democraten wijzen erop dat de president de Republikeinse zaak klaarblij kelijk belangrijker vindt dan urgente regeringszaken. Referendum Door zich zo in te spannen wekt hij bovendien de indruk de ver kiezingen te zien als een refe rendum over zijn eigen functio neren. Historisch gezien is er niks bijzonders aan de hand als de Republikeinen geen winst behalen, maar zo beschouwd zou het toch een nederlaag zijn voor de president. GPD publikeinen hun voorsprong weten te behouden. Alle ogen zijn vooral gericht op de Senaat, waar één zetel meer of minder een wereld van ver schil kan maken en niemand durft te voorspellen hoe het zal uitpakken. In zeven staten kan het nog alle kanten op gaan. In negen andere staten lijkt de strijd nog niet definitief beslist. Van de gouverneursraces springt die in Florida het meest in het oog, omdat de broer van de president, Jeb Bush, er nog een hele kluif aan heeft om te worden herkozen. Verwacht wordt dat een aantal staten 'van kleur zal verschieten' en dat er netto drie tot zeven Democrati sche gouverneurs bijkomen. Hoe groot is de kans op een her haling van 'Florida 2000'? Groot. Er wordt gerekend op hertellingen en juridisch gehak ketak als er ook maar een beetje twijfel over de uitslag bestaat. Er is de afgelopen jaren weinig veranderd in de uiteenlopende stemtechnieken en procedures op de stembureaus. GPD door Rinder Sekeris Dolblij is André Rouvoet met zijn uitverkiezing tot lijsttrekker van de Chris tenunie. Eind deze week be slist het partijcongres over de kandidatuur van Rouvoet, maar bij gebrek aan tegen kandidaten zal dat een for maliteit zijn. Helemaal onverwacht kwam zijn voordracht al niet, zegt Rouvoet. „Vanaf het moment dat ik aangaf in te zijn voor het lijsttrekkerschap, zat ik in de cirkel met kandidaten. Maar de witte rook kwam pas vrijdag. Ik vind het geweldig en heb zin om campagne te voeren." Rouvoet was bij de vorige verkiezingen, toen de nieuwe fusiepartij werd geleid door de inmiddels door het be stuur op onceremoniële wijze afgeserveerde Kars Veling, niet bereid de kar te trekken. Nu wel. „We zitten nu in een andere situatie. De tijd tot de verkie zingen is krap en er waren destijds voldoende andere kandidaten beschikbaar. Mijn gezin speelde ook een belangrijke rol. Ik ben echt genoot en vader van vijf kin deren. Dat is natuurlijk nog steeds zo, maar er is ook het belang van christelijke poli tiek. Gelukkig staat mijn ge zin achter wat ik doe. En la ten we reëel zijn: het is nu ook niet zo dat ik iedere avond thuis ben. Er zal een wel tandje bij moeten, ja." Rouvoet kan nog niet veel zeggen over de vraag hoe de campagne van de Christen- Unie eruit komt te zien. Hij wil het profiel van de partij echter 'scherp neerzetten'. „Dat is hard nodig." De aan pak die de oorspronkelijke partijen RPF en GPV ken merkten, blijft daarbij in ere. „Het zal geen kopie van de vorige campagne zijn, maai de lijn blijft dezelfde. Verder j moet het verkiezingspro- gramma worden geactuali seerd. Met het innemen van scherpe en heldere standpunten wil Rouvoet de ChristenUnie on derscheiden van onder ande- re concurrent CDA. De na druk moet daarbij volgens hem liggen op een 'christe- j lijk-sociale' oplossing van vraagstukken. „Als CDA-kamerlid Gerda Verburg zegt 'Dit kabinet is het mijne niet' omdat het strategisch akkoord van het kabinet teveel WD-punten bevat, dan zeg ik haar dat op ji en groot aantal punten na. jj Het CDA laat na expliciet I bijbelse standpunten in te nemen. De ChristenUnie wil dat wel doen." Verder spreekt Rouvoet over 'schadeherstel' van ontwik- r kelingen op bijvoorbeeld I medisch-ethisch terrein die - zich onder 'Paars' hebben voorgedaan. „De Christen- Unie wil dat waar nodig te rugdraaien en weer in over- j eenstemming met de wet van God brengen." Ook milieu blijft voor de partij een aan- gelegen punt. „We hebben het wel over Gods schepping, 1 Dat verplicht." Te links De ChristenUnie is wel ver- weten te veel een 'linkse' po sitionering te hebben geko- zen. Rouvoet: „Links en rechts zijn begrippen die ik liever niet gebruik. Want waarom zou bijvoorbeeld veiligheid uitsluitend een i 'rechts' thema zijn? Een ste vig veiligheidsbeleid is juist onderdeel van christelij k-so- I ciale politiek." Volgens Rouvoet heeft de po- litiek het afgelopen jaar 'een bizarre periode' meege maakt. „Ik wil de draad graag weer oppakken. Over aantallen zetels laat ik me daarbij niet uit." GPD door Mick Salet Moet de Europese Unie in 2004 worden uitgebreid met tien nieuwe landen? Hoe denken in Nederland wonende "mensen uit de kandidaat-lid- "staten daarover? Vandaag het -woord aan Irena Vrecek uit Slo- UITBREIDING van onze redactie buitenland Het Turkse volk heeft klare taal gesproken: de AKP heeft de verkiezingen zondag met grote meerderheid gewon nen. De partij van gematigde moslims zegt modern en wereld lijk te zijn. Maar sommigen zijn bang dat de AKP al snel haar 'ware' islamitische gezicht laat zien. Gezien de grote autonomie van de Turkse krijgsmacht, slui ten waarnemers een ingreep uit deze hoek niet uit. Gebeurtenissen in de geschie denis van de Turkse islamiti sche beweging van de afgelopen decennia. Januari 1971: Op de islam ge grondveste Partij van Nationale Orde opgericht onder leider schap van Necmettin Erbakan. Mei 1971: Hooggerechtshof vaardigt een verbod uit tegen Nationale Orde wegens antise- cularisme. Erbakan vertrekt naar Zwitserland in vrijwillige ballingschap. Oktober 19 7 2De Partij van Na tionale Redding wordt opge richt; Erbakan keert naar Tur kije terug en neemt de leiding op zich. Oktober 1973: Nationale Red ding wint 11,8 procent van de stemmen en 48 van de 450 zetels in het parlement. Tussen 1974 en 1977 neemt de partij deel aan drie coalitieregeringen, waarbij Erbakan als vice-premier fun geert. September 1980: Het Turkse le ger neemt de macht over van de ruziënde fracties. Alle politieke partijen worden verboden. Oktober 1980: Erbakan en an dere functionarissen van Natio nale Redding worden gevan gengezet op beschuldiging van vermenging van godsdienst en staat. Zij komen na een jaar vrij. Juli 1983: Terwijl Erbakan nog steeds geen politieke activitei ten mag ondernemen, richten zijn naaste medewerkers de Welzijnspartij op. Oktober 1987: Het verbod op politieke activiteiten voor de voormalige politici wordt opge heven en Erbakan neemt het lei derschap van Welzijn op zich. Maart 1994: Recep Tayyip Er- dogan wordt als kandidaat van de Welzijnspartij tot burge meester van Istanboel gekozen. December 1995: Welzijn haalt met 21 procent de meeste stem men bij de verkiezingen. Juni 1996: Erbakan vormt een coalitieregering en fungeert als premier, maar geeft die functie onder druk van het secularisti- sche leger na een jaar op. 16 januari 1998: Welzijn wordt op last van het hooggerechtshof verboden. Haar parlementsle den richten de Partij van de Deugd op. 18 april 1999: Deugd krijgt 15,4 procent van de stemmen en wordt de op twee na grootste partij. Maart 1999: Deugd-lidErdogan krijgt vier maanden gevange nisstraf voor het lezen van een gedicht waarin de islam wordt verheerlijkt. 22 juni 2001: Hooggerechtshof vaardigt verbod uit tegen Deugd wegens schending van de wet op de seculiere staat. Augustus 2001: Erdogan richt samen met andere voormalige Deugd-leden de Partij voor Ge rechtigheid en Ontwikkeling (AKP) op. Oktober 2 002De procureur-ge neraal vraagt de rechtbank de AKP te verbieden, omdat ze een gerechtelijk bevel om Erdogan als partijleider te weren naast zich neer heeft gelegd. 3 november 2002: De AKP be haalt bij de parlementsverkie zingen een monsterzege en kan alleen gaan regeren. AP •„Slovenië en Slowakije worden •geregeld door elkaar gehaald. -Dat gebeurde zelfs bij het Euro pees kampioenschap zwemmen, - in Berlijn, waar een Sloveen de ■•derde plaats haalde, maar de or ganisatie de Slowaakse vlag hees." 'Irena Vrecek, 40 jaar, hoopt dat haar geboorteland een beetje bekender wordt als het straks -lid van de Europese Unie wordt. "De Sloveense uit Rotterdam ziet "de toetreding van Slovenië als een soort erkenning. „Ik hoop dat Nederlanders nu iets meer "over Slovenië te weten komen." "Bijvoorbeeld dat er lekkere wijn 'vandaan komt. „Dat is hier nau welijks bekend, omdat de wijn boeren geen geld hebben om re clame te maken. Ik hoop ook dat de Nederlanders ontdekken dat Sloveense vrouwen veel geë mancipeerder zijn dan Neder landse. In Slovenië heeft bijna iedere vrouw een betaalde baan 'en zie je veel meer vrouwen in hoge posities dan in Neder land." „Ik zou het al een hele stap voor- uitvinden als iedereen straks weet waar Slovenië ligt."GPD door Theo Haerkens Sinds de door het leger ge steunde moslimmilitie Laskar Jihad zich heeft ont bonden en zich heeft terugge trokken van Ambon in het oos ten van Indonesië, is de toestand op het eiland weer wat verder verbeterd. „De grootste angst is voorbij, maar mensen blijven voorzichtig. Een achtergelaten tas of doos is altijd reden de politie te waarschuwen, want er kan een bom in zitten." „Het vertrek van Laskar Jihad was geen reden tot uitgelaten heid bij de christenen. Sommi ge moslims lijken opgelucht dat hun opdringerige en radi cale geloofsgenoten weg zijn", meent de Nederlandse pater Kees Böhm, die afgelopen week een kort bezoek bracht aan Jakarta. „De moslimstrij ders van Ambon zelf lijken wat ontredderd. Zij zijn hun rug gensteun kwijt." Koek en ei Het is evenwel nog geen koek en ei op het eiland dat ruim drie jaar onder een burgeroorlog leed die negenduizend mensen het leven kostte. Nog steeds zijn delen van Ambon-stad on veilig. Als in de moslimwijken een bom ontploft, worden au tomobilisten bij Batumerah en Galunggung op een stenenre gen getracteerd. De bomaanslagen die met eni ge regelmaat worden gepleegd bij scholen en op markten, Jalan Pattimura in het christelijke centrum van Ambon-stad komt weer tot leven. foto Theo Haerkens/GPD worden toegeschreven aan mensen die proberen de strijd tussen de twee geloofsgroepen nieuw leven in te blazen. Over het algemeen is het rustig. „De strijd zit er wel op", aldus de pater. „Maar normalisering van de betrekkingen tussen groepen die elkaar zo fel heb ben bestreden, leidt tot nieuwe problemen." „Het eiland Buru is bijna hele maal in moslimhanden en de christenen die er wegvluchtten zijn bang als rechtmatige eige naar hun landerijen, huizen en gebouwen weer op te eisen." Families die uitgestrekte kruidnagelplantages en rijst velden bezitten, voelen zich wel gedwongen terug te gaan uit angst dat ze anders wegens verjaring hun bezit kwijt ra ken. „Die mensen zitten nu in barakken van drie bij drie me ter", illustreert Böhm. „Toch aarzelen ze om terug te gaan. Veiligheidsgaranties van poli tie en leger worden met een korrel zout genomen, want wat hebben die in de afgelopen ja ren laten zien?" Op Ambon zelf doen zich op kleinere schaal dezelfde pro blemen voor. „Mensen uit Ahuru weten niet of ze wel vei lig terug kunnen naar het dorp waar Laskar Jihad zijn hoofd kwartier had. Er zullen ver kenningen nodig zijn voor ze die stap durven zetten. Ze wil len zekerheid dat er geen leden van Laskar Jihad zijn achter gebleven. Maar er heerst ook angst dat de moslimbevolking door de radicalen is geïndoc trineerd." Bedrogen Veel mensen voelen zich na ja ren van strijd bedrogen door de regering en zijn er niet van overtuigd dat het in februari gesloten akkoord van Malino overeind blijft. Deelnemers aan dat overleg zijn bedreigd, sommigen hebben politiebe waking en er zijn mensen die hun huizen verlieten omdat die met stenen werden bekogeld. De economie op het eiland trekt weer wat aan. In Jalan Pattimura, de hoofdstraat in de christelijke wijk, waar Böhm woont en werkt, is het tegenwoordig een drukte van belang: „Auto's rijden bumper aan bumper tussen de winkel tjes en cafeetjes." Hoe het op de andere eilanden is, weet Böhm niet precies, maar hij heeft gehoord dat het met de kruidnageloogst op het buureiland Saparua nog niet best gaat. „De boeren wagen zich niet graag op hun lande rijen ver van hun dorp. De angst voor sluipschutters en landmijnen zit nog diep." GPD ZWEMBAD - De Middelburg se gemeenteraad heeft beslo ten 230.000 gulden te steken in de bouw van een nieuw zwem bad. Een leskaart gaat een rijksdaalder kosten. Burge meester en wethouders den ken dat de bouw over enkele maanden zal beginnen en een maand of vijf zal duren. PRESIDENT - De presidents verkiezingen in de Verenigde Staten verlopen spannend. Voor het eerst hebben de grote vakbonden openlijk hun steun toegezegd aan een kandidaat, de Democratische A.E. Ste venson. Toch lijkt de Republi keinse kandidaat Eisenhower hem te gaan verslaan. De cam pagne werd gekenmerkt door aanvallen van Stevenson, die de Republikeinse kandidaat voor het vice-presidentschap, Richard Nixon, van financiële malversaties betichtte. FUSIE - De coöperatieve roomboterfabriek Het Hart in Wemeldinge en de coöperatie ve melkinrichting Walcheren in Middelburg hebben in prin cipe tot een fusie besloten. De Wemeldingse fabriek zoekt de samenvoeging om zijn finan ciële positie te versterken. Aan de Bevelandse veehouders zal dezelfde melkprijs worden be taald als aan Walcherse. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 2Z3000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTerneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8,30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail.web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118) 470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal- 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel: (0118) 484240 Fax (0118) 470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnernenten)administratie en om u te (laten) inlormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecleerde derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice, Postbus 18,4-380 AA Vlissingen Behoort toi >yiueg( lener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4