Studie psyche Van der G. NS komen terug op deel tariefstij ging D66 wil meeregeren met CDA en VVD Een van verdachten dodelijke schietpartij disco vrijgelaten Claus-tekst Oosterhuis zeer gewild Jusititie In de Buurt geen succes Mbo wil eigen leraren opleiden Minister baalt van pannenkoek Aanbesteding buslijnen versneld Verdachte moord Fortuyn legt nog dit jaar verklaring af Uitzending De Leeuw op internet Romeins militair bouwsel ontdekt in Leidsche Rijn Spoorwerkers Veenendaal voorlopig vrijgelaten Intercity rijdt jongen dood Prins Bernhard geopereerd aan galstenen Geen straf voor studenten zonder officieel adres Inbouwen en wegwezen! voor 3b9,-* AMSTERDAM - Uitgeverij De Prom brengt deze week de overdenking die Huub Oosterhuis uitsprak tijdens de bijzet ting van prins Claus in boekvorm in de winkels. De boekhan dels hebben op voorhand al de hele eerste druk van vijfdui zend exemplaren opgekocht. De Prom weet nog niet of de tweede druk vijf- of tienduizend exemplaren zal tellen. De Prom besloot de dag na de bijzetting de tekst in omloop te brengen. Ook bij de Rijksvoorlichtingsdienst, die de teksten van de dienst op internet had gezet, kwamen veel verzoeken binnen de tekst van Oosterhuis op papier uit te geven. ANP ENSCHEDE - Het project Justitie In de Buurt. (JIB), waarin het Openbaar Ministerie, politie en buurtbewoners op wijk niveau samenwerken, leidt niet tot een verbetering van de veiligheidsbeleving. Dat is gebleken uit een onderzoek van het Instituut voor Maatschappelijke Veiligheidsvraagstuk ken (IMV) van de Universiteit Twente in Enschede. Samen met het onderzoeksbureau Intomart werden JIB-pro- jecten in Groningen, Amsterdam, Rotterdam, Maastricht en Haarlem onder de loep genomen. Toch spreekt onderzoekster I. Bakker niet van een mislukking. ANP DEN HAAG - Scholen voor middelbaar beroepsonderwijs (mbo) moeten de mogelijkheid krijgen om zelf hun leraren op te leiden, om het lerarentekort in de sector te bestrijden. Dat heeft voorzitter Vliegen thart van de mbo-brancheorganisatie BVE-raad gisteren aan demissionair staatssecretaris Nijs (Onderwijs) voorgesteld. Volgens Vliegenthart hebben de regionale opleidingcentra (ROC's), de agrarische opleidingen centra en vakopleidingen voldoende capaciteiten in huis om dit te doen, maar zij n er te veel beperkende wetten en regels. ANP DEN HAAG - De Vlaamse minister van Cultuur Van Grem- bergen wil nagaan of een nieuwe speUingshervorming van het Nederlands nodig is. Hij zei gisteren nog steeds moeite te heb ben met de in 1995 doorgevoerde wijzigingen. Vooral de tussenletter -n- bij samengestelde woorden druist volgens Van Grembergen in tegen het taalgevoel. Hij noemt als voorbeeld de woorden hartenwens en pannenkoek, die vroeger zonder tussenletter -n- werden geschreven. Van Grembergen heeft nog niet overlegd met zijn Nederland se collega Van der Hoeven. Samen zijn ze verantwoordelijk voor de spelling van de Nederlandse taal. ANP DEN HAAG - Het is volgens demissionair minister De Boer van Verkeer en Waterstaat mogelijk de gevolgen van de kor ting op het busvervoer te verzachten. Hij wil de aanbesteding van buslijnen versnellen, waarbij er niet méér vervoer voor hetzelfde geld moet worden gevraagd, zoals nu vaak gebeurt, maar dezelfde service voor minder geld. De Boer wil provincies ook de mogelijkheid geven extra mid delen voor busvervoer in te zetten door rijkssubsidies voor openbaar vervoer, verkeersveiligheid en kleinere infrastruc turele werken samen te voegen. De provincies kunnen dan zelf bepalen hoe die gelden worden verdeeld. De Boer raadt de provincies en vervoerders ook aan meer creativiteit aan de dag te leggen. dinsdag 5 november 2002 van onze redactie binnenland UTRECHT - Bij opgravingen in het nieuwe Utrechtse stadsdeel Leidsche Rijn zijn onlangs unie ke resten gevonden van een Ro meins militair bouwwerk uit de eerste eeuw na Christus. Vol gens de gemeente Utrecht zijn de resten in uitzonderlijk goede staat bewaard gebleven. Archeologen van de gemeente Utrecht stuitten op de resten van het bouwsel toen ze bijna klaar waren met een al vijf jaar durend onderzoek naar de voor malige Romeinse rijksgrens, die onder de nieuwbouwwijk loopt. Tijdens een opgraving langs een Romeinse weg kwam de vondst totaal onverwacht aan het licht. Aan de hand van zware eiken houten palen, die nu ruim een halve meter uit de grond steken, is duidelijk te zien hoe het mili taire bouwwerk er tweeduizend jaar geleden uitgezien heeft. De vondst werpt volgens de ge meente Utrecht een heel ander licht op de grens van het Ro meinse Rijk in Nederland. Zo kan nu worden vastgesteld dat de Romeinen de grens veel in tensiever bewaakten dan tot nu toe werd aangenomen. ANP Twee mensen protesteren met spandoeken tegen Volkert van der G. bij de rechtbank in Osdorp. foto Evert Elzinga/ANP HILVERSUM - Paul de Leeuw ziet definitief af van een kort ge ding tegen de NCRV over het vrijgeven van de uitzending over prins Claus. De program mamaker heeft ingestemd met openbaarmaking via het inter net. Dat heeft de NCRV gister middag gemeld. Een kort geding was vrijdag al niet doorgegaan, omdat de par tijen zich bereid verklaarden alsnog met elkaar te gaan pra ten. De NCRV besloot de afleve ring van Herberg De Leeuw van 11 oktober te schrappen. Zij vond 'de inhoud op onderdelen niet gepast' in de periode tussen het overlijden en de bijzetting van prins Claus. Met plaatsing op het internet wil de NCRV 'mythevorming' rond de uitzending voorkomen. Het programma staat sinds gis termiddag op de NCRV-website en is daar minstens twee weken te bekijken. Tijdens telefonisch overleg gis teren was De Leeuw met nieuwe eisen gekomen, aldus de NCRV. Hij wilde onder meer toestem ming om bepaalde fragmenten uit het programma alsnog op te levisie te kunnen vertonen. De NCRV was daar tegen. Het programma is alleen goed te be oordelen als het in z'n geheel wordt gezien, aldus de woord voerder. ANP door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Volkert van der G., de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, wordt rond de jaarwisseling opgeno men in het Pieter Baan Centrum (PBC) voor een gedragskundig onderzoek. Voor die tijd zal de 33-jarige Harderwijker, die sinds zijn aanhouding op 6 mei zwijgt, een verklaring afleggen bij de rechter-commissaris. Over de aard daarvan willen zijn advocaten niets kwijt. Dat bleek gisteren bij de tweede pro-formazitting tegen Van der G. in de extra beveiligde recht bank in Amsterdam-Osdorp. Door de opname in het Pieter Baan Centrum begint de inhou delijke behandeling van de strafzaak waarschijnlijk pas eind maart. Dan zal Van der G., in tegenstelling tot de eerste tweepro-formazittingen, waar schijnlijk wel aanwezig zijn. Het onderzoek in de Utrechtse observatiekliniek van justitie duurt zeker zeven weken en wordt uitgevoerd door een psy chiater, een psycholoog en een reclasseringswerker. De conclusies zijn van groot be lang, omdat ze zullen aangeven in hoeverre Van der G. toereke ningsvatbaar is. Dat kan een grote rol spelen bij de uiteinde lijke strafmaat. Officier van justitie K. Plooy gaf gisteren tijdens de zitting aan inmiddels voldoende bewijs te hebben om Van der G. minimaal moord of doodslag ten laste te leggen. Volgens de rechtbank is een op name in de kliniek noodzake lijk. De rechter wil Van der G. liefst al in de laatste weken van dit jaar naar de observatiekli niek sturen, maar het Pieter Baan Centrum zegt pas plaats te hebben in de eerste week van ja nuari. Groep Het is nog onduidelijk of Van der G. zoals gebruikelijk bij dit soort observaties wordt ge plaatst in een groep met andere verdachten. Volgens psychiater E. Sikkens van de Amsterdamse Forensisch Psychiatrische Dienst, gisteren op de zitting aanwezig als deskundige, biedt die methode in dit geval de beste mogelijkheden. De rechter-commissaris moet daarover in overleg met het PBC nog besluiten. Zowel het OM als de advocaten van Van der G. er kennen dat groepsobservatie niet zonder risico's is. Aankla ger Plooy wijst op Van der G.'s huidige detentieregime. De ver dachte is met opzet gescheiden van andere verdachten. Hij zit in Demersluis, een afdeling van de Bijlmerbajes. Plooy:Ik weet dat daar mensen rondlopen die zeggen dat ze Van der G. grijpen als hij hun voor de voeten komt. Waarom zou je hem daaraan blootstellen in het Pieter Baan Centrum?" Van der G.'s advoca ten gaan ervan uit dat hij een zelfde beveiligingsregime krijgt als nu. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen houden een deel van de aangekondigde prijsstij ging van de treinkaartjes van volgend jaar opnieuw tegen het licht. Dat betekent dat de tarief - verhoging van 4,9 procent per 31 december dit jaar gewoon doorgaat, maar dat de verho ging per 1 juli lager kan uitval len dan de voorspelde 4,15 pro cent. Dat heeft minister De Boer (Ver keer) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven na een ge sprek met de spoorwegen. De Kamer had de LPF-bewinds- man naar de NS gestuurd, om dat de duurdere kaartjes bij veel fracties in het verkeerde keelgat waren geschoten. De aangekondigde prijsstijging van 4,15 procent bestaat uit een ingeschatte inflatiecorrectie van 2,75 procent en 1,4 procent extra om de financiële situatie door Frouke Houtman DEN HAAG - D66 is bereid het CDA en de VVD bij het vormen van een nieuw kabi net aan een meerderheid te helpen. Voorwaarde is wel dat de democraten voldoen de Kamerzetels behalen en er ruimte is voor eigen inbreng, zo heeft kandidaat-lijsttrek ker De Graaf gisteren bij de presentatie van het verkie zingsmanifest van zijn partij laten weten. Als CDA en WD bij de ver kiezingen samen minder dan 75 zetels binnenhalen, dan komt voor D66 meedoen aan een nieuw kabinet in beeld, aldus De Graaf. Deze flirt met centrum-rechts is een novum: nooit eerder wilde D66 een coalitie van WD en CDA aan een meerderheid helpen. Fractievoorzitter De Graaf wil niet zeggen hoeveel zetels voor zijn partij voldoende zijn om met CDA en VVD in zee tegaan, 'maar duidelijk is dat het er méér moeten zijn dan de vier die wij nu volgens de peilingen halen'. Wel is het strategisch ak koord dat CDA, LPF en WD afgelopen zomer sloten, in zijn huidige vorm onaccep tabel voor D66 „Er is in het strategisch akkoord nauwe lijks aandacht voor natuur en milieu, voor beter onder wijs en voor de gekozen bur gemeester en het referen dum", aldus partijvoorzitter G. Schouw. „Dat moet echt anders." De democraten weigeren 'met de winden van vandaag mee te waaien'. D66 is voor een inburgeringscursus maar vindt dat de kosten daarvoor in de vorm van een borgsom voldaan moeten worden. Nieuwkomers die de cursus afmaken, krijgen hun geld terug. De Graaf: „Er wordt deze da gen alleen maar gehamerd op 'plichten, plichten, plichten' en natuurlijk zijn die er ook. Ook wij vinden dat nieuwko mers Nederlands moeten le ren. Maar echt integratiebe leid legt ook een verplichting op aan de samenleving." In haar verkiezingsprogram zet D66 zich onomwonden af tegen de 'gênante politieke vertoning' van de afgelopen maanden. „Wij vinden een grote bek niet hetzelfde als daadkracht. Wij huldigen het ouderwetse principe van belofte maakt schuld. Wij zijn namelijk fatsoenlijk en we willen dat blijven." Nieuw is de vorm waarin het verkiezingsprogramma is gegoten. Het oogt als een pamflet, telt nauwelijks tien pagina's en kan volgens De Graaf 'door iedereen binnen een kwartier gelezen wor den'. Het is de bedoeling dat het breed onder de bevolking wordt verspreid. GPD van het spoorbedrijf op te poet sen. De NS zullen nu op 1 maart bezien of het extra percentage wel nodig is om de financiën ge zond te houden. Het bedrijf was al van plan de prijsstijging aan te passen aan de actuele inflatie. Reizigersorganisatie Rover is bang dat er niet veel zal veran deren aan de voorgenomen prijsverhoging. „Ik denk niet dat de NS een pot met geld zal vinden, waardoor de financiële situatie verbetert", aldus een woordvoerder. De verontwaardiging over de prijsstijging van 9 procent in twee keer liep onlangs hoog op, temeer omdat de NS begin dit jaar nog beloofden dat de prij zen dit jaar niet zouden worden verhoogd. Door een 'truc' gaan de prijzen nu feitelijk twee keer omhoog in 2003. Om alles contractueel te regelen voeren de NS de eerste pri j s verhoging net voor midder nacht op oudejaarsdag door. De Kamer had er daarom ook bij De Boer op aangedrongen dat de NS de prijzen ieder jaar op het zelfde moment verhogen. De NS willen nu kijken of dit in het ver volg per 1 juli of eind december kan, schrijft De Boer. Aan de da ta voor de komende prijsverho gingen wordt echter niet meer getornd. De Boer zou ook nog voor de Ka mer uitzoeken welke doelstel lingen de NS kunnen worden opgelegd, nu het bedrijf in het huidige contract niet meer kan worden afgerekend op vertra gingen (punctualiteit). De mi nister zegt nu dat er op zijn vroegst in 2004 nieuwe criteria gesteld kunnen worden. Dan krijgen de NS een concessie (een soort contract) om van het spoor gebruik te mogen maken. Beschadigd Intussen valt steeds meer mate rieel uit door de gladde sporen. Waren er vorige week 350 trein stellen defect, nu is dat aantal gestegen tot 400. Dat hebben de NS gisteren bekendgemaakt. „Het probleem met de vallende blaadjes doet zich nog steeds voor", aldus een woordvoerster. Door de bladeren hebben de treinen een langere remweg en komen ze langzamer op gang Daarbij blokkeren of slippen de wielen geregeld. Daardoor vlakken de wielen af en moeten ze worden gerepareerd. ANP Een man legt bloemen neer bij discotheek The Matrixx in Nijmegen. foto Eri k van 't H u I lenaar/AN P van onze redactie binnenland NIJMEGEN - De 25-jarige Nij- megenaar die zondag is aange houden omdat hij ervan werd verdacht betrokken te zijn ge weest bij de dodelijke schiet partij bij de disco The Matrixx in Nijmegen blijkt daar niets mee te maken hebben gehad. De man is gisteren aan het begin van de avond vrijgelaten. LAGE ZWALUWE - Een 13-ja- rige jongen uit Moerdijk is gis terochtend omgekomen op het station van Lage Zwaluwe. Vol gens de politie stak hij rond kwart voor acht het spoor over om naar een ander perron te gaan. Hij wilde snel de sportschoenen van zijn 12-jarig broertje halen, die nog achterop diens fiets za ten. Omdat de trein die ze moes ten halen al klaar stond, kroop de jongen onder de spoorbomen door om op tijd terug te zijn. Het slachtoffer werd daarop ge grepen door een passerende in tercity naar Breda. Door het on geval reden er tot 11.00 uur geen treinen tussen Roosendaal en Dordrecht en Breda en Dor drecht. ANP Bij de schietpartij kwam een 37- j arige portier uit Schaij k om het leven en raakte een andere por tier, een 37-jarige man uit Hou ten, zwaargewond. De schutter is nog voortvluchtig. Een 25-ja- rige vrouw die eveneens zondag werd aangehouden, zit nog vast. De gisteren vrijgelaten Nijme- genaar werd al snel na de schiet partij in de buurt aangehouden. Hij werd volgens een woord voerster van de politie aange troffen bij een auto waarvan het kenteken door getuigen was ge noteerd. Dat feit en het tijdstip maar ook andere 'verdachte omstandigheden' waren reden de man aan te houden. De politie beschikt over video opnamen van de bewakingsca mera's van The Matrixx. Die bieden 'bruikbare informatie', zo zegt de woordvoerster. Ze wil geen mededelingen doen over de inhoud. Of de schutter erop te zien is, wil ze niet kwijt. Ondui delijk is ook nog welke rol de vrouw heeft gespeeld. Duidelijk is wel dat de schoten zijn gelost door een man. Dat de schutter nog niet is aan gehouden komt omdat deze waarschijnlijk is ondergedo ken. We houden iemand aan als we aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid hebben over diens rol en als we hem kunnen vinden." De toestand van de medewerker van het beveiligingsbedrijf die VEENENDAAL - De twee werknemers van een onder houdsbedrijf, die donderdag op de plaats van het treinongeval bij Veenendaal aan het spoor werkten, zijn vrijdagavond vrij gelaten. Dat heeft een woord voerster van het Korps Lande lijke Politiediensten gisteren bekendgemaakt. Volgens haar is het tactisch on derzoek afgerond en was er geen aanleiding de twee langer vast te houden. De politie had de werknemers donderdag aange houden. Ze verdenkt de mannen ervan dat ze gevaar hebben ver oorzaakt voor het verkeer op een spoorwegovergang. Het Openbaar Ministerie be schouwt de twee medewerkers nog als verdachten. „Het onder zoek loopt nog. Als dat is afge rond, dan beslissen wij of we ze gaan vervolgen", aldus een woordvoerder. Hij denkt dat het nog weken kan duren voordat die beslissing valt. Een internationale trein van Amsterdam naar Zwitserland ramde donderdagochtend bij Veenendaal-de Klomp op een overweg een personenauto en een vrachtwagen. De chauffeur van de personenauto kwam daardoor om het leven. Volgens getuigenverklaringen stonden de spoorbomen open en werkten de knipperlichten niet toen de trein passeerde. ANP DEN HAAG - Prins Bernhard is gisteren in het Universitair Me disch Centrum in Utrecht ge opereerd wegens galstenen. Vol gens de behandelende artsen heeft hij de operatie goed door staan. De prins zal nog een aantal da gen in het ziekenhuis moeten blijven. ANP Advertentie zwaargewond in het St. Rad- boud-ziekenhuis ligt, is volgens de politie stabiel. Hij is volgens directeur A. Beck van het gelijk namige bedrijf weer aanspreek baar. De twee portiers droegen naar Becks zeggen geen kogelweren de vesten maar steekvesten toen ze werden neergeschoten. Der gelijke vesten beschermen al leen tegen een messteek. „De mannen stonden vrijwel altijd in de discotheek en daar achten wij een steekvest voldoende. De portier die aan de deur stond, was even naar het toilet. Zij na men even voor hem waar"aldus Beek. GPD ZOETERMEER - Studenten die op kamers wonen zonder een of ficieel adres hoeven dit jaar niet te vrezen dat ze gekort worden op hun studiebeurs. Dat heeft demissionair staats secretaris Nijs (Onderwijs) gis teren gezegd tijdens een overleg met studentenorganisaties. Er zijn volgens Nijs naar schat ting 50.000 tot 100.000 studen ten die niet staan ingeschreven bij de gemeente waar ze op ka mers wonen. ANP Rijklaarpdkket Siemens Mso Ind. toestel ju..it óionele Full Düplt x e n kit, raam- j of dakantenrv dash- i mount t n pfoh ssionefë inbouw dooi i rt Business Cc ntet van KI M Telecom. van 428,07* (excL BTW/fnct. BTW C 439.11) Nu ook Rijklaarpakket Siemens C45 van 407,66 voor 279,- (excl. BTW/incl. BTW 332,01). Geldt voor een nieuw Hi Profile, KPN Mobile, Business Select, FlexiBel- of Grip-abonnement (of bij contractverlenging). •Geldt voor een nieuw (of bij business DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3