PZC Steun voor patiënt met kanker Sluis aan Zee is heikel punt PZC Hoge verwachtingen van dorpsenquête Lijsttrekkers beloven gouden toekomst CDA bepleit betere recreatievoorziening in nieuw Terneuzen Inloophuis opent in Hulst Dansavond Bazar Chinese week op hogeschool Boekverkopers eren D. Anbeek Broeders verlaat Zeeland profiel GroenLinks wil gratis busritten ZEEUWS-VLAANDEREN agenda UW MOBILITEIT? CAPPENDIJK AUTO'S MOBILISEERT AL ZIJN KENNIS VOOR U E. Poppe, voorzitter van de Stuurgroep Dorpsblik Sluiskil (links) overhandigt de eerste enquête aan wethouder Kerkhaert. foto Charles Strijd door René Hoonhorst SLUISKIL - De 21 bewoners van het Sluiskilse seniorencomplex Elisabethhof vullen allemaal de enquête in voor het proefproject Dorpsblik. De ouderen laten zich de kans om hun wensen en verlangens te uiten niet ontnemen, weet bewoner A. Bax zeker. Bax kreeg gisteravond als eerste bewoner van Sluiskil het enquêteformulier over handigd van de Terneuzense wethouder E. Kerckhaert. De oudere Sluiskillenaar zat aanvankelijk in de Stuurgroep Dorps- blik Sluiskil, maar trok zich terug toen het even wat minder ging met zijn gezond heid. „Ik ben echter al weer redelijk opge knapt en ik zal ervoor zorgen dat alle be woners van Elisabethhof de vragenlijsten invullen", meldde Bax strijdbaar. Dorps- blik is een door het Rijk en de provinciale stichting Scoop ondersteund proefproject naar Engels voorbeeld. Opzet is de leef baarheid in dorpen en kleine stadjes te be houden en zo mogelijk te verbeteren. Ini tiatieven en ideeën van de bewoners van de dorpen en stadjes moeten de aanzet ge ven tot verbeteringen. Het succes van de Engelse voorbeeldprojecten schuilde voor een groot deel in de voortvarendheid waarmee de overheden (gemeenten en provincies) een groot deel van de wensen realiseerden. De Stuurgroep Dorpsblik Sluiskil, waar in naast vertegenwoordigers van Scoop en de Stichting Welzijn Temeuzen vooral dorpelingen zitten, selecteerde 64 vragen die wensen en verlangens van de bevol king moeten blootleggen. Het invullen van die vragen kost wel drie kwartier tot een uur, schatten stuurgroepbestuurders E. Poppe (voorzitter) en G. Dijkstra (vice- voorzitter). Maar die behoorlijke tijdsin vestering zal de meeste dorpelingen niet afschrikken, verwacht Dijkstra. Jeugd „Zestig, zeventig procent respons is mooi bij dit soort projecten. Maar ik reken erop dat zo'n tachtig procent van de formulie ren ingevuld terugkomt. Omdat wij heel actief met een man of 25 de enquêtefor mulieren persoonlijk weer ophalen, maar vooral omdat Sluiskillenaren heel begaan zijn met hun dorp. Ze willen dan ook best een uurtje tijd investeren als ze weten dat er serieus naar hun suggesties en voorstel len wordt gekeken", menen Dijkstra en Poppe. Beiden verwachten dat de Sluiskillenaren vooral zullen vragen om meer verkeersveiligheid en voorzieningen voor de opgeschoten jeugd. door Sheila van Doorsselaer HULST - In de Hulster binnen stad wordt in januari een Palaz- zolihuis geopend: een inloop huis voor kankerpatiënten en hun naasten. Bij de opvang ligt de nadruk niet op medische as pecten van de ziekte, maar op psychosociale steun. Kankerpatiënten kunnen er on- der meer terecht voor lotgeno- l tencontact, foldermateriaal, i nuttige adressen, boeken en le zingen. Het inloophuis is het l eerste in zijn soort in Zeeuws- Vlaanderen. Vlissingen heeft al een Palazzolihuis. De Stichting Palazzoli werd in april 1999 in Zeeland opgericht, om mensen die met kanker wor- 1 den geconfronteerd te steunen, 'j In oktober 2000 ging in Vlissin- gen het eerste Palazzolihuis KOEWACHT - De afdeling Koewacht van de Katholieke Bond van Ouderen houdt zater dag 9 november een dansavond in het gemeenschapscentrum de Vlaschaard. De muziek wordt verzorgd door het Jumbo Trio. De aanvang is 20.00 uur. IJZENDIJKE - Verzorgingshuis Huize Emmaus in IJzendijke houdt morgen de jaarlijkse ba zar gehouden. Bezoekers kun nen er vanaf 13.30 uur terecht voor wafels, muziek, sjoelen, grabbelton en rad van avontuur, Daarnaast zijn er foto's uit Ne pal te zien van Jacqueline Doens uit Middelburg. Deelnemers van De Schelp in Oostburg ver kopen zelfgemaakte artikelen. open. In een jaar tijd kwamen er 349 bezoekers. De stichting wil patiënten en hun naasten in Zeeuws-Vlaanderen bereiken vanaf de bovenverdieping van apotheek Reynaert in de Steen straat in Huist. De aanloopkos ten en de exploitatie in het eer ste jaar worden betaald door Rotaryclub Hulst. Daarna moe ten andere subsidiebronnen worden aangeboord. Rotarylid en directeur van woonzorgcen trum Antonius in Kloosterzan- de, M. van den Kieboom, is bestuurslid van Palazzoli. Vertwijfeling „Nadat de diagnose kanker is gesteld, leven er bij patiënten en hun omgeving veel vragen, is er vertwijfeling en onrust. Zaken waarmee hun arts hen vaak niet kan helpen. Daarom zijn wij er voor hen", zegt C. Gijsen van de stichting Palazzolli. Het Palaz zolihuis wordt ingericht als gezellige kantoorruimte. Naast persoonlijke- of groepsge sprekken kan men er terecht voor informatie over bijvoor beeld borstprotheses of prui ken, make-uptips en yogales- sen. Twee keer per jaar wordt een rouwverwerkingsgroep op gezet. De voorlichting en bege leiding wordt verzorgd door vrijwilligers, die getraind wor den. „Ze moeten vooral goed kunnen luisteren", aldus Van den Kieboom. Het is de bedoeling dat het Hul ster Palazzolihuis de eerste tijd twee middagen in de week ge opend is. De naam Palazzoli is ontleend aan de Italiaanse Mara Palazzo li. Zij deed studies naar verlies verwerking en bemerkte dat overal ter wereld mensen op de zelfde wijze omgaan met verlies en veranderingen in het leven dinsdag 5 november 2002 VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland houdt half november een Chinese week. In en om de Vlissingse school vindt dan een keur aan activiteiten plaats die voor het grootste deel voor ie dereen toegankelijk zijn. Er is aandacht voor uiteenlopende aspecten van de Chinese cultuur.,De HZ speelt hiermee in op de groeiende aantallen Chinese jongeren die in Vlissingen studeren. Eerder al hield de HZ een Turkse, een Vlaamse en een Molukse week. Er zijn tentoonstellingen, lezingen, Chinese hapjes en acti viteiten, zowel op sportief als cultureel vlak. Meteen na de openingsceremonie, op maandagmiddag 18 november om half drie met muziek en toespraken, is het eerste deel te zien van de videofilm Mysteries of Asia. De week wordt op zater dag 23 november afgesloten met een open dag. Enkele van de activiteiten tijdens de Chinese week: demon straties tafeltennis met ex-topspeler Wim Wegman; een jam sessie waarin de Chinese toonladder centraal staat; demon straties Tai Chi en Chang Chuan; een workshop origami; na men vertalen in Chinese karakters, winkelen bij een Chinese marktkraam; Chinese conversatieles. MIDDELBURG - Dick Anbeek, directeur van boekhandel De Drukkerij in Middelburg, heeft gisteren de J. H. Donnerprijs 2002 ontvangen. Hij kreeg deze onderscheiding van de Neder landse Boekverkopersbond (NBb) voor de buitengewone kwaliteiten waarmee hij al vele jaren onafgebroken het boe kenvak dient. De Donnerprijs is in 1957 ingesteld ter gelegen heid het 50-jarig bestaan van de NBb en ter nagedachtenis aan Jan Hendrik Donner (1889-1955), boekverkoper in Rot terdam en vele jaren voorzitter van de bond. De prijs wordt eens in de vijf jaar toegekend aan iemand die zich op langdu rige en bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het boekenvak in het Nederlands taalgebied. Volgens de jury is Anbeek (1949) een man van vernieuwing en samenwerking, zowel landelijk als regionaal. Met De Drukkerij heeft hij laten zien dat het mogelijk is op de beperkte oppervlakte van 1600 vierkante meter verschillende producten en diensten, zoals boeken, tijdschriften, kantoorartikelen, kunst en horeca, aangevuld met een reeks van activiteiten, bijeen te brengen tot een zeer spraakmakende boekhandel. Anbeek heeft aan de wieg gestaan van de Zeeuwse Boekenweek en hij is uitgever van enige regionale publicaties. MIDDELBURG - Directeur W. Broeders van Rijkswaterstaat in Zeeland vertrekt per 1 januari. Hij wordt lid van de hoofd directie van Rijkswaterstaat. Hij krijgt er de portefeuille wa ter. Broeders (56) is sinds 15 maart 1999 hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat in Zeeland. Hij nam op d ie datum het stokje over van H. Saeijs. Een jaar eerder was hij al toege voegd directeur naast Saeijs. De loopbaan van Broeders bij Rijkswaterstaat getuigt van een grote mobiliteit. Sinds hij er in 1970 in dienst trad, heeft hij diverse functies gehad, onder meer bij de Deltadienst, bij de directies Noord-Holland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land, bij de hoofddirectie en tenslotte bij de directie Zeeland. Bij zijn aantreden in Middelburg had Broeders al laten weten dat hij de functie van directeur in Zeeland drie of vier jaar dacht te vervullen. Zijn vertrek komt voor de medewerkers van Rijkswaterstaat in Zeeland dan ook niet als een grote verrassing. Algemeen werd aangenomen dat hij na de door hem geleide en thans goeddeels voltooide reorganisatie van het Rijks waterstaat apparaat in Zeeland naar een andere functie zou omzien. Over zijn opvolging is nog niets bekend. Naam: Piet Hamelink Leeftijd: 55 jaar Woonplaats: Zaamslag" Partij: Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) Functie: belastingambtenaar Rekent op: twee zetels Sterke punten: Mocht ik die hebbendan laat ik ze ter beoor deling van anderen Zwakke punten: Vele, die ik lie ver niet specificeer. Meest gebruikte zinsnede: 'Voorzitter, dat was het wel... voor de eerste termijn.' REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTERNEUZEN Tel: (0115)645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Belangrijkste programmapunt: De vorming van een op bijbelse normen en waarden gefundeer de samenleving. Andere aandachtspunten: Cre atie van werkgelegenheid door het stimuleren van economische ontwikkelingen en het verder ontwikkelen van een goed mini- ma- en armoedebeleid. Verkiezingsleus- of motto: 'U ten goede'. Tarief Westerscheldetunnel: Tunnel is niet vergelijkbaar met onzekere bootverbinding. Ta rief is in Tunnelwet vastgelegd en bovendien redelijk. Grootste ergernis: TYiest dat ve le politici omwille van de ver kiezingsstrijd uitlatingen doen die bezijden de waarheid zijn, zoals suggesties over potverte ren van de gemeente Temeuzen en aanpassing van de tunnelta- Zeeuws-Vlaanderen wacht op 20 november verkiezingen voor de drie nieuwe gemeenteraden en het waterschapsbestuur. In de weken voor de stem busgang brengt de PZC in een speciale rubriek nieuws over politieke par tijen, verkiezingspro gramma's, herindelings zaken, profielen van lijsttrekkers en bijeen komsten in de regio. WESTDORPE - Tweede Ka merlid W. Duyvendak (Groen Links) wil in het parlement plei ten voor een experiment met gratis openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Duyvendak zei dat tijdens de opening van de verkiezings campagne van GroenLinks Ter- neuzen in De Baeckermat in Westdorpe. Het initiatief van toenmalig burgemeester Ste- vaert van het Belgische Hasselt staat daarbij model. Stevaert voei'de gratis openbaar vervoer in om Hasselt leefbaar en aan trekkelijk te houden. Het stads bestuur taalde de kosten. De beperkte bevolkingsdicht heid in Zeeuws-Vlaanderen, het toerisme en de uitgestrektheid maken volgens Duyvendak van de streek een overzichtelijk en interessant gebied voor een proef met gratis openbaar ver voer. GroenLinks Temeuzen omarmt het initiatief. door René van Stee SLUIS - De herindeling in West-Zeeuws-Vlaanderen blijft een gedwongen huwelijk, waar bij het de vraag is of er op korte termijn mooie kinderen uit wor den geboren. Zoveel werd gis teravond duidelijk bij een druk bezocht lijsttrekkersdebat in de Lindenhoeve in Sluis. Met name over een groot project als Sluis aan Zee bestaan grote verschil len in inzicht. Gelet op de reacties in de zaal lijkt de bevolking van Sluis in meerderheid voor de plannen. In Oostburg - ook onder de uit sluitend Oostburgse lijsttrek kers - bestaan veel reserves. Voor de een is het de reddings boei die de nieuwe gemeente Sluis een economische impuls van belang zal geven. De ander spreekt van onverantwoorde in vesteringen waarvan de rende menten nooit zullen opwegen tegen de maatschappelijke kos ten. Geen cent Vooral Dorpsbelangen Toe risme (D&T) en WD-Gemeen tebelangen bleken lijnrecht te genover elkaar te staan. Als verklaard tegenstander zei C. Bolijn (D&T) geen cent gemeen schapsgeld te willen besteden aan plannen die zij onvoldoende uitgediept noemde en waarvan ze het belang voor de regio als geheel niet ziet. De liberaal J. Provoost noemde het uitwerken van Sluis aan Zee de enige optie. „Er zijn geen evenwaardige op lossingen voor handen. Om de problemen waarmee we te kam pen hebben het hoofd te bieden, moeten we iets doen. We kunnen niet met onze armen over elkaar blijven zitten", zei hij Het lijsttrekkersdebat in de Lindenhoeve in Sluis trekt een volle zaal. Veel vragen uit het publiek duidden op grote zorgen over de toekomst van de komende gene raties. „Is het wel zo onverstan dig gemeenschapsgeld te beste den aan de toekomst van onze kinderen. Sluis valt in slaap", luidde een vraag en bijna nood kreet van een van de aanwezi gen. Een direct antwoord kreeg de vragenstelster niet. L. Wille (PvdA) wees de grote projecten niet bij voorbaat af. Hij voegde er echter wel aan toe dat alle be langen nog eens goed tegen el kaar moeten worden afgewogen alvorens er ja of nee tegen te zeggen. F. Babijn van de LPF toonde zich met name tegen stander omdat er geen weg terug is als de eerste spade de grond in gaat. Ook waarschuwde hij dat zo'n grote som geld slechts een keer kan worden uitgegeven. R. Leentfaar (CDA) noemde vooral het op peil houden van de leefbaarheid in de kernen als hoogste prioriteit. „Laten we daar eens mee beginnen, en niet met grote projecten. Dan begin foto Charles Strijd je aan de verkeerde kant." Bo lijn gaf de voorkeur aan investe ringen in de kwaliteit van de huidige recreatieve voorzienin gen. A. Rosendaal van de partij Nieuw-West wees de toehoor ders er op dat alleen een mega project als Sluis aan Zee onvol doende is om de toekomst van de regio veilig te stellen. „Om de zoveel jaar moet je iets nieuws verzinnen om de toeris ten te blijven trekken. Daarom is een bescheidener ambitieni veau niet verkeerd en moeten we het vooral zoeken in het haalbare." Evenals W. de Houck (Groen links) gaf de Nieuw West-voor man de voorkeur aan kwaliteit (rust en ruimte) boven groot schaligheid. door Frank van Cooten CLINGE - Beter omgaan met de wijk- en dorpsraden, meer en vooral betaalbare woningen, aandacht voor onderhoud aan groen en trottoirs en het beter benutten van de toeristische mogelijkheden. Dal beloofden gisteravond vrijwel alle lijst— trekkers of vervangers van lijst trekkers tijdens een politieke avond in Clinge. Als het aan de politiek leiders van de nieuwe gemeente Hulst ligt, gaat Clinge een gouden toe komst tegemoet. Net zoals ieder dorp binnen de nieuwe gemeen tegrens. De opdracht die E. de Deckere van Groot Hulst /Gemeen schappelijke Belangen zichzelf gaf, is helder. De kloof tussen burger en politiek moet kleiner en het vertrouwen van die bur ger in de overheid moet worden hersteld. Ook zijn collega's lie ten zich in soortgelijke bewoor dingen uit. Gisteravond werd beloofd dat alle aandacht zeker niet naar het 'grote' Hulst gaat, maar dat de 'kleintjes' zeker ruimschoots aan bod komen. G. Kamminga van Progressief Hontenisse be nadrukte dat nogmaals. Colle ges knikten instemmend. Er was gisteravond veel eensge zindheid. Een debat kwam, me de door de strakke leiding van gespreksleider R. de Nijs, niet van de grond. Voor de pauze mocht ieder gedurende zeven minuten het verkiezingspro gramma uitleggen en uiteraard de belangrijke punten voor Clinge toelichten. Na de pauze door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - In de verschil lende kernen in de nieuwe gemeente Terneuzen moeten betere, gratis recreatieve voor zieningen komen. Het CDA Midden-Zeeuws- Vlaanderen pleit daarvoor in het verkiezingsprogramma. De christen-democraten denken daarbij onder meer aan basket bal- of speelveldjes, fiatsroutes en picknicktafels. De inrichting van de woonom geving moet volgens het CDA altijd gebeuren in vroegtijdig overleg met omwonenden en be langhebbenden. „Met hun wen sen en inbreng wordt substanti eel rekening gehouden", aldus het programma. De gemeente moet volgens het CDA regelma tig tijd uittrekken voor een wijk- of buurtschouw en met de bewoners praten over hun wen sen. Er moeten in de gemeente ook voldoende groenvoorzie ningen zijn. „Deze publieke ruimtes moeten wel goed onder houden worden om verloede ring, vervuiling en daarmee ge voelens van onveiligheid te voorkomen", aldus het CDA. Binnen elke wij k of buurt moet een 'dorpsplein' de bewoners uitnodigen elkaar te ontmoe ten." Het CDA zegt fysiek en sociaal isolement van mensen als gevolg van ontoereikende en moeilijk bereikbare voorzie ningen 'onaanvaardbaar' te vinden. „Winkels, scholen, postagentschappen, werkgele genheid, een verzorgingshuis en openbaar vervoer moeten bin nen redelijk bereik zijn. Alle voorzieningen die nu aanwezig zijn in de kernen, en waarover de gemeente bevoegdheid heeft, moeten blijven", zo stellen de christen-democraten. De partij vindt ook dat de gemeente par ticulier initiatief om het voor zieningenniveau in dorpen op peil te houden moet stimuleren. IJZENDIJKE - Het CDA West- Zeeuws-Vlaanderen houdt donderdag 7 november politiek café in het IJzendijksecafé Hof- zicht. Gedeputeerde A. Poppe- laars praat over het 'provinciaal perspectief' voor West-Zeeuws- Vlaanderen, terwijl lijsttrekker R. Leentfaar de toekomst van de nieuwe gemeente Sluis behan delt. Aanvang 19.30 uur HULST - GroenLinks Hulst houdt zondag 10 november een excursie naar Liefkenshoek. Natuurkenner R. Bleijenberg, tevens op de kieslijst van GroenLinks, houdt daar onder meer een voordracht over de vervuiling van de Schelde. Ver zamelpunt is de Nieuw-Naamse kerk, waar ieder met eigen ver voer om 13 uur vertrekt. was het tijd voor vragen uit het publiek, maar er was geen ruim te voor een echt debat. Dus wer den verschillen tussen de partij en niet echt helder. P. Weemaes (PvdA) benadrukte dat de afgelopen periode veel is geïnvesteerd in Clinge. Een nieuwe school op de gewenste plek, opwaardering van dorps huis Malpertuus, de reconstruc tie van de 's Gravenstraat, al hoewel deze klus in de ogen van A. Heggervan Progressief Hulst veel te lang duurt, en nieuwe speel voorzieningen Advertentie VOLVO Cappendijk Auto's Terneuzen B.V. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen tel: 0115-697455 www.cappendi|k.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37