4,2%. Provincie verwijdert gifvaten 11 Het is tijd voor de Beschermings hypotheek. Schitteren als het vriendje van Pietje Bell Werkdruk te hoog voor personeel van zorgcentrum Sterre Kapotte brug veroorzaakt file liillll'i'Mii^ ING Mfiu BANK comfort» C-J HOEKMAllEsl Minder vervoer ammoniak zeeuwse almanak Faxvervuiling Kenniscentrum moet jeugd in regio houden Meer haltes Bredabus Grootscheepse sanering voormalige stortplaats bij Zaamslag Twin Sparen door Frank van Cooten CLINGE - Stichting Tragel, de zorgorganisatie voor verstan delijk gehandicapten in Zeeuws-Vlaanderen, maakt zich ernstig zorgen over een aantal personele problemen binnen de organisatie. Het gaat met name om de sector wonen van zorgcentrum De Sterre in Clinge. Bij ziekte of vakantie van de vaste medewerkers wordt mo menteel te veel gebruik ge maakt van invalkrachten. Hier door kunnen bepaalde taken niet naar behoren worden uitge voerd. ,,Voor de dagelijkse ver zorging kan een invalkracht goed worden gebruikt, maar het maken van bijvoorbeeld een zorgplan kun je niet van een in valkracht verwachten", zegt al gemeen directeur B. Gebruers. Om deze problemen aan te pak ken is inmiddels in nauw over leg met de ondernemingsraad een plan van aanpak gemaakt. Er zal minder beroep gedaan worden op invalkrachten. Kort durend verzuim wordt voortaan door de vaste medewerkers bin nen een team opgelost. Als een medewerker langdurig ziek is, wordt nog wel een beroep ge daan op de poule van inval krachten. Het is de bedoeling dat onderdelen uit dit plan over twee weken al worden inge voerd. Volgens Gebruers wordt de aan pak door de medewerkers ge dragen. „Kijk, de werkdruk is momenteel zo hoog omdat be paalde taken niet door inval krachten gedaan kunnen wor den. Door te gaan werken met vaste en hechte teams worden deze problemen voor een groot deel opgelost. De medewerkers vragen zelf om de middelen en mogelijkheden om zaken als langdurig verzuim binnen een team op te lossen." Door de hoge werkdruk komt ook de communicatie op de werkvloer niet echt uit de verf. „Contact, aandacht voor seri euze vragen en waardering wor den gemist. Het gevoel is aan wezig niet gehoord te worden. Risico's tot fouten liggen op de loer, het risico tot afhaken van mensen is aanwezig", stelt di recteur Gebruers in een brief aan de medewerkers. Hij hoopt dat de communicatie nu ver betert. Keuken Het opheffen van de centrale keuken en de centrale wasserij is volgens hem geen reden voor de hoge werkdruk. In de wonin gen wordt nu zelf gekookt en ge wassen. „De medewerkers van de keuken en wasserij gaan in de teams werken als algemeen huishoudelijk medewerker. Het opheffen van de centrale voor zieningen betekent dus geen taakverzwaring voor de vaste medewerkers." Advertentie HAWQRTH m m Arbo goedgekeurd »Ë§rs Betaalbaar Vraag proefplaatsing 9 <r Noordzandstraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 Advertentie ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 5 november 2002 TERNEUZEN - Chaos gisteren tijdens de och tendspits in Midden-Zeeuws-Vlaanderen. De be langrijkste verkeersader tussen West- en de rest van Zeeuws-Vlaanderen zat volledig verstopt door de stremming van de brug over het kanaal van Gent naar Terneuzen bij Sluiskil. Een file over de gehele lengte van de Haarmanweg en een overvolle Provincialeweg langs het kanaal tussen Sas van Gent en Terneuzen zorgden er voor dat veel mensen te laat op hun werk verschenen. De storing deed zich gisterochtend rond kwart voor zeven voor. Rond het middaguur was het euvel verholpen. In de tussentijd wezen medewerkers van Rijkswaterstaat het verkeer op alternatieve routes. 'Hoe kom ik bij Dow', was de meest gestel de vraag. foto Charles Strijd De ANWB is een verwoed verstuurder van faxen. Elke nieuwtje, elke wetenswaar digheid, elke kriebel wordt doorgestuurd naar tal van media-organisaties. Dat ge beurt ongericht want de op rispingen van de Wielrijders- bond worden gewoon ver zonden naar elk telefoon nummer in het bestand. Daar moet echter een einde aan komen, zo hebben de ho ge heren en dames van de ANWB besloten. Om die reden kreeg deze krant een faxje van het hoofdkantoor van de ANWB met het ver zoek om even een berichtje terug te faxen met daarop de naam van het bedrijf. Zodat ze in de toekomst weten naar wie ze al hun berichten ver sturen. SLUISKIL - De risico's van het ammoniakver- voer over de Westerschel- de gaan verder omlaag dan vorige maand werd verwacht. De Antwerpse fabriek van BASF neemt jaarlijks honderdduizend ton am moniak af van Hydro Agri Sluiskil. De ammoniak- trafiek tussen Sluiskil en de Noordzee neemt daar door niet zo'n 25 procent af, terwijl het ammoniak- vervoer tussen Terneuzen en Antwerpen gelijk blijft. De twee bedrijven, beiden actief in de productie van kunstmest(grondstoffen), onderhandelden al langer over de levering van am moniak, vooral op voor spraak van de Zeeuwse commissaris van de ko ningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Paulus. Vorige maand verwachtten de twee be drijven overeenstemming te bereiken over afname van vijftigduizend ton ammoniak. Sparen en beleggen op één rekening. Het kan. Frensch de Groot: „Ik lijk schijnbaar erg op Sproet en ze vonden dat ik ook wel goed kon acteren." foto Wim Kooijman mei Twin*. Sparen mei Twin leveri nu 4,2% renie op! En wanneer u nu of in de toekomsl wilt beleggen, kan dit ook. U switcht eenvoudig en kosteloos tussen het spaar- en beleggingsdeel. Twin biedt u dus de zekerheid door Frank van Cooten HULST - Zeeuws-Vlamingen die over de grens willen stude ren of werken hebben te maken met veel ingewikkelde en afwij kende regels. Dat vormt voor velen nog een groot struikelblok om de stap over de grens te zet ten. Zo kiezen veel Zeeuws-Vlaamse jongeren tussen de 17 en 24 jaar voor vervolgopleidingen in Bra bant of in de Randstad en gaan daar ook op kamers. De PvdA in Hulst wil daar iets aan doen met de oprichting van een kennis centrum waar iedereen terecht kan met vragen over het werken of studeren in België. Als het aan de PvdA ligt wordt dit ken niscentrum gevestigd in het Hulster stadhuis. Lijsttrekker P. Weemaes: „Vlak over de grens zijn goede oplei dingen. Alleen kiezen jongeren daar niet voor gezien de inge wikkelde regelgeving. In het kenniscentrum zijn kennis en ervaring gebundeld zodat de jongeren op een goede manier begeleid kunnen worden. Ze kunnen dan ook in Zeeuws- -Vlaanderen blijven wonen", zegt Weemaes. „Aan de andere zijde van de grens ligt een mooi gebied, economisch prima ontwikkeld en qua cultuur nauw aansluitend bij ons. Hier liggen de kansen jongeren te laten studeren voor erkende diploma's en gericht op het wer ken in de eigen omgeving. Al leen deze aanpak zorgt ervoor dat jongeren in Zeeuws-Vlaan deren blijven wonen. Ook het bedrijfsleven heeft daar baat bij." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Hij is er over duidelijk vol van. Al vertellen de kruipt Frensch de Groot uit Terneuzen af en toe ongemerkt weer in zijn acteursrol. Alsof hij alle spannende avonturen opnieuw beleeft. De 11-jarige - sinds gisteren - Frensch heeft een voorname rol in de film Pietje Bell, die binnenkort in het hele land te zien is. Hij speelt Sproet, het vriendje van de hoofdrolspeler. De film van Maria Peters, die is gebaseerd op met name de eer ste twee delen uit de Pietje Bell-serie van Chris van Ab- koude, gaat vrijdag 15 novem ber in het Amsterdamse Tu- schinski Theater in première. (Advertentie Frensch deed vorig jaar audi tie, nadat hij een oproep had gezien. „Wij hadden de video Kruimeltje gehuurd en daarop stond een oproep voor de film Pietj e Bell. Ik heb toen foto's en een verhaaltje over mijzelf op gestuurd. Toen woonde ik nog in Hendrik Ido Ambacht -sinds januari van dit jaar woont Frensch in Terneuzen- en ik moest auditie doen in Rotter dam. Uit 1200 aanmeldingen werd ik met een paar anderen gekozen. Na de tweede auditie in Amsterdam, zeiden ze dat ik Sproet mocht spelen", aldus de leerling van de Terneuzense Zuidlandschool. Samen met Pietje Bell (ge speeld door Quinten Schram) beleeft Sproet allerlei wilde avonturen. Echter, ook buiten de opnames haalden de belha mels af en toe fantastische streken uit. „Toen ik voor de eerste opnames naar Arnhem moest, was ik heel zenuwach tig. Zoveel camera's, heel veel drukke mensen en het was ook nog eens onder de grond, in het zogenaamde 'rovershol'. Er liepen ook veel mensen met portofoons. Dat maakte echt indruk. Maar na een paar da- gén waren Quinten en ik wel aan die dingen gewend. Toen hebben we die portofoons eens stiekem uitgezet, zodat de crew geen contact meer met el kaar had. In Amsterdam heb ben we trouwens op de set eens alle deuren op slot gedaan", vertelt Frensch lachend. Frensch de Groot speelt samen met acteurs als Rick Engelkes, Willem Nijholt, Angela Groot huizen en Roelf Ragas. Voor de opnames reisde hij af naar on der andere Brugge, Gent, Keu len, Amsterdam en Antwer pen. In eerste instantie was hem een kleine rol toebedeeld. „Maar ik lijk schijnbaar heel erg op Sproet en ze vonden dat ik ook wel goed kon acteren, dus werd mijn rol steeds gro ter. Frensch heeft de uiteinde lijke versie nog niet gezien. „Het is toch veel leuker om die pas op de echte première avond te zien? Best spannend hoor, want koningin Beatrix komt misschien ook." Twee dagen later geeft Frensch acte de présence bij de Koning van Engeland in Hulst, waar de film dan voor het eerst wordt vertoond. De Terneuzenaar was in totaal 28 dagen kwijt aan de opna mes. Goede cijfers ,En weet j e wat het leukste van alles was? De opnames waren onder schooltijd. Er is toch geen Nederlands kind meer dat school nog leuk vindt?" Dat Frensch lessen miste, was ove rigens niet van zijn rapport af te lezen. „Voor mijn inhaal- toetsen heb ik goede cijfers ge haald." Hoewel Frensch de smaak van het acteren te pak ken heeft, blijfthij nuchter. „Ik zou best in een andere film wil len spelen, maar voorlopig vind ik het gewoon leuk om in mijn vrije tijd en onder school tijd te doen. Of ik later acteur wil worden? Nee, piloot." van sparen en de kans op het rendement van beleggen! De waarde van beleggingen kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voorde toekomst. Rentewij?jgingen voorbehouden. Voor Twin' is een financiële bijsluiter opgesteld met informatie over het product, de kosten en de risico's. Vraag erom en lees hem voordat u hel product koopt Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl onderdeel van ING door Eugène Verstraeten HULST - De Vlaamse vervoers onderneming De Lijn gaat op aandringen van het provincie bestuur van Oost-Vlaanderen aan Connexxion extra bushal tes op de grensoverschrijdende lijn 19 (Bredabus) vragen. Vanwege de grote tariefsver- schillen in beide landen is de sa menwerking tussen Connex xion en De Lijn beëindigd en wordt de Bredabus (lijn 19) sinds september geheel door Connexxion geëxploiteerd. Met ingang van die datum heeft Connexxion ook een aantal bus haltes in het noorden van het Waasland in de gemeente Sint- Gillis-Waas geschrapt. Sinds dien blijven tal van Vlaamse rei zigers en pendelaars die rich ting Antwerpen of Hulst willen in de kou staan. Het Vlaamse provinciebestuur staat zeer sceptisch tegenover de afbouw van het grensover schrijdend busvervoer. In Bel gië hoopt men op de goodwill van Connexxion om extra hal tes in lijn 19 op te nemen. De Belgische reizigers zullen dan uiteraard wel een duur Neder lands buskaartje moeten kopen. door Harold de Puysseleijr ZAAMSLAG - De provincie laat tussen de zeshonderd en duizend gifvaten uit de voorma lige stortplaats in de Kleine Huissenspolder bij Zaamslag verwijderen. Een deel van de va ten is lek, waardoor de grond en het oppervlaktewater zijn ver vuild met chemicaliën. niet verantwoordelijk zijn voor gevaarlijk afval dat voor 1975 is gestort. Woordvoerder F. Neve van Dow Benelux zegt, dat het chemieconcern 'niet uit kan sluiten' dat het om afval gaat dat afkomstig is van Dow. „Wel duidelijk is, dat Dow niet ver antwoordelijk is voor het stor ten van de vaten", aldus de Dow-woordvoerder. De vaten en het slib worden uit de grond gehaald en afgeyoerd naar een afvalverwerker. Daarna vindt een grondwatersanering plaats, die naar verwachting twee jaar duurt. De schoonmaak van het grond water gebeurt in een bassin met een inhoud van drie miljoen li ter, waarvan de bouw inmiddels is gestart. Het vervuilde water wordt daarin op biologische wijze gezuiverd en vervolgens geloosd op de Westerschelde. De voorbereidende werkzaamhe den duren tot half december. De ontgraving neemt ongeveer drie maanden in beslag en begint in januari. Volgens provincieambtenaar P, Brand gaat het om een van de grotere vervuilingssaneringen in Zeeland. Met de schoon maakactie is tussen de drie en drieënhalf miljoen euro ge moeid. De voorbereidingen voor de sa nering van de vuilstortplaats zijn jaren na de ontdekking van de gifbelt onlangs begonnen. De vaten zijn afkomstig van Dow Chemical en zijn in de jaren zes tig gestort. Niet eerder is bekendgemaakt dat het om zoveel vaten gaat. Er zouden slechts enkele tientallen en zeker geen honderden vaten zijn gedumpt. Zo beweerde de toenmalige directeur van de ge meentelijke dienst Openbare Werken eind jaren tachtig, dat er 'in elk geval minder dan hon derd vaten' waren gestort. Het rijk (90 procent), de ge meente (7,5 procent) en de pro vincie (2,5 procent) nemen sa men de schoonmaakkosten voor hun rekening. Pogingen in het verleden om een deel daarvan te verhalen op Dow zijn op niets uitgelopen. Juridisch gezien waren er geen mogelijkheden om dat af te dwingen. De Hoge Raad heeft namelijk in een uit spraak bepaald, dat bedrijven Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35