Politiek tegen sluiting Betho Éw EIGEN Reuma kan iedereen op elke leeftijd PZC 0 Bodem Walcheren in kaart gebracht Schitteren als het vriendje van Pietje Bell 14 Commissie Tholen wil onderzoek naar andere oplossingen Lijsttrekkerschap gaal naar bekende PvdA'er Auto gekraakt Bingomiddag F L EXl leisurely "Je kind zal het maar hebben!" Giro 860 Wat is reuma? Wat doet het Nationaal Reumafonds? dinsdag 5 november 2002 door Steffan ter Maat SINT-MAARTENSDIJK - Zel den duren commissievergade ringen zo kort als gisteravond de commissie welzijn en onder wijs van de gemeente Tholen. De publieke belangstelling was zeldzaam groot. De unanimiteit van de commissieleden ook: alle partijen waren tegen het ver plaatsen van de Thoolse afde ling Betho, werkplaats voor so ciale werkvoorziening, naar de afdeling in Goes. Het personeel van Betho - waar Bevelanders en Tholenaren werken - was met ruim veertig vertegenwoordigers naar de vergadering gekomen. Ze hoor den hoe de commissie volledig achter hen stond, en waardeer den dit bij afloop van de verga dering met applaus. De directie van het bedrijf kon digde eind september aan dat de werkplaats in Tholen per 1 ja nuari moet sluiten en dat de werknemers naar de afdeling in Goes moeten. Er zou te weinig door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het water schap Zeeuwse Eilanden heeft de bodemkwaliteit van Walche ren in kaart gebracht. Aanne mers, die bijvoorbeeld een huis bouwen, of een fietspad aanleg gen, hoeven nu geen eigen on derzoek meer te doen om te zien of de grond vervuild is. Over een aantal jaren heeft het hele werkgebied van het waterschap een bodemkwaliteitskaart. Walcheren is het eerste gebied van Zeeuwse Eilanden waar nu duidelijk is welke geheimen in de bodem zitten. Met de kaart kunnen opdrachtgevers in één oogopslag zien met wat voor grond ze te maken krijgen. Het verplaatsen en hergebruiken van grond moet als gevolg van het Bouwstoffenbesluit tegen woordig aan strenge regels vol doen. De grond moet bijvoor beeld gekeurd worden. Omdat al snel duidelijk werd dat het ondoenlijk is om bij gro te projecten relatief kleine par tijen grond te laten onderzoe ken, zijn op initiatief van de Dienst Landelijk Gebied bo- demkwaliteitskaarten in het le ven geroepen. Voor het water schap hebben de kaarten een aantal voordelen. Bijvoorbeeld de aanleg van natuurvriendelij- werk zijn in Tholen en het sa menvoegen van de afdelingen in Goes zou kosten besparen. De maatregelen zijn nodig omdat het bedrijf bij een ongewijzigd beleid in de rode cijfers zou ra ken. De Thoolse werknemers zijn te gen de maatregelen. Zij willen niet iedere dag naar Goes reizen. Gisteren uitten zij hun onvrede middels spandoeken die ze bij het bedrijf ophingen. Tijdens de commissievergade ring wezen ook vrijwel alle frac ties op de lange reistijd. Daar naast werd gewezen op het probleem voor deeltijdwerkne mers en op de hoge kosten van het vervoer. P. van Belzen van de Christen- Unie: Het rendementsdenken heeft een nieuwe prooi gevon den en het sociaal-maatschap pelijke aspect komt er bekaaid vanaf. Ook heb ik het idee dat de eventuele alternatieven niet voldoende zijn bekeken. Wel licht zijn er andere maatregelen te nemen, waarbij een behoud van de afdeling in Tholen moge lijk is. Daarbij moet samenwer king met de sociale werkplaats van Bergen op Zoom niet wor den uitgesloten." De commissie ging akkoord met het voorstel van Van Belzen om namens de gemeente Tholen morgen de leden van het alge meen bestuur van Reïntegratie bedrijf Midden Zeeland (RMZ) om een nader onderzoek te vra gen naar de alternatieven die er zijn om de vestiging in Tholen te behouden. Op verzoek van meerdere leden werd hieraan toegevoegd dat het onderzoek door een onafhankelijke exter ne partij moet worden uitge voerd. Ook gingen de leden akkoord met het idee om het probleem bij hun landelijke partijgenoten neer te leggen. Dit plan ont stond met name na aanleiding van het betoog van WD'er F.Goossen: „Het is een landelijk probleem. Een goed voorbeeld is Friesland, waar het aantal so ciale werkplaatsen van dertien naar vijf is gegaan. Het ver plaatsen naar Goes is niet meer dan het verplaatsen van het pro bleem. Daarom moet je het naar een hoger plan trekken en het binnen de provincie en de lan delijke politiek bespreken." Bezoek De commissie was voor de ver gadering 's middags al op be zoek geweest bij de werkplaats. „We wilden van het personeel zelf horen hoe ze erover den ken", legde Van Belzen uit. „We hebben ook met directeur A. Leenhouts gesproken. Hij gaf me het gevoel dat we geen vra gen moesten stellen en het maar moesten slikken. Met andere woorden: je krijgt het door je strot geduwd en er wordt geen rekening gehouden met het per soneel." ke oevers en fietspaden is straks goedkoper en makkelijker te realiseren. Kosten gemaakt voor bemonstering en admini stratie, zijn nu verleden tijd. Om de kaart voor Walcheren te maken is eerst veldwerk ge daan. Medewerkers van het La boratorium Zeeuwse Water schappen hebben locaties bepaald en de grond onder zocht. Daarnaast werd een his torisch onderzoek gehouden. In grote lijnen is van heel Walche ren de geschiedenis van de laat ste zestig jaar nagegaan. Zo is het belangrijk te weten waar de voormalige stortplaatsen liggen en waar boomgaarden hebben gestaan. Vooral boomgaarden zijn belangrijk, omdat daar nog vaak veel met gif werd gewerkt. De volgende stap was het inde len van Walcheren naar grond soort, zoals klei en zand. Op de ze manier is een kaart gemaakt die laat zien welke kwaliteit aan welke soort grond hangt. Bij de bodemkwaliteitskaart van het waterschap Zeeuwse Eilanden hoort ook een zogehe ten 'bodembeheersplan'. In dit plan wordt geregeld dat grond van dezelfde kwaliteit uitge wisseld mag worden tussen ge bieden. Ook mag schonere grond, onder voorwaarden, op licht verontreinigde grond wor den gebracht. Met spandoeken protesteren medewerkers van de Betho tegei izing naar Goes. foto Dirk-Jan Gjeltema door Maurits Sep MIDDELBURG - Gert de Kok wordt de nieuwe lijsttrekker van de PvdA in Zeeland. Of toch misschien Marjan de Koster? Gerard Bosman gooit zijn eigen glazen in door zowel lijsttrekker te willen worden als Tweede- Kamerlid. En de andere kandi daten voor de koppositie missen de bekendheid en de ervaring die de leden zoeken. De zes kandidaat-lijsttrekkers voor de Provinciale Statenver kiezingen op 11 maart 2003 voerden gisteren een zeer fat soenlijke, bijna saaie campagne in Middelburg. Op de eerste van twee avonden waarop zij zich aan de leden voorstellen van avond volgt een herkansing in Biervliet werd het nimmer fel. Ze moesten allemaal wennen aan de rol van sollicitant: de ou de rotten (De Kok, De Koster, Bosman) omdat ze terug bij af waren; de jonkies (Frangois Lindenberg, 29, en Davy Walvis, 35) omdat ze de bekendheid ont beren. Tineke Luyendijk is in het buitenland en kan zich dus niet verkopen. Ze hebben allen het beste met hun partij voor. Ten minste de zeven zetels behouden, dichter naar de burgers toe, meer debat met de achterban en het linkse geluid weer een stem geven. Walvis: „Zeeland moet weer rood kleuren." De Koster: „De PvdA moet de deuren openzet ten." De Kok: „De PvdA moet weer bij de tijd en bij de realiteit komen." Bosman: „De Abdij uit, naar de mensen Emancipatie Natuurlijk vindt ieder voor zich dat dat het beste kan onder zijn/ haar leiding. Terwijl Luyendijk zich schriftelijk aanprees als 'een nieuw smoel'speelde gede puteerde De Kok zijn bekend heid als sterkste troef uit („Zet je meest bekende figuur op 1"). Overigens lijkt het met die be kendheid niet best gesteld. „Ik dacht altijd dat we maar één ge deputeerde hadden", bekende Walvis, al liet hij in het midden welke van de twee, De Kok of Daan Bruinooge, hij kent. Lindenberg denkt met zijn pas sie („Ik wil dit uit de bodem van mijn hart") het vertrouwen vat de leden te winnen. De Koster deed een appèl op het gewet© van de achterban. Die zegt altijc dat emancipatie belangrijk is, welnu, dat kan zij nu bewijzet door haar als vrouw tot lijst- trekker te benoemen. „Dat moei je niet alleen met de mond belij. den", vindt De Koster. Vernieuwer Bosman wierp zich op als de; vernieuwer van de partij. Le vendige debatten wil hij, en als fractievoorzitter zal hij fractie-i leden de straat opsturen.,,Watis daar nieuw aan? Dat doen we ai tientallen jaren", schamperde een partijlid. En zijn dubbele ambitie lijsttrekker/fractie voorzitter én Kamerlid werd al om met kritiek ontvangenAlsj- beide taken goed wilt doen, kat het menselijkerwijs niet, wasdf heersende mening. Statenlid Bosman denkt er anders ovei „Ik heb de afgelopen vier jaar gezien hoeveel tijd nodig is voor fractiewerk." Na afloop waren de voorkeuren van de leden niet verandert, Lindenberg en Walvis hebben veel sympathie opgewekt, maar zijn geen serieuze bedreiging voor De Kok. De Koster is dal wel, omdat dan eindelijk eens een vrouw aan de macht komt Maar De Kok gooit, zelfs vol gens leden die op een ander zul len stemmen, de hoogste ogen omdat hij de bekendste is, stellis één van hen. „Ook al zou het®; zijn presentatie wel beter km- NOORDWELLE- Uit de auto van een 25-jarige Duitser zijn gisteren zo'n vijftig cd's gesto len. De man had zijn auto gepar keerd op de strandovergang langs de Ramp weg in Noord- welle. ZIERIKZEE - De Anbo afdeling Zierikzee houdt donderdag middag 14 november een bingo middag in het eigen onderko men aan de Paternosterstraat, De bijeenkomst begint om 14.00 Frensch de Groot: „Ik lijk schijnbaar erg op Sproet en ze vonden dat ik ook wel goed kon acteren.' foto Wim Kooijman door Raymond de Frel TERNEUZEN - Hij is er overduidelijk vol van. Al vertellende kruipt Frensch de Groot uit Terneuzen af en toe ongemerkt weer in zijn acteursrol. Alsof hij alle spannende avonturen opnieuw beleeft. De 11-jarige - sinds gisteren- Frensch heeft een voorname rol in de film Pietje Bell, die binnenkort in het hele land te zien is. Hij speelt Sproet, het vriendje van de hoofdrolspeler. De film van Maria Peters, die is gebaseerd op met name de eerste twee delen uit de Pie tje Bell-serie van Chris van Abkoude, gaat vrijdag 15 november in het Amsterdamse Tuschinski Theater in première. Frensch deed vorig jaar auditie, nadat hij een oproep had gezien. „Wij hadden de video Kruimel tje gehuurd en daarop stond een oproep voor de film Pietje Bell. Ik heb toen foto's en een verhaaltje over mijzelf opgestuurd. Toen woonde ik nog in Hendrik Ido Am bacht -sinds januari van dit jaar woont Frensch in Terneuzen- en ik moest auditie deen in Rotterdam. Uit 1200 aanmeldingen werd ik met een paar anderen gekozen Na de tweede auditie in Amsterdam, zeiden ze dat ik Sproet mocht spelen", aldus de leer ling van de Terneuzense Zuidlandschool. Samen met Pietje Bell (gespeeld door Quin- ten Schram) beleeft Sproet allerlei wilde avonturen. Echter, ook buiten de opnames haalden de belhamels af en toe fantastische streken uit. „Toen ik voor de eerste opnames naar Arnhem moest, was ik heel zenuwach tig. Zoveel camera's, heel veel drukke men sen en het was ook nog eens onder de grond, in het zogenaamde 'rovershol'. Er liepen ook veel mensen met portofoons. Dat maak te echt indruk. Maar na een paar dagen wa ren Quinten en ik wel aan die dingen ge wend. Toen hebben we die portofoons eens stiekem uitgezet, zodat de crew geen con tact meer met elkaar had. In Amsterdam hebben we trouwens op de set eens alle deu ren op slot gedaan", vertelt Frensch la chend. Reizen Frensch de Groot speelt samen met acteurs als Rick Engelkes, Willem Nijholt, Angela Groothuizen en Roelf Ragas. Voor de opna mes reisde hij af naar onder andere Brugge, Gent, Keulen, Amsterdam en Antwerpen. In eerste instantie was hem een kleine rol toe- Een zwembad in uw eigen tuin. Dat is pas écht genieten volgens Flexileisure. Zwemmen (lobberen, spartelen, ontspannen... genieten. U kunt kiezen uit talloze formaten. Zelf bouwen of die mensen van Flexi hun werk laten doen. Het is betaalbaar! En het kan snel. Graag vertellen wc ook meer over onze bubbelbaden en massage baden. Het toppunt van genieten... De Roterij 4 Burgh-Haamstede 0111652300 Een hersenaandoening bij kinderen is heel ingrijpend. Voor kind en ouders. Daarom wil de Hersenstichting Nederland investeren in snellere diagnostiek en betere behan deling voor aangeboren hersenaandoeningen bij kin- deren. We doen dat door het financieren van weten- schappelijk onderzoek en het geven van voorlichting. Geef daarom gul. Hersenstichting Nederland Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - 070 - 360 48.16 - www.hersenstichtlng nl bedeeld,Maar ik lij k schi j nbaar heel erg op Sproet en ze vonden dat ik ook wel goed kon acteren, dus werd mijn rol steeds groter." Frensch heeft de uiteindelijke versie nog niet gezien. „Het is toch veel leuker om die pas op de echte première-avond te zien? Best spannend hoor, want koningin Beatrix komt misschien ook." Twee dagen later geeft Frensch acte de présence bij de Koning van Engeland in Hulst, waar de film dan voor het eerst wordt vertoond. De Temeuzenaar was in totaal 28 dagen kwijt aan de opnames. Goede cijfers „En weet je wat het leukste van alles was? De opnames waren onder schooltijd. Er is toch geen Nederlands kind meer dat school nog leuk vindt?" Dat Frensch lessen miste, was overigens niet van zijn rapport af te le zen. „Voor mijn inhaaltoetsen heb ik goede cijfers gehaald." Hoewel Frensch de smaak van het acteren te pakken heeft, blijft hij nuchter. „Ik zou best in een andere film wil len spelen, maar voorlopig vind ik het ge woon leuk om in mijn vrije tijd en onder schooltijd te doen. Of ik later acteur wil worden? Nee, piloot." Als reuma in je leven komt, is dat vaak voor altijd. Veelal zal het leven dramatisch veranderen. Je wordt sterk afhankelijk van medische zorg, van paramedische zorg en ook intensief medicijngebruik wordt dagelijkse routine. Sporten kan niet meer, een hobby blijkt onmogelijk, het is vaak de vraag of je op je werk kan blijven functioneren. In sociale contacten doet dat echt zeer. Een soort "onzichtbare pijn" die voor veel patiënten net zo zwaar telt als de fysieke pijn. Gedurende dit jaar, onder andere via de nationale collecte, vraagt het Na tionaal Reumafonds hiervoor extra aandacht. Wat is reuma? Reuma is niet één ziekte. Het is de verzamelnaam voor zo'n tweehonderd verschillende ziektes die alle met gewrich ten en spieren, en dus met be wegen, hebben te maken en die niet door ongeval of bles sure worden veroorzaakt. Men sen met reuma hebben proble men met bewegen en kunnen daardoor veel dingen niet meer. Vaak hebben ze ook pijn en verlies van energie. Onge veer een op de tien Nederlan ders lijdt aan een vorm van reuma. Daaruit blijkt dat reu ma nog steeds volksziekte nummer één blijft met 1,6 miljoen Nederlanders die aan reuma lijden. Een op de vijf huisartsenconsulten heeft te maken met gewrichts- of spier- klachten. fiet meest voorkomend is ar trose oftewel gewrichtsslijta- ge, vooral aan knieën en heu pen (ca. 650.000 mensen). Chronische gewrichtsontste kingen zijn kenmerkend voor ontstekingsreuma, zoals bij reumatoïde artritis en de ziek te van Bechterew (ca. 400.000 mensen). Ook aandoeningen van de weke delen, zoals spie ren, pezen en bindweefsel, komen veel voor (ca. 500.000 mensen). Wij geven veel steun aan het wetenschappelijk onderzoek Ruim 70% van het weten schappelijk onderzoek in Ne derland wordt gefinancierd door het Nationaal Reuma fonds, wat alleen mogelijk is door uw giften, want de over heid geeft ons geen subsidie. Helaas is het nog steeds niet mogelijk om reuma echt te genezen. Toch is de afgelopen decennia veel verbeterd. Zo komen tegenwoordig steeds minder reumapatiënten in een rolstoel terecht, dankzij bete re medicatie en nieuwe be handelingen op het gebied van fysiotherapie, ergothera pie en orthopedie. Ook zijn er medicijnen ontwikkeld die pa tiënten mobiel houden. Die pijn en beschadiging aan ge wrichten voorkomen. Er wor den hoge verwachtingen ge koesterd van de nieuwste golf medicijnen, de zogenaamde biologicals, antistoffen werk zaam tegen eiwitten die ge wrichtsontsteking veroorza ken. Ook in de reumachirurgie is grote vooruitgang geboekt. Toch blijft reuma nog altijd volksziekte nummer 1. Wij zijn er voor de reumapatiënten Naast het mogelijk maken van wetenschappelijk onderzoek richt het Nationaal Reuma fonds zich vooral op het hel pen van de reu ma patiënten, Dat houdt o.a. in: voorlichting aan patiënten en hun omgeving financiële steun aan reuma patiënten die door hun ziek te in moeilijkheden komen het organiseren van aange paste vakantiereizen het bevorderen van lotgeno tencontact financiële steun aan de meer dan honderd reumapatiën tenverenigingen Meer informatie vindt u o.a, op www.reumafonds.nl. Steun de reumabestrij ding! Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32