Fusie waterschappen wankelt Kleine en grote geschriften naar het gemeentearchief PZC Nieuwe boot voor reddingsbrigade Moeders nemen intocht Sint over Waterschap brengt bodemkwaliteit van Walcheren in kaart Minder ammoniak over Schelde Pauselijke onderscheiding Broeders verlaat Zeeland Majoretten Jonge Kracht naar NK Bezwaren zetten oprichting monsterschap Zuid-Holland Zuid onder druk Titel zwemmend redden voor Temmerman agenda Lading verloren Huisarts toen en straks SLUISKIL - De risico's van het ammoniakvervoer over de Westerschelde gaan verder omlaag dan vorige maand werd verwacht. De Antwerpse fabriek van BASF neemt jaarlijks honderdduizend ton ammoniak af van Hydro Agri Sluiskil. De ammoniaktrafiek tussen Sluiskil en de Noordzee neemt daardoor met zo.'n 25 procent af, terwijl het ammoniakver voer tussen Terneuzen en Antwerpen gelijk blijft. De twee bedrijven, beiden actief in de productie van kunst- mest(grondstoffen), onderhandelden al langer over de leve ring van ammoniak, vooral op voorspraak van de Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Paulus. Vorige maand verwachtten de twee be drijven overeenstemming te bereiken over afname van vijf tigduizend ton ammoniak. OUD-VOSSEMEER - Piet Hommel uit Oud-Vossemeer heeft zondag aan het einde van de kerkdienst in de Sint Willibror- duskerk een pauselijk onderscheiding ontvangen van pastor A. Schuerman. Hommel kreeg de onderscheiding voor zijn grote inzet voor de Willibrordusparochie. ,Ik was totaal verrast. Het was een gezinsmis waarbij de kin deren op het einde naar voren kwamen. Daar liepen mijn twee kleinkinderen bijterwijl zij hier normaal gesproken niet bij zijn. Dus toen begon ik wel iets aan te voelen", vertelt Hom mel. De onderscheiding is het 'Ereteken van het verheven kruis', een van de hoogste pauselijke onderscheidingen. Hommel kreeg het kruis voor verschillende werkzaamheden voor de kerk. Hij was onder andere twaalf jaar lang lid van het kerkbestuur, waarvan een groot aantal jaren ook vice-voor- zitter. Daarnaast had hij een aandeel in de restauratie van de kerk en verricht hij timmerwerk voor de parochie. MIDDELBURG - Directeur W. Broeders van Rijkswaterstaat in Zeeland vertrekt per 1 januari. Hij wordt lid van de hoofd directie van Rijkswaterstaat. Hij krijgt er de portefeuille wa ter. Broeders (56) is sinds 15 maart 1999 hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat in Zeeland. Hij nam op die datum het stokje over van H. Saeijs. Een jaar eerder was hij al toege voegd directeur naast Saeijs. De loopbaan van Broeders bij Rijkswaterstaat getuigt van een grote mobiliteit. Sinds hij er in 1970 in dienst trad, heeft hij diverse functies gehad, onder meer bij de Deltadienst, bij de directies Noord-Holland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land, bij de hoofddirectie en tenslotte bij de directie Zeeland. Bij zijn aantreden in Middelburg had Broeders al laten weten dat hij de functie van directeur in Zeeland drie of vier jaar dacht te vervullen. Zijn vertrek komt voor de medewerkers van Rijkswaterstaat in Zeeland dan ook niet als een grote verrassing. Algemeen werd aangenomen dat hij na de door hem geleide en thans goeddeels voltooide reorganisatie van het Rijkswaterstaat- apparaat in Zeeland naar een andere functie zou omzien. KAPELLE - Twee majorettenteams van showkorps Jonge Kracht uit Kapelle-Biezelinge zijn afgelopen weekeinde in de prijzen gevallen tijdens wedstrijden van de Nederlandse Twirl Sport Bond in Ridderkerk. De majoretten A behaalden met 35,5 punten de eerste plaats en de majoretten B eindigden met 31,1 punten op de derde stek. Hierdoor hebben beide teams zich geplaatst voor het Nederlands Kampioenschap dat op 17 november in Nieuwegein wordt gehouden. dinsdag 5 november 2002 door Famke van Loon MIDDELHARNIS - De samen voeging van zes waterschappen en het zuiveringsschap in Zuid Holland staat op losse schroe ven. Een meerderheid van Pro vinciale Staten dreigt zich tegen dit plan van Gedeputeerde Sta- ten te keren. Reden voor de af wijzing is de stortvloed aan be- i zwaarschriften, die tegen de i fusieplannen zijn ingediend. Een definitief besluit over de fu- l sie wordt volgende week vrijdag genomen. In de Statencommis- sie Groen, Water en Milieu is de kwestie vorige week door de j fracties van VVD, CDA en D66 - op scherp gezet. Hoewel de op- richting van één waterschap i Zuid-Holland Zuid hierdoor J aan het wankelen is gebracht, blijft GS voorlopig achter het eigen voorstel staan. Wel is de verwachting dat het provinciaal bestuur met een alternatief voor een kleinschaliger fusie op de proppen zal komen, mocht een 1 meerderheid van de Statenle- den zich blijven verzetten. J De provincie wil zes water- schappen in Zuid-Holland - Goeree-Overflakkee, DeBrielse Dijkring, De Groote Waard, IJs- selmonde, De Krimpenerwaard en De Alblasserwaard - en het (overkoepelende) zuiverings- schap Hollandse Eilanden sa- I menvoegen. Verzet Per 1 januari 2005 moet één groot waterschap Zuid-Hol land Zuid aan de slag gaan. Het doel van dit toekomstige schap - de zogeheten W7 - is meer een heid i n het waterbeheer te bren- gen. Nadat sinds 1999 deze fusie is voorbereid, is nu de tijd voor de politiek aangebroken om knopen door te hakken. Het ver- zet tegen de geplande fusie is groot: de betrokken water schappen, 22 gemeentebesturen en tal van andere (natuur- en. landbouw) organisaties hebben samen meer dan zestig be- zwaarschiften tegen het plan ingediend. Het algehele bezwaar is dat dit toekomstige schap te groot en te afstandelijk is. De gemeente Rotterdam vreest daarnaast dat de kosten voor haar inwoners de pan uit zullen rijzen onder de gezamelijke vlag. Samenvoeging van schappen is weliswaar bespreekbaar, maar dan op een kleinere schaal. Zo probeert het waterschap Goe ree-Overflakkee de provincie al tijden warm te krijgen voor een samensmelting van de vier zo geheten 'kleiwaterschappen' langs de kust: De Brielse Dij kring, De Groote Waard, IJssel- monde en Goeree-Overflakkee. Een meerderheid van de Zuid- Hollandse Statenfracties wil re kening houden met deze stort vloed aan bezwaarschriften. WD en D66 hebben zich van meet af aan tegen de komst van het 'monsterschap' verzet. Zij voelen meer voor de fusie van de vier lcustschappen. Meerderheid Het kamp van W7-tegenstan- ders is sinds de commissiever gadering versterkt met de frac ties van Onafhankelijken Zuid- Holland en CDA, dat zich tegen het plan van zijn eigen gedepu teerde L. van der Sar keert. Om dat deze vier fracties in Provin ciale Staten een meerdex*heid hebben dreigt de fusie met de haven in zicht alsnog te sneuve len. Ondanks deze slechte voorteke nen zal GS volgens J. Fioole, provinciaal projectleider, vast houden aan het plan voor de sa menvoeging van de zeven schappen. Blijkt hiervoor tij dens de vergadering te weinig steun te zijn, dan is niet uitge sloten dat de gedeputeerde zijn voorstel zal aanpassen. Volgens Fioole zal daarbij de sa menvoeging van de vier kleiwa terschappen het 'vertrekpunt' zijn. Het schap van de Krimpe nerwaard zou dan moeten aan sluiten bij dat van Schieland, terwijl de Alblasserwaard kan worden ondergebracht bij het Gelderse Rivierenland. Dat al ternatief is volgens de project leider echter nog alles behalve in kannen en kruiken. Fioole: ,,Daar zitten nog een aantal open eindjes aan." De reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland krijgt volgend jaar een nieuwe boot. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans OUWERKERK - De kogel is door de kerk. De reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland heeft na lang geld sprokkelen, kijken, ver gelijken en testen een nieuwe boot besteld. Omdat deze groter is dan het huidige vaar tuig wordt ook de bootcontainer vervangen. De reddingsbrigade hoopt in maart 2003 over de nieuwe boot te kunnen beschikken. De huidige boot van de op het strandje bij Ouwerkerk gestationeerde reddingsbriga de is dik tien jaar oud en hard aan vervan ging toe. De afgelopen jaren heeft de briga de flink gespaard en is op zoek gegaan naar geldschieters om het benodigde budget - zo'n 30.000 euro - voor een nieuwe boot bij elkaar te krijgen. Volgens woordvoerder T. Meeles is de financiering inmiddels rond. De keuze van de reddingsbrigade is uitein delijk gevallen op een Tornado 5.4 Speed. Dit 5.40 meter lange en 2.35 brede schip is uitgerust met een 60 pk tweetakt-Yamaha motor die de boot naar een topsnelheid van 50 kilometer per uur stuwt. De boot krijgt een zitbok voor twee personen. Deze moeten dan wel achter elkaar gaan zitten. In de bok is ruimte vrijgehouden voor een 125 liter grote brandstoftank en allerlei inbouwap- paratuur. In de bok van de opstapper zijn de brandblussers, touwen, ankers en hetsleep- gerei ondergebracht. Het schip is voorzien van alle moderne snuf jes. Mobilofoon en marifoon zijn uiteraard aanwezig, en daarnaast beschikt de berrïan- ning van de boot over kaartplotter, GPS- plaatsbepalingssysteem en een diepteme ter. De reddingboot is eveneens voorzien van een sleepinrichting voor lichte bootjes. Vlak voor het tijdstip van bestellen kwam de reddingsbrigade erachter dat de nieuwe reddingboot niet paste in de oude bootcon- tainer. De deur was te smal. Een handelaar uit Rotterdam heeft de reddingsbrigade uit de nood geholpen. Mits zij zelf voor het ver voer zorgdraagt kan de brigade bij de Rot terdammer de bestaande container gratis omruilen voor een grotere. Verkoop De oude boot van de reddingsbrigade gaat in de verkoop. Het schip heeft tien jaar dienst gedaan, maar kon bij de aankoop van de nieuwe niet ingeruild worden. De boot wordt verkocht zonder trailer en communi catieapparatuur, maar inclusief buiten boordmotor. De oude trailer komt in gebruik als strand- trailer. door Ali Pankow OUWERKERK - Het onder- wijsteam bij openbare basis school 't Stoofje in Ouwerkerk heeft dit jaar geen tijd meer om Sint-Nicolaas en zijn Zwarte Pieten binnen te halen. „Je ziet in het onderwijs steeds meer ta ken op je af komen. Daar zullen wij keuzes in moeten maken", zegt locatiemanager H. Snij ders. Nadat vorig jaar de deelname in groepsverband aan de Zierik- zeese Avondvierdaagse al werd geschrapt bij 't Stoofje, sneuvelt nu ook de organisatie van de in- tocht van Sint. Een groep moe- ders op het dorp betreurt dat zo, J dat ze spontaan hebben beslo- ten het initiatief over te nemen, j „Natuurlijk komt Sint-Nico- laas rond 5 december wel ge- woon op school nog even langs, maar de organisatie van een in- P tocht op het dorp zit er gewoon niet meer in", zegt Snijders. Volgens hem was het bovendien I toch al vrij uitzonderlijk dat de REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl school die festiviteit verzorgde. „Dat is ruim vijftien jaar gele den ontstaan op verzoek van de toneelvereniging die een speci aal stuk rond Sint-Nicolaas hadden gemaakt. We zijn het daarna als school al die jaren blijven doen en het was ook al tijd heel leuk, maar nu ont breekt ons de tijd er gewoon voor", zegt Snijders. Hij vindt het plezierig dat deze activiteit nu door enkele moeders is over genomen. Volgens hem kunnen ze gebruikmaken van een com pleet draaiboek en krijgen ze volop steun van het bedrijfsle ven in en rond het dorp. Sponsors Woordvoerster Marijke Berre- voets namens de moeders beves tigt die spontane medewerking. „Toch willen we niet volledig afhankelijk blijven van spon sors. Als het aanslaat en we er mee doorgaan, willen we vol gend jaar met een intekenlijst langs de deur voor bijdragen van de dorpsbewoners." Vol gens Berrevoets zou het zonde zijn als Sint niet meer ingehaald zou kunnen worden op het dorp. De intocht staat gepland op vrijdagmiddag 22 november. Muziekvereniging Nieuw Le ven gaat Sint en Pieten rond kwart over drie inhalen. Een be stuurslid van de dorpsraad spreekt vanaf de muziektent een welkomswoord en daarna is er voor alle kinderen in Ouwer kerk een feest in het dorpshuis met traktaties, het voorlezen van een verhaal en een poppen kastvoorstelling. VLISSINGEN - Sandra Ttem- raerman van de Dr A. Staver- manbrigade uit Vlissingen heeft de nationale titel veroverd bij de Nederlandse Kampioenschap pen Zwemmend Redden. Zij versloeg Monique Driessen uit Weert en Ineke Goosens uit Vlissingen. Maartje van Keulen van de Vlissingse ploeg wist zich te plaatsen bij de Senioren da mes. Voor de nationale juniorenploeg plaatsten zich: Kay Scholt, Co lin Weeland, Emiel Flipse, Peter Weezepoel en Anelouk Schrij vershof. De kist op zolder bleek tot verrassing van Zeelandia-directeur H. Doeleman vol archiefstukken van 't Nut. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De waarde van suikers als voedsel komt erin aan bod en de vraag 'Hoe de mensch zijn karakter opbouwt' blijft evenmin onbesproken in de Kleine Geschriften, publica ties uitgegeven door de Maat schappij tot Nut van het Alge meen. De Kleine Geschriften maken onderdeel uit van het verloren gewaande maar teruggevonden archief van het departement Zierikzee van 't Nut, sinds giste ren officieel onder de hoede van het gemeentearchief. Een van de belangrijkste aanwinsten van het jaar, volgens wethouder J. van Felius van de gemeente Schouwen-Duiveland. Wat bladeren in het materiaal, dat op een zolder van bakke- rijgrondstoffenfabrikant Ko ninklijke Zeelandia aan de Kor te Sint Janstraat in Zierikzee werd teruggevonden, logen straft het idee dat archiefstuk ken saai zijn. Meest tot de ver beelding sprekend is het dossier Edelmoedige Daden 1844-1862. Daarin staat in prachtig krulle rig handschrift onder meer het verhaal van de redding van de negenjarige Marinus Krakkeel. De knaap zakte door het ijs en dreigde te verdrinken. Zijn 12-jarige broertje Adriaan deed een poging hem te redden, maar slaagde daar niet in. De veld wachter begaf zich onverwijld te water en vergat daarbij even dat hij niet kon zwemmen. Dankzij de hulp van omstan ders liep het uiteindelijk voor allen goed af. Soepkoker/arbei der Anthonie Krakkeel kreeg zijn zonen nat maar verder on gedeerd weer thuis. 't Nut deed meer. Er was een Nutsbibliotheek, een Nuts- kleuterschool en de nog maar enkele jaren gelden opgeheven Nutsspaarbank. Er werden lezingen verzorgd, toneelvoor stellingen gegeven en cabare tiers vermaakten de Zierikzeeë- naren. Er werden plannen voor een Nuts-wasserette gesmeed en een petitie tot behoud van de gymnasiale afdeling van het Professor Zeemanlyceum in el kaar gezet. Muizenvraat Het door dè vondst nu vrij complete archief van het depar tement Zierikzee levert tweeën halve meter historische gege vens op. Veelal bestaand uit handgeschreven informatie, maar ook drukwerk en foto's. En dat alles volgens archief-in- ventarisator A. Abelmann in een opmerkelijk goede staat. Op wat muizenvraat en vochtplek- jes na. De vondst moest wel even in quarantaine voordat het aan het volk getoond kon worden. Abelmann: „Het was enorm vies, maar gelukkig zonder ge vaarlijke schimmels." Gemeentearchivaris H. Uil is in zijn nopjes met het materiaal en hetzelfde geldt voor wethouder Van Felius. In een korte toe spraak ter gelegenheid van de officiële overdracht van de ar chiefstukken sprak hij van 'de belangrijkste aanwinst van het jaar'. „Niet alleen vanwege de leef tij d - het oudste stuk dateert van 17 97 - maar ook vanwege de his torische waarde. Het Nut speel de een belangrijke rol in het so ciaal maatschappelijk leven van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw en heeft veel bijgedragen aan het niveau van de volksontwikkeling in Zierikzee. door Ab van derSluis VLISSINGEN - Het water schap Zeeuwse Eilanden heeft de bodemkwaliteit van Walche ren in kaart gebracht. Aanne mers, die bijvoorbeeld een huis bouwen of een fietspad aanleg gen, hoeven nu geen eigen on derzoek meer te doen om te zien of de grond vervuild is. Over een aantal jaren heeft het hele werkgebied van het waterschap een bodemkwaliteitskaart. Walcheren is het eerste gebied van Zeeuwse Eilanden waar nu duidelijk is welke geheimen in de bodem zitten. Met de kaart kunnen opdrachtgevers in één oogopslag zien met wat voor grond ze te maken krijgen. Het verplaatsen en hergebruiken van grond moet als gevolg van het Bouwstoffenbesluit tegen woordig aan strenge regels vol doen. De grond moet bijvoor beeld gekeurd worden. Omdat al snel duidelijk werd dat het ondoenlijk is om bij gro te projecten relatief kleine par- tijen grond te laten onderzoe ken, zijn op initiatief van de Dienst Landelijk Gebied bo- demkwaliteitskaarten in het le ven geroepen. Voor het water schap hebben de kaarten een aantal voordelen. Bijvoorbeeld de aanleg van natuurvriendelij ke oevers en fietspaden is straks goedkoper en makkelijker te realiseren. Kosten die vroeger gemaakt moesten worden voor bemonstering en administratie, zijn nu verleden tijd. Om de kaart voor Walcheren te maken is eerst veldwerk ge daan. Medewerkers van het La boratorium Zeeuwse Water schappen hebben locaties bepaald en de grond onder zocht. Daarnaast werd een his torisch onderzoek gehouden. In grote lijnen is van heel Walche ren de geschiedenis van de laat ste zestig jaar nagegaan. Zo is STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie Maatschappelijke Aangele genheden; Hervormd Kerkcentrum aan het Haven plein (achter de Gasthuiskerk), 19.45 uur: informatiebijeenkomst over Liturgie in de Eredienst met spreker Mar van der Veer; het belangrijk te weten waar de voormalige stortplaatsen liggen en waar boomgaarden hebben gestaan. Vooral boomgaarden zijn belangrijk, omdat daar nog vaak veel met gif werd gewerkt. De volgende stap was het inde len van Walcheren naar grond soort, zoals klei en zand. Op de ze manier is een kaart gemaakt die laat zien welke kwaliteit aan welke soort grond hangt. Bij de bodemkwaliteitskaart van het waterschap Zeeuwse Eilanden hoort ook een zogehe ten 'bodembeheersplan'. In dit plan wordt geregeld dat grond van dezelfde kwaliteit uitge wisseld mag worden tussen ge bieden. Ook mag schonere grond, onder voorwaarden, op licht verontreinigde grond wor den gebracht. De milieukwali teit moet dan wel gelijk blijven of verbeteren. KRUININGEN - Een 54-jarige automobilist uit Oudenbosch is zondag op de A58 ter hoogte van Kruiningen een deel van de Ia- ding van zijn aanhanger verlo ren. Het ging om enkele dozen en wat klein materiaal. Een deel van de lading kwam op twee an dere auto's terecht. Deze liepen daarbij lichte schade op. De lin kerrijbaan moest tijdelijk wor den afgezet om de rommel op te ruimen. ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland houdt in samenwer king met de ouderenorganisa- ties in de gemeente woensdag 20 november een bijeenkomst in het MFC in Zierikzee over het onderwerp 'huisarts vroeger en straks'. Huisarts J. Flach uit Renesse zal tijdens deze middag vertellen over de ontwikkelingen die de huisarts op Schouwen-Duive land heeft meegemaakt en wat de toekomst zal zijn. De bijeenkomst begint om 13.30 uur met ontvangst met koffie en thee. Flach begint zijn inleiding rond 13.45 uur. Na de pauze is er gelegenheid voor vragen en dis cussies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31