Fusie waterschappen wankelt WÊÊU PZC Middelburgse ontdekkingen in sterrenkunde altijd onderschat Heemkundekring Tholen bewijst bestaansrecht Schipperskinderen maken eigen films Schitteren als het vriendje van Pietje Bell Lij sttrekkerschap gaat naar bekende sociaal-democraat 14 Kenniscentrum moet jeugd in regio houden Bezwaren zetten oprichting monsterschap Zuid-Holland Zuid onder druk Auto's vernield Kleuranalyse Glaskunst in Heinkenszand Kapotte brug veroorzaakt file dinsdag 5 november 2002 door Frank van Cooten HULST - Zeeuws-Vlamingen die over de grens willen stude ren of werken hebben te maken met veel ingewikkelde en af wijkende regels. Dat vormt voor velen nog een groot strui kelblok om de stap over de grens te zetten. Zo kiezen veel Zeeuws-Vlaam- se jongeren tussen de 17 en 24 jaar voor vervolgopleidingen in Brabant of in de Randstad en gaan daar ook op kamers. De PvdA in Hulst wil daar iets aan doen met de oprichting van een kenniscentrum waar iedereen terecht kan met vragen over het werken of studeren in Bel gië. Als het aan de PvdA ligt wordt dit kenniscentrum ge vestigd in het Hulster stadhuis. Lijsttrekker P. Weemaes: „Vlak over de grens zijn goede oplei dingen. Alleen kiezen jongeren daar niet voor gezien de inge wikkelde regelgeving. In het kenniscentrum zijn kennis en ervaring gebundeld zodat de jongeren op een goede manier begeleid kunnen worden. Ze kunnen dan ook in Zeeuws- -Vlaanderen blijven wonen", zegt Weemaes. „Aan de andere zijde van de grens ligt een mooi gebied, economisch pri ma ontwikkeld en qua cultuur nauw aansluitend bij ons. Hier liggen de kansen jongeren te laten studeren voor erkende diploma's en gericht op het werken in de eigen omgeving. Alleen deze aanpak zorgt er voor dat jongeren in Zeeuws- Vlaanderen blijven wonen. Ook het bedrijfsleven heeft daar baat bij." door Famke van Loon MIDDELHARNIS - De samen voeging van zes waterschappen en het zuiveringsschap in Zuid Holland staat op losse schroe ven. Een meerderheid van Pro vinciale Staten dreigt zich tegen dit plan van Gedeputeerde Sta ten te keren. Reden voor de af wijzing is de stortvloed aan be zwaarschriften, die tegen de fusieplannen zijn ingediend. Een definitief besluit over de fu sie wordt volgende week vrijdag genomen. In de Statencommis sie Groen, Water en Milieu is de kwestie vorige week door de fracties van WD, CDA en D66 op scherp gezet. Hoewel de op richting van één waterschap Zuid-Holland Zuid hierdoor aan het wankelen is gebracht, blijft GS voorlopig achter het eigen voorstel staan. Wel is de verwachting dat het provinciaal bestuurmet een alternatief voor een kleinschaliger fusie op de proppen zal komen, mocht een meerderheid van de Statenle- den zich blijven verzetten. De MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van zondag maandag drie auto's beschadigd in Middelburg. Op de Beenhouwerssingel werden de achterruit en een rui tenwisser vernield van een ge parkeerde wagen. In de Spin- huisweg moesten twee auto's het ontgelden. De schade betrof daar drie autoruiten en krassen en deuken. provincie wil zes waterschap pen in Zuid-Holland - Goeree- Overflakkee, De Brielse Dij kring, De Groote Waard, IJssel- monde, De Krimpenerwaard en De Alblasserwaard - en het (overkoepelende) zuiverings schap Hollandse Eilanden sa menvoegen. Per 1 januari 2005 moet één groot waterschap Zuid-Hol land Zuid aan de slag gaan. Het doel van dit toekomstige schap - de zogeheten W7 - is meer een heid in het waterbeheer te bren gen. Nadat sinds 1999 deze fusie is voorbereid, is nu de tijd voor de politiek aangebroken om knopen door te hakken. Het ver zet tegen de geplande fusie is groot: de betrokken water schappen, 22 gemeentebesturen en tal van andere (natuur- en landbouw) organisaties hebben samen meer dan zestig be zwaarschriften tegen het plan ingediend. Het algehele bezwaar is dat dit toekomstige schap te groot en te afstandelijk is. De gemeente Rotterdam vreest daarnaast dat de kosten voor haar inwoners de pan uit zullen rijzen onder de gezamelijke vlag. Samenvoeging van schappen is weliswaar bespreekbaar, maar dan op een kleinere schaal. Zo probeert het waterschap Goe- ree-Overflakkee de provincie al tijden warm te krijgen voor een samensmelting van de vier zo geheten 'kleiwaterschappen' langs de kust: De Brielse Dij kring, De Groote Waard, IJssel- monde en Goeree-Overflakkee. Een meerderheid van de Zuid- Hollandse Statenfracties wil re kening houden met deze stort vloed aan bezwaarschriften. WD en D66 hebben zich van meet af aan tegen de komst van het 'monsterschap' verzet. Zij voelen meer voor de fusie van de vier kustschappen. Meerderheid Het kamp van W7-tegenstan- ders is sinds de commissiever gadering versterkt met de frac ties van Onafhankelijken Zuid- Holland en CDA, dat zich tegen het plan van zijn eigen gedepu teerde L. van der Sar keert. Om dat deze vier fracties in Provin ciale Staten een meerderheid hebben dreigt de fusie met de haven in zicht alsnog te sneuve len. Ondanks deze slechte voorteke nen zal GS volgens J. Fioole, provinciaal projectleider, vast houden aan het plan voor de sa menvoeging van de zeven schappen. Blijkt hiervoor tijdens de verga dering te weinig steun te zijn, dan is niet uitgesloten dat de ge deputeerde zijn voorstel zal aanpassen. Volgens Fioole zal daarbij de sa menvoeging van de vier kleiwa terschappen het 'vertrekpunt' door Frank Gijsel OOSTBURG - Verhalen uit de tijd van Napoleon herleefden de afgelopen dagen op filmlocaties in West-Zeeuws-Vlaanderen. Mensen met namen als karre- voerder DuBacle en kaaskop Boulboulle spelen de hoofdrol in de film Bart Boursin en de Smoelige Smokkelaars, die ge maakt wordt voor schippers kinderen. VLISSINGEN - Welke kleuren passen het beste bij mijn make up en kleding? Deze vraag beantwoordt J. Boer tijdens de introductie kleuren analyse. Met deze analyse stelt zij vast wat voor type iemand is en welke kleuren daarmee har moniëren. Verder vertelt Boer over de methode di e ze gebruikt en geeft ze per persoon een eer ste indruk. De bijeenkomst vindt op 25 no vember plaats in de bibliotheek in Vlissingen en op 28 november in de bibliotheek in Oost-Sou burg. Beide bijeenkomsten be ginnen om 19.30 uur. Kaarten zijn te koop in de bibliotheken. De film, van de hand van Cor Spek, is een opdracht van de stichting Nationaal Kamp voor schipperskinderen. Al 45 jaar wordt voor zo'n zeshonderd kinderen uit heel Nederland een kampweek gehouden in Hat- tem. De film wordt volgend voorjaar vertoond op de schip- persscholen en internaten en bereidt de kampdeelnemers voor op hun opdrachten. Ze moeten tijdens het kamp een smokkelaarsbende oprollen, die onderdeel is van een geheim ge nootschap. Dat bereidt de te rugkeer van Napoleon voor. De coup moet verijdeld worden. Zaterdagmorgen was het gezel schap al vroeg neergestreken bij de familie Van Gorp aan de Maaidijk in Oostburg, De opna men op het erf, met de logge boe renpaarden, leverden aardige, historische beelden op. Cor Spek geniet: „Vrijwilligerswerk geeft toch een speciale sfeer. Het is wel flink buffelen, want we willen in twee dagen de opna men afronden." Penningmees ter Chris de Vries weet nu al te vertellen dat het in juni een bij zonder kamp wordt voor de kin deren. „Voor de opening van ons kamp in Hattem hebben we een zeer hooggeplaatste dame uit genodigd. Meer wil ik er nog niet oververtellen." r* Frensch de Groot: „Ik li jk schijnbaar erg op Sproet en ze vonden dat ik ook wel goed kon acteren." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Hij is er over duidelijk vol van. Al vertellen de kruipt Frensch de Groot uit Terneuzen af en toe ongemerkt weer in zijn acteursrol. Alsof hij alle spannende avonturen opnieuw beleeft. De II-jarige -sinds gisteren- Frensch heeft een voorname rol in de film Pietje Bell, die binnenkort in het hele land te zien is. Hij speelt Sproet, het vriendje van de hoofdrolspeler. De film van Maria Peters, die is gebaseerd op met name de eer ste twee delen uit de Pietje Bell-serie van Chris van Ab- koude, gaat vrijdag 15 novem ber in het Amsterdamse Tu- schinski Theater in première. Frensch deed vorig jaar audi tie, nadat hij een oproep had gezien. „Wij hadden de video Kruimeltje gehuurd en daarop stond een oproep voor de film Pietje Bell. Ik heb toen foto's en een verhaaltje over mijzelf opgestuurd. Toen woonde ik nog in Hendrik Ido Ambacht - sinds januari van dit jaar woont Frensch in Terneuzen- en ik moest auditie doen in Rotterdam. Uit 1200 aanmel dingen werd ik met een paar anderen gekozen. Na de twee de auditie in Amsterdam, zei den ze dat ik Sproet mocht spelen", aldus de leerling van de Terneuzense Zuidland- school. Samen met Pietje Bell (ge speeld door Quinten Schram) beleeft Sproet allerlei wilde avonturen. Echter, ook buiten de opnames haalden de belha mels af en toe fantastische streken uit. „Toen ik voor de eerste opnames naar Arnhem moest, was ik heel zenuwach tig. Zoveel camera's, heel veel drukke mensen en het was ook nog eens onder de grond, in het zogenaamde 'rovershol'. Er liepen ook veel mensen met portofoons. Dat maakte echt indruk. Maar na een paar da gen waren Quinten en ik wel aan die dingen gewend. Toen hebben we die portofoons eens stiekem uitgezet, zodat de crew geen contact meer met el kaar had. In Amsterdam heb ben we trouwens op de set eens alle deuren op slot gedaan", vertelt Frensch lachend. Frensch de Groot speelt samen met acteurs als RickEngelkes, Willem Nijholt, Angela Groot huizen enRoelf Ragas. Voorde opnames reisde hij af naar on der andere Brugge, Gent, Keu len, Amsterdam en Antwer pen. In eerste instantie was hem een kleine rol toebedeeld. „Maar ik lijk schijnbaar heel erg op Sproet en ze vonden dat ik ook wel goed kon acteren, dus werd mijn rol steeds gro ter." Frensch heeft de uitein delijke versie nog niet gezien. „Het is toch veel leuker om die pas op de echte première avond te zien? Best spannend hoor, want koningin Beatrix foto Wim Kooijman komt misschien ook." Twee dagen later geeft Frensch acte cle présence bij de Koning van Engeland in Hulst, waar de film dan voor het eerst wordt vertoond. De Terneuzenaar was in totaal 28 dagen kwijt aan de opnames. Goede cijfers „En weet je wat het leukste van alles was? De opnames waren onder schooltijd. Er is toch geen Nederlands kind meer dat school nog leuk vindt?" Dat Frensch lessen miste, was overigens niet van zijn rapport af te lezen. „Voor mijn inhaaltoetsen heb ik goe de cijfers gehaald." Hoewel Frensch de smaak van het ac teren te pakken heeft, blijft hij nuchter. „Ik zou best in een an dere film willen spelen, maar voorlopig vind ik het gewoon leuk om in mijn vrije tijd en onder schooltijd te doen. Of ik later acteur wil worden? Nee, piloot." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Ruim vier eeuwen nadat predikant/sterrenkundige Phi- lippus Lansbergen in Middelburg de weg vrijmaakte voor de astronomie, neemt de sterrenkunde in de Zeeuwse hoofdstad nog steeds een belangrijke plaats in. Drie vooraanstaande astro nomen en ruimtevaartdeskundigen ko men zaterdag naar Middelburg voor een symposium over Leven in de Ruim te. Middelburg blijft - vooral door de stichting volkssterrenwacht Philippus Lansbergen - sterrenkundigen aan trekken. De interesse in het heelal en voor het werk van de stichting groeit flink. Maar de stevige basis werd ge legd in de periode 1585 tot 1650. „Hier is het destijds allemaal begonnen", zegt T. Westerterp van de volkssterren- wacht. „Pas toen Isaac Newton in 1676 de spi\egeltelescoop demonstreerde, ging het snel met de astronomie", ver telt Westerterp. „Maar dat werd moge lijk gemaakt door de ontdekkingen die hier zijn gedaan Helaas zijn die bevin dingen altijd onderschat." Zeker vijf belangrijke astronomen de den hun ontdekkingen in Middelburg. Drie daarvan zijn de bekendste. Het begon in 1585 met predikant Lansber gen. De geboren Gentenaar vestigde zich dat jaar in Leiden waar hij theolo- giestudeerde. Hij werd ondermeerpre dikant in Goes, maar hield er vrijzinni ge gedachten op na. Hij stak niet onder stoelen of banken dat hij zich vinden kon in de leer van Copernicus, die in hield dat de aarde om de zon draait. De ze visie werd door de kerken niet ge waardeerd. Toen Lansbergen zich samen met zijn zoon (die predikant was in Kloetinge) ook nog ging richten op politiek en geneeskunde, was de maat vol. Vader en zoon werden ontslagen. Tafel In 1613 verhuisde Lansbergen naar Middelburg. Daar hield hij zich alleen nogbezigmet wiskunde en astronomie. Hij publiceerde zijn bevindingen over het astronomisch quadrant, zonnewij zers en meetkunde. Hij ontwierp een zogenoemde trigonometrische tafel, waarmee veel preciezer dan voorheen Predikant en sterrenkundige Philippus Lansbergen. de cirkelomtrek en oppervlakten kon den worden berekend. En in 1619 pu bliceerde hij voor het eerst over de be weging van de aarde. Tien jaar later verschenen van zijn hand de verdere bewijzen over de 'loop van den aerdt- cloot'. Inmiddels waren ook Hans Lipperhey en Zacharias Janssen op het toneel ver schenen. Beiden claimden de uitvinder te zijn van de telescoop. Brillenmaker Lipperhey diende 25 september 1608 bij de Staten Generaal een octrooiaan vraag in voor 'een apparaat waarmee je dingen die veraf zijn, kan zien alsof ze dichtbij zijn'. Korte tijd later zei Jacob Metius uit Alkmaar de uitvinder van de telescoop te zijn. Daarna meldde ook Zacharias Janssen uit Middelburg zich. Hij zou de tele scoop al in 1590 hebben bedacht. Nog steeds weten de deskundigen niet wie nou de eerste was. Het was overigens de Italiaan Galileo Galilei die voor het eerst met de telescoop het heelal onder zocht en van wie de naam is blijven hangen bij het grote publiek. Dat er in de periode van 1585 tot 1650 zoveel succesvolle astronomen in Middelburg leefden, is volgens historicus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief in Mid delburg niet opmerkelijk. ,Het past helemaal in het plaatje. Door de tachtigjarige oorlog trokken men sen, onder wie Lansbergen, naar steden in het noorden. Zo bloeide eerst Mid delburg op en later trok men verder noordwaarts. Middelburg werd, op Amsterdam na, de belangrijkste han delsstad. Er was een illustere school en het niveau was hoog. Middelburg werd op cultureel, economisch en intellectueel vlak toonaangevend. Dat trok mensen aanZo werd een klimaat geschapen waarin mensen zoals de as tronomen hun onderzoeken en hun uit vindingen konden doen. Het is een soort golfbeweging die zich ook tegenwoordig nog manifesteert, legt Sijnke uit.Als straks die universi teit, de Roosevelt Academy, naar Mid delburg komt, kan je ook zo'n bewe ging krijgen. De universiteit brengt bepaalde docenten mee en die trekken weer een soort studenten aan. De komst van zo'n universiteit kan een belangrij - ke kwaliteitsimpuls geven aan Middel burg. Die is net hetzelfde als de ontwik keling in de zestiende, zeventiende eeuw. Hoewel, die ontdekkingen zijn natuurlijk niet meer te evenaren." zijn. Het schap van de Krimpe nerwaard zou dan moeten aan sluiten bij dat van Schieland, terwijl de Alblasserwaard kan worden ondergebracht bij het Gelderse Rivierenland. Dat al ternatief is volgens de project leider echter nog alles behalve in kannen en kruiken. Fioole: „Daar zitten nog een aantal open eindjes aan." van onze regioredactie THOLEN - Actuele politieke discussies hebben duidelijk ge maakt dat de heemkundekring Stad en Lande van Tholen voor ziet in een behoefte. Dat zegt voorzitter Ron Wielinga in de eerste nieuwsbrief van de dit voorjaar opgerichte vereniging die zich inzet voor het behoud en de bestudering van het cul tuurhistorisch erfgoed van het eiland Tholen. Wielinga neemt duidelijk stel ling. „Het oud-archief moet be houden worden voor Tholen. De uitbreiding van Maartenshof tot op het voormalige kasteel terrein van Frank van Borselen, dat kan toch niet zo maar." De op dit moment 71 leden tel lende heemkundekring laat ook op andere fronten van zich ho ren. Diverse leden hebben ar chiefonderzoek gedaan als voorbereiding op de tentoon stelling rondom de watersnood- herdenking in Stavenisse in ja nuari 2003. Op verzoek van de stichting Landschapsverzor ging Zeeland is uitgezocht wat de oorspronkelijke beplanting was op de begraafplaats bij het Oudeland in Tholen. Dit resul teerde in een advies voor een herplantingsplan. Leerproject De heemkundekring heeft ook zitting genomen in een regio- overleg van Thoolse en West- Brabantse cultuurhistorische organisaties, die zich bezig hou den met de toekomst van het oud-archief van Tholen. In sa menspraak met de openbare scholen van de gemeente Tholen wil de kring een leerproject ont wikkelen over het ontstaan en de geschiedenis van Tholen en Sint-Philipsland. Archiefonderzoek door leden heeft bovendien aan het licht gebracht dat tussen 1602 en 1799 tientallen Tholenaren in dienst van de Verenigde Oostin- dische Compagnie zijn geweest als schepeling of militair. Verder zijn er VOC-schepen geweest met namen die op Tholen be trekking hadden. Staveniss* Sint-Maartensdijk, Vosmaare Wapen van Tholen kwarnet voor als scheepsnaam in de lfi eeuw. In de 18e eeuw was er noji een keer sprake van een Stave nisse en een Vosmaar. Onder-I zoek heeft duidelijk gemaakij dat de eerste Stavenisse in 168; is vergaan voor de kust vat: Kwazulu-Natal, Zuid-Afrika: Over deze scheepsramp is oni langs een boek verschenen vat! de hand van Ruud Paesie. Het bestuur van de heemkunde kring overlegt momenteel ma! de stichting Beter Wonen et: streekmuseum De Meestoo! over een eigen ruimte in c- voormalige bodewoning bij heii museum in Sint-Annaland. Opj donderdag 28 november on 20.00 uur wordt de ledenverga dering gehouden in zaal Meul- vliet in Tholen. Na de pauzeiss een lezing van A.J. Beenhakke over het ontstaan van het land schap van Tholen. HEINKENSZAND - In galerie 't Kunstuus in Heinkenszani begint morgen de exposilie 'Ontmoeting' van glaskunste naar Rinus Rentmeester uit' Nieuwdorp. De expositie duurt tot en met 30 november. i Rentmeester maakt zijn objec ten voornamelijk uit ambachte lijk gemaakt glas, dat in de meeste gevallen uiteindelijk it een loodobject wordt gemon teerd. Op zaterdagmiddag 16 novem ber is de kunstenaar zelf in '1 Kunstuus aanwezig om zijn werk toe te lichten en demon straties te geven. De Ontmoeting kan op woens dag en donderdag van 13.00 tot 18.00 uur worden bezocht, evenals op vrijdag. Dan is de ruimte ook 's avonds open, van 19.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag zijn bezoekers welkom van 10.00 tot 12.00 uur en van 13,00 tot 16.00 uur. door Maurits Sep MIDDELBURG - Gert de Kok wordt de nieuwe lijsttrekker van de PvdA in Zeeland. Of toch misschien Marjan de Koster? Gerard Bosman gooit zijn eigen glazen in door zowel lijsttrekker te willen worden als Tweede- Kamerlid. En de andere kandi daten voor de koppositie missen de bekendheid en de ervaring die de leden zoeken. De zes kandidaat-lijsttrekkers voor de Provinciale Statenver kiezingen op 11 maart 2003 voerden gisteren een zeer fat soenlijke, bijna saaie campagne in Middelburg. Op de eerste van twee avonden waarop zij zich aan de leden voorstellen van avond volgt een herkansing in Biervliet werd het nimmer fel. Ze moesten allemaal wennen aan de rol van sollicitant: de ou de rotten (De Kok, De Koster, Bosman) omdat ze terug bij af waren; de jonkies (Francois Lindenberg, 2 9, en Davy Walvis, 3 5) omdat ze de bekendheid ont beren. Tineke Luyendijk is in het buitenland en kan zich dus niet verkopen. Rood Ze hebben allen het beste met hun partij voor. Ten minste de zeven zetels behouden, dichter naar de burgers toe, meer debat met de achterban en het linkse geluid weer een stem geven. Walvis: „Zeeland moet weer rood kleuren." De Koster: „De PvdA moet de deuren openzetten." De Kok: „De PvdA moet weer bij de tijd en bij de realiteit ko men." Bosman: „De Abdij uit, naar de mensen." Natuurlijk vindt ieder voor zich dat dat het beste kan onder zijn- /haar leiding. Terwijl Luyen dijk zich schriftelijk aanprees als 'een nieuw smoel', speelde gedeputeerde De Kok zijn be kendheid als sterkste troef uit („Zet je meest bekende figuur op 1"). Overigens lijkt het met die bekendheid niet best ge steld. „Ik dacht altijd dat we maar één gedeputeerde had den", bekende Walvis, al liet hij in het midden welke van de twee, De Kok of Daan Bruinoo- ge, hij kent. Lindenberg denkt met zijn pas sie („Ik wil dit uit de bodem van mijn hart") het vertrouwen van de leden te winnen. De Kostei deed een appèl op het geweten van de achterbanDie zegt altijd dat emancipatie belangrijk is. welnu, dat kan zij nu bewijzen door haar als vrouw tot lijst trekker te benoemen. „Datmoet je niet alleen met de mond belij den", vindt De Koster. Bosman wierp zich op als de vernieuwer van de partij. Le vendige debatten wil hij, en als fractievoorzitter zal hij fractie leden de straat opsturen. „Wat-is daar nieuw aan? Dat doen weal tientallen jaren", schamperde een partijlid. En zijn dubbele ambitie lijsttrekker/fractievoorzitter éi Kamerlid werd alom met kritiei ontvangen. Als je beide taken goed wilt doen, kan het mense lijkerwijs niet, was de heersen de mening. Statenlid Bosman denkt er anders over. „Ik heb de afgelopen vier jaar gezien hoe veel tijd nodig is voor fractie- werk." Na afloop waren de voorkeuren van de leden niet veranderd Lindenberg en Walvis hebber veel sympathie opgewekt, maa; zijn geen serieuze bedreiging voor De Kok. De Koster is da: wel, omdat dan eindelijk eens een vrouw aan de macht komt Maar De Kok gooit, zelfs vol gens leden die op een ander zul len stemmen, de hoogste ogec omdat hij de bekendste is, stelde één van hen. „Ookalzouhetmei zijn presentatie wel beter kun nen." TERNEUZEN - Chaos gisteren tijdens de ochtendspits in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen. De belangrijkste verkeersader tus sen West- en de rest van Zeeuws-Vlaanderen zat volle dig verstopt door de stremming van de brug over het kanaal van Gent naar Terneuzen bij Sluiskil. Een file over de gehele lengte van de Haarmanweg en een overvolle Provincialeweg langs het kanaal tussen Sas van Gent en Terneuzen zorgden er voor dat veel mensen die dagelijks gebruik maken van de route via de Rijksweg 61 te laat op hun werk verschenen. De storing deed zich gisterochtend rond kwart voor zeven voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28