Dorpsraad vraagt naar wensen PZC Eerste Zeeuwse optreden Jovink en de Voederbietels Honderdtwintig jaar geluk COS ontzet over verlies Borselse ontwikkelingshulp 13 Boekverkopers eren D. Anbeek met Donnerprijs Studie leefbaarheid in 's-Heer Abtskerke, Sinoutskerke en Baarsdorp Bluesrotten op Thoolse sessie Majoretten Jonge Kracht naar NK Minder ammoniak over Schelde Pauselijke onderscheiding Broeders verlaat Zeeland Zadel gestolen agenda dinsdag 5 november 2002 MIDDELBURG - Dick An- beek, directeur van boekhan del De Drukkerij in Middel burg, heeft gisteren de J. H. Donnerprijs 2002 ontvangen. Hij kreeg deze onderscheiding van de Nederlandse Boekver kopersbond (NBb) voor de bui tengewone kwaliteiten waarmee hij al vele jaren het boekenvak dient. De Donnerprijs is in 1957 inge steld ter gelegenheid het 50-ja- rig bestaan van de NBb en ter nagedachtenis aan Jan Hen drik Donner (1889-1955), boekverkoper in Rotterdam en vele jaren voorzitter van de bond. De prijs wordt eens in de vijf jaar toegekend aan iemand die zich op langdurige en bij zondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor het boe kenvak in het Nederlands taal gebied. Volgens de jury is Anbeek (1949) een man van vernieu wing en samenwerking, zowel landelijk als regionaal. Met De Drukkerij heeft hij laten zien dat het mogelijk is op de be perkte oppervlakte van 1600 vierkante meter verschillende producten en diensten, zoals boeken, tijdschriften, kantoor artikelen, kunst en horeca, aangevuld met een reeks van activiteiten, bijeen te brengen tot een zeer spraakmakende boekhandel. Anbeek wordt verder gezien als een uitstekend bestuurder met grote betrokkenheid en kennis van zaken. Hij is be stuurslid en sinds 1998 voor zitter van de Stichting Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNM) en hij is ook bestuurslid van de NBb geweest. Anbeek heeft aan de wieg ge staan van de Zeeuwse Boeken week en hij is uitgever van eni ge regionale publicaties. door Mieke van der Jagt 's-HEER ABTSKERKE - Leden van de dorpsraad van 's-Heer Abtskerke gaan deze week op pad om huis-aan-huis vragen lijsten te verspreiden. De dorps raad houdt een groot leefbaar- heidsonderzoek in 's-Heer Abtskerke zelf, in Sinoutsker ke, Baarsdorp en in het buiten gebied dat binnen de oude dorpsgrenzen ligt. Met de resultaten wil de dorps- raad zich een beeld vormen van hoe de mensen zouden willen dat het dorp en de gemeenschap er over tien, vijftien jaar uitziet. De gemeente Borsele, die zelf ook bezig is met een soort per manent te vernieuwen toe komstvisie - de Borsatlas -, kan met de onderzoeksresultaten haar voordeel doen. In de vragenlijsten, die persoon lijk worden overhandigd, staan vragen van uiteenlopende aard. Over wensen en verwachtingen met betrekking tot het wonen, over het voorzieningenniveau, over verkeer, veiligheid en over het verenigingsleven. Geen klaagstuk ,,We willen nadrukkelijk geen klaagstuk maken", zegt voor zitter Kees van der Maas. „Daarvoor hebben we een veel te goed dorp. We weten best dat we in een bevoorrechte positie zijn: we hebben een geweldig dorpshuis, dat goed gebruikt wordtde j eugd heef t een JOP en we mogen nu ook een nieuwe tenniskantine bouwen. Het voormalige armbestuur beheert hier nog een aanzienlijk kapi- THOLEN - In café The Sixties in Tholen vindt zondag 10 novem ber een jamsessie plaats met en kele ervaren bluesrotten als spe ciale gasten. Jan Scherpenzeel alias J.J. Sharp (zang mondharmonica) en René van der Valk (slagwerk) staan op het open podium. Jan is de broer Ton Scherpenzeel van Kayak en een goeie bekende in de Amsterdamse blues-scene. Ook René van der Valk is gepokt en gemazeld in de blues en rock. Hij speelde onder meer in Livin' Blues. De gratis toegankelijke sessie begint om 16.00 uur. Mu zikanten die het open podium willen beklimmen zijn van harte welkom. Alle benodigde appa- 1 ratuur is aanwezig. Wel dienen de muzikanten hun eigen in strument meebrengen. De ses sieleiding is in handen van Jos Rijnkels. De avond tevoren treedt de Thoolse roek-groep Stikkie Djoo op, voor de gelegenheid ondersteund door vijf blazers. Stikkie Djoo speelt covers uit de jaren zestig, zeventig, tachtig en negentig. De Thoolse band LOZ [I speelt vanaf 21.30 uur in het voorprogramma. taaltje, dat wordt ingezet voor culturele en maatschappelijke doeleinden als dat nodig is. Maar we moeten zorgen dat ie dereen die tevreden is, tevreden blijft en wellicht zijn er toch za ken voor verbetering vatbaar." De dorpsraad realiseert zich terdege dat de huidige even wichtige demografische op bouw gemakkelijk door allerlei oorzaken kan worden ver- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffanter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl stoord. „Nu willen jonge men sen nog graag in 's-Heer Abts kerke terugkomen als ze trouwen of anderszins settelen, maar dat moet wel kunnen. Ook vragen we ons af hoe ouderen de toekomst zien. Wat verwachten zij van het wonen en van voor zieningen, bijvoorbeeld als ze hulp nodig hebben?" Voor jongeren en voor ouderen is een extra vragenlijst toege voegd om een beeld te kunnen krijgen. De dorpsraadsleden brengen de vragenlijsten rond en halen ze na verloop van tijd, anoniem ingevuld, ook weer op. Van de Maas verwacht veel res pons, ook al omdat de dorps raad de Schrabbekerkenaren na aan het hart lijkt te liggen. „Bij de dorpsraadsverkiezingen kwam veertig procent een stem uitbrengen. Dat is een hogere score dan het waterschap. Nu de benadering veel persoonlijker is, verwacht ik nog wel meer. Dit is duidelijk geen steekproef, maar een breed onderzoek." Hulp Voor die degelijkheid heeft de dorpsraad hulp en geld gekre gen van Scoop, de provinciale welzijnsorganisatie. Bij Scoop weten ze hoe zo'n onderzoek in elkaar moet zitten en waar ze naar moeten vragen. Ook de rapportage wordt bij Scoop ge maakt. De organisatie verwerkt en interpreteert de gegevens en maakt er een bruikbare toe komstvisie van. Het rapport wordt in het voor jaar verwacht. De dorpsraad en de gemeente Borsele kunnen vervolgens hun plannen gaan maken. De dorpsraad van 's-Heer Abtskerke wil weten wat er in de ogen van jongeren, maar ook ouderen nodig is om het dorp aantrekkelijk te houden. door Britta Janssen WESTKAPELLE - Kenners weten genoeg wanneer ze de naam horen: Jovink en de Voe derbietels. Deze Rock 'n' Rollers spelen vrijdag 8 november voor het eerst in Zeeland. Om precies te zijn in Westkapelle, tijdens het muziekfestival Westkapelle Alive! Het optreden begint om 20.30 uur en de feesttent is van af 18.00 uur open. Het is de eerste keer dat Westka pelle Alive! gehouden wordt. Het evenement was eigenlijk gepland voor augustus. „Omdat we voor het eerst zoiets organi seren, wisten we niet precies wat ons te wachten stond. Dus toen we met onze plannen naar de gemeente gingen bleek dat we aan zoveel eisen moesten voldoen dat we dat in de zomer niet meer voor elkaar kregen," vertelt R. van de Sande, één van de initiatiefnemers van het eve nement. „We hadden al wel contact ge had met Jovink en de Voeder bietels. Ze hadden toegezegd te komen spelen. En omdat de band in oktober vakantie had, werd het november." Het repertoire van de band be staat uit strakke rock 'n' rollge zellige meezingers en pakkende melodietjes. De 'stoere' show is geschikt voor jonge en oude rockers. Er rijden gratis bussen van en naar het optreden. De eerste route heeft opstapplaatsen in Kees Kloet en Pie Meeuwse door Inqrid Huibers GOES - Er was een kermis in Kwadendamme voor nodig om de vonk tussen Kees Franse (89) uit Hoedekenskerke en Maatje Koens (87) uit Heinkenszand te laten overslaan. Het paar had ruim vier jaar verkering voordat op 4 november 1942 in Ovezande hun huwelijk kon worden vol trokken. Kees Kloet (90) en Pie Meeuwse (83) hoefden geen kermis af te wachten. Zij woonden beiden in Wolphaartsdijk, waar ze elkaar leerden ken nen. Net als Kees en Maatje Franse, waren ook Kees en Pie Kloet gisteren zestig jaargetrouwd. Kloet begon zijn werkzame leven als boeren knecht. Nog steeds kan hij smakelijk vertellen over de lange werkdagen, de magere verdien sten, de omgang met de boer en boerin, de oogst tijd en het werk met de paarden, koeien en schapen. Tijdens de watersnoodramp kwam het water tot aan de dakgoot van het huis van de fa milie Kloet in Wolphaartsdijk. Het gezin werd met een roeiboot bevrijd. Kloet keerde meteen terug naar het dorp om aan de reddingsacties deel te nemen. Na de ramp heeft Kloet onder meer meegewerkt aan de Oosterscheldekering. Later was hij on der meer actief bij het spoor en in de huizen bouw. Het echtpaar kreeg acht kinderen en heeft inmiddels zestien kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. Kees en Maatje Franse kregen vijf kinderen die op hun beurt tien kleinkinde ren op de wereld zetten. Franse werkte tot aan zijn pensioen bij de PTT; zijn vrouw zorgde voor het huishouden. Het echtpaar verhuisde in 1953 van Ovezande naar Goes en bewoont daar in middels een senioren woning. KAPELLE - Twee majorettenteams van showkorps Jonge Kracht uit Kapelle-Biezelinge zijn afgelopen weekeinde in de prijzen gevallen tijdens wedstrijden van de Nederlandse Twirl Sport Bond in Ridderkerk. De majoretten A behaalden met 35,5 punten de eerste plaats en de majoretten B eindigden met 31,1 punten op de derde stek. Door deze resultaten heb ben beide teams zich geplaatst voor het Nederlands Kampi oenschap dat op 17 november in Nieuwegein wordt gehou den. SLUISKIL - De risico's van het ammoniakvervoer over de Westerschelde gaan verder omlaag dan vorige maand werd verwacht. De Antwerpse fabriek van BASF neemt jaarlijks honderdduizend ton ammoniak af van Hydro Agri Sluiskil. De ammoniaktrafiek tussen Sluiskil en de Noordzee neemt daardoor met zo'n 25 procent af, terwijl het ammoniakver voer tussen Terneuzen en Antwerpen gelijk blijft. De twee bedrijven, beiden actief in de productie van kunst- mest(grondstoffen), onderhandelden al langer over de leve ring van ammoniak, vooral op voorspraak van de Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Paulus. Vorige maand verwachtten de twee be drijven overeenstemming te bereiken over afname van vijf tigduizend ton ammoniak. OUD-VOSSEMEER - Piet Hommel uit Oud-Vossemeer heeft zondag aan het einde van de kerkdienst in de Sint Willibror- duskerk een pauselijk onderscheiding ontvangen van pastor A. Schuerman. Hommel kreeg de onderscheiding voor zijn grote inzet voor de Willibrordusparochie. „Ik was totaal verrast. Het was een ge zinsmis waarbij de kinderen op het einde naar voren kwamen. Daar liepen mijn twee kleinkinderen bij, terwijl zij hier nor maal gesproken niet bij zijn. Dus toen begon ik wel iets aan te voelen", vertelt Hommel. De onderscheiding is het 'Ereteken van het verheven kruis', een van de hoogste pauselijke onder scheidingen. Hommel kreeg het kruis voor verschillende werkzaamheden voor de kerk. Hij was onder andere twaalf j aar lang lid van het kerkbestuur, waarvan een groot aantal jaren ook vice-voor- zitter. Daarnaast had hij een aandeel in de restauratie van de kerk en verricht hij nog altijd timmexwerk voor de parochie. foto DirkJan Gjeltema Kapelle, Goes, 's-Heerenhoek, Arnemuiden, Nieuw en St. Joosland, Serooskerke, Oostka- pelle en Domburg. De tweede route gaat langs Vlis- singen, Oost-Souburg, Middel burg, Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke en Zoutelande. Kaarten kosten tien euro en zijn verkrijgbaar bij Lunchcafé Traoljewerk in Westkapelle, Bar American in Middelburg, Café Matisse in Goes en Wegres taurant De Roode Leeuw in Nieuw en St. Joosland. Aan de kassa kosten de kaarten twaalf MIDDELBURG - Directeur W. Broeders van Rijkswaterstaat in Zeeland vertrekt per 1 januari. Hij wordt lid van de hoofd directie van Rijkswaterstaat. Hij krijgt er de portefeuille wa ter. Broeders (56) is sinds 15 maart 1999 hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat in Zeeland. Hij nam op die datum het stokje over van H. Saeijs. Een jaar eerder was hij al toege voegd directeur naast Saeijs. De loopbaan van Broeders bij Rijkswaterstaat getuigt van een grote mobiliteit. Sinds hij er in 1970 in dienst trad, heeft hij diverse functies gehad, onder meer bij de Deltadienst, bij de directies Noord-Holland, Noord-Brabant en Zuid-Holland, bij de hoofddirectie enten- slotte bij de directie Zeeland. Bij zijn aantreden in Middelburg had Broeders al laten weten dat hij de functie van directeur in Zeeland drie of vier jaar dacht te vervullen. Zijn vertrek komt voor de medewerkers van Rij kswaterstaat in Zeeland dan ook niet als een grote ver rassing. Kees Franse en Maatje Koens foto's Dirk-Jan Gjeltema 1 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het COS Zeeland, het centrum voor ont wikkelingssamenwerking en duurzaam beleid, heeft de ge meenteraad van Borsele ge vraagd niet akkoord te gaan met het bezuinigen van 5000 euro op ontwikkelingssamenwerking. Het college heeft die bezuini ging, onomwonden en zonder commentaar, opgevoerd in de begroting voor volgend jaar en in het meerjarenprogramma tot 2006. Borsele deed het, volgens het COS in een brief aan de gemeen teraad, de afgelopen jaren juist zo goed op het vlak van ontwik kelingssamenwerking. Zo'n vijftien jaar geleden voerde de raad een systeem in waarbij de gemeente het bedrag dat uit particulier initiatief voor ont wikkelingssamenwerking bij een werd gebracht, werd ver dubbeld. Het bijeenbrengen van geld uit particuliere bronnen werd uitgevoerd door de werk groep BOOT, een afkorting van Borsele Ondersteunt Ontwik kelingssamenwerking Tanza nia. Met dat Afrikaanse land werd een vaste relatie aange gaan om de beschikbare midde len zo goed en zo doelgericht mogelijk te kunnen inzetten. De projecten stonden onder auspi ciën van de NOVIB. Voortrekker Gedurende al die jaren is de voorwaarde van particulier geld altijd overeind gebleven en BOOT kon daaraan ook ruim schoots voldoen. De gemeente lijke bijdrage van Borsele werd gestructureerd op 5000 euro, wat Borsele tot een voortrekker in de provincie maakte met een bijdrage van vijftig ouderwetse centen per inwoner voor ont wikkelingssamenwerking. Het COS staat op het standpunt dat lokale overheden bij uitstek een rol moeten spelen in de ZIERIKZEE - Bij een manege in de gemeente Schouwen-Duive- land is tussen zondag 17.00 uur en maandag 8.00 uur een rijza- del weggenomen. De waarde van het rijzadel bedraagt enkele honderden euro's. voorlichting en educatie over mondiale vraagstukken. Het COS staat daarin niet alleen. Ook de Vereniging van Neder landse Gemeenten ziet een belangrijke taak voor de ge meenten weggelegd in de be wustmaking van mensen over de noord-zuid verhoudingen. Borsele heeft zich altijd goed van die taak gekweten, en werd door het COS niet zelden als voorbeeld aangevoerd van hoe het moest. De gemeente ondersteunde BOOT met geld voor projecten in Tanzania, gaf ambtelijke on dersteuning en schonk altijd zuivere koffieMet het organise ren van een groot aantal acties, al dan niet in samenwerking met andere organisaties, wist BOOT ook altijd veel burgers bij het beleidsterrein ontwikke lingssamenwerking te betrek ken. De openbare raadsvergadering waarin de begroting wordt be handeld, wordt gehouden in de raadsboerderij in Heinkens zand en begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen t.b.v. maat schappelijke dienstverlening; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HANSWEERT - Kaj Munk, 14.00 uur: Bin go voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - Computerpraktijklokaal van Jongerencentrum Trinnety, (bij sport centrum) 9.30-11.30 uur: Computerin- loopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30- 16.30 uur vrouwenclub senioren; Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissie vergadering Welzijn; SINT-ANNALAND - Wellevaete, 19.30 uur: Lezing thuiszorg mevrouw Heijboer; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We mei, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar- ten;Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen, WOLPHAARTSDIJK De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Line Dance door Coun try Club The Sounthern Riders; YERSEKE - Achter het havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27