Europa houdt Turkije in de gaten Ministers willen in wet hulp aan illegaal strafbaar stellen Hirsi Ali staat op zestiende plaats Kamerlijst VVD Middelburgse kinderen presenteren Kinderpostzegels Wilde ganzen op bezoek Terughoudende reacties op monsterzege islamitische AKP Onderzoek psyche Van der G. Politie stuit op grote partij vuurwerk in Koudekerke Zeeland werkt verder aan imago Bekermissie brengt NEC in Hoek Argentinië baalt van eisen IMF Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- wmmmtmm Meer dan 80.000 occasions vind je op Zelfmoordaanslag in voorstad Tel Aviv ZO 2 Kans op een bui Veel wolkenvelden, later ook mogelijk een spatje regen. Meest zwakke zuidoosten wind bij 12 graden. 245e jaargang no. 262 dinsdag 5 november 2002 los nummer €1,10 De rechtbank in Osdorp heeft besloten dat Volkert van der G. de verdachte van de moord op Pim Fortuyn rond de j aarwisse ling wordt opgenomen in het Pieter Baan Centrum voor een gedragskundig onderzoek. Voor die tijd zal de 33-ja- rige Harderwijker, die sinds zijn aanhouding op 6 mei zwijgt, een verklaring afleggen. van onze redactie buitenland ANKARA - De politieke aardverschuiving in Tur kije is gisteren in Brussel afwachtend en met de no dige reserves begroet. Di plomaten vrezen dat door het islamitische karakter van de winnende AKP- partij de vrijheid van godsdienst in het gedrang kan komen. „Wij zullen de nieuwe regering scherp in de gaten houden en haar op haar daden beoorde len", aldus de woordvoerder van de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU. De islamitische Partij voor Recht en Ontwikkeling (AKP) behaalde zondag een monster zege en kan zonder een coalitie partner het land gaan regeren. Het vooruitzicht van meer sta biliteit in Turkije wegens de grote overmacht van de partij in het parlement stemde de finan ciële wereld tevreden. De Turk se beurs steeg met 7 procent. De economie zit in de ernstigste cri sis sinds de Tweede Wereldoor log. De AKP behaalde volgens voor lopige cijfers 363 zetels in de Grote Nationale Vergadering, net niet de tweederde meerder heid die nodig is om de grond wet te wijzigen. De Republi keinse Volkspartij (CHP) was de enige partij die erin slaagde de drempel van 10 procent te halen en krijgt 178 zetels. Alle andere gevestigde partijen werden weggevaagd. Zo kreeg de partij KOUDEKERKE - In Koude kerke heeft de politie gisteren in een auto een grote partij illegaal vuurwerk aangetroffen. De par tij is in beslag genomen. De politie werd op het spoor ge zet door een team dat speciaal opgezet is om het vervoer van vuurwerk van België naar Ne derland in de gaten te houden. Een twintigjarige inwoner van de gemeente Veere is in verband met de vangst aangehouden. Na verhoor mocht hij naar huis. De handelswaar, afkomstig uit België, bestaat uit vijfduizend strijkers, honderdvijftig don derslagen, zestien 'Rockets' vuurpijlen, 144 stuks siervuur werk en twintig rollen tiendui zendklappers. Kinderen van groep 6 van de basisschool Acaciahof uit Middelburg onthullen de Kinderpostzegels. foto Olaf Kraak/AN P door Britta Janssen AMSTERDAM - Kinderen van de Middelburgse basis school Acaciahof hebben gisteren in het Stedelijk Mu seum Amsterdam de nieuwe Kinderpostzegels gepre senteerd. Zij deden dat samen met burgemeester J. Co- hen van Amsterdam en voorzitter P. Bakker van de Raad van Bestuur van TPG Post. Van de ruim zesduizend deelnemende scholen viel de eer te beurt aan de Middelburgse leerlingen, omdat het ont werp van de Kinderpostzegels is gebaseerd op het ge dicht waarmee zij twee jaar geleden een poëziewed strijd wonnen. Het winnende gedicht is te lezen op de rand van de zegels. In september gingen in het hele land 250.000 leerlingen van de groepen zeven en acht langs de deur om bestel lingen op te nemen. In totaal heeft de 75ste editie van de Kinderpostzegelactie 8,6 miljoen euro opgebracht. Dit is nagenoeg hetzelfde bedrag als de recordopbrengst van vorig jaar. In Zeeland werd voor ruim een kwart miljoen euro verkocht. De officiële presentatie van de zegels is voor de kinderen het startsein om vanaf morgen de bestelde Kinderpost zegels en kaarten bij de mensen te bezorgen. De opbrengst van de Kinderpostzegelactie komt voor een deel ten goede aan projecten voor kinderen in bin nen- en buitenland. Grafisch ontwerper J. Bons uit Amsterdam ontwierp de zegelsdie dit j a ar in het teken staan van het thema Kind en Kleur. In het Stedelijk Museum Amsterdam is tot en met 24 november een tentoonstelling te zien met het werk van J. Bons. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ayaan Hirsi Ali is door het WD-hoofdbestuur als zestiende op de ontwerp-kandi- datenlijst voor de Kamerverkie zingen gezet. De WD maakt met die plek de belofte waar dat de oud-medewerkster van het wetenschappelijk bureau van de PvdA een hoge plaats op de lijst zou krijgen. Gerrit Zalm staat nummer één, gevolgd door vice-premier Jo- han Remkes. Verrassend hoog, op drie, staat staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Me- lanie Schultz van Haegen. Zij neemt als vrouw de plaats in van Annemarie Jorritsma, die niet terugkeert. Ook nieuwkomer Annette Nijs, staatssecretaris van Onderwijs, komt met stip binnen op vijf. Oudgediende en stemmentrekker Erica Terpstra gaat haar nog net voor op de vierde plaats. Kamervoorzitter Frans Weisglas staat negende. Als de peilingen er niet naast zitten, houdt Zeeland een WD- Kamerlid. Jan Geluk uit Schud- debeurs (Schouwen-Duive- land) is van de 33ste plaats bij de laatste verkiezingen doorge schoven naar de 28ste. De WD heeft nu 24 zetels in het parle ment en staat in de laatste peilingen op dertig. Het Middel burgse Kamerlid Jan te Veld huis heeft zich na twintig jaar Kamerwerk teruggetrokken. Geluk reageert voorzichtig. „Ik ben er aardig op vooruitgegaan. Het moet dan ook wel lukken te rug te komen na 22 januari," Het offensief waarmee de provincie het imago van Zeeland wil verbeteren, is de derde fase ingegaan. De komende weken wordt de regio geprofileerd als een soort kinderpara dijs, waarin rust, ruimte en veiligheid nog geen schaarse goederen zijn. Onder aanvoering van spits Dennis de Nooijer (foto) treedt NEC van avond in Hoek aan tegen de plaatselijke hoof dklas- ser voor de eerste ronde van de Amstel Cup. De eredivisionist uit Nijme gen staat bekend als een cupfighter. De ploeg speelde en ver- loor vier bekerfi- Q nales. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11 13,15 en 17; sport: 18 en 19; buitengebied: 21,23 en 24 van premier Ecevit slechts 1,2 procent van de stemmen. Maar ondanks een ruime abso lute meerderheid in het parle ment zal de AKP van Erdogan omzichtig moeten manoeuvre ren. Niet alleen zal de partij te gemoet willen komen aan de meer fundamentalistische mos limkiezers die vanwege het isla mitische karakter van de partij op de AKP hebben gestemd. Maar in de partij zal men ook beseffen dat ondanks de meer derheid in het parlement 'maar' 34 procent van de kiezers achter de AKP staat. Bovendien moet de AKP terde ge rekening houden met het machtige Turkse leger dat zich zelf beschouwt als bewaker van het seculiere karakter van Tur kije, en dat in het verleden meermalen hardhandig heeft bewezen. Vrees Erdogan probeerde direct de vrees bij de strijdkrachten, de Europese Unie, de Verenigde Staten en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) weg te nemen dat zijn partij Turkije in fundamentalistische richting zal sturen. De AKP-leider zei dat zijn partij pro-Westers blijft en graag wil samenwerken met de EU en het IMF. Aangenomen wordt dat het Turkse leger de komende tijd de kat uit de boom zal kijken. Erdogan liet doorschemeren dat Turkije onder de AKP achter een Amerikaanse actie tegen Irak zal staan, als die door de Verenigde Naties wordt ge steund. Hij zei echter geen voor stander te zijn van zo'n aanval. Turkije is Navo-lid en de mili taire bases in het oosten zijn van cruciaal belang mochten de Ver enigde Staten Irak willen aan pakken. GPD/RTR/ANP/AFP pagina 4: Turkse islampartij vaak verboden Argentinië zet de betalin gen van de buitenlandse schulden aan bankinstel lingen stop als het Inter nationaal Monetair Fonds blijft weigeren een over bruggingskrediet af te spreken voor een lening die volgende week af loopt. De rege- ring is de eisen van het IMF beu. (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats:... m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer f I I I I I I ITT" handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan MKB q, noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). q per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Advertentie Glashandel i MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854j door Jan Kooy DEN HAAG - Ministers Kamp (Vrom) en Nawijn (Vreemdelin genzaken en Integratie) willen dat er snel een wet komt die hulp aan illegalen strafbaar stelt. Een dergelijke wet zou binnen anderhalf jaar van kracht kun nen zijn, aldus WD'er Kamp gisteren tijdens een werkbezoek aan twee wijken in Den Haag. Kamp denkt dat illegale bewo ning en doorverhuur van woon- Advertentie ruimte door de nieuwe wet een voudiger aan te pakken zal zijn. Nu is het vaak moeilijk iets aan illegale onderverhuur te doen. Kamp wijst erop dat naar schat ting 10 tot 2 0 procent van de wo ningen in de grote steden ille gaal worden bewoond. Deze situatie veroorzaakt ver loedering in wijken als het Haagse Regentesse- Valkenbos- kwartier, waar Kamp en WD- fractievoorzitter Zalm gisteren poolshoogte kwamen nemen. Bewoners van deze wijken ga ven tijdens een gesprek aan dat ze regelmatig worden bedreigd door eigenaren van panden waar illegalen wonen. Dat ge beurt bijvoorbeeld als ze bij de gemeente klagen over overbe- woning in hun straat. Kerken en scholen De wet is volgens Kamp uit drukkelijk niet bedoeld om straks illegalen aan te houden in kerken en scholen. Volgens Kamp is dat een 'karikatuur' die tegenstanders van strafbaar stelling steeds erbij slepen als er over het onderwerp wordt ge sproken. ,,We gaan geen kerken en scholen binnenvallen. Het gaat ons om de wantoestanden, zoals malafide pandjesbazen. De situatie waarin criminelen een oud pand kopen of huren en het illegaal onderverhuren aan zestien mensen, zonder ooit on derhoud te plegen." Woningnood In zijn begroting voor 2003 stel de de minister van Vrom al dat tussen de 112.000 en 162.000 il legalen woonruimte bezetten waar zij geen recht op hebben, terwijl er woningnood is. Daar bij zouden criminelen huurwo ningen betrekken via woning corporaties om ze vervolgens voor grof geld illegaal door te verhuren aan illegalen. Kamp vindt dat gemeenten en woningcorporaties de regels nog niet effectief genoeg gebrui ken. Woningcorporaties moeten controleren op gebruik van hun woningen. Gemeenten dienen de woningcorporaties inzage te geven in het bevolkingsregister, opdat illegale bewoning kan worden aangetoond. ANP Een bij de aanslag gewondgeraakte vrouw, met haar kind, wordt geholpen in het ziekenhuis. foto Uriel Sinai/AP door Ad Bloemendaal TEL AVTV - Bij een Palestijnse zelfmoordaanslag bij Tel Aviv zijn gisteravond twee mensen en de dader omgekomen. Ruim dertig mensen raakten gewond. De Islamitische Jihad liet weten de actie te hebben uitgevoerd. De zelfmoordterrorist kwam even na zessen bij het winkel centrum Arim in de voorstad Kfar Saba. Bij de ingang werd hij tegengehouden door een be waker, waarna hij zich opblies voor de pui van een winkel in elektronische artikelen. De be waker, een klant en de terrorist waren op slag dood. GPD pagina 5: Israël negeert beschuldiging van Amnesty

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1