NEC kan beker maar niet winnen PZC Neeskens met complete selectie naar Hoek Met z'n allen rijden is leuker Dolfing treft Scholma in openingsronde EK 19 Oud-prof Anton Janssen maakte met Nijmeegse club twee finales mee De Nooijer is hersteld van blessure >mÊ Straatvoetballer op proef bij Real MVV stelt Reijners op non-actief Verdediger Lee weg uit Alkmaar Melandri stapt over naar MotoGP Bedenkelijke mijlpaal Malone Hordeloper Schwarthoff stopt Brazilië haalt Zagallo terug Fifa geeft duel zonder buitenspel geen zegen dinsdag 5 november 2002 door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Nooit reikte NEC in de eredivisie hoger dan de zevende plaats in het eind klassement. Nooit heeft de club kunnen imponeren in de hoog ste klasse sinds de invoering van het betaald voetbal. Of het moet zijn met de winst op wereld kampioen Feyenoord (1-0). Of met de 2-0-zege op het Ajax van Van Gaal dat net in Tokyo de wereldbeker had gewonnen. Maar het blijft bij deze spaarza me hoogtepunten in 1970 en 1995. Toch heeft NEC wel iets om met trots te presenteren: het bekerverleden. De Nijmegenaren stonden tot nu toe vier keer in de finale van de nationale bekercompetitie. Van de ploegen die momenteel in de eredivisie uitkomen, ston den alleen Ajax, PSV, Feye noord en Roda JC vaker in die eindstrijd. NAC en FC Twente gaven even vaak acte de presen ce. Dit geeft dus aan dat NEC er op bekergebied een beetje bij hoort. Maar is de Nijmegen Een dracht Combinatie - ontstaan uit een fusie in 1910 van Een dracht en NVV Nijmegen - nu werkelijk zo goed op dat ter rein? Het antwoord daarop is 'nee' wanneer de club op de laatste twee jaar beoordeeld wordt. Vo rig seizoen werd het elftal van trainer Johan Neeskens al in de voorronde uitgeschakeld. Hoofdklasser Spakenburg won toen van de eredivisionist en eindigde in de poule op doelsal do boven NEC., In het seizoen 2000-2001 verging het NEC iets beter. De ploeg haalde de acht ste finales, waarin Feyenoord te sterk was. Maar als cupfighter maakte Neeskens' formatie zich de laatste twee j aar niet bepaald waar. Toch heeft de club dat predikaat wel ergens aan te danken. In 1973,1983,1994 en 2000 haalde de club van rood, zwart en groen namelijk de eindstrijd. Wel werd elke keer verloren! En dat doet toch wel een beetje pijn in Nijmegen, weet Anton Janssen. ,,Er wordt behoorlijk tegenaan ALMELO - Gérard de Nooijer heeft gisteravond een geslaagde rentree gemaakt bij de beloften van SC Heerenveen. De verde diger speelde negentig minuten mee in het Amstel Cup-duel met Jong Heracles. Heerenveen won met 3-1. De Nooijer (33) stond ruim een maand buitenspel nadat hij in het Uefa Cup-duel met het Roe meense National Boekarest een knieblessure had opgelopen. Tegen Heracles vormde hij sa men met de eveneens van een blessure teruggekeerde Tieme Klompe het centrale verdedi gingsduo. ,,Het ging wel aardig", zei De Nooijer na afloop. „Ik heb geen last van m'n knie gehad en het was een lekkere wedstrijd om weer mee te beginnen. Ik heb nu in ieder geval weer eens negen tig minuten in de benen, Dat was lang geleden." Of Gérard de Nooijer zaterdag in het uitduel met PSV weer bij de selectie van trainer Foppe de Haan zal zitten, durft hij niet te zeggen. De Nooijer: „Misschien wel, maar ik reken nog nergens op." gehikt." Janssen maakte van 1982 tot 1986 en van 1994 tot 2000 deel uit van de selectie van NEC, speelde 272 officiële wed strijden voor de club en scoorde daarin 26 keer. Daarom werd de inmiddels 39-jarige oud-prof bij de eeuwwisseling op num mer vijf gezet van de lijst van beste NEC-spelers aller tijden. De 31-voudig international Jan Peters eindigde in die rang schikking natuurlijk op num mer één. „De laatste jaren is NEC uitge groeid van een lelijk eendje tot een mooie zwaan", vertelt An ton Janssen. „Maar het wordt nu wel eens tijd dat de club een prijs pakt. Kijk, we gaan hier (Janssen is jeugdtrainer bij de club) natuurlijk voor Europees voetbal. Als we dat bereiken, is dat al een prijs. Maar dat is niet een echte prijs, als je begrijpt wat ik bedoel. Daarom zou het zo mooi zijn als we de beker een keer winnen." Janssen zelf is met NEC twee keer dicht bij de winst van die beker geweest. In 2000 speelde hij mee, in 1983 zat hij gebles seerd op de tribune. „Dat was mijn eerste jaar als contractspe ler", herinnert Janssen zich. „Ik zweefde toen tussen het eerste en het tweede. Ik was een poosje voor de finale geblesseerd ge raakt, maar toen we ons plaats ten voor de finale had ik toch de stille hoop er bij te kunnen zijn. Maar goed, ik redde het niet en moest vanaf de tribune toekij ken." Cruijff In het seizoen '82-'83 liep het helemaal niet bij de club. Aan het eind van de rit vocht de club zoals zo vaak tegen degradatie. „Maar dan zie je vaak dat het op een ander terrein wel loopt. Dat was toen ook bij ons zo. In de be ker hadden we het wel." Dat NEC het vervolgens in de finale niet redde, vindt Janssen niet meer dan logisch. „Cruijff speelde toen nog bij Ajax, hè", lacht hij,We waren kansloos in zowel de heen- als de terugwed strijd. Beide keer werd het 3-1. Toch hadden we feest. Ajax was namelijk al landskampioen en dus gingen wij ook Europa in." In de Europa Cup II presteerde NEC vervolgens lang niet on verdienstelijk. Wat heet: de Nij megenaren haalden de tweede ronde. Daarin werd het Barce lona - waar Diego Maradona en Bemd Schuster de grote sterren waren - nog knap moelijk ge maakt. Thuis 2-3 (na een 2-0- voorsprong en een rode kaart voor Barcelona-speler Miqueli) uit 2-0. Dit was hét hoogtepunt tot nu toe in de 92-jarige clubge schiedenis. In 2000, in zijn laatste volle sei zoen als profvoetballer, speelde Janssen wel mee in de finale. En weer ging het mis. Roda JC won in De Kuip met 2-0 en haalde zo de nationale beker voor de tweede keer naar Kerkrade. „De kater na afloop was enorm. NEC had toen al drie bekerfina les verloren en we wisten dat we het toen moesten doen. Juist te gen Roda had het gekund. We waren ook niet kansloos, maar konden ook geen vuist maken." Zenuwinzinking Ook in 1973 (toen Janssen nog een pupil was) en 1994 (Janssen zat bij Fortuna Sittard) ging de winst in de cupfinal aan de neus van NEC voorbij. In '73 was de ploeg de grote favoriet, maar NAC maakte dankbaar gebruik van de zenuwinzinking van NEC tijdens die wedstrijd: 2-0. En goed, in '94 was Feyenoord te sterk voor de op dat moment eerstedivisionist. „Maar toch", verhaalt Janssen, „kan NEC het op de momenten dat het moet de klus niet afmaken. Zo één keer in de tien jaar haalt NEC de fi nale, maar dan gaat het steeds verkeerd. En dat doet zeer hè." Dit seizoen draait het elftal van Neeskens zeer naar behoren. De ploeg haalde in de competitie vijftien punten uit tien duels en ook in de beker kende de ploeg nog geen problemen. In de voor ronde in poulevorm werden de hoofdklassers JVC Cuijk (2-1) en GVW (7-0) opzij gezet. Van daag staat Hoek, een tegenstan der die volgens Janssen serieus wordt genomen, op het pro gramma. „Dit is bepaald geen verplicht nummertje", vertelt Janssen, die de wedstrijd Hoek- Capelle voor Neeskens analy seerde. „Ik ga natuurlijk niet al les vertellen wat ik gezien heb, maar ik heb de trainer wel ge wezen op het feit dat Hoek toen twee keer uit een corner scoor de. En natuurlijk dat de wind daar vrij spel heeft. Maar deson danks weet je gewoon dat je be ter bent dan een ploeg die twee klassen lager speelt, maar mis schien moet je juist daarom zo oppassen." De NEC-spelers Arno Arts (links), Danny Hesp (midden) en doelman Bas Roorda treuren na de verloren bekerfinale tegen Roda JC in mei 2000. foto Jasper Juinen/ANP door Barry van der Hooft VLISSINGEN - NEC komt vandaag met een complete selectie naar Hoek voor het duel in de eerste ronde van de Amstel CupDe ploeg van trainer Johan Neeskens zal ook in de sterkst mogelij ke opstelling aantreden, omdat het duel met de Zeeuws-Vlaamse zaterdag- hoofdklasser uiterst serieus genomen wordt. „Voor ons is het één van de wed strijden op weg naar Europees voet bal", zegt Dennis de Nooijer. NEC trainde gisterochtend met een complete selectie. Verdediger Rob Wie- laert was weer fit verklaard, evenals middenvelder Youssouf Hersi en spits Gorgi Hristov. Wielaert start vanavond zo goed als zeker in de basis, Hersi en Hristov zullen op de bank beginnen. De wisselspelers van NEC dienden gister ochtend precies zo te spelen als Hoek normaliter doet. „Dat doen we voor iedere wedstrijd, dus nu ook", legt Dennis de Nooijer uit. „De mensen van NEC hebben Hoek twee keer zien spelen, tegen Ter Leede en Capelle. We denken echt niet: dat doen we wel even. Hoek staat niet voor niets bovenaan in de sterkste hoofd klasse van Nederland. Ze spelen altijd heel compact en vanuit een goede orga nisatie. Daarom spelen we in de sterk ste formatiè." De Nooijer, die met vier doelpunten topscorer is van NEC, kent slechts drie spelers van Hoek. „Thomas Ragut en Björn Langeveld heb ik bij RCS nog ge traind en Arjan Human ken ik ook. Maar verder zeggen de namen me niets. Voor mij is het gewoon een wedstrijd die gewonnen moet worden. Het is een cliché, maar als we snel weten te scoren, dan wordt het misschien iets makkelij ker. Want amateurploegen gaan dan vaak uit de organisatie lopen, omdat veel spelers dan iets willen forceren." Hoek Hoek-trainer Angelo Nijskens kan naast de langdurig geblesseerde Bart Poppe tegen NEC ook geen beroep doen op Musa Kanu. De aanvallende mid denvelder viel zaterdag in het met 4-1 verloren duel met Quick Boys uit met een knieblessure. „Er was niemand in de buurt en ik denk dat het best ernstig kan zijn", zegt Angelo Nijskens. „Want Musa laat zich niet zomaar vervangen. Tegen NEC is hij er in ieder geval niet bij." Na de nederlaag in Katwijk werkte Hoek gisteravond een rustige looptrai ning af. Angelo Nijskens wil Hoek van daag vanuit een goede organisatie een degelijke wedstrijd laten spelen. „NEC staat in het linkerrijtje en verkeert in een goede vorm", weet Nijskens. „Als zij een slechte dag hebben en wij een he le goede, dan hebben we een water kansje. Maar we hebben natuurlijk niets te verliezen. NEC is van een ander niveau dan wij gewend zijn." Vermoedelijke opstellingen. Hoek: Jürgen Belpaire; Johan Mücher, Gunther de Meyer, Patrick de Guchteneire, Franky Standaert; Wesley de Smet, Djamel Buyse, Björn Langeveld, Frank de Wispelae- rè; Rieno van Oost en Arjan Human. NEC: Denms Gentenaar; Peter Wisgerhof, Rob Wielaert, Danny Hesp, Mike Zonneveld; Resit Schuurman, Jarda Simr, Dejan Gove- darica, Patrick Ax; Frank Demouge en Den- nis de Nooijer. door Eric Korver ALKMAAR - Gretha Smit, Je- nita Ilulzebosch-Smit, Henk Angenent. Steeds meer mara thonschaatsers beproeven hun geluk in het langebaanschaat sen. Met succes, getuige de na tionale titels die Hulzebosch- Smit en Angenent zondag ver overden bij het NK afstanden in Utrecht. Vooral op de langste afstand, de tien kilometer, zouden de kilo metervreters van de marathon zich geroepen kunnen voelen om in navolging van Elfsteden tochtwinnaar Angenent een kans te wagen. Maar dat blijkt tegen te vallen. Erik Huizebosch: „Ik heb nog nooit een langebaanwedstrijd gereden, en dat zal ik niet doen ook. Ja, Jenita doet het nu wel, maar het trekt me niks. Eerst dat gedoe bij de start, en als je dan klaar bent moet je weer wachten wat de rest doet. Nee, gewoon met. z'n allen een uur rij den en strijden, dal vind ik veel leuker. Langebaan is alleen mooier op de televisie." Jan Maarten Heideman: „Vorig jaar wist ik zeker dat ik nooit meer op de langebaan zou rij den, nu ben ik er in principe ze ker van. Ik ben best wel nieuws gierig geworden welke tijd ik nu zou neerzetten. Eens zien of dat er ook werkelij k van komt. Ove rigens vind ik het wel klasse wat Angenent heeft gedaan. Hij heeft me er zelfs toe gebracht dat ik voor het eerst van mijn le ven thuis ben gebleven voor een langebaanwedstrijd." Peter de Vries: „Ik ben van oor sprong een langebaanrijder, maar na een auto-ongeluk is mijn loopbaan vroeg afgebro ken. Daarna heb ik nog wel eens meegedaan aan een NK. Werd ik twaalfde op de vijf kilometer, maar ik vond er geen bevredi ging in. Henk Gemser heeft me daarna op de marathon gewe zen. Overigens fungeerde ik in de bewuste vijf kilometer van Angenent in Heerenveen als te- - genstander. Ik reed 7.09 en was ontevreden. Ik zal niet weer aan de langebaan beginnen." Miel Rozendaal: „Nietechtnaar aanleiding van Angenents pres tatie, maar ik ga ooit iets op de langebaan proberen. Dat idee leeft na de goede drie kilometer die ik vorige maand reed in In zeil. Dit jaar zal het er niet meer van komen, maar wellicht pro beer ik volgend jaar me te plaat sen voor het NK afstanden. Maar dat wil ik dan wel goed plannen, in overleg met mijn ploeg, trainer en sponsor. Ik ben best benieuwd of ik kan meeko- Ruud Borst: „Ik heb vroeger al langebaan gereden, werd nog eens achtste op het NK all round, maar ben acht jaar terug gestopt. Ik kwam simpelweg te kort. Nu zou ik het beter doen, daar ben ik van overtuigd. Mijn persoonlijk record op de tien ki lometer kan ook scherper. Maar ik voel n iet de behoefte om het te proberen. Eerst maar eens goed rijden op de marathon, dan heb ik lol genoeg." GPD MADRID - Uit twintigduizend kandidaten kwam één na tuurtalent bovendrijven: de zestienjarige Aimar Centeno. De Argentijnse jongen verdiende met zijn optreden in een televi sieserie een jeugdcontract bij het grote Real Madrid. Vier maanden lang was de serie 'Op wegnaar de roem' te zien op de Argentijse televisie. Daarin werd gezocht naar voetbaltalent dat niet bij een club speelt, maar gewoon op straat. Centeno werd ontdekt terwijl hij een balletje trapte op straat in zijn woonplaats, een dorp met elfhonderd inwoners. Als de jongen slaagt in Madrid krijgt hij een profcontract. SID MAASTRICHT - MW heeft trainer Roger Reijners op non- actief gesteld. Manager Marcel Franssen heeft dat gisteren bevestigd. De oud-speler, die twee jaar lang de technische lei ding van de Maastrichtse club had, werd gisterochtend over de beslissing van het bestuur geïnformeerd. Reijners wordi verantwoordelijk gehouden voor de slechte resultaten van MW dit seizoen. De ploeg verloor vrijdag thuis met 4-1 van Helmond Sport en staat na tien wedstri j den met zes punten op de voorlaatste plaats. Ron Eisen, hoofd jeugdopleidingen van MW, neemt voorlopig de werkzaamheden waar. ANP ALKMAAR - AZ en Urvin Lee zijn uit elkaar. De Alkmaarse voetbalcub heeft het contract van de verdediger, dat nog tot 1 juli 2004 liep, afgekocht. Technisch directeur Martin van Geel maakte gisteren bekend dat de 29-jarige Lee overbodig is ge worden in Alkmaar. De geboren Amsterdammer was dit sei zoen al verbannen naar het tweede elftal. ANP LONDEN - De kersverse wereldkampioen in de 250cc-klasse, Marco Melandri, komt volgend jaar uit in de MotoGR De Ita liaanse motorcoureur heeft een contract getekend bij het team van het Japanse Yamaha. De twintigjarige Melandri neemt de plek in van Max Biaggi, die verhuist naar HondaDe Braziliaan Alex Barros, afgelopen weekeinde nog winnaar van de Grote Prijs van Spanje, rijdt volgend seizoen het WK wegrace eveneens op een viertakt Yamaha. De 32-jarige mo torrijder verlaat na acht jaar trouwe dienst Honda. RTR SEATTLE - Basketballer Karl Malone heeft een zwarte dag beleefd in de NBA, de Amerikaanse profcompetitie. De num mer twee op de topschutterslijst aller tijden scoorde in de wedstrijd tegen de Seattle SuperSonics geen enkel punt voor zijn ploegUtah Jazz. Dat was de 'Mailman' in zijn achttienja rige loopbaan nog niet eerder overkomen. SuperSonics, nog ongeslagen in de prille competitie, domineerde het duel met Utah Jazz en won met 91-77. DPA BERLIJN - De Duitse hordeloper Florian Schwarthoff is ge stopt. Dat heeft de Duitse atletiekbond gisteren meegedeeld. De 34-jarige Schwarthoff won op de Olymische Spelen van 1996 in Atlanta de bronzen medaille op de 110 meter horden. Hij is twaalfvoudig Duits kampioen en vanaf 1995 in het bezit van het Duits record; 13,05 seconden. Op het EK in München van dit jaar eindigde de lange hordeloper als vierde. DPA Mario Zagallo toont de gewonnen wereldbeker van 1994 en 2002 en de Coupe Jules Rimet (rechts), die Brazilië in 1970 na het behalen van de derde wereldtitel mocht houden, foto Antonio Scorza/EPA RIO DE JANEIRO - Mario Zag allo mag nog eenmaal het natio nale elftal van Brazilië coachen. De Braziliaanse voetbalbond riep de gepensioneerde coach gisteren op voor de vriend schappelijke interland tegen Zuid-Korea op 20 november. De 71-jarige Zagallo coachte Brazilië op drie WK's, in 1970, 1974 en 1.998. Als speler werd hij wereldkampioen in 1958 en 1962. Hij heeft slechts één dag de tij d om in het buitenland spe lende Brazilianen op te roepen. De Fifa schrijft voor dat clubs alleen verplicht zijn hun spelers te laten gaan als ze vijftien da gen voor een interland zijn uit genodigd. Na het gewonnen WK van deze zomer stapte bondscoach Luiz Felipe Scolari op. De Brazili aanse bond benoemt waar schijnlijk binnenkort een op volger. Sindsdien kwam Brazilië slechts één keer in actie. Het team verloor thuis een oefen duel met Paraguay (1-0). RTR door Jan-Jaap Corré DOMBURG - Het Europees kampioenschap dammen gaat vandaag van start in theater zaal De Parel van vakantiepark Hof Domburg. In totaal 31 man nen en één vrouw uit twaalf ver schillende landen zullen vanaf 12.00 uur de eerste stenen voor waarts schuiven. Gisteravond vond op dezelfde locatie de loting plaats voor de eerste ronde. De Nederlanders Auke Scholma en Martin Dolf ing, de regerend nationaal kam pioen, werden daarin aan elkaar gekoppeld. Scholma ver vangt de afwezige Oekraïner Vladimir Kolesnik. Daardoor is Bennie Provoost uit Aagtekerke nu eerste reserve. De jonge Zeeuwse belofte zal al leen aan het evenement kunnen deelnemen indien nog iemand zich afmeldt. Het prijzengeld van het toernooi, dat tot en met 22 november duurt, bedraagt 13.500 euro. Voor de winnaar is 2500 euro gereserveerd. Behalve de Europese titel zijn in Domburg ook plaatsbewijzen voor het komende wereldkam pioenschap te verdienen, dat volgend jaar in Zwartsluis wordt gehouden. De vier Russi sche deelnemers hebben al een ticket voor het WK. Als zij bij de laatste acht eindigen, zullen de ovexige vier spelers in de finale- groep ook zo'n ticket ontvan gen. Aart Walraven uit Zoutelande, de voorzitter van de organise rende Stichting Damevenemen- ten Zeeland, is trots dat Dom- burg het EK binnen heeft kunnen halen. Walraven: „We hebben de afgelopen jax-en ook drie keer het SNS Zeeland Open in Goes georganiseerd en dat is blijkbaar waargenomen door de Nederlandse en de Europese dambond. Ik ben gepast trots dat we nu het Europees kampi oenschap mogen organiseren." Loting De loting voor de eerste ronde ziet er als volgt uit: Guntis Val- neris (Let) - Yuri Lagoda (Oek), Alexander Georgijev (Rus) - Ivo Kristek (Tsj), Alexander Schwarzman (Rus) - Mare de Meulenaere (Bel), Anatoli Gantwarg (WRu) - Ryszard Sawczyk (Pol), Gérard Jansen (Ned) - Piotr Chmiel (Pol), Rob Clex-c (Ned) - Erlen Pomeranez (Isr), Alexander Getmanski (Rus) - Konstantin Aleksejevs (Let), Raimond Vipulis (Let) - Roberts Misans (Let), Edvard Buzinskij (Lit) - Zoja Golubeva (Let), Arnaud Cordier (Fra) - Raoul Bubbi (Ita), Ron Heus- dens (Ned) - Laimonis Zalitis (Let), Evgeni Vatutin (WRu) - Egidijus Petryla (Lit), Vladimir Milshin (Rus) - Aleksej Dom- chev (Lit), Siarhei Nasevich (WRu) - Jeroen van den Akker (Ned), Martin Dolfing (Ned) - Auke Scholma (Ned), Igor Kirz- ner (Oek) - Jos Stokkel (Ned). van onze sportredactie GRONINGEN - De wereld voetbalbond Fifa heeft geen toestemming verleend aan het Dagblad van het Noor den om een voetbalwedstrijd te organiseren zonder bui tenspel. De Fifa, onlangs in Belfast in vergadering bijeen, heeft geen motivatie gegeven voor de afwijzing. De bond heeft in een reactie wel laten weten dat een krant geen verzoek in kan dienen om een experi mentele wedstrijd te organi seren, dat kan alleen een na tionale bond. Maar de Fifa merkte daarbij op dat het ook geen toestemming zou verlenen als de KNVB een dergelijk verzoek zou indie nen. Het Dagblad van het Noor den wi l.de een wedstrij d laten spelen tussen Emmen en BV Veendam zonder de buiten spelregel. Beide clubs uit het betaalde voetbal hadden al hun medewex'king toege zegd, evenals de Drentse scheidsrechter Ben Haver kort. Het idee was ontstaan naar aanleiding van een aan tal discutabele beslissingen van arbiters op het WK voet bal in Japan en Zuid-Korea GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19