Zeeland als kinderparadijs Early Een kans om te dansen met of zonder handicap PZC Plan voor kunstvereniging in Goes /Hm l: - 15 Promotie lezers schrijven Uitstel dreigt voor nieuw belastingverdrag Praiseavond kunst cultuur Sloeweg Ziekenhuizen Recht III Dansavond in 't Meulengat St. Jan Brass festijn in Steen Lustrum van Anbo Vlissingen CL LU X O cn uurhuis in Goes zou volgens galerie aat. Het nieuwe cultuurhuis in Goes zou volgens galeriehouder Tom van den Berge een mooie plek zijn voor een vereniging die zorgt voor een goed kunstklimaat. foto Dirk-Jan Gjeltema dinsdag 5 november 2002 door Emile Calon Welkom in Zeeland is deze weken weer volop te horen in tal van ra diocommercials en te lezen in adverten ties. Gisteren begon de derde golf van de imagocampagne waarmee regionale overheden en het bedrijfsleven Zeeland onder de aandacht brengen als de streek waar het goed wonen en werken Twee weken lang horen luisteraars en zien lezers dat Zeeland de provincie is met rust, ruimte en veiligheid. Zeeu wen vertellen dat hun provincie een re gio is zonder files, met goedkope wo ningen, veel mogelijkheden voor watersport en strandwandelingen en met dynamische steden om de hoek. Ook is het volgens hen een soort kinder paradijs. Want de Amsterdamse Cher- relin wist zeker dat als ze ooit zwanger zou raken, ze naar Zeeland zou verhui zen. Die belofte is ze nagekomen ze woont nu met haar kind tevreden in Zeeland. In het begin was het voor haar even wennen. Maar nu heeft ze een nieuwe kennissenkring opgebouwd, een leuke baan gevonden en kan haar kind opgroeien in een aanmerkelijk veiligere omgeving. Cherrelin en de anderen 'sterren' in de spotjes wonen volgens Janet van Zoest van het communicatiebureau Publicis- /Van Sluis Consultants allemaal in Zee land. Het zijn, zo bezweert ze, geen mo dellen die zijn aangeleverd door één of ander castingbureau. Het zijn of 'ge- emigreerde' Zeeuwen die na een periode terugkeerden naar de geboor tegrond, of het zijn 'immigranten' van uit de Randstad die bewust kozen voor een leven in een rustiger en veiliger om geving. Want Van Zoest benadrukt dat veiligheid, vooral in verband met op groeiende kinderen, een belangrijk on derdeel vormt van de campagne. Ze lacht als ze hoort dat het in Middelburg nog steeds zeer ongewoon is om je fiets met twee sloten vast te zetten of de voordeur te voorzien van een extra vei ligheidsslot. Zeeland is niet alleen een regio waar het goed wonen is. Ook is het volgens de campagne een streek met interessante functies voor mensen met een hogere opleiding. Daarom verschijnen er en kele paginagrote advertenties in het weekblad Intermediair. Met daarin ge bundeld tal van vacatures van voor aanstaande, in Zeeland gevestigde or ganisaties. Van Zoest erkent dat het merendeel van de vacatures van techni- Met streekgenoten die in het kort vertellen waarom zij voor Zeeland kiezen, gaat de promotiecampagne voor de provincie zijn derde fase in. sche aard is. Maar het ligt in de bedoe ling dat veel meer vacatures via de site zijn op te zoeken. Ze zegt dat via de Zeeuwse afdeling van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging het verzoek is gedaan aan de bedrijven om alle vacatures door te geven. En dat verzoek is welwillend ontvangen, zodat uiteindel ij k via de site wioiv.ioelkomin- zeeland.nl alle interessante vacatures in het Zeeuwse zijn te vinden- De eerste twee campagnegolven von den plaats in maart en juni van dit jaar. Begin 2003 wordt het eerste campagne- jaar met een vierde golf afgesloten. Van Zoest kan nog niets vertellen over de re sultaten tot nu toe. Er is nog niet geke ken naar de effecten. Dat gebeurt pas na afloop van de vierde golf. Wel weet de medewerkster van het communica tiebureau dat ivww.welkominzeeland- .nl zo'n 25.000 maal is bezocht. Volgens de proj ectleider is dat veel. Ze weet ech ter niet of die bezoekers voor het me rendeel buiten Zeeland wonen of dat vanuit de provincie zelf die site is aan geklikt. Er zijn tot nu toe zo'n negen honderd informatiemappen over wo nen en werken in Zeeland opgestuurd. Dat is volgens haar veel, omdat al die mensen toch de moeite hebben geno men om een verzoek in te dienen. Deze keer wordt vooral geadverteerd in het Algemeen Dagblad. Volgens Van Zoest is voor die krant gekozen omdat ze een grote dekking heeft in het zuide lijk deel van Zuid-Holland en het wes telijk deel van Noord-Brabant. Het heeft volgens haar niet veel zin om mensen vanuit regio's als bijvoorbeeld Overijssel en het noordelijk deel van Noord-Holland te lokken. Die zijn im mers veel moeilijker te bewegen om te verhuizen richting Zeeland dan men sen die in de eerste schillen rondom de provincie wonen. V erhuisplannen Van Zoest woont zelf in Breda. Hoewel ze nu al ruim een jaar werkt aan de cam pagne, heeft ze nog geen plannen zelf te verhuizen naar Zeeland. Haar kantoor staat in Tilburg en haar partner moet nog verder reizen zodat Zeeland vol gens haar niet in aanmerking komt als toekomstige woonstek. De campagne heeft haar kantoorgenoten ook nog niet doen besluiten om een verhuisbedrijf te benaderen. ,,Er wordt wel veel over ge sproken over al die positieve kanten van Zeeland, maar hier heeft nog nie mand definitieve verhuisplannen." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. DEN HAAG - De invoering van het nieuwe belastingverdrag tussen Nederland en België dreigt met een jaar te worden vertraagd. Staatssecretaris Van Eijk van Financiën voorziet bij uitstel 'grote problemen voor het grensarbeidersvraagstuk en fiscale emigratie', schrijft hij in een brief aan de Eerste Kamer. Van Eijk heeft de Eerste Kamer aangeschreven om de behande ling van het belastingverdrag te versnellen. De Eerste Kamer legt niet zo'n haast aan de dag, omdat de Belgische Senaat het verdrag pas na de jaarwisseling zou willen bespreken. De in gangsdatum van 1 januari 2003 wordt dan automatisch over schreden. Volgens Van Eijk be staat echter nog een kans dat België wel op tijd klaar is. Ne derland mag dan niet achter blijven. In zijn brief aan de Eerste Ka mer wijst Van Eijk op de proble men die kunnen ontstaan voor het grensarbeidersvraagstuk. Grensarbeiders moeten op grond van het verdrag in hun werkland zowel sociale verze keringen als belastingen gaan betalen. Nu betalen zij nog in het woon land belastingen en grensarbei ders uit Nederland genieten dan ook hypotheekaftrek. Straks vervalt dat, maar dat wordt ge compenseerd. „Dat Van Eijk ons erbij haalt, is nogal gezocht", reageert secre taris I. Cools van de stichting Grensarbeid, de belangenorga nisatie voor grensarbeiders. „Voor ons maakt het niet uit of het belastingverdrag begin 2003 of begin 2004 ingaat." Cools denkt dat het aanpakken van de fiscale emigratie voor Van Eijk een belangrijker zaak is. „En dan nog, die belasting vluchtelingen zullen al wel te genmaatregelen hebben geno men. Het is voor Van Eijk, denk ik, meer een prestigekwestie." TERNEUZEN - De Terneuzen- se evangelische gemeente houdt zondag 17 november een praise avond in De Kandelaar in Ter- neuzen. Het echtpaar Eliza en Reni Krijgsman zingt liederen. Aanvang: 19.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Het project A chance to dance is uniek voor Nederland. Een dansvoorstelling in ver schillende theaters in Zeeland (en mogelijk ook daarbuiten) door jongeren zonder en jonge ren mét een lichamelijke handi cap. Scoop is volop bezig deel nemers te werven. „Het vergt natuurlijk wel lef", zegt dans- consulente Anita Bekers van Scoop. „Schrijf je maar eens in voor een dansproject als je één been hebt." Voorbeeld is een vergelijkbaar project in Engeland dat werd uitgevoerd door de choreografe Charlette Lomas. Zij is vorig jaar in Vlissingen komen wonen en zocht contact met Bekers om zich te oriënteren op de Zeeuw se danswereld. „Ik vroeg haar: Wat is je specialiteit?", ver klaart Bekers. „Toen zei ze: Werken met mensen met een handicap, zowel lichamelijk als geestelijk." Lomas is afgestu deerd aan het Chichester Insti tute of Higher Education met als specialisatie 'disabled dance'. „Het leek me geweldig om te kijken of we in Zeeland ook zoiets kunnen doen", aldus Bekers. „Vooral om iets te doen met lichamelijk gehandicapten. Bij dans zijn er zoveel bijna on mogelijke posities die je moet uitvoeren. Als je dan werkt met mensen die lichamelijk minder mogelijkheden hebben, levert dat een enorme tegen stelling op Daarmee gaan we aan de slag." Bekers bereidt het project voor samen met collega Christa Kra nenburg. Er is een repetitieschema opge zet van november tot begin april. Op 12 april moet A chance to dance in première gaan in De Stenge in Heinkenszand. Daar na worden andere Zeeuwse the aters aangedaan. Turnhout Bekers: „Ik ben ook bezig met locaties buiten Zeeland. Uit contacten met consulenten heb ik begrepen dat zoiets als dit in Nederland nog niet bestaat. Wel in Turnhout, in België. Het ligt dus voor de hand deze voorstel ling ook buiten Zeeland te laten zien. We maken een draaiboek van het project dat naderhand elders kan worden gebruikt. In Zeeland hopen we dat dit het begin is van iets blijvends." Bijzonder aan het project is dat een volwaardige theatervoor stelling wordt gemaakt die inte ressant is voor iedereen die iets met dansen heeft. „Valide en in valide dansers gaan echt sa menwerken", zegt Bekers. „Uit gangspunt is een positief beeld van gehandicapten. Het project draait niet om wat ze niet kun nen maar om wat ze allemaal wel kunnen. Voor alle deelne mers gelden dezelfde regels. Misschien kunnen ze op een po dium niet allemaal hetzelfde, maar dat is geen reden om niet van iedereen dezelfde inzet te vragen. Het nieuwe is dat licha melijk gehandicapte jongeren de kans krijgen in zo'n echte productie mee te draaien. Van daar de titel A chance to dance." Scoop heeft de behoefte voor het project eerst afgetast bij or ganisaties als Zorg Lichamelij ke Gehandicapten (ZLG) en het Klaverblad. Bekers: „Zij den ken dat er zeker mensen voor te vinden zijn." De eerste deelne mers hebben zich al gemeld. Vrijblijvend In totaal zoeken Bekers en Kra nenburg maximaal twaalf vali de en twaalf gehandicapte deel nemers tussen de twaalf en vijfendertig jaar. Geïnteresseer den die twijfelen kunnen zich inschrijven voor een openbare les op 23 november. Ze kunnen dan een keer vrijblijvend met choreografe Charlette Lomas werken en zien hoe dat bevalt. Alle repetities vinden plaats in Goes. In het budget voor het project is rekening gehouden met vergoedingen voor speciaal vervoer. „In het theater kun je alles laten zijn wat het misschien niet is", besluit Bekefs. „Op een gegeven moment zie je niet meer wie ge handicapt is en wie niet, omdat bijvoorbeeld iemand ineens uit een rolstoel stapt. Of als ieder een de armen in de lucht gooit en daar staat iemand tussen die maar één arm heeft, dan is dat verschil ineens eventjes weg. Info en inschrijving: abekers@scoopzldnl of: 0118-682500. doorErnst Jan Rozendaal GOES - De Kunstverein is in Duitsland een begrip. Flink wat Duitse steden en dorpen kennen een kunstvereniging die zonder winstoogmerk zorgt voor een le vendig kunstklimaat, vaak van hoog niveau. Als het aan Tom van den Berge ligt, wordt het nieuwe cultuurhuis in Goes de thuisbasis van een Zeeuwse kunstvereniging. Werknaam: Kunst in Zeeland (KIZ). Anderhalve week geleden bleek dat verschillende kandidaten bij de gemeente Goes hun be langstelling hebben laten blij ken voor de ruimte die vrijkomt in het bij de nieuwe schouwburg behorende cultuurhuis, nu het Gezelschap van de Zee daarvan heeft afgezien, 't Beest, Theater Split en een nog op te richten Zeeuwse musicalopleiding zien er een ideale oefenruimte in. Van den Berge is met zijn kunst vereniging de vierde gegadigde. Volgens hem zou dat initiatief uitstekend passen bij de in het cultuurhuis geplande onderko mens van kunstenaarsplatform Trechter 5, Kunstuitleen De Be- velanden en Galerie Van den Berge. „Alles wat je je in een stad als Goes aan beeldende kunst zou wensen, heb je dan bij elkaar in één pand", aldus Van den Berge. „En dan zijn het ook nog vier instellingen die de deur open hebben staan voor pu bliek." KIZ is beslist niet bedoeld als dependance van de door hem gerunde Galerie Van den Berge, benadrukt hij. „Ik wil het pro ject graag initiëren, daarna zou ik misschien een bestuursfunc tie kunnen vervullen, maar meer niet. Juist om te voorko men dat het een verlengstuk wordt van de galerie." Van den Berge loopt al enkele jaren met het idee rond. Vrijwel alle Duitse kunstenaars waar mee hij werkt, hebben wel eens geëxposeerd bij een Kunstver ein. „Ik vond het zo'n sympa thiek idee dat ik om meer infor matie vroeg. Toen kreeg ik uit Duitsland een boekje opge stuurd. Daaruit bleek hoe suc cesvol die verenigingen daar zijn. Je hebt heel professionele instellingen met een betaalde directeur en zo, maar ook clubs waar nijvere dames uit de omge ving de zaak bestieren." Ooit zijn de kunstverenigingen opgericht op plekken waar niets gebeurde. Van den Berge: „De redenering was: 'Als wij als bur gers niks doen, gebeurt er hier geen donder'. Nu is dat veran derd. In Nederland heb je in elk geval tal van galeries, kunsthal len en door de overheid gesubsi dieerde instanties die zorgen voor een aanbod aan beeldende kunst. Alleen is de participatie vanuit de bevolking meestal ge ring. Daarin zie ik het bestaans recht van een hedendaagse kunstvereniging." De galerie houder sluit niet uit dat het om een primeur in Nederland gaat. Hij kent hier tenminste geen kunstverenigingen. „In Neder land heb je wel veel kunste naarscollectieven. Daarin creë ren kunstenaars een podium voor de dingen die ze zelf doen. Een kunstvereniging is iets an ders. Daarvan wordt niemand beter." Van den Berge stelt zich een vereniging met leden of een stichting met donateurs voor, zo'n vierhonderd verspreid over heel Zeeland. Taken als financi en, ledenwerving, planning en inrichting van tentoonstellin gen en ontvangst worden toebedeeld aan verschillende commissies. Vijf keer per jaar worden exposities georgani seerd, vier ervan door een gere nommeerde curator uit binnen- of buitenland. Educatie Directeur Lex ter Braak van het Fonds voor de Beeldende Kunst en Vormgeving in Amsterdam en schrijver filosoof/tentoon stellingsmaker Harry van Box tel uit Breda hebben al toege zegd daarvoor in te zijn. De kwaliteit moet hoog zijn maar de drempel laag. Daarom speelt educatie rondom de tentoon stellingen een belangrijke rol. Zo komt de curator bijvoor beeld lezingen bij zijn exposi ties geven. Inhoudelijk ziet Van den Berge vooral mogelijkhe den in samenwerking met ande re disciplines. De gemeente Goes moet nog een Naar aanleiding van de bericht geving rond de mogelijke ver breding van de Sloeweg (PZC, 1-11) wil ik graag reageren. De tunnel gaat open, de WCT komt eraan. Verbreden van de Sloe weg is dan onontkomelijk. Van af de tunnel met over vier banen richting Middelburg en vanuit daar over twee banen naar Rot terdam, over de Dammenroute. Het lijkt erop dat het probleem vanuit het Sloe naar Middel burg komt. Het verkeer snel Vhssingen-Oost uit om dan ge nadeloos vast te lopen op en naar de wegen naar Rotterdam. Weet hoe het is om achter een containertruck te moeten rijden die 70 80 kilometer per uur gaat over de Dammenroute zon der dat j e kimt inhalen omdat de N 57 met maximaal 100 km per uur en twee banen aardig ge vaarlijk is. Weet wat het is om voor brug en de verkeerslichten te staan op een zomerdag in Middelburg. Weet hoe het voelt om voorlichting te krijgen die spreekt over geen extra verkeer in en om Middelburg. Vreemd is het dan te horen over verbre ding van een weg die richting de N57 gaat. Waar blijft de tunnel onder het kanaal en de N57 rond Middelburg, weer een stukje vooruitkijken, vier banen tot aan Vrouwenpolder en dan is het probleem weer opgescho ven. Grote projecten uit de grond stampen, maar verder kijken, ho maar. Rob Dreesens Meanderhof 29 Middelburg De directies van ziekenhuizen parkeren de fusieplannen (PZC 2-11). Een wijs besluit. De per soneelstekorten blijven. In mijn artikel in de PZC van 30-4 (De lange wachtlijsten kosten le vens) gaf ik een voorzet om dat via import van zorgverleners op te lossen. Er zijn bijvoorbeeld mogelijkheden via Zwitserland. Eind juni meldde de Zwitserse media, dat honderden artsen in beslissing nemen over de vrijge komen ruimte in het cultuur huis. Van den Berge hoopt dat de bestuurders enig risico niet schuwen. „Ik heb natuurlijk twee jaar nodig om aan te tonen dat dit idee levensvatbaar is. Ik kan vooraf niet de garantie bie den dat ik die ruimte vijf jaar kan exploiteren. Dit idee moet gedragen worden, het is niet mijn stokpaardje." Op het ogen blik is Van den Berge hard bezig een aansprekend comité van aanbeveling bijeen te zoeken. opleiding geen praktijk mogen beginnen omdat er al te veel zijn. Het tweede probleem voor de zorg in Zeeland i s het voldoen aan de wettelijk voorgeschre ven 15 minuten aanrijdtijd voor ambulances! Regelmatig zie ik twee ambulances ter plekke ko men Is er één om de aanrij dtij d te halen en één met de benodig de (veelal hart reanimatie) ap paratuur? Het is bekend dat de ambulancedienst met minder dan de minimale gelden rond moet komen. Voor het efficiënt functioneren zou elke ambulan ce uitgerust moeten zijn met de benodigde apparatuur. Dat kost een bepaald bedrag. Dat kun nen we in de provincie, met pu blieke of met private gelden toch zelf wel oplossen? Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Of de uitspraak van Prins Bern- hard uit zijn hart of zijn tenen komt (PZC 31-10), hij slaat wel aan, ik vind hem prima. De da ders in Nederland worden in de watten gelegd. „Schandalig." Als overvallers weet je van tevo ren dat je wat klappen voor je kanis kan krijgen. Je moet er maar niet aan beginnen. Dat is beroepsrisico. Voor de twee me dewerkers: ga zo door, maar let wel op, want in Nederland zijn geen rechtbanken meer, alleen draaibanken. Remy van Zeele St. Bavostraat 2 Aardenburg SLUISKIL - Sociaal Kultureel Initiatief Sluiskil (SKI) houdt zaterdag 23 november een country westem-dansavond in 't Meulengat in Sluiskil. De muziek wordt verzorgd door Return 97, Diederick Benja- minsz en Vlaamse zangeres Ma rion. De aanvang is om 20.00 uur. SINT JANSTEEN - De fanfare Sint Jan houdt zaterdag 23 no vember het Sint Jan Brass fes tijn. Vanaf 19.30 uur verzorgt Brassband Zeeland in lokaal Den Bombardon een spetterend programma. De muzikanten staan onder lei ding van Rene Passier. Zij bren gen elf nummers ten gehore. Op het programma staan onder meer Rock Music (Richards), Sugar Blues (Williams), Irish Blessing (Backac) en Cry of the Celts van Ronan Hardiman. Kaarten zijn niet alleen te koop aan de zaal. Ook vooraf kunnen toegangstickets besteld worden bij P. Weemaes (0114-310299). VLISSINGEN - De Vlis- singse afdeling van oude renbond Anbo viert mor gen haar elfde lustrum. Er is vanaf 14.00 een feestmiddag in het Arse naal met zanger Piet Brakman. De Anbo pro beert ouderen te helpen en biedt ontspanning, zoals themamiddagen, reizen en bingo. De bond pro beert ook politiek en be leidsmatig actief te zijn in de voormalige ouderen- raad en de nieuw te vor men seniorenraad. i Choreografe Charlette Lomas heeft ervaring in werken met mensen met een handicap. foto Ruben Oreel Advertentie _i Lil Q (dinsdag 5 t/m zaterdag 9 november) Bij aankoop vanaf 200,- uit onze nieuwe collectie (incl. gelegenheidskleding) ligt er een heerlijke kerstkrans voor u klaar Grote Markt 11-13, 4461 AH Goes, telefoon 01 13 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15