Bodemkwaliteit in kaart gebracht PZC PZC sterrenkunde altijd onderschat Bomenkap in Vlissingen verbaast buurtbewoners Fractie GroenLinks wil opheldering over verdubbeling Sloeweg Vlaamse vervoerder wil meer haltes Bredabus 13 Op heel Walcheren is samenstelling en gesteldheid van grond bekend Introductie over analyse kleuren P. Hommel krijgt pauselijke onderscheiding agenda Middelburgse ontdekkingen in Majoretten Jonge Kracht naar NK Titel voor Stavermanbrigade Minder ammoniak over Schelde Broeders verlaat Zeeland Lading verloren op Rijksweg Paardenzadel gestolen Auto's vernield dinsdag 5 november 2002 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het water schap Zeeuwse Eilanden heeft de bodemkwaliteit van Walche ren in kaart gebracht. Aanne mers, die bijvoorbeeld een huis bouwen of een fietspad aanleg gen, hoeven nu geen eigen on derzoek meer te doen om te zien of de grond vervuild is. Over een aantal jaren heeft het hele werkgebied van het waterschap een bodemkwaliteitskaart. Walcheren is het eerste gebied van Zeeuwse Eilanden waar nu duidelijk is welke geheimen in de bodem zitten. Met de kaart 'kunnen opdrachtgevers in één oogopslag zien met wat voor grond ze te maken krijgen. Het verplaatsen en hergebruiken van grond moet als gevolg van het Bouwstoffenbesluit tegen- woordig aan strenge regels vol- •;doen. De grond moet bijvoor- beeld gekeurd worden. Omdat al snel duidelijk werd dat het ondoenlijk is om bij gro- te projecten relatief kleine par- tijen grond te laten onderzoe ken, zijn op initiatief van de VLISSINGEN - Welke kleuren passen het beste bij mijn make up en kleding? Deze vraag beantwoordt J. Boer tijdens de introductie kleuren- analyse. Met deze analyse stelt zij vast wat voor type iemand is en welke kleuren daarmee har moniëren. Verder vertelt Boer over de me thode die ze gebruikt en geeft ze per persoon een eerste indruk. De bijeenkomst vindt op 25 no vember plaats in de bibliotheek 9 in Vlissingen en op 28 november in de bibliotheek in Oost-Sou burg. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. Kaarten zijn te koop in de bibliotheken. OUD-VOSSEMEER - Piet Hommel uit Oud-Vossemeer heeft zondag aan het einde van de kerkdienst in de Sint Willi- brorduskerk een pauselijk on derscheiding ontvangen van pastor A. Schuerman. Hommel kreeg de onderscheiding voor zijn grote inzet voor de Willi- brordusparochie. „Ik was totaal verrast. Het was een gezinsmis waarbij de kinde ren op het einde naar voren kwamen. Daar liepen mijn twee kleinkinderen bij, terwijl zij hier normaal gesproken niet bij zijn. Dus toen begon ik wel iets aan te voelen", vertelt Hommel. De onderscheiding is het 'Erete ken van het verheven kruis', een van de hoogste pauselijke on- derscheidingen. Hommel kreeg - het kruis voor verschillende werkzaamheden voor de kerk. Hij was onder andere twaalf jaar lang lid van het kerkbe stuur, waarvan een groot aantal jaren ook vice-voorzitter. Daar naast had hij een aandeel in de restauratie van de kerk en ver- richt hij nog altijd timmerwerk t voor de parochie. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadïa Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Dienst Landelijk Gebied bo- demkwaliteitskaarten in het le ven geroepen. Voor het water schap hebben de kaarten een aantal voordelen. Bijvoorbeeld de aanleg van natuurvriendelij ke oevers en fietspaden is straks goedkoper en makkelijker te realiseren. Kosten die vroeger gemaakt moesten worden voor bemonstering en administratie, zijn nu verleden tijd. Stortplaatsen Om de kaart voor Walcheren te maken is eerst veldwerk ge daan. Medewerkers van het La boratorium Zeeuwse Water schappen hebben locaties bepaald en de grond onder zocht. Daarnaast werd een his torisch onderzoek gehouden. In grote lijnen is van heel Walche ren de geschiedenis van de laat ste zestig jaar nagegaan. Zo is het belangrijk te weten waar de voormalige stortplaatsen liggen en waar boomgaarden hebben gestaan. Vooral boomgaarden zijn belangrijk, omdat daar nog vaak veel met gif werd gewerkt. De volgende stap was het inde len van Walcheren naar grond soort, zoals klei en zand. Op de ze manier is een kaart gemaakt die laat zien welke kwaliteit aan welke soort grond hangt. Bij de bodemkwaliteitskaart van het waterschap Zeeuwse Eilanden hoort ook een zogehe ten 'bodembeheersplan'. In dit plan wordt geregeld dat grond van dezelfde kwaliteit uitge wisseld mag worden tussen ge bieden. Ook mag schonere grond, onder voorwaarden, op licht verontreinigde grond wor den gebracht. De milieukwali teit moet dan wel gelijk blijven of verbeteren. Tweeëntwintig iepen in de Vlissingse Badhuisstraat gingen gisteren tegen de grond. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De spontane actie van Liza Murk tegen de bomenkap in de Vlissingse Badhuisstraat leverde op een dag 358 steunbetuigingen op. Haar actie kon niet voorkomen dat de 22 iepen in de Badhuis straat werden geveld. De een na de andere boom werd giste- ren omgezaagd. j „Het zijn gezonde bomen die i omgezaagd worden omdat ka bels en leidingen verlegd moe- j ten worden. Ze zeggen dat de straat er mooier uit zal zien. j Maar ik vind dat Vlissingen al lemaal van die steriele straten krijgt. In de Badhuisstraat stonden ten minste nog mooie volle bomen", vindt Murk. Ambtenaar J. Risseeuw zegt zich voor te kunnen stellen dat je triest wordt van het rooien van bomen. „Maar je moet ook vooruit durven kijken. We plaatsen straks vijftig bomen terug, die een keurig lint vor men. Dat betekent dat we twee keer zoveel bomen terugplaat sen. We willen dat deze straat meer het idee van een laan krijgt. Er wordt asfalt aange legd, parkeervakken komen er en we maken fietsstroken. De straat zal het uiterlijk krijgen van de Scheldestraat." Risseeuw beaamt dat de iepen die gekapt worden niet ziek zijn. „Tijdens de laatste storm is er alleen een klein boompje omgewaaid. Deze kap is wat ons betreft noodzakelijk om de herinrichting van deze straat mogelijk te maken." Het is dus een esthetische in greep? „Ik zeg liever dat de Badhuisstraat hierdoor een betere uitstraling krijgt. We krijgen tegelijkertijd de kans om de ondergrondse infra structuur, zoals allerlei leidin gen, te verleggen." De bewoners van de Badhuis straat hebben hun mening mo gen geven over de herinrich tingsplannen. Het ontwerp heeft ook een aantal weken ter inzage gelegen. „Met inspraak van de bewoners is dit plan tot stand gekomen", haalt Ris seeuw aan. Boomvriendelijker Murk heeft toch het idee dat de gemeente een boomvriendelij ker oplossing had kunnen be denken. „Ik vind het logisch dat we bo men die ziek zijn een handje helpen. Maar gezonde bomen moet je laten leven. Ik woon in Middelburg, werk in Vlissin gen. De gemeente Middelburg heeft laatst ook tientallen bo men in de Nadorst gekapt. Met deze actie hoop ik te bereiken dat er niet zo lichtzinnig wordt foto Ruben Oreel omgegaan met de kap van ge zonde bomen." Bovendien, zegt ze, bleken maar weinig Vlissingers op de hoogte te zijn van de bomen kap. „Iedereen was verbaasd toen ik het vertelde tijdens de handtekeningenactie. Begin volgend jaar wordt er trillingvrij en geluiddempend asfalt in de Badhuisstraat aan gebracht. Volgens de gemeente zouden de bewoners overlast hebben van hardrijdende au to's en brommers. Sommige huizen zouden door trillen schade oplopen. Het gedeelte dat heringericht wordt, loopt van de watertoren tot de Aagje Dekenstraat. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Brede school, 19.30 - 21.00 uur: Kennis makingsles squaredansen; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 -15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; KAPELLE - Twee majo- rettenteams van show- korps Jonge Kracht uit Kapelle-Biezelinge zijn afgelopen weekeinde in de prijzen gevallen tijdens wedstrijden van de Ne- derlandse Twirl Sport I Bond in Ridderkerk. I De majoretten A behaal den met 35,5 punten de I eerste plaats en de majo retten B eindigden met 31,1 punten op de derde I stek. Door deze resultaten hebben beide teams zich I geplaatst voor het Neder- i lands Kampioenschap dat j op 17 november in Nieu- 1 wegein wordt gehouden. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Ruim vier eeuwen nadat predikant/sterrenkundige Philippus Lans bergen in Middelburg de weg vrijmaakte voor de astronomie, neemt de sterrenkunde in de Zeeuwse hoofdstad nog steeds een be langrijke plaats in. Drie vooraanstaande astronomen en ruimtevaartdeskundigen komen zaterdag naar Middelburg voor een symposium over Leven in de Ruimte. Middelburg blijft - vooral door de stichting volkssterrenwacht Philippus Lansbergen - sterrenkundigen aantrekken. De interesse in het heelal en voor het werk van de stich ting groeit flink. Maar de stevige basis werd gelegd in de periode 1585 tot 1650. „Hier is het destijds allemaal begonnen", zegt T. Westerterp van de volkssterrenwacht. „Pas toen Isaac Newton in 1676 de spiegeltele- scoop demonstreerde, ging het snel met de astronomie", vertelt Westerterp. „Maar dat werd mogelijk gemaakt door de ontdekkin gen die hier zijn gedaan. Helaas zijn die be vindingen altijd onderschat." Zeker vijf belangrijke astronomen deden hun ontdekkingen in Middelburg. Drie daarvan zijn de bekendste. Het begon in 1585 met predikant Lansbergen. De gebo ren Gentenaar vestigde zich dat jaar in Lei den waar hij theologie studeerde. Hij werd onder meer predikant in Goes, maar hield er vrijzinnige gedachten op na. Hij stak niet onder stoelen of banken dat hij zich vinden kon in de leer van Copernicus, die inhield dat de aarde om de zon draait. Deze visie werd door de kerken niet gewaardeerd. Toen Lansbergen zich samen met zijn zoon (die predikant was in Kloetïnge) ook nog ging richten op politiek en geneeskunde, was de maat vol. Vader en zoon werden ont slagen. In 1613 verhuisde Lansbergen naar Middel burg. Daar hield hij zich alleen nog bezig Predikant en sterrenkundige Philippus Lansbergen. met wiskunde en astronomie. Hij publiceer de zijn bevindingen over het astronomisch quadrant, zonnewijzers en meetkunde. Hij ontwierp een zogenoemde trigonometri sche tafel, waarmee veel preciezer dan voorheen de cirkelomtrek en oppervlakten konden worden berekend. En in 1619 publi ceerde hij voor het eerst over de beweging van de aarde. Tien jaar later verschenen van zijn hand de verdere bewijzen over de 'loop van den aerdt-cloot' Inmiddels waren ook Hans Lipperhey en Zacharias Janssen op het toneel versche nen. Beiden claimden de uitvinder te zijn van de telescoop. Brillenmaker Lipperhey diende 25 september 1608 bij de Staten Ge neraal een octrooiaanvraag in voor 'een ap- VLISSINGEN - Sandra Temmerman van de Dr A. Staver manbrigade uit Vlissingen heeft de nationale titel veroverd bij de Nederlandse Kampioenschappen Zwemmend Redden. Zij versloeg Monique Driessen uit Weert en Ineke Goosens uit Vlissingen. Maartje van Keulen van de Vlissingse ploeg wist zich te plaatsen bij de Senioren dames. Voor de nationale juni- orenploeg plaatsten zich: Kay Scholt, Colin Weeland, Emiel Flipse, Peter Wéezepoel en Anelouk Schrijvershof. De wed strijd in Eindhoven bestond uit zes disciplines van zwem mend redden. Het was tevens de selectiewedstrijd voor een plaats in een van de nationale teams die Nederland vertegen woordigen op verschillende internationale wedstrijden. SLUISKIL - De risico's van het ammoniakvervoer over de Westerschelde gaan verder omlaag dan vorige maand werd verwacht. De Antwerpse fabriek van BASF neemt jaarlijks honderdduizend ton ammoniak af van Hydro Agri Sluiskil. De ammoniaktrafiek tussen Sluiskil en de Noordzee neemt daardoor met zo'n 25 procent af, terwijl het ammoniakver voer tussen Terneuzen en Antwerpen gelijk blijft. De twee bedrijven, beiden actief in de productie van kunst- mest(grondstoffen), onderhandelden al langer over de leve ring van ammoniak, vooral op voorspraak van de Zeeuwse commissaris van de koningin W. van Gelder en de Antwerpse gouverneur C. Paulus. Vorige maand verwachtten de twee be drijven overeenstemming te bereiken over afname van vijf tigduizend ton ammoniak. MIDDELBURG - Directeur W. Broeders van Rijkswaterstaat in Zeeland vertrekt per 1 januari. Hij wordt lid van de hoofd directie van Rijkswaterstaat. Hij krijgt er de portefeuille wa ter. Broeders (56) is sinds 15 maart 1999 hoofdingenieur-di recteur van Rij kswaterstaat in Zeeland. Hij nam op die datum het stokje over van H. Saeijs. Een jaar eerder was hij al toege voegd directeur naast Saeijs. De loopbaan van Broeders bij Rijkswaterstaat getuigt van een grote mobiliteit. Bij zijn aantreden in Middelburg had Broeders al laten weten dat hij de functie van directeur in Zeeland drie of vier jaar dacht te vervullen. Zijn vertrek komt voor de medewerkers van Rijkswaterstaat in Zeeland dan ook niet als een grote verrassing. Algemeen werd aangenomen dat hij na de doorhem geleide en thans goeddeels voltooide reor ganisatie van het Rijkswaterstaat-apparaat in Zeeland naar een andere functie zou omzien. Over zijn opvolging is nog niets bekend. KRUENINGEN - Een 54-jarige automobilist uit Oudenbosch is zondag op de A5 8 ter hoogte van Kruiningen een deel van de lading van zijn aanhanger verloren. Het ging om enkele dozen en wat klein materiaal. Een deel van de lading kwam op twee andere auto's terecht. Deze liepen daarbij lichte schade op. De linkerrijbaan moest tijdelijk worden afgezet om de rommel op te ruimen. ZIERIKZEE - Bij een manege in de gemeente Schouwen-Dui- velandis tussenzondag 17.00 uur en gisteren 8.00 uur een rij- zadel weggenomen, met een waarde van enkele honderden euro's. paraat waarmee je dingen die veraf zijn, kan zien alsof ze dichtbij zijn'. Korte tijd la ter zei Jacob Metius uit Allunaar de uitvin der van de telescoop te zijn. Daarna meldde ook Zacharias Janssen uit Middelburg zich. Hij zou de telescoop al in 1590 hebben bedacht. Nog steeds weten de deskundigen niet wie nou de eerste was. Het was overigens de Italiaan Galileo Galilei die voor het eerst met de telescoop het heelal onderzocht en van wie de naam is blijven hangen bij het grote publiek. Dat er in de periode van 1585 tot 1650 zoveel succesvolle astronomen in Middelburg leef den, is volgens historicus Peter Sijnke van het Zeeuws Archief in Middelburg niet op merkelijk. „Het past helemaal in het plaat je. Door de tachtigjarige oorlog trokken mensen, onder wie Lansbergen, naar steden in het noorden. Zo bloeide eerst Middelburg op en later trok men verder noordwaarts. Middelburg werd, op Amsterdam na, de be langrijkste handelsstad. Er was een illuste re school en het niveau was hoog. Middel burg werd op cultureel, economisch en intellectueel vlak toonaangevend. Dat trok mensen aan." Zo werd een klimaat gescha pen waarin mensen zoals de astronomen hun onderzoeken en hun uitvindingen kon den doen. Golfbeweging Het is een soort golfbeweging die zich ook tegenwoordig nog manifesteert, legt Sijnke uit. „Als straks die universiteit, de Roose velt Academy, naar Middelburg komt, kan je ook zo'n beweging krijgen. De universi teit brengt bepaalde docenten mee en die trekken weer een soort studenten aan. De komst van zo'n universiteit kan een belang rijke kwaliteitsimpuls geven aan Middel burg. Die is net hetzelfde als de ontwikke ling in de zestiende, zeventiende eeuw. Hoewel, die ontdekkingen zijn natuurlijk niet meer te evenaren." door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - De fractie van GroenLinks in Provinciale Staten heeft Gedeputeerde Sta ten vragen gesteld over toezeg gingen die de gemeente Borsele zouden zijn gedaan over ver dubbeling van de Sloeweg. Om dat de gemeente Borsele dreigde te gaan dwarsliggen bij de pro cedure voor de Westerschelde Container Terminal (WCT), zouden GS een eerdere verdub beling van de Sloeweg hebben toegezegd dan in het vastgestel de tijdpad was opgenomen. GroenLinks wil weten wanneer de Sloeweg dan zou worden ver dubbeld en of GS zich inder daad onder druk hebben laten zetten door het Borselse college van burgemeester en wethou ders. De fractie wil ook weten hoe een dergelijke druk zich verhoudt tot het convenant over de WCT, dat de provincie met Borsele heeft gesloten. Daarin stond wel de voorwaarde dat de verdubbeling in tijd naar voren moest worden gehaald, maar niet wanneer. De fractie vraagt GS de inhoud van de toezegging bekend te maken en er meteen bij te zeg gen hoe het college de snelle ver dubbeling denkt te financieren. Ook vraagt de fractie of een der gelijke investering wel in een goede verhouding staat tot de investeringen die worden ge daan in de andere Beveland.se gemeenten, die misschien nog wel meer hinder zullen onder vinden van de WCT. GroenLinks legt hiermee een vinger op de zere plek. Goes, Reimerswaal en Kapelle nemen het Borsele kwalijk dat de ge meente voor zichzelf de verdub beling van de Sloeweg uit de WCT-procedure heeft gesleept. Die gemeenten hebben geen ef fectieve drukmiddelen en krij gen wel te maken met veel geluids- en trillingsoverlast. Bovendien vrezen ze voor on veilige situaties door het ver voer van gevaarlijke stoffen. door Eugène Verstraeten HULST - De Vlaamse vervoers onderneming De Lijn gaat op aandringen van het provincie bestuur van Oost-Vlaanderen aan Connexxion extra bushal tes op de grensoverschrijdende lijn 19 (Bredabus) vragen. Vanwege de grote tariefsver- schillen in beide landen is de sa menwerking tussen Connex xion en De Lijn beëindigd en wordt de Bredabus (lijn 19) sinds september geheel door Connexxion geëxploiteerd. Met ingang van die datum heeft Connexxion ook een aantal bus haltes in het noorden van het Waasland in de gemeente Sint- Gillis-Waas geschrapt. Sinds dien blijven tal van Vlaamse rei zigers en pendelaars die rich ting Antwerpen of Hulst willen in de kou staan. Het Vlaamse provinciebestuur staat zeer sceptisch tegenover de afbouw van het grensover schrijdend busvervoer. Destijds stond het bestuur aan de basis van de uitbouw van drie grens overschrijdende buslijnen. Be gin jaren negentig is er nogal wat Europees geld genvesteerd in onderzoek en promotie van de lijnen Brugge-Breskens, Gent- Temeuzen en Hulst-Antwer- pen-Breda (lijn 19). Die inspan ningen dreigen nu volgens het Oost-Vlaams provincie bestuur verloren de gaan door de Neder landse regelgeving met betrek king tot de subsidiëring van het openbaar vervoer. In België hoopt men op de goodwill van Connexxion om extra haltes in lijn 19 op te nemen. MIDDELBURG - Onbekenden hebben in de nacht van zondag maandag drie auto's beschadigd in Middelburg. Op de Beenhou werssingel werden de achter ruit en een ruitenwisser ver nield van een geparkeerde wagen. In de Spinhuisweg moesten twee auto's het ontgel den. De schade betrof daar drie autoruiten en krassen en deu- ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13