Middelburg moet geld zoeken i 4,2% 11 Zwembad valt 2,5 miljoen duurder uit Plan voor horeca in Oranjemolen Het is tijd voor de Beschermings hypotheek. LJ HOEKMAN*" Voor volgende zomer transferium aan rand Middelburg Gemeenteraad wil extra middelen om raadsprogramma uit te voeren comfbrto Boekverkopers eren D. Anbeek met Donnerprijs Reimerswaal vindt plek voor zendmasten alarmsysteem mmm Auto rijdt op doseerinstallatie zeeuwse almanak Faxvervuiling WALCHEREN dinsdag 5 november 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het college van B en W van Middelburg moet snel op zoek naar geld om alle plannen van de gemeente raad uit te voeren. Tijdens de begrotingsbehandeling gister avond uitten de fracties hun on genoegen over het gebrek aan middelen voor nieuw beleid. Volgens het college is pas vanaf 2004 geld beschikbaar. De meeste fracties vroegen het college om snel geld vrij te ma ken voor nieuwe plannen. De PvdA wil dat het college geld beschikbaar stelt voor sociaal beleid. „Er is onvoldoende ruimte voor de uitvoering van extra initiatieven", zei J. Kodde (CDA). „En zelfs niet voor de uitvoering van het raadspro gramma." Zijn fractie vroeg om een financieel onderzoek. C. Dekker (SGP) vond dat het college te makkelijk zegt dat er geen geldis. „Als je de middelen niet hebt, moet je een soberder beleid voeren of je moet op zoek naar extra middelen. Het colle ge schuift dat voor zich uit." De ChristenUnie zei volgend voor jaar het resultaat te willen zien van een onderzoek naar bezui nigingsmogelijkheden. Zorgen GroenLinks, Leefbaar Middel burg en de SGP zeiden zich zor gen te maken over de financiële gevolgen van de strategische projecten, zoals het theater en het nieuwe stadskantoor. „Heb ben we in de vorige periode de financiële poolstok te ver weg- Advertentie gezet?", vroeg Dekker. „Zijn we niet veel te grote risico's aange gaan?" H. Akdag (Leefbaar Middelburg) zei te vrezen dat er nog forse tegenvallers komen. „De tegenvaller op het nieuwe stadskantoor is al binnen, het bedrijventerrein Mortiere blijft akelig leeg." J. Goetheer (GroenLinks) waar schuwde het college. „De stra- H/.VWORTH m tegische projecten zorgen voor veel discussie en schriftelijke vragen. Ze doen een grote aan slag op onze financiën. De meer jarenbegroting voorziet dat er geen extra inzet van middelen wordt verwacht met betrekking tot de strategische projecten. Wij zullen u daar aan houden." „De raad vraagt om meer geld, maar komt niet met voorstellen wat dan niet moet," zei wethou der P. Bruinooge (financiën). „Die keuzen zullen gezamenlijk gemaakt moeten worden. Het is gemakkelijk om te zeggen: dat willen we allemaal wel en kom maar met een voorstel." De ge meenteraad moet geduld heb ben, zei Bruinooge. Volgens hem is pas in de begroting over 2004 eventueel weer geld beschik baar voor nieuw beleid. Het voorstel van D66 om volgend jaar vijf procent van de totale begroting te bestemmen voor nieuw beleid werd door Bruin ooge van de hand gewezen.,Dat redden we gewoon niet. We zijn blij als we één tot twee procent weten te halen." R. van Eijkelenburg (D66) nam daar geen genoegen mee. „Er Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Yerseke, (0113) 57 29 07 MIDDELBURG - Dick Anbeek, directeur van boekhandel De Drvkkerij in Middelburg, heeft gisteren de J. H. Donnerprijs 2002 ontvangen. Hij kreeg deze onderscheiding van de Neder landse Boekverkopersbond (NBb) voor de buitengewone kwaliteiten waarmee hij al ja ren onafgebroken het boeken vak dient. De Donnerprijs is in 1957 inge steld ter gelegenheid het 50-ja- rig bestaan van de NBb en ter nagedachtenis aan Jan Hendrik Donner (1889-1955), boekver koper in Rotterdam en vele ja ren voorzitter van de bond. De prijs wordt eens in de vijf jaar toegekend aan iemand die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor het boekenvak. Volgens de jury is Anbeek (1949) een man van vernieuwing en sa menwerking, zowel landelijk als regionaal. Met De Drvkkerij heeft hij laten zien dat het mo gelijk is verschillende produc ten en diensten, zoals boeken, tijdschriften, kantoorartikelen, kunst en horeca, aangevuld met een reeks van activiteiten, bij een te brengen tot een zeer spraakmakende boekhandel. Anbeek heeft aan de wieg ge staan van de Zeeuwse Boeken week en hij is uitgever van enige regionale publicaties. De extra kosten voor het zwembad zijn onder meer het gevolg van een spectaculaire waterglijbaan en energiebesparende maatregelen. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het stadsge westelijke zwembad, dat ge bouwd wordt op het Vlissingse bedrijventerrein Vrijburg, valt 2,5 miljoen euro duurder uit. De extra investering is het ge volg van een spectaculaire wa terglijbaan, energiebesparende maatregelen en kosten voor in richting en inventaris. Ook aan het draaiende houden van het zwembad zijn de twee gemeen ten jaarlijks elk vijftigduizend euro meer kwijt. Volgens.het meest recente overzicht kost het zwembad 18,9 miljoen euro. De gemeenteraden van Vlissin- gen en Middelburg trokken vo rig jaar samen ruim 16,3 miljoen euro uit voor de bouw van het zwembad. Aan exploitatiekos ten was gerekend op een jaar lijks bedrag van 1,4 miljoen eu ro. Na het besluit is een aantal aan passingen doorgevoerd. De duurste is de aanleg van een wa terglijbaan. De beide colleges van B en W hadden gerekend op een investering van 450.000 eu ro. Inmiddels is in overleg met de architect en de aannemer be sloten om een spectaculaire glij - baan te plaatsen, omdat daar- mee de aantrekkingskracht van het zwembad wordt vergroot. Omdat in het ontwerp van het zwembad geen rekening was ge houden met de glijbaan, hebben de architect en de bouwer forse wijzigingen moeten doorvoe ren. De investering bedraagt nu in totaal 637.000 euro. Aan energiebesparende maat regelen zijn Vlissingen en Mid delburg 456.000 euro extra kwijt. Jaarlijks kost dat - reke ning houdend met een afschrij ving van dertig jaar-43.000 eu ro. Daar tegenover staat dat het zwembad twintigduizend euro minder kwijt is per jaar aan energiekosten. De colleges vin den de investering dan ook ver antwoord. Het zwembad komt in handen van een gemeentelijke BV. Eerst was het plan om beheer en on derhoud over te laten aan de toekomstige exploitant. Nu be sloten is het onroerend goed in beheer van de gemeenten te houden, is ook geld nodig voor inrichting en inventaris, zoals door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil daghoreca moge lijk maken in de Vlissingse Oranjemolen. „Het moet géén café worden, maar een voorzie ning waar fietsers en wande laars op de Groene Boulevard hapjes, drankjes, gebak en klei ne schotels kunnen gebruiken. Kortom, het geheel zal een rus tige uitstraling moeten krij gen", zegt ambtenaar J. van Dam. Vlissinger W. Houtman heeft een plan ingediend. Advertentie Rabobank Het college van B en W gaat ak koord met het plan van Hout man. „Het is nog geen formeel standpunt van het college, maar het benadert de ontwikkeling positief", reageert Van Dam. „De formule moet nog verfijnd worden. Het bedrijfsplan bij voorbeeld moet nog op econo mische haalbaarheid getoetst worden. Verder kan ik me voor stellen dat de sluitingstijden in het voor- en najaar af wij ken van de tijden in het hoogseizoen. Daarover zijn we ook in overleg. In de stille periode denken we aan een sluitingstijd rond zes uur. In de zomer, als het op de dij k nog bulkt van de passanten kunnen we met de sluitingstijd variëren", meldt Van Dam. De ambtenaar zegt dat er oppo sitie is tegen het voorstel. „De Vereniging Zeeuwse Molen heeft laten weten zich zorgen te maken over de toekomst van de molen als er horeca in komt. Wij zijn het daar niet mee eens. De gemeente is net als de vereni ging trots op haar molen en zal ervoor zorgen dat de molen de molen blijft. Ik hoop dat tegen standers niet bij voorbaat zul len zeggen dat het niets zal worden.De algemene inspraak volgt nog." Van Dam vult aan dat de ge meente veel mensen de moge lijkheid wil bieden om de molen te bezoeken. „Als je iets moois binnen de gemeentegrenzen hebt, dan wil je het laten zien. ligt eindelij k een motie waarin u als college ruim de tijd heeft om te kijken of er bezuinigd kan worden." Ook Bruinooge's par tijgenoot J. Kodde (CDA) ver wierp de kritiek op de raad. „We hebben geprobeerd aan geven wat we belangrijk vinden en we hebben geprobeerd in een motie aan te geven waar we het geld vandaan willen halen." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voor volgen de zomer moeten aan de rand van Middelburg parkeerterrei nen worden aangelegd. De ge meenteraad heeft gisteren tij dens de begrotingsbehandeling een motie met die strekking van de SGP aangenomen. Het voorstel van de SGP werd gesteund door alle partijen, op de WD en de ChristenUnie na. Volgens verkeerswethouder L. Luitwieler moet er eerst on derzoek plaatsvinden voor er een transferium of een over loopterrein kan worden aange legd. „Tellingen rondom de sin gels moeten een indruk geven van hoe het parkeren zich heeft verplaatst." De SP zei niets in een onderzoek te zien. „Er wordt al vijf jaar ge praat over transferia", zei H. El- zenga. „Zolang bent u al bezig met tellen en evalueren en tel len." De PvdA zag het nut van tellingen aan de singels niet in. „We begrijpen niet wat dat te maken heeft met transferia zei C. Boersma. Volgens Luitwieler zijn er drie locaties mogelijk voor een transferium: De Sand- berglaan ten noorden van de stad, de Mortiere aan de oost kant of industrieterrein Rams- burg. Volgens de SGP is een groot deel van het parkeerprobleem te wij ten aan bezoekers. Veel bezoe kers parkeren hun auto net bui ten het gebied waar betaald parkeren geldt. Voor langer par keren zijn te weinig mogelijkhe den in de stad, vindt de fractie. Luitwieler waarschuwde dat het aanleggen van parkeerter reinen aan de rand van de stad tot gevolg kan hebben dat de parkeerkelders leeg staan. „Als ik boekhouder was, zou ik dat ook zeggen", zei J Goetheer (GroenLinks). „Als mensen met hun auto buiten de stad blijven, moet je dat aan moedigen." Scoren Het plan van het CDA om in de zomer en de winter een verschil lend parkeertarief in te voeren, werd niet in stemming gebracht. Het idee wordt onderzocht en wordt in het voorjaar, als het parkeerbeleid wordt geëvalu eerd, besproken. De WD wilde niet discussiëren over het plan „De gemeenteraad meet met twee maten", zei A. Damman. „Toen de SP een voorstel deed over parkeren, werd er gezegd dat ze moesten wachten tot de evaluatie en nu wordt er wel ge discussieerd." K. Hamelink (ChristenUnie) zei zich te erge ren aan partijen die willen sco ren met onderwerpen als parke ren. „We hebben geen behoefte om elke keer opnieuw die dis cussie te voeren. KRUININGEN - Reimerswaal heeft plaatsen aangewezen voor de twee C2000-zendmasten die in de gemeente moeten komen staan. Het gaat om de gemeentewerk plaats op de Nishoek in Krui- ningen en de sportvelden tussen Rilland en Bath. In heel Neder land verrijzen binnenkort mas ten van ruim vijftig meter hoog in het kader van het C2000-net- werk, dat ambulance, brand weer en politie met elkaar ver bindt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zijn de twee plaatsen die Reimerswaal heeft aangewezen geschikt om een goede dekking te waarbor gen. Een planologische proce dure hoeft niet gevoerd te wor den, omdat de masten vergun- ningvrij kunnen worden ge bouwd. Advertentie) stoelen, tafels, keukeninrich ting en zonnebanken. Dat kost het stadsgewest ruim één mil joen euro. Aan meerwerk is 463.000 euro uitgegeven, vooral aan wijziging van de entree en kwalitatief betere materialen. De gemeenteraad van Middel burg neemt maandag 18 novem ber een besluit over het extra krediet. Twin Sparen iW8M PtBW! WB I IiihI li I JHI ■H De molen kan een extra attrac tie worden voor Vlissingen." Het voorstel tot wijziging van het bestemmingsplan zal rond januari verschijnen. „De mede werking van de gemeenteraad moet worden gevraagd. We heb ben veel voorbereidingstijd no dig. Belangrijke reden is dat we met veel instanties moeten overleggen." De gemeente heeft intussen met het waterschap Zeeuwse Eilan den het plan doorgesproken. „We denken eruit te komen met elkaar", zegt Van Dam. „Van de Rijksdienst voor Monumenten zorg krijgen we spoedig een reactie. Intussen heeft de brandweer wel al postitief ge adviseerd." Sparen en beleggen op één rekening. Het kan, mei Twin*. Sparen met Twin levert nu 4,2% rente op! En wanneer u nu of in de toekomst wilt beleggen, kan dit ook. U switcht eenvoudig en kosteloos tussen het spaar- en beleggingsdeel. Twin biedt u dus de zekerheid van sparen en de kans op hel rendement van beleggen! Dc waarde van beleggingen kan fluctueren In hei verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voorde toekomst. Rcntcwijzigingcn voorbehouden. Voor Twin* is een fioancifllo bijsluiter opgesteld met informatie over liet product, dc kosten en de risico's Vraag erom en lees bom 'voordat u liet produet koopt. Meer weten? Bel 0800-7012 of kijk op www.ingbank.nl ING iSDBANK 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - De doseerinstallatie in 's- Heer Hendrikskinderen is weer een niet te nemen hindernis ge bleken voor sommige automo bilisten. Gisteren reed een 54-jarige man uit de gemeente Tholen rond 18.15 uur over de Verb art el weg vanuit de richting Goes. Toen hij doorreed kwam uit het weg dek de wegblokkering naar bo ven, waardoor de onderzijde van de auto beschadigd raakte. In de Vlissingse Oranjemolen mag een voorziening komen waar fietsers en wandelaars op de Groene Boulevard drankjes, gebak en kleine schotels kunnen gebruiken. foto Ruben Oreel De ANWB is een verwoed verstuurder van faxen. Elke nieuwtje, elke wetenswaar digheid, elke kriebel wordt doorgestuurd naar tal van media-organisaties. Dat ge beurt ongericht want de op rispingen van de Wielrijders- bond worden gewoon ver zonden naar elk telefoon nummer in het bestand. Daar moet echter een einde aan komen, zo hebben de hoge he ren en dames van de ANWB besloten. Om die reden kreeg deze krant een faxje van het hoofdkantoor van de ANWB met het verzoek om even een berichtje terug te faxen met daarop de naam van het be drijf. Zodat ze in de toekomst weten naar wie ze al hun be richten versturen. Het is tijd voor de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11