Stalling Dishoek in trek Eeuwelinge geniet van het leven 7 13 Kerk Ritthem krijgt geld van gemeente Bevrijding van Walcheren herdacht Jeugd rooit struiken in de duinen Portemonnee gestolen Diefstal van tas met kleding Inschrijfavond toneelproductie de Vierschaar zeeuwse almanak Dorstlesser Wedstrijdleider brandweer neemt afscheid slaat wild om zich heen Veerdienst even uit de vaart Hulstenaar Meer belangstelling door ruimere openingstijden en strippenkaart WALCHEREN HEINKENSZAND - Ervaren, vrijwillige brandweerlieden zijn hun gewicht in goud waard, maar op hun 55ste moeten ze er uit. Dat geldt ook voor C. Mol uit Baarland, die zaterdag na bijna dertig j aar afscheid nam van het korps van Borsele. Dat gebeurde in het gemeente huis in Heinkenszand, maar niet nadat burgemeester J. Ge- lok Mol de versierselen van een koninklijke onderscheiding bij hem had opgespeld. Mol werd benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau en er was een groot gezelschap van brandweermensen uit heel Zee land en zelfs daarbuiten om hem daarmee te feliciteren. Cees Mol begon in 1973 bij de vrijwilliger brandweer in zijn woonplaats Baarland. Daar voerde hij sinds 1980 het bevel over de groep. In 1988 werd hij lid van de Zeeuwse club van be velvoerenden en ging zich ook inzetten in de wedstrijdcom missie. Alom gewaardeerd werd zijn werk als provinciaal wed strijdleider, waarin hij zorgde dat brandweerwedstrijden, hoogtepunten in het werk van iedere brandweerman, soepel verliepen. De onderscheidene deed het er al die tijd allemaal bij; hij werkt de hele week bij de Van der Peijl Groep in Goes. MIDDELBURG - Een 34-jarige vrouw uit Middelburg is zater dagmiddag tussen drie en half vier van haar portemonnee bestolen in de Konmar. Daarin zaten honderden euro's en fo to's. De vrouw had haar portemon nee tijdens het winkelen in haar schoudertas gedaan. Toen ze bij de kassa wilde betalen, bleek het geld te zijn gestolen. Advertentie 'Malen de Kaap PRESENTEERT de eigen bestek dagen maandagen 4,11,18 en 25 november vrijdagen 15 en 29 november Eet met uw eigen bestek en u krijgt gratis een glas huiswijn, huisbier of fris naar keuze. Bovendien krijgt u gratis een kom soep van de dag (tomaat of groente). Reserveren gewenst: bel 0118 - 594423. Adres: Vrouwenpolderseweg 55a Serooskerke. foto Ruben Oreel men." Het is misschien een druppel op een gloeiende plaats, weet ook De Zeeuw. ,,Maar alle kleine beetjes helpen." Wisse zegt het jammer te vinden dat zich nauwelijks nieuwe groepen aanmelden om te komen helpen met het wegspitten van de Amerikaanse vogelkers. Gebeurt het rooien niet, dan wordt het waterwin gebied overwoekerd door de struiken. „Kinderen hebben veel andere dingen te doen op de zaterdag. We hebben concur rentie van voetbal en andere sporten. Het blijft toch vrijwilligerswerk. Maar ik heb veel liever veertig enthousiaste jongeren dan honderd mensen die er een spelletje van maken." Jongeren staken in het waterwingebied Oranjezon in Vrouwenpolder de handen uit de mouwen. door Ab van der Sluis VROUWENPOLDER - De duinen in het waterwingebied Oranjezon in Vrouwen polder zijn weer verlost van tientallen Amerikaanse vogelkersstruiken. Scouts van de Kazan de Wolfgroep uit Middel burg en leerlingen van de J. W. Versluijs- school uit Aagtekerke hebben zaterdag ochtend flink de handen uit de mouwen gestoken tijdens de natuurwerkdag. Het is voor sommige scouts nog wat vroeg. De een kijkt slaperig uit de ogen, terwijl een ander stevig doorstapt rich ting waterwingebied. Voor het vierde achtereenvolgende jaar doet de Kazan de Wolfgroep mee aan de natuurwerkdag. Freek Wisse van de Koninklijke Natuur historische Vereniging (KNNV) is tevre den met de jonge helpers.,De jeugd heeft het overgenomen van de ouderen. Jam mer dat niet meer leden zich inspannen." Reeën De scouts zijn gewapend met een schop. Eerst is het nog even zoeken naar de plek waar vorig jaar struiken zijn gerooid. De groep loopt langs het begrazingsgebied en houdt eventjes stil als op de top van de duinen drie, misschien wel vier reeën nieuwsgierig kijken naar de jongens en meisjes. Volgens Jaap de Zeeuw en Dirk-Jan van der Vis is het goed voor j on- geren om met de natuur bezig te zijn. Als ze een aantal malen meedoen met de na tuurwerkdag krijgen ze een insigne. „Ze zijn 2,5 uur lekker bezig. Ze beginnen al- tij d vol enthousiasme met de grootste bo men. Da's natuurlijk het spannendste, als je zo'n grote struik eruit weet te ha len." Aangekomen bij het stuk bos dat gerooid mag worden, blijkt overduidelijk dat een natuurwerkdag geen overbodige luxe is. Zo ver het oog reikt staan struiken. „Er staat zo ontzettend veel", zegt Van der Vis, „je moet bijna met een dragline ko- Mevrouw Schillemans-Vermeulen neemt ondanks haar hoge leeftijd nog dagelijks deel aan allerlei activiteiten in Scheldehof foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Ze is geboren in het Zeeuws-Vlaamse Bier vliet, maar woont als sinds de jaren dertig van de vorige eeuw in Vlissingen. Gisteren vierde S. P. Schillemans-Ver meulen haar honderdste ver jaardag in zorgcentrum Schel dehof, waar ze sinds 1984 ver blijft. Mevrouw Schillemans-Ver meulen is de oudste van vijf kinderen. Twee van haar broers zijn nog in leven. Haar ouders hadden een grote boer derij. In haar jeugd molk ze de koeien en verzorgde ze de paarden. In 1928 trouwde ze. In de crisisjaren verhuisde het echtpaar Schillemans naar Vlissingen, waar haar man werk kon krijgen als schilder bij de Scheldewerf. Mevrouw Schillemans was huisvrouw en zorgde voor haar enige dochter. Het gezin woonde in de Meidoornlaan. Tijdens de Tweede Wereldoorlog moest de familie met enige regelmaat onder de trap de boterhammen opeten, vanwege de vele bom bardementen. In 1944 werd het oorlogsgeweld te erg en evacueerde vader, moeder en dochter naar Serooskerke. „De bommen waren voor en achter ingeslagen. De ruiten lagen eruit en er zat een gat in het dak", weet de 71-jarige dochter zich nog te herinne ren. Later volgden nog twee opvangadressen in Middel burg. Na de bevrijding keerde de fa milie terug naar Vlissingen. Tot in 1953 tijdens de Waters noodramp het water tot aan de dakgoot kwam te staan. Weer moest het gezin evacueren, maar nu bleef het dichter bij huis in de Scherminkelstraat. Toen het water weg was, werd het huis opgeknapt. „De mos selen en kreukels zaten aan de muren." Een verhuizing naar de Verkuijl Quakkerlaarstraat en later de Irislaan volgde. In 1971 overleed meneer Schille mans. De dochter was inmid dels naar Biervliet verhuisd. In 1984 kon de honderdjarige een kamer krijgen in het pas gebouwde Scheldehof. Ze werd jaren gekweld door hevi ge aangezichtspijnen, maar is nu verlost van de aanvallen. Sindsdien gaat het goed met haar. „Ze geniet van alles wat beweegt", zegt haar dochter. „Ze moet, als ze met Schelde hof een dagje weggaat, alles zien. Ze is gezond, sterk en ge niet van het leven." De laatste tijd is mevrouw Schillemans- Vermeulen wat vergeetachtig geworden en is haar gezichts vermogen achteruit gegaan. Dat belet haar niet om dage lijks deel te nemen aan allerlei activiteiten in Scheldehof, zo als spelletjes, muziek en bingo. Haar verjaardag werd gevierd samen met haar twee broers, drie kleinkinderen en de twee achterkleinkinderen. Burge meester A. van Dok-van Weele van Vlissingen kwam haar gis termiddag persoonlijk felici teren. VLISSINGEN - Een 54-jarige vrouw uit Vlissingen is zater dagmiddag rond twee uur be roofd van haar tas met net ge kochte kleding. De vrouw had de tas in een winkel in de Lange Zelke neergezet om wat spullen te bekijken. Even later was de tas verdwenen. De waarde van de kleding bedraagt enkele tientallen euro's. BERGEN OP ZOOM - Stichting de Vierschaar uit Bergen op Zoom houdt morgen een in schrijf- en informatieavond voor mensen die mee willen werken als speler of figurant in haar volgende productie: Schande van Sanne. De vorige producties van de Vierschaar: Schavuit naar het Schavot, Diederick en Huiveren in Hof, waren zeer succesvol, niet in de laatste plaats vanwege de locatie: het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Het stuk wordt gedurende drie seizoenen opgevoerd Wie zich inschrijft bindt zich daarom in principe voor drie jaar. De in formatieavond wordt gehouden in de Hofzaal van het Markei- zenhof en begint om 19.00 uur. door Ab van der Sluis RITTHEM - Wethouder P. van der Maden van Vlissingen heeft het kerkbestuur van de Her vormde Gemeente in Ritthem zaterdag vijfduizend euro ge schonken. De kerk moet dan wel bereid zijn open te staan voor multi functioneel gebruik van het ge bouw, zoals culturele evene menten. Kerkvoogd B. de Graaff beloof de dat. Hij nam het geld dank baar in ontvangst tijdens de officiële afsluiting van de res tauratie van de kerktoren- en tuin. Geschiedenis Tijdens de drukbezochte bij eenkomst in de kerk van Rit them werd uitvoerig stil gestaan bij de geschiedenis van het dorp, de kerk en de tuin. Hoe oud de kerk precies is, valt moeilijk aan te geven. Volgens architectuur historicus Ronald den Broeder wordt de kerk voor het eerst ge noemd in het midden van de dertiende eeuw. Het huidige ge bouw stamt uit het einde van de dertiende eeuw. In de loop der eeuwen is de kerk een aantal malen verstevigd, dan wel uitgebouwd. Vooral de fundering baarde het kerkbe stuur zorgen, gelet op de bouw van twee steunberen die de to ren ondersteunen. De voltooide restauratie heeft geen bijzonde re onthullingen aan het licht ge bracht. Ter gelegenheid van de restau ratie is een boekwerkje versche nen over Ritthem en de kerk met de titel 'Het best bewaarde ge heim van Ritthem' Advertentie Splijtstof Kernenergiecentrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als'goede buur'willen wij u daarover graag informeren. Op 16 oktober is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zeven splijtstofelementen geladen. Deze container vertrekt nu op dinsdag 5 november per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. EPZ, Postbus 130,4380 AC Vlissingen, tel. (0113) 356000 Voor het stadhuis van Mid delburg staat nu alweer ge ruime tijd een bijzonder kunstobject. Een maquette van het middeleeuwse Mid delburg, geflankeerd door twee stoelen met een drukge- voelig zitvlak: gaat daar ie mand op zitten, dan begint onder de stoel een straaltje water te lopen. Middelburgse hondjes, die over het alge meen toch niet bekend staan om hun liefde voor openbare kunst, weten dit specifieke ontwerp wel te waarderen. Dorstige hondjes, mits niet te groot, hebben er een namelijk een luxueus, fraai gelegen drinkfonteintje aan. VLISSINGEN - Honderden inwoners en tientallen oud-strij ders hebben afgelopen weekeinde stilgestaan bij de bevrij ding van Walcheren in november '44. Dat gebeurde tijdens sobere plechtigheden op Sloedam, zaterdag, en gisteren in Vlissingen op de Commandoweg. Vertegenwoordigers van gemeenten en veteranen legden kransen bij de monumenten voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Op de Sloedam bij Arnemuiden werden zaterdagochtend om el f uur de gesneuvelden en gewonden herdacht die in mei 1940 en eind oktober/begin november in 1944 vielen. Bij drie mo numenten werden kransen en bloemen gelegd. Burgemeester A. van Dok-van Weele legde gisterochtend een bloemenkrans bij het monument van de commando's no. 4 en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division aan de Commandoweg, de plaats waar destijds de geallieerde troe pen aan land kwamen. foto Ruben Oreel maandag 4 november 2002 HULST - Een 20-jarige man Hulstenaar is gisterochtend in zijn woonplaats aangehouden wegens mishandeling. De Hulstenaar had de voor gaande nacht in Kloosterzande een glas bier naar een 16-jarige Belg gegooid, maar miste de man. Toen de Belg verhaal ging halen, kreeg hij een vuistslag in het gezicht. Een 17-jarig meisje uit de gemeente Hontenisse dat zich om de jongen bekommerde, kreeg een vuistslag op haar wang. Een zestienjarige jongen uit Axel die bij de Belg en het meisje hoorde, kreeg een kop stoot en brak hierbij vermoede lijk zijn neus. De onderlip van de Belg was gescheurd. Het meisje hield er een pijnlijke wang aan over. Een 22-jarige Rotterdammer wilde de aanhouding verhin deren. Hij gaf geen gehoor aan de opdracht door te lopen, waarop hij ook werd aangehou den. BRESKENS - De veerdienst Breskens-Vlissingen is gister ochtend ongeveer anderhalf uur uit de vaart geweest. De oorzaak was een storing die zich even voor half elf voordeed aan de brug bij de aanlegsteiger. Rond het middaguur was het euvel verholpen en kon er weer gevaren worden. Volgens een woordvoerder van de PSD is er alles bij elkaar één overtocht uitgevallen en heeft het verkeer verder weinig last ondervon den. De wachtenden op het veerplein in Breskens waren overigens niet te spreken over de informatie die ze kregen over het voorval. De tekstborden aan de toegangsweg naar de veerha ven meldden namelijk dat de af vaart 'normaal' was. Toen de automobilisten eenmaal op het veerplem stonden, bleek pas dat de veerdienst uit de vaart was. Sommigen besloten niet af te wachten tot het defect aan de brug was verholpen en maakten rechtsomkeer. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Steeds meer mensen weten de weg te vinden naar de bewaakte fietsenstal ling bij Dishoek. Dat blijkt uit een evaluatie van het Water schap Zeeuwse Eilanden. Dit jaar zijn ongeveer veertig pro cent meer fietsen gestald dan in 2001. Uit een enquête blijkt dat vooral de betere bewegwijzering, bordjes ter plaatse en de intro ductie van een strippenkaart bijdroegen tot meer bewaakte stallers. De bewaakte fietsenstalling aan de Strandweg bij Dishoek ging in 2001 voor het eerst open In dat jaar stalden 1530 mensen er hun fiets. Per dag varieerde dat van nul tot 132 fietsen op de drukste dag van de zomer. Uit een in dat jaar gehouden evalu atie kwam naar voren dat dui delijke verwijsborden ontbra ken, dat de openingstijden niet goed aansloten op het strandbe- zoek en dat de stalling niet uit nodigend genoeg was. Het waterschap nam de kritiek ter harte en voerde aanpassin gen door. De openingstijd werd verruimd naar zeven uur 's avonds. Ook konden mensen dit jaar een 5- of 1-strippenkaarten kopen. Het stallen werd daar door goedkoper dan het jaar ervoor. Ook plaatste het water schap nieuwe bewegwijzerings borden en kwamen erbij de stal ling zelf ook extra borden. Een ander belangrijk punt uit de evaluatie van 2001 was dat de communicatie verbeterd moest worden. Dit jaar kwam er meer informatie in de vorm van fol ders bij campings, fietsverhuur bedrijven en de VVV. Ouderen De aanpassingen hebben hun vruchten afgeworpen, conclu deert Zeeuwse Eilanden tevre den. Maar liefst veertig procent meer mensen zetten hun fiets neer in de bewaakte fietsenstal- ling. Opvallend is dat vooral de wat oudere mensen gebruik maken van de voorziening. De helft van hen is met vakantie, de overige vijftig procent is inwoner van Walcheren. De helft van de ge bruikers komt naar de strand opgang vanwege het strand huisje of omdat de camping vlakbij ligt. De topdag was 28 juli. Op die dag kwamen maar liefst 211 mensen hun fiets brengen. Uit de in augustus gehouden enquête blijkt ook dat vooral jongeren hun fiets ergens onbe waakt neerzetten. De gebrui kers van de bewaakte stalling vinden de prijs (65 cent per dag) normaal of zelfs goedkoop. De introductie van de strippen kaart is een goede zet geweest. Mensen die hun fiets in een onbewaakte stalling neerzet ten, vinden de prijs juist te hoog. Ook ligt de onbewaakte stalling dichterbij de strandovergang. Lété De bewaakte fietsenstalling wordt geëxploiteerd door twee medewerkers van Lété, de voor malige Werkplaatsen Walche ren. Ook die is tevreden. Volgens de politie heeft de aan wezigheid van een bewaakte fietsenstalling er zelfs toe geleid dat vandalisme op het parkeer terrein en de directe omgeving van de stalling is afgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7